#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δρυός πεσούσης το Mega ξυλεύεται



Κάτι τρέχει στις σχέσεις της κυβέρνησης με το Mega και δεν χωρεί αμφιβολία γι' αυτό. Η νέα παρέμβαση υπουργού, αυτή τη φορά του Δ. Ρέππα, και η αντιπαράθεση με τους παρουσιαστές των ειδήσεων, δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Μετά τον τσακωμό με τον Γ. Πεταλωτή, τις συνεχείς παρεμβάσεις υπουργών κάθε φορά που κάποιος στο Mega λέει κάτι που δεν αρέσει, έρχεται και ο συνήθως ψύχραιμος κ. Ρέππας για να εκραγεί διότι του... έθιξαν τις μετατάξεις που έκανε.

Η αφορμή είναι φυσικά τα σχόλια των παρουσιαστών. Η αιτία, ωστόσο, είναι ότι οι παραδοσιακοί επιχειρηματίες που κρατούν στα χέρια τους και τη δύναμη των Μέσων Ενημέρωσης εγκαταλείπουν τον κ. Παπανδρέου.

Αντιλαμβανόμενος ο πρωθυπουργός ότι δεν μπορεί να έχει στήριξη από τους παραδοσιακούς υποστηρικτές του, φαίνεται να έχει δώσει εντολή να μη μένει τίποτε αναπάντητο.

Και μην εκπλαγείτε αν δείτε να γενικεύεται ο πόλεμος και μέσα από εφημερίδες.

Δρυός πεσούσης πας επιχειρηματίας ξυλεύεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vardarskian avatar
    vardarskian 19/05/2011 21:44:10

    "ζήτησα να παρέμβω γιατί έμαθα ότι κάνατε ένα σχόλιο... Δεν ξέρω τι ακριβώς είπατε..."

    Ζούμε μεγάλες στιγμές...!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ vardarskian 19/05/2011 22:19:44

      "η τρόικα μας ζητά απολύσεις για συμβολικούς λόγους"

      γεμάτο ...μαργαριτάρια ήταν
      Μια συμβολική ...απελευθέρωση θα κάνουν

      • ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
        ΑποΜηχανηςΦτωχος @ Ο Ιθαγενής 20/05/2011 00:12:56

        Σ αυτό έχει δίκιο ο Ρέππας. Πράγματι οι λόγοι των απολύσεων ΔΕΝ είναι οικονομικοί. Η ελάφρυνση είναι αμελητέα, η δυσλειτουργία που θα προκύψει κοστίζει και δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα γιατί το πρόβλημα ΔΕΝ είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.
        http://dx.doi.org/10.1787/723622503117
        Όσο για το mega εδώ και κανα μήνα ψηφίζει Μπένυ.

        • Γιώργης avatar
          Γιώργης @ ΑποΜηχανηςΦτωχος 20/05/2011 11:17:30

          Πάντοτε τό Mega ψήφιζε Μπέννυ...
          Μή ξεχνᾶμε τό τσίρκο ποὺ εἶχε γίνει μέ τήν «ἐκλογή» τοῦ ΓΑΠ!
          Ἁπλῶς ἔκαναν τήν ἀνάγκη φιλότιμο..., εἴχανε «γίνει Κυβέρνηση» βλέπεις....

  2. toumba avatar
    toumba 19/05/2011 21:51:30

    Πουλημένοι στο Παsόκ είναι στο Mega. Γράφτε ρε παιδια, που είναι ο ορεστιος να μιλησει για την Τρέμη.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2011 21:52:36

    Μα φυσικό είναι... με τέτοιο ΠΔΕ και τόσηηηη ρευστότητα στην αγορά κάποιοι ...πεινάνε.

    ...και όταν πεινούν τα αφεντικά τα ανεξάρτητα και αδέσμευτα σκυλάκια ανησυχούν και αλυχτούν και ας είναι των σαλονιών. Αυτά άλλωστε κάνουν και τον περισσότερο θόρυβο.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/05/2011 21:54:38

    Ο ΓΑΠ τους έχει βάλει υπηρεσία κάθε βράδυ να βλέπουν μεγκα και να παρεμβαίνουν .Κάθε φορά που βγαίνουν τα ποσοστά του πασοκ "εκτινάσονται" από τα διαμάντια που ακούγονται.
    Να'σαι καλά ΓΑΠ. Πάντα τέτοια......

  5. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 19/05/2011 21:58:50

    Εκεί που είναι να θιχτούν δεν θίγονται..εκεί δεν μιλάει κανένας!

  6. αλιγγάτωρ avatar
    αλιγγάτωρ 19/05/2011 22:09:44

    βάλτε ρε παιδιά το βίντεο να το δούμε και μείς...

  7. Y. avatar
    Y. 19/05/2011 22:10:15

    Τουλάχιστον οι πασόκοι έχουν γκατς, και τους τη βγαίνουν. Επί 5,5 χρόνια το κ...κάναλο έφτυνε τους δικούς μας, κι αυτοί λέγαν ψυχαλίζει. Μηδέν αγωνιστικότητα. Κότες του κερατά
    Πρόεδρε Αντώνη Σαμαρά. Μια από τις απαιτήσεις για να μπουν στα ψηφοδέλτια, η μαχητικότητα των υποψηφίων. Για τη παράταξη και το κόμμα, όχι για τη πάρτη τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Y. 20/05/2011 10:49:14

      Πολύ σωστά!

  8. King Leonidas avatar
    King Leonidas 19/05/2011 22:24:30

    Το πρώτο σχόλιο του vardarskian τα λέει όλα. Το άκουσα και εγώ και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Βγήκε ο Ρέππας στο MEGA χωρίς προηγουμένως να έχει ακούσει τα σχόλια τα οποια τον αφορούσαν. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Έχετε παρατηρήσει τον εκνευρισμό της Τρέμη τόσο σήμερα όσο και την Δευτερα με τον Πεταλωτή? Μονο μπουνιές δεν έπαιξαν.

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/05/2011 22:31:56

    Η κυβέρνηση δεν αφήνει τίποτε αναπάντητο και από την πλευρά της καλά κάνει. Και άσχετα με τις πολιτικές μου προτιμήσεις μου αρέσει να συγκρούεται με απρεπείς δημοσιογράφους που προσπαθούν να μην αφήσουν να ακουσθεί ο συνομιλητής τους και να πουν το δικό τους. Δεν αρκεί να συγκρούεται μόνο ο Τζαβάρας.

  10. King Leonidas avatar
    King Leonidas 19/05/2011 22:45:41

    Μετά από το γνωστό επεισόδιο, το όνομα του Τζαβάρα δεν ακούγεται καν στο δελτίο του MEGA για λόγους προφανείς. Έχει μπει στην μαύρη λίστα. Ακόμα και έγκλημα να κάνει (που λέει ο λόγος) το MEGA δεν θα πει τίποτα. Τον έχουν στα μαύρα κατάστιχα. Στα υπόλοιπα μέσα ενημέρωσης εννοείται ότι ο Τζαβάρας βγαίνει κανονικά (ακόμα και στο δελτίο της NET). Στο MEGA ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα κάνουν καιρό να ξεχάσουν το περιστατικό.

  11. δημης avatar
    δημης 19/05/2011 23:11:06

    "Η αιτία, ωστόσο, είναι ότι οι παραδοσιακοί επιχειρηματίες που κρατούν στα χέρια τους και τη δύναμη των Μέσων Ενημέρωσης εγκαταλείπουν τον κ. Παπανδρέου."
    ΤΟ...ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ....... ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ......

  12. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 19/05/2011 23:13:48

    τελειωσαν τα λεφτα και στο μεγκα αρχισε τα ψαλτηρι.
    αντε να γινει αλτερ και το μεγκα.
    αντε με το καλο, που ανεβηκαν στα κεραμιδια να υποστηριξουν τον ντομινικ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ λαικη δεξια 20/05/2011 10:39:26

      Δεν τελείωσαν ακόμη όλα τα λεφτά. Τελειώνουν του Μπόμπολα, αλλά αυτός σκέφτεται να πουλήσει το ποσοστό του στο Βαρδινογιάννη, που έχει (ακόμη) αρκετά λεφτά. Τα πετρέλαια βλέπεις, αλλά και τα καράβια... Οπότε, προς το παρόν, λεφτά (ακόμη) υπάρχουν. Κι αν δεν βάζει προς το παρόν ο Βαρδινογιάννης, γιατί δεν θέλει με τα δικά του φράγκα να κάνουν κουμάντο οι άλλοι, όταν πουλήσει ο Μπόμπολας (που έχει πολύ καλή σχέση με το Βαρδινογιάννη), τότε θα βάλει τα λεφτά που χρειάζεται το Mega ο Βαρδινογιάννης.

      Και τελικά από όλη τη διαπλοκή θα επιβιώσουν οι δύο πετρελαιάδες, Λάτσης και Βαρδινογιάννης. Θα είχε επιβιώσει ίσως κι ο Ωνάσης αν είχε κάνει το διυλιστήριο στην Πάχη Μεγάρων. Τελικά, μεγάλη υπόθεση το πετρέλαιο. Εκεί βασίζεται η Νέα Τάξη. Όλα περνούν από τον έλεγχο του πετρελαίου. Πετρέλαιο ίσον δολάρια, ίσον παγκόσμια εξουσία... Γι' αυτό και οι δικές μας ιστορίες με τους αγωγούς κλπ. Και το φυσικό αέριο στην ευρύτερη πετρελαϊκή αγορά εντάσσεται...

  13. gynner avatar
    gynner 19/05/2011 23:59:11

    Τι να σας πώ βρε παιδιά.Εμένα ο Ρέππας μου θύμισε τον Κούγια στο θρυλικό
    -"μου είπαν οι συνεργάτες μου οτι ακούστηκε το όνομα μου και θέλω να παρέμβω."
    -"Οχι κ. Κούγια κανείς δεν είπε κάτι για εσάς"
    -Αα...οκ....τι θέμα συζήτησης έχει η εκπομπή σας;Μήπως θέλετε να κάνω κάποιο σχόλιο;"

  14. charulisN avatar
    charulisN 20/05/2011 00:01:32

    Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Τέλειωσαν τα λεφτά, ο παράς που λέμε. Και δάνεια γιοκ.

  15. noldor avatar
    noldor 20/05/2011 00:30:02

    Ότι και να λέτε πάντως για το MEGA, εγώ ένα έχω να πω : δείτε ειδήσεις σε όποιο άλλο κανάλι θέλετε και αν βρείτε κάποιο που να μην μεταφέρει τις ειδήσεις ως δελτίο τύπου των υπουργείων και που να ακούγεται σοβαρά άλλη άποψη πείτε μου να το βλέπω και γω.

  16. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/05/2011 00:36:03

    αυτη ειναι η διαφορα πασοκ νδ. το πασοκ βγαινει ακομη και τωρα που εχει φθασει τη χωρα στην πιο αθλια κατασταση και την εχει ξεπουλησει ,βγαινει και απανταει. απο τη νδ οταν ηταν στην κυβερνηση τους επιανε πανικος ακομη και για ενα απλο θεμα καθημερηνοτητας

  17. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 20/05/2011 01:28:35

    Εχει χαθεί η μπάλα λέμε.......

  18. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 20/05/2011 02:57:37

    :mrgreen:

  19. Pluto avatar
    Pluto 20/05/2011 06:42:14

    Συμφωνώ 100% με το"κότες του κερατά" που λέει παραπάνω ο Υ. Πάντως άμα δεν έχεις άποψη τεκμηριωμένη, πώς να προκύψει η μαχητικότητα;;

  20. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 20/05/2011 09:48:08

    Κοίτα να δεις τι έπαθα τώρα... Εκεί που έκοψα να βλέπω γενικά ειδήσεις από την χουντοτηλεόραση, τώρα θ' αρχίσω να βλέπω MEGA! Δεν χάνονται τέτοιες ιστορικές στιγμές, τα "σκυλάκια" να δαγκώνουν το χέρι που τα τάισε... Όντως ζούμε μεγάλες στιγμές, τόσο μεγάλες που θα έχω να τα διηγούμαι στα εγγόνια μου μεθαύριο! :)

  21. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 20/05/2011 10:10:39

    Σχέδιο ΠΑΣΟΚ μου μυρίζει. Δεν πείθομαι με τίποτα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δάσκαλος 20/05/2011 10:41:19

      Σωστά, πάνε τώρα να αλλάξουν αρχηγό. Θα δούμε τι θα γίνει, αν θα πιάσει το κόλπο. Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Κι ο Βενιζέλος, τόσον καιρό στήριζε. Αν μείνει στη μνημονιακή λογική, θα γυρίσει όλος ο λαός εναντίον του. Αν το γυρίσει αντιμνημονιακός, πόσο αξιόπιστος θα είναι τώρα πια;

  22. giocorfu avatar
    giocorfu 20/05/2011 10:37:07

    Κύριοι ως Έλληνες είμαστε άξιοι της τύχης μας(αυτής που μας προδιαγραφούν οι άλλοι φυσικά) όταν ακούς μέσα σε παρέα εργαζόμενων γυναικών κουβέντα για το τι έγινε χτες βράδυ στο ένα η στο άλλο σήριαλ,δεν νομίζω ότι περιμένεις και πολλά.Αλλά ποιος να σε σώσει? ο ΓΑΠ!!!!! ο Σαμαράς!!!!! ο Τσίπρας!!!!!!
    η Αλέκα!!!! Η Ντόρα!!!! και όλοι οι άλλοι ευκαιριακοί πολιτικοί του οπού φυσάει η μίζα,το ζεστό ευρόπουλο. Αυτοί που μέχρι προχτές που ήταν αντιπολίτευση ''κοίταζαν'' τάχα μου το δίκιο του εργαζομένου και όταν ανέβηκαν στην καρέκλα μας π....ξαν κανονικά. Είμαστε άξιοι ΜΑΚΑΚΕΣ Έλληνες και γ...μω τα μυαλά που εκεί που μας έχουν πεθάνει τους θέλουμε πάλι.

  23. George avatar
    George 20/05/2011 12:46:08

    Ετσι είναι αυτά...
    Οπως λέει και το ρητό....
    Οπως στρώσεις θα κοιμηθείς...
    Καληνύχτα Ελλάδα

  24. koinos_nous avatar
    koinos_nous 20/05/2011 13:43:55

    Επειδη σταση πληρωμων και επιστροφη στη δραχμη θα γινει μονο κατοπιν εντολης του μπαρμπα-σαμ στο παιντι (στου Σαμαρα την ατζεντα δεν πιστευω οτι ειναι ) μηπως η λυση ειναι να το απαιτησουμε εμεις απο την κυβερνηση μαζι με εθνικοποιηση των τραπεζων μπας και λυτρωθουμε?

  25. politco on avatar
    politco on 20/05/2011 16:48:29

    ένα μπράβο στον Υ. και προσθέτω: επί 5,5 χρόνια ήξεραν να υποσκάπτουν τον Καραμανλή ακόμη και μέσα από το κ....κάναλο. Μπράβο Υ.