29/12/2008 17:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δρομολογούνται κρίσιμες εξελίξεις στη Μέση Ανατολή

Όπως φαίνεται από τους χάρτες, η Γάζα δεν έχει καμία στρατηγική αξία για το Ισραήλ. Πρόκειται για μια κουκίδα εδάφους, δίχως νερό και χωρίς άλλους πολύτιμους πόρους για το Ισραήλ. Είναι μια πάμπτωχη περιοχή, με έναν αραβικό πληθυσμό που γεννά συνεχώς (υπολογίζονται πάνω από 1,5 εκ. Παλαιστίνιοι). Αυτό που πρωτίστως ενδιαφέρει το Ισραήλ, είναι αυτό που δεν έχει. Δηλαδή, γη. Γι' αυτό, το σημαντικότερο είναι η Δυτική Όχθη του Ιορδάνη και βέβαια, τα νερά του ποταμού.

Κατά τα λοιπά, το Τελ Αβίβ επιλέγει αυτή τη στιγμή τη Γάζα για να κάνει μια επίδειξη δύναμης, δυο χρόνια μετά το φιάσκο στο Νότιο Λίβανο, για να στείλει το μήνυμα στη Δύση και στους Άραβες ότι επανέρχεται δριμύτερο και ότι αυτό είναι το "αφεντικό" στην περιοχή. Πολύ περισσότερο, να προκαταλάβει οποιεσδήποτε πρωτοβουλίες θέλει να πάρει η νέα αμερικανική ηγεσία Ομπάμα. Κάτι τέτοιο άλλωστε βολεύει και τη νέα αμερικανική ηγεσία, δεδομένου ότι οι οποιεσδήποτε πρωτοβουλίες αναλάβει ο αμερικανός πρόεδρος από τη στιγμή που θα εγκατασταθεί στο Λευκό Οίκο θα είναι... «ευπρόσδεκτες» από τη διεθνή κοινότητα. Αφού βεβαίως προηγουμένως οι ισραηλινοί θα έχουν διαμορφώσει δια της βίας τετελεσμένα.

Όλα δείχνουν  πάντως, ότι οι Ισραηλινοί κατά την προσφιλή τους μέθοδο, σπεύδουν, όπως και σε κάθε κρίσιμη συγκυρία (μετά την 11-9-2001 κτύπησαν τους Παλαιστίνιους και το 2002 σκληρότερα) να δείξουν ότι ερήμην τους, ουδεμία πολιτική μπορεί να υλοποιηθεί στη Μ. Ανατολή. Εάν δεν πρόκειται λοιπόν, για ισχυρό κτύπημα εις βάρος της Χαμάς, για να εξυπηρετηθούν -και- προεκλογικές σκοπιμότητες στο Ισραήλ (σύντομα γίνονται εκλογές), και εάν δεν υπάρχει στο παρασκήνιο η σύμφωνη γνώμη των Αράβων για κάτι τέτοιο, είναι βέβαιον ότι δρομολογούνται στη Μέση Ανατολή κρίσιμες εξελίξεις κατά την περίοδο της προεδρίας Ομπάμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 6-12-008 avatar
    6-12-008 29/12/2008 17:56:33

    Δευτέρα, 29 Δεκέμβριος 2008
    «Οι ρουκέτες της Χαμάς που πυροδότησαν έναν νέο κύκλο βίας και η δυσανάλογη απάντηση του Ισραήλ με αεροπορικές επιδρομές και βομβαρδισμούς, σκοτώνουν και τραυματίζουν ανθρώπους αλλά και την ελπίδα και την προοπτική ειρήνευσης αυτής της τραγικής περιοχής του κόσμου», αναφέρει στη δήλωσή της η Ντόρα Μπακογιάννη και τονίζει ότι η διεθνής κοινότητα οφείλει να αναλάβει πρωτοβουλίες, με τις οποίες θα τερματιστεί ο φαύλος κύκλος της βίας, θα σταλεί ανθρωπιστική βοήθεια στα θύματα και θα προχωρήσει η ειρηνευτική διαδικασία στη Μέση Ανατολή. Η χώρα μας, προσθέτει η Ντόρα Μπακογιάννη, είναι έτοιμη να συμβάλλει στις διπλωματικές πρωτοβουλίες και να παράσχει ανθρωπιστική βοήθεια όταν αυτό καταστεί δυνατό.

