#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2009 16:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δυο κατοστάρικα στην τσέπη και φύγαμε».


_____________________________________________________________________________________
Στο κατώφλι της φτώχειας το 20% του πληθυσμού, δηλαδή 2.190.933 άτομα, λένε τα στατιστικά.

Ε, και; Στα χαμπέρια μας, αναφωνούν οι ανά την επικράτεια Συνέλληνες και φεύγουν, πατείς με πατώσε, για τα χωριά τους.

«Δυο κατοστάρικα στην τσέπη και φύγαμε».

Νάναι καλά τα σόγια στο χωριό (η τελευταία γραμμή άμυνας στην κρίση)

Η φτώχεια θέλει καλοπέραση.

Δυο ώρες έκανα να βρω τσιπουράδικο να καθίσω στο χωριό μου και άλλες δυο ώρες μετά για να με σερβίρουν κατεψυγμένα καλαμαράκια. Αλλά ήταν τα πιο νόστιμα γιατί τα έφαγα με παιδικούς μου φίλους.

Κουφάλα νεκροθάφτη δεν θα πεθάνουμε ποτέ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΟΒΕΛΙΑ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/04/2009 17:11:09

    Εδώ και κάμποσα χρόνια και από τότε που το νεοπλουτίστικο σύνδρομο «Μαντάμ Σουσού» κυριάρχησε επάνω στους Έλληνες, βλέπουμε μια διαρκή και στρεβλή μετεξέλιξη του τρόπου με τον οποίο γιορτάζεται το Πάσχα στον τόπο μας.
    Είθισται λοιπόν η Μεγάλη εβδομάδα να συνοδεύεται από μια δήθεν κατανυκτική ατμόσφαιρα και ψυχοσύνθεση, ενίοτε δε για τους ευλαβείς συνοδευόμενη και από νηστεία. Είναι όμως και η εποχή που οργιάζουν οι κρατήσεις σε «γραφικά» χωριά που λόγω κοσμοσυρροής έχουν καταντήσει και αυτά κιτς κακέκτυπα των καλοκαιρινών «ιν» νησιών. Το παράδειγμα της Κέρκυρας είναι νομίζω εύγλωττο. Πολλοί δε είναι και αυτοί που επιλέγουν εξωτερικό. Πράγα, Βουδαπέστη και Βιέννη αποτελούν πασχαλιάτικους προορισμούς για μεγάλο αριθμό Ελλήνων. Οι υπόλοιποι περιμένουν πως και πως το βράδυ της ανάστασης προκειμένου να επιδείξουν την νέα χάι τεκ λαμπάδα των παιδιών τους ή τη σινιέ δικιά τους. Και αφού πουν το Χριστός Ανέστη εκπληρώνοντας έτσι το θρησκευτικό τους καθήκον, να τρέξουν σπίτι και να μοιραστούν την οικογενειακή μαγειρίτσα κλείνοντας και τις οικογενειακές υποχρεώσεις. Και μετά; Όλοι μαζί και εν είδη μαζικής επίθεσης στα χειμερινά ανάκτορα, καταλήγουν σε κάποιο υπερπλήρες «σκυλάδικο» προκειμένου να γιορτάσουν την…. Ανάσταση του Κυρίου ακούγοντας τα τελευταία σουξέ της Κοκκίνου ή όποιας άλλης μοδάτης καρακάξας. Και την επομένη βούρ στο σουβλιστό αρνί και στην πέτσα, με αποτέλεσμα τις υπερωρίες των νοσοκομείων για πλύσεις στομάχου, τις αυξημένες πωλήσεις Ζαντάκ και Σιμέκο και την κατακόρυφη άνοδο της χοληστερίνης….
    Έτσι κατάντησε το Πάσχα των Ελλήνων. Δυστυχώς. Σας αρέσει; Εμένα όχι.
    Καλό Πάσχα λοιπόν.

    Strange Attractor (σε κατάνυξη)

  2. donaE avatar
    donaE 17/04/2009 17:25:36

    Το τι γινεται σημερα στην επαρχια ειναι αλλλο πραγμα.Ηρθανε παλι.Εχουν κατακλυσει τα τσιπουραδικα και τα εμπορικα καταστηματα.Πρωτη φορα βλεπω φτωχους ανθρωπους με τζιπ και ακριβα αυτοκινητα,τσαντες φιρματες και απιθανα ντυσιματα.Και ομως οι ανρθωποι αυτοι ειναι φτωχοι,φαινεται στο πως ψωνιζουν,τι παραγγελνουν πως κοιτανε γυρω τους αγριεμενοι.Δεν ξερω να το ορισω αλλα το νοιωθω οτι κατι αλλοκοτο συμβαινει.Μαλλον για να φανε τσαμπα στους συγγενεις τους βλεπω.

