#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δωράκια αυτοϋπονόμευσης δεν κάνουν ποτέ στους πολιτικούς αντιπάλους




Εκ νέου πτώση των ποσοστών της Νέας Δημοκρατίας, σχετική ανάκαμψη του ΠΑΣΟΚ από τα ιστορικά χαμηλά  (περνά από την πέμπτη στην δεύτερη θέση)

Το «Βαρόμετρο» της Public Issue, όπως παρουσιάζεται στην εφημερίδα «Καθημερινή της Κυριακής» δείχνει:

Βουλή επτά κομμάτων (με τον ΛΑΟΣ να μένει εκτός), Τη Νέα Δημοκρατία να εμφανίζει περαιτέρω πτώση των ποσοστών της φτάνοντας το 22,5% έναντι 25% που είχε πριν από δύο εβδομάδες σε δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας.

Το ΠΑΣΟΚ από το 11% να φτάνει το 15,5% και ανεβαίνει από την πέμπτη στην δεύτερη θέση.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο ΣΥΡΙΖΑ με 12,5%, ενώ είχε 12%.

ΚΚΕ και η ΔΗΜΑΡ με 12%. Το κόμμα του Φώτη Κουβέλη στην προηγούμενη δημοσκόπηση ήταν δεύτερο με 15,5%.

Άνοδος καταγράφεται για τους Ανεξάρτητους Έλληνες που φτάνουν στο 8,5%. Ο ΛΑΟΣ πέφτει στο 2% από το 4% της προηγούμενης δημοσκόπησης ενώ η Χρυσή Αυγή πιάνει το 5% από το 2% που είχε πριν από 15 μέρες.

Οι Οικολόγοι Πράσινοι συγκεντρώνουν 3% ενώ η Δημοκρατική Συμμαχία παραμένει στάσιμη στο 2%.

Παρά την αποσυσπείρωση που εμφανίζει η ΝΔ, το πολιτικό σκηνικό είναι τόσο ρευστό, που κανένας δημοσκόπος δεν μπορεί να αποκλείσει την αυτοδυναμία. Ιδίως από τη στιγμή που στη Συγγρού έχουν επιλέξει να μην ανοίξουν τα χαρτιά τους γρήγορα, να προκηρυχθούν οι εκλογές για να ξεκινήσουν την πολιτική τους αντεπίθεση.

Επίσης σημάδι αυτοδυναμίας είναι το γεγονός ότι δικαιώνονται όσοι στην ανάλυση τους (με πρώτους εμάς) απέκλειαν Βουλή εννέα ή δέκα κομμάτων. Σε συνθήκες μη πόλωσης τα κόμματα που περνούν το κατώφλι του 3% έχουν ήδη γίνει επτά…

Αν πάρουμε πάντως τοις μετρητοίς τις δημοσκοπήσεις του τελευταίου εξαμήνου προκύπτει ένα εντυπωσιακό συμπέρασμα: η ΝΔ δεν πληρώνει τη συμμετοχή της στην Κυβέρνηση Παπαδήμου, αλλά την απολογητική της διάθεση ως προς αυτή την επιλογή και τους εσωκομματικούς τριγμούς που προκλήθηκαν…

Εύλογα ερωτηματικά προκαλεί, τέλος, η επιλογή της να δώσει συνέντευξη ο Σαμαράς στην ίδια κυριακάτικη έκδοση. Προφανώς το βάρος στην καθημερινότητα δεν συνάδει με την «Καθημερινή», ή το επιτελείο της Συγγρού συνεχίζει να μην είναι καθόλου καλά ενημερωμένο και να βαράει στον βρόντο.

 Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 31/03/2012 12:13:04

    Το πρόβλημα της ΝΔ δεν είναι η συμμετοχή της στην κυβέρνηση Παπαδήμου.

    Είναι ότι με λάθος επικοινωνιακούς και στρατηγικούς χειρισμούς της ηγετικής ομάδας δεν επικοινωνήθηκε σωστά η υπερψήφιση του μνημονίου 2 και επιπλέον κάποιοι κατάφεραν να κάνουν πολιτικό παράγοντα έναν μετριότατο βουλευτή της β Αθηνών.

    Σήμερα η ΝΔ αντί να τα δίνει όλα για την προώθηση τους προγραμματός του και την αποδόμηση Βενιζέλου ασχολείται με τον Καμμένο.

    Παράλληλα της λείπουν τα πρόσωπα που θα πείσουν την κοινή γνώμη ότι μπορεί ως κυβέρνηση να κάνει τις μεγάλες τομές που χρειάζεται η χώρα.

    Με πρόσωπα σαν τον γυιο Ψυχάρη στην πρώτη γραμμή δεν μπορείς να πείσεις κανέναν ότι είσαι ο άνεμος μεγάλων αλλαγών.

    Ο Σαμαράς και η ΝΔ έχει αποφασίσει να δώσει την μάχη με τους κλασσικούς κομματικούς όρους και για αυτό αφήνει αδιάφορη την κοινωνία.

    Το τι πρέπει να γίνει είναι γνωστό και στα μικρά παιδιά το θέμα είναι αν υπάρχει το πολιτικό προσωπικό να προωθήσει τις απαιτούμενες αλλαγές.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Aris. A 31/03/2012 17:02:36

      Δεν θα μπορούσαν να συνοψισθούν καλύτερα τα προβλήματα.

      Θα πρόσθετα το λάθος να αφεθεί το θέμα της εγκληματικότητας και της λαθρομετανάστευσης , με σκληρή προσέγγιση του οποίου η ΝΔ θα μπορουσε να συσπειρώσει πολύ κόσμο , στον Χρυσοχοίδη!

  2. man8os avatar
    man8os 31/03/2012 12:31:58

    Αυτο το πραγμα πολυ απεχει απο το να ονομαστει δημοσκοπηση, οσο για τον γιο του Ψυχαρη να τον χ**ω αν δεν μπορει να φερει μια καλη δημοσκοπηση στις εφημεριδες του πατερα του. Εαν κανουμε την επιλογη να παμε συστημικα και να παρουμε τις εκλογες πρεπει να μας υποστηριξει ενεργα το συστημα οχι να παρακαλαμε, εαν θελουμε αντισυστημικα τοτε ο γιος του Ψυχαρη και πολλοι αλλοι ανθρωποι του τηλεμαρκετινγκ δεν εχουν θεση στην προσπαθεια μας.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ man8os 31/03/2012 12:38:57

      Να υπενθυμίσω ότι ο Καραμανλής σάρωσε το 2004 επειδή σε δύο περιπτώσεις οικοπεδοποίηση Πόρτο Καρράς και φρουτάκια έδειξε στην κοινή γνώμη ότι είναι διατεθιμένος να συγκρουστεί με τα μεγάλα συμφέροντα (άσχετα τι έκανε αργότερα).

      Σήμερα σε σοβαρά θέματα διαφάνειας από την περίπτωση Λαυρεντιάδη ως την κατάχρηση των χρημάτων των πολιτών από τις ιδιωτικές εταιρείες ηλεκτρισμού έως τα αίσχη του ομίλου Μπόμπολα στην Χαλκιδική η αφωνία της παράταξης που θέλει να εξυγιάνει τον δημόσιο βίο είναι χαρακτηριστική.

      Πως να πείσει τον κόσμο για να είμαστε σοβαροί με τέτοια ανυπαρξία.

