03/11/2008 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυσαρέσκεια Καραμανλή για Αλογοσκούφη

Έντονα δυσαρεστημένος φέρεται ο Πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής τις τελευταίες ώρες με τον Υπουργό Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη και το υπό ψήφιση Νομοσχέδιό του για τη «σωτηρία των Τραπεζών».  Και αυτό γιατί την ώρα που η κυβέρνηση εισπράττει τεράστια πολιτική φθορά από την απόφασή της να δωρίσει 28 δις  ευρώ στις ελληνικές τράπεζες και ο υπουργός οικονομίας έσερνε τον Πρωθυπουργό και το πολιτικό σύστημα στην Βουλή για το εν λόγω Νομοσχέδιο,  την ίδια ώρα μία - μία οι τράπεζες άρχισαν να το απορρίπτουν, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο στην πολιτική μοναξιά του τον «μαθητευόμενο μάγο» της Εθνικής μας οικονομίας.

Ο Πρωθυπουργός στηρίχθηκε στις κενές περιεχομένου διαβεβαιώσεις του κ. Αλογοσκούφη ότι έχει συμφωνήσει με όλους τους Τραπεζίτες για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα. Τον διαβεβαίωνε ακόμα και για τον κ. Αράπογλου της Εθνικής, ο οποίος δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να συμμετάσχει,  φοβούμενος  τους εσωτερικούς ελέγχους που θα πραγματοποιούσε η Τράπεζα της Ελλάδος στην δική του τράπεζα!

Έτσι, ο κ. Καραμανλής σύρθηκε την Παρασκευή στο Κοινοβούλιο, σε μια διαδικασία που περισσότερο θύμιζε δημόσια διαπόμπευση, παρά κοινοβουλευτική διαδικασία.  Σύσσωμη η αντιπολίτευση να τον σφυροκοπεί,  χαρακτηρίζοντάς τον ως μέγα ευεργέτη των τραπεζών,  και εκείνος να υπερασπίζεται την ευεργεσία του Υπουργού του που όμως την αρνούνται προκαταβολικά οι ίδιες οι Τράπεζες!

Πρώτη η Πειραιώς, μετά η Eurobank, αρνούνται να ενταχθούν στο «πακέτο στήριξης», κίνηση  που είναι βέβαιο ότι θα γενικευτεί με την Εθνική και Αlpha Βank

οδηγώντας την κυβέρνηση σε δυσχερέστατη θέση. Oι μεγάλες τράπεζες, προκειμένου να αποφύγουν τις δεσμεύσεις που συνεπάγεται το πακέτο της κρατικής χρηματοδότησης, διαμηνύουν ότι δεν προτίθενται να το χρησιμοποιήσουν, εκβιάζοντας ουσιαστικά έτσι τους δανειολήπτες με διατήρηση των σημερινών επιτοκίων-μαμούθ στα δάνεια.

Μένει να δούμε τι θα γίνει κατά την ημέρα ψήφισης του Νομοσχεδίου από τη Βουλή.  Ενός Νομοσχεδίου που και εξόργισε την κοινωνία  πριν από την ψήφισή του και θα το έχουν προκαταβολικά απορρίψει οι ίδιες Τράπεζες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ronnie avatar
    ronnie 03/11/2008 12:22:46

    Λογικά,πάλι θα απέχει η Ν.Δ ..

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2008 12:29:03

    Η λύση είναι η ανακοίνωση ότι το κράτος εγγυαται τις καταθέσεις μόνο στις τράπεζες που θα μπουν στο σχέδιο.Οι άλλες αφού δεν έχουν ανάγκη το κράτος ας πείσουν μόνες τους πελάτες τους ότι είναι ασφαλείς χωρίς κρατική εγγύηση.
    Αυτό θα έκανε ο θείος του σημερινού πρωθυπουργού και θα έτρεχαν όλοι.

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 03/11/2008 12:29:15

    Kill the outsourcers...

    Μοτο, που κυκλοφορεί εντόνως στον τραπεζικό κλάδο, στα έργα παραγωγής!!!

    100 άτομα από Πάσχα 2009 και βλέπουμε."Τα bonus αποκλείεται να περικοπούν για τα ανώτερα/ανώτατα στελέχη", ακούγεται στους διαδρόμους.