  3. πασχαλίτσα avatar
    πασχαλίτσα 17/04/2009 17:39:54

    Όλα τα παραπάνω για τους Νεοέλληνες...αλλά υπάρχουν κι άλλοι.
    Οι παλιοέλληνες. (Παλαιο...)
    Γι αυτούς δεν έχουν αλλάξει και πολλά.
    Συνεχίζουν ν' ασπρίζουν με ασβέστη τις αυλές τους, να κάνουν τα καθιερωμένα-είτε πιστεύουν είτε οχι- απλά γιατί έτσι τα βρήκαν.Και τους αρέσουν.
    Και τ' απογεύματα πάνε στην εκκλησιά μόλις η καμπάνα τους καλέσει.
    Κρατάνε στα χέρια τους κρινάκια, ζουμπούλια και πασχαλιές και μενεξέδες.
    Νηστεύουν σχεδόν πάντα.
    Γιατί θέλουν να επιβληθούν στον ευατό τους από κάθε είδος λιχουδένιου πειρασμού.

    Άλλοι πάλι πάνε σε πολύ ταπεινά ξωκλήσια, τόσο ταπεινά που ούτε καν "εσταυρωμένος" δεν τους βρίσκεται.
    Αλλά δεν χρειάζεται για να πω την αλήθεια. Γιατί εκεί μιλά με τον Θεό, όποιον κι αν έχει ο καθένας.

    Λένε οχι στον οβελία, για πολλούς λόγους. Ας μην τους εξιστορίσουμε μέρα που είναι.

    Ω γλυκύ μου έαρ, γλυκύτατό μου τέκνο.....αυτό το πάσχα εμένα μου αρέσει.

    Καλό Πάσχα,

    κι αν προσπαθήσετε θα είναι.

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/04/2009 17:50:46

    Κοιτω την φωτογραφια που βαλατε και με πιανει λυπη για την εθνικη μας αναξιοπρεπεια. Αν δεν βλεπετε τι συμβαινει με τις κυκλοφοριακες πινακιδες τοτε τι να πω. Τα κιτρινα αρκουδολατινοελληνικα φαινονται πιο καθαρα (για τους τουριστες υποθετω ειναι η ετοιμη -οπως σε ολα-απαντηση). Οχι δεν ειναι για τους τουριστες, ειναι για τους ιθαγενεις που πρεπει με το στανιο να προσαρμοσθουν στην νεα ταξη πραγματων. Και φυσικα ειτε εισαι στην Καλκουτα ειτε στην Αθηνα ειναι το ιδιο πλεον.
    Ναι,ναι, ξερω, "ακουω διαφορετικο τυμπανιστη" που λεν οι Αγγλοσαξωνες, αλλα τι να κανουμε. Ειμαστε μαλλον το μονο κρατος και η μονη χωρα με τοση αναξιοπρεπεια για το αλφαβητο μας και τη γλωσσα μας.

    Καλη Ανασταση, σε οσους πιστευουν ακομα.

  5. donaE avatar
    donaE 17/04/2009 17:51:16

    @ 4 πασχαλίτσα Ανασταση περιμενουμε.

  6. donaE avatar
    donaE 17/04/2009 17:52:33

    Και ευχομαι καλη Ανασταση

  7. πασχαλίτσα avatar
    πασχαλίτσα 17/04/2009 17:57:18

    DonaE

    Καλή Ανάσταση σου εύχομαι κι εγώ.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/04/2009 18:03:38

    @6 Από επίσημη πινακίδα που είδα πρόσφατα κοντά στην Καβάλα:
    Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού-
    Responsibility by Culture`s Ministry.

    Αγκρρρρρρρ.........

  9. Νικόλας avatar
    Νικόλας 17/04/2009 18:14:32

    @9
    Or you have the Lower or you have it not ;)

    Πάντως οι δίγλωσσες πινακίδες είναι από τα λίγα καλά και έξυπνα πράγματα που έχουμε στην Ελλάδα. Ας μη γκρινιάζουμε για όλα.

  10. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/04/2009 18:30:47

    @10, Νικολα διαφωνω. Εχουμε διαφορετικες αφετηριες ισως. Δεν ειναι διγλωσσες οι πινακιδες αυτες. Ειναι Λατινοελληνικα. Ουε καν Αγγλικα. Η επιβολη γλωσσικης συγχυσης επιτρεπει την επιβολη και αποδοχη απο τους ιθαγενεις, που πλεον δεν εχουν κριτηρια, ο,τι τους πασσαρουν. Κοινο νομισμα, κοινα συνορα, ε! γιατι οχι και κοινο αλφαβητο, αλλο αν δεν εξυπηρετει τη δομη της Ελληνικης. Αν το χθεσινο αρθρο του κ. Λακασα μας διδασκει κατι, ειναι τουλαχιστον αυτο που λεω πιο πανω. Οταν ολα απαξιωνονται, μαζι και γλωσσα, τοτε ο πολιτικος εξανδραποδισμος ειναι πιο ευκολος. Αν νομιζετε οτι υπερβαλλω, αναρωτηθειτε, γιατι ημιμαθεις εργολαβοι "ιστορικοι" σαν την Ρεπουση σκυλιασαν να περασουν τις Προκρουστειες "προοδευτικες τους" αποψεις σην ΣΤ' Δημοτικου; Για την φιλια των λαων, και, θα προσθετα εγω, για των Σοροχρηματων τη θαλπωρη;

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/04/2009 18:37:02

    Προτεινω την εξης πινακιδα στο Αεροδρομιο "Ελευθεριος Βενιζελος" (η γενικη πεθανε και αυτη, ζητω η γενικη! που μαλλον συνατησε τη δοτικη στην γλωσσικη κολαση και τα λενε τωρα εν τοπω θερμω). ΠΟυ καταντησαμε, να μιλαμε με ασυνδετες μεταξυ τους φρασεις.

    Λοιπον, η πινακιδα.

    Visitor Beware! You are now entering Greece, a country of confusion and reduced self esteem.

    Και οπως ειθισται στη Χαβαη που σε υποδεχονται οι ιθαγενεις με χορο της κοιλιας και λουλουδια, ενταυθα, ομαδα φουστανελλαδων θα υποδεχεται τους τουριστες στη χωρα που πλεον δεν αναγνωριζει τον εαυτο της, υπο τον ηχο κλαρινου και τυμπανων.

  12. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 17/04/2009 19:19:38

    Εξαφανησθησαν σημερα τα κομματικα λαμογια και βλεπω ολοι σας διακατεχεσται απο ποιητικο οιστρο ,"κεντατε" που λενν, Καλο Πασχα σε ολους σας και στις οικογενειες σας.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/04/2009 23:07:32

    ...Και τα εμφραγματα,και τα εμφραγματα.

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/04/2009 23:09:07

    Τωρα θυμηθηκα εκεινη τη φοβερη ταινια,"Η δε γυνη να φοβειται τον ανδρα",οπου η χηρα του Μιχαλακη,φωναζει.
    Μιχαλακη μουου...
    Πηγες να φας το αρνι και σε εφαγε αυτο...

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/04/2009 23:18:31

    Τι μου θυμισες ρε Πασχαλιτσα...
    Καποιες τετοιες ημερες,που επαιρνα τη μαθητρια μου, 3 και 4 και 5 χρονων,
    (σας εχω γραψει τις απιστευτες ωρες που μιλαγαμε περι παντος στα 4 της χρονια,και τι συγκινηση ενοιωθα,που καταφερνα να ενεργοποιησω ενα παιδακι και να το βλεπω να γινεται αξιολογος αθρωπος,καθε μερα),
    και πηγαιναμε στην εκκλησια που υπηρχες καποτε στο ρεμα του Χαλανδριου,και τωρα δεν λειτουργει πια,γιατι χτιστηκε αλλο "μαγαζι",μεγαλυτερο,διπλα στις τεραστιες πολυκατοικιες που χτιστηκαν κολλητα στο ρεμα,και κατεστρεψαν ολη τη μαγεια.
    Πηγα μια φορα,μετα απο χρονια,και εφυγα τρεχοντας.Καμια σχεση.Μια θλιψη.
    Δυστυχως,φαινεται,οτι μονο η ελλειψη,ειναι εκεινη που ανεβαζει τον ανθρωπο.
    Εβλεπα και τους παπαδες,και σημερα και αλλες φορες.Προσεξτε λιγο οι παλιοι.
    Δημοσιοι υπαλληλοι εχουν γινει,ουδεμιαν σχεσην εχοντες με την εικονα τους στα παιδικα μου χρονια.
    Και πολλοι απ αυτους,βγαζουν μιαν ανωμαλια,που κραυγαζει.
    Παραγινανε οι φουστηδες εκει μεσα.
    Μοδα βλεπεις.