    η ρουφιανα των αμερικανων η εκλεκτη των πρετεντερηδων και των συμφεροντων
    η δωροληπτρεια της ζημενς βαζει στο ιδιο τσουβαλι τους παλαιστινιους ξεριζωμενους απο τη πατριδα τους και τους ναζι ισραηλιτες.!!!
    αυτο το εκτρωμα που αναδειχτηκε πολιτικα πανω στο πτωμα του αντρα της θελει να μας κυβερνησει.!!! δοξαστε την!!! δοξαστε το βρυκολακα που ερχεται απο τα πιο σκοτεινα υπογεια της πολιτικης ζωης του τοπου...
    αν ζουσε αυτη η κυρια στην περιοδο της κατοχης θα ηταν δοσιλογος του κερατα!!!
    η λεξη ντροπη δεν λεει τιποτα στο βαμπιρ που ακουει στο ονομα ντορα μπακογιαννη...
    Αναρτήθηκε από 11-12-008 στις 7:43 πμ 0 σχόλια

  2. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/12/2008 18:00:37

    Kαι η ΄Διεθνής Αμνηστία΄γιά ΄δυσανάλογη χρήση βίας΄μιλάει αλλά λίγο πιό κομψά............
    Ολοι μαζί στόν Τίμιο Αγώνα...................

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/12/2008 18:10:56

    Η ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ...

    Μέση Ανατολή και μαζί ο κόσμος όλος. Ο ταραξίας που με πλάτες την υπερδύναμη (;) βάζει το φυτίλι για τις εξελίξεις στην επόμενη τετραετία και στις οποίες εξελίξεις ανακατεύονται όσοι θίγονται ή και όσοι νομίζουν ότι, θίγονται ή, ακόμα, όσοι έχουν το ζωνάρι απλωμένο για καυγά. Φυσικά το πρώτο ζωνάρι είναι αυτό του Ισραήλ και έπονται πολλά ακόμα.

    300 νεκροί μέχρι στιγμής και τραυματίες εκατοντάδες, που οι περισσότεροι ελλείψει νοσοκομείων, μπορεί να καταλήξουν, αφού στο τελευταίο δόγμα του Ισραήλ, που γράφει το ζωνάρι, αναφέρεται μεταξύ άλλων ότι, αφού οι τρομοκράτες, δηλαδή οι υπερασπιστές της Παλαιστίνης, ζούν και δρούν ανάμεσα στους αμάχους πρέπει μαζί τους να εξοντωθούν και οι άμαχοι και φυσικά και να κατεδαφισθούν ό,τι και όσα στεγάζουν όλο αυτό το μίγμα των γηγενών και αυτόχθόνων αμφιτρυόνων, τους οποίους τότε, ελαίω της Αγγλίας, κατέστησε το Ισραήλ δούλους με το έτσι θέλω. Από την μία τράκα στην άλλη. Τότε στους Άγγλους και σήμερα στους Αμερικανούς με ξένα κόλλυβα . . . μνημόσυνο. Που ούτε και αυτό δεν το έμαθαν σωστά παρ’όλο ότι, ο Χίτλερ τους έμαθε, όχι μόνο πώς να σκοτώνουν, αλλά και πώς να αξιοποιούν τα πτώματα πουλώντας τα για σαπούνι!

    Πού θα πάει όμως; Κάποτε θα το μάθουν, γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται και η επανάληψη είναι πάντα η μήτηρ των σπουδών.
    Γιατί μπορεί οι λεβέντες του ΟΗΕ και της Ε.Ε. να τους καλοπιάνουν ακόμα με ευχολόγια για την κατάπαυση των εξοντώσεων αμάχων, αλλά κάποτε οι Μούν, Σαρκοζί, Ομπάμα και λοιποί θα καταλάβουν ότι, γίνονται συνένοχοι απέναντι στους λαούς τους. Και τότε φαίνεται ότι, θα ξεχειλίσει το ποτήρι και θα σοβαρέψουν τα πράγματα.

    Γιατί την στιγμή αυτή δύο τρείς βομβίτσες στην στην καρδιά του Ισραήλ κατασκευασμένες από κάποιους από τον ΟΗΕ, που καταλαβαίνουν, τι τους γίνεται και ριγμένες δια χειρών Ναστράλα ή συριακών, θα συμμαζέψουν τα νταηλίκια των Εβραίων, χωρίς να απλώσει ο Αχμεντινεζάντ τα δακτυλάκια του – άλλο που δεν θέλει – στα κουμπιά των πυρηνικών του και όπως λένε και οι προφήτες μετά απο αυτά τα αγγίγματα και χαϊδέματα θα αρχίσει η δευτέρα παρουσία. Εκεί όπου γεννήθηκε ο κόσμος εκεί και θα πεθάνει.

    Το σκηνικό το έχουν στήσει οι ίδιοι οι Εβραίοι, όπως πάντα έκαναν μέσα από τους αιώνες της ιστορίας. Έφαγαν αχόρταγα τα λεφτά των λαών και ήδη, όσοι το νοιώθουν ή και το αντιλαμβάνονται με την οικονομική κρίση σε εξέλιξη, περιμένουν τον σπινθήρα για το πογκρόμ, που σίγουρα θα έχει σαν πρώτο σύνθημα «Εβραίοι στα σπίτια σας, στην δοξασμένη γή σας». Και αν αυτό δεν το εφαρμόσουν θα ακολουθήσει το δεύτερο σύνθημα «Εβραίοι τα κεφάλια σας». . .