  3. Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
    Κώστας Θεσσαλονίκη 31/03/2012 12:49:10

    Ιδού πως το ΒΗΜΑ του κ. Ψυχάρη στηρίζει σήμερα τον Καμμένο

    Ωστόσο, στη ζώνη πέραν της Νέας Δημοκρατίας φαίνεται να κυριαρχεί ο κατ' εξοχήν λαϊκιστής και εκφραστής της συνωμοσιολογικής σχολής Πάνος Καμμένος. Επιθετικός, με λόγο θρασύ , ο κ.Καμμένος με τους ''Ανεξάρτητους Έλληνες'' φαίνεται να έχει καβαλήσει το ευρωσκεπτικιστικό και αντιμνημονιακό κύμα και ίσως να είναι αυτός που θα κάνει την έκπληξη των εκλογών. Ανεξαρτήτως όμως της επίδοσης που θα έχει το κόμμα του κ.Καμμένου είναι ένα ζήτημα τι θα υπηρετήσει την επόμενη μέρα. Πολλοί το φαντάζονται ως το κόμμα της δραχμής και άλλη ως μια σημαία ευκαιρίας η οποία θα προσφερθεί με ευκολία στο πρώτο νεύμα. Οτι κι αν κάνει πάντως είναι δείγμα των καιρών, παιδί της βαθύτατης ελληνικής κρίσης, οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής.

  4. wx avatar
    wx 31/03/2012 12:58:20

    όποιος θεωρεί ότι η επιλογή στήριξης της κυβέρνησης ελλήνων και ξένων τραπεζιτών ήταν σωστή, δεν χρειάζεται τις δημοσκοπήσεις, μας τρελαίνει στην προπαγάνδα και μόνος του...

  5. sitting duck avatar
    sitting duck 31/03/2012 13:13:32

    Προχθές ο Alexis χαρακτήριζε...εθνική εφεδρεία τον Παπαδήμο. Χθές η εφημερίδα του για πολλοστή φορά εμέμφετο την ΝΔ για λαικισμό. Αύριο μας...κουρεύουν δυόμιση μονάδες μέσα σε 15 μέρες(!), επειδή έτσι τα βλέπει ο Μαυρής. Κι ο Σαμαράς τρέχει και υποβάλει διαπιστευτήρια στους καθ έξιν υβριστές του! Δεν είναι η πρώτη φορά που σπεύδει να μιλήσει στην "έγκριτη" Καθημερινή η οποία συστηματικά τον υπονομεύει. Μα τι είδους μαζοχισμός είναι αυτός; Με τον Alexis και τον χαζό γυιό του Ψυχάρη θα πάρουμε τις εκλογές;

  6. kostis avatar
    kostis 31/03/2012 13:25:10

    εγω νομιζω πως η Ν.Δ. την τελευταια εβδομαδα εμφανιζει σημαδια ανακαμψης. Το κομμα του Καμμενου θα περιοριστει σε ποσοστα γυρω στο 5% με του μισους ψηφοφορους του να προερχονται απο το ΛΑΟΣ ο οποιος δεν θα μπει στην βουλη.

  7. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 31/03/2012 13:26:27

    Στην Λάρισα οργιάζουν φήμες ότι ο περιφερειάρχης της ΝΔ Αγοραστός παίζει παιχνίδια με τους Ανεξάρτητους στους οποίους σπρώχνει υποψήφιους της ΝΔ. Ο Λυκουρέζος το ξέρει, ή έχει χάσει εντελώς την μπάλλα;

    • Οφις Ιοβόλος avatar
      Οφις Ιοβόλος @ Αυτόνομος 31/03/2012 17:00:27

      Σύντομο ανέκδοτο:
      Ο Λυκουρέτζος Γραμματέας.

  8. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 31/03/2012 13:26:41

    Tο προβλημα στην Ν.Δ. βρισκεται στη ηγετικη της ομαδα . Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη .Μειναμε δυστυχως οι Ταλιμπαν της Παραταξης μονοι αλλα αντεχουμε , εσεται ημαρ . Στη επομενη δημοσκοπηση αυτοι ειναι ικανοι να μας βγαλουν τριτο κομμα.

  9. franc avatar
    franc 31/03/2012 14:00:22

    O Τσίπρας σταθερά τρίτος...
    Αρα αν τελικά πούμε ΟΧΙ στο μνημόνιο, δεν θα είμαστε μόνοι...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ franc 31/03/2012 17:04:54

      Να χαιρεστε την παρέα...

  10. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 31/03/2012 14:01:59

    Ο πρόεδρος πρέπει να βγει μπροστά.
    Οι πασόκοι θα μαζευτούν στο μαντρί αργά ή γρήγορα.
    Εγώ πάντως ανησυχώ για άλλο πράγμα.
    Βλέπω μερικούς γύρω μου ( ψηφοφόρους της ΝΔ ) να έχουν "μολυνθεί" από μια δήθεν επαναστατικότητα. Και εξηγώ : όταν ακούς την φράση "ξέρω πως οι Καμμένοσυριζαιοι λένε μπούρδες αλλά αυτή την φορά ας κάνουμε ενα χουνέρι και στην ΝΔ, να ταραχτεί λίγο. Άλλωστε το ΠΑΣΟΚ είναι τελειωμένο".

    Αντιλαμβάνεστε το πρόβλημα;
    Πολλοί ουσιαστικά θα... αστειευτούν την μέρα των εκλογών.
    Η τρέλα καλά κρατεί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νίκος Κ. 31/03/2012 14:23:52

      Μα αυτό είναι το πρόβλημα της κοινωνίας μας. Η έλλειψη καθαρής και ώριμης σκέψης που να καταλήγει σε δράση που θα φέρει αποτέλεσμα. Από επαναστάτες χωρίς σκέψη και ορθή δράση σε ζαμάνφου-τίστες πάει το πράγμα. Θέλω μια φορά να μας δω σοβαρούς και υπεύθυνους στην κάλπη με ενημέρωση για το τι παίζεται και τι ακριβώς προτείνουν αυτοί που θέλουν την ψήφο...

    • petros avatar
      petros @ Νίκος Κ. 31/03/2012 15:06:35

      Συμφωνούμε, αλλά ο τωρινός "τρελός" δεν αστειεύεται. Όταν είναι άνεργος 1-2 χρόνια, όταν δεν μπορεί να πληρώσει τα χαράτσια της ΔΕΗ, όταν δεν μπορεί να βρει χρήματα για τα παιδιά του, όταν στήνεται σε ουρές για να πάρει πατάτες, όταν του έρχονται φουσκωμένοι οι λογαριασμοί της ΔΕΗ ( νέο αυτό ) διπλάσιοι και τριπλάσιοι στο ρεύμα, λόγω ψύχους, επειδή δεν μπορούσε να αγοράσει πετρέλαιο θέρμανσης, αυτό θα ψηφίσει και " τρελά" , θα ψηφίσει ακόμα κι αν ήταν δεξιός ,ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ, ακόμα κι αν ήταν αριστερός ή κεντρώος θα ψηφίσει Χρυσή Αυγή ή Σύνδεσμο Εθνικής Ενότητας ή Ανεξάρτητους Έλληνες. Αυτούς τους "τρελούς" και τους απελπισμένους του ΔΝΤ, πως θα τους προσεγγίσει πχ ένας Κυριάκος ή ένας Άρης ή οι όποιοι "κεντρώοι" της ΝΔ ; Ο "τρελός" μέχρι τη κάλπη δεν ακούει, αλλά ψηφίζει άκρα για να τιμωρήσει όσους θεωρεί υπεύθυνους για τα χάλια του, δίκαια ή άδικα... Αυτό στη ΝΔ, το έχουν λάβει υπόψη ;

      • xenios avatar
        xenios @ petros 31/03/2012 22:17:25

        >Αυτούς τους “τρελούς” και τους απελπισμένους του ΔΝΤ, >πως θα τους προσεγγίσει πχ ένας Κυριάκος ή ένας Άρης ή οι >όποιοι “κεντρώοι” της ΝΔ ;

        Τα είπες όλα!!!

  11. petros avatar
    petros 31/03/2012 14:07:04

    Η ΝΔ πέφτει σε ποσοστά γιατί :
    1) Αντί να ασχολείται με τον τρισάθλιο Βενιζέλο και τη φορομπηχτική του πολιτική, κάνει επίθεση στο Καμμένο. Έτσι δεν κερδίζει τους ψηφοφόρους που δεν είδαν και δεν βλέπουν με καλό μάτι τη στροφή υπέρ του μνημονίου 2
    2)Η νεοφιλελεύθερη πτέρυγα, που εισηγήθηκε τη στροφή και πίεσε, είναι αντιπαθής σε μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης, είτε ανήκει στη κεντροδεξιά ή σε άλλους χώρους.
    3)Η ΝΔ πίστεψε ότι με τη στροφή θα πάρει με το μέρος της τους διαπλεκόμενους Ψυχάρη, Μπόμπολα, Αλαφούζο κλπ. Στη πραγματικότητα, αυτοί - αφού την χρησιμοποίησαν για δικό τους όφελος, τώρα στρέφονται στο παραδοσιακό σύμμαχό τους, το χαρατσοΠΑΣΟΚ, το οποίο άφησαν να αλωνίζει, ελέγχοντας τα περισσότερα υπουργεία της Συγκυβέρνησης, σε συνδυασμό με τις περιφέρειες και τους δήμους που ελέγχει...
    Κατά τη γνώμη μου, σήμερα κιόλας η ΝΔ, θα έπρεπε να αποσυρθεί από τη κυβέρνηση Παπαδήμου, για να μη χρεώνεται το μπάχαλο αυτό, και να επιβάλλει εκλογές 29 Απριλίου. Άντε το πολύ άλλη μια βδομάδα. Δυστυχώς, όσοι εισηγήθηκαν τη στροφή, δεν είχαν υπολογίσει το κρατικό σύστημα ΠΑΣΟΚ - διαπλεκομένων ΜΜΕ, καθώς και ότι με αυτή τη στροφή "δικαιολόγησαν" τη στάση του ΧαρατσοΠΑΣΟΚ στο μνημόνιο1.
    4) Σήμερα χιλιάδες πολίτες λαμβάνουν τεράστιους λογαριασμούς της ΔΕΗ , στο ρεύμα, φουσκωμένους από το καιρό. Θέλησαν να ζεσταθούν, γιατί δεν μπορούσαν να αγοράσουν πετρέλαιο θέρμανσης, και η κρατική ΔΕΗ φρόντισε να τους διπλασιάσει τους λογαριασμούς, χώρια το χαράτσι της ΔΕΗ. Αυτά , φυσικά, δεν τα ξέρουν στη ΝΔ... Και οι οργισμένοι θα στραφούν είτε προς Χρυσή Αυγή και Ανεξάρτητους Έλληνες, είτε ( αν είναι κεντροαριστεροί ) προς ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ποιος τους προστατεύει από το Βενιζέλο και το σύστημα ΠΑΣΟΚ ;

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ petros 31/03/2012 14:24:50

      Καλά τα λές,διαπιστώνω με έκπληξη οτι άνθρωποι χαμηλών τόνων,οικογενειάρχες, να κινούνται στις παρυφές της χρυσής αυγής,λόγω απελπισίας και οργής!!!Το καζάνι ήδη πέταξε την βαλβίδα ασφαλείας,χρειάζεται τιτάνια προσπάθεια από σπίτι σε σπίτι για ενημέρωση!!!

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κώστας Τ 31/03/2012 17:18:29

        Οχι απλά στις παρυφές!

        Ξέρω νέα παιδιά, πχ δυό κοπέλες που συζητούσα χθές ,που χωρίς να έχουν καμιά σχέση με ναζισμούς κλπ, μου έλεγαν πως θα ψηφίσουν Χρυσή Αυγή ,κάτι ανάμεσα σε ψήφο διαμαρτυρίας (με το σκεπτικό πως το ακυρο/λευκό δεν ωφελει) και σε ψήφο αγανάκτησης γιατί φοβούνται να κυκλοφορήσουν στο δρόμο...

        Πίστεύω πως τα πραγματικά ποσοστά της Χ.Α θα είναι ψηλότερα , γιατί πολοί που ρωτιούνται στα γκάλοπ ντέπονται να πούνε πως θα την ψηφίσουν!

        Και η τάση θα συνεχισθεί,όσο μάλιστα οι πατριώτες βλέπουν να μην βαδίζει στις εκλογές η Ν.Δ του Φαήλου , όπως ελπίζαμε ,αλλα η Ν.Δ του Ψυχάρη...

        • Κωνσταντίνος avatar
          Κωνσταντίνος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/04/2012 02:39:15

          "...δυό κοπέλες που συζητούσα χθές ,που χωρίς να έχουν καμιά σχέση με ναζισμούς κλπ, μου έλεγαν πως θα ψηφίσουν Χρυσή Αυγή..."
          Αυτή την εντύπωση ότι στην Χ.Α. είναι νεοναζί πώς την αποκτήσατε; Γενικά βλέπω ένα κλίμα κατακραυγής ενάντια στα ΜΜΕ που προπαγανδίζουν ενάντια στην ΝΔ αλλά την προπαγάνδα ενάντια στην ΧΑ (και άλλους) την πιστεύετε...

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κωνσταντίνος 01/04/2012 11:44:27

            Ε να λέμε την αλήθεια ,υπάρχει μιά σχετική συμπάθεια στο άθλημα...

            (συμβαίνει να γνωρίζω απο μέσα το χώρο)

            Αλλα αν το ΚΚΕ έχει δικαίωμα να θαυμάζει τον αρχιδολοφόνο Στάλιν ,δεν βλέπω γιατί η Χρυσή Αυγή να μήν έχει δικαίωμα να έχει τις δικές της ιστορικές απόψεις.

    • pascal avatar
      pascal @ petros 31/03/2012 17:27:36

      +100000000

  12. cotampa avatar
    cotampa 31/03/2012 14:19:52

    Οι απ'οτομες στροφές ζαλίζουν και πετάνε έξω τούς επιβάτες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ cotampa 31/03/2012 14:26:22

      Και η πτώχευση που ήθελαν κάποιοι με δική μας απόφαση πεθαίνει τους επιβάτες από πείνα. Χωρίς υπερβολή και δυστυχώς θα το δούμε σύντομα. Τα μνημόνια θα πάνω από εκεί που ήρθαν αλλά θα ζοριστούμε πολύ να ξεπεράσουμε τους πρώτους μήνες. Αθηναίοι! Όσοι έχετε σπίτι στην επαρχία ετοιμάστε το για να επιστρέψετε για όσο χρειαστεί. Φιλική συμβουλή...

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/03/2012 14:45:09

    Η ΝΔ πέφτει στις δημοσκοπήσεις γιατί απλά δεν έχει πρόγραμμα που να μιλά στο μυαλό και στην καρδιά των πολιτών.
    Οταν ο κόσμος συσσωρεύεται στα συσσίτια και στον ΟΑΕΔ οι "εκπρόσωποί μας" πιάνουν στασίδι στον Ψυχάρη και στον Αλέξη.
    Οταν δεν "μας ενδιαφέρουν" τα πρόσωπα καταλήγουμε να έχουμε στο ΥΠΟΙΟ τον Βενιζέλο και να τον "ελέγχει" ο ....Μουρμούρας.

