#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2008 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυο πολύ απλά μέτρα για την Αστυνομία


Τελικά υπάρχει ή όχι πολιτική ευθύνη για το αιματηρό περιστατικό στη Θεσσαλονίκη; Εάν είχαμε να κάνουμε με μεμονωμένο περιστατικό, προφανώς δεν θα επιρρίπταμε πολιτικές ευθύνες. Διότι, σε μια σοβαρή χώρα, ουδείς μπορεί να ισχυριστεί ότι ευθύνεται είτε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, είτε η κυβέρνηση, όταν κάποιος αστυνομικός δεν κάνει σωστά το καθήκον του, ή είναι διεφθαρμένος. Ούτε φυσικά, σε μια ίδια χώρα, μπορεί να ευθύνεται ο πολιτικός προϊστάμενος ενός προβληματικού αστυνομικού, από τον οποίο ένας ναρκομανής και –και όχι κάποιος εκπαιδευμένος δολοφόνος- του άρπαξε το όπλο και σκότωσε έναν πολίτη. Αυτά όμως συμβαίνουν δυστυχώς στην Ελλάδα και αποτελούν το πολλοστό επεισόδιο σε μια σειρά ολέθριων λαθών στην ΕΛΑΣ. Και γι αυτό το λόγο υπάρχουν ευθύνες και στην κυβέρνηση και στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης και στην ηγεσία της Αστυνομίας. Πόσο μάλλον, όταν κατ’ επανάληψη τα τελευταία χρόνια έχουν καταγραφεί θάνατοι κατά τη διάρκεια μεταγωγών (Ζελίν, Πάσσαρης, κ.ο.κ.).


Πολιτικές ευθύνες υπάρχουν όμως και για έναν άλλο επιπλέον και σημαντικό λόγο: Ποια πολιτική ηγεσία στο υπουργείο, εκτός του να φωνάζει και να διαρρηγνύει τα ιμάτιά της - κατόπιν εορτής βέβαια - έχει φροντίσει ώστε να τοποθετηθούν διαχωριστικά πλέγματα στα περιπολικά, ανάμεσα στο αστυνομικό πλήρωμα και τον μεταφερόμενο; Με την ευκαιρία, όταν προμηθεύτηκαν τον στόλο των περιπολικών από γνωστό μεγαλοεισαγωγέα αυτοκινήτων, ζήτησαν κάτι τέτοιο και τους το αρνήθηκαν;


Και κάτι ακόμα: Τα περιπολικά επιβάλλεται να έχουν κομπιούτερ για on line διασταύρωση στοιχείων. Αυτό δεν θα βοηθήσει μόνον στο να συλλαμβάνονται καταζητούμενοι που κυκλοφορούν ανενόχλητοι, αλλά, αν μη τι άλλο, να σταματήσει αυτή η πάρα πολύ κακή «συνήθεια» που θυμίζει εποχές χούντας να οδηγούνται πολίτες στα τμήματα για ταυτοποίηση στοιχείων ταυτότητας. Ντροπή, στον 21ο αιώνα βρισκόμαστε.



Ας σταματήσουν λοιπόν, τα κροκοδείλια δάκρυα, και ας λάβουν έστω κι αυτές τις πολύ απλές αποφάσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 05/05/2008 20:55:48

    tzampa mathima oute i "papades" tou aimnistu i teos Paraskevaidi den ekanan factorx

  2. fantomas avatar
    fantomas 05/05/2008 21:04:35

    Σε προηγούμενο σχολιασμό ποστ είπα ότι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1995 !! και ότι
    ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ !!!
    Πάνω σε αυτό θα ήθελα να παραθέσω το έξεις στοιχειό. Ο αστυνομικός που έκανε τα επαναλημενα λάθη μπήκε στην αστυνομία το 1980. Πριν 30 χρόνια περίπου !!
    Το πολιτικό και διοικητικό λάθος που υπάρχει είναι το εξής .
    Μπορεί να μας πει κάποιος ποτέ φρόντισε η Ηγεσία (πολιτική και φυσική)αυτός ο άνθρωπος να επαναεκπαιδευτει στον τρόπο που εκπαιδεύονται οι νέοι αστυνομικοί από το 1995 μέχρι σήμερα?
    Ακόμα κάτι περί πολιτικής και διοικητικής ευθύνης.
    Τι κάνουν οι Ηγεσίες για να μην πηγαίνουμε (ως χωρά) κατηγορούμενοι σε διεθνείς φορείς για την κατάσταση που επικρατεί στα κρατητήρια της Ε.Α. ?
    Ας μας πουν πόσα χρήματα δαπανώνται για τα εκατοντάδες κρατητήρια που υπάρχουν σε όλη την χώρα !
    Ας μας πουν πόσοι κρατούμενοι, και σε πόσα τετραγωνικά υπάρχουν στην ΓΑΔΑ και στην ΓΑΔΘ ?
    Εκεί υπάρχουν οι πολιτικές ευθύνες και όχι στο εάν ένας ηλίθιος αστυνομικός έκανε τέτοια λάθη. Αυτά θα τα βρει η δικαιοσύνη και θα πάει αδιάβαστος !!
    Και αν θέλει ο νέος Αρχηγός της Αστυνομίας ο οποίος έχει βαφτιστή αδιάφθορος να μην διάταξη ΕΔΕ για το περιστατικό αυτό (εξάλλου όποιος τιμωρείται από ποινικό δικαστήριο με 6 μήνες φυλακή για αδίκημα που έχει να κάνει με παράβαση καθήκοντος αυτόματα αποτάσσετε- οι κατηγορίες που υπάρχουν τιμωρούνται με τουλάχιστον ένα έτος φυλάκιση) αλλά να διατάξει ΕΔΕ για τους Διοικητές, αυτού του Κυρίου που τόσα χρόνια ανεχτήκαν την ανεπάρκεια του !
    (Εκτός του τελευταίου που έκανε σωστά την δουλειά του.)
    Εκεί κανείς παρέμβαση και τομές (εκεί που υπήρχε ο πραγματικός ωχαδερφισμός ) και όχι στις μπουρδολογίες !
    Αλλού λοιπόν τα μεγάλα λόγια Ναύαρχε και Αδιάφθορε……εκεί που τα λέτε και σας πιστεύουν !!

  3. Jimmakos avatar
    Jimmakos 05/05/2008 22:05:57

    Σιχάθηκα όλα αυτά τα "στρουμφάκια" με τις διπλές κλάρες που αντί να βγούν και με ειλικρίνεια να ζητήσουν συγνώμη απο την οικογένεια του μεροκαματιάρη οδηγού που δολοφονήθηκε,τι έπαιζαν αμέτοχοι των ευθυνών και ΟΛΟΙ έκαναν λόγο για εγκληματική αμέλεια.
    Αφου ρε χχχχχ ειναι εγκληματική αμέλεια γιατί τα 8 χχχ δεν παραπέμπονται για συνέργεια στην ανθρωποκτονία του οδηγού?
    Γιατί δεν ξηλώνεται τον αρχιμπάτσο της Θεσσαλονικης που τώρα βρήκε ευκαιρία να εκδικηθεί τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ επειδή δεν τον έκαν εκείνον αρχηγό ?
    Ξεχάσαμε οτι ο χχχχχ μπάτσος που είχε κατηγορηθεί για τη Ζαρντινιέρα προήχθη και μετατέθηκε σε όμορη αστυνομική διεύθυνση? Με δυο λόγια γέλαγε με όλους όσοι διαδηλώνανε για τα αίσχη τους... και καλά να κάνει ο χχχχχχ

  4. Jimmakos avatar
    Jimmakos 05/05/2008 22:07:56

    Για να μην αναφερθω και στο άλλο καθικι το βασανιστη της Ομονοιας του οποιου οι κατηγορίες εγιναν πλημεληματα και αποφυλακιστηκε κυριος και ωραίος... Να δειτε που θα κανει και προσφυγη στα Διοικητικά δικαστηρια για να επανέλθει στο Σωμα ο χχχχχχ

  5. ant avatar
    ant 05/05/2008 23:16:12

    Συγγνώμη παιδιά, ειλικρινά, πιστεύετε ότι κάτι πάει καλά σε αυτή την κωλοχώρα; Όχι υπέροχα, επαρκώς καλά έστω. Ότι κάτι δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλέψει, ότι έχουμε βρε αδελφέ έναν τομέα που μας κάνει να ελπίζουμε.

    Α, και για ό,τι συμβαίνει είμαστε όλοι υπεύθυνοι όχι οι άσχετοι αστυνομικοί, ούτε ο ανέντιμος διοικητής ή υπουργός, έχουμε/είμαστε το κράτος που αξίζουμε.

  6. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 05/05/2008 23:24:32

    Fantomas –πως το έλεγε αυτό το φαινόμενο ο Αριστοτέλης στην «Ηθική της Νικομήδειας» ,Ο Πασκαλ, ο Κοπέρνικος –άχρηστο χρήμα ,Μαρξ …,σήμερα εξωτερικό κόστος (Ποπη Μ.)

  7. fantomas avatar
    fantomas 06/05/2008 06:38:50

    Jimmakos αν δεν γνωριζεις μην λες πολλα....... εκτιθεσε !!
    Ο αρχιμπάτσος της Θεσσαλονικης που αναφερεσε εχει παρετηθει εδω και τρεις μηνες !!!
    Στην φενομενικη εμπαθεια σου χανεις την ουσια !!!
    Αστο αγορι μου μην το παιδευεις !!!

  8. ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ avatar
    ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 06/05/2008 08:28:51

    Καθόμαστε τώρα και συζητάμε για τα μπατσόνια... Αγαπητοί φίλοι ιδού ο επιστημονικός ορισμός των μπάτσων : Μπάτσοι = ομοιομόρφως ενδεδυμένοι περηπατητές, ατάκτως ειρημμένοι και παρανόμως οπλοφορούντες..... Βέβαια τι περιμένεις από αυτούς που έουν για προστάτη τους τον προστάτη των ....όρχεων.... Κάντε ένα κλικ επάνω στο όνομά μου και μπείτε στο μπλόγκ μου να δείτε ότι λέω την αλήθεια....

  9. fantomas avatar
    fantomas 06/05/2008 09:34:09

    Θυμήθηκα ότι πριν ένα χρόνο περίπου ο Υπουργός ΔΤ μαζί με τον τότε Αρχηγό της Ε.Α. εγκαινίασαν έναν νέο θεσμό της Αστυνομίας το ‘’αυτοκινούμενο αστυνομικό τμήμα’’!!
    Πριν ένα μηνά περνώντας από την πλατιά Κολωνακίου είδα αυτό το βανακι όπου έγραφε από έξω ’αυτοκινούμενο αστυνομικό τμήμα’
    Μπήκα εντός για να θεωρήσω ένα γνήσιο της υπογραφής μου.
    Εκεί διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε τίποτα εντός του,
    εκτός μιας καρέκλας και ενός τραπεζιού !!
    Και εσύ φακτορα μιλάς για ον λαιν κομπιουτερ σε περιπολικά !!!
    Μάλλον θα έχεις ζήσει στην Ευρώπη πολλά χρονιά ,
    αλλιώς δεν εξηγείτε το ότι δεν ξέρεις τι ζητάς !!
    Εδώ είναι μπανανιά αδερφέ!!

  10. Jimmakos avatar
    Jimmakos 06/05/2008 17:05:34

    Fantoma λυπάμαι αν η αγνοια μου συκοφαντισε τον αρχιμπατσο που όπως λες παραιτηθηκε... ειλικρινα δεν το γνωριζα γιατι βλεπεις δεν είχα την χαρα και την τιμη να υπηρετησω στην ένδοξη Χωροφυλακή, ούτε να παραστήσω το χασοδίκη για να καταλήξω αποτυχημένος εκδότης και φαιδρός "πανελίστας"...
    Συγχωρα με και ασε με να κανω λαθος

  11. fantomas avatar
    fantomas 06/05/2008 21:02:41

    Jimmakos EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ....αν δεν γνωριζεις μην λες πολλα……. εκτιθεσε !!
    Στην φενομενικη εμπαθεια σου χανεις την ουσια !!!
    ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ,
    (Η ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΝΟΗΜΟΝΤΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΝΟΜΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ... ΕΑΝ ΜΠΩΡΕΙς ΦΥΣΙΚΑ !!!

  12. Jimmakos avatar
    Jimmakos 07/05/2008 10:50:17

    Για βάστα ρε Fantoma γιατί το έκανες τσιχλίτσα αυτό το "αν δεν γνωρίζεις μη λες πολλά γιατί εκτίθεσε" -το οποίο ειρίσθω εν παρόδω μάθε να το γράφεις σωστά με "αι" και όχι "ε"- ποιός είοαι εσύ που θα μου επιβάλλεις ποτε να μιλήσω και πότε να το βουλώσω???? Έχεις κανένα κατάλοιπο ή κανένα απωθημένο χαμένης εξουσίας???? Τραβα να διατάξεις κανέναν άλλο Fantoma γιατί όπως σου είπα εμένα δεν ιδρώνει το αυτί μου απο χωροφύλακες-δικηγόρους-εκδότες-πανελίστες-ερευνητές, απλά τους γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι....

    Φιλάκια

  13. Jimmakos avatar
    Jimmakos 07/05/2008 10:52:35

    .....
    επίσης για να μαθαίνεις: νοήμονα και όχι νοήμοντα,
    κοινωνικά και όχι κοινονικα,μπορείς και όχι μπωρεις.... Ανοιξε κανενα; λεξικό και καμιά γραμματική να ξεστραβωθεις αντι να χανεις το χρόνο σου με μενα.....

  14. fantomas avatar
    fantomas 07/05/2008 13:52:05

    JImmakos εχεις δικιο στις τελευταιες παρατηρισεις σου.
    Δυστηχως για εμενα (και για εσας που ανεχεστε αυτα τα λαθη μου) δεν εχω μαθει να γραφω σε υπολογιστη !!
    καταβαλω τεραστια προσπαθεια χτυποντας πλυκτρο- πλυκτρο με το ενα χερι.
    Εκει οφυλονται και τα ορθογραφικα λαθη, και τα πιθανον εκφραστικα !
    Ομως φιλε JImmakos δεν μου απαντησες στο ανορθογραφο ερωτημα μου !!!!!
    Αυτο εχει συμασια !!!!

    ΕΙΔΕΣ !!! ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΗΜΟ ΜΟΥ !!
    ΑΣΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΑ ΠΑΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ !!!

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ
    επαναλαμβανω λοιπον το ερωτημα μηπως το ξεχασεσ.......

    ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ,
    (Η ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΝΟΗΜΟΝΤΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΝΟΜΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕ… ΕΑΝ ΜΠΩΡΕΙς ΦΥΣΙΚΑ !!!

  15. fantomas avatar
    fantomas 07/05/2008 13:55:37

    Α !!!! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.....JImmakos

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ !

    ΚΛΕΜΕΝΩ ΕΙΝΑΙ !!!

    ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ?

    ΒΡΕΣΤΩ ΕΑΝ ΜΠΩΡΕΙς !!!

  16. Jimmakos avatar
    Jimmakos 07/05/2008 17:16:36

    Σε καμία περίπτωση δδεν συμφωνώ με την αυτοδικία και πράγματι είναι η βασική διαφορά μιας ευνομούμενης κοινωνίας... Fantoma... όσο για το αδιάβλητο νομικό σύστημα είναι μεγάλη κουβέντα και προτιμώ να μην την ανοίξω...

  17. Theodore avatar
    Theodore 07/05/2008 21:57:30

    Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ , ΑΛΛ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙς ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΤΑΧΑΜΟΥ ΤΑΧΑΜΟΥ ΤΩΡΑ.
    Θελετε να σας σβυνουν οι κλησεις οι κολλητοι, οταν παρανομειτε, να αυθαδιαζετε οταν σας καλουν για εξηγησεις αλλα να μην ανεχεστε ουτε το ονομα του να σας πει ο χωροφυλακας.
    Ο αστυφυλακας, εκπροσωπει το κρατος και αρα, εχει δικαιωματα, αυστηρα βεβαια καθωρισμενα, για το τι θα κανει, ποτε.
    Οταν φωναζει αλτ,τρεις φορες, σε ενοπλο και αυτος, δεν πεταει ΑΜΕΣΩΣ το οπλο του για να σηκωσει ψηλα τα χερια του, τοτε με συγχωρειτε, πρεπει να τον ΣΚΟΤΩΝΕΙ χωρις δευτερη κουβεντα.
    Αν δε δεχοσαστε αυτο το αυτονοητο για μια δυναμη καταστολης, τοτε θα σας σκοτωνουν οι διαφοροι κακουργοι, πρεζακηδες, η μη.
    Φαινεται οτι το σκοτωμα απ αυτους, ειναι δημοκρατικοτερο απο της αστυνομιας.