    Το μέτωπο θα είναι διπλό. Το ένα εκεί όπου καίνε και εξοντώνουν ανθρώπους και το άλλο εκεί όπου καταστρέφουν οικονομίες προς ιδιο όφελος.

    Και το μέτωπο αυτό θα αποτελεί νομοτελειακή επανάληψη του γνωστού «το αίμα μου εφ’υμών και επι των τέκνων υμών»

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 29/12/2008 18:13:18

    «Οι ρουκέτες της Χαμάς που πυροδότησαν έναν νέο κύκλο βίας και η δυσανάλογη απάντηση του Ισραήλ με αεροπορικές επιδρομές και βομβαρδισμούς, σκοτώνουν και τραυματίζουν ανθρώπους αλλά και την ελπίδα και την προοπτική ειρήνευσης αυτής της τραγικής περιοχής του κόσμου», αναφέρει στη δήλωσή της η Ντόρα Μπακογιάννη.

    ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ Η κ.ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ. Η δήλωσή της λέει ακριβώς τα ίδια που λέγει και το επίσημο Τελ Αβιβ.

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/12/2008 18:21:32

    Μετά από πολυετή μελέτη του εποικισμού των Ισραηλινών στην Μέση Ανατολή και της ιστορίας που γράφεται στην περιοχή, έχω καταλήξει σε ένα δικό μου συμπέρασμα και θυμάμαι μία δήλωση.

    Το συμπέρασμα λέει ότι στην περιοχή υπάρχουν μόνο δύο βιώσιμες λύσεις.
    Λύση πρώτη. Οι Αραβες ρίχνουν όλους τους Ισραηλινούς στην θάλασσα και περιμένουν στην παραλία για να μήν ξαναβγούν.
    Λύση δεύτερη. Οι Ισραηλινοί ρίχνουν στη θάλασσα όλους τους Άραβες και περιμένουν στην παραλία για να μην ξαναβγούν.

    Και η δήλωση της Γκόλντα Μέγιερ.
    "Σαράντα χρόνια γύρναγε ο Μωυσής τον λαό μας στην περιοχή και δυστυχώς τον εγκατέστησε στο μόνο μέρος που δεν έχει πετρέλαιο".

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/12/2008 18:27:58

    Επιπλέον αξίζει τον κόπο να μελετήσει κάποιος το κομπολόι, Εργατικό Κόμμα, Γκόλντα Μέγιερ, Μοσέ Νταγιάν, Γιτζάκ Ραβίν, Αριέλ Σαρόν, Νταβίντ Ελαζάρ, και Εχούντ Μπαράκ.
    Οι διαδρομές της πολεμικής μηχανής μέσα από την κοινοβουλευτική λειτουργία.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/12/2008 19:14:11

    '“… Καταδικάζουμε τους πολύνεκρους ισραηλινούς βομβαρδισμούς στην Γάζα και ζητούμε την άμεση παύση τους, όπως και των επιθέσεων με πυραύλους κατά του Ισραήλ.
    Καλώ όλους, όλες τις πλευρές, να δείξουν υπευθυνότητα και αυτοσυγκράτηση, ώστε να σταματήσουν άμεσα οι εχθροπραξίες και να δοθεί τέλος στις ενέργειες απαράδεκτης βίας…”
    Γ.Α.Π.
    Ποιές είναι όλες οι πλευρές?????????????????????????

  8. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 19:15:56

    ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ
    ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΤΕΣ ΤΟΥΣ

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ ...ΟΤΙ ΑΦΗΣΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...

  9. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2008 19:24:42

    Ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να διαψευσθω αγαπητοι συνομιλητες αλλα η εντυπωση μου ειναι οτι το τελος οποτε αυτο ερθει της τραγικης αυτης ιστοριας θα ειναι ολοκαυτωμα των Παλαιστινιων....

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 19:47:29

    Υπάρχει εσωτερική διάσταση στον πόλεμο.
    Στις 10 Φεβρουαρίου το Ισραήλ έχει εκλογές και στις δημοσκοπήσεις προηγείτο το δεξιό Λικούντ του Βενιαμίν Νετανιάχου εκμεταλλευόμενο την κακή πορεία του πολέμου του Λιβάνου.
    Μόνο με μια στρατιωτική επιτυχία το κεντροαριστερο Καντίμα μπορούσε να ξαναβγεί και ίσως να το πετύχει.
    Ο Ομπάμα ελπίζει και αυτός στην παραμονή του Καντίμα γιατί με το Νετανιάχου που θεωρεί όλη την περιοχή γη που έδωσε ο Θεός στον Αβραάμ δεν γίνεται συνεννόηση.
    Αν συντριβεί η Χαμάς και σωθεί το Καντίμα ίσως να υπαρξουν διαπραγματεύσεις ασφαλώς με δυσμενείς όρους για τους Παλαιστίνιους αλλιώς έχει και άλλο πολέμο σύντομα.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 19:52:29

    Η ελληνική πολτική ηγεσία δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο.Εχω ξαναγράψει ότι το Ισραήλ είναι πανίσχυρο.
    Η στάση του ΓΑΠ είναι και σοσιαλιστικά σωστή.
    Αμπάς και Καντίμα είναι κοντά στη Σοσιαλιστική Διεθνή.Εάν υπερισχύσει η Χαμάς και έχουμε εκλογή Νετανιάχου θα υπάρχουν εθνοθρησκευτικά φανατικοί και στις δύο μεριές.

  12. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 20:18:58

    ΡΕ ΣΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ...
    ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΔΗΜΙΩΝ?

    ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ...

  13. KaryID avatar
    KaryID 29/12/2008 20:22:14

    Αυτή τη στιγμή 345 καταμετρημένοι, και μάλλον έπεται συνέχεια, γενοκτονία.

  14. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2008 20:30:51

    Μονο ντροπη?
    Δεν ακουσες τι λενε οι Αμερικανοι?
    Ειναι δικαιωμα του Ισραηλ να αμυνθει...
    Ο ...αλλος ο εγγονος του μπαρμπα Θωμα "η Αμερικη εχει προεδρο..."
    Ενα κρατος-τρομοκρατης που στηριζεται στις πλατες των Αμερικανων και εχοντας εξασφαλισει τα "σουπα-μουπες" των αλλων Αραβικων ηγεσιων , νομιμοποιηται να δολοφονει ομαδικα.
    Και να μην κατηγορειται κανεις για εγκληματα πολεμου....

  15. donaE avatar
    donaE 29/12/2008 20:33:20

    yes we can!

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 20:36:07

    @ Patra
    Αντιλαμβανομαι την οργη σου.Εγώ σου γράφω τις πολιτικές δυνάμεις στα δύο στρατόπεδα.Υπάρχουν οι σχετικά μετριοπαθείς (Αμπάς - Καντίμα) και οι θεοπάλαβοι (Χαμάς - Νετανιάχου).
    Πολλοί φιλοπαλαιστίνιοι θεωρούν προδότη τον Αμπάς και απορρίπτουν τελείως όλο το Ισραήλ.Στη διεθνή πολιτική όμως μετρά ο συσχετισμός των δυνάμεων.
    Η επικρατηση των ακραίων ευνοεί την ισχυρότερη πλευρά που είναι το Ισραήλ.
    Πρόκειται για τη τρίτη σε δύναμη πυρός χωρα του κόσμου μετα τις ΗΠΑ και τη Ρωσία με 200 ατομικές βόμβες,πυρηνικά υποβρύχια και δυνατότητα πρώτου και δεύτερου πυρηνικού πλήγματος.
    Δεν μπορούν να γίνουν και πολλά.

  17. t avatar
    t 29/12/2008 20:39:22

    200 ατομικές βόμβες,πυρηνικά υποβρύχια και δυνατότητα πρώτου και δεύτερου πυρηνικού πλήγματος.

    and use them where and when?

  18. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 21:11:54

    @ ψυχραιμια
    200 ατομικές βόμβες,πυρηνικά υποβρύχια και δυνατότητα πρώτου και δεύτερου πυρηνικού πλήγματος. ...ΑΥΤΑ ΕΠΟΣΤΡΑΚΙΖΟΝΤΑΙ?

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΦΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ "ΙΔΙΩΝΥΜΟ".
    ΠΑΝΤΟΥ...
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΛΙΤ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΤΟ (ΑΝ)ΗΘΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΕΙΤΕ ΣΤΟ "ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ" ΕΙΤΕ ΣΤΟ "ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ".
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΠΗΓΑΝ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. (Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΨΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΕΔΩ ...ΜΙΑ.)
    ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΚΟΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΝ "ΚΑΤΙ" ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ.

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΠΥΡΟΣ ΤΟΥΣ...
    ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ Ο ... ΝΑΣΡΑΛΑ

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 21:16:25

    t
    Εναντίον οποιουδήποτε επιτεθεί με πιθανότητες καταστροφής του Ισραήλ.Το Σχέδιο "Σαμψών" από το βιβλικό ήρωα προβλέπει ότι εάν καταλυθεί το Ισραήλ θα πάρει μαζί του και τους εχθρούς του.

  20. xxx- avatar
    xxx- 29/12/2008 21:21:48

    Κάποιοι σε Ισραήλ και ΗΠΑ δημιουργούν τετελεσμένα γεγονότα και κανουν επίδειξη δυνάμεων σε παιδιά και αμάχους πριν την ανάληψη καθηκόντων της νέας διακυβέρνησης.Υπάρχει και οικονομική κρίση....!

