22/09/2008 04:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυο ειδήσεις μια εικόνα (των Ενόπλων Δυνάμεων)

Μέχρι τις 31 Αυγούστου, 1.820 μόνιμα στελέχη και των τριών Όπλων υπέβαλαν αιτήσεις παραίτησης από τις Ένοπλές Δυνάμεις. Καθ΄ όλη τη διάρκεια του 2007 ο αριθμός αυτός ήταν 1.748. Μέχρι το τέλος του 2008, που θα φτάσει;

Οι περιορισμοί των κονδυλίων στις δαπάνες του υπουργείου Άμυνας, οδηγεί όπως διαβάζω στο ΠΑΡΟΝ, την Πολεμική Αεροπορία σε οικονομία καυσίμων. Αυτό σημαίνει ότι οι πιλότοι των αεροσκαφών αναχαίτισης θα παρακολουθούν τον δείκτη ....βενζίνης; Αν δηλαδή ανάψει την ώρα μιας αερομαχίας θα την εγκαταλείπουν; Και τι θα γίνει αν μέσα στην ταραχή δεν δει κάποιος πιλότος το δείκτη; Θα πέσει με αλεξίπτωτο;

Πάει, δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράγματα. Φαντάζεστε να γίνει τίποτα στο Αιγαίο και να μείνει ο Στόλος από καύσιμα;

Ερώτηση: Εκτός από τα καύσιμα έχουν περικόψει και τα προγράμματα εξοπλισμών; Ρωτάω επειδή βλέπω μεγάλη κινητικότητα στους ευγενείς κύκλους των εμπόρων όπλων, τώρα που λιγοστεύουν οι ημέρες της γαλάζιας διακυβέρνησης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anakonta avatar
    anakonta 22/09/2008 08:16:22

    Ποιός νοιάζεται για το σρατό,εδώ και χρόνια τα κριτήρια εξέληξης στις υψηλές βαδμίδες ειναι καθαρά πολιτικά ,η αξιοκρατία έχει χαθεί ,η συμπεριφορά στο μισθολόγιο κλπ παροχές ειναι προσβλητική.
    Πλέον το προσωπικό έχει πάρει το μήνυμα οτι οι πολιτικοί δεν τους γουστάρουν και ΤΟΥς απαξιώνους και γιαυτό παρετούνται ομαδικά.
    Τώρα τ ότι με βάση τις πνελλήνιες στις στρατιωτικές σχολές μπάινουν οι άριστοι μαθητές και το επίπεδο είναι υψηλό ,αυτό τους είναι παντελώς αδιάφορο.
    Σκεφθείτε οτι τοποθετούνται Υπουργοί των Ενόπλων Δυνάμεων και πολιτικοί που δεν έχουν υπηρετήσει θητεία.
    ΚΙΟΜΩΣ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ.

  2. Σαος avatar
    Σαος 22/09/2008 09:21:01

    Αναμενόμενο είναι σε μια χώρα που τα κριτήρια αγοράς όπλων είναι η μεγαλύτερη μίζα. Να τα αγοράζουμε και να φτάνουν τα τουρκικά πολεμικά πλοία λίγο έξω από την Κύμη (πρώτο σημείο αεράμυνας της Αττικής) με περίσσιο τσαμπουκά, είναι σκέτη ξεφτίλα! Τώρα βρήκαμε και την λύση! Για να μην καίμε καύσιμα, δεν κάνουμε τίποτα! Μάλλον, βλέπω, το λιγότερο, συνδιοίκηση στα νησιά του Αιγαίου και στην Θράκη. Καλά να πάθουμε τέτοιους πολιτικούς ψηφίζουμε, τέτοια άσχημα θα μας βρουν.

  3. popolaros avatar
    popolaros 22/09/2008 10:12:43

    Anonymous, ο φάκτορας σου φταίει, για τα γνωστά σε όλους, παπατζιλίκια των πολιτικών με το στρατό.
    Για τις μίζες από τα εξοπλιστικά δεν είδα κανένα σχόλιο.
    Και εκεί κάνει σπατάλες ο στρατός ??

    Ίσως είσαι της άποψης να καταργηθεί και ο στρατός και να αναλάβει η karakitsos security.

    Όλοι αυτοί οι λαμόγιοι που τρώνε και πίνουμε με τα εξοπλιστικά, και δεν έχουν υπηρετήσει ποτέ, βλέπουνε ακόμα και τον λοχία, ως εν-δυνάμει δικτάτορα.
    Έτσι φροντίζουν εδώ και χρόνια, να απαξιώνουν όλο το 'πακέτο' στρατός.

    Όλα για την μασαμπούκα....

  4. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 22/09/2008 11:36:07

    Οι πολιτικοί και οι πολιτικές των πολιτικών ηγεσιών απαξίωσαν το στράτευμα γενικώς.
    Τα παλλικάρια στο Αιγαίο πετούν με 1.350 ευρώ το μήνα και αλοίμονο στις οικογένειές τους εάν χαθούν, την στιγμή που ο κάθε μανδαρίνος χαρτογιακάς ελέω συνδικαλισμού πέρνει τα διπλάσια γεμίζοντας με ψηφαλάκια το κόμματα.
    Και ο "λαός" δεν πάει πίσω. Βλέπετε πως συμπεριφέρεται όταν ο κανακάρης πάει στρατιώτης;
    Ντροπή σε όλους μας.

  5. fantomas avatar
    fantomas 22/09/2008 12:02:03

    ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...... ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΠΙΕΣΤΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ (ΜΙΣΘΟΙ Κ.Τ.Λ.).... ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΠΟΥΝ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ!!!!
    ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ.....ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ..... ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!!!!
    ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΣ ΣΗΜΑΣΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ..... ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ ΑΜΕΣΑ!!!!
    ΦΕΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ....ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΛΟΓΟ ΕΛΕΙΨΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ!!!!!

    ΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΥ!!!!

    ΕΝΔΕΙΚΤΗΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ.....
    37.000.000,00 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ 2008 Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ 30 ΨΕΚΑΣΤΙΚΑ ΔΥΠΛΑΝΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΣΤΗΝ 359 ΜΑΕΔΥ (ΒΛΕΠΕ ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 2008-ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ)!!!!

    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ??

    ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ !!!!

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ!!!!

    ΚΟΜΠΙΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΥΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΠΤΕΡΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΦΥΣΙΚΑ!!!!

  6. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 22/09/2008 14:19:50

    Ο Καραμανλής διώχνει τον Μειμαράκη από το Υπουργείο,είναι ο πιο ευθυνόφοβος υπουργός που πέρασε,δεν βάζει την υπογραφή του γιατί γνωρίζει τι θα συμβεί μετά....κουμάντο κάνουν οι απόστρατοι και τα Α2 των επιτελείων(μεταθέσεις-προαγωγές-θέσεις εξωτερικού)Οι πιο κολητοί του έχουν θορυβηθεί απο τα γκάλοπ και μαζεύονται σιγά-σιγά γιατί δεν θέλουν να τους συμβεί ότι το 1993 ...αλλά είναι πλέον αργά.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/09/2008 15:32:13

    Ετσι εκτινασσεται και η μακακια που τους βαραει ολους μαζι ! Χωρις αλεξιπτωτο.


    ΠΠ

  8. t avatar
    t 22/09/2008 19:35:11

    Πολύ φοβάμαι ότι είμαστε σε κατάσταση νιρβάνα και ότι έχουμε Φιλανδοποιηθεί.
    Ας περιοριστούμε λοιπόν στα καφενεία μας με ένα καφέ και στο ωχ αδελφέ και να παρακαλάμε την προστασία της ΕΕ, ΟΗΕ και ΗΠΑ.