#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2011 19:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυστυχώς πρέπει να τους παίρνουμε στα σοβαρά



Στη σημερινή συνεδρίαση ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε εκ νέου στην ανάγκη συνεννόησης με τα αλλά κόμματα. Παράλληλα, εξέφρασε την πρόθεση να αξιοποιήσει τεχνοκράτες  χωρίς κανένα κομματικό περιορισμό, σε καίριους τομείς, ενώ η Άννα Διαμαντοπούλου τον .... προέτρεψε (λέει το ρεπορτάζ)  να επιδιώξει νέα συνάντηση με τον Αντώνη Σαμαρά με συγκεκριμένη ατζέντα και να διευκρινιστεί ότι δεν μπορεί να υπάρξει επαναδιαπραγμάτευση.

Ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου είπε μεταξύ των άλλων:

Είμαστε σε καθοριστικό σταυροδρόμι. Μπορεί πολλοί να θέλουν να πανικοβάλουν τον κόσμο ή να μας κατακρίνουν που το άτυπο ή ο ΚΤΕ συνεδρίαζαν επί ώρες γιατί δεν έχουν συνηθίσει στο διάλογο και την αναλυτική συζήτηση. Δεν είναι ο καταμερισμός της ευθύνης που μας απασχολεί αλλά το καλό της χώρας και όσοι περισσότεροι συμμετέχουν στο διάλογο με παραγωγικό τρόπο και ρεαλιστικές προτάσεις μέσα στους περιορισμούς που εκ των πραγμάτων έχουμε τόσο το καλύτερο για το μέλλον της πατρίδας και αυτό αφορά όχι μόνο το μεσοπρόθεσμο αλλά και τις μεγάλες αλλαγές. ...



Επιδιώκω την υπερψήφιση του μεσοπρόθεσμου από ευρύτερη πλειοψηφία. Πρόσκληση διαλόγου και συνεννόησης στα κόμματα στο πλαίσιο της κοινοβουλευτικής διαδικασίας διαλόγου. Εφόσον με τον κ. Σαμαρά συμφωνούμε στους στόχους δεν έχουμε κανένα ταμπού να συζητήσουμε τους τρόπους. Γραμμή-γραμμή να συνδιαμορφώσουμε με όσους συμφωνούν το τελικό σχέδιο αρκεί να επιτυγχάνεται ο στόχος. Πρόσωπα σε καίριους τομείς θα αξιοποιηθούν χωρίς κομματικό περιορισμό αλλά με γνώμονα την ικανότητα και την σύμπνοια στην προσπάθεια που γίνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/06/2011 19:39:27

    Έχει πλέον χάσει κάθε σοβαρότητα ο Παπανδρέου.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Orestios 10/06/2011 01:57:41

      He is out of reality!! Egoistical SOB! Hello, NSA, anybody there???

  2. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 09/06/2011 19:47:15

    Θέλει να κερδίσει χρόνο.
    Και μόνο η συζήτηση μαζί του διατηρεί τεχνητά εν ζωή ένα πολιτικό πτώμα .
    Αποσυνδέστε τον τώρα!!!

  3. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 09/06/2011 19:47:37

    ναι αλλά σίγουρα ποτέ δεν ΕΝΙΩΣΕ τοσο σοβαρός. Η αντίφαση αυτή θα μας εκπλήξει κι άλλο.....

  4. Posidonas avatar
    Posidonas 09/06/2011 20:00:42

    Πως θελεις να σε πιστεψει ο λαος κ. Παπανδρεου οταν εξαπατουσες τον λαο, λεγοντας του οτι λεφτα υπαρχουν. Λειτουργησες ως ενας απατεωνας.

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/06/2011 20:14:09

    ''Είναι ικανός να μιλάει επί 3,5 ολόκληρες ώρες για ν΄αποδείξει τη σημασία της σιωπής''.Αυτό το έχει πει ο Χάρι Κλυν για τον πατέρα του πριν από 2,5 δεκαετίες περίπου....πατέρας και γιος τα ίδια...Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν είναι πολύ μικρός μπροστά τους....Η δημαγωγία και η πλάνη σε όλο τους το μεγαλείο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Komis Montechristo 09/06/2011 22:20:40

      Ο πατέρας του έλεγε "φεύγουν οι βάσεις"... και οι βάσεις έμεναν. Και οι χαχόλοι τον πίστευαν και ψήφιζαν ξανά και ξανά. Ο γιος σκυλεύει κατ' εξακολούθηση στη χώρα "του" και στο λαό της, το ονομάζει "εθνική προσπάθεια"... και οι χαχόλοι πάνε και ψηφίζουν στις δημοτικές εκλογές. Α, και στα συνδικάτα επίσης. 60% ΠΑΣΚΕ και τα μυαλά στα κάγκελα.

      Hopeless case. Πάρτε το απόφαση.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Αυριανιστής 10/06/2011 02:07:25

        Καί ὄχι μόνον ἔμειναν, ἀλλά οἱ ὑφυπουργοί εἶχαν ξετρετρελλαθεῖ μέ τά Ἀμερικάνικα donuts!

