26/09/2008 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δυναμική εμφάνιση εκτός τόπου και χρόνου

Σκληρό μήνυμα προς τους αντάρτες και ουσιαστικά προς τους δελφίνους της Νέας Δημοκρατίας (βλ. Ντόρα) έστειλε το πρωί ο Κώστας Καραμανλής, μιλώντας από το βήμα της Κεντρικής Επιτροπής: «Είμαι αποφασισμένος να προχωρήσω. Όχι στο συνεχές πριόνισμα, όχι στην υπονόμευση της κυβέρνησης. Όποιος έχει άλλα σχέδια, ας με αμφισβητήσει στα ίσια, ας ρίξει την κυβέρνηση». Ζήτησε επίσης από όλους να αναλάβουν τις ευθύνες τους και συμπλήρωσε: «Εγώ απέναντι στην παράταξη και απέναντι στον τόπο αναλαμβάνω τις δικές μου, είμαστε εδώ για να προάγουμε το συνολικό καλό. Η πρωθυπουργία ποτέ δεν ήταν για μένα αυτοσκοπός». Αναφερόμενος στην εσωκομματική κριτική μίλησε για «προσωπικές προβολές», στις οποίες έχει επιδείξει κατά το παρελθόν ανοχή. Ωστόσο, συμπλήρωσε πως η ανοχή έχει τα όριά της και πως δεν μπορεί να συνεχίζονται συμπεριφορές που «μας αδικούν κατάφορα». Κάλεσε τέλος όλους να στηρίξουν το έργο της κυβέρνησης και μίλησε για «συμμαχίες συμφερόντων» που στρέφονται εναντίον της κυβέρνησης και εμποδίζει τις ...»μεγάλες αλλαγές».

Επιβεβαιώνεται δηλαδή  αυτό που λέγαμε όλες αυτές τις ημέρες. Κύριο μέλημα του πρωθυπουργού δεν είναι η αλλαγή πολιτικής και γραμμής πλεύσης, αλλά η αντιμετώπιση της διογκούμενης εσωκομματικής αμφισβήτησης και η αποκατάσταση των εσωκομματικών ισορροπιών. Μπορεί λοιπόν να κέρδισε σε ένα βαθμό τις εντυπώσεις στην κομματική βάση σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη, για τον πολύ κόσμο όμως έδειξε να κινείται ακόμα μια φορά εκτός τόπου και χρόνου. Απόδειξη η εμμονή στις «μεγάλες επιτυχίες» της κυβέρνησής του, με τις οποίες ξόδεψε το μεγαλύτερο μέρος της ομιλίας του.

Κατά τα άλλα και πιο σημαντικά, ο Πρωθυπουργός:

- «Ξεπέταξε» από την πρώτη κιόλας «σελίδα» της ομιλίας του τα σκάνδαλα που φθείρουν καθημερινά την κυβέρνηση του, μιλώντας, όπως και στη Θεσσαλονίκη, για «παραπολιτική», για ευθύνες που πέφτουν «επί δικαίων και αδίκων» και για την δικαιοσύνη που ανέλαβε πάλι να τα ...ξεκαθαρίσει όλα.

- Ειδικά για την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου τόνισε πως γίνονται όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την προστασία του δημόσιου συμφέροντος και ότι υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη, τα πορίσματα της οποίας αναμένονται. Δεν ήμουν μέσα για να δω αν τον ρώτησε κανείς για τον κ. Ρουσόπουλο και τον Εφραίμ

- Ήταν απολογητικός στο θέμα του ανασχηματισμού (για τον οποίο δέχεται ισχυρές πιέσεις0, λέγοντας ότι οι αλλαγές «μπορεί να είναι δύο ειδών, σε πρόσωπα και σε πολιτικές», αλλά «δεν γίνονται υπό πίεση ή υπό τους όρους της δημοσιότητας».

-Στήριξε τον Γιώργο Αλογοσκούφη και τις επιλογές του, λέγοντας ότι παρά το διεθνές δυσμενές κλίμα, όπου «κολοσσοί καταρρέουν», η Ελλάδα ακολουθεί ......αναπτυξιακή πορεία.

Να σημειώσουμε τέλος ότι η ομιλία του θύμιζε έντονα προεκλογική περίοδο, καθώς επανέλαβε τα γνωστά. Ότι δηλαδή παρέλαβε καμένη γη από το ΠΑΣΟΚ κλπ κλπ.

Η συνέχεια στα κανάλια το βράδυ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 26/09/2008 14:16:27

    γιατί το βράδυ στα κανάλια ρε φακτορα; εδώ πέρα υπάρχουν ένα σωρό καραμανλικοί. δεν έχουν κατι τις να πουν;

  2. Nick avatar
    Nick 26/09/2008 14:20:45

    Αν νομίζει ο Καραμανλής ότι εδώ δεν θα δούμε του πλούσιους να φτωχαίνουν και τους φτωχούς να πεθαίνουν, έχασε κατα κράτος.

  3. trivoli avatar
    trivoli 26/09/2008 14:21:50

    Οι ενθουσιασμοί κρατούν μέχρι ένα Σαββατοκύριακο. Μόνο εάν βρεί ο Κώστας ένα τρόπο να σταματήσει τα ύπουλα και βρώμικα κτυπήματα των καναλο-εκβιαστών θα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΑΓΚΑΣ.
    Το να κάνει ΜΟΝΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ για το ποιοί προσπαθούν να χειραγωγήσουν τη σκέψη μας το ξέρουμε από χρόνια και από μόνοι μας.

  4. prasi-naloga avatar
    prasi-naloga 26/09/2008 14:22:54

    Ότι και να κάνουν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης και ο Κοντομηνάς δεν τραβάει το ψοφίμι τους.
    Δίπλα στον Καραμανλή ο "φιλέλληνας" Γιωργάκης φαίνεται πολιτικό μυρμύγκι! Άντε πίσω στην πατρίδα σου άνθρωπέ μου, δεν είμαστε πιά προτεκτοράτο των Αμερικανών.

  5. bloomin avatar
    bloomin 26/09/2008 14:23:34

    Δύο ερωτήσεις ΜΟΝΟ για το Γιωργάκη:
    1. Εάν επανέλθει το σχέδιο Ανάν θα το ψηφίσεις (όπως το 2005) ή όχι;
    2. Συμφωνείς για τις συμφωνίας Ελλάδας-Ρωσίας ή όχι;
    ΕAN ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΗΛΕ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΑΚΕΣ θα ρωτούσε αυτές τις δύο ΑΠΛΕΣ ερωτήσεις, αλλά κανείς δεν το τολμάει να το κάνει ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟΥ ΠΑΝΥΒΛΑΚΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Βλέπεις τα υπερατλαντικά αφεντικά παρακολουθούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τόσα λεφτά δίνουν για τη σκηνοθεσία.

  6. αργος avatar
    αργος 26/09/2008 14:24:49

    ρε Factorx έχεις λυσσάξει Μα τι θέλεις; Nα γράψουμε πάλι τα ίδια. Κάποιοι υπέρ, κάποιοι κατά και το συμπέρασμα 'factorix'. Factorx τη θυμάσαι τη φράση 'το πολύ το ΚΚ κάνει το παιδί μα...κα'; Με τον κωστάκη σου πάει κουτί...

  7. Στελιος® avatar
    Στελιος® 26/09/2008 14:27:06

    Ειλικρινα απορω με αυτους που πανηγυριζουν. Τι ειπε ρε παιδια για εμας τους πολιτες και τα προβληματα μας που σας εκανε να αισθανεστε αισιοδοξοι?
    Εκτος και αν πανηγυριζετε γιατι εβαλε τις φωνες σους εσωκομματικους "ανταρτες". Αλλα μην μπλεκουμε το κομμα με τη χωρα.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/09/2008 14:31:48

    Τους ξέσκισες μεγάλε...ΜΠΡΑΒΟ...

    Η βλακεία είναι ανίκητη

  9. mareli avatar
    mareli 26/09/2008 14:39:05

    ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΥ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!

    "Δείτε τα κανάλια απόψε"!!! Έλεος αυτό το επικοινωνιακό αλισβερίσι πρέπει να τελειώνει αλλιώς το μήνυμα που παίρνουμε με μεγάλη θλιψη είναι:
    "Εκεί που τελειώνουν ta blogs... αρχίζουν τα δελτία των 8"
    Κατάντια...