  21. KaryID avatar
    KaryID 29/12/2008 21:25:48

    και ...μπεργκ και ...μπάουμ και ...μπλουμ και ...γκολντ και ...χάιμ και ...χάιμερ και ...όφσκυ και ...βιτς και ...μανν και ...χάουζ και ...νεζερ και ...σταϊν και ...ινσκυ

  22. none avatar
    none 29/12/2008 21:37:38

    Ή κα Μητσοτάκη-Κούβελα-Μπακογιάννη, σε τηλεφωνική παρέμβαση της στο δελτίο ειδήσεων του Mega (20:15), αφού εξέθεσε ως δικές της θέσεις, τις θέσεις των ΗΠΑ και του Ισραήλ, προχώρησε στο γκρεμό της ηλιθιότητας, ή της «έμμισθης» των ΗΠΑ.
    Ανάμεσα στα επιχειρήματα υποστήριξης τους ναζιστικού εγκλήματος στη Γάζα: επέρριψε ευθύνες στην Χαμάς, διότι «διέκοψε την εκεχειρία».
    Κυρία με τα τρία επώνυμα, δεν έχεις καταλάβει ότι τώρα μιλούσες ως υπουργός των Εξωτερικών;
    Είναι δυνατόν να μην γνωρίζει ένας υπουργός Εξωτερικών, όσα γνωρίζει ο μέσος πολίτης;
    Δεν γνωρίζεις ότι η εκεχειρία έληξε στις 19 Δεκέμβρη 2008;
    Δεν γνωρίζεις ότι η Χαμάς την τήρησε με ιερό σεβασμό;
    Δεν γνωρίζεις ότι το αγαπημένο σου ναζιστικό καθεστώς του Ισραήλ δεν τήρησε κανέναν όρο της εκεχειρίας που είχε συμφωνήσει με την Χαμάς;
    Δεν γνωρίζεις ότι το Ισραήλ αρνήθηκε να κάνει άρση του αποκλεισμού;
    Που ζεις κυρά μου;
    Δεν γνωρίζεις ότι για δύο (2) ολόκληρα χρόνια, το Ισραήλ έχει αποκλείσει τη Γάζα με εμπάργκο σε τρόφιμα, φάρμακα, καύσιμα; Δεν γνωρίζεις ότι ήταν βασικός όρος της εκεχειρίας, που έληξε 19 Δεκέμβρη, και δεν τήρησε το Ισραήλ;
    Δεν γνωρίζεις ότι τον αποκλεισμό στηρίζει και εφαρμόζει, όλα αυτά τα χρόνια, και η Αίγυπτος;
    Δεν γνωρίζεις ότι 1,5 εκατομμύρια ανθρώπων πεινούν; Ότι δεν έχουν ηλεκτρισμό; Ότι δεν λειτουργούν τα νοσοκομεία, λόγω έλλειψης φαρμάκων και ηλεκτρισμού; Ότι παιδιά πεθαίνουν από πείνα, από έλλειψη φαρμάκων;
    Τι γνωρίζεις;
    Αν δεν τα γνωρίζεις, ως όφειλες, να παραιτηθείς! Κάνε μια έντιμη πολιτική πράξη στη ζωή σου!
    Όμως γνωρίζεις πολύ καλά!
    Γι’ αυτό είσαι «έμμισθη» εκπρόσωπος των ΗΠΑ και του Ισραήλ στην Ελλάδα, ή ηλίθια σε βαθμό επικινδυνότητας!
    Ξεφτιλισμένη, πουλημένη, δεξιά. Παράταξη των δοσίλογων, ταγματασφαλιτών, συνεργατών της χούντας, σήμερα του παρακράτους!
    Αναρτήθηκε από σίβυλλα στις Δευτέρα, Δεκέμβριος 29, 2008 www.sibilla-gr-sibilla.blogspot.com


    ETΣΙ ΕΙΝΑΙ;

  23. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 22:12:17

    Ηρθε η ωρα συνbloggers να μιλησουμε λιγο σοβαρα . Εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ αφου λυσαμε ολα μας τα προβληματα , ως ΕΘΝΟΣ , και της Ευρωπης , σαφως , καλουμαστε να λυσουμε και το μεσανατολικο ... Κουραστηκαμε .

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 22:14:47

    "MAGEN DAVID"

    1743:
    Ο Mayer Amschel Bauer, ένας Εσκενάζι Ιουδαίος, γεννιέται στην Φρανκφούρτη της Γερμανίας, γιος του Moses Amschel Bauer, δανειστή χρημάτων (: τοκο-γλύφου) και ιδιοκτήτη λογιστηρίου.

    Ο Moses Amschel Bauer τοποθετεί ένα σήμα πάνω από την πόρτα της εισόδου του λογιστηρίου του. Το σήμα είναι ένα κόκκινο εξάγραμμο, (: “Magen David”, αλλά, και «Σφραγίδα Σολωμόντα», πρβλ. «σ ο λ ω μ ο ν ι κ ή») ..

    1760:
    Κατά την διάρκεια αυτής της δεκαετίας ο Mayer Amschel Bauer εργάζεται για μια τράπεζα στο Αμβούργο, ιδιοκτησίας των Oppenheimers. Είναι πολύ επιτυχημένος στην δουλειά του και γίνεται μικρομέτοχος .. Μετά τον θάνατο του πατέρα του, επιστρέφει στην Φρανκφούρτη για να αναλάβει την πατρική επιχείρηση. Ο Bauer αντιλαμβάνεται το νόημα του κόκκινου εξαγράμμου και αλλάζει το όνομά του από Bauer σε Rothschild, .. (“Rot” = «κόκκινο», στα γερμανικά, και “Schild” = «σήμα- σφραγίδα- σύμβολο»), Andrew Hitchcock, “The History of the Rothschild, www(.)iamthewitness(.)com.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 22:15:54

    1948:
    .. οι Εβραίοι, τα μεσάνυχτα της 14ης Μαΐου, ανακηρύσσουν στην Παλαιστίνη το Ισραήλ ανεξάρτητο Ιουδαϊκό κράτος και μέσα σε μισή ώρα (: στις …00:11΄, για την ακρίβεια) και ο Πρόεδρος Truman καθιστά τις ΗΠΑ το πρώτο ξένο κράτος που το αναγνώρισε!

    Η σημαία του Ισραήλ αποκαλύπτεται. Παρά τις τρομακτικές αντιθέσεις, το έμβλημα της σημαίας είναι μια μπλε απόδοση του «Κόκκινου Εξαγράμμου, ή Σήματος» των Rothschilds. Αυτό εξόργισε πολλούς Εβραίους που ήξεραν ότι αυτό το Εξάγραμμο είχε χρησιμοποιηθεί στις αρχαίες μυστηριακές θρησκείες σαν σύμβολο του «Μ Ο Λ Ω Χ» και του “Astaroth”, («ο Κύριος του Θ η σ α υ ρ ο φ υ λ α κ ί ο υ της Κόλασης») ..

    Εκείνοι οι διαφωνούντες Εβραίοι πίστευαν ότι το "Menorah", (: Επτάφωτη Λυχνία), το αρχαιότερο ιουδαϊκό σύμβολο, θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί και επεσήμαναν ότι το Εξάγραμμο δεν είναι καν Εβραϊκό σύμβολο. Αλλά, φυσικά, μιας και ο ΣΙΩΝΙΣΤΗΣ Rothschild το χρησιμοποιούσε, αυτό κατέληξε να είναι το σήμα της σημαίας του Rothschild, εννοώ του ΣΙΩΝΙΣΜΟΥ, εννοώ του Ισραήλ», Andrew Hitchcock, “The History of the Rothschild".

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 22:17:03

    none
    Aπό το ίδιο το κείμενο προκύπτει ότι "προδότης" θεωρείται και η Αίγυπτος.Γιατί όμως θα πρέπει η Ελλάδα να υποστηρίξει τους Παλαιστίνιους περισσότερο και από την Αίγυπτο;
    Εχει λίγα δικά της προβλήματα και πρέπει να ανοίξει νέο μέτωπο;

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 22:20:39

    @ νήπιος γέρων
    Και ο δεύτερος που αναγνωρισε το Ισραήλ ήταν ο Ιωσήφ Στάλιν ενώ η Ελλάδα με την κυβέρνηση εμφυλίου πολέμου του Λαικού Κόμματος ήταν η μόνη δυτική χώρα που καταψήφισε τη δημιουργία του στον ΟΗΕ και δεν το αναγνωρισε μέχρι το 1991.
    Αρκετά πληρώσαμε την πολιτική αυτή.Η θέση της Ελλάδος πρέπει να είναι η ουδετερότητα.

  28. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 29/12/2008 22:24:35

    @29 be cool Ελα που δεν θαναι ... Ειναι πολλα τα λεφτα ..... Αρη ....και τα εχω αναγκη ...Αρη...

  29. none avatar
    none 29/12/2008 22:25:45

    @ψυχραιμία
    Παλαιά δεν μιλούσαν και για "διπλωματικές ασθένειες";

  30. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2008 22:26:49

    Αληθεια ο ΟΗΕ πως και δεν στελνει ενα-δυο ταγματα κυανοκρανων να μπουν μπροστα απο τα ισραηλινα τανκς και τους πυροβολητες της χαμας προκειμενου να επιβαλουν καταπαυση του πυρος και εναρξη διαβουλευσεων?

  31. none avatar
    none 29/12/2008 22:29:17

    @32
    ...έλα μου ντε!

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 22:30:05

    @ψυχραιμία: Έπρεπε να μεσολαβήσει αυτό, αλλά έκανε πάλι κόλπα το σύστημα. Για σένα το έβαλα αυτό, φίλε, που λες ότι το Ισραήλ έγινε "με το σπαθί του" κράτος. Δυστυχώς, δεν το παίρνει, όμως...)

    1917:
    Υπουργείο Εξωτερικών 2α Νοεμβρίου 1917

    Αγαπητέ Λόρδε Rothschild, έχω την μεγάλη χαρά να σας ανακοινώσω, εκ μέρους της Κυβέρνησης της Αυτού Μεγαλειότητος, την ακόλουθη δήλωση συμπάθειας στις Εβραϊκές Σιωνιστικές φιλοδοξίες, η οποία υποστηρίχθηκε, και έγινε δεκτή, από το υπουργικό συμβούλιο:

    «Η Κυβέρνηση της Αυτού Μεγαλειότητας βλέπει με εύνοια την εγκαθίδρυση στην Παλαιστίνη μιας εθνικής εστίας για τον Εβραϊκό λαό, και θα χρησιμοποιήσουν τις καλύτερες προσπάθειές τους για να διευκολυνθεί η επίτευξη αυτού του στόχου, έχοντας πλήρως γίνει κατανοητό το ότι τίποτα δεν θα γίνει, το οποίο θα προκαταλάβει τα πολιτικά και θρησκευτικά δικαιώματα των υφισταμένων ήδη μη- Εβραϊκών κοινοτήτων της Παλαιστίνης, ή των δικαιωμάτων και της ισχύουσας πολιτικής κατάστασης πραγμάτων, τα οποία απολαμβάνουν οι Εβραίοι σε κάθε άλλο κράτος». Θα σας ήμουν ευγνώμων εάν μεταφέρατε αυτή την δήλωση στη γνώση της Σιωνιστικής Ομοσπονδίας

    Yours sincerely- ειλικρινώς ημέτερος,

    Arthur James Balfour

  33. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 22:30:45

    ΟΚ! Το πήρε στα ελληνικά.

  34. KaryID avatar
    KaryID 29/12/2008 22:31:04

    Μόλις τώρα άκουσα στο CNN την διπλωμάτη πρέσβειρα του Ισραήλ στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, η οποία έλεγε ότι δεν θα σταματήσουν αν δεν "τελειώσουν" την χαμάς και ότι με τις πράξεις αυτές το Ισραήλ δεν θέλει άλλο παρά να προάγει την ειρήνη στην περιοχή και να ζήσουν παλαιστίνιοι ισραηλινοί διπλα δίπλα με ειρήνη αγάπη και ευημερία.

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 22:38:18

    @ Tiramola
    Οποιαδήποτε απόφαση του ΟΗΕ που δεν είναι της αρεσκείας του Ισραήλ δεν θα εγκριθεί καθως θα προσκρούσει σε αμερικανικό βέτο.
    Αλλά και να εγκρινόταν δεν θα το δεχόταν το Ισραήλ.

    @ νήπιος γέρων
    Η απόφαση του ΟΗΕ δε θα σήμαινε τίποτα αν δεν κέρδιζαν τον πόλεμο οι Ισραηλινοί.Λίγες ώρες μετά την απόφαση οι δυνάμεις της Αιγύπτου,της Συρίας,του Λιβάνου και της Ιορδανίας εισέβαλαν στην Παλαιστίνη ενώ η αιγυπτιακή αεροπορία βομβάρδιζε το Τελ Αβίβ.Ομως τελικά έχασαν όπως και τους επόμενους πολέμους.

  36. Xase avatar
    Xase 29/12/2008 22:43:45

    @13
    Τι μας λες ψυχραιμια;; οτι ο ΓΑΠ καλα εκανε και ενηργησε σοσιαλιστικα;; Δηλαδη και ο ΚΚ ενηργησε αναλογα .. νεοδημοκρατικα;; Εδω γινονται σφαγες και συ μας λες μπουρδες;; ακου σοσιαλιστικα, που το ακουσες αυτο ρε φιλε;;. Απο τις μεχρι τωρα τοποθετησεις σου εχω την εντυπωση πως ο καλυτερος τροπος να ενεργησουμε σαν Ελλαδα ειναι να βγαλουμε την ουρα μας απεξω, να μην παρουμε μερος και αμα τελειωσει η βαβουρα να παμε με τον νικητη.

  37. KaryID avatar
    KaryID 29/12/2008 22:54:22

    @Νήπιε: φέρε εδώ και το σχόλιό σου το μεγάλο για το Συμπαγές Μολύβι Cast Lead που το βρήκα κατατοπιστικό.

  38. PATRA avatar
    PATRA 29/12/2008 22:54:39

    @ Xase

    ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ,
    ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...
    ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ....ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ...

    ΤΟΟΟΣΗ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗ....

  39. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2008 22:57:43

    @ Xase
    Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τις σφαγές.
    Το σοσιαλιστικά πάει ότι ως πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς πρέπει να ακολουθεί τον Αμπάς και όχι τη Χαμάς.
    Διάβασε και το νέο ποστ που άνοιξε το antinews με τίτλο Γάζα : Επί της ουσίας.
    Ολη η ιστορία είναι να βγει από τη μέση η Χαμάς και στο κόλπο είναι και Αραβες.Δεν θα γίνουμε εμείς αραβικότεροι της Αιγύπτου-δεν μπορούμε άλλωστε.

