#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυο πολιτικά «χαστούκια» σε δύο ημέρες στον κ. Λοβέρδο



Δεν ξέρουμε αν αυτό που διαρρέεται από το Μαξίμου για τη συνάντηση Παπανδρέου με Λοβέρδο για τον αντικαπνιστικό νόμο είναι αλήθεια, αυτό που ξέρουμε είναι ότι ο υπουργός Υγείας έχει φάει σε λίγες ημέρες διπλό χαστούκι.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που άφησαν να περάσουν στα ΜΜΕ από την κυβέρνηση, ο πρωθυπουργός τράβηξε το αυτί του κ. Λοβέρδου διότι αυτός πήγε στη συνάντηση παρουσιάζοντας ένα σχέδιο για τον αντικαπνιστικό νόμο που είχε παραθυράκια και το γνωστό τσιγαρόσημο για το οποίο είχε γίνει χαμός προ ημερών. Ο κ. Παπανδρέου λέγεται ότι έκοψε το βήχα στον ιδιαίτερα προβεβλημένο και με φιλοδοξίες για την μετά – Παπανδρέου εποχή, υπουργό Υγείας. Του είπε να εφαρμόσει πλήρως το νόμο και στις ανακοινώσεις της Τρίτης να μην αφήνει παράθυρα αλλά να πάει σε καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους.

Ασχέτως του τι πρέπει να γίνει με το κάπνισμα, κι αν κάποιοι συμφωνούν ή διαφωνούν με την καθολική απαγόρευση, η πολιτική σημασία της αντιπαράθεσης έχει να κάνει με την κινητικότητα που επεδείκνυε τελευταία ο κ. Λοβέρδος. Και φυσικά δεν ξέρουμε αν ισχύουν όλα αυτά που φέρεται να είναι ο κ. Παπανδρέου ή απλά θέλησε να το παίξει σκληρός και άτεγκτος όταν πρέπει να εφαρμοστεί ένας νόμος.

Αν, όντως, ισχύει η αντιπαράθεση και οι εντολές που έδωσε στον κ. Λοβέρδο, τότε θα είναι το δεύτερο ψαλίδισμα των φτερών του επίδοξου δελφίνου μέσα σε μια εβδομάδα.

Την προηγούμενη Πέμπτη, σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Λοβέρδος πήρε στα χέρια του το πόρισμα της τρόϊκας για το νόμο που θέλει να εφαρμόσει στους φαρμακοποιούς. Έξυπνα φερόμενος ο υπουργός προσπάθησε να περάσει κάποιες διατάξεις που δε θα ήταν τόσο επιβαρυντικές για το επάγγελμα. Ετσι δε θα ερχόταν σε αντιπαράθεση μαζί τους και δεν θα τσαλακωνόταν η εικόνα του στον κόσμο.

Έλα όμως, που η τρόϊκα του έκοψε τα φτερά και τον «διέταξε» να αφήσει τα κόλπα και να πάει στη σκληρή γραμμή που οι ίδιοι θέλουν. Μάλιστα, ο κ. Λοβέρδος φέρεται να πήρε μήνυμα και από το Μαξίμου για πιστή εφαρμογή των εντολών του Μνημονίου και της τρόϊκας.

Γι’ αυτό και στη συνάντηση της Παρασκευής με τους φαρμακοποιούς εμφανίστηκε αδιάλλακτος και απλά τους ανακοίνωσε ποιο θα είναι το περιεχόμενο του νομοσχεδίου που κατατίθεται Τετάρτη.  Ο υπουργός έφαγε «πόρτα» από την τρόϊκα και στη συνέχεια προσπάθησε να διαχειριστεί το θέμα επικοινωνιακά.

Δύο χαστούκια δε λίγες ημέρες δεν τα αντέχει ούτε αυτός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 08:53:15

    Πάλι οι γνωστοί ρόλοι του καλού και του κακού, με τον ΓΑΠ να εναλλάσσεται ανάλογα με το ποιος (ρόλος) εξυπηρετεί καλύτερα την εκάστοτε επικοινωνιακή του εικόνα. Όταν πρόκειται να εξυπηρετηθεί ο "κοινωνικός αυτοματισμός" και ο κανιβαλισμός μεταξύ των κλάδων και των τάξεων, ο ΓΑΠ δεν έχει κανένα πρόβλημα να είναι εκείνος ο "κακός". Όταν πρόκειται να εξυπηρετηθεί η εικόνα του... ασυμβίβαστου αγωνιστή που εγγυάται την υγεία του λαού, τότε ο ΓΑΠ αυτομάτως αναλαμβάνει το ρόλο του "καλού". Βέβαια, στο τελευταίο, είμαι περίεργος να δω πώς ο "μαχητής της υγείας" θα επιβάλει το νόμο όταν δεν έχει τα "κοχόνες" (ούτε τους πόρους φυσικά) για τη συγκρότηση ενός αποτελεσματικού ελεγκτικού μηχανισμού. Αυτό όμως είναι... ψιλά γράμματα για το επιτελείο του ΓΑΠ, που νομίζει ότι ο κόσμος θα μπαίνει σε καφετέριες-τεκέδες και δεν θα σιχτιρίζει, τελικά, το κράτος για τους νόμους που φτιάχνει αλλά που οι πολυπλόκαμες εκφάνσεις του δεν εφαρμόζουν...

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/01/2011 09:14:24

    Να ξανακάνω την χιλιοπαιγμένη ερώτηση. Αφού όλα τα εγκρίνει/αποφασίζσει η Τρόικα, τους διεκπαιρεωτές-υπουργούς γιατί τους πληρώνουμε ακόμα?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TopGunZ 18/01/2011 09:18:17

      Για να εναλλάσσονται στο ρόλο καλού/κακού με τον ΓΑΠ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ TopGunZ 18/01/2011 09:19:21

      καλημερα,
      να χαμε να λεγαμε.. ρε συ εδω πληρωνουμε τους ΜαντελοΤσουκρατους τον Ακη τον Παχτα .... ολους !!! εγω κ εσυ ... και τρελλενομαι.

      ΠΠ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 09:23:55

        Τον Πάχτα τον πληρώνουμε και ως δήμαρχο πλέον (πέρα από την παχυλή βουλευτική σύνταξη που θα λαμβάνει).

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 09:22:27

    Η πλάκα είναι ότι οι υπουργοί από τη μία "αδειάζονται", από την άλλη... "γεμίζονται". Μεταξύ τους μάλιστα. Αδιαφορώντας πλήρως για τις... εντολές που τους δίνει ο ΓΑΠ.

    Στα "Νέα" γράφτηκε ήδη ότι ο Παπουτσής ξεκαθάρισε ότι η ΕΛ.ΑΣ δεν μπορεί να επωμιστεί τον έλεγχο της απαγόρευσης, επιβεβαιώνοντας στην ουσία, και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο, τους "κύκλους του υπουργείου Υγείας" που διαδίδουν (και δικαίως) ότι ο νόμος είναι ανεφάρμοστος. Αναδεικνύεται έτσι το μείζον πρόβλημα ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ στο κυβερνητικό επιτελείο, αφού υπουργοί φέρονται (και το δείχνουν κιόλας) ότι δεν μπορούν να εφαρμόσουν τις εντολές του πρωθυπουργού τους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 18/01/2011 09:27:16

      Αφου δεν αποφασιζει το ΓΑΠ.. του λενε ναι στο ΥΣ και μετα τσαμικο και μαζευουν ψηφους ηρωικα... στα καναλια.. καιλας κλπ κλπ παιζουν για την καρεκλα, γι αυτο ακουμε τα ασχετα τα ακυρα τυπου τσιγαροσημο...
      αν ενας φοιτητης του Λοβερμαν το το εφερνε εργασια.. θα τον περνουσε με αριστα ή θα τον πετουσε με τις κλωτσιες στη Σολωνος?
      Σοσιαλιστες υπερσπιστες των Σουδανων με τις φαλτεστες... τσαμπα ειναι.

      ΠΠ

  4. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 18/01/2011 09:25:04

    Και στην Γερμανικη κατοχη του 40 ειχαμε κυβερνηση και υπουργους.

  5. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2011 10:35:11

    Πολιτική του πόλου, με διαρροές και απατεωνίστικη διάθεση.
    Ζήτω ο σοσιαλισμός!

  6. kostas avatar
    kostas 18/01/2011 11:42:35

    Αχ αυτο το Παιδι ! ολο το χαστουκιζουν !
    Τι να σκευτεται ο Βασιλακης Καϊλας της πολιτικης σκηνης -κατα κοσμον Ανδρ Λοβερδος - Καλλυτερα φαπες απ'τον ΓΑΠ η Μπουνιδια απ'τον κοσμο !!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/01/2011 12:18:46

    Σοβαρότατο εθνικό θέμα. Επιτέλους ο Πρωθυπουργός έδειξε πυγμή. Κακέ Λοβέρδο, τιμωρία.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 12:48:30

    Τελικά ο Λοβέρδος αναγκάστηκε να ανασύρει και νέες... εφεδρείες ελεγκτών για τον καπνονόμο!

    Σε δήλωση που έκανε πριν από λίγο, δήλωσε ότι στη μάχη θα ριχτούν, εκτός από τους 40 επιθεωρητές υγείας, και άλλοι 800 επιθεωρητές εργασίας. Οι οποίοι, δεν επαρκούν ούτε για να ελέγξουν στοιχειωδώς την εφαρμογή της εργατικής νομοθεσίας... λέτε να μπορέσουν να ελέγξουν και τον καπνονόμο τώρα;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 18/01/2011 12:52:19

      Η λύση βέβαια θα μπορούσε να είναι απλούστερη, σε συνεργασία με τον Ραγκούση. Να κλείσει ο δεύτερος (ακόμα πιο) δραστικά τις κάνουλες της χρηματοδότησης στους ΟΤΑ, ώστε θέλοντας και μη οι δήμαρχοι να αναγκαστούν να ξαμολύσουν τις δημοτικές αστυνομίες για να μαζέψουν πρόστιμα. Να δούμε τότε σε πόσο σύντομο χρόνο κόβεται μαχαίρι το κάπνισμα στις καφετέριες και στα εστιατόρια...

      • sotos avatar
        sotos @ Αυριανιστής 18/01/2011 13:35:47

        Μην δινεις ιδεες !

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 16:55:49

    αφου ειναι σκληρος αντρας,και μετα δε το ερζερουμ...δεν το συζηταμαι.camel trophy...you know?