  10. Etsi_etsi avatar
    Etsi_etsi 26/09/2008 14:56:21

    Βρε βρε βρε... ξαφνικά οι Δεξιοί ανακάλυψαν τα συμφέροντα και τον πόλεμο εναντίον τους.
    Όταν τα ΜΜΕ έβριζαν τον Παπανδρέου και του έλεγαν "Γιώργο φύγε", είχαν πιει το αμίλητο νερό...
    Υποκριτές και φαρισαίοι!
    Τα ΜΜΕ κατάλαβαν ότι ο κόσμος θέλει τον Παπανδρέου. Δεν μπόρεσαν να περάσουν τα σχέδιά τους.
    Ήρθε η σειρά του Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου να εκπληρώσει τις υποσχέσεις του (χωρίς θεατρινισμούς και ψεύτικες υποσχέσεις σαν τον Κωστάκη).

  11. nas avatar
    nas 26/09/2008 15:04:56

    Χμμμμμ... δεν τραβάει η ομάδα! Εδώ μιλάμε για τον Κωστάκη και οι δεξιοί λένε για το Γιωργάκη. Που είναι τα "ροζ" υποστυλώματα των απατεώνων σήμερα; Τι έχουν να πούν; εντάξει; έκανε το άλμα προς τα μπρος;

  12. leon avatar
    leon 26/09/2008 15:14:57

    "Στήριξε τον Γιώργο Αλογοσκούφη και τις επιλογές του, λέγοντας ότι παρά το διεθνές δυσμενές κλίμα, όπου «κολοσσοί καταρρέουν», η Ελλάδα ακολουθεί ……αναπτυξιακή πορεία" --- Οσο περναει η ωρα τα μηνυματα ειναι ακομα ποιο δυσοιωνα για τη ΝΔ. Λογικο ειναι να εχει εντονο προεκλογικο χαρακτηρα η ομιλια του ΚΚ αφου κοντα ειναι το κανονι που θα βαρεσει η Πειραιως...και μαλλον θα ακολουθησουν και αλλες...

  13. theo avatar
    theo 26/09/2008 15:46:31

    Ο ΛΩΛΟΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.

  14. spikol avatar
    spikol 26/09/2008 16:03:57

    ΦΑΚΤΟΡΕΣ... ειστε απλά ΑΝΤΙΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ.

    Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ελεύθερες σκέψεις που μπορούν να συνδυάσουν τις ειδήσεις των 8:00 με κάποια BLOGS.
    KATANTIA οχι μόνο επώνυμα αλλά και ανωνυμα!!!!

  15. commento avatar
    commento 26/09/2008 16:08:13

    Τελικά ο Καραμανλής θέλει να πείσει:
    ότι η φοροαπαλλαγή των μεγάλων επιχηρήσεων δεν εξυπηρετεί τις "συμμαχίες συμφερόντων"
    ότι τα στρατέυματα στο Λίβανο, στο Κόσοβο, στο Αφγανιστάν δεν εξυπηρετούν τις "συμμαχίες συμφερόντων"
    ότι το κουκούλωμα όλων των σκανδάλων από το 2004 μέχρι σήμερα δεν έχει εξηπηρετήσει συμφέροντα
    ότι η ακρίβεια που αφήνει ανέλεγκτη δεν εξυπηρετεί συμφέροντα
    ότι η εξαθλίωση της δημόσιας υγείας και παιδείας δεν εξηπηρετεί "συμμαχίες συμφερόντων"
    ότι κουνώντας τα χέρια του μόνο όταν μιλάει στο πάνελ πολεμάει τις "συμμαχίες συμφερόντων".

  16. commento avatar
    commento 26/09/2008 16:11:22

    Εν προκειμένω παραδέχομαι ότι είμαι βαθιά αντικαραμανλικός και αντιδεξιός... με όποιο χρώμα και αν εμφανίζεται η δεξιά από μπλε και πράσινο μέχρι και κόκκινο...

  17. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 26/09/2008 16:40:19

    μετα απο...αυτο δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα αλλο ... σε μια σειρα ο ανωνυμος 17 τα ειπε ολα !!!!
    Μπραβο μεγαλε !!!!!! τους ταπωσες κανονικα !!!!

    Υ.Γ και προς μερικους δεξιουλιδες εδω μεσα σταματηστε απλα να φωναζετε και προβαλετε και κανενα επειχηρημα παιδες ! Αλλιως αρχιστε απλα να φωναζετε το "ΔΑΠ ΔΑΠ ΔΥΝΑΜΗΗΗΗ" με συνοδεια ταμπουρλων οπως κανατε στα φοιτητικα σας χρονια πριν απο τις φοιτητικες εκλογες !!!!

  18. ςς avatar
    ςς 26/09/2008 17:15:25

    Λίγος και τελειωμένος,το θέατρο έλαβε τέλος.Δεν είμαστε πια στο 2004, ο μόνος που δεν το αντιλαμβάνεται είναι ο ίδιος ο Πρωθυπουργός.Δυστυχώς γι'αυτόν αλλά και για μας που ελπίζαμε, μπας και...

  19. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 26/09/2008 18:13:35

    Φάκτορα,
    Ευτυχώς που υπάρχουν και τα blog, και δεν παίζουν μόνες τους οι τηλεοράσεις με τις σκλαβωμένες σκέψεις.
    Απόλυτη κατάντια επώνυμα έστω και με ψευδόνυμα.
    ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ!!!!!!

  20. Theodore avatar
    Theodore 26/09/2008 18:29:43

    Γιατι βρωμικα χτυπηματα φιλε;
    Η κυβερνηση,δηλαδη, πραττει εργο και εμεις δεν το βλεπουμε, γιατι μας στραβωνουν οι καναλαρχες;
    Μα για τοσο μαλακες μας εχεις ολους εμας;Και τοσο μαζοχες, να γινεται εργο κι εμεις να μην το βλεπουμε;Και να κατηγορουμε κι απο πανω;

  21. Theodore avatar
    Theodore 26/09/2008 18:33:59

    @ ςς
    Τα ιδια ακριβως σκεπτομαι κι εγω φιλε μου.Και αναλογα σκεπτομουν το 04, μοολις βγηκε ο χοντρος, αν και δεν τον ψηφισα, γιατι ειχα κι εγω επηρεαστει απ αυτα που ελεγε.
    Ελεγα λοιπον κι εγω, ρε λες να ...;
    Αλλά πουουου!
    Τι κριμα για ολους μας!Αντε τωρα, να βρουμε αλλον.
    Καλα για τον "ποδηλατη", δεν το συζηταω.

  22. commento avatar
    commento 26/09/2008 19:39:53

    Επειδή έπεσε πολύ διαφήμιση για το Ωνάσειο και επειδή επεσήμανα πιο πάνω πως ο Καραμανλής εξαθλιώνει τη δημόσια υγεία σε όφελος των ιδιωτικών νοσοκομείων στέλνω και μία υπουργική απόφαση του 2004 (Αλογοσκούφης - Κακλαμάνης) με την οποία χάρισαν στο Ωνάσειο 10.000.000 € απ' τα λεφτά μας έτσι... Για να ξέρουμε τελικά ποιος πολεμάει τα συμφέροντα :

    ΑΡΙΘΜ. Υ4Β/ΟΙΚ.44274/Φ25
    (ΦΕΚ Β` 690/11.5.2004)
    ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΩΝΑΣΕΙΟΥ ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ 2004.

    ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
    ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ


    ΑΡΘΡΟ ΜΟΝΟ
    καθορίζουμε το ύψος της επιχορήγησης του ΩΝΑΣΕΙΟΥ ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ από το Δημόσιο για το οικονομικό έτος 2004 στο ποσό των εννέα εκατομμυρίων τριακοσίων χιλιάδων Ευρώ (9.300.000,00 Ε) το οποίο θα καλυφθεί:

    α) το ποσό των 9.000.000,00 ευρώ προέρχεται από τον Τακτικό Προϋπολογισμό ΚΑΕ 2543 β) το ποσό των 300.000,00 ευρώ θα βαρύνει τις πιστώσεις του ανωτέρω (5) σχετικού έργου του Προγράμματος Δημοσιών Επενδύσεων και θα καλύψει τη δαπάνη για προμήθεια εξοπλισμού, προκειμένου να αντιμετωπισθούν ανάγκες που θα προκύψουν κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

    Η παρούσα να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

  23. GMgreknik2456 avatar
    GMgreknik2456 26/09/2008 19:45:18

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ BLOCK ΩΣ ΕΔΩ ΤΕΛΟΣ
    ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ
    ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ
    ΑΠ΄ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