#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2009 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυο δρόμους έχει μπροστά του ο Κ. Καραμανλής

 Παρά την εικόνα που δημιουργείται από τα ΜΜΕ και τον Καρατζαφέρη, δεν είναι λίγα εκείνα τα στελέχη της  που εκτιμούν ότι ο Καραμανλής «αν αποφασίσει να κυβερνήσει» μπορεί ακόμα και « να αποφύγει την ήττα» (!). Οι ίδιοι εισηγούνται τη λήψη σκληρών μέτρων για τη μετανάστευση και το άσυλο, παράλληλα με την δικαστική εκκαθάριση όλων των σκανδάλων και την αποκήρυξη των «βατοπεδινών» ως μέτρα που αν δεν επιτύχουν μια εκλογική νίκη της ΝΔ, μπορούν τουλάχιστον να της εξασφαλίσουν «μια αξιοπρεπή ήττα».

Κατά τη  γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να το επιτύχει αυτό ο κ Καραμανλής κυρίως λόγω των εγγενών δυσκολιών που παρουσιάζει το κόμμα του και οι οποίες έγιναν αντιληπτές από όλους στην πρόσφατη προεκλογική εκστρατεία. Το πρόβλημα της ΝΔ είναι πρόβλημα ενότητας, θανάσιμης αντιπαλότητας μεταξύ καραμανλικών και μητσοτακικών και έλλειψης οράματος και προοπτικής.

Ο Καραμανλής έχει, λοιπόν, μόνο δυο προοπτικές μπροστά του. Ή να μάθει να κυβερνά (το καλύτερο γι αυτόν), ή να οδηγήσει το κόμμα στην ελεγχόμενη διαδοχή του και παράλληλα στην μετεξέλιξη του σε ένα κόμμα αρχών και όχι πελατών που θα χάσει μια πτέρυγά του, αλλά θα κερδίσει πολύ περισσότερους και από τα δεξιά του και από τα αριστερά του.

Η εποχή των «Λούληδων» και των «μεσαίων χώρων» κάηκε οριστικά και ανεπανόρθωτα στον Άγιο Παντελεήμονα, τις διαδηλώσεις των Πακιστανών και στα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη.

Αν ξεκαθαρίσει τη ΝΔ ο Καραμανλής, αν της δώσει συνοχή και όραμα για τις δύσκολες εποχές που έρχονται, θα χάσει αξιοπρεπώς και το κυριότερο θα έχει την προοπτική ενός come back, επειδή η ΝΔ θα έχει ανανεωθεί, ενώ το ΠΑΣΟΚ όχι.

Το κυριότερο: Οι ριζικές αλλαγές στη ΝΔ θα προκαλέσουν σίγουρα μεγάλες ανακατατάξεις και στο γενικότερο πολιτικό σκηνικό, οι οποίες, αν οι πολιτικοί διατηρήσουν τον έλεγχο, θα είναι ενδεχομένως και λυτρωτικές από την διαπλοκή.

Επειδή, αν η ΝΔ αλλάξει θα είναι υποχρεωμένο και το ΠΑΣΟΚ ν΄ αλλάξει προς την κατεύθυνση ενός μοντέρνου σοσιαλδημοκρατικού κόμματος αρχών. Αν δεν το κάνει αυτό ο Γ. Παπανδρέου -και πορευθεί μόνο με το όνειρο της εξουσίας - είναι βέβαιο ότι ακόμα κι αν βρεθεί με κυβερνητική αυτοδυναμία θα τον «φάνε» στη συνέχεια οι εκσυγχρονιστές και «διαπλεκόμενοι» υποστηρικτές τους. Και αργά ή γρήγορα θα διαλυθούν τα πάντα, φέρνοντας πιο κοντά το «κόμμα των επιχειρηματιών», το «κόμμα των δικαστών», το «κόμμα των τεχνοκρατών», γενικά το Κόμμα της «ΜΗ Πολιτικής».

Ν. Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 11/06/2009 15:40:06

    Ωραιότατες οι αναλύσεις αλλά προκύπτει ένα αδίστακτο ερώτημα.
    Όταν ψηφίζουμε ένα κόμμα για κυβέρνηση, δεν μου φαίνεται ότι του λέμε, κυβέρνησε για 5 χρόνια όπως νομίζεις και στην πορεία εάν τα κάνεις χάλια θα σε ειδοποιήσουμε να τα διορθώσεις αλλιώς θα σε αλλάξουμε στην επόμενη ευκαιρία που θα έχουμε.
    Για να μην τρελλαθούμε τελείως.
    Το ζητούμενο έχει καταντήσει να είναι τι θα κάνει ο Πρωθυπουργός για να σταθεί ως κυβέρνηση και ως κόμμα. Όπως επίσης το ίδιο ισχύει και για το ΠΑΣΟΚ.
    Εάν είναι να παράγει πολιτική η εκάστοτε κυβέρνηση αναλόγως των δημοσκοπήσεων, των εκλογών τιμωρίας κάθε 4 χρόνια και των εκβιασμών παρεμφερών κομμάτων, τότε καήκαμε.
    Τι καήκαμε που καιγόμαστε ήδη.

  2. Naruto avatar
    Naruto 11/06/2009 15:42:53

    Ερχεται και καλοκαιρι και θα επιστρεψουν και οι Εξωγηινοι που βαζουν φωτιες. Αλλα ξεχασα εχουμε αγροφυλακες τωρα. Πηγε και επιβεβαιωθηκε και ο ΚΚ οτι ολα ειναι ετοιμα.
    Η συνεχια επι των τηλεορασεων συντομα...

  3. Μάρκος avatar
    Μάρκος 11/06/2009 15:42:56

    Μα πως να αλλάξει το ΠΑΣΟΚ, όταν βλέπεις τα βαμπίρ Γιάννο Παπαντωνίου και Βάσω Παπανδρέου να ακονίζουν τα δόντια τους μόλις ανακοινώθηκαν τα exit polls; Και τον Δημήτρη Ρέππα να απαντά σε ερωτήσεις του στιλ "Θα αυξήσετε τον ΦΠΑ";

  4. Σακης avatar
    Σακης 11/06/2009 15:58:56

    Παιδια ειναι αργα πολυ αργα και για τους δυο.....το τελος της μεταπολιτευσης εφτασε.....το κομμα των επιχειρηματιων ερχεται....και οι πληροφοριες μου λενε οτι σχεδιαζεται τοσο μεθοδικα και αθορυβα που θα πιασει πολλους στον υπνο....

  5. Tempo avatar
    Tempo 11/06/2009 16:01:16

    Έναν δρόμο έχει μπροστά του ο Καραμανλής να παραδώσει την αρχηγία του κόμματος.

  6. no avatar
    no 11/06/2009 16:02:48

    Η μόνη λυση είναι ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

  7. Αris. A avatar
    Αris. A 11/06/2009 16:05:48

    Καταρχήν δεν υπάρχει μια κυβέρνηση αλλά τρεις. Του Καραμανλή, του Σουφλιά, της Ντόρας. Η ομάδα πάσχει από έλλειψη κοινών στόχων ομαδικότητας και διάθεσης αναμέτρηαης με τις προκλήσεις και τα προβλήματα. Απόδειξη της έλλειψης αγωνιστικότητας είναι η αναποφασιστικότητα με την οποία αντιμετώπισαν τα επεισόδια του Δεκεμβρίου, και τα θέματα της μετανάστευσης φοβούμενοι τους Αλαβανο -Τσίπρηδες. Εχουν πλήρη άγνοια των καθημερινών προβλημάτων, και των προτεραιοτήτων των πολιτών. Επρεπε να ανέβει το ΛΑΟΣ και να βουλιάξει ο Συνασπισμός για να καταλάβουν ότι οι πολίτες δεν ψαρώνουν από τους θολοκουλτουριάρηδες των τηλεπαραθύρων και θέλουν να λειτουργεί το κράτος όταν το χρειάζονται ακόμα και αν χρειάζεται να ληφθούν σκληρά μέτρα. Επρεπε να καταντήσει το κέντρο ένας απέραντος σκουπιδότοπος ψυχών και αντικειμένων για να αποφασίσουν να κινηθούν. Από την αρχή της διακυβερνησής τους σέρνονται πίσω από τα γεγονότα και είναι πάντα υπό καθεστώς φόβου και έκπληξης γιατί δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν να κάνουν ούτε πως να το κάνουν. Η πορεία τους είναι προδιαγεγραμμένη θα χάσουν τις επόμενες εκλογές πανηγυρικά έστω και από έναν ελλειποβαρή Γιώργο. Πιστεύουν ότι ο κόσμος στις εθνικές εκλογές θα τους ψηφίσει επειδή δεν θέλει το Πασοκ. Πράγματι ο κόσμος είναι αγανακτισμένος με το παρελθόν του Πασόκ αλλά είναι έξαλος με την ανικανότητα και την ακυβερνησία που επικρατεί σήμερα. Εξάλλου ως λαός έχουμε κοντή μνήμη και ισχύει πάντα η παροιμία ο πνιγμένος από τα μαλιά του πιάνεται.

  8. Ηellenic avatar
    Ηellenic 11/06/2009 16:08:03

    Η αγκαλια της ακροδεξιας ητανε ζεστη για μια κυβερνηση με 151 βουλευτες, αρχισε ομως να γινεται τωρα ασφυκτικη. Εαν ο θειος Καραμανλης "εκοψε τα ποδια" της ακροδεξιας μετα το 1974 ο ανιψιος καταφερε να την αποκαταστησει ως τον πολυποθητο γαμπρο που κυνηγαει την "κουρασμενη και γρια νυφη", οπως ονομασε την Ν.Δ. ο Γ.Καρατζαφερης. Οσο για το ΠΑΣΟΚ, δεν θελει την εξουσια για την εξουσια, οπως αναφερεται στο αρθρο,αλλα για συμβαλλει στην επανιδρυση του κρατους.

  9. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 16:08:10

    Ο δρόμος ποια είναι μονός και μιας κατευθύνσεις
    ο factorx σας τον έχει ανοίξει ...

  10. Tempo avatar
    Tempo 11/06/2009 16:08:51

    @7 είπες τα πράγματα με το όνομα τους.

  11. Στελιος avatar
    Στελιος 11/06/2009 16:18:23

    Αris. A, τα ειπες ολα φιλε.

    Ν.Ζ = Νεα Ζηλανδια?

    Καλες οι αναλυσεις σου και ωραια γραμμενες, αλλα εκτος πραγματικοτητας. Ειχαμε πολιτικο τετοιας δυναμικοτητας (να μπορει να αναστρεψει τα παντα μεσα σε ενα χρονο) και τον χαραμισαμε...

  12. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 11/06/2009 16:27:30

    Μου κάνει εντύπωση πέντε χρόνια μετά πως μερικοί πιστεύουν ότι ο ΚΚ είναι μάγος. Πως με κάποιο μαγικό τρόπο θα βγάλει ένα λαγό από το καπέλο του και θα ανατρέψει το παιγνίδι. Είναι η απατηλή εικόνα που έχουν κατασκευάσει γι αυτόν τα ΜΜΕ ενώ στην πραγματικότητα έχει αποδείξει ότι είναι πολύ λίγος. Καλώς στο μπλα μπλα και την παντομίμα, αλλά μέχρι εκεί. Με ένα μόνο υπουργό τον Χατζηδάκη και αυτόν δεν τον πιάνει το μάτι σου να παράγει έργο η ΝΔ δεν έχει καμία δυνατότητα ανάκαμψης.

  13. christos avatar
    christos 11/06/2009 17:27:59

    βρε βρε τα παιδιά!!!!
    ο ΓΑΠ...θα κάνει επανίδρυση!!!
    Ο Καραμανλής είναι παραφουσκωμένος από τα ΜΜΕ!!!!!
    ή στην χειρώτερη περίπτωση ο πνιγμένος από τα μαλιά του πιάνεται...γι αυτό ο κόσμος θα ψηφίσει ΓΑΠ!!!!

    Ένα πράγμα να ξέρετε: αφού δεν "φούσκωσε τα πανιά του" ο ΓΑΠ στις ευρωεκλογές...μετά από 9μήνες αλύπητο σφυροκόπημα προς τον Καραμανλή από όλα τα ΜΜΕ και τα παπαγαλάκια το παιχνίδι ξεκινά από την αρχή...
    Το περασμένο Δεκέμβριο ένας γνωστός μου επιχειρηματίας μου είπε το εξής: αν αντέξει ο Καραμανλής μέχρι τον Οκτώβριο και δεν πάει(ή τον πάνε) σε πρόωρες εκλογές...θα ξανακερδίσει τις επόμενες εκλογές όποτε κι αν γίνουν...

  14. elemenent avatar
    elemenent 11/06/2009 17:31:48

    @7

    Λες "Επρεπε να καταντήσει το κέντρο ένας απέραντος σκουπιδότοπος ψυχών και αντικειμένων για να αποφασίσουν να κινηθούν".

    Προφανώς λοιπόν σε ενοχλεί ο σκουπιδότοπος ψυχών. Και ανακουφίζεσαι που αποφάσισαν να κινηθούν. Δηλαδή να κάνουν μια "σκούπα" και να στείλουν τις ψυχές είτε πίσω στην πείνα (αν μιλάς για μετανάστες) είτε απλά σε κάποιο άλλο γκέτο (αν μιλάς για τοξικομανείς). Σε ενοχλεί να γίνεται το κέντρο σκουπιδότοπος και χαίρεσαι που ανέλαβε το κράτος να καθαρίσει τα σκουπίδια, ε;

    Και κάτι ακόμη: αλήθεια μετά από όλα αυτά θεωρείς ότι οι έλληνες είναι χριστιανοί και καλοί άνθρωποι;

    Τα αληθινά σκουπίδια πότε θα τα μαζέψουμε;

  15. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 11/06/2009 17:48:24

    Πολλές Κασσάνδρες ακούω και διαβάζω. Οι υπερβολές του συνόλου της αντιπολίτευσης αλλά και των ΜΜΕ για την κατάσταση της οικονομίας και της χώρας ανοίγουν τον δρόμο για την επανεκλογή Καραμανλή αφού έχουν χαμηλώσει τόσο πολύ τον πήχη των προσδοκιών που με σχετικά μικρές επιτυχίες θα διαψευσθούν πανηγυρικά. Προβλέποντας κάθε τόσο νέα δεινά που τελικά δεν έρχονται ποτέ και αγνοώντας την σχετικά καλύτερη κατάσταση της ελληνικής οικονομίας από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές δημιουργούν τις συνθήκες πολιτικής ανάκαμψης της ΝΔ. Η ελληνική κοινωνία έχει μπαφιάσει από την καταστροφολογία και εύκολα θα ανταμείψει μια «επαρκή», με δεδομένες τις συνθήκες, διακυβέρνηση. Από την άλλη η απουσία εναλλακτικής κυβερνητικής λύσης επιβεβαιώθηκε και σε αυτές τις ευρωεκλογές. Το δημοψήφισμα του ΓΑΠ ανέδειξε την ουσιαστική αδυναμία του να αρθρώσει προγραμματικό λόγο που να πείθει ότι μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα. Ο άνθρωπος είναι συμπαθής αλλά δεν έχω συναντήσει ούτε έναν που να πιστεύει ότι είναι ο δυναμικός ηγέτης που αντιλαμβάνεται την νοοτροπία του έλληνα και την κατάσταση στην χώρα. Αντίθετα κυριαρχεί η αίσθηση ότι με αυτόν πρωθυπουργό θα κάνουν πάρτυ τα διάφορα τρωκτικά. Για Δήμαρχος στο Άμστερνταμ είναι μια χαρά αλλά για πρωθυπουργός στην Ελλάδα πείθει κανέναν; Μακάρι να κάνω λάθος.
    Δυστυχώς το ζητούμενο για την χώρα δεν είναι απλά μια επαρκή διαχειριστικού χαρακτήρα διακυβέρνηση αλλά μια ουσιαστική αναδιάρθρωση του ελληνικού κράτους και των μηχανισμών του και μία επιθετική οικονομική πολιτική που θα οδηγήσει σε ένα νέο μοντέλο ανάπτυξης. Λιγότερο αλλά ισχυρότερο κράτος. Ουσιαστική απελευθέρωση των αγορών με δυναμική εποπτεία της λειτουργίας του ανταγωνισμού. Άλλο μοντέλο δεν προτείνει κανείς με την εξαίρεση του ΚΚΕ. Η κατάσταση μακροπρόθεσμα είναι do or die…

  16. vag avatar
    vag 11/06/2009 19:54:54

    λοιπον λοιπον::
    ξεκιναμε με αλλαγες σε κυβερνητικο εκπροσωπο και γραμματεα περναμε το καλοκαιρι(που οπως ολα δειχνουν παλι θα εχει φωτιες)και φτανουμε στο Σεπτεβρη οπου παμε για εκλογες στις
    20 Σεπτεμβριου 2009 με νεα ψηφοδελτια εξω ολοι οι γνωστοι που προκαλεσαν και σημαια η ανασυσταση του κομματος!!! δεν υπαρχει νοημα για τιποτε αλλο!!! αν ξαναανοιξει η Βουλη θα ειμαστε παλι στο ιδιο εργο θεατες!!!!

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/06/2009 20:13:50

    Απορώ πώς δεν βλέπετε όλοι το απολύτως προφανές: το βασικό πρόβλημα της ΝΔ και του Καραμανλή είναι, απλώς, η ΠΑΡΕΟΚΡΑΤΙΑ.

    - Όταν χειάζονται μερικές δεκάδες PhD για να "τρέξει" το Μαξίμου και αυτός χρησιμοποιεί μια παρέα 5-10 ατόμων, εκ των οποίων οι μισοί είναι απόφοιτοι Λυκείου, πώς θα τα καταφέρει;

    - Όταν όλο το κράτος είναι στελεχωμένο από εκατοντάδες "κολλητούς" (συγγενείς, κουμπάρους, φίλους) που δεν έχουν τα απαραίτητα προσόντα, πώς θα λειτουργήσει;

    - Όταν το μοντέλο της παρεοκρατίας επαναλαμβάνεται σε μικρογραφία σε κάθε Υπουργείο, πώς θα προχωρήσει το κυβερνητικό έργο;

    Όχι μόνο έχουν μαζέψει γύρω τους όλους τους ανάξιους, αλλά είναι και τόσοι λίγοι αριθμητικά (λόγω ανασφάλειας) που απλώς δεν μπορούν να αφιερώσουν τις απαιτούμενες ανθρωποώρες! Πιθανόν και ο ίδιος ο Καραμανλής να μην θέλει ικανούς γύρω του, για να μην του επισημαίνουν τις ανεπάρκειές του.

    Η παρεοκρατία καθιστά αδύνατη οποιαδήποτε αλλαγή, για τον απλούστατο λόγο ότι, όποιος και να πάει να αντικατασταθεί, έχει "πλάτες" σε κάποια κυβερνητική παρέα, τόσο πιο ισχυρή, όσο πιο σοβαρή είναι η θέση που κατέχει. Για παράδειγμα, πώς να αλλαχθεί ένα ανάξιος διοικητής ΔΕΚΟ όταν παίρνει τηλέφωνο κάποιον στην παρέα του Μαξίμου και αυτός πιάνει απ' ευθείας τον Καραμανλή; Γι' αυτό η ΝΔ δεν έχει καμμία ελπίδα!

    Αυτή η ΠΑΡΕΟΚΡΑΤΙΑ είναι λοιπόν το βασικό πρόβλημα της ΝΔ και τα υπόλοιπα έπονται!!!

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 23:11:04

    Δεν ξερω τι λετε εσεις,αλλα εγω τον Κρατζαφερ,με τιποτα δεν τον βαζω στην ακροδεξια.
    Πονηρος ειναι που ειδε το κενο και τρυπωσε,αλλα μεχρις εκει.
    Και εχει και προτασεις για την μεταναστευση,που εκανε τον καραμανλη να παραμιλα.
    Ασχετως αν εκει μεσα,μπορει να υπαρχουν και καποια φυντανια.Αυτα ομως,εχουν και αλλες αυλες να βοσκησουν.

  19. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 12/06/2009 03:46:45

    Ασχετο με την αναρτηση αλλα το αναφερω γιατι σχετιζεται με τον μπαρμπα του σημερινου, που ξεπουλησε τα συμφεροντα των Ελληνων, ακομη και στο θεμα των γερμανικων αποζημιωσεων. Την αφορμη μου την εδωσε ο Κανταφι, που απεδειξε οτι οταν εχεις στα σκελη σου αυτα που κανουν τη διαφορα των δυο φυλων, μπορεις και πετυχαινεις πολλα - πεντε δισεκατομμυρια δολλαρια θα παρει η χωρα του απο την Ιταλια για την κατοχη της Λιβυης απο τους Ιταλους απο το 1910 ως το 1941, αν δεν κανω λαθος. Εμεις, ο μπαρμπας, δηλαδη του σημερινου Καραμανλη, "δωρισε" στη Γερμανια, μαζι με τον Μερτεν, αν θυμαστε οι μεγαλυτεροι, και τις πολεμικες αποζημιωσεις προς την Ελλαδα, στις οποιες περιλαμβανονταν και οι αποζημιωσεις των θυματων των Γερμανων στη διαρκεια της Κατοχης. Εκεινος εκανε την αρχη και ηρθαν κατοπιν οι ΠΑΣΟκοι και απαγορεψαν την εκτελεση της δικαστικης αποφασης για τα θυματα του Διστομου. Κι' ερχονται τωρα οι Γερμανοι και μας πιανουν και τον πισινο επειδη εχουν στα χερια τους οσα τους πασαραν ο Χριστοφορακος και ΣΙΑ για τους λαδιαρηδες πολιτικους μας Τα σημειωνω απλως γιατι δεν ξεχνανε ολοι.

  20. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/06/2009 07:33:58

    Δημος Σταρενιος: Οι Γερμανοι ειναι φίλοι μας