    Βγήκε να πει τι θα κάνει με φόρους, με κεφαλικό, με έκτακτη εισφορά;
    Βγήκε να πει τι θα κάνει όχι με τα αποθεματικά αλλά με τις καταθέσεις ΝΠΔΔ στην ΤτΕ που "επενδύθηκαν" σε ομόλογα; (ποιών, και πόσο η αγορά; ...αν είδαν τον Δελαστικ θα είδαν και τι σημαίνει κριτική για παράδειγμα ...προς το παρόν προβάρουν κουστούμια ορισμένοι,...)
    Βγήκε να κράξει τον Μπαμπινιώτη; Ένας Νόμος ή εφαρμόζετε ή τροποποιείται ή καταργείται διαφορετικά είσαι ....σύστημα ΠΑΣΟΚ.
    Για αυτό ας μην ψάχνουμε για φαντάσματα και εχθρούς όταν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων στην Συγγρού έχουν μάζωξη οι χουζούρηδες οι αυριανοί Πρόεδροι και οι καρέκλες.

    ΥΓ

    Το ΠΑΣΟΚ πήγε να περάσει προεκλογικά:
    - την "αναδιοργάνωση" Υπουργείων & ΝΠΔΔ
    -φορολογικές τροπολογίες
    -νέες μειώσεις

    κλπ κλπ κλπ

    και η πλειοψηφία των "στελεχών" είχε αγωνιά στο που θα κάθεται την επόμενη ημέρα των εκλογών και μας φταίνε είτε οι δημοσκοπήσεις είτε το μούδιασμα του κόσμου;

    Αν δεν μιλήσεις ξεκάθαρα και ειλικρινά τώρα στους πολίτες τ΄'οτε πολλοί θα ....ξανά πέσουν από τα σύννεφα την Κυριακή το βράδυ που θα κλείσουν οι κάλπες....

  14. peter k avatar
    peter k 31/03/2012 15:00:46

    Απο που δικαιωθηκες Μ.Ο. ? Ειδες αποτελεσματα?Ε ρε χαμπαρια μαστοραααααααα

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2012 15:02:51

    Έχουν γνώσιν οι φύλακες...
    Η "πίτα" των ψήφων τώρα μόλις κόβεται, τίποτε δεν έχει μοιραστεί ακόμη.
    Εύλογο το συμπέρασμα του Μ.Ο.: "Η ΝΔ δεν πληρώνει τη συμμετοχή της στην Κυβέρνηση Παπαδήμου, αλλά την απολογητική της διάθεση ως προς αυτή την επιλογή και τους εσωκομματικούς τριγμούς που προκλήθηκαν". Με άλλα λόγια, το αδύνατο σημείο στη ρητορική της είναι οτι αργεί να πεί την αλήθεια γυμνή:
    h**p://www.antinews.gr/2012/03/28/153642/#comment-943395
    Και αργεί να επανορθώσει τον κακό υπολογισμό στη δόση “αντιμνημονιακής” ρητορικής του 2010.
    Ούτως ή άλλως, άν και δεν πιστεύω καθόλου στην πολιτική λειτουργικότητα της δάκρισης “μνημονιακοί εναντίον” “αντιμνημονιακών” (το έχω γράψει πολλάκις), ακόμη και αυτή η δημοσκόπηση του καραμπουζουκλή Αλάφουζα, δίνει κατά τη γνώμη μου το εξής πολιτικό αλγεβρικό άθροισμα:
    ΝΔ + ΠΑΣΟΚ + ΔΗΜΑΡ + Πράσινοι + ΔΣ + Δράση = 56 %
    ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ + ΛΑΟΣ + ΕΕ + Χρυσά Αυγά + Άρμα = 42 %
    (χώρια που τον ΣΥΡΙΖΑ θα τον έπαιζα μισό - μισό, δεν είναι όλοι Ταλιμπάν - δεν βλέπω και το κόμμα "Λουκανίδη").
    Όπως θα καταλάβατε, η δική μου βασική διάκριση είναι μεταξύ των (σχετικά, λίγο ή πολύ) ορθολογικών δυνάμεων που θέλουν Ευρωπαική Ελλάδα, έστω με πόνο ιδρώτα και δάκρυ, και των πάσης φύσεως "αναχωρητών για το άγνωστο" .

    • Δραγουμης avatar
      Δραγουμης @ Ο Θείος 31/03/2012 15:24:05

      δηλαδη οι Ελληνες θελουν το μνημονιο?

      αυτο μας λες τωρα?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Δραγουμης 31/03/2012 15:37:37

        Απεναντίας αγαπητέ, αυτό που λέω, είναι ότι η παραμύθα “μνημονιακοί" εναντίον “αντιμνημονιακών” είναι άσπρη σκόνη.
        Που αποβλακώνει.
        Και τα αφεντικά των Μου ΜουΕ χαρτζηλικώνει.

        Δες και την τελευταία πρόταση στο σχόλιό μου.

    • ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ avatar
      ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ @ Ο Θείος 31/03/2012 17:24:59

      θείε
      η Ινδία και το Μπαγκλαντές είναι Ευρώπη;
      Κάνε μας τη χάρη ρε βολεμένε.
      Αν θες να δουλεύεις εσύ ένα μήνα για 200€ σήκω και φύγε απο την Ελλάδα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ 01/04/2012 11:09:03

        Βολεμένος είστε και αυτό φαίνεται, αφού δεν σας φοβίζει το άγνωστο.
        Φύγετε λοιπόν εσείς από την Ευρώπη, που προφανώς δεν σας αρέσει.
        Εκτός από την Ινδία, υπάρχουν άλλωστε τα Κέιμαν Αιλαντς.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Ο Θείος 31/03/2012 20:53:15

      Αθροίζετε Κουβέλη και Οικολόγους στους "μνημονιακούς" -ενάντια σε κάθε λογική. Μεταφέρετε τα ποσοστά τους στην κάτω σειρά και επαναλάβετε την άθροιση.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Καβαλιώτης 01/04/2012 11:05:59

        Γνωρίζετε ανάγνωση και γραφή, καλό είναι λοιπόν να αναγνώσετε πρίν γράψετε, φίλτατε!

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 15:30:09

    Δέν ξέρω ἂν στίς ἐκλογές πάρουν τόσο,ἀλλά σύμφωνα καί μέ αὐτήν τήν δημοσκόπηση, τό 5% πού παίρνει ἡ Χρυσή Αὐγή δέν εἶναι πολύ;
    Προσωπικά,μέ τρομάζουν τά ποσοστά καί τοῦ Σύριζα καί τῆς Χρυσῆς Αὐγῆς...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 15:43:33

      Βλέπουμε μπροστά μας να συμβαίνει η Μεγάλη Μετανάστευση των ΛΑΩΝ (όπως στο τέλος της Αρχαιότητας - αρχή Μεσαίωνα: Βάνδαλοι, Οστρογότθοι, Βησιγότθοι και Ούννοι σε κίνηση).
      Π.χ. από τον ΛΑΟΣ στη ΧΑ.
      Θα μπουκάρει στη Ρώμη ο Αλάριχος; Ή ο Αττίλας;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ο Θείος 31/03/2012 16:03:33

        Ὁ Λαουτζίκος τοῦ ΛΑΟΣ δέν πάει στή Χρυσή Αύγή.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 16:14:49

          Μακάρι, αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια.
          Και αυτιά - ουρά αιχμηρά.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ο Θείος 31/03/2012 16:20:01

            Ναί, ἀλλά πίσω ἒχει ἡ ἀχλάδα τήν οὐρά...

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/03/2012 17:13:07

            Πάτρα ,ποσοστά χρυσής αυγής 12,8 !

          • airman avatar
            airman @ juliet 31/03/2012 17:41:34

            Αν μιλάμε για όλη την Αχαΐα τότε χτυπάει καμπανάκι, γιατί μόνο η πόλη της Πάτρας έχει και την ιδιαιτερότητα του λιμανιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι πολύ υψηλό το ποσοστό.

          • juliet avatar
            juliet @ airman 31/03/2012 17:47:57

            με τάσεις να φτάσει το 15%!η Πάτρα μέσα.

          • juliet avatar
            juliet @ airman 31/03/2012 17:58:09

            .




















































            Η Πάτρα είναι των άκρων δεν μπορείς να προβλέψεις ,οι καταστασεις είναι άγριες.Οταν κινδυνεύει το παιδί σου ,η γυναίκα σου ,η αδελφή σου απ΄αυτά τα κτήνη ,τι θα κάνεις; Η βία φέρνει βία.Η Πάτρα δεν ελεγχεται και αυτό δεν το ξέρουν.Οι βουλευτές ανύπαρκτοι...έχεις ακούσει για κάποιον Μπεκίρη εκεί είναι βουλευτής ..τονέχουνε ξεχάσει και οι ίδιοι.Αστα γιατί ,πονάνε.

          • anonymus avatar
            anonymus @ juliet 31/03/2012 19:09:43

            Σερρες ΧΑ τριτο κομμα

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymus 31/03/2012 19:53:16

            Καί ἐγῶ ξεκίνησα ἀπό τό 5%..............!

  17. zagor avatar
    zagor 31/03/2012 15:34:46

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ Ν.Δ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙ΄΄ΑΥΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΗΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΠΟΥΜΕΡΑΓΚ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΒΛΕΠΕ ΜΠΟΜΠΟΛΑ -ΨΥΧΑΡΗ -ΑΛΑΦΟΥΖΟ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΙΜΟΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΛΛΩΣΤΕ.ΕΝΑΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΙΑΡΚΩΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΡΙΘΕΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΘΙΑΣΟ ΑΠΟΣΥΡΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ. ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΞΑΝΑΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΠΟΥ -ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ- ΕΝ ΠΟΛΛΟΙΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΕΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ...

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/03/2012 16:53:35

    aris A. - petros - Ιθαγενής

    Με καλύψατε απόλυτα!

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/03/2012 16:59:06

    Από την άθροιση-ταύτιση ΝΔ με τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς της Κύρκαινας που τεχνηέντως κάνει ο Θείος, καταλαβαίνετε πόσο το σύστημα έχει λυσσάξει και παίζει τα μνημονιακά ρέστα του...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αυριανιστής 01/04/2012 11:14:18

      Εδώ άθροισα ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ + ΛΑΟΣ + ΕΕ + Χρυσά Αυγά, και δεν σε πείραξε !
      Η άθροιση ΝΔ + ΔΗΜΑΡ σε πείραξε φίλτατε; Που είναι ούτως ή άλλως πιό "συγγενή", ως μεταρρυθμιστικά κόμματα Ευρωπαιστών;
      Επιμένω: Η απλή λογική μας λείπει, ενώ η "εξυπνάδα" περισσεύει!

  20. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 31/03/2012 17:02:47

    Θυμάται κανένας τη δημοσκόπηση του Μαυρή το βράδυ των εκλογών του 2009;
    Είχε πέσει ....μέσα ο γάτος!
    Σε άλλη χώρα!

    • GO avatar
      GO @ Αδέξιος Δεξιός 31/03/2012 22:42:25

      Μην συγχέετε τις δημοσκοπήσεις με τα exit polls.
      Να θυμηθούμε ότι τα exit polls του 2009 έπεσαν μερικές μονάδες έξω στη διαφορά υπέρ ΠΑΣΟΚ επειδή τα "μπέρδεψε" η τεράστια αποχή ψηφοφόρων της ΝΔ του 2007.
      Δυστυχώς, όλα τα τρέχοντα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων δείχνουν ότι θα πιούμε πολύ πικρό ποτήρι.

  21. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 31/03/2012 17:05:39

    Γιατί εγώ αριθμώ 8 κόμματα που μπαίνουν, εσείς λέτε ότι είναι 7;
    1)ΝΔ 22,5
    2)ΠΑΣΟΚ 15,5
    3)ΣΥΡΙΖΑ 12,5
    4)ΚΚΕ 12
    5)ΔΗΜΑΡ 12
    6)ΑΝ. ΕΛ 8,5
    7)ΧΡ. Α 5
    8)ΟΙΚ. ΠΡ 3

  22. Στατιστικολόγος avatar
    Στατιστικολόγος 31/03/2012 17:10:57

    Έχει πέσει τόσο μαγείρεμα, που ούτε το άθροισμα των ποσοστών δεν πρόσεξαν. 101% ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

  23. GreekInLux avatar
    GreekInLux 31/03/2012 17:23:26

    Πρωτίστως να παρακαλέσω ορισμένους οι οποίοι εμφανίζονται ως «εκπρόσωποι» των ΝΔκρατών και μεταφέρουν το κλίμα που επικρατεί σε αυτούς να μην ματαιοπονούν. Κι εμείς εκεί ανήκουμε, και κοινωνικό κύκλο και περίγυρο διαθέτουμε και λόγω επαγγέλματος με πολύ κόσμο σ’ επαφή ερχόμαστε και ποτέ κανείς δεν μας ρώτησε την άποψη μας με σκοπό να τη μεταφέρει κάπου ούτε όμως τόσα μα τόσα χρόνια δεν έτυχε να χτυπήσει κουδούνι ή τηλέφωνο ή ακόμα να μας αποσταλεί ερωτηματολόγιο για να συμμετάσχουμε σε δημοσκοπήσεις των εννιακοσίων ή χιλίων ατόμων που γίνονται σε διάστημα μίας ή δυο ημερών. Τώρα σε ότι αφορά τα συγκεκριμένα δημοσκοπικά ευρήματα… αν δεν κάνω λάθος η προηγούμενη μέτρηση της ίδιας εταιρείας δημοσιεύθηκε 15 ημέρες πριν από αύριο Κυριακή… μάλιστα! Τι είχαμε πριν 2 Κυριακές; Μα φυσικά την εκλογή Βενιζέλου στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ. Άρα η προηγούμενη έρευνα λογικά έλαβε χώρα πριν τις εσωκομματικές… μάλιστα τις αμέσως επόμενες ημέρες, Δευτέρα ή Τρίτη ήρθαν στη δημοσιότητα δημοσκοπήσεις για λογαριασμό άλλων εφημερίδων που ήδη μας έδειχναν συρρίκνωση της ΝΔ και ανάκαμψη ΠΑΣΟΚ σε προσπάθεια να μας τον πλασάρουν (τον Μπένυ) ως τον μέγα αναμορφωτή της υπό διάλυση «δημοκρατικής παράταξης», ο οποίος εμπνέει τον κόσμο ξανά κ.λπ. κ.λπ. Έτσι κι αλλιώς κατά τη διάρκεια της 9μηνης θητείας του στο ΥΠΟΙΚ φρόντισε πολλές φορές να μας τονίσει πως με μέγα προσωπικό κόστος, που αγγίζει τα όρια της πολιτικής θυσίας, δέχτηκε ν’ αναλάβει το εξοντωτικά δύσκολο αυτό πόστο. Ε τι;!... να μην απολαύσει τώρα τους καρπούς των κόπων του; Κατά τη γνώμη μου στα ίδια πλαίσια κινείται και η παρούσα έρευνα… η οποία μας δείχνει όπως και οι υπόλοιπες απώλεια δημοσκοπικής δύναμης της ΝΔ, πάντα μετά την ανάδειξη Βενιζέλου στην αρχηγία, απώλεια δημοσκοπικής δύναμης της ΔΗΜΑΡ (ωραία μας έκανε τη δουλειά ο Κουβέλης όσο το ΓΑΠ ήταν αρχηγός, ώρα να φέρουμε τα γίδια πίσω στο μαντρί προσδίδοντας το απαραίτητο κύρος στον νέο αρχηγό) και ταυτόχρονα αύξηση των ποσοστών των ΑΕ (κατά τύχη ισόποση με την πτώση της ΝΔ) όπως επίσης καθίζηση ΛΑΟΣ για να δώσουμε γενικότερη εικόνα φθοράς της κεντροδεξιάς – δεξιάς όπως αυτή έδειχνε να εκπροσωπείται τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια στο κοινοβούλιο. Συνδυάστε όλα τα παραπάνω με το σε ποιού την εφημερίδα δημοσιεύονται όλα αυτά και βγάλτε τα συμπεράσματά σας για το αξιόπιστο της παρούσας έρευνας. Αυτά από μένα και καλό ΣΚ να έχουμε…

  24. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 31/03/2012 20:28:48

    Πρωτο

  25. xp avatar
    xp 31/03/2012 21:04:20

    Το πρόβλημα με την ΝΔ είναι ότι είναι μπλεγμένη.......Από την μιά βλέπει τα λάθη και τις αστοχίες της τρόικα (λάθος συνταγή) Από την άλλη το Λαικό κόμμα με την κλίκα των Γερμανών και τα μνημόνια.Αυτό είναι το πρόβλημα! Η απουσία λύσης στην εξίσωση.Η πολιτική δεν είναι μαθηματικά για να λύσουμε το πρόβλημα μετά από 200 χρόνια και πήραμε το βραβείο! Η πολιτική είναι διοίκηση και θέλει λύσεις χθές ! Και λύση δεν είναι να σου πώ ότι θα σου φτιάξω το σπίτι σε ένα χρόνο και να σου πώ αύριο ....Συγνώμη κύριε το 2020 ενοούσα ,αν τα πράγματα πάνε καλα... Γιατί θα σου απαντήσει και ο εκλογέας :Συγγνώμη κύριε ποιός είστε?
    Το πρόβλημα δεν είναι η λιτότητα ,είναι το πολιτικό κενό ,η απουσία δηλαδή αποτελεσματικής διοίκησης . Η ορθή λύση της διοίκησης θα ανατάξει τις δυνάμεις της οικονομίας και θα σβήσει την δυναμική της αριστεράς.Δύσκολο !Οχι ακατόρθωτο! Αλλά αν σου λένε ότι έχουμε σε όλα προαποφασίσει προ των εκλογών ,ότι θα εφαρμοστεί απαρέγκλητα το μνημόνιο ,τότε για ποιό λόγο να πάμε σε εκλογές? Για να έχουμε τον Α αντί του Β υπουργό? Επομένως θέλει σωστές κινήσεις τακτικής αλλά και συνολική πλατφόρμα λύσεων η ΝΔ για να μπορέσει να σταθεί ,ακόμη και αν είναι αυτοδύναμη!

  26. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 31/03/2012 21:19:19

    ΣΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 'ΤΥΠΟΣ' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΝΔ 18%,ΠΑΣΟΚ 15, ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΕΝΟΣ 10, ΚΚΕ 7, ΔΗΜΑΡ ΚΑΙ ΧΡ. ΑΥΓΗ 5. ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΑΝΙΜΑΡΚΙΑΣ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟΣ Ο ΔΙΑΛΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛ. ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!!! ΕΔΩ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΕ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ Ο ΠΑΠΑΣΙΩΖΟΣ Η Ο ΚΑΡΑΣΜΑΝΗΣ Η Ο ΒΑΓΙΩΝΑΣ Η ΟΠΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕn ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο ΑΝΕΡΓΟΣ, Ο ΒΑΣΙΛΗΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ Η Ο ΚΩΣΤΑΣ Ο ΕΛ. ΕΠΑΓΓ/ΤΙΑΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ! ΑΡΧΗΓΕ ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΣΦΥΓΜΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ!!! Ε-ΛΕ-ΟΣ

  27. xp avatar
    xp 31/03/2012 21:52:27

    Κατερίνα:O Βενιζέλος παρουσιάζεται-δεν είναι φυσικά-ως καλός μάνατζερ .Αν η ΝΔ δεν διαφοροποιηθεί θα αυτοκτονήσει!Μην ξεχνάς και τις απολύσεις των Δ.Υπαλλήλων!Το ΠΑΣΟΚ προφύλασσε πάντα τον κόσμο του,η ΝΔ όχι ! Αν ο Βενιζέλος στο τέλος της προεκλογικής περιόδου αποκυρήξει και τον ΓΑΠ ,δέσαμε..

  28. θανασης avatar
    θανασης 31/03/2012 22:00:04

    Να αναφερω κι εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο τον στενο οικογενειακο και φιλικο μου κυκλο.Εγω προερχομαι απο μια κλασσικη παραδοσιακη νεοδημοκρατικη οικογενεια με πατερα απο τα ιδρυτικα στελεχη της παραταξης.Εννοειται οτι ημουν απο μικρο παιδι οργανωμενος σε ΜΑ.ΚΙ,ΔΑΠ,ΟΝΝΕΔ κτλ ομως τωρα τελευταια κατι εχει αλλαξει γυρω μου.Προχθες ο ενας μου αδερφος μου δηλωσε οτι θα ψηφισει Χρυση Αυγη και ο αλλος τον χοντρουλη τον Καμμενο.Εφαγα το πρωτο σοκ αλλα εχει και συνεχεια το θεμα.Η κοπελα μου η οποια και αυτη ειναι ΝΔ απ'εξω απ'εξω μου δηλωσε οτι δεν θελει να ξαναψηφισει και καλοβλεπει ψηφο ΚΑΙ ΑΥΤΗ προς την Χρυση Αυγη!!!Το περιεργο ειναι οτι και στον επαγγελματικο μου χωρο ξερω ατομα που ψηφιζαν ΝΔ να φευγουν προς την ακροδεξια της Χ.Α.
    Μπορει να μου πει καποιος τι στο διαολο συμβαινει;Χρειαζομαι καποια πειστικα επιχειρηματα για να τους πεισω να μην ψηφισουν Χ.Α και να ξαναγυρισουν σε μας.Βοηθεια παρακαλω....

  29. xp avatar
    xp 31/03/2012 22:12:00

    H XA είναι ακραίο κόμμα αφού στην ιστιοσελίδα της αναφέρεται στον Χιτλερ και μιλά για ναρκοπέδια στον Εβρο κτλ. Ο κόσμος της ΝΔ περιμένει πρόγραμμα και λύσεις ,αλλιώς ή θα ψηφίσει Καμμένο ή ΧΑ ή θα απέχει.Η λύση όμως σκοντάφτει στις δεσμέυσεις....

    • θανασης avatar
      θανασης @ xp 31/03/2012 22:33:42

      Φιλε μου sorry αλλα ζητησα καποια πειστικα επιχειρηματα για να τους αντικρουσω.Τι να τους πω δηλαδη οτι "στην ιστοσελιδα τους εχουν τον Χιτλερ και οτι προτεινουν να ναρκοθετηθει ο Εβρος;"
      Βασικα εκανα μια συντομη περιηγηση στην σελιδα τους και δεν βρηκα καμια αναφορα στον Χιτλερ ή στους Ναζι αλλα αφου το λες μπορει να ειναι και ετσι.

      • voter avatar
        voter @ θανασης 01/04/2012 00:26:14

        Φίλε Θανάση , θα αφήσω άλλους πλεον κατάλληλους να σου δωσουν τα επιχειρήματα που ζητας . Με αφορμή ομως τα όσα αναφέρεις , θα ερμηνεύσω την επιθυμία των νεων του περιβάλλοντος σου να κινηθουν προς ΧΑ σαν αποτέλεσμα μιάς λάθος επιλογής της ΝΔ.
        Να γιατι ,κατα την γνωμη μου πάντα , ήταν λάθος η μετα τυμπάνων μεταπήδηση των Βορίδη -Αδωνη στην ΝΔ. Προκάλεσε μεν αναστάτωση στους παλιούς νεοδημοκράτες που δεν γουστάρουν να έχουν σχέση με τις απόψεις των ανωτέρω αλλά τελικά αυτοί δεν θα εγκαταλείψουν στις εκλογες . Ομως χωρίς να το καταλάβει έδωσε την εντύπωση στους νεότερους , οτι οι διαφορές δεν είναι δα και κολοσσιαίες μεταξυ ΝΔ και πιο ακραίας δεξιας (Λαος , ΧΑ.)
        Κακώς έχει αναδειχθεί ο Καμμενος σε μείζον θέμα και χύνεται μελάνι για αυτον. Ειναι πολύ λίγος για να απειλήσει δεδομένου και του κόσμου στον οποιο απευθύνεται . Αντίθετα , η ΧΑ πείθει νεους κι αυτό είναι θέμα .
        Μακάρι να κάνω λάθος .

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ θανασης 01/04/2012 00:52:20

        Να σου πω εγώ ένα πειστικό επιχείρημα: Λες ότι, επειδή η Ελλάδα θα ορθώσει το ανάστημα της και θα φορέσει την περικεφαλαία της ΧΑ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, να φοβηθεί το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό καρτέλ και να μας αφήσει να κάνουμε ό,τι θέλουμε; Δλδ θα πάει ο πρόδερος της ΧΑ και θα ανακηρύξει ΑΟΖ και θα πει ο Ομπάμα με τις Τραπεζικές Αδερφές από πίσω του "Οκ, χάσαμε τα πετρέλαια από την ΧΑ, ας τα αφήσουμε λοιπόν όλα στους Έλληνες και ας υποκλιθούμε στην Νέα Περιφεριακή Υπερδύναμη, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μας παίρνει".

        Πως το βλέπεις;

        Πιο πιθανό είναι να μας ρίξουν μια σφαλιάρα άνευ προηγουμένου και να μας χωρίζουν σε 12 ανεξάρτητες και αυτόνομες περιφέρειες αλά Γιουγκοσλαβία, παρά οτιδήποτε άλλο.

        Να κάνεις τον μάγκα, ναι, συμφωνώ, αλλά πως; Μπορεί βέβαια ο Δαυίδ να νίκησε τον Γολιάθ, αλλά δεν θυμάμαι να επέζησε ο ίδιος. Ούτε ο Χίτλερ επέζησε.

    • Κωνσταντίνος avatar
      Κωνσταντίνος @ xp 01/04/2012 02:30:44

      "...στην ιστιοσελίδα της αναφέρεται στον Χιτλερ..."
      Αυτό είναι ψέμα
      "...μιλά για ναρκοπέδια στον Εβρο..."
      Μιλά για επανατοποθέτηση των ναρκοπεδίων που αφαιρέθηκαν επί ΚΚ και που κρατούσαν ένα τουλάχιστον ποσοστό των λαθροκτήνων έξω από τη Πατρίδα μας.

  30. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 01/04/2012 00:24:37

    Όποτε ανοίγω το στόμα μου προς τον περίγυρο μου και ξεκινάω να πω Αντώνης Σαμαράς, μόνο φατούρο που δεν τρώω... Πριν καν πω ολόκληρο το όνομα του. Δηλώνω ότι ο περίγυρος μου δεν είναι η ΚΝΕ αλλά επιχειρηματικό περιβάλον.

    Κάντε κάτι, όσοι έχετε την δυνατότητα, γιατί η βάση "τα έχει παίξει". Μέχρι και ΚΚΕ θα ψηφίσουν. Επιχειρήματα του στυλ "δεν φταίει αυτός, παλεύει αλλά δεν υπάρχουν ικανοί συνεργάτες, έχει σχέδιο, είναι πατριώτης και αγαπάει τη χώρα, είναι σοβαρός και άξιος, το μόνο κόμμα που στέκεται στο ύψος των περιστάσεων" είναι σίγουρα σωστά, αλλά δεν πείθουν, τουλάχιστον όχι για την αυτοδυναμία.

    Στην βάση, καλώς ή κακώς (κακώς), κυριαρχεί η άποψη του "Όλοι ίδιοι είναι"

  31. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 01/04/2012 01:44:46

    Όπως και να το κάνουμε το μνημόνιο 1,2 είναι αχώνευτο.Πρέπει να γίνει κάτι εξίσου ακραίο από την μεριά της ΝΔ για να αλλάξουν κάπως τα πράγματα.Πρέπει επιτέλους να βγει ξεκάθαρα έξω από το κάδρο! Ο περισσότερος κόσμος στηρίζει Σαμαρά και όχι ΝΔ (και όχι άδικα) αλλά στις εκλογές με τους περιοδεύοντες στα κανάλια φοβάμαι ότι θα καταπιούμε ακόμη μια απογοήτευση (να γιατί έχουν πέσει οι επιδόσεις μας ακόμα και οι σεξουαλικές). Χθες λίγο έλειψε να φάω και ξύλο από εξαγριωμένους δεξιούς που θα ψηφίσουν κκε μλ.

  32. Kefalari avatar
    Kefalari 01/04/2012 03:44:33

    Μια χαρά τα λένε για τα ναρκοπέδια.
    Έχετε καταλάβει καθόλου που έχει φτάσει η κατάσταση με τους λαθροναζί;
    Αυτοί είναι οι ναζί, που έχουν υπό κατοχή γειτονιές ολόκληρες, σφάζουν, βιάζουν και ληστεύουν.
    Τα γεροντάκια και οι κοπελιές νομίζετε ότι ανησυχούν μην στήσει κρεματόρια ο Μιχαλολιάκος; Εδώ τρέμουν για την ζωή τους νυχθημερόν σε ορισμένες γειτονιές.

  33. Επιθετικός avatar
    Επιθετικός 01/04/2012 10:33:24

    ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΓΙΑ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΛΥΤΕΣ.
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

    ΣΤΗ Ν.Δ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ.
    ΕΦΥΓΑΝ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.

    ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.
    ΕΦΥΓΑΝ ΟΣΟΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ.

  34. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/04/2012 11:05:06

    Η ΝΔ πρέπει να ξυπνήσει, χρειάζεται πρόγραμμα, όχι Ψυχάρηδες. Και για τον Καμμένο πρέπει να βρεθεί απάντηση. Δυστυχώς πολλοί έχουν αγανακτήσει τόσο που είναι ικανοί να τον ψηφίσουν, έχουν αγριέψει τα πράγματα...Και ο Σαμαράς πέρα βρέχει, λες και είναι όλα όπως παλιά...

  35. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/04/2012 11:29:37

    Ως εξωτερικός παρατηρητής, βλέπω πολύ εγκλωβισμό στην "πολυκατοικία". Κάποιοι ένοικοί της της ανεβοκατεβαίνουν ορόφους και μπαινοβγαίνουν σε διαμερίσματα. Τελευταία είναι της μόδας η στροφή προς τα βαθειά υπόγεια.
    Αντί ν' ασχοληθούν με τους πεσμένους σοβάδες, με το ποιός φταίει για τα Καμένα λαμπάκια και πώς επισκευάζονται τα χαλασμένα υδραυλικά, κάποιοι το ρίξανε στον "εσωτερικό τουρισμό".
    Κάποιοι "διαχειριστές" πρέπει να τους πούν την αλήθεια, για να φύγουν οι παραισθήσεις και να δούν τις ζημιές στο σπίτι τους. Να κάνουν και λίγη αυτοκριτική μια και μόνοι τους έσπειραν ανέμους.
    Και κάτι επιπλέον: Να μιλήσουν στους ενοίκους για αποτοξίνωση, να κόψουν τις άσπρες σκόνες για να φύγουν οι Μεσανατολικές παραισθήσεις. Αυτές με "ναρκοπέδια" και τα τοιαύτα.

  36. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/04/2012 12:12:42

    Η βασική παραίσθηση - φυγή από την πραγματικότητα - είναι μία:
    Η πραγματικότητα: Η Αποτυχημένη Πολιτεία 30 (τουλάχιστον) χρόνων, η Ελληνική φούσκα κατανάλωσης με δανεικά και φθίνουσα παραγωγή, αυτό έφερε την κρίση, το μοιραίο ξεφούσκωμα, τα μέτρα περικοπών και τα Μνημόνια.
    Η παραίσθηση, η πραγματικότητα με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω: Τα μέτρα και τα Μνημόνια έφεραν την κρίση.
    Όταν προκύπτει αυτό το ψεύτικο διλημμα, τα κόμματα, και τα πιό υπεύθυνα, άν και κάτι λένε, κυρίως ψελλίζουν και τραυλίζουν. Φοβούνται, γιατί αυτό είναι η αποτυχία τους. Δίνουν έτσι τροφή στους τυχοδιώκτες.
    Άν δεν παραδεχτούν την πραγματικότητα για την οποία (και) αυτά φταίνε, δεν θα βοηθήσουν να γίνει καλύτερη. Αυτό το ποτήρι πρέπει να το πιούν, είναι δικό τους καθήκον.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Ο Θείος 01/04/2012 12:41:30

      Και βέβαια να φανταστώ ότι η Ελληνική φούσκα έφερε την φοβερή και τρομερή κρίση και στον υπόλοιπο κόσμο.

      Δλδ. για την 15 τρις εξωτερικό χρέος των ΗΠΑ φταίει η Ελληνίδα γιαγιά που αγόρασε με πιστωτική κάρτα μια μπανάνα, δώρο για τα γενέθλια της εγγονής της.

      Μα ποιοί είμαστε τέλος πάντων! Ο Τσακ Νόρις του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος!

      Οι μόνοι που ΔΕΝ (ΔΕΝ-ΔΕΝ-ΔΕΝ-ΔΕΝ) ευθύνονται είναι:

      1. Τράπεζες
      2. Αγορές
      3. Πολυεθνικές
      4. Μεγαλοκαρχαρίες
      5. Έμποροι όπλων

      Το καταλάβαμε Θείο, το καταλάβαμε... Mea maxima culpa. Καρα-Mea σου λέω.

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/04/2012 13:08:56

    Μέσα στην (όντως) φοβερή και τρομερή κρίση σ' όλο τον κόσμο, πρωταθλητής της αποτυχίας αναδείχθηκε η Ελλάδα.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω!
    Η Ελλάδα, που "λόγω της παραοικονομίας θα άντεχε", δήθεν, για κάποιους φωστήρες το 2008!
    Φυσικά επί 40 χρόνια δεν καταλάβαμε ότι οι Τράπεζες, οι Αγορές, οι Πολυεθνικές, οι Μεγαλοκαρχαρίες, οι Έμποροι όπλων ΕΙΝΑΙ με τον ένα ή άλλο τροπο οι τρόμπες της Ελληνικής φούσκας που έσκασε μεγαλοπρεπώς.
    Οι Τράπεζές μας, με τα ψηλότερα επιτόκια δανεισμού στην Ευρώπη. Χαρις σ' αυτές άλλλωστε, κάψανε και χτίσανε όλα τα βουνά μας οι εργολαβοι.
    Οι πολυεθνικές; "Ευτυχώς", δεν θέλαμε βιομηχανίες στην Ελλάδα και αυτές τις διώχναμε.
    Οι μεγαλοκαρχαρίες μας, που έχουν τις Τράπεζες, τα πετρέλαια και τα ΜΜΕ.
    Οι αγορές, που τόσες δεκαετίες ήμασταν οι καλύτεροι πελάτες τους για δανεικά προς κατανάλωση.
    Οι έμποροι όπλων που ήμασταν οι καλύτεροι - και με διαφορά - πελάτες τους.
    Η αποτυχημένη Ελλάδα 1980 - 2009 είναι όλα αυτά!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Ο Θείος 01/04/2012 14:03:13

      Δικαίωμα σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Επίσης δικαίωμα σου να αγνοείς επίτηδες την γεωπολιτική πραγματικότητα της περιοχής. Μην περιμένεις όμως να ασπαστώ την γνώμη σου. Είναι σαν ο διαιτητής να έχει δώσει 15 ψεύτικα πέναλτι εναντίον της ομάδας μου, να έχει σφυρίξει 68 φορές ανάποδα, να μου έχει παράτυπα ακυρώσει 8 γκολ, και εσύ να επιμένεις ότι για την ήττα μου φταίει ο φροντιστής των Τσικό της ομάδας που ήρθε στην προπόνηση χωρίς ζακέτα.

      Καλημέρα και καλό μήνα.

      • franc avatar
        franc @ Πεπόνης 02/04/2012 10:51:41

        Aγαπητέ Πεπόνη και Θείε ,
        Σας εκτιμώ εξ ίσου και τους δύο, αλλά ως τρίτος και πιστεύω πολύ αντικειμενικός, παρακολουθώντας το διάλογό σας , βγάζει μάτι οτι ο Πεπόνης έχει απόλυτο δίκιο. Θείε , λυπάμαι, μπορεί να μας χρειάζεται αυτομαστίγωμα. αλλά ακόμα κι αν το κάνουμε μέχρι θανάτου, να 'σαι βέβαιος οτι ΔΕΝ ΘΑ ΙΔΡΩΣΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ. Aκόμα κι αν εμείς δεν υπήρχαμε, η Ιρλανδία θα είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και θα πλήρωνε το ίδιο χαράτσι που πληρώνει και τώρα στις αγορές αφού εκείνες το καθορίζουν. Και η Ιρλανδία δεν είχε κανενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ. Απεναντίας η Τουρκία που δεν έχει ακόμα ταμειακές μηχανές, "φυσάει" απο ανάπτυξη.
        Θείε, μήπως έχεις πάρει υπερβολική δόση απ' αυτό που ο Γκαίμπελς έλεγε "Συλλογική ευθύνη?" Δεν το λέω για να αυτοπαρηγορηθούμε, αλλά τα εσωτερικά μας προβλήματα επι 40 χρόνια, δεν απασχολούσαν τις αγορές ...Hθικός Καπιταλισμός όπως εσύ ξέρεις καλά, δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, όπως δεν υπάρχει και Υπαρκτός σοσιαλισμός...