      • Dal avatar
        Dal @ Αυριανιστής 10/06/2011 09:43:31

        Είπαμε Homo Pasokus !!!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Komis Montechristo 10/06/2011 09:28:10

      Διαβάζει θες να πείς. Γιατί δεν μπορεί να μιλήσει. Είναι στο προνηπιακό στάδιο της ελληνικής γλώσσας.

  6. kiki avatar
    kiki 09/06/2011 20:24:08

    Καλε τον βαρεθηκα.
    δεν μπορω αλλο αυτο το ΟΥΦΟ.

    • effie B. avatar
      effie B. @ kiki 09/06/2011 21:14:13

      γεια σου Κικη.
      οπως τα λες ακριβως!!!!!

  7. eyropaistis avatar
    eyropaistis 09/06/2011 20:43:35

    "όσοι περισσότεροι συμμετέχουν στο διάλογο με παραγωγικό τρόπο και ρεαλιστικές προτάσεις μέσα στους περιορισμούς που εκ των πραγμάτων έχουμε"
    διαβουλευση επ απειρο
    και στο τελος
    αποφαση σε οτι εχει απο την αρχη στο κεφαλι του

    Αν εχετε το χρονο ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το παρακατω
    http://yanisvaroufakis.eu/2011/06/09/the-new-york-times-article-on-our-modest-proposal-my-reaction/


    ειναι σοκαριστικο στο οτι περιγραφει μεσες ακρες το τροπο λειτουργιας του Παπανδρεου.
    Σκετο χαος
    Ο ανθρωπος ειναι επικυνδυνος για αυτες τις περιστασεις...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ eyropaistis 09/06/2011 23:32:01

      "If only Oscar Wilde were alive… Or perhaps Jonathan Swift. They would have had a field day with this lame response the true purpose of which is to hide the hideous truth that Mr Papandreou, aided and abetted by his Finance Minister, is simply unwilling to utter a single word outside a script written for him by the likes of Mrs Merkel and Mr Trichet. Period".
      Αυτό το απόσπασμα κυριολεκτικά κατεδαφίζει συθέμελα τον ΓΑΠ. Ο Βαρουφάκης είχε συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί του; Ετσι υπονοεί το άρθρο των NYT. Αν ναι, θα γνωρίζει από εμπειρία το...ανθρώπινο ναυάγιο....
      Είμαστε στην τραγική μοίρα να είμαστε χωρίς ηγεσία σε μία τόσο δύσκολη περίσταση.
      Ελπίζω το κείμενο αυτό να αναδημοσιευτεί και μεταφρασμένο. Αξίζει, όπως γενικά αξίζουν τα κείμενα του Βαρουφάκη.

      • eyropaistis avatar
        eyropaistis @ ΒΙΣ 10/06/2011 00:16:57

        οχι μονο εχει συνεργαστει υπηρξε και λογογραφος του οπως αναφερει και οντως ειχε επαφες την ανοιξη.

        μια τελειως παρακμιακη αυλη, κυκλοι συμβουλων, μισολογα και αλληλουπονομευσεις

        σκετος πριγκηπας (ρομανωφ)

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ eyropaistis 10/06/2011 09:27:16

      Κολλητός του ήταν ο Βαρουφάκης . Του ΓΑΠ εννοώ.
      Φαίνεται δεν εφαγε και φωνάζει.

  8. anonymous avatar
    anonymous 09/06/2011 21:19:16

    Σήκω φύγε μαζί με τους Τροικανούς σου και τους μπαμπηδες σου. Ουστ

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:04:18

    Να πάει να συζητήσει μαζί του ο οποιοσδήποτε τι;
    Δεν κατέθεσε το μεσοπρόθεσμο;
    Δεν κόβει συντάξεις;
    Δεν κόβει μισθούς;
    Δεν αυξάνει το ΦΠΑ (από 1/9/11);
    Δεν αυξάνει τη φορολογία ακινήτων;
    Δεν αυξάνει αυξάνει τα τεκμήρια;

    Και εγώ σαν χαζός να δεχτώ ότι μετά από συζήτηση θα ...τροποποιήσει και θα αλλάξει κάτι.
    Πως συζητάς με κάποιον που αφενός σε φέρνει προ τετελεσμένου αφετέρου αφού έχει προϋπολογίσει έσοδα και δαπάνες τις αλλάζει εντός 48 ωρου γιατί ...συζήτησε;

    Δεν μπορείς να μιλάς και να συναινείς σε τόοοοοση συνέπεια.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:10:24

    "Εφόσον με τον κ. Σαμαρά συμφωνούμε στους στόχους δεν έχουμε κανένα ταμπού να συζητήσουμε τους τρόπους."

    Κύριε Πρωθυπουργέ τους καταθέσατε τους τρόπους.
    Τους προϋπολογίσατε.
    Τι θα συζητήσετε;
    Το συντακτικό του σχεδίου νόμου που καταθέσετε;
    Σε άρθρο μονό;

    h__p://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia?law_id=def41269-857a-42c8-8073-12ff75bfefbf

    Για τι θα μιλήσετε;

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 22:17:29

    Το σχέδιο είναι να πάει έτσι μέχρι 4 ημέρες πρίν την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου. Μετά οοοολοι οι ρουφιάνοι μαζί(ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ - ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ- ΠΑΣΟΚΟΙ) θα απειλούν το Σαμαρά ότι αν δεν ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο δεν θα δώσουν την 5η δόση. Οπότε ήρθε η ώρα να ζητήσει Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Καμία υποχώρηση στούς ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ - ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ.

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ ΣΠΥΡΟΣ 10/06/2011 00:18:11

      ++ <ακριβως εκβιασμος μεχρι τελος. το συνταγμα απο εδω και περα αποκτα κρισιμη σημασια, και ως τοπος και ως καθηκον υπερασπισης του

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:21:29

    Αφού δε ο κύριος Πρωθυπουργός απευθύνει πρόσκληση για συζήτηση ας πάμε να συζητήσουμε:
    ας είμαστε σε καθιστική διαμαρτυρία 1,000,000 κόσμος την ημέρα ψήφισης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 09/06/2011 22:29:33

      Φίλε μου, με... χορδές δεν βάφονται αβγά. Τι θα αλλάξει αν μαζευτούν ακόμα και 2 εκατομμύρια τη μέρα της ψήφισης; Θα είναι αργά, πολύ αργά. Το κυνοβούλιο θα ζωστεί με πέντς ζώνες εμποδίων και ΜΑΤ, το εξάμβλωμα θα ψηφιστεί, και το πολύ-πολύ οι βολευτές να μείνουν αποκλεισμένοι μέσα για πεντέξι ώρες ή να βγουν κάνοντας... Camel Trophy στον Εθνικό Κήπο σαν την κυρία του θεσσαλικού κάμπου. Πρέπει ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΑΠΟ ΑΠΟΨΕ κιόλας, να αρχίσουμε να μαζευόμαστε. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, με το που τελειώνει καθένας τη δουλειά του, να παραλέουν τα πάντα, σε κάθε πόλη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/06/2011 22:29:49

        παραλύουν

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/06/2011 22:33:13

        Και ασφυκτικό πρέσινγκ σε κάθε "πράσινο" βολευτή, όχι μόνο στην περιφέρειά του. Κάποιοι από δαύτους διατηρούν (με έξοδά μας) γραφεία στη Μητροπόλεως και στη Νίκης. Αποκλεισμός συνεχής κι εκεί, να μην τολμάει κανείς να μπει. Και κυνηγητό κατά πόδας, όπου εμφανίζονται. Ακόμα και στις εισόδους της πολυκατοικίας τους (όσοι φυσικά μένουν σε διαμέρισμα και όχι σε μεζονέτες). Να μη μείνουν σε χλωρό κλαρί, να νιώθουν την καυτή ανάσα του λαού στην πλάτη τους. Γιατί ο μόνο πολιτικός θάνατός τους, δεν φαίνεται να τους νοιάζει πια, έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του.

        • ΕΛΛΑΣ avatar
          ΕΛΛΑΣ @ Αυριανιστής 09/06/2011 23:27:20

          ΣΩΣΤΟΣ.ΣΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΟΥΜΕ

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/06/2011 22:23:33

    ΤΑ αφεντικά ( μπομπολολαμπράκηδες και C I A) ΓΙΩΡΓΟ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΣ; Καί αν ναι σε ποιό ξενοδοχείο αυτή την φορά τους συνάντησες; Στό γνωστό;

  14. Posidonas avatar
    Posidonas 09/06/2011 22:30:10

    Αυτη η δανειακή σύμφαση είναι η κατοχή της χώρας. Ολοι κουβεντιαζουν το οικονομικο, ενω κρυβουν οτι δεν ιδιωτικοποιούν, αλλα παραχωρούν τη χωρα. Ας αφησουν τις αθλιοτητες και τους παληκαρισμους οι προδοτες οι πολιτικοι και βουλευτες. Καποιοα στιγμη ερχεται το δια ταυτα. ΣΥΡΙΖΑ-ΛΑ.ΟΣ-ΚΚΕ να φυγουν απο τη Βουλη.

  15. aliggatoras avatar
    aliggatoras 09/06/2011 22:39:46

    Παιδιά ήταν να μην τον βάλουν επάνω. Θυμάστε πως τον αποκαλούσαν? ΡαντανΠλάν. Τωρα σιγά μην τον αφήσουν να πέσει...

  16. kiki avatar
    kiki 10/06/2011 07:32:01

    Ολοι διατηρουν γραφεια εκει, στριμωξτε τους.
    Και οι λοιποι στις περιφερειες ενος εκαστου.