02/04/2009 23:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυσχεραίνει κι άλλο το κλίμα για τη ΝΔ

Νέο limit down αναμένεται στη ΝΔ μόλις λήξει η απεργία.

Μετά την διαβίβαση της υπόθεσης Παυλίδη στην Βουλή  έρχεται και μια νέα δημοσκόπηση (με κάλπη) της Metron Analysis, που φέρνει το ΠΑΣΟΚ να προηγείται της ΝΔ με πάνω από 4,5 % .

Να σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος της δημοσκόπησης έγινε πριν τις δηλώσεις του Κ. Καραμανλή περί «κούρασης»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 02/04/2009 23:42:29

    "Νέο limit down μετά την υπόθεση Παυλίδη".

    Είναι εντυπωσιακό.

    Το ΠΑΣΟΚ δεν σκοράρει και η Νέα Δημοκρατία βάζει συνέχεια αυτογκόλ.

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 02/04/2009 23:55:54

    Η ΝΔ βαζει συνεχεια αυτογκολ ακριβως επειδη το ΠΑΣΟΚ σκοραρει!!Τοσο απλο ειναι osaperas!!Eιναι οντως πολυ εντυπωσιακο...Τα limit down θα συνεχειστουν οσο θα πλησιαζει ο χρονος των εκλογων!!!

  3. osaperas avatar
    osaperas 03/04/2009 00:08:44

    @2
    Προφανώς στο ποδόσφαιρο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα από την πολιτική. Άλλο το αυτογκολ κι άλλο το γκολ.

    Εάν ΠΑΣΟΚ και Νέα Δημοκρατία ήταν ...ποδοσφαιρικές ομάδες τότε

    -ο μεν ΚΚ θα είχε ήδη απολυθεί από προπονητής επειδή από πρώτη που ήταν η ομάδα την έχει φέρει στο -4.5% και πιθανότατα θα χάσει το επόμενο πρωτάθλημα (εκλογές) και

    -ο ΓΑΠ θα είχε ήδη απολυυθει από προπονητής επειδή μέχρι τώρα έχει χάσει τρία πρωταθλήματα (εκλογές) και κατά συνέπεια οι φίλαθλοι δεν θα του έδιναν άλλη ευκαιρία.

  4. οκτώ avatar
    οκτώ 03/04/2009 00:34:02

    Αληθεύει ότι τα γαλάζια golden boys and girls κατά βάθος επιθυμούν να γυρίσει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, ώστε να "σπάσουν" τα συμβόλαιά τους και να τσιμπήσουν την παχυλή αποζημίωση ;
    Τι, λέτε μόνο ο Μπάγεβιτς να έχει βάλει τέτοιους όρους στο συμβόλαιό του ;

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 03/04/2009 01:08:48

    EKTAKTO απόψε στις 00:20.

    Δύο αστυνομικοί της ομάδας «Δέλτα» σταμάτησαν μία μηχανή με δύο επιβάτες για έλεγχο στην οδό Σκιάδου στην Κυψέλη. Οι δύο άγνωστοι τράβηξαν όπλα και πυροβόλησαν τους δύο αστυνομικούς ανέπτυξαν ταχύτητα και εξαφανίστηκαν.
    Οι δύο αστυνομικοί διακομίστηκαν στον Ερυθρό Σταυρό. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες η Αστυνομία έχει στη διάθεσή της τον αριθμό κυκλοφορίας της μοτοσυκλέτας.

  6. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/04/2009 01:30:23

    Θα παρακαλούσα να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα http://www.eklogesonline.com/portal/polls/2000-3.asp?state=polls και να δείτε την εξέλιξη των δημοσκοπήσεων από το 2000-2003. Το Η ΝΔ προηγείται με ποσοστά άνω του 6%. Κανένας βέβαια τότε δεν ζητούσε την παραίτηση του ΣΗΜΙΤΗ. Με το νέον έτος και τον ερχομό του πρίγκηπα τα ποσοστά αλλάζουν. Τώρα η ΝΔ προηγείται με μικρή διαφορά: η ΜΕΤΡΟΝ από τις 4-18/02/2004 λίγο πριν τις εκλογές δείχνει την διαφορά στο 2.9% με σαφήνεια ψήφου 90%


    Τον Ιούνιο του 2007, 2 μήνες πριν τις εκλογές η μεταξύ τους διαφορά είναι στο 1% με αναποφάσιστους λίγο πάνω από 10%.


    Στις 29/08/2007 δημοσιευεται δημοσκόπηση της ΜΕΤΡΟΝ με τα εξής ποσοστά
    ΝΔ:29.7%
    ΠΑΣΟΚ: 28.1%
    με αναποφάσιστούς σχεδόν 27%.
    Οι εκλογές μετά από λίγες μέρες διέψευσαν παταγωδώς την εταιρεία, όσον αφορά την διαφορά.

    Με βάση αυτά τα στοιχεία που σας παραθέτω προβλέπω για τις ευρωεκλογές:
    1. ΠΑΣΟΚ μπροστά με 1-2%
    2. Σταθεροποίηση ΓΑΠ στην αρχηγία του ΠΑΣΟΚ
    3. Γκρίνια εσωκομματική που δεν κατάφερουν να καταρεύσουν την κυβέρνηση
    4. Νίκη Καραμανλή στις επόμενες εκλογές(2010 ή 2011) αν και μόνο αν βγούμε από την κρίση με λαβωματιές.
    Καληνύχτα σας!

  7. thanos avatar
    thanos 03/04/2009 02:44:33

    10-ΣΚΑΙς Says:
    April 3rd, 2009 at 1:30 am

    Μπραβο...αυτος εισαι..εσυ ξεπερασες Ζαγοριτη και Τραγακη.

  8. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/04/2009 03:09:02

    @Thanos
    και που είσαι έχω και άλλα στοιχεία άμα θέλεις... κάνε και καμμιά μελέτη δεν βλάπτει η αλήθεια.... άλλα κοντός ψαλμός...αλληλούια!

  9. mania avatar
    mania 03/04/2009 08:04:58

    παιδιά ο Θάνος μίλησε !

  10. dim2008 avatar
    dim2008 03/04/2009 08:20:30

    Βρε αυτα τα παπαγαλακια της ΝουΔουλας!!! τελείως αμετανόητα!! Εχουν καταντήσει σαν την γοργονα που ρωτουσε τους ναυτικούς... "Ζει ο βασιλειας Αλέξανδρος?" Να κι αυτα τωρα. Την ωρα που αφου εχουν διαλύσει τα πάντα ο κουρασμένος "καταλληλότερος" με την τσουρμο-κυβέρνησή του, τα παπαγαλακια δοξες ονειρεύονται!!! Ο Κιπλινγκ ελεγε... "Αν μπορείς να ονειρεύεσαι δίχως των ονείρων σου σκλάβος να γινεις... είσαι ήρωας" Εσεις παραξενα μπλε παπαγαλακια που ταλανιζετε ολα τα site τι είστε?

  11. Θύμα avatar
    Θύμα 03/04/2009 11:11:10

    @ 10 ΣΚΑΙς η υπόθεση Γεννηματά ήταν αυτή που έριξε σημαντικά τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ τις τελευταίες μέρες πρίν τις εκλογές του 2007, τέλη Αυγούστου πρίν σκάσει η υπόθεση Γεννηματά η διαφορά ήταν πολύ μικρή.

  12. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/04/2009 12:19:22

    @ΘΥΜΑ
    Αυτό είναι το πρόβλημα όλων μας. Ανακαλύπτουμε νέα στοιχεία όταν έρχονατι κάποια να μας διαψεύσουν. Για να δεις πόσο άδικο έχεις σου παραθέτω αδιαμφισβήτητα στοιχεία
    1. την ίδια περίοδο (τέλος Αυγούστου του 2007) δύο εταιρείες είχαν προβλέψει και την διαφορά και το εκλογικό αποτέλεσμα (RASS + VPRC στον SKAI).
    2. Μετά τις εκλογές σε εκπομπή του ΤΣΙΜΑ στο ΜΕΓΚΑ λέει ο Νικολακόπουλος ότι την ημέρα που ο ΚΚ προκύρηξε τις εκλογές του 2007 η διαφορά ήταν 5% υπέρ ΝΔ.

    Μελέτησε τα στοιχεία, την πραγματικότητα και ξύπνα...αλλοιώς στις εκλογές. Προς το παρόν καληνύχτα και όνειρα γλυκά>!

  13. Θύμα avatar
    Θύμα 03/04/2009 12:41:02

    16 @ΣΚΑΙς είχαν κανέναν λόγο τα ΜΜΕ να σιγοντάρουν τον ΓΑΠ στις εκλογές του 2007, αφού ήξεραν οτι θα χάσει? Τότε ήταν ανύπαρκτος σε όλο τον κόσμο ακόμα και στους Πασόκους το σύνολο των δημοσιογράφων, καναλιών, εφημερίδων (πλήν ενός) εξυμνούσε τον Καραμανλή σάν τον υπερηγέτη που δέν κάνει λάθος πουθενά.

  14. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/04/2009 13:03:26

    H METRON δεν είναι ΜΜΕ... έκανε παιχνίδι αυτό εννοώ...
    Τα ΜΜΕ από την μεριά τους ήθελαν να ψαλιδίσουν τον ΚΚ και το κατάφεραν και λόγω πυρκαγιών και έτσι έχουμε 151 εν μέσω κρίσης (πόλεμος) ελέω εκλογικού νόμου.

    Πίστευε και ΕΡΕΥΝΑ.....

  15. Θύμα avatar
    Θύμα 03/04/2009 13:07:43

    Και άν είχε 170 θα μας φορολογούσε και το κουλούρι που αγοράζουμε το πρωί.

  16. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/04/2009 13:40:19

    Θύμα... είσαι θύμα του αποπροσανατολισμού των ΜΜΕ!

  17. Θύμα avatar
    Θύμα 03/04/2009 13:46:42

    ΣΚΑΙς ποιός είναι έγκυρη πηγή ενημέρωσης?

  18. Θύμα avatar
    Θύμα 03/04/2009 14:03:14

    Οι δημοσιογράφοι δέν είναι κλεισμένοι σε μιά γυάλα δίπλα απο πολιτικούς τρέχουν, βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας τους παίρνουν συνέχεια συνεντεύξεις. Δέν μπορούν να λένε τίποτα του κεφαλιού τους γιατί γίνονται ρεζίλι άπειρες φορές έχω δεί δικούς σου βουλευτές όπως ο Μανώλης να συμφωνούν μαζί τους.