#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυσκολεύεται να βρει υποψήφιο ακόμα και στην Κρήτη, η Ντόρα!!



Τις εποχές που κατέβηκε μόνος του και έβγαλε δύο βουλευτές στην Κρήτη θα αναπολεί ο Κ. Μητσοτάκης βλέποντας ότι η Ντόρα Μπακογιάννη δεν μπορεί να βρει έναν αξιόλογο υποψήφιο για την Περιφέρεια Κρήτης... πόσο μάλλον στην υπόλοιπη Ελλάδα.



Αφού λοιπόν αποφάσισε υπό το φόβο του 1,5% να μην κατεβάσει υποψήφιο πουθενά αλλού παρά μόνο στην Κρήτη, δυσκολεύεται ακόμα και εκεί.

Τα γκάλοπ έδειξαν ότι ο Μαρκογιαννάκης μπορεί να χτυπήσει χαλαρά το 1% στην Ανατολική Κρήτη και απαλλάχθηκε του μαρτυρίου... σειρά πήρε ο άλλος "κουμπάρος", από την αστείρευτη δεξαμενή, ο Αρχοντάκης, ο οποίος όμως δεν δέχτηκε να κάνει τον αμνό και ξεκαθάρισε ότι θα διεκδικήσει το Δήμο Χανίων.

Έτσι αποφασίστηκε να στηρίξει υποψήφιο από το Ηράκλειο με αποτέλεσμα να έχει φάει μέχρι τώρα 1,5 πόρτα... μια ολόκληρη από τον Λεμπιδάκη (Ιδιοκτήτη της "ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΡΗΤΗΣ" και κρυφοΠΑΣΟΚ) και μισή από τον Μανουρά (άλλον επιχειρηματία του Ηρακλείου). Αυτή η μισή είχε και τη μεγαλύτερη πλάκα όπως παρουσιάστηκε από την ΠΑΣΟΚοφυλλάδα του Ηρακλείου, ΠΑΤΡΙΔΑ.

Στις 30.08 η ΠΑΤΡΙΣ έγραψε τις διαρροές...:
«Στις συναντήσεις με τους συνεργάτες της η κ. Μπακογιάννη άκουσε με ικανοποίηση την ιδέα να προταθεί στον κ.Μανουρά να είναι υποψήφιος. Και τούτο διότι η κ.Μπακογιάννη γνωρίζει πολύ καλά την οικογένεια Μανουρά η οποία συνδέεται με κουμπαριά με την οικογένεια Μητσοτάκη.

Η πρόταση της κ.Μπακογιάννη ήταν…κεραυνός για τον κ.Μανουρά και την οικογένειά του. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες έγινε οικογενειακό συμβούλιο στο οποίο εκφράστηκαν διάφορες απόψεις κι ενστάσεις (θυμίζουμε ότι ο αδερφός του Γιάννη Μανουρά, ο Αριστείδης είχε υποστηρίξει τον Αντ.Σαμαρά στην εσωκομματική διαδικασία) , αλλά ξεκαθάρισαν όλοι ότι ‘εάν το αποφασίσει θα είναι στο πλευρό του’.

Οι στενοί συνεργάτες της κ.Μπακογιάννη λένε πάντως ότι με την ενδεχόμενη υποψηφιότητα Μανουρά κερδίζουν πολλά:

-Την στήριξη των δικών του από το Ηράκλειο και την ανατολική Κρήτη

-Το διεμβολισμό της ΝΔ καθώς η οικογένεια Μανουρά έχει υψηλό βαθμό διείσδυσης(με κουμπαριές κλπ) σε αυτό τον χώρο, αλλά κυρίως έχει πρόσβαση σε μεγάλες οικογένειες...»
Την επομένη η ίδια έγραφε:

«Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ

«Δεν ξέρω εάν θα είναι υποψήφιος περιφερειάρχης ο αδερφός μου, αλλά εάν αυτό συμβεί δεν θα είναι με τη σύμφωνη γνώμη μου», ξεκαθάρισε χθες στην “Π” ο Αριστείδης Μανουράς. Με αφορμή το δημοσίευμα για την πίεση που δέχεται ο Γιάννης Μανουράς να είναι υποψήφιος με την Ντόρα ο Αριστείδης αντιδρά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο και εκτιμά ότι “δεν θα είναι τελικά υποψήφιος”.

Να σημειώσω για την Ιστορία πως εξ’ αρχής ο Αρίστος είχε ταχθεί υπέρ του Σαμαρά.»

Ενώ διέρρεαν ότι ο αδερφός Μανουράς θα στήριζε την υποψηφιότητα του αδερφού με την Ντόρα ήρθε ο Αρίστος να τους πει ότι δεν κάνει κολοτούμπες...

http://dexiextrem.blogspot.com/2010/09/blog-post_6064.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/09/2010 15:10:12

    Είναι η ίδια οικογένεια που έχει στους κόλπους της τον απόστρατο Αξιωματικό των Καταδρομών Μανουρά Βασίλειο, που πολέμησε γενναία με την Α' Μοίρα στην μάχη του αεροδρομίου της Λευκωσίας; Αν ναι, τότε δεν νομίζω να κάνουν τέτοιο ατόπημα.

    • Kostas avatar
      Kostas @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/09/2010 16:01:20

      Φίλε Φαήλο,

      Δεν χρειάζεται να έχεις στο οικογενειακό δέντρο ήρωες
      για να αποφευχθούν τέτοιου είδους σαχλαμάρες.

      Δεν αναγκαιοί εξυπνάδα για να αποφύγεις τις κακοτοπιές που σε σπρώχνει η αγία οικογ. Μητσοτάκη.
      Τελικά , η Ντόρα καθημερινά αποδεικνύει τη θεωρία του Δαρβίνου περι κληρονομικότητας. Αλλά , είναι πιά αργά. Ας ανεχθούμε την σειρά των νεότερων από το Μητσοτακαίϊκο , με την ελπίδα οτι τα γονίδια όλο και θα υποβαθμίζονται και θα γίνονται ανίσχυρα.

    • καινός avatar
      καινός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/09/2010 16:45:49

      Είναι βοσκοί, αλλά είναι όλοι τους πολύ καλοί άνθρωποι. Είχα την τύχη να είμαι συμμαθητής με κάποιον της οικογενείας, και παρόλο που ποτέ δεν ήμασταν σε κοινές παρέες ήταν πάντα συμπαθής.

      Η οικογένειά τους είναι πολύ ντόμπροι άνθρωποι, και μπράβο τους.

      Σε αντιδιαστολή με άλλο "γνωστό" μου βουλευτή του πασόκ, (he goes to hollywood) που σήμερα έμαθα ότι έχει άτομο στο πολιτικό του γραφείο που (απ' ότι διεφάνη) ασχολείται αποκλειστικά με τα ρουσφέτια. Να σημειώσω εδώ, ότι δεν έχω προσωπική άποψη για το συμβάν, αλλά το έμαθα από πρώτο - πρώτο χέρι και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω.

  2. takis avatar
    takis 06/09/2010 16:12:23

    τοσα χρονια στη νουδου και δεν την μαθατε τη ντορα.θα κτυπησει οταν κρινει εκεινη και οταν πρεπει.δεν ηρθε η ωρα που θα κανει το μπαμ.αφηνει τον καλαματιανο να βαλει πρωτα ολους τους δικους της για δηθεν αντιπερισπασμο και μετα το μπαμ των εκλογων θα δειτε κλαμα που θα πεσει.μη ξεχνατε τινος κορη ειναι και τι μυαλο κουβαλα.

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 16:23:09

    Μα γιατί δυσκολεύεται?
    Αφού είπε ΝΑΙ στο μνημόνιο για να μας σώσει!
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  4. Tassos avatar
    Tassos 06/09/2010 16:33:36

    Πωπω πάντως τί προτίμηση έίναι αυτή που έχει η οικογένεια στους επιχειρηματίες...Πάντως μακριά από μένα η ιδέα ότι θέλει να τους "δαγκάσει"...

  5. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 06/09/2010 19:23:07

    Να κατεβάσει τον Κούλη.

  6. CLYKOS avatar
    CLYKOS 06/09/2010 21:37:19

    Αν η οικογενειοκρατία είναι ο υπ’ αριθμόν ένα κίνδυνος για το Κοινοβουλευτικό Πολίτευμα, η «φελλοκρατία» είναι η επόμενη διαπιστωμένη αιτία για το πολιτικό αδιέξοδο στο οποίο έχει εγκλωβιστεί η χώρα.

  7. loretta avatar
    loretta 06/09/2010 23:06:38

    ε οχι και κρυφοπασοκος ο Κος ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΡΗΤΗΣ!! καραΠΑΣΟΚΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.

  8. CLYKOS avatar
    CLYKOS 07/09/2010 00:49:13

    Οι μέθοδοι της… Οσίας Οικογένειας του Μητσοτάκη είναι γνωστές εδώ και περισσότερα από 50 χρόνια. Αποστασίες, δολοπλοκίες και κάθε λογής πολιτικά παιχνίδια με μόνο σκοπό ττην εξουσία….

    ( Χρημάτων όρεξης,ην μη ορίζεται κορω )
    έλεγαν οι αρχαίοι και φαίνεται να ισχύει για μια ακόμη φορά.

    Το πολιτικό προσωπικό στην Ελλάδα δεν ανανεώνεται, αντλείται από τα πιο υποβαθμισμένα και ανυπόληπτα κοινωνικά στρώματα ( γόνους, επίγονους και εγγονούς επαγγελματιών της πολιτικής), η δε ψήφος των πολιτών είναι παγιδευμένη σε επιλογές ντροπής ή απελπισίας

    Η Ελλάδα δεν έχει πολιτικούς ,άλλα επιτήδειους πολιτικατζήδες.

    Μια κάστα Ντορικων ,με μικρές εξαιρέσεις από το 1990 μέχρι σήμερα διοικεί τον τόπο μέσω υποτακτικών με μπούσουλα την ευημερία και την εξυπηρέτηση της όσιας οικογένειας του Μήτσο-Ντόρα-Κούλα γνωστού ως δράκουλα .

    Η οσία οικογένεια του Μητσοτακουλα τελείωσε πολιτικά, μαζί με το χαζοχαμόγελο της Ντορουλας.. .