  40. Xase avatar
    Xase 29/12/2008 23:29:05

    Το ξερω οτι θελουν να βγαλουν την Χαμας απεξω αλλα αυτην εχουν εκλεξει οι παλεστινιοι. Και ο Παπανδρεου
    σαν προεδρος της σοσ. διεθνους θα ειχε ενα λογω παραπανω να παρει μερος και να καταδικασει τις σφαγες. Τα περισσοτερα σοσ. κομματα αν και προσκεινται στην δυση εχουν καταδικασει αν και υποκριτικα. Δεν ειπα οτι μπορουμε να κανουμε κατι και αν αυριο γινει ανασχηματισμος και μεις θα ξεχασουμε για τι μιλουσαμε σημερα.

  41. Xase avatar
    Xase 29/12/2008 23:38:52

    Το ξερω οτι θελουν να βγαλουν την Χαμας απεξω αλλα αυτην εχουν εκλεξει οι παλεστινιοι. Και ο Παπανδρεου
    σαν προεδρος της σοσ. διεθνους θα ειχε ενα λογω παραπανω να παρει μερος και να καταδικασει τις σφαγες. Τα περισσοτερα σοσ. κομματα αν και προσκεινται στην δυση εχουν καταδικασει τις σφαγες ( υποκριτικα). Αλλωστε και η υπεξ του Ισραηλ εχει παρει μαλλον το πρασινο φως και απο τους Αραβες αφου συνομιλουσε την παρασκευη με τον Μουμπαρακ. Δεν ειπα οτι μπορουμε να κανουμε κατι και αν αυριο γινει ανασχηματισμος και μεις θα ξεχασουμε για τι μιλουσαμε σημερα.

  42. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 23:43:59

    "CAST LEAD"- "ΧΥΤΟΣ ΜΟΛΥΒΔΟΣ" ΣΤΗ ΓΑΖΑ

    The name of the operation, “Cast Lead”, is a Chanukah reference: The dreidel originally was manufactured by pouring molten lead into a mold. It has a double meaning, because that is how bullets are manufactured.

    (Cast = χυτός, Lead = μόλυβδος). Λάθος η μετάφραση “συμπαγές μολύβι”.

    Chanukah = “αφιέρωση- προσφορά”. γιορτή- μνημόσυνο για την ανοικοδόμηση του Ναού από τους Μακκαβαίους. η εννιάφωτη λυχνία- κηροπήγιο που χρησιμοποιείται ειδικά στη γιορτή αυτή.

    dreidel = παιγνίδι- σβούρα για την Chanukah.

    ***

    Στην Αμερική, αυτή τη στιγμή, υπάρχει κίνημα Αντι- σιωνιστικό, το οποίο στην χυδαία του μορφή γίνεται Αντι- εβραϊκό και καταλήγει Ναζιστικό. Όμως, αν αφαιρεθούν τα φανατικά μυαλά, μένουν οι όντως σκεπτόμενοι άνθρωποι. Ήτοι, “οι μη δογματικοί”. Αυτοί που είναι έτοιμοι να ανατρέψουν εκ θεμελίων την κοσμοθεωρία τους, αν τους επισημανθεί το λάθος και, άρα, το σαθρό τής στήριξής τους. Και έχει αρκετούς τέτοιους η Αμερική...

    Μετά την 11/9, το διαδίκτυο γέμισε από ισλαμιστικά κείμενα που αποδείκνυαν, σύμφωνα, μάλιστα, με την Βίβλο και το Ταλμούδ, την ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ και το ΜΙΣΟΣ των Εβραίων κατά όλων γενικά των “Μη Εβραίων”- Goyyim- Gentiles. Όταν, όμως, μιλάμε για Βίβλο- Παλαιά Διαθήκη, μιλάμε ΚΑΙ για τους Χριστιανούς, αφού και αυτοί ασπάζονται την Βίβλο, ή, αλλιώς, χωρίς τον Θεό της Παλαιάς δεν υπάρχει ο “3-σε-1″ της Καινής. Έτσι, πολλών σκεπτόμενων ανθρώπων κατέρρευσαν οι θεμελιακές- φονταμενταλιστικές- θρησκευτικές αξίες και ξεκίνησαν να ψάχνουν για "άλλες".

    Είπα “διαδίκτυο”, πριν, και μίλησα για Βίβλο και Ταλμούδ. Μέχρι το Διαδίκτυο, η πληροφόρηση, δηλαδή, οι εκδόσεις και τα ΜΜΕ, ελέγχονταν. Οπότε, πλατιά ενημέρωση για τις ρατσιστικές και σχιζοφρενικές αθλιότητες της Βίβλου δεν μπορούσε να γίνει. Οι όποιοι ενημερωμένοι ήταν τόσο λίγοι, που σε κάθε γενιά δεν γέμιζαν ούτε …τηλεφωνικό θάλαμο! Οπότε: Νