09/01/2009 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυσάρεστη έκπληξη για την Αθήνα

Δυσάρεστη έκπληξη αποτελεί για την Αθήνα η κοινή άσκηση Ρώσων και Τούρκων στο Αιγαίο. Η άσκηση διεξάγεται στην Ανατολική Μεσόγειο ανοικτά της τουρκικής ναυτικής βάσης του Ακσάζ και ενώ η ρωσική μοίρα με το αεροπλανοφόρο Κουζνετσώφ πλέει προς τη νότια Κρήτη, όπου τη Δευτέρα έχει προγραμματίσει τη διεξαγωγή άσκησης.

Από ρωσικής πλευράς στην άσκηση «TURRUSS-2009» συμμετέχει το αντιτορπιλικό "Ναύαρχος Λέφτσενκο", το οποίο θα πραγματοποιήσει με τουρκικά σκάφη κοινούς ελιγμούς, ασκήσεις επικοινωνίας και έρευνας-διάσωσης με χρήση του ελικοπτέρου τύπου "Κάμοφ-27", το οποίο ''σταθμεύει'' επί του πλοίου. Από τουρκικής πλευράς συμμετέχουν η φρεγάτα "Γκερμλίκ", οι πυραυλάκατοι "Φιρτίνα" και "Γκιουρμπέτ" και το περιπολικό "Κασίργκα".

Στο μεταξύ, παράλληλα με την άσκηση, συνεχίστηκαν σήμερα και  οι τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο, με έξι μαχητικά αεροσκάφη να παραβιάζουν τον εθνικό εναέριο χώρο μεταξύ της Λέσβου και της Λήμνου.

Στην ιστοσελίδα του τουρκικού Γενικού Επιτελείου υπάρχει ανακοίνωση, στην οποία κατηγορεί την ...Ελλάδα ότι παρενοχλεί τα αεροσκάφη της και παραβιάζει τα χωρικά της ύδατα, «φωτογραφίζοντας» τον πλου του σκάφους που μετέφερε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια από τη Σάμο στο Αγαθονήσι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 17:54:08

    ΑS εχουν οι Ρωσοι και μια πορτα ανοιχτη,να πουλησουν οπλα στην Τουρκια.Και οχι μονο.ΤΕΛΙΚΑ οι πραγματικοι φιλοι υπαρχουν.Σε καποιον αλλο κοσμο.

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 09/01/2009 18:04:27

    Τι περιμένατε ρε παιδιά; Να είναι οι Ρώσοι το ξανθό γένος που θα μας σώσει, όπως λέει κι ο Λιακόπουλος;

    Ο καθένας τα συμφέροντά του κοιτάζει. Όσο σημαντικός παίκτης είναι η Ελλάδα για τη Ρωσία, άλλο τόσο ή και παραπάνω είναι και η Τουρκία.

  3. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 18:07:27

    @ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ: Αυτά που λέει ο Λιακόπουλος τα έχουν πει άλλοι εδώ και 100 χρόνια.

    Αλλά και μόνο που ο Λιακόπουλος αναφέρεται σε Ελλοχίμ, ΕΛ κλπ. η αξιοπιστία του είναι Μηδέν.

  4. patos avatar
    patos 09/01/2009 18:17:21

    "Δυσάρεστη έκπληξη ... " !!!!
    τι εκπληκτική πλάκα που έχει η γλώσσα των ειδήσεων !!
    "δυσάρεστη έκπληξη" !

  5. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 09/01/2009 18:30:05

    Ο Καραμανλής ως στρατηγικός νούς είναι το ανέκδοτο της εβδομάδας.

    Σε μια χώρα με αντιαμερικανισμό 90%, όντας αμερικανικό προτεκτοράτο, είναι αναγκαίοι διάφοροι μύθοι ώστε να καθησυχάζεται ο κόσμος.

    Η Ρωσία ακολουθεί το συμφέρον της, κι αν το συμφέρον της είναι με την Τουρκία, θα πάει με την Τουρκία.

    Οι διάφορες δαιδαλώδεις διαδρομές επιχειρηματολογίας για να δικαιολογηθούν οι φενάκες που έχουν καλλιεργηθεί είναι αστείες.

  6. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:33:35

    @ 1 ΑΝΏΝΥΜΟΣ

    ώρα που δε σας βγαίνει οτι η εξεγερση διοργανωθηκε απο πρακτορες της ΣΙΑ, για τη συμμαχια με τη ρωσια, βρηκατε αλλο.τι γελοιοιπου ειστε!!

    εχουμε και λεμε λοιπον:

    Α- ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΤΟΥ FBI ΚΑΙ ΤΗΣ MOSSAD ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΡΑΜΑΝ - ΛΗ

    Β-Η ΡΩΣΙΑ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ. Η ΣΙΑ ΕΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΔΟΤΝ ΝΤΑΒΑΔΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝ-ΛΗ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΣΥΜΜΑΧΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ (ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ) ΧΟΥΝΤΙΚΗ ΡΩΣΙΑ.

    ΚΑΙ

    Γ-

  7. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:35:13

    Γ-

    Βαρδινογιαννηδες

    Οι Ανθρωποι που εσπασαν το εμπαργκο του ΟΗΕ προμηθευοντας το Απαρτχαιντ με πετρελαιο πλουτιζοντας,
    που προμηθευσαν κατα το παρελθον τον αμερικανικο στολο με πετρελαιο πλουτιζοντας,
    που με τα λεφτα αυτα αγορασαν ομαδες σε μεσαιωνικα χρονια - που ο κοσμος εβλεπε το ονομα βαρδινογιαννης γραμμενο και νομιζε οτι διαβαζε για ονοματα ΘΕΩΝ

    και σημερα που οι φιλαθλοι που ποτε δεν θελησαν να γινουν τσατσοι (ουτε οταν ξεγελουσαν τον κοσμο με 'καλες πορειες') θελουν να δουν την ομαδα τους ανεξαρτητη, αυτοι

    ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ μεσω εμμισθων, παράνομων αχυρανθρωπων

    οι ανθρωποι αυτοι που προσεφεραν στην Ελλαδα τον Ρουσοπουλο και τους πηγαινε ο Ευραιμ την αγια ζωνη στο σπιτι τους για να 'αγιασουν' (ολα εχουν μια τιμη)

    και που τελος μελος της οικογενειας -γιαννης κεφαλογιασννης-καλυπτε αποδεδειγμενα εμπορους ναρωτικων, δεν τους αξιζει το τσοντοκαναλο ΣΤΑΡ.

    Τους αξιζει αν ειναι πρεσβεις καλης θελησης της ΟΥΝΕΣΚΟ!!

    Ο ΥΠΟΣΤΥΗΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΑΡΕΙΧΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΤΟΛΟ ΗΛΙΘΙΟΙ!!!

    ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΝΙΞΟΝ

    ΝΑ ΠΟΣΟ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΗΤΑΝ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ

  8. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:35:52

    για στολο των ΗΠΑ εδω

    http://209.85.129.132/search?q=cache:BP7_JeI4yZAJ:www.highbeam.com/doc/1G1-134120292.html+vardinoyiannis+watergate&hl=en&ct=clnk&cd=5

    http://209.85.129.132/search?q=cache:srjp7caFHu8J:archive.deseretnews.com/archive/522755/DOLES-PARTY-PIONEERED-ACCEPTANCE-OF-FOREIGN-FUNDS.html+vardinoyiannis+watergate&hl=en&ct=clnk&cd=4

    http://209.85.129.132/search?q=cache:_hqP_e_z1T8J:www.dailykos.com/story/2008/12/26/173429/87/943/677414+vardinoyiannis+watergate&hl=en&ct=clnk&cd=2

    http://209.85.129.132/search?q=cache:WtNq-zu5Sp4J:www.maebrussell.com/Mae%2520Brussell%2520Articles/Watergate%2520Deaths.html+vardinoyiannis+american+fleet&hl=en&ct=clnk&cd=3

    σας τα εκαμα και χαιλαιτ να μη κουραζεστε!!!!

    για το σπασιμο του εμπαργκο στο απαρτχαιντ της ροδεσιας εδω

    http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,899145,00.html?promoid=googlep

    ξερετε σε ποιον ανηκε το ιωαννα ΄ν?

    σαυτον http://en.wikipedia.org/wiki/Yiorgos_Vardinogiannis

    αιντε να δουμε ποτε θα βγει η αληθεια για τα καμαρια τους νταβατζηδες. σας εγραψα εχθες αληθειες. τις θελετε ; μην ανησυχειτε για δικαστηρια, εχουνε κανει αλλοι ερευνες πολλες. και λιγα εγραψα. τη χρηματο9δοτηση του Νιξον σας την ειπα; ειναι στα κειμενα στα λινκ. αιντε να σας εδω. για ποιο δεν εχετε στοιχεια; για το βατσινα;

  9. παιδακια.. avatar
    παιδακια.. 09/01/2009 18:38:01

    φρονημα αγανακτησμενα παιδακια..
    γουσταρετε να βομβαρδισουν οι ρωσοι τους τουρκους,για να ειστε ευχαριστημενοι?
    μας συμφερει οι ρωσοι να εχουν "φιλικες" σχεσεις με τους τουρκους,για να μπορουν να τους επιρεαζουν.

  10. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 18:41:55

    Τα παιχνιδια εξουσιαs,kατασκοπια,think tank,πολιτικεs που σαν σκοπο εχουν την επιβολη δυναμηs kai κυριαρχιαs,τα εχουν διξει πολυ γλαφυρα καποια Αμερικανικα εργα. Ομωs πιοι τα κανουν ολα αυτα? Μηπωs ειναι αυτοι που εκλεγουμε και πληρωνουμε ΚΑΙ εμειs? Γιατι δεν διοχετευουν τα 'χαρισματα' τουs για το καλο των ανθρωπων? Μηπωs δεν θελουμε εμειs οι ιδιοι?...Τον εξελιγμενο εγκεφαλο μαs.

  11. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:43:43

    μωρε και ο αμερικανικος στρατος να την επεφτε σε διαδηλωτες,εσεις, παιδια των λιακοπουλων, και υποτακτικοι των δοσίλογων νταβαδων, θα μιλατε για υποκινουμενη εξεγερση.

  12. παιδακια.. avatar
    παιδακια.. 09/01/2009 18:44:55

    εξεγερμενα παιδακια..
    οι μπατσοι φταινε για την καταντια της παιδειας?
    τα αφεντικα της παιδειας ..οι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,δεν εχουν ευθυνη?
    εαν τα παιδακια εδερναν τους καθηγητες τους ..θα ηταν "εξεγερση".
    εαν η γενια των 700 ευρω εριχνε πετρες στα αφεντικα της..δηλαδη στον ΣΕΒ,θα ηταν "εξεγερση".
    αυτο που γινεται ειναι πογκρομ αποπροσανατολισμου.

  13. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 09/01/2009 18:46:52

    Υπαρχει και αλλη εκτιμηση για την ρωσοτουρκικη ασκηση...

    "Εκτιμαται οτι με τη κινηση αυτη η Μοσχα ουσιαστικα υποχρεωνει την Αγκυρα να σεβαστειτα ελληνικα κυριαρχικα δικαιωματα στη περιοχη δεδομενου οτι η ασκηση λαμβανει χωρα στα ορια του FIR Αθηνων, χωρις ομως να τα παραβιαζει. Με αλλα λογια η Αγκυρα υποχρεωνεται να κανει ασκηση ερευνας και διασωσης εκτος της περιχης που προσπαθει να αμφισβηησει"

    Πηγη: www.defencenet.com

  14. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 18:48:09

    Η Χουντα σας την εχει πέσει...

  15. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:48:16

    @παιδακια..

    στελνεις τη μπαλα στην κερκίδα...μονο 15 χρονα βλεπεις ετσι; τις 4-5 οικογενεις που αποδεδειγμενα εχουν παρασκηνιακως σχεσεις με τις ΗΠΑ, όχι έ; δεν ξερεις τα του κοκκαλη ε; του βαρδινογιαννη ουτε;

    για τον λαμπαρακη και την αποστασια θες να στη θυμισω μηπως; ηνομιζεις οτι επειδη υπεγραψε -αυτος που τα εδωσε ολα στους νταβαδες- ενα κωλοχαρτο με τη ρωσια , εγινε η ελλαδα χωρα δικαιου;

    ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ ΕΧΟΥΜΕ. Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΥΤΙΚΟΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ

  16. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 18:50:54

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    Περίεργο, γιατί δεν βγαίνει το ΠΑΣΟΚ να καταγγείλει ότι έχουμε ολιγαρχία?

  17. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:51:25

    @decay

    ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ.

  18. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:51:50

    Η ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΒΕΝΙΖΕΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΒΕΡΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΟΙ;

  19. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 18:57:30

    ΣΤΑ ΜΜΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΝ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΩΝ ΤΩΝ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΕΩΝ, ΤΩΝ ΛΑΤΣΗΔΩΝ, ΤΩΝ ΚΟΚΚΑΛΗΔΩΝ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΕΣΧΑΤΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΠΛΟΓΚΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΟΧΙ;

    ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ , ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ, ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ

  20. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 18:57:53

    Eiμασται αξιοι συνεχιστεs των προγονων μαs. Πεστε μου αξιοτιμοι συνblogιτεs ποτε ειχαμε δημο-κρατια?

  21. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 19:01:16

    19. διστυχωs τεινω να συμφωνησω.

  22. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 19:01:46

    ΤΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΡΘΩΠΟΙ; ΤΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΟ Ο ΕΝΑΣ, ΔΗΛ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΑ ΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΜΕΣΩ ΒΕΝΖΙΝΗΣ, EUROBANK Ο ΑΛΛΟΣ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ Ο ΤΡΙΤΟΣ, ΜΜΕ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ. ΤΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ; ΤΙ ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΙΟ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ;

    ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ;

    ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΙΘ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΑΣ

    Η

    ΟΣΟΙ ΑΝΑΜΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ ΟΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ;

  23. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 19:05:12

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    Ολιγαρχία είναι οι καταστηματάρχες του κέντρου?

  24. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 19:07:15

    @damianos: Ποτέ, ούτε καν στην Αρχαία Αθήνα που οι σκλάβοι ήταν πλειοψηφία!

  25. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 19:11:44

    @Decay
    ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΒΙΤΡΙΝΕΣ. ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ, ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ, ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΙΑΣ ΝΥΧΤΑΣ. ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

    ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ 23

  26. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 19:18:34

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    Άν το θέτεις έτσι τότε έχει καλώς.


    Απο τη στιγμή που καταδικάζεις κόμματα όπως το ΠΑΣΟΚ ώς μέρος της Χούντας, τί προτείνεις λοιπόν για να πέσει τελικά η οικονομική ολιγαρχία καιη χούντα?

    Δικτατορία του προλεταριάτου?

  27. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 19:24:10

    @Decay

    Η Δικτατορία του προλεταριάτου ΕΜΙΛΗΣΕ. ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΚΤΟΣ ΓΡΑΜΜΗΣ Κ.Ε. ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΙ.

    ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΟΥ. ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΥΡΙΣΞΚΕΣΑΙ. ΑΠΟΚΗΡΥΞΗ ΟΣΩΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΔΩΝ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ. ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΔΕΣ.ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΜΕ ΣΕ 5 ΧΕΡΙΑ.
    ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΟΣΩΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ.

  28. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 19:26:20

    Aξιοτιμοι.Μην κανουμε κι εμειs σαν τουs πολιτικουs μαs,που ολα τα κανουν στο ονομα τηs συνταγματικηs δημοκρατιαs.Eμειs εχουμε την διαυγεια και την διαθεση να διακρινουμε τι ειναι δικαιο και σωστο?

  29. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 19:28:33

    στην επομενη προκληση για το αγαθονησι,ας γινει μια αποβαση στην ιμβρο

    να δουμε ποσα απιδια βανει ο σακος!

  30. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 19:35:19

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    Καλά, αλλά δεν υπάρχει ένα έστω κόμμα, ένα κίνημα, ένα blog, όπως ο Μαύρος Κρίνος ας πούμε, που να εκφράζει τις ιδέες σου για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται?

    Γιατί καλά όλα αυτά, αλλά λίγο γενικότητες μου φαίνονται.

    Να κινητοποιηθώ λοιπόν αλλά να ξέρω κιόλας κάποια κατεύθυνση, κάτι τελοσπάντων, να δώ συμφωνούμε καταβάθος ή θα μου προκύψει ο Γκρουέφσκι το Indymedia ο Soros και η Cia ?

    Αυτά.

  31. xxx- avatar
    xxx- 09/01/2009 19:36:40

    Αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ,ότι οι ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!Αποδεικνύεται ακόμη, ότι όση προπαγάνδα κι αν χρησιμοποιήσεις ,τα προβλήματά σου δεν λύνονται παρά μόνο από εσένα ,πρώτα στον εσωτερικό σου χώρο και ύστερα στον εξωτερικό!!!Κανένας ΞΕΝΟΣ δεν θα λύσει τα προβλήματά σου ,παρά μόνο θα παίξει στις πλάτες σου!!Οι θέσεις και ο ρόλος των δύο χωρών είναι συγκεκριμένος.Η στρατιωτική τους υπεροχή δυσανάλογη των γειτόνων τους.Οι σκέψεις των υπερδυνάμεων με το διαίρει και βασίλευε γνωστές.Το κενό εξουσίας δημιουργεί πάντα προβλήματα!Όταν είμαστε ΔΥΝΑΤΟΙ ΜΕΣΑ τότε με σωστούς χειρισμούς έχουμε και ΣΤΑΘΕΡΑ βήματα ΕΞΩ!Όταν δεν μπορώ να λύσω προβλήματα,βρίσκω ωραίους δικολαβικούς τρόπους να παραπλανήσω, να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα και καταχρώμαι την εθνική συνείδηση και τα δίκαια του ΛΑΟΥ!

  32. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 19:47:54

    @Decay

    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΛΥΠΑΜΑΙ. ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ, ΟΜΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΟΚΚΑΛΗΣ, ΛΑΤΣΗΣ, ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ, ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΜΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ;
    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΔΕΣ. ΚΑΠΟΤΕ, ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΨΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝ. ΕΣΧΑΤΩΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ.

    ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΑ.

    ΚΑΙ ΑΜΑΝ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΙΜΙΝΤΙΑ. ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΧΕΙΣ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΚΙΝΗΘΕΙ Η ΝΑ ΥΠΟΚΙΝΗΣΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ. ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΦΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ Η ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ ΣΤΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.

    ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ,(ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ-ΝΤΑΒΑΔΕΣ)
    ---------
    ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ

  33. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 19:50:06

    Η χουντα... στο 27,ηρεμησε λιγο.Ετσι δεν γινεται, υπαρχουν παντα προβοκατορεs.Για μενα τα πραγματα θα αλλαξουν,οταν θα μπορεσουμε να ΝΙΩΣΟΥΜΕ στο πετσι μαs την υβρη,την προσβολη,τον εξευτελισμο που δεχεται καποιοs συνανθρωποs μαs.

  34. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 19:56:40

    @damianos

    ΦΙΛΕ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΤΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ ΕΤΣΙ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ. ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ -ΜΗ ΒΙΑΙΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΙΜΑΤΟΧΥΣΙΑΣ- ΔΡΑΣΗΣ.

    ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.

  35. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 20:02:30

    1)@χουντα το φαινομενο αυτο δεν ειναι μονο ελληνικο προνομιο..ηρεμησε,σ'ολες τις δημικρατιες υπαρχουν πλουσιοι που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν νομους

    το ζητημα ειναι το νομικο πλαισιο κ η εφαρμογη του να λειτουργει σωστα.Το προβλημα δεν ειναι οι πλουσιοι(σε οποιονδηποτε αν εδιναν πληρη ελευθερια,να σαι σιγουρος οτι δεν θα ηταν μ τ σταυρο στο χερι)Το προβλημα ειναι το διεφθαρμενο πολιτικο συστημα

    2)η ασκηση των ρωσων με τους τουρκους σαφως δεν ηταν εκπληξη...αστεια πραγματα τωρα να λεμε?

    3)το να εχεις συμμαχικο εταιρο μια μεγαλη δυναμη δε σημαινει οτι αν εμπλακεις σε πολεμο,αυτη θα σπευσει να σου στειλει στρατο ή βοηθεια-απτη στιγμη που δεν υπαρχουν γραπτες συνθηκες αμυνας.Γιατι να χαλασει τις σχεσεις της με την τριτη χωρα?το πολυ να σου παρεχει βοηθεια στο παρασκηνιο

    τα οφελη ειναι κυριως σε διπλωματικο και οικονομικο επιπεδο...το να λεει καποιος "εχουμε τωρα συμμαχο τη ρωσια και θα καθαριζει για μας"
    αποτελει μεγιστη πλανη,που κατα τον μεγα νιτσε ειναι ανανδρεια

  36. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 20:07:51

    37.38.39. Mου αρεσεται ολοι.Θα επανερθω.

  37. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 20:10:12

    @40

    και συ μαρεσεις,δωσμου ενα φιλακι

  38. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 20:10:58

    @Greco

    το πολιτικο σύστημα ελέγχεται απο αυτούς.οπότε δεν είναι δυνατόν ένα σύστημα που οι ίδιοι διοικούν, να αλλάξει εναντίον τους. δεν είναι θέμα πλούτου, αλλιώς θα μιλουσα απλώς για πλούσιους. Μιλω για ανθρώπους που ελέγχουν την πολιτική μέσω των ΜΜΕ. σε καμιά άλλη χώρα στην ευρώπη δεν υπάρχει τέτοια υπερσυγκέντρωση εξουσίας στα χέρια 5-6 οικογενειών, οι οποίθες, σε αντιθεση με παρόμοιες περιπτωσεις σε άλλες χώρες, ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΗΛ. ΑΠΟΜΥΖΟΥΝ (ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΩΝ) -ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑ.

    η επιχειρηματολογια περι 'και αλλου ετσι ειναι' στην πλέον διεφθαρμένη χώρα του ανεπτυγμένου κόσμου, είναι εκτός πραγματικότητας.

    ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΨΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

  39. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 20:17:50

    Εμειs oi ΕΛΛΗΝΕΣ εχουμε και μια αλλη ευλογια,... την γλωσσα μαs που παραγει ανωτατη σκεψη.Η χρηση τηs ομωs γινεται απο ηλιθιουs.

  40. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 20:18:19

    @42
    ειμαι καλος γνωστης των ιταλικων πραγματων
    εκει οχι 2-3,αλλα ενας τα ελεγχει ολα,ο πρωθυπουργος

    δεν διαφωνω μαζι σου οτι ειμαστε διεφθαρμενοι,αλλα μη ξεχνας οτι στη βουλη εκτος απο γονους πλουσιων οικογενειων και πολιτικων τζακιων,εχουν το δικαιωμα να μπουν-και υπαρχουν αρκετοι-αυτοδημιουργητοι,αξιοπρεπεις ανθρωποι με ορεξη

    Σαυτους πιστευω πρεπει να πονταρει ο ελληνικος λαος για να καθαρισει το συστημα,με την εφαρμογη των ΝΟΜΩΝ,πολυ απλα πραγματα:να σταματησει η ατιμωρησια,να υπαρξει διαφανεια

    αλλα αυτο γινεται μονο με τους σσωστους ανθρωπους που θα παρουν πρωτοβουλιες

  41. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 20:22:39

    41. Eαν το Greco το κανειs Hellenas...

  42. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 20:33:58

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 35

    Προέκυψε λοιπόν το Indymedia...

    Διαδραστικός είναι και ο Γκρουέφσκι

    Το ίδιο και ο Soros

    Πόσο μάλλον η Cia...

  43. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 20:37:50

    Ποιοs λοιπον απο μαs ειναι οργανο τηs CIA?

  44. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2009 20:45:47

    κάρβουνο καίει το αεροπλανοφόρο;

  45. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 20:53:38

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΑΠΟ 3-4 ΑΤΟΜΑ, ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΝΤΙΜΙΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ. ΠΟΙΟΙ? Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕ ΤΟΝ ΝΙΞΟΝ, Ο ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ, ΚΑΙ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΟΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΩΝΙ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

    @Greco
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ.ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ, ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda_Due. ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ

    ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ. ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ. ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΡΜΑΙΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΗΣ ΜΑΦΙΑΣ, ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ. ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ? ΚΑΝΕΝΑ.
    ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ, Η ΙΤΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΕΙ.ΕΔΩ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ.

    ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΙΜΙΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΦΙΛΕ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ - ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ- ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ; ΔΕΝ ΤΡΜΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΞΟΜΜΑΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ; ΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ; ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ 'ΚΛΙΜΑΤΟΣ' ΤΟΥ ΤΑΔΕ ΝΤΑΒΑΤΖΗ ΤΟΥ ΤΑΔΕ ΣΟΥΦΛΙΑ ΚΑΙ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙΣ -ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ- ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΟΥΝ. ΑΛΛΙΩΣ, ΟΞΩ. ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΟΧΙ?

  46. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 20:57:46

    @Decay

    ΤΟ ΙΝΤΙΜΙΝΤΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ-ΕΧΕΙ ΒΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΣΟΡΟΣ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ.

    ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΑΣ,ΣΤΟ ΣΙΑΤΛ, ΣΤΗ ΓΕΝΟΒΑ ΚΤΛ. Ο ΣΟΡΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΤΙΣ ΤΑΡΑΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ G8, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ;

    ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΤΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΜΡΙΚΑΝΟ ΝΤΑΒΑ ΤΥΠΟΥ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ ΛΑΜΠΡΑΚΗ....

  47. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:02:43

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΣΗΨΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΓΙΑ ΟΟΟΟΟΛΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ, ΠΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΥΜΜΑΧΗΣΕ ΜΕ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΙΚΑΝΕΙ ΚΟΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ!!

    ΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑ

  48. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 21:08:32

    Αυτή την είδηση πάντως, την έχετε μόνο εσείς.....

  49. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 21:09:26

    Εμενα προσωπικα με αιφνιδιασε η εκταση που πηραν παγκοσμιωs τα δικα μαs γεγονοτα.Ποιοs απο σαs ακουει Grand funk railroad?

  50. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 21:13:23

    @ 50

    Λείπεις και πολλές μέρες απο το μπλόγκ...

  51. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 21:16:01

    @ Δαμιανός

    Ποιοs λοιπον απο σας είναι άβουλο όργανο τηs CIA?

  52. δικηγόρος του διαβόλου avatar
    δικηγόρος του διαβόλου 09/01/2009 21:17:56

    Τελικά, κακά τα ψέμματα, η κυβέρνηση σήμερα κέρδισε το ευρύτερο στρώμα της ελληνικής κοινωνίας, τον "φιλήσυχο Ελληνα". Η αστυνομία κατάφερε να μην υπάρχουν καταστροφές, ε, έκανε μερικές χοντράδες, αλλά σε γενικές γραμμές πήρε το "παιχνίδι". Απαντες, με πρώτο τον Πρετεντέρη, χειρο΄κρότησαν. Αυτός μάλιστα, το μόνο που δεν είπε ήταν "γιατί δεν τους ρημάξατε όλους στο ξύλο". Κακά τα ψέμματα, ο Μαρκογιαννάκης, και κυρίως ο Παυλόπουλος, πήραν πολλούς πόντους. Φαίνεται άλλωστε, ότι και το ΠΑΣΟΚ κατάλαβε (ιδιαίτερα μετά την επίθεση στα Εξάρχεια) ότι έπρεπε να ψαρέψει στην τεράστια δεξαμενή του "φιλήσυχου Ελληνα" και γι'αυτό έβαλε την Διαμαντοπούλου να μιλάει, ούτε λίγο ούτε πολύ, για άρση του πανεπιστημιακού ασύλου. Κατά τα άλλα, κερισμένος είναι, ως έναν βαθμό, και ο ΣΥΝ, ο οποίος απευθύνεται στο πιο ... "ριζοσπαστικό" (τρόπος του λέγειν) κοινό, που, ούτως ή άλλως, ούτε η ΝΔ θα μπορούσε να πάρει, ούτε, σε αυτή τη φάση το ΠΑΣΟΚ ήθελε. Ετσι, ίσως να ροκάνισε λίγο ο ΣΥΝ από το ΠΑΣΟΚ.

  53. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:19:32

    @Decay

    ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΣΠΗ ΕΧΕΙΣ?

  54. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 21:26:39

    @ 57 Τά επιχειρήματά σου είναι όλα τα λεφτά.
    (US Dollars)

  55. damianos avatar
    damianos 09/01/2009 21:29:54

    Ωρεs,ωρεs πιστευω,οτι ολοι ειμαστε χαμενοι στην μεταφραση.Καληνυχτα σαs.

  56. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:30:34

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΣΑ, ΑΓΑΠΗΤΕ.

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ (ΕΙΠΕ Ο ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΗΣ ΓΑΔΑ-ΠΛ. ΜΑΒΙΛΗ)

  57. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 21:30:57

    Χαιρετίσματα στον Αλέκο...

  58. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:32:27

    @damianos

    ΦΙΛΕ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΤΕΡΜΑ ΤΑ 'ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟ'?

    ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΠΛΟΓΚ: ΕΧΩ ΣΤΕΛΕΙ ΔΥΟ ΛΙΝΚ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ

  59. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:33:15

    @Decay

    Ο ΑΛΕΚΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΔΕΣ-ΑΚΟΜΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

  60. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 21:36:08

    48 archaeopteryx "ουκρανικό" φυσικό αέριο...

    :-)

    Θα πρέπει να καταλάβουμε, μάλλον να συνειδητοποιήσουμε κάποτε σε αυτή τη χώρα, ότι δεν υπάρχουν εχθροί και φίλοι, υπάρχουν δουλειές / συμφέροντα.
    Οι Ρώσοι δεν μας χρωστάνε τίποτα, ούτε και εμείς, δεν θα μας σώσουν από τίποτα, ποτέ δεν το έχουν κάνει και κοιτάνε την πατρίδα τους (όπως και ...Αγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι κλπ)
    Για αυτό εξόπλισαν πχ τον Κεμάλ, τους συνέφερε και ...ήταν και μια μικρή απάντηση στην εκστρατεία του Μαύρου Καβαλάρη...
    Το να είμαστε Γραικοί και να ...αναμένουμε σωτηρία από το ξανθό γένος μας κάνει ...Λιακόπουλους για να μη πω Γραικύλους.
    Δυστυχώς η Ελληνική Πολιτική Σκηνή, από την ίδρυση του Ελληνικού Κράτους τον 19ο αιώνα, λοξοκοιτούσε / προσδοκούσε στις προστάτιδες δυνάμεις για βοήθεια.
    Δεν έχουν αλλάξει και πολλά, άλλωστε επίγονοι των ίδιων πολιτικών τζακιών είναι που περιμένουν απο τους "δυνατούς" την έγκριση και την αποδοχή.

    ΥΓ

    Το να συγκρίνει κάποιος τον ΚΚ τον Β με τον Θουκυδίδη αποτελεί ύβρι
    Από τον Ελ Βενιζέλο προτιμώ τον Ι Δραγούνη και τον Παπαναστασίου ήταν αγνότεροι και εντιμότεροι

  61. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 09/01/2009 21:44:20

    Σε κάθε περίπτωση η τωρινή κατάσταση αποτελεί κατά κάποιο τρόπο σταθμό και μάλλον είναι απόρροια του πολέμου στον Καύκασο κατά πασά πιθανότητα θα δημιουργηθεί ένα διαφορετικό σύστημα ελέγχου στην περιοχή της ανατολικης μεσογείου και στη μέση Ανατολή.
    Επιπλέον, η συνεργασία ΕΕ- Ρωσίας στο ζήτημα των παρατηρητών για τον έλεγχο της ροής του φυσικού αεριού στην Ουκρανία, δεδομένου ότι η Ουκρανία είναι ζωτικός χώρος για τα ρωσικά συμφέροντα, θα είναι Ρώσοι και παρατηρητές από την ΕΕ σε συνεργασία , όλα δείχνουν ότι έχουμε μπει σε μια νέα διαφορετική περίοδο των σχέσεων δύσης και Ρωσίας.

    Η Τουρκία ως μέλος του ΝΑΤΟ κατά πάσα πιθανότητα δεν δρα πέρα και έξω από το πλαίσιο λειτουργίας του ΝΑΤΟ

  62. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 21:53:25

    Θα τα πουμε και στη συνεχέια γι αυτό, αλλά ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΙΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΤΡΟΦΗ (ενέργεια , εξοπλισμούς κλπ)

  63. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2009 21:55:19

    αυτό με τον γραικυλισμό και την χειραφέτηση από το προσκύνημα, εκ περιτροπής μεγάλων δυνάμεων... πρέπει να γίνει σημαία και να το ξεφορτωθούμε μπας και γίνουμε έθνος.

    Από το 1800, είμαστε διχασμένοι σε φιλοάγγλους, φιλογάλλους, φιλορώσους, φιλοβαυαρούς...

    Φτάνει πιά.

  64. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 21:57:04

    το εκκρεμές του φουκώ. γυρω γυρω οι νταβαδες με τα πολιτκα τσιρακια.

    και στη μεση η πατριδα μας. τη συρρικωνουν

  65. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 21:58:04

    @69
    ...φιλέλληνες!

  66. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 22:04:36

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΣΕ .ΕΣΕΙ

    Τη συρρικνώνουν οι ανατροπείς της "Χούντας" και λάτρεις του Ομπάμα!

  67. M avatar
    M 09/01/2009 22:06:21

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ


    Πλέον είναι τραγικά αργά...

  68. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2009 22:08:20

    μπα... αυτοί είναι «φιλέλληνες». Τους έχουμε αφιερώσει και δρόμο.

  69. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/01/2009 22:19:55

    ΦΟΒΕΡΟΣ ΜΠΛΟΓΚΕΡ ΣΤΗ ΓΑΖΑ!

    Day 13 of Israeli War On Gaza

    Death toll 770, injured 3200 and most of them Civilians

    By: Sameh A. Habeeb

    Dear Editors, Journalists and Friends,

    I have got three calls from anonymous persons stop blogging or I would be killed. Yet, I would keep on this track. Some of you do wonder how I send news in such conditions. I really suffer a lot to send you this update due to lack of power. I go around 4 kilo meters a day in this cruel war where I charge my laptop battery to be able to send this work! This is very risky since shells rain down and drones hover over me! I will keep this up.

    This is a new report for the 13th day of Gaza War and the outcomes of Israeli invasion. For more reporting, breaking news, interviews and accounts in Gaza, you could reach me on my contact info below. Please try both numbers below because there is a big problem in communication resulted in Israeli power cuts.

    I'm available 24 hours for media coverage in occupied Gaza. You could reach me any time in my house. welcome to call me on this number in the night: Landline: 0097282802825

    PLEASE: FORWARD THIS EMAIL IN SUPPORT OF THE OTHER SIDE OF THE STORY!

    Mob: 00972599306096
    Landline: 0097282802825

    E-mail: Sam_hab@hotmail.com
    Sameh.habeeb@gmail.com

    Skype: Gazatoday, Facebook: Sameh A. habeeb
    Web: www.gazatoday.blogspot.com

    Daily Photos:http://picasaweb.google.com/sameh.habeeb

    Please, make sure you forward this email to those who you feel are interested in this matter.

  70. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 22:20:05

    @Decay

    δηλ αν εμπιστευτουμε τον φακτωρα, ο καραμανλής , που θα το γυρίσει φιλοαμερικανός, ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΣΑΣ!!

    χαχαχαχαχααααααααα εισαι καταπληκτικος. συνεχισε.


    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!!

  71. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 22:22:42

    @χουντα πουθενα δεν ειναι ειπα οτι ειναι το ιδανικοτερο παραδειγμα η ιταλια

    για να ρθω στα ελληνοτουρκικα:εκτιμηση μου ειναι οτι στο μελλον,το ποτε δεν το γνωριζω βεβαια, θα λαβει χωρα ενας ελληνο-τουρκικος πολεμος

    αυτο δεν το βασιζω μονο στην ακρως επιθετικη πολιτικη της γειτονος τις τελευταιες δεκαετιες,αλλα και στη "πολιτισμενη"υποχωρητικοτητα της ελλαδος
    Η ιστορια διδασκει οτι οταν χαιδευεις τα αυτια του φιλοπολεμου αντι να του στελνεις σαφη μυνηματα,αυτουνου του ανοιγει η ορεξη(οπως στη περιπτωση του χιτλερ πχ)

    ειναι αλλο πραγμα η βελτιωση των σχεσεων δυο χωρων που περασαν πολλα,και αλλο το να κλεινεις τα αυτια κ να κανεις οτι δεν ακους

    οποτε πιστευω τα επομενα 50,100 χρονια ισως(παιρνοντας σαν δεδομενο παντα οτι δεν προκειται να γινει μια παγκοσμια επανασταση της ειρηνης)ακομα και αν η ελλας δε θελει,θα τη συρει σε πολεμο η τουρκια

    κατι τετοιο δεν ειναι απαραιτητα μονο αρνητικο(αν αφαιρεσεις βεβαια ανθρωπινες απωλειες),καθως σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να ναι απολυτα λυτρωτικο.Για παραδειγμα να δωσει τελος σε μια κουρσα εξοπλισμων που κανει η ελλαδα,χανοντας πολλα αλλα και υποθηκευοντας το μελλον γενεων και γενεων,υποθετοντας παντα οτι θα βρεθει νικητης απο μια τετοια διενεξη

    οποτε το ζητημα ειναι η ελλαδα να γινεται χρονο νμε το χρονο πιο ισχυρη,σ'αυτο βεβαια εχουν ολοι οι ελληνες πολιτες ευθυνη και να ειναι ολοι παντα ετοιμοι,γιατι ποτε σε ασταθη και φοβικα περιβαλλοντα δεν ακμασε πραγματικη δημοκρατια.Η αθηνα του κλασικου πολιτισμου,θυμιζω,ειχε επιβαλλει πρωτα τους ορους της στους αλλους

    δε ξερω αν θυμαμαι μαλιστα καλα ενα στιχο του παλαμα:"οι μαραθωνες γενναν τους παρθενωνες"

    αυτα...

  72. ataktos avatar
    ataktos 09/01/2009 22:24:01

    Archeopteryx epidi ehoume foull ligniti stous stathmus to ehoume antalaksi me to rosiko fisiko aerio ke etsi metaferhike i ripansi sto egeo pantos foberi paratirikotita ehis oute i dorifori tis cia den ta ehoun entopisi Alla oute anakinosi tis genop ehi ekdothi mehri tora

  73. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/01/2009 22:28:36

    Bρε μαλακοψωλη,στις Τραπεζες,δεν υπαρχουν μονο τα λεφτα των μετοχων. Εχω κι εγω μερικα λεφτουδακια, που τα δουλεψα,και δεν εχω καμια ορεξη,να βρει ευκαιρια η κυβερνηση, και με τις δικες σας μαλακιες,να μου τα φαει.

  74. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/01/2009 22:31:25

    Αφου οι Ελληνες πολιτες,μη χεσω, το μονο που κοιτανε,σε πολυ μεγαλο βαθμο, ειναι πως θα κλεψουν το δημοσιο, μην πληρωνοντας τους φορους τους.
    Τι χρειαν εχωμεν αλλων μαρτυρων, οτι ειμεθα απλως μαλακες Χ 1000;

  75. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2009 22:32:51

    είναι αυτό που λένε προπέτασμα καπνού

  76. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/01/2009 22:33:44

    Τωρα κυριε δικηγορε,υποτιθεται οτι αυτα που λετε,ειναι επαναστατικα 100%; Ετσι για να ξερω.
    Και οσον αφορα στη Διαμαντοπουλου, ειναι η πρωτη φορα, που ειπε και κατι λογικο και εκτος γραμμης.

  77. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 22:34:26

    .
    @ Χούντα, έχεις αφήσει πολλά ηλεκτρονικά ίχνη.
    Ήρθε ήδη ό Ανώνυμος του 80 να σε ψαρέψει...
    (Σε εμένα πάντως δεν εκδηλώθηκες...)

    (μη γελάς πολύ γιατι βλέπω τα δάκρυά σου!!!)

    Χαχαααα!!!

  78. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 22:37:45

    @78

    "αυτο δεν το βασιζω μονο στην ακρως επιθετικη πολιτικη της γειτονος τις τελευταιες δεκαετιες,αλλα και στη “πολιτισμενη”υποχωρητικοτητα της ελλαδος
    Η ιστορια διδασκει οτι οταν χαιδευεις τα αυτια του φιλοπολεμου αντι να του στελνεις σαφη μυνηματα,αυτουνου του ανοιγει η ορεξη(οπως στη περιπτωση του χιτλερ πχ)"

    Τελικά κανείς δεν διαβάζει ιστορία σε αυτή τη χώρα, παρά μόνο αν είναι να την ερμηνεύσει κατά το δοκούν.

    Λοιπόν:

    -από το 1912 (κοντεύει ένας αιώνας) εμείς έχουμε ξεκινήσει όλους, επαναλαμβάνω ΟΛΟΥΣ τους πολέμους εναντίον της Τουρκίας.
    -απελευθερωτικούς (1912 - 1918)
    -κατακτητικούς (1918 - 1922)

    ...μπορούμε να ανοίξουμε μια τεράστια συζήτηση για το ποιος είναι καλός ή κακός, επιθετικός ή αμυντικός, κλπ.
    Η ουσία είναι μια, μετά το 1922 η Ελλάδα είχε ένα θετικό και ένα αρνητικό:

    -μείον την καταστροφή του Μικρασιατικού Ελληνισμού (τον ποντιακό πχ τον είχε προδώσει ο Ελ Βενιζέλος νωρίτερα ή τους Μουσουλμάνους της Κρήτης αργότερα)
    -θετικό την σύνθεση ενός κράτους ομοιογενές σε πληθυσμιακή σύνθεση

    Αν η Τουρκία θέλει ή θελήσει πόλεμο, χωρίς εθνικές φανφάρες και ηρωικές πομφολυγώδες κραυγές , ας ...κοπιάσει.
    Δεν είναι μαγκιά είναι πατριωτικό καθήκον.
    Το να ντυνόμαστε όμως το μανδύα των αιωνίως κατατρεγμένων και να αλυχτούμε ότι είμαστε θύματα συνωμοσιών και σκοτεινών δολοπλοκιών είναι μιζέρια.
    Σε τελική ανάλυση εμείς αναζητούμε ανέκαθεν προστάτες και να είμαστε όλοι σίγουροι ότι τους είναι οικονομικότερο στους δυνατούς να μας .....εξαγοράσουν.

  79. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 22:42:37

    @Decay

    ο ανώνυμος είναι στο 80, οχι στο 81. παραδεχομαι παντως οτι εχεις βγει απο πανω μου σε ολα τα επιπεδα.
    κλαψ!

    ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΞΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΣΩΛΗΝΑ, ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ.

  80. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 22:42:38

    Του Τομέα 5.

  81. ataktos avatar
    ataktos 09/01/2009 22:42:55

    Ke meta kinitires stop

  82. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 22:43:44

    Ήταν στο 80 νεαρέ.

  83. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 22:44:51

    @ιθαγενη προσπαθω να βαλλω σε μια σειρα οσα λες αλλα ειναι λιγο δυσκολο

    κατ'αρχας ευχαριστω για το κοπλιμεντο .το δεχομαι απο καποιον που λεει οτι ο βενιζελος προδωσε τους ποντιους

    κατα δευτερον πουθενα δεν ειπα οτι ειμαστε η κατατρεγμενοι και οι τουρκοι οι "kakoi".Μαλλον απτο μυαλο σου το βγαλες αυτο

    αυτο που εκανα,ηταν ν παρουσιασω τις αποψεις μου σχετικα με το μελλον των ελληνο-τουρκικων,λαμβανοντας υποψη την ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ πολιτικη της τουρκιας τις τελευταιες δεκαετιες.Εκτος αν θες να παιζουμε με τις λεξεις

  84. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 22:58:13

    @93

    O Βενιζέλος ήταν ένας μεγάλος Ελληνας πολιτικός, με μεγάλες επιτυχίες και μεγάλα λάθη:

    -να σου θυμίσω ότι "αρνήθηκε" το Ανεξάρτητο Κράτος του Πόντου (1918)
    -να σου θυμίσω ότι στον αντιπερισπασμό που ήθελε ο Πλαστήρας να καταλάβει την Ανατολική Θράκη η απάντηση ήταν :"...παραιτούμαι από διπλωματικός εκπρόσωπος της Ελλάδας"
    -να σου θυμίσω το Ιδιώνυμο

    πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να αγιοιποιούμε ανθρώπους, έστω και πολιτικούς του διαμετρήματος του Ελ Βενιζέλου.
    Η ιστορία εκτός από μάθημα είναι και εργαλείο αφού πάνω σε αυτή κτίζεις και αν θες να κτίσεις γερά πρέπει να κτίζεις στις αλήθειες.
    Δεν δικαιολογώ την Τουρκία, ούτε την αθωώνω σκέψου όμως τη θέση τους, όταν για 100 χρόνια είμαστε οι επιτιθέμενοι, ποια στάση θα έπρεπε να έχει απέναντί μας?
    Δεν είμαστε , δυστυχώς, γείτονες σε χώρες της Βόρειας Ευρώπης είμαστε στην Ανατολή δύο κράτη με ιστορία, αλλά ζωή ούτε διακοσίων χρόνων.
    Αν δεν ξεκαθαρίσουμε τη στάση μας απέναντι στις διεκδικήσεις που έχει και δεν κάτσουμε να μιλήσουμε για όλα τα υπόλοιπα, θα συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο....

  85. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 22:58:34

    Έχω μια απορία.

    Πόσοι μαζί το σκεφτήκατε αυτό?

  86. M avatar
    M 09/01/2009 22:59:33

    @ Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ

    >>ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!!>>


    Ποια ιστορία; ...

    Αφού την εξιστόρισες την μοίρα μας. Τα βλέπεις, τα ξέρεις, τα ζεις.
    Και να ταν μόνο οι Αμερικάνοι.

    Όλοι αυτοί οι μεγαλοκαρχαρίες - επιχειρηματίες που μας πίνουν το αίμα με την βοήθεια των ξεπουλημένων πολιτικών, έχουν σχέση με ό,τι ακριβώς μας κάνει κακό.
    Αμερικάνοι, Ρώσοι, Άραβες. Διπλά παιχνίδια και βρώμα.

    Το ότι ελέγχουν τα ΜΜΕ και την συνείδηση του κόσμου, είναι το πλέον εύκολο για αυτούς και το πλέον αδύνατον να αλλάξει.

    Όταν τα πραγματικά προβλήματα ήταν αλλού και η ιδιωτική τηλεόραση άρχισε να προβάλλει την κάθε πατσαβούρα, οι ελάχιστες φωνές αντίστασης παραμερίστηκαν και απομονώθηκαν ως "γραφικές".

    Όταν τα σχολεία γέμιζαν με συνδικαλισμό και κομματόσκυλα της ΟΛΜΕ, οι ελάχιστοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ κρίθηκαν ως "χουντικοί" και ξεπερασμένοι "κακομοίρηδες".

    Όταν οι Τούρκοι παραβίαζαν την ειρήνη, οι ελληνικές πολιτικές ηγεσίες κατέθεταν στεφάνι στον Κεμάλ, χόρευαν στα μιούζικαλ κα σβήνανε από τον χάρτη και το μυαλό του λαού τα 12 μίλια.

    Όταν το ΕΣΥ πέθαινε, δίνανε ζωή στο ΕΣΕΙΣ των ιντεραμερ... ουουουπς... καναλαρχών ήθελα να πω.

    Όταν... όταν... όταν... όταν συνέβαιναν όλα αυτά, οι "μεγάλες και αγίες οικογένειες" έδεναν και έλυναν το ΚΡΑΤΟΣ της παρουσίας τους ντύνοντάς το με το κάλπικο κουστούμι της "δημοκρατίας".

    Βαπόρια πήγαιναν και ερχόντουσαν (με φήμες να κάνουν λόγο για κράτσα κρούτσα στα αμπάρια - θορύβους που δεν προκαλούνται από ρευστό υλικό), τηλέφωνα και γραμμές αλλάζανε χέρια (με φήμες πάλι να λένε για μεταφυσικές ιδιότητες των παροχέων κατά την διάρκεια των εγκαταστάσεων), συμφωνίες για αγωγούς κλεινόντουσαν (με ξανά μανά φήμες να λένε ότι πολλά ποντίκια έβρισκαν εκεί καταφύγιο και πέρασμα), και ΜΜΕ αναβάθμιζαν την ποιότητα των εγκεφάλων μας (φήμες πάλι επιμένουν πως ήθελαν απλώς να εκπέμπουν από όλους και για όλους τους δημόσιους φορείς).

    Τώρα πλέον, τι;
    Ποιον να πολεμήσεις;
    Πώς να τον πολεμήσεις;


    Τετρακόσια και πλέον χρόνια σκλαβιάς και η ζωή συνεχίζεται...

    @ Ιθαγενής
    >>Αν η Τουρκία θέλει ή θελήσει πόλεμο, χωρίς εθνικές φανφάρες και ηρωικές πομφολυγώδες κραυγές , ας …κοπιάσει.
    Δεν είναι μαγκιά είναι πατριωτικό καθήκον.>>

    Ναι, τέτοια να λέτε θα πάμε καλά.
    Αν η Τουρκία κάνει πόλεμο, να δω ποιον θα φοβηθούμε περισσότερο. Αυτόν που θα μας πολεμάει, ή αυτοί που θα πολεμάνε στο πλευρό μας με τα γιάπικα εισαγωγής da capo καλαμάκια του φραπέ και κουταλάκια του εσπρέσο........

  87. Decay avatar
    Decay 09/01/2009 23:02:08

    @ 95 Ιθαγενή

    Άν αφαιρούσες αυτό (σκέψου όμως τη θέση τους, όταν για 100 χρόνια είμαστε οι επιτιθέμενοι, ποια στάση θα έπρεπε να έχει απέναντί μας?)

    ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κείμενό σου με εκφράζει απόλυτα.

  88. Αnonymous avatar
    Αnonymous 09/01/2009 23:06:23

    @97Μ

    Τι μετάλλαξη είναι τούτη βραδυάτικα! Συνέβη κάτι;

  89. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:07:01

    @97

    Είμαι πολίτης
    Έχω πατρίδα
    Απαιτώ δικαιώματα
    Έχω υποχρεώσεις

    ....τόσο απλά είναι τα πράγματα, δεν θα πολεμήσω για τα "da capo καλαμάκια του φραπέ και κουταλάκια του εσπρέσο……..'

    αλλά για τις ιδέες μου,
    τα παιδιά μου,
    την ελευθερία μου,
    την οικία μου

    Τόσο απλά, ούτε για νταβατζήδες ούτε για πατριωτικές κορώνες, ούτε για να ...πάρουμε την πόλη πίσω...

  90. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:08:36

    @98 το έβαλα μόνο και μόνο γιατί δυστυχώς (σε ορισμένα πράγματα πάει το δυστυχώς), εδώ είναι Ανατολή

    και όπως εμείς έχουμε ...μπουμπούκους έχουν και οι άλλοι

  91. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 23:13:56

    @ιθαγενη δεν αγιοποιω κανενα,συμφωνω οτι εκανε λαθη

    βεβαια η σταση σου ειναι λιγο αμφισημη

    μηπως το 1821 δεν επρεπε να κακοκαρδισουμε τους πασαδες?

    μηπως ξερεις οτι το 12 ολα τα βαλκανικα κρατη κηρυξαν το πολεμο στο σουλτανο,αφου προηγουμενως ειχε απορριψει τα αιτηματα τους για προστασια των πληθυσμων τους,που ζουσαν εντος της οθωμαν.αυτοκρατοριας?

    (εκτος αν υποστηριζεις οτι επρεπε να διατηρηθει η οθωμανικη αυτοκρατορια σε πεισμα των καιρων και της ανοδου του εθνικισμου)

    μονο τη συμπεριφορα στη μικρασια εχει να προσαψει η τουρκια στην ελλαδα,κατι που ομως πηρε το αιμα της πισω με τη καταστροφη

    που ειναι λοιπον οι καημενοι οι τουρκοι που υποστηριζεις?μηπως στη προβοκατσια τοθ 1955?ή στην ιμβρο και στη τενεδο?


    ανοιξε τ ματια κ δες τη πραγματικοτητα

    ...οσο για τον ποντο,δε θα μπω σε ιστορικες αφηγησεις γιατι ειναι κουραστικο.Ενας ιστορικος μπορει να σου λυσει ολες τις αποριες

  92. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 23:15:12

    @Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ: θα σου την σπάσω ελαφρώς, αλλά αυτα για το Γουοτεργκαίητ τα εχω βγάλει στο Αντί απο το 1987. Κάπως έτσι ήταν τότε με τον Τομ Πάπας, τη χούντα κλπ. θα παω στο αρχείο, θα βρω τα τεύχη και θα τα σκανάρω για να τα διαβάσετε όλοι.

    Κατα τα άλλα νομίζω οτι πρέπει να δεις πιο προσεκτικά τις εξισώσεις τύπου διαπλοκη = αμερικανοί. Το κεφάλαιο δεν έχει ...πατρίδα. Ο Κόκκαλης είναι αδειασμένος, ο Μπόμπολας ξεκίνησε με τους Ρώσους κλπ

  93. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 09/01/2009 23:26:02

    @Factorx
    χαιρομαι που σε παρακινω να ξαναβγαλεις το θεμα. θα ηθελα να δω θεματα για ΟΛΑ τα καλοπαιδα που ελεγχουν την πατριδα. ας κανει καποιος επιτελους μια τετοια αρχη.

    για την εξισωση διαπλοκη=αμερικανοι, ακομη και εαν υποθεσουμε οτι οι βαρδινογιαννεοι για παραδειγμα αλλαξαν στρατοπεδο και πηγαν -και καλα - με ρωσια, το σουρτα φερτα τους και μονο τους καθιστα υπολογους οταν μιλουν για αμερικανικο δακτυλο πισω απο την εξεγερση.δεν δικαιουνται να ομιλουν για αυτο, χρησιμοποιωντας μαλιστα δημοσια περιουσια- τις συχνοτητες- χωρις ουσιαστικα τη συγκαταθεση του λαου.

    τους παραχωρηθηκαν οι συχνοτητες απο ελεγχομενους απο τους ιδιους 'πολιτικους'

  94. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:30:07

    @102

    Βρε άνθρωπε, αυτό κατάλαβες?

    -Το 1821 ο αγώνας ήταν εθνικοαπελευθερωτικός, άλλο αν οι προστάτιδες δυνάμεις μα βάπτισαν στην αρχή ...τρομοκράτες
    -Το 1897 άστο πονάει και πριν μας είχαν χαρίσει κάτι περιοχούλες
    -Το 1912 κάναμε συνασπισμό και επιτεθήκαμε
    -το 1917 διαλέξαμε εμείς και αυτοί διαφορετικές ομάδες (...αφού οι ΑγγλοΓάλλοι πρώτα μας βοβάρδισαν και αποβιβάστηκαν στο Φάληρο)Η δική μας ομάδα / συνασπισμός νίκησε
    -το 1918-1922 θέλαμε να φτάσουμε στην κόκκινη μηλιά

    Δεν λέω ότι οι Τούρκοι έχουν δίκαιο
    Δεν λέω ότι εμείς έχουμε δίκαιο
    Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν προσπαθώ να ενδυθώ το μανδύα του δίκαιου με την ιστορία απλά διαβάζω γεγονότα.
    Το γεγονός για εμάς είναι ότι από το 1897 από την Λάρισα απελευθερώσαμε μέχρι τον Εβρο την Ελλάδα, αυτό μαθαίνουμε στο σχολείο
    Για αυτούς όμως ότι από την Λάρισα έχασαν έως τον Εβρο, αυτό μαθαίνουν στο σχολείο.
    Στην Τρίπολη σφάζαμε 3 μέρες, που ναι ναι ξέρω πριν 10 χρόνια σφάζαν αυτοί κλπ
    Στα Γρεβενά και στα Σέρβια σφάζαμε εμείς
    Στην Ιμβρο στην Τένεδο και στην Κωνσταντινούπολη αυτοί
    Πρέπει να καταλάβουμε και να αποδεχτούμε ότι όποιος είχε το πάνω χέρι έσφαζε.
    Μετά όμως πρέπει να αποφασίσουμε: θα ξανασφακτούμε ή θα συνυπάρχουμε?
    Αν δεν καταλάβεις πως σε βλέπει ο απέναντι δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί του.
    Τόσο απλά

  95. t avatar
    t 09/01/2009 23:31:03

    Ούτε ψύλλος στον κόρφο του.

    President-elect Barack Obama's mother-in-law, Marian Robinson, is moving into the White House to join Michelle Obama and their two children.

    It's not clear whether the move will be permanent.

  96. Greco avatar
    Greco 09/01/2009 23:40:51

    @ιθαγενη να σου πω

    αυτα που λες ειναι σωστα αλλα δε δικαιωνουν αυτο που εγραψες ισως ατυχως οτι 100 χρονια επεκτεινομαστε εις βαρος τους.Αυτο μαθαινουν τα τουρκοπουλα,δε σημαινει οτι ειναι η πραγματικοτητα

    χρησιμοποιω το επεκτεινομαστε με την εννοια του οτι τους παιρνουμε εδαφη που ειχαν τουρκοι την πλειοψηφια

    (ενδεχωμενως εχουν αδικηθει οι βορειοι γειτονες μας ως προς αυτο,αλλα ειναι αλλη ιστορια)

    εφοσον ,λοιπον,ο αλλος δε καταλαβαινει με διπλματικαμεσα-σου ξαναλεω το 1912 ειχαν προηγηθει προσπαθειες να μη γινει πολεμος,ψαξτο-τι επρεπε να γινει?

    να εχουμε,εκτος απτην αρμενικη,και μια ελληνικη,και μια βουλγαρικη και μια σερβικη γενοκτονια,οπως σχεδιαζαν οι νεοτουρκοι?

    εισαι φιλειρηνιστης φαινεται,αλλα οταν επιτιθεται καποιος δεν καθομαστε να κανουμε αιτιολογικες αναλυσεις και ψυχαναλυση και τι τον οδηγησε στον κακο το δρομο,απανταμε δυναμικα πρωτα και μετα εφοσον περασει ο κινδυνος κανουμε τις αναλυσεις και ψαχνουμε αιτια και κανουμε προσπαθειες να βελτιωθει το κλιμα

    τεσπα εχει πολυ ψωμι αυτο το σιριαλ,Βuonanotte!

  97. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:44:57

    -"Η απώλεια της Ανατολικής Θράκης ήταν καταστροφή ανεπανόρθωτος... εφόσον αι Δυνάμεις απεφάσισαν την απόδοσίν της εις την Τουρκία. Η κυβέρνηση είναι ανάγκη τάχιστα να χαράξη την πολιτικήν της.

    Εάν η πολιτική αύτη περιλαμβάνη την απόφασιν να κρατήσωμεν την Θράκην και εναντίον της γνώμης των πρώην συμμάχων μας, αι θερμαί μου ευχαί θα συνοδεύουν τον αγώνα τούτον του Έθνους, αλλά ευρίσκομαι εν τοιαύτη περιπτώσει εις την θλιβεράν ανάγκην να αρνηθώ την αποδοχήν της τιμητικής εντολής όπως αντιπροσωπεύσω την χώραν εις το εξωτερικόν."


    - στις 4 Φεβρουαρίου του 1919 δήλωσε στον Αμερικανό πρόεδρο Ουϊλσον ό,τι παρότι οι Έλληνες του Πόντου επιθυμούσαν την ανεξαρτησία, αυτός αντιτάχθηκε απόλυτα. Επίσης σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Sunday Times, δήλωσε ότι δέχεται να συμπεριληφθεί ο Πόντος στην Αρμενία.

    -Η στάση αυτή προκάλεσε τη σφοδρή αντίδραση της Εθνοσυνέλευσης του Πόντου ενώ ο μητροπολίτης Χρύσανθος χαρακτήρισε τον Βενιζέλο "απληροφόρητο στο ζήτημα του Πόντου

  98. M avatar
    M 09/01/2009 23:47:06

    @ Ιθαγενής

    >>Είμαι πολίτης
    Έχω πατρίδα
    Απαιτώ δικαιώματα
    Έχω υποχρεώσεις>>

    Απλώς ο πόλεμος γίνεται ήδη εντός των συνόρων και πολλές μάχες έχουν ήδη χαθεί. Για παράδειγμα, το κράτος των Αθηνών έχει πέσει προ πολλού...
    Μαζί του και το περιβόητο κράτος δικαίου με όλες τις αξίες και τα ιδανικά.

    Και εγώ έχω δικαιώματα, έχω και υποχρεώσεις, αλλά μαθαίνω πλέον πως "πατρίδα μου είναι ο νους".
    Γιατί αυτό που λέμε Ελλάδα, το βιάζουν καθημερινά και στις ειδήσεις παίζουν τσιφτετέλια...

    Ας πολεμήσει η χώρα μου τους "εσωτερικούς" της "τούρκους" και μετά ας της στείλουμε και όλους μας τους γιους και για τους άλλους.



    @Anonymous 99
    Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιαν άλλη...

  99. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:51:44

    @107

    Φίλε μου δεν είμαι ούτε φιλειρηνιστής ούτε εθνικιστής.

    Αν κάποιος επιτεθεί, υιοθετώ ότι ο καλός στρατιώτης Σβέικ του Χάσεκ, "οδοντοστοιχία αντί οδόντος"
    Απλά η βία γεννά περισσότερη βία.

  100. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2009 23:54:50

    @109

    Το έχω ξαναγράψει, προτιμώ τις μεταρρυθμίσεις από τις επαναστάσεις.

    Νίκος Δήμου:

    O Μαρξ έγραψε: «Η βία είναι η μαμή για κάθε παλιά κοινωνία που εγκυμονεί μία νέα». (Το τσιτάτο συνήθως αναφέρεται λανθασμένα: «η βία είναι η μαμή της ιστορίας»).

    Είναι η βία μαμή; Και τι έχει ξεγεννήσει σε νέες κοινωνίες;

    Πολύ λίγα πράγματα.

    Η Γαλλική Επανάσταση γέννησε την «Τρομοκρατία» (Terreur), τον Ναπολέοντα και την Παλινόρθωση (με τους Βουρβόνους). Χρειάστηκαν εκατό χρόνια για να εφαρμοστούν στην πράξη ορισμένες αρχές της, στην ίδια την χώρα που τις γέννησε.

    Η Ρωσική Επανάσταση έφερε τον Στάλιν, τους διαδόχους του, τα Γκούλαγκ και σαράντα εκατομμύρια θύματα. Χρειάστηκαν εβδομήντα χρόνια για να ξαναβρούν οι Ρώσοι την Δημοκρατία όπως είχε αρχίσει να την εφαρμόζει ο Κερένσκυ. Κι ακόμα την ψάχνουν.

    Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα με τις επαναστάσεις του Μάο ή του Πολ Ποτ.

    Αντίθετα αν δούμε πως εξελίχθηκε πολιτικά η Αγγλία ή πως οργανώθηκε η πρώτη σύγχρονη δημοκρατία, δώδεκα χρόνια πριν την Βαστίλη – στις Ηνωμένες Πολιτείες – θα διαπιστώσουμε πως η βία έπαιξε μικρό ή καθόλου ρόλο.

    Ως μαμή, η βία δεν τα πήγε πολύ καλά. Ο κόσμος εξελίσσεται, προχωράει και προοδεύει (παρά τις Κασσάνδρες) αλλά αυτό επιτυγχάνεται με συνεχείς μικρές διορθώσεις πορείας, με μεταρρυθμίσεις και αναθεωρήσεις. Η μόνη θεωρία που ισχύει στην πολιτική, όπως και στην επιστήμη, είναι η μέθοδος της δοκιμής και του λάθους. (Trial and error – αγγλοσαξονικά). Οι μεγάλες απότομες αναστατώσεις φέρνουν εξίσου μεγάλες αντιδράσεις – έτσι που οι επαναστάσεις να οδηγούν σε δικτατορίες και απολυταρχίες. Η βία γεννάει βία.

    Η αρχική μεγάλη διαμάχη κομμουνιστών και σοσιαλδημοκρατών αφορούσε το δίλημμα: «επανάσταση ή μεταρρύθμιση». Η ιστορία απάντησε. Η προοδευτική, κομμάτι-κομμάτι αλλαγή (αυτή που ο Karl Popper ονόμαζε piecemeal engineering) αποδείχθηκε ο μόνος τρόπος σταθερής και σίγουρης εξέλιξης.

    Είναι τότε η βία εντελώς άχρηστη;

    Καταρχήν είναι αναπόφευκτη γιατί φαίνεται ότι βρίσκεται μέσα στη φύση μας. Όλοι κάποιες στιγμές ασκούμε βία στον συνάνθρωπό μας, περισσότερη ή λιγότερη ανάλογα με την θέση και την ισχύ μας. Είναι συνηθισμένο μάλιστα αυτοί που υφίστανται βία (από τους ισχυρότερους) να ασκούν περισσότερη (προς τους αδύναμους). Η βία είναι το θηλυκό του βίος – έλεγαν οι παλιοί αναρχικοί.

    Όταν η «νόμιμη βία» που ασκεί το εκάστοτε κράτος (o Max Weber όρισε το κράτος ως το μονοπώλιο της βίας) ξεπεράσει τα όρια της νομιμότητας – η αντίδραση της κοινωνίας είναι εύλογα βίαιη. Το ξέσπασμα που ζήσαμε αυτές τις μέρες ήταν αντι-βία, όχι μόνο για τη βία μίας δολοφονίας, αλλά για τις ποικιλότροπες εκφάνσεις βίας που ασκούνται επάνω μας. Αν κάποιος ξέρει να ερμηνεύσει σωστά αυτή την αντίδραση, τότε η βία μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη για την πορεία της κοινωνίας μας. Αν και φοβάμαι πως οι ιθύνοντες δεν κατάλαβαν πολλά…

  101. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 00:11:09

    Δυσάρεστη έκπληξη είναι η στάση της Ρωσίας για όλους όσοι ονειρεύονται ξένους προστάτες. Το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ που ελεγχόταν από το ΚΚΕ μίλαγε για ανεξαρτησία της χώρας από τον αγγλικό παράγοντα, όμως ας μην ξεχνούμε ότι ήθελε την υποταγή μας στον ρωσικό-σοβιετικό παράγοντα. Καλά είναι λοιπόν να βλέπουμε όλοι ότι υπάρχει μόνον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ και ποτέ ανεξαρτησία βασισμένη σε οποιονδήποτε ξένο - κι ας είναι "ξανθό γένος" και ας είναι Ορθόδοξος.

    Η κατάντια της Ελλάδας να βασίζεται μια ζωή στους ξένους δεν είναι σημερινή. Εκτός από "αγγλικόν" και "γαλλικόν" είχαμε και "ρωσικόν" κόμμα. Εκτός από τον οργανωμένο από τους Άγγλους εμφύλιο είχαμε και τις σφαγές στα Ορλωφικά είχαμε και τη συνθήκη του Αγίου Στεφάνου. Και ο Ρώσος θα κάνει αυτό που τον συμφέρει.

    Υπάρχουν όμως δυο-τρία πράγματα που πρέπει να ξέρουμε και να προσέχουμε και να μην τα βλέπουμε συναισθηματικά - γιατί, κακά τα ψέματα, αισθανόμαστε ως λαός πολύ μεγαλύτερη φιλία και σχέση με τους Ορθόδοξους Ρώσους παρά με τους Άγγλους και τους Αμερικανούς.

    Πρώτα-πρώτα, ο Ρώσος είναι λιγότερο ύπουλος από τον Άγγλο και λιγότερο κυνικός από τον Αμερικανό. Έχει λίγο περισσότερο φιλότιμο, είναι πιο ειλικρινής φίλος. Είναι καλύτερος χαρακτήρας, να το πούμε έτσι. Ίσως ταιριάζουμε και περισσότερο λόγω θρησκείας και πολιτισμικών καταβολών που δημιουργεί η θρησκεία - ασχέτως αν κανείς πιστεύει.

    Δεύτερον, η Ελλάδα έχει απόλυτη ανάγκη από την εκμετάλλευση του ανταγωνισμού μεταξύ των δυνάμεων προς όφελός της. Το κάνει η Τουρκία, το κάνουν όλοι, πρέπει να το κάνουμε κι εμείς. Το 1878 η Αγγλία μας έσωσε από τις διαθέσεις της Ρωσίας, το 1829 όμως η Ρωσία μας έδωσε την ανεξαρτησία που δεν ήθελε η Αγγλία. Μια ο ένας θα μας βοηθήσει, μια ο άλλος. Το 1965 ο Γκρομύκο ήταν ο πρώτος που πρότεινε διζωνική-δικοινοτική στην Κύπρο, ενώ το 1964 ο Τζόνσον είχε αποτρέψει την εισβολή. Αντίστροφα, το 1974 οι Αμερικανοί έφεραν τους Τούρκους στην Κύπρο, ενώ το 2004 ο Πούτιν αυτός που με βέτο στο Συμβούλιο Ασφαλείας απέτρεψε την υιοθέτηση του σχεδίου Ανάν.

    Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι σήμερα έχουν δώσει στους Αμερικανούς την εντύπωση ότι μπορούν να αλωνίζουν ελεύθερα. Η επιστροφή της Ρωσίας στα της Ελλάδας, σημαίνει ότι επανέρχεται η δυνατότητα της Ελλάδας να κάνει ευρύτερο παιχνίδι. Η Ρωσία είναι πολύ σημαντική και λόγω τοπικής γειτνίασης. Τη χρειαζόμαστε για αντίβαρο στην αμερικανική επιρροή. Τη χρειαζόμαστε για να κερδίζουμε χρόνο μέχρις ότου ενισχυθούμε εμείς τόσο ώστε να μην τους χρειαζόμαστε.

    Μέχρις ότου καταλάβουμε ότι πρέπει να αφήσουμε πίσω μας ιδεοληψίες και ότι το να αγαπάμε και να στηρίζουμε το έθνος μας δεν είναι κακό πράγμα.

    Μέχρι να καταλάβουμε ότι η χούντα έπεσε το 1974 και ότι δεν είναι κακό πράγμα ο στρατός, ο εθνικός στρατός που θα βασίζεται σε μένα και σε σας.

    Μέχρι να καταλάβουμε ότι δεν είναι κακό πράγμα να σκέφτοναι τα νεαρά αγόρια ότι κάποτε θα πρέπει να πολεμήσουν για την πατρίδα τους, όπως οι αρχαίοι Αθηναίοι, και οι νεαρές κοπέλες ότι κάποτε θα χρειαστεί να στηρίξουν στρατιώτες, ως σύζυγοι ή ως μητέρες.

    Μέχρι να πιάσουμε τους κλέφτες που λυμαίνονται το δημόσιο πλούτο και να το πάρουμε απόφαση ότι δεν μπορούμε να ζούμε ο ένας με το χέρι στην τσέπη του άλλου.

    Μέχρι να το πάρουμε απόφαση και να πιστέψουμε ότι είναι δυνατόν να αναπτυχθούμε ως χώρα και ότι μπορούμε και πρέπει να φερθούμε έντιμα ο ένας στον άλλον.

    Μέχρις ότου γίνουν αυτά, πρέπει να "παίζουμε" με τον ανταγωνισμό των μεγάλων προς όφελός μας.

  102. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 00:23:08

    Ιθαγενή, καλά τα λες ως ένα σημείο, αλλά ο Greco στο 107 έχει δίκιο. Μην είσαι κομπλεξικός με τα δίκια του Ελληνισμού. Όταν έχουμε δίκιο δεν είναι κακά να το αναγνωρίζουμε.

    Σε ένα ελληνικό έθνος το οποίο υπέστη απίστευτες βιαιότητες, εξισλαμισμούς, παιδομαζώματα, καταστροφές, κατά τη συνεχή επέκταση των Τούρκων εις βάρος μας από το 1071 και συνεχώς μέχρι το 1821, το γεγονός ότι ορισμένοι ξέσπασαν στην Τριπολιτσά (και μόνον εκεί) είναι άραγε συμψηφισμός; Όχι, δεν σφάζαμε εμείς όταν είχαμε το πάνω χέρι. Το 1919 μπήκαμε στη Σμύρνη. Σφάξαμε οργανωμένα ως στρατός (πέρα από μεμονωμένα περιστατικά που οι υπαίτιοι βρέθηκαν και τιμωρήθηκαν; Κάψαμε την πόλη; Διώξαμε κανέναν Τούρκο στα ενδότερα; Πώς φερθήκαμε εμείς στους Τούρκους το 1919 και πώς μας φέρθηκαν αυτοί το 1922; Υπάρχει σύγκριση;

    Ήταν "κατακτητικός" πόλεμος η Μικρασιατική εκστρατεία, όταν σκοπό είχε τη διασφάλιστη των μικρασιατικών παραλίων που είχαν ελληνική πλειοψηφία; Μην ξεχνούμε ότι το 1920 η νόμιμη αρχή στην Τουρκία ήταν ακόμη ο Σουλτάνος και ο στόχος της εκστρατείας ήταν η επιβολή της συνθήκης των Σεβρών στον "αντάρτη" Κεμάλ που την αμφισβητούσε. Η κατοχή σε εδάφη με τουρκικό πληθυσμό είχε σκοπό καθαρά προσωρινό και αυτός ήταν να εξουδετερώσει το αντάρτικο του Κεμάλ. Δεν πήγαμε για να ξανακάνουμε την ήδη εθνοκαθαρμένη από ελληνικό πληθυσμό Μικρασία ελληνική.

    Ας αφήσουμε λοιπόν αχρείαστα ενοχικά σύνδρομα και ας κοιτάξουμε κατάματα την πραγματικότητα.

    Πάντως Ιθαγενή, όσο για το Βενιζέλο σου βγάζω το καπέλο. Όπως τα λες είναι. Η "ανεπανόρθωτος" καταστροφή δεν ήταν "απόφασις των Μεγάλων Δυνάμεων", αλλά "απόφασις" καθαρά δική του. Ας τους έλεγε κι ένα όχι, ντε! Του είπαν "πάρε το στρατό και δώστην στην Τουρκία" όταν ο Κεμάλ δεν είχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ πλοίο για να περάσει απέναντι και ο Βενιζέλος είπε απλώς "εντάξει".

  103. ... avatar
    ... 10/01/2009 00:37:21

    @greco
    "οποτε πιστευω τα επομενα 50,100 χρονια ισως(παιρνοντας σαν δεδομενο παντα οτι δεν προκειται να γινει μια παγκοσμια επανασταση της ειρηνης)ακομα και αν η ελλας δε θελει,θα τη συρει σε πολεμο η τουρκια"
    Είσαι μάντης ρε 'συ Greco. Μέγας αναλυτής. Προέβλεψες έναν πόλεμο με την Τουρκία που θα γίνει πολύ σύντομα και κατάφερες να μας τρομοκρατήσεις. Ακού μια ακόμα πιο τρομερή πρόβλεψη. Μέσα σε 100 ή 200 χρόνια, θα γίνει 3ος παγκόσμιος πόλεμος. Ας ετοιμάζουμε εφόδια.
    Συγγνώμη για το σχόλιο και την ειρωνεία αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

  104. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/01/2009 00:38:51

    Πρέπει να αποδεχτούμε ότι την ιστορία την γράφει ο νικητής.
    Ευτυχώς από το 1821 - 1920 είμαστε εμείς
    Το 1922 χάσαμε

    Ομως η αλήθεια πρέπει να γράφετε στην ιστορία και όχι η σκοπιμότητα
    Ορίστε:

    Αναλυτικά, οι νομοί των “νέων χωρών” με ελληνική πλειοψηφία το 1912 ήταν οι εξής (Πάλλης 1934, σελ. 407):
    1) Ελασσόνος (88% 'Ελληνες,12% Τούρκοι)
    2)Κοζάνης (60% 'Ελληνες, 40% Τούρκοι)
    3) Γρεβενών (76% 'Ελληνες, 18% Τούρκοι)
    4) Πιερίας (80% 'Ελληνες, 18% Τούρκοι)
    5) Καστοριάς (56% 'Ελληνες, 24% Τούρκοι,19% Βούλγαροι)
    6) Βοϊου (75% 'Ελληνες, 25% Τούρκοι)
    7) Ημαθίας (70% 'Ελληνες, 20% Τούρκοι,10% “διάφοροι”)
    8) Γιαννιτσών (56% 'Ελληνες, 39% Τούρκοι)
    9) Χαλκιδικής (86% 'Ελληνες, 7% Τούρκοι, 7% “διάφοροι”)
    10) Θάσου (100% 'Ελληνες)
    11) Σερρών (47% 'Ελληνες, 40% Τούρκοι, 9% Βούλγαροι)
    12) Φυλλίδος (74% 'Ελληνες, 17% Τούρκοι, 7% Βούλγαροι).

    Αντίθετα, το ελληνικό στοιχείο μειοψηφούσε αριθμητικά σ' όλους τους νομούς που βρίσκονταν στις βόρειες και ανατολικές περιοχές της Μακεδονίας. Σύμφωνα πάντα με τα επίσημα ελληνικά στοιχεία η πληθυσμιακή σύνθεση των νομών αυτών ήταν το 1912-13 η ακόλουθη:
    1) Νέστου: 2% 'Ελληνες, 98% Τούρκοι
    2) Δράμας:15% 'Ελληνες, 79% Τούρκοι, 5% Βούλγαροι
    3) Καβάλας: 29% 'Ελληνες, 69% Τούρκοι, 2% “διάφοροι”
    4) Παγγαίου: 40% 'Ελληνες, 60% Τούρκοι
    5)Σιδηροκάστρου: 19% 'Ελληνες, 40% Τούρκοι, 37% Βούλγαροι
    6) Κιλκίς: 2% 'Ελληνες, 66% Τούρκοι, 29% Βούλγαροι
    7) Παιονίας: 36% 'Ελληνες, 42% Τούρκοι,17% Βούλγαροι
    8) Θεσσαλονίκης: 29% 'Ελληνες, 23% Τούρκοι, 45% “διάφοροι”
    9) Λαγκαδά: 36% 'Ελληνες, 50% Τούρκοι
    10) Αλμωπίας: 54% Τούρκοι, 46% Βούλγαροι (καθόλου 'Ελληνες)
    11) Εδέσσης: 40% 'Ελληνες, 48% Τούρκοι,12% Βούλγαροι
    12) Εορδαίας: 20% 'Ελληνες, 76% Τούρκοι
    13) Φλωρίνης: 32% 'Ελληνες, 32% Τούρκοι, 35% Βούλγαροι.

    Σύμφωνα, εξάλλου, με τα αποτελέσματα της απογραφής του πληθυσμού της Θεσσαλονίκης, την οποία διενήργησαν οι ελληνικές αρχές στις 28.04.13, ο πληθυσμός της πόλης ήταν 157.889 κάτοικοι, εκ των οποίων οι 61.439 (38,9%) ήταν ισπανόφωνοι Εβραίοι, οι 45.867 (29%) Οθωμανοί Τούρκοι, οι 39.956 (25,3%) Έλληνες, οι 6.263 (4%) Βούλγαροι και οι 4.364 (2,8%) “ξένοι” (Δημαράς -επιμ., 1951).

    Στην Ανατ. Θράκη, που επίσης προσαρτήθηκε από την Ελλάδα το 1920 κατοικούσαν 260 χιλιάδες 'Ελληνες και 310 χιλιάδες Τούρκοι, ενώ στην περιοχή της Σμύρνης, που το 1920 τέθηκε υπό ελληνικό έλεγχο, κατοικούσαν 620 χιλιάδες 'Ελληνες και 950 χιλιάδες Τούρκοι (Βερέμης 1986, σελ. 49).

    Με την Μικρασιατική καταστροφή και τις ανταλλαγές είμαστε πλειοψηφία.
    Αλλού μας έσφαξαν όμως και εμείς αλλού σφάξαμε (πχ Γιαννιτσά 1912-13)
    Γιατί η αλήθεια να είναι καλή ή κακή?
    Είναι απλά η αλήθεια και αυτά τα θέματα έχουν λήξει εδώ και 100 χρόνια.

  105. ... avatar
    ... 10/01/2009 00:41:57

    Ιθαγενή, μοναδικός.

  106. ... avatar
    ... 10/01/2009 00:44:26

    Επώνυμε, αναφέρεις ότι είναι καλύτερο για την Ελλάδα να παίζει μία με τον έναν και μία με τον άλλον, γιατί έτσι θα κερδίζουμε και από τους δύο. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να χάνουμε και από τους δύο;

    Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουμε περισσότερο με τους Ρώσους, όπως λες, αν πάντως ήταν αυτό κριτήριο, η ομοιότητα δηλαδή των λαών και των πολιτισμών, τότε ο καλύτερος σύμμαχός μας θα ήταν η Τουρκία.

  107. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 00:47:08

    Factorx, συγχαρητήρια για την ανάρτηση. Παίρνω πίσω ό,τι σου είπα σχετικά. Ελπίζω να πάρεις κι εσύ πίσω τα δικά σου. ;)

  108. Factorx avatar
    Factorx 10/01/2009 00:49:29

    @apistos: δεν ...θυμάμαι, αλλά τα παίρνω πίσω. Καλή καρδιά

  109. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 00:52:50

    @117. Στο δεύτερο που λες κάνεις λάθος και μάλιστα μεγάλο. Το λες γιατί δεν ξέρεις τους Τούρκους. ΔΕΝ ταιριάζουμε καθόλου με τους Τούρκους. Ο Τούρκος είναι αφιλότιμος, βίαιος και χωρίς μπέσα. Μόλις νιώσει ότι απειλείται προσπαθεί να σε εξουδετερώσει. Δεν υπάρχουν μέσες οδοί για τον Τούρκο. Ή τον διαλύεις ή σε διαλύει. Μπορεί να μοιάζουν φαινομενικά οι κουλτούρες μας, γιατί πήραν ένα σωρό στοιχεία από εμάς, όμως ως χαρακτήρες δεν μοιάζουμε καθόλου.

    Το ενδεχόμενο να χάνουμε και από τους δύο είναι βέβαια υπαρκτό. Και υπάρχει, αν φερόμαστε όπως φερόμαστε σήμερα ή, ακόμη χειρότερα, αν φερόμαστε όπως φερόταν ο Σημίτης. Αν έχεις αξιοπρέπεια και διεκδικείς αυτά που θέλεις και επιδιώκεις να έχεις, τότε μόνον είναι που κερδίζεις. Αλλιώς, όπως πολύ σωστά λες, χάνεις και από τους δύο. Χάνεις από όλους.

    Ιθαγενή τα στοιχεία που αναφέρεις δεν ξέρω πόσο σωστά είναι. Εγώ έχω διαβάσει τελείως διαφορετικά στοιχεία στην Οθωμανική απογραφή του 1903. Δεν μπορεί να άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα. Δεν ξέρω αν οι πηγές σου είναι απευθείας αυτά τα βιβλία που αναφέρεις ή κάποια άλλη έμμεση πηγή.

  110. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/01/2009 01:05:59

    @122

    ....απλά αγοράζεις τα βιβλία.

    Διάβασε και για την πυρκαγιά του 1917 στη Θεσσαλονίκη, 70.000 άστεγοι εκ των οποίων 50.000 Εβραίοι.

    Μην αρχίσει τώρα κάποιος να με αποκαλεί φιλο εβραίο επειδή...διαβάζω


    :-)

  111. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 01:35:10

    Factorx, ή έχεις αδύναμη μνήμη, ή είστε πολλοί (μάλλον το 2ο). ;)

  112. Factorx avatar
    Factorx 10/01/2009 01:44:27

    @apistos. Εγω διαθέτω ισχυρότατη μνημη (ακόμα). Αλλά εσυ δεν διαθέτεις χιουμορ. χα χα χααααα. Ενοούσα οτι πάει ξεχάστηκε το επεισόδιο μεταξύ μας. Αλλωστε τα αίματα πρέπει να ζεσταίνωνται γιατι θα σκεβρώσουμε πάνω στο κομπιούτερ

  113. Greco avatar
    Greco 10/01/2009 03:05:59

    114 @...

    δεν ηξερα οτι τρομοκρατεισαι τοσο ευκολα.Παντως μη φοβασαι ειναι πολλα τα χρονια ακομα,δεν σε πιανει

    στο κατω κατω ισως ειναι και χαζομαρες να περνα η ωρα

    την επομενη φορα διαβαζε πιο προσεκτικα γιατι δεν προφητεψα τπτ-εξεφρασα μια γνωμη(που μαλλον σε σοκαρε),κατα τη δικη μου λογικη΄-βασιζομενος σε καποια ρεαλιστικα στοιχεια,κρινοντας παντα με τη δικη μου λογικη

  114. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 05:38:46

    Factorx, σε πάω τελικά. ;)

  115. maquis avatar
    maquis 10/01/2009 09:58:48

    @Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ: Πεστα άνθρωπέ επιτέλους. Κάποτε κάποιος πρέπει να έχει τα @@ να γράψει τη βίβλο των δυναστειών της οικονομίας στην Ελλάδα απο χουντα και μετά (Βαρδινο, Αγγελοπουλοι, Μπομπολας και τόσοι άλλοι)και των βαρώνων των ΜΜΕ που εναλλάξ τους στήριξαν (Λαμπράκης, Βουδούρης κ.ά.) . Ο Σαβιάννο έγραψε τα "ΓΟΜΟΡΡΑ" για την ιταλική μαφία. Για την ελληνικη ποιός θα το κάνει;

  116. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/01/2009 11:35:48

    @maquis Says: "Κάποτε κάποιος πρέπει να έχει τα @@ να γράψει τη βίβλο των δυναστειών της οικονομίας στην Ελλάδα απο χουντα και μετά (Βαρδινο, Αγγελοπουλοι, Μπομπολας και τόσοι άλλοι)και των βαρώνων των ΜΜΕ που εναλλάξ τους στήριξαν (Λαμπράκης, Βουδούρης κ.ά.)".

    Υπάρχει! "17Ν, Οι προκηρύξεις", εκδ. Κάκτος. Και γραμμένα τότε που γινόντουσαν, όχι εκ των υστέρων. Έχουμε "ΧΡΟΝΟ-ΓΡΑΦΗΜΑ", δηλαδή. Θέλω να πω πως η εκ των υστέρων καταγραφή- εξιστόριση των γεγονότων, φυσιολογικά, υπολείπεται της ταυτόχρονης σε αντικειμενικότητα. Βέβαια, δεν είναι, ...ακριβώς, αυτό το θέμα του, αλλά μπορείς να κάνεις σταχυολόγηση των αναφορών που γίνονται για όποιον επιχειρηματία ή πολιτικό ή γεγονός της Μεταπολίτευσης θες. Και, μάλιστα, γνωρίζοντας και την ξεκάθαρη πολιτική θέση του γράφοντος, ώστε να μπορείς και να σταθμίσεις τα λεγόμενά του. Δες για Βαρδινογιάννη και μια ..."ολίγη" από εφοπλιστές, τα κεφαλαία δικά μου):

    "Η μοίρα των ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΔΩΝ άλλαξε ριζικά προ εικοσαετίας περίπου όταν ο αμερικάνικος ιμπεριαλισμός όντας σε αναζήτηση Έλληνα επιχειρηματία που θα αναλάμβανε να κατασκευάσει σε συγκεκριμένο χώρο της Κρήτης σταθμό ανεφοδιασμού για τα πολεμικά πλοία του χωροφύλακα των λαών της Μεσογείου, του 6ου στόλου, επέλεξε τον άγνωστο τότε και ουρανοκατέβατο Βαρδινογιάννη, για λόγους δικούς του.

    .. Χρησιμοποιώντας καθαρά μαφιόζικες μέθοδες, πέτυχαν με τη βία και την τρομοκρατία των έμμισθων μπράβων τους να εκδιώξουν όλους τους κατοίκους γύρω απ' τους Καλούς Λιμένες, όπου κατασκεύασαν το σταθμό ανεφοδιασμού και να αρπάξουν τα χωράφια τους, υποχρεώνοντας τους να τα ξεπουλήσουν για ένα κομμάτι ψωμί. Σύμφωνα μάλιστα με ορισμένες φήμες, δεν δίστασαν να φτάσουν μέχρι τη δολοφονία, μέσω των μπράβων τους, ενός προέδρου κοινότητας που αντιστέκονταν με άλλους κατοίκους σ' αυτήν τη βίαιη αρπαγή της γης.

    .. Οι Βαρδινο-Λάτσηδες κατόρθωσαν μέσω των διάφορων εξαγορασμένων βουλευτών και υπουργών να περάσουν τροπολογίες που χαρακτηρίζουν την περιοχή Μεγάρων σαν σεισμόπληκτη κι έτσι να πετύχουν τη διαγραφή των τεράστιων χρεών, των απλήρωτων φόρων τους. Τους χάρισαν έτσι εκατοντάδες εκατομμύρια απλήρωτων φόρων. Ακόμη σύμφωνα με την κοινότητα Αγίων Θεοδώρων, η Μότορ Όιλ του Ομίλου Βαρδινογιάννη έχοντας πλαστογραφήσει τον αριθμό της έκτασης των Διυλιστηρίων από 1.200.000 τ. μέτρα σε 12.000 τ. μέτρα, εξαπάτησε την κοινότητα πληρώνοντας κοινοτικά τέλη 800.000 αντί των 33 εκατομμυρίων. Έτσι μόνο το 82 μέχρι το 87 —γιατί για πριν το 82 τα χρέη έχουν παραγραφτεί— ο όμιλος Βαρδινογιάννη χρωστάει 200 εκατομμύρια για κοινοτικά τέλη στην κοινότητα τα οποία βέβαια αρνείται να πληρώσει.

    .. Οι Βαρδινογιάννηδες αντέγραψαν και σε ένα άλλο σημείο την πρακτική του Ωνάση. Το μετοχικό κεφάλαιο της Μότορ Όιλ ανήκει κατά 48,7% και 39,6% σε δύο εταιρείες τη GERANI COMPANIANAVIERA και τη BSILORITIS SHIPPING COMPANY αντίστοιχα που έχουν και οι δύο σαν έδρα τον Παναμά.

    Πέρα τέλος απ' τις τεράστιες εκτάσεις που κατέχουν στην Κρήτη και που αγόρασαν με τους γνωστούς τρόπους, αγόρασαν στην αρχή του χρόνου από Αγιορείτικο μοναστήρι 53.000 στρέμματα στη Σιθωνία της Χαλκιδικής με το αστρονομικό ποσό των 1.000 δραχ. το στρέμμα. (ΣΣ ξέρεις κάποιος φίλος σε ποιο αναφέρονται;)

    .. Όσον αφορά τα άλλα ανδραγαθήματα του ομίλου Βαρδινογιάννη θα αναφέρουμε εν συντομία —γιατί αλλιώς θα έπρεπε να συντάξουμε ολόκληρο βιβλίο— τα εξής: σύμφωνα με καταγγελία που έγινε το 82 απ' τον τότε υπουργό Οικονομικών Κουλουργιάνο στη Βουλή και βασίστηκε σε απόρρητη έκθεση του υπουργείου Συντονισμού του 80 επί κυβέρνησης Ν.Δ., η Μότορ Όιλ του Βαρδινογιάννη όπως και η Πετρόλα του ΛΑΤΣΗ κερδοσκοπώντας και εκβιάζοντας το ελληνικό κράτος, το ζημίωσαν το 1979 κατά 81 εκατομμύρια δολάρια πουλώντας του 1.200.000 Μ.Τ. πετρέλαιο κατά 70 δολάρια το Μ.Τ. ακριβότερα απ' αυτό που πρόσφερε το -Ιράκ και η Σαουδική Αραβία. Για τον ίδιο λόγο το ελληνικό δημόσιο ζημιώθηκε κατά 94.150.000 δολάρια το 1980. Για το επίτευγμα βέβαια αυτό υπεύθυνος είναι επίσης ο τότε υπουργός Βιομηχανίας, μόνιμος Βακάλης όλων των λούμπεν καπιταλιστών ΕΒΕΡΤ, που προτίμησε για λόγους ευνόητους τους πιο ακριβούς Βαρδινο-Λάτσηδες απ' το αραβικό πιο φτηνό πετρέλαιο. (Αυτός φαίνεται ότι είναι ο λόγος που προβάλλεται σαν μόνιμος δελφίνος της δεξιάς ένας τόσο ανίκανος πολιτικός σαν τον Έβερτ.)

    Και γι' αυτό το σκάνδαλο βέβαια ο τύπος της εποχής τήρησε σιγήν ιχθύος με πρώτο και καλύτερο το συγκρότημα ΛΑΜΠΡΑΚΗ, που έχει αναλάβει εργολαβικά τη διαφήμιση των Βαρδινογιάννηδων και τη μετατροπή της κάθε απάτης τους σε αγαθοεργία, για λόγους και πάλι ευνόητους.

    Τα δύο διυλιστήρια της Μότορ Όιλ και της Πετρόλα κατασκευάστηκαν επί δικτατορίας με τα διάφορα θαλασσοδάνεια της χούντας και τα σκανδαλώδη προνόμια σαν καθαρά εξαγωγικά.


    .. Δεν πρέπει να διαφεύγει της προσοχής ότι οι εφοπλιστές αγοράζουν ποδοσφαιρικές ομάδες, όχι για λόγους επιχειρηματικούς παρ' ότι κερδίζουν κι εδώ, αλλά κυρίως για λόγους δημοσίων σχέσεων, για να πετύχουν κάποια πλατύτερη κοινωνική αναγνώριση που γνωρίζουν ότι δεν έχουν.
    Έτσι ακριβώς όπως ο ΚΟΣΚΩΤΑΣ αγόρασε τον Ολυμπιακό, οι Βαρδινογιάννηδες αγόρασαν τον Παναθηναϊκό, ποντάροντας ότι οι οπαδοί της ομάδας θα μετατραπούν σε υποστηρικτές του επιχειρηματικού ομίλου και της πρακτικής του.

    .. Τα κύρια χαρακτηριστικά της περιόδου είναι το πλήρες ξεπούλημα κι ο ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ της χώρας. Η γενική επίθεση της λούμπεν μεγαλοαστικής τάξης ενάντια στους εργαζομένους, τις κοινωνικές και πολιτικές τους κατακτήσεις. Η ουσιαστική συναίνεση της αντιπολίτευσης ΠΑΣΟΚ, Συνασπισμού αλλά και της συνδικαλιστικής ηγεσίας και η απουσία οποιασδήποτε αντίστασης από μέρους τους.
    Η πιστή αντιγραφή στη χώρα μας του μοντέλου του δυτικοευρωπαϊκού ολοκληρωτισμού από τους πατριάρχες του Γραικυλισμου πολιτικούς της Ν.Δ. που εφαρμόζουν δουλικά τις εντολές της ΕΟΚ και του δυτικού πολυεθνικού κεφαλαίου σε βάρος των συμφερόντων της χώρας.

    .. Υπενθυμίζουμε ακόμη ότι σε σχέση με το σημερινό ξεπούλημα των προβληματικών έχουμε ήδη «προειδοποιήσει οποιονδήποτε Έλληνα ή ξένο αγοράσει προβληματική ή επιχείρηση του Δημοσίου χωρίς να πληρώσει τα χρέη της, ότι θα θεωρήσουμε ότι ληστεύει τον ελληνικό λαό με ποσό που ισούται με τα χρέη που χαρίστηκαν και κατά συνέπεια θα τον χτυπάμε χωρίς καμιά άλλη προειδοποίηση».

    Επαναστατική Οργάνωση 17 ΝΟΕΜΒΡΗ
    Αθήνα 13-11-90 ,
    (eksegersi.gr/prokirikseis17N/49.htm)

  117. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 11:50:30

    Τι λες βρε Νήπιε Γέροντα! Θέλω να σε ρωτήσω, αν γνωρίζεις, αν έχεις επαληθεύσει τη γνησιότητα αυτών των πληροφοριών. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί, όπως και να το κάνουμε, αν είναι αλήθεια τότε πρόκειται για πραγματική "εσωτερική κατοχή" της χώρας από το Βαρδινογιανναίικο και άλλο συμφέροντα.

    Αυτό που σε ρωτάω τώρα, μου αποδεικνύει κάτι άλλο. Ότι αν οι άνθρωποι της 17Ν, υποθέτοντας ως δεδομένο ότι ήξεραν κάποια πράγματα και είχαν κάποια στοιχειώδη γνησιότητα στον αγώνα τους, αυτά τα πράγματα τα έλεγαν μέσα από πιο συμβατικά κανάλια, τότε ίσως να γίνονταν και περισσότερο πιστευτοί.

    Έχοντας την αναμφισβήτητη στάμπα του τρομοκράτη, ήταν πολύ δύσκολο να πείσουν πλειοψηφικά τον ελληνικό λαό ότι κάτι δεν πάει καλά. Θα έλεγα επίσης ότι ήταν τυφλωμένοι από μια στείρα επαναστατικότητα, η οποία τελικά δεν μας βοήθησε και πολύ να αλλάξουμε τη χώρα και να την κάνουμε καλύτερη. Μάλλον χειρότερη την κάναμε και βοήθησε σ' αυτό και η 17Ν.

    Δεν είναι ότι δεν είχα διαβάσει ποτέ προκηρύξεις της 17Ν. Είναι ότι για μένα ήταν πάντοτε "προκηρύξεις τρομοκρατών" και άρα ανάξιες προσοχής. Τώρα όμως, βλέποντας από μια πιο ψυχρή - ψύχραιμη σκοπιά αυτά που έγραφαν, βλέπω ότι είχαν κάτι να πουν. Τώρα πια η προκήρυξη δεν έχει το 45άρι πίσω της, αλλά μπορεί να διαβαστεί σαν ένα κείμενο από μόνη της.

    Οι οπαδοί της σοσιαλιστικής επανάστασης θα πρέπει να κάνουν δεύτερες σκέψεις. Δεν μαζικοποιείται το λαϊκό κίνημα με σοσιαλισμό μέσα. Θα έλεγα μάλλον, ότι η λύση είναι το ευαγγελικό "γνώσεσθε την Αλήθεια και η Αλήθεια ελευθερώσει υμάς".

    Από αυτή την άποψη είμαστε πάρα πολύ ευγνώμονες σε όποιον εφηύρε το Ίντερνετ.

  118. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/01/2009 12:19:48

    Αλλά, στην δαιμονισμένης ταχύτητας "Εποχή της Εικόνας" που ζούμε, δεν υπάρχει χρόνος για τόση ανάλυση- έρευνα. "Τα πάντα! όλα!" τρέχουν και δεν τα προλαβαίνουμε. Συν ότι, έτσι κι αλλιώς, η 17Ν είναι τόσο απαξιωμένη, οπότε, "τι να μας πούνε, τώρα, οι δολοφόνοι γκάνγκστερ; Σιγά μην κάθομαι να διαβάζω τα σεντόνια τους!"; Σωστά. Ποια είναι, λοιπόν, η "εικόνα" που εκπέμπουν το "ΣΤΑΡ" και η "ΕΣΠΡΕΣΣΟ"; Συμβαδίζει η νυν ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ του Ομίλου, με ΑΠΟ-ΔΕΚΤΗ για τις "επενδύσεις μας στην Αιωνιότητα" ΑΓΩΓΗ (= μόρφωση + παιδεία);;;

    Και αυτή την Αισθητική θέλουν να την φορέσουν κουστουμάκι και στο "target group" του "ΠΑΟ, θρησκεία, Θύρα 13", που αφορά ένα τεράστιο μέγεθος ελληνόπουλων; Και το έχουν πετύχει, αφού, ΠΛΕΟΝ, και οι πάλαι ποτέ και κατά γενική ομολογία σχεδόν κόσμιοι Βάζελοι γίνανε "Τσουκαλάδες" και αλληλοσκοτώνονται ΜΑΣΤΟΥΡΟΜΕΝΟΙ στη μέση του δρόμου, μέρα μεσημέρι; Γιατί εκεί κατέληξε η μετά Θόδωρου εποχή τους Παναθηναϊκούς, κατά την οποία ο Όμιλος ΕΠΑΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ, ως αντίπαλο δέος της "Θύρας 7"- "στρατού του Κόκαλη", τους από το 1979 καταργημένους συνδέσμους φιλάθλων του ΠΑΟ.

    ΥΓ. Εννοείται ότι, εκ φύσεως, πεποιθήσεως και ΠΕΙΡΑΣ, οι χούλιγκαν των συνδέσμων έχουν τα ...καλύτερα προσόντα για "κουκουλοφόροι" και "μπαχαλάκηδες". ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. ΕΠΙΣΗΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ. Και δεν είναι γενίκευση αυτό. Είναι πείρα...

    Για μένα, το τελευταίο είναι ΑΠΕΙΡΩΣ χειρότερο, φυσικά, όλων των "ΦΕΡΟΜΕΝΩΝ" αστικών και ποινικών τους εγκλημάτων.

  119. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/01/2009 13:09:13

    Το "Για μένα, το τελευταίο είναι ΑΠΕΙΡΩΣ χειρότερο, φυσικά, όλων των “ΦΕΡΟΜΕΝΩΝ” αστικών και ποινικών τους εγκλημάτων", μπήκε κατά λάθος μου πριν το ΥΓ. Το αναφέρω γιατί αλλοιώνει κάπως το νόημα.
    ***

    Φίλε, "Επώνυμε",

    δεν είχα δει το μήνυμά σου, γιατί έγραφα. Νομίζω απαντάει το γραφτό, σε πολλά που προβληματίζεσαι. Προσχωρώ και προσυπογράφω ("και με τα δυο χέρια"!) το σχόλιό σου, την άποψή σου. Δεν είμαι, βέβαια, δημοσιογράφος να ερευνήσω αν ή όχι είναι σωστές οι καταγγελίες. Το ερώτημα είναι, ΟΜΩΣ, γιατί δεν τις έχουν ψάξει οι "καθ' ύλην" αρμόδιοι συντάκτες του Τύπου μας. Και επειδή είναι "ρητορικό", έχει και μεγαλύτερη αξία...

    Για μένα, η 17Ν ήταν η πιο γνήσια και συνεπής μαρξιστική/λενιστική Πολιτική εν Ελλάδι. Γιατί πιστεύω: Κομμουνισμός = Επανάσταση. Το ότι ΑΠΕΤΥΧΕ στον στόχο της, μου φανερώνει ότι η όλη θεωρία είναι λάθος. Το λέω αυτό γιατί πολλοί λενε ότι ο "Υπαρκτός Σοσιαλισμός" κατέρρευσε, επειδή δεν υλοποιήθηκε σωστά και ότι αυτοί θα τον κάνουν σωστά. Αφού απέτυχε, επι 27 συναπτά έτη, η τελειότερη παγκοσμίως οργάνωση "Αντάρτικου Πόλης", ή "προπαγάνδισης της ανάγκης για ένοπλη εξέγερση με στόχο την "Δικτατορία του Προλεταριάτου", να εμπνεύσει τον ΠΛΕΟΝ αριστερό λαό να εξεγερθεί, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ.

    Προς το παρόν, ο Κομμουνισμός έχει κάτα- κατακάτα- καταρρρρρρρεύσει και ο Νεο-, ή σκέτος, Φιλελευθερισμός, ενώ έτρεχε μόνος του εδώ και είκοσι χρόνια, ήρθε ...δεύτερος! Συμπέρασμα: ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ! Επειγόντως, γιατί ...""CHAOS" is coming strongly from the outside", -θα λέγαμε αν ήταν πουλάρι στο Άσκοτ!

    Γι' αυτό, φίλε, μια είναι η λύση, ΠΛΕΟΝ, και μόνο από την χώρα του "τις αγορεύειν βούλεται;" μπορεί να αναδυθεί, -πιστεύω:

    ΣΥΝ- ΖΗΤΗΣΗ = ΑΝΤΙ- ΛΟΓΟΣ -> ΔΙΑ- ΛΟΓΟΣ => "LOGOS", ο ελληνικός...

    ΥΓ. Μήπως ξέρεις να μου πεις "πού", αυτή τη στιγμή, στην Ελλάδα, λαμβάνει χώρα μια τέτοιου είδους "ΣΥΝ- ΖΗΤΗΣΗ", σε σπερματική μορφή, βέβαια;

    Βοήθεια: "είμαστε πάρα πολύ ευγνώμονες σε όποιον εφηύρε το Ίντερνετ"

  120. Factorx avatar
    Factorx 10/01/2009 14:45:13

    @apistos: θα παρεξηγηθούμε τελικά. Χα χα χααα. Καλημέρα

  121. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 18:56:51

    Ο σοσιαλισμός είναι λάθος, διότι απολυτοποιεί το τελικό ζητούμενο, που είναι η κοινωνική δικαιοσύνη, εις βάρος άλλων αξιών, ειδικά μάλιστα εις βάρος της αξίας της ελευθερίας.

    Το σωστό δεν το ξέρουμε πάντοτε από πριν πιο είναι, όμως όταν το βρούμε το καταλαβαίνουμε αμέσως ότι το βρήκαμε και το αποδεχόμαστε ως τέτοιο χωρίς να έχουμε ανάγκη "λογικών" αποδείξεων, γιατί μας πείθει αμέσως. Δεν είναι πολλές οι φορές στη ζωή μας που αισθανόμαστε έτσι, γιατί συνήθως δεν έχουμε την υπομονή και τη διάθεση ή το χρόνο, να ψάξουμε σε αρκετό βάθος ώστε να βρούμε ποιο είναι το σωστό στην κάθε περίπτωση. Η σωστή, η ριζική λύση μπορεί να βρεθεί. Οι άλλες λύσεις, οι μεσοβέζικες, οφείλονται συνήθως σε ατέλεια σκέψης.

    Ο σοσιαλισμός ακυρώνει τελείως την ελευθερία του ατόμου, ενώ ο φιλελευθερισμός την απολυτοποιεί. Ο φιλελευθερισμός ακυρώνει τελείως την κοινωνική δικαιοσύνη, ενώ ο σοσιαλισμός την απολυτοποιεί. Τελικά η λύση έγκειται στο να μην απολυτοποιείς τίποτα. Ο καπιταλισμός απολυτοποεί το χρήμα, και τελικά θριαμβεύει στην "άτιμη κοινωνία" που ζούμε, γιατί κανένα άλλο σύστημα δεν σταματάει να θεοποιεί την ύλη - ούτε βέβαια και ο σοσιαλισμός.

    Το ζήτημα είναι να υπάρχει εντιμότητα στο δημόσιο βίο. Αν υπάρχει, και λάθος να κάνεις σήμερα, αύριο θα το αναγνωρίσεις. Αυτό ζητάει κατά βάθος το σύνολο του λαού. Μια ηγεσία που να μπορεί να πατάσσει κάθε φαινόμενο ανεντιμότητας. Πρέπει να διδαχθούμε από το μύθο του Ηρακλή με την Αρετή και την Κακία. Ο δρόμος της Αρετής ήταν δύσκολος, αλλά μετά κατηφόριζε. Ο δρόμος της Κακίας ήταν αρχικά εύκολος, αλλά μετά γινόταν δύσκολος και ανηφορικός. Νομίζω ότι ως κοινωνία επιλέξαμε τον αρχικά εύκολο δρόμο και γι' αυτό σήμερα δεν ξέρουμε τι μας γίνεται.

  122. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 26/01/2009 08:47:56

    ΣΤΟΥς(ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥΣ ΦΕΥ)ΈΛΛΗΝΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΆΤΕΣ
    γ.

    Φωτισμένοι εσείς, που στο σκότος της γης
    σαν αστραπές περνάτε, πέστε μας,
    από ποιο ευτυχισμένο μέλλον ερχόσαστε;
    Πέστε μας, το χάδι ποιας Μοίρας σας ξεχωρίζει;

    Και πέστε μας-εκεί χωροφύλακας δεν υπάρχει;
    Εκεί, τα παιδιά παίζουν χαρούμενα;
    Οι άνθρωποι εκεί δέντρα μοιάζουν-
    έτσι ανέμελα κι αδιάφθορα υπάρχουν;

    Και η αγάπη εκεί, σαν ροδιά
    ανοιχτή όλο και πάντοτε ερωτιάρα θάλλει;
    Και, πολύν αν απ΄ τον χρόνο σας δεν παίρνουμε

    πέστε μας καλοί, πριν σας σκοτώσουμε,
    ό,τι μας φέρνετε και, στοργικά, τη γαλήνη σας
    θυσιάζοντας σπέρνετε, θα καρπίσει;