    Καλημέρα, καλή τύχη

  4. κανονακι avatar
    κανονακι 03/11/2008 12:39:39

    Factorx πότε θα έχουμε εκλογές για να σε πιστέψουμε;
    Της μπουρδολογίας το ανάγνωσμα.
    Ποιός είναι βρε καλύτερος;
    Δεν έχουμε κρίση και θέλουμε να κάνουμε με πρώτο εσένα και τον αρχηγό σου.
    Αλλά για ποιά κρίση μιλάμε όταν τρέχεις και πετάς για πλάκα στα ράλλυ 20-30.000 Ε Αντε βρε.

  5. agramatos avatar
    agramatos 03/11/2008 12:58:04

    Είναι τραγικό να χαρίζει η κυβέρνηση λεφτά στις τράπεζες και αυτές να τις αρνούνται γιατί φοβούνται τον έλεγχο. Αυτό και μόνο δεν θα έπρεπε να κάνει ένα ευνομούμενο κράτος να διεξάγει άμεση έρευνα σε όλες τις τράπεζες είτε δεχτούν είτε όχι τη χρηματοδότηση;

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 03/11/2008 12:59:02

    Ασχετα με τον άσχετο Αλογοσκούφη αποδεικνύεται περίτρανα το κράτος εν κράτει των Τραπεζιτών και όχι των Τραπεζών.
    Ανεξέλεγχεκτοι και προκλητικοί. Μέγας δε υποστηρικτής τους ο Αλογοσκούφης.

  7. osaperas avatar
    osaperas 03/11/2008 12:59:11

    Άλλαξε όνομα αυτός που έγραφε σε αυτό το μπλογκ για λογαριασμό του Αλογοσκούφη;

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 03/11/2008 13:01:35

    Αμαν ρε φακτορα , και συ?
    Εχουμε μουρλαθει 5 χρονια τωρα να ακουμε περι δυσαρεσκειας και εκνευρισμου του ηθοποιου...
    ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΘΕΙ.
    ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ.
    Και τα 28 δις αποτελεσμα επικοινωνιακης πολιτικης ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!
    Για αντιμετωπιση ασυμετρων απειλων!!!!!!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2008 13:01:43

    Γραμματιζουμενοι και αγραμματοι ολοι εχουν δικιο.

    Ελεγχο εδω και τωρα. Εαν δε δεν μπαινουν στο "σχημα" για λογους εγωισμου και μαρκετινγκ και υπαρχει προβλημα, τοτε θα το πληρωσουμε ολοι αργοτερα. Με την κακη εννοια... Ασ διαλεξουν και ας κανουν δημοσιες τοποθετησεις οι Τραπεζιτες μας ετσι ωστε να δεσμευτουν σε οσα πουν δημοσια.

    Τραπεζοπαπαγαλοι.

    ΠΠ

  10. Under-Uber avatar
    Under-Uber 03/11/2008 13:07:13

    Να θυμίσω οτι ΠΡΩΤΗ αντέδρασε και με λιτή ανακοίνωση απέρριψε την συμμετοχή της η MARFIN. Μάλιστα μ' αυτό το αντικείμενο έγινε και η συνέντευξη Βγενόπουλου πριν μια εβδομάδα. Μετά απο πάροδο χρόνου ακολούθησε η ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2008 13:20:01

    Γιακουματος:
    "Προβλημα εχω μονο με το Θεο, μη με παρει αλλα Γαλλικα.." τι θελει να πει? Γκιλοτίνα?

    Χρ. Παπουτσης :
    " Εμεις ειμαστε ταυτισμενοι με τη Δημοκρατια και τη διαφανεια σε αυτη την αιθουσα ( Βουλη ).." εκτος αιθουσης???

    Μα τι πινεις και δεν μας δινεις???????

    ΠΠ

  12. electr avatar
    electr 03/11/2008 13:31:00

    Τελικά τι πρέπει να γίνει;
    Η αντιπολιτευση σφυροκόπησε λέει το πρωθυπουργό και είχαμε μια σκασίλα. Τι προτειναν ; συμφωνούν ή όχι με τη στηριξη των τραπεζών; Οι άλλες χώρες είναι μαλλον ηλιθιες που παίρνουν μετρα.
    Εδω θα μας σωσουν οι μαθητευόμενοι μαγοι Αλαβάνος , Τσίπρας και πρωτος όλων ο ΓΑΠ.
    Για τον τελευταίο αρκεί η μνημειώδη απάντηση που εδωσε προεκλογικά..Των ρωτάν που θα βρεί τα χρήματα για τις παροχές απαντά ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑΑ ΒΡΕΘΟΥΝ..
    Προφανώς όπως τα εχει βρει η οικογενεια του αλλα και αυτή των Καραμανλαίων , των Μητσοτακέων των Αλαβανέων των Τσιπρέων όντως για μερικούς τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 03/11/2008 13:49:48

    Για να μη θέλουν οι τράπεζες να μπουν στο σχέδιο σημαίνει ότι γι αυτές είναι επαχθές. Ακόμη δεν κατάλαβα τι προβλέπει.
    Τώρα καμιά τράπεζα δε θα δεχτεί να βάλει συνεταίρο το κράτος στα ταμεία της εκτός αν είναι πνιγμένη. Φαίνεται όμως ότι οι Ελληνικές τράπεζες δεν είναι πνιγμένες και ότι η κρίση τις άφησε ανέγγιχτες και με καλή ρευστότητα. Ότι έλεγα δηλ. στα σχόλια εδώ και καιρό, ότι δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 13:58:21

    Νομίζω ότι μέχρι στιγμής οι εξελίξεις δικαιώνουν την κατεύθυνση που πρόβαλαν οι τέσσερις προτάσεις του ANTINEWS για διέξοδο από την κρίση. Η κυβέρνηση ανακοίνωσε ήδη μειώσεις φόρων. Και η ανεξέλεγκτη παροχή ρευστότητας στις τράπεζες δεν είναι πλέον δυνατή, μόνο για να βελτιώσουν αυτές τη θέση τους, χωρίς ουσιαστική συμβολή στη στήριξη της οικονομίας. Για μια ακόμη φορά, αποδεικνύεται από την απορριπτική στάση των τραπεζών, ότι οι αυτές λειτουργούν πέρα από κάθε έννοια κοινωνικής ευθύνης, ή διάθεσης για στήριξη της οικονομίας, έστω και εάν αυτή αποτελεί το κλαδί πάνω στο οποίο στρογγυλοκάθονται. Αρνούνται να αντλήσουν ακόμη και τα πλέον στοιχειώδη διδάγματα από την κρίση. Η λογική του στυγνά μονόπλευρου συμφέροντος, πέρα από τις γενικότερες οικονομικές σταθερές, που στάθηκε η επισυσσωρευτική αιτία της κρίσης, παραμένει αναλλοίωτη. Πίσω από τα χρυσά γράμματα στις μεγάλες εισόδους, εξακολουθεί να κυριαρχεί απαράλλαχτη η ίδια τοξική νοοτροπία-σκουπιδαριό.
    Όσο αφορά τη δημιουργία ταμείου στήριξης, θα απαιτηθεί αλλαγή του συσχετισμού των δυνάμεων, όχι μόνο στη σφαίρα της συνείδησης, που μπορεί να επιφέρει ένα αγωνιστικό μπλογκ. Είναι όμως αδύνατο, στις σημερινές συνθήκες να μην ωριμάσει και αυτή η ιδέα. Σήμερα μόνο η οδός της διεκδίκησης μπορεί να γεμίσει ένα πιάτο. Μήπως τελικά βαδίζουμε προς επαλήθευση αυτού που ο Μαρξ ονόμασε "απόλυτη εξαθλίωση", όχι μόνο για την εργατική τάξη, αλλά και για πολλούς, πολλούς, πολλούς άλλους;

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2008 14:11:49

    NEWS :

    Νέα υποχώρηση, κατά 3 μονάδες βάσης, στο 4,73% εμφανίζει σήμερα το διατραπεζικό επιτόκιο σε ευρώ για χορηγήσεις τριμήνου, εν μέσω προσδοκιών για μείωση επιτοκίων από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα την Πέμπτη.

    Το διατραπεζικό επιτόκιο σε ευρώ υποχωρεί για 17η συνεχόμενη ημέρα ενώ το αντίστοιχο επιτόκιο σε δολάρια (libor), στη διατραπεζική αγορά του Λονδίνου υποχώρησε για 15η συνεχόμενη ημέρα την Παρασκευή, στο 3,03%.

    "Οι μειώσεις επιτοκίων θα βοηθήσουν στην υποχώρηση του κόστους του χρήματος. Όμως ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ότι δεν έχουμε ακούσει κάποια είδηση για προβλήματα σε επιχείρηση ή τράπεζα τις τελευταίες ημέρες. Εκτιμώ ότι το κλίμα θα βελτιωθεί περαιτέρω εντός της εβδομάδας", σχολιάζει ο Jan Misch, trader της γερμανικής Baden Wuerttemberg.

    Εν τω μεταξύ, οι αγορές αποτιμούν νέες μειώσεις επιτοκίων κατά 50 μονάδες βάσης από την ΕΚΤ αλλά και την κεντρική τράπεζα της Αγγλίας, την Πέμπτη 6 Νοεμβρίου.

    ΠΠ

  16. Poisonus avatar
    Poisonus 03/11/2008 14:38:07

    Τώρα κάνουν τις πριμαντόνες.

    Οταν όμως αρχίσει το επόμενο κύμα της κρίσης θα γελάσει και το παρδαλλό κατσίκι.

    Αλλωστε, δια τον λόγο αυτό ο μεγάλος παίκτης του κλάδου θέλει την εφαρμογή του σχεδίου. Οταν ασθενεί ένας κρίκος της αλυσίδας, το πρόβλημα είναι σε όλο την μήκος της.

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 14:39:51

    Διαβάστε τις εφημερίδες: Η εθνική περιέκοψε τη δανειοδότηση κατά 70%. Αντίστοιχα προχωράνε και οι άλλες κυρίες. Λουκέτα, απολύσεις και τα τοιαύτα. Παλιά λέγανε τα πανκιά "eat the rich". Μήπως το δούμε τώρα να αναρτείται και στις προθήκες των άδειων τυροπιτάδικων;

  18. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 15:32:01

    @Anonymous 18
    Τα 28.000.000 είναι ρευστό. Υπάρχει και ο λεγόμενος πολλαπλασιαστής. Αυτό που κόβουν μεσοπρόθεσμα είναι το κλαρί που κάθονται. Δυστυχώς στο ίδιο κλαρί κάθεται ολόκληρη η οικονομία (με εξαίρεση τις πολεμικές βιομηχανίες).

  19. leon avatar
    leon 03/11/2008 15:45:24

    Δεν ξερω ποσο παλια λες αλλα το ΦΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ ειναι moto των αναρχικων εδω και 10 τουλαχιστον χρονια. Οπως και το ΣΠΑΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΣΑΣ. Σε καποιους η ιδεολογια της αναρχιας δεν αρεσει ομως οφειλω να ομολογησω οτι τα συνθηματα τους ειναι περα για περα επικαιρα! Τα πανκια εχουν εκλειψει προ πολλου..

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2008 16:00:01

    Αν ο κύριος Αλογοσκούφης είπε στον Πρωθυπουργό ότι ο κύριος Αράπογλου δεν θέλει την βοήθεια, φοβούμενος εσωτερικούς ελέγχους της ΤτΕ, μάλλον εψεύδετο ασυστόλως. Η ΕΤΕ έχει εσωτερικό έλεγχο μάλλον αυστηρότερο από αυτόν της ΤτΕ, χωρίς να υποτιμώ την ΤτΕ.

    Εγώ, αν ήμουν ο Αράπογλου (που τέτοια τύχη) δεν θα ήθελα ούτε τον Αλογοσκούφη, και ίσως ούτε τον Προβόπουλο, γιατί, με το συμπάθειο, θα έλεγα ότι ήρθε ο ανταγωνισμός να μάθει τι κάνω. Μέρες που είναι… Ξεχνάτε βρε παιδιά ότι παραλίγο να συγχωνευτούνε; Ξεχνάτε ότι όλοι ζούνε κάτω από την ομπρέλα της πολιτικής της ΕΤΕ;

    Το άκουσα, το διάβασα, το ξανάκουσα, δεν έχει ντροπή, θα το επαναλάβω. Η ΕΤΕ δεν χρειάστηκε και δεν χρειάζεται καμία κρατική συμπαράσταση. Κάποια άλλη ή κάποιες άλλες φοβήθηκαν ή ζορίστηκαν. Αλλά είναι ιδιωτικές, παριστάνουν τις σοβαρές και σιγά μην παραδεχτούν ποτέ ότι είχαν πρόβλημα. Για να μην αποκαλυφθούν οι φοβούμενοι (άντε να δεχτώ για να μην τρομοκρατηθεί ο κόσμος ότι η Τάδε και η Δείνα έχουν πρόβλημα), σκαρφίστηκε ο Αλογοσκούφης, και η ΤτΕ την βοήθεια για δήθεν όλους. Αυτοί που δεν την ήθελαν είπαν «Πριτς! Δεν θέλω».

    Όοοολη αυτή η φασαρία ήταν για να μην μάθουμε ποιοι είχαν το πρόβλημα. Κύριε Αλογοσκούφη μου, ξέρετε σε τι μικρή χώρα ήρθατε…

    Η μαϊμουδιά με την αγορά ιδίων μετοχών, και οι απειλές Προβόπουλου (αυτός δεν απειλούσε;) περί εισαγγελέα ξεσκέπασε το θέατρο. Πείτε την αλήθεια. Το πρόβλημα ρευστότητας έχει λυθεί, οι τράπεζες θα κόψουν τα πολλά πολλά δάνεια, τους περισσεύουν μετρητά, αγόρασαν τις μετοχές τους, προφυλάσσονται από εχθρικές ψυχές και έφτιαξαν καλό κλίμα στο ΧΑ, την ώρα που γινόμαστε junk.

    ΥΓ και οι callable προνομιούχες, μαϊμούδες είναι. Ντροπή.

  21. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 16:04:54

    @leon
    Για το ότι υπάρχει κίνδυνος να προκύψει αναρχία, ευθύνεται το κράτος και μάλλον αποτελεί επιλογή του "υπερκράτους". Γιατί: "Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται".
    Η σωστή διαπίστωση, ότι τα συνθήματα των αναρχικών γίνονται επίκαιρα, υπογραμμίζει την ηθική κατάπτωση του κράτους. Βέβαια, στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης, πολλά φαινόμενα είναι εισαγόμενα. Οι διασυνδέσεις όμως και οι κοινοί προσανατολισμοί διέπουν συνυπευθυνότητα.

  22. nas avatar
    nas 03/11/2008 16:10:42

    Συμφωνώ με τον "τιραμολα" (8)... αν είναι τόσο δυσαρεστημένος, ας πάρει...ξίδι!

  23. leon avatar
    leon 03/11/2008 16:43:28

    Η ηθικη καταπτωση του κρατους δεν προεκυψε τωρα. Προυπηρχε απο καταβολης ανθρωπου καθως η ηθικη δεν μετρηθηκε ποτε. Το ηθικο για εμενα δεν ειναι για εσενα και αντιστροφα. Συνεπως και η αναρχια υπηρχε και θα υπαρχει μεχρι να μεταλλαχτουμε σε κατι αλλο απο ανθρωποι που ειμαστε τωρα. Δεν βλεπω λογο να κινδυνολογουμε που βγαινει στην επιφανεια.

  24. ataktos avatar
    ataktos 03/11/2008 16:54:08

    Μποτίλια στο πέλαγος -o KK anarhikos kalo!!!

  25. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 03/11/2008 16:57:17

    ε...ε...έρχεται!!!

    Πτώση 83,7% κατέγραψε, στο τρίτο τρίμηνο φέτος, η κερδοφορία της Societe Generale -η οποία ελέγχει στη χώρα μας την Γενική Τράπεζα, αλλά η τρίτη μεγαλύτερη γαλλική τράπεζα δηλώνει αρκετά ισχυρή ώστε να αντέξει την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση.

  26. Factorx avatar
    Factorx 03/11/2008 16:59:39

    @κανονακι. Τα δικά σου τα λεφτά τρώω ή του δημοσίου; Και πέρα απο βλακείες έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό;

  27. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 03/11/2008 17:49:26

    Μποτίλια στο πέλαγος: Η κυβέρνηση ανακοίνωσε ήδη μειώσεις φόρων.

    Μόνο που τις ανακοίνωσε για τις λάθος κοινωνικές ομάδες. Δυστυχώς είναι οι προνομιούχοι της Ελληνικής κοινωνίας.

    Anonymous 18: Τα λεφτά σας σε ΤΤ και Αγροτική και αφήστε να golden boyς να τρέχουν

    Ναι δε θα παραλείψουμε. Δεν ξεχνάμε ούτε τον Τσουπίδη ούτε τον Αλαμανή.

  28. isnogood avatar
    isnogood 03/11/2008 17:56:23

    Φακτορα δεν ξέρω περι Αλογοσκούφη και τραπεζών πολλά, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι το ΔΗΜΟΣΙΟ δεν έχει χρήμα στα ταμεία!
    Η γυναίκα μου για παράδειγμα είναι γιατρός και έχει σύμβαση με το ασφαλιστικό ταμείο των Δημοσίων Υπαλλήλων.
    Έχει να πληρωθεί απο το ταμείο ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ!
    Το ίδιο και όλοι οι γιατροί της Ελλάδας!!!
    Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ νούμερο!
    Μήπως επτωχεύσαμε και δεν μας το είπανε ακόμη;

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/11/2008 18:03:51

    @leon
    Πολύ ωραίο το σχόλιο σου. Αισθάνομαι να βγαίνει από κάπου η δροσιά της φωνής κάποιων μεγάλων, γνήσια, όσο και το μαύρο σούρουπο..
    Αναμφίβολα η ηθική κατάπτωση του κράτους δεν προέκυψε τώρα. Όταν όμως πέφτουν κάποια από τα τελευταία προσχήματα, αρχίζει αυτή να γίνεται ευρύτερα ορατή.
    Επίτρεψε μου όμως να κινδυνολογώ, τώρα που κάποια "αναρχία" βγαίνει στην επιφάνεια. Εάν βγαίνει με τον τρόπο το δικό σου, σε ακολουθώ με αποφασιστικότητα. Εάν βγαίνει όμως σύμφωνα με το σύνθημα της υπερεθνικής ελίτ "Ordo ex Chaos", χρειάζεται προσοχή, άσχετα εάν η καρδιά μας είναι μια μικρή Καταλονία.

  30. Agent avatar
    Agent 03/11/2008 18:10:40

    Απορώ πραγματικά, τι μπορούν να κάνουν για να εξαναγκάσουν τις τράπεζες να ρίξουν τα τοκογλυφικά επιτόκια...

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2008 18:25:02

    @Agent
    Να αφήσουν την Εθνική ελεύθερη, αλλά σιγά...πάντα υπό σιωπηλή και παρασκηνιακή κηδεμονία του «ιδιωτικού» ανταγωνισμού της.

  32. miaouth avatar
    miaouth 03/11/2008 19:39:29

    Μάλλον οι golden (πλήν Βγενό, που παίζει εκ του ασφαλούς, γιατί έχει πίσω του τη σπηλιά του Αλή Μπαμπά), συνεχίζουν να παίζουν με τη φωτιά.
    Σε 3-4 μέρες μας έρχεται στην Αθήνα ο Dr. Roubini, καλό θα ήταν να τον ρωτήσουν.
    Να του πουν όμως ότι εδώ υπάρχουν εργολάβοι που έδωσαν ακόμα και 70% αντιπαροχή - και έβγαλαν αρκετό κέρδος. Για να καταλάβει τι υποθήκες έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους.

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2008 19:55:06

    δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά λίγο «μάγος» το παίζει...ο Ρουμπίνι. Ψάξτον λίγο στο google να δεις τι εννοώ.

  34. miaouth avatar
    miaouth 03/11/2008 20:03:58

    Πράγματι, αλλά είμαι προετοιμασμένος και για ιστορίες με Τειρεσίες και Μέρλιν (ζούμε κι εμείς σε παράξενη εποχή).
    Ίσως φταίει το όνομα, είναι κοντά στο Χουντίνι. Το έγραψες, άν δεν απατώμαι.
    Υπάρχει και ο διαδικτυακός τόπος RGE (Roubini Global Economics) για όσους θέλουν περισσότερα.

  35. potamiotis avatar
    potamiotis 03/11/2008 20:57:57

    Ο ΚΑΘΗΓΗΤΑΚΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ,ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΚΑΙ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ..