#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2010 00:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυο λόγια για να χαλαρώσουμε



Με αφορμή τα 835 σχόλια –ρεκόρ στο Το χρονικό της αιματηρής επίθεσης στον «Στόλο Ελευθερίας»:

Στους φίλους που τσαντίζονται και διαμαρτύρονται ότι τα σχόλιά τους μπαίνουν σε moderation.

Όσοι δουλεύουν με Wordpress θα με δικαιώσουν.

Στήνοντας το blog υπάρχουν κάποιες επιλογές. Πέρα από τα εξωτερικό  στήσιμο, το theme δηλαδή, υπάρχει και το εσωτερικό.

Τα settings όπως γνωρίζετε. Η γλώσσα, το reply, ή ώρα και πολλά άλλα.

Μέσα σ’ αυτά υπάρχει κι ο αριθμός των Links.

Δηλαδή, αν θα περάσει ένα Link, δύο ή πολλά. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Εγώ λοιπόν έχω επιλέξει : σιγά μη σας το πω…... Και το κάνω για να ελέγχω που παραπέμπουν – αλλιώς θα βαρεθείτε να βλέπετε τσόντες, αν και αυτό είναι μια κάποια λύση, βεβαίως βεβαίως.

Αριθμός Links διαφορετικός από την επιλογή μου σε κάνει να νιώθεις in moderation.” Δεν είναι «κόψιμο». Ούτε λογοκρισία όπως πολλοί φίλτατοι φίλοι επιμένουν να λένε.

Μία ακόμη επιλογή , του Wordpress είναι να βάζει σε αναμονή κάθε νέο σχολιαστή. Έχει κι αυτό τις ιδιοτροπίες του. Και αυτό δεν είναι «κόψιμο».

Akismet Plugin: Εφεύρεση του διαβόλου του Διαδικτύου. Το έβαλαν για να με ταλαιπωρούν. Δουλειά του είναι να προφυλάσσει το blog από τα ανεπιθύμητα και κακόβουλα spam comments. Αν τώρα κάποιο σχόλιο συμπέσει να περιέχει κάποια λέξη «αγγλική» με κάτι που το Akismet αναγνωρίζει και χαιρετίζει σαν spam, τότε θα το στείλει κι αυτό στα spam και δεν φταίει ο σχολιαστής ούτε κι ο...υποφαινόμενος.

Το κακό είναι ότι έχω ψυλλιαστεί πως  σε τέτοια περίπτωση, ίσως θέσει «υπό αναγνώριση» κάποιες λέξεις που το τελευταίο σχόλιο περιείχε.

Αυτό έγινε πριν λίγο καιρό και οι περισσότεροι πήγαιναν στα spam στα καλά καθούμενα.

Ζητάμε συγνώμη γι αυτό και διαβάστε παρακάτω:

Συμβουλή: σχολιαστές που ξαφνικά πάνε στα spam – δεν είναι επειδή το αφεντικό τρελάθηκε στα καλά καθούμενα- αλλά επειδή δεν καθαρίζετε  τα Cookies σας

(Πρόσφατο παράδειγμα με τη λέξη Spread).

Όχι βεβαίως ότι δεν υπάρχει και η «γωνία με το ένα πόδι όρθιος». Ρωτήστε τον αγαπημένο μας Tiramolla.

Κι όχι γιατί είναι Πασόκος, δικαίωμά του, αλλά γιατί καμιά φορά τσατίζεται και γίνεται κακούλης .



Η αντίθετη άποψη κι η κριτική ποτέ δεν μας ενόχλησε. Ούτε οι απόψεις κι αυτό φαίνεται απ’ τον ανοιχτό σχολιασμό. Αλλά όχι και να μας βρίζουν εμάς και τους φίλου μας.

Ενοχλούμαστε επίσης πολύ από κάποιους που θέλουν να το παίξουν «Lenny ο βρωμόστομος» αλλά δεν τους βγαίνει -  και μ’ αυτούς θα είμαι πάντα αυστηρός, για λόγους αισθητικής τουλάχιστον.

Όπως και με τους κακότροπους και κακόβουλους. Επειδή αν δεν μας γουστάρουν, τότε  να μην μας διαβάζουν. Δεν τραβάμε κανένα από το αυτί.

Και για να μην σας κουράζω,  μότο του site παραμένει το ρηθέν υπό του Προφήτου:

«Όποιος δεν παίρνει θέση σ΄ αυτήν την πουτάνα την ζωή θα ψηθεί στο μεγαλύτερο καζάνι της κόλασης»

Και την θέση μας την γνωρίζετε. Παλέψτε την λοιπόν όσοι διαφωνείτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 00:50:45

    Όλα καλά κι όλα ωραία. Μπορείς όμως να μου πεις που βρήκες τη φωτογραφία μου την ώρα που σχολιάζω; Μπας και έβαλες κάμερα στο σπίτι μου;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Strange Attractor 03/06/2010 01:04:44

      κανεις λάθος, δοκιμαζω την καινουργια μου web camera

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Factorx 03/06/2010 01:07:55

        εδώ δεν είναι η φάση που υπερθερμάνθηκε ο επεξεργαστής;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Factorx 03/06/2010 01:32:21

        Κάηκε το ανεμιστηράκι.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 03/06/2010 11:22:09

      να αλλάξεις κάμερα ...του κώλου είναι και δείχνει άλλα τι άλλων, αντί για το επίμαχο καταδεικνύει το απόμαχο...

      ;-)

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/06/2010 01:04:44

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ...ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣ.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/06/2010 01:18:38

      ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟ!!!

  3. Professor Moriaty avatar
    Professor Moriaty 03/06/2010 01:08:20

    Τι σύμπτωση! Κι εγώ δοκιμάζω το καινούργιο μου laptop...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Professor Moriaty 03/06/2010 01:45:10

      ζηλια

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/06/2010 01:10:17

    Δεν είναι τυχαίο που και η πρεσβεία της οδού Μουσών επέλεξε το antinews για να ξαμολήσει τα πληρωμένα ενεργούμενά της. Προφανώς εδώ συχνάζουν τα μυαλά που αντιστέκονται ακόμα, εδώ ακούγονται οι φωνές που ενοχλούν τους νεοταξίτες, και γι' αυτό εδώ επιχείρησαν να φτάξουν κλίμα δήθεν "ορθολογισμού υπέρ των συμφερόντων της Ελλάδας".

  5. Dimi avatar
    Dimi 03/06/2010 01:23:42

    H high tech ληξιαρχική πράξη θανάτου της μαγείας του ρομαντισμού, της έκστασης του πάθους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Dimi 03/06/2010 01:26:00

      Γιατί το προεξοφλείς ότι είναι έτσι και αποκλείεις το ενδεχόμενο να τη βρίσκουν και οι δύο με τη στάση που απεικονίζεται στη φωτογραφία;

      • Dimi avatar
        Dimi @ Αυριανιστής 03/06/2010 09:09:11

        Eπειδή όταν η επικοινωνία μεταξύ δύο συντρόφων είναι
        προφανώς ανύπαρκτη, η εντελώς αδιάφορη γλώσσα των σωμάτων
        αποκρυπτογραφεί τις διαθέσεις και απαντά στο ερώτημα.

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/06/2010 01:36:01

    Η φωτο είναι έξυπνη. Είναι φωτοπαίγνιο με την ετυμολογία της λέξης laptop.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Professor Moriarty 03/06/2010 08:02:21

      Η κυρία κάθεται πάνω στο στικάκι;

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 03/06/2010 08:30:36

        Καλημέρα. Βρε παιδιά, δεν τα κλείνουμε όλα να πάμε για βρούβες?

    • pizza avatar
      pizza @ Professor Moriarty 03/06/2010 09:00:21

      Εξ ισου και το lap dance

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/06/2010 02:32:49

    Η φωτό θα ήταν πραγματικά φοβερή εαν ο τύπος έβλεπε στο laptop τσόντες...

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Αγανάκτηση 03/06/2010 09:06:52

      με κατσικες

  8. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 03/06/2010 07:53:05

    Αυριανιστή φίλε συμφωνώ αν και πολέμιος του "αυριανισμου".
    Η φώτο ενδιαφέρουσα το λαπτοπ εξάπτει την φαντασία.
    «Όποιος δεν παίρνει θέση σ΄ αυτήν την πουτάνα την ζωή θα ψηθεί στο μεγαλύτερο καζάνι της κόλασης»
    Έχει δίκηο ο προφήτης ,πολιτική και ιστορία=σύγκρουση συμφερόντων..
    έχουν και οι φτωχοί συμφέροντα και οι αδικημένοι επίσης.....

  9. denkserotipota avatar
    denkserotipota 03/06/2010 09:40:07

    Αλήθεια βρε φάκτορα, μιας και μας τα θύμησες, πόσο είναι τα spread?
    :)


    Συμφωνώ με τους από πάνω, τρομερή φώτο!

    • netakias.wordpess.com avatar
      netakias.wordpess.com @ denkserotipota 03/06/2010 10:38:10

      Αλήθεια τί έγινε με τα σπρέντ; Μα τα πρήξανε μέχρι να μας ρίξουνε στο ΔΝΤ και μετα .................... ??????????????????

      Υ.Γ.Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις το Ακισμετ?

  10. donaE avatar
    donaE 03/06/2010 11:09:52

    H φωτο με το I love blogging ειναι πιο ασσορτι...

  11. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 03/06/2010 11:48:03

    Μήπως τελικά η κυρία είναι η Ελλάδα και ο κύριος η τρόϊκα τεχνοκρατών?

    ένεκα laptop δηλαδή....

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 03/06/2010 14:34:58

      Μαλλον ο κύριος είναι ο Αρσένιος και η κυρία ο Λαός

  12. Lalakis avatar
    Lalakis 03/06/2010 12:33:47

    Ο τυπος γραφει ποιήματα του κόλου και εκεινη είναι η Μούσα η μουσίτσα του. Αλήθεια που χαθηκε αυτή;

  13. Dimi avatar
    Dimi 03/06/2010 15:01:32

    ForbesWoman:

    Tα 10 πρώτα χαρακτηριστικά που οι Ανδρες αποζητούν στη σύντροφο.
    Ποιό είναι το νούμερο 1? http://tinyurl.com/3ydzsl4

    Tα 10 πρώτα χαρακτηριστικά που οι Γυναίκες αποζητούν στον σύντροφο.
    Kυρίες: Tι ψάχνουμε? http://tinyurl.com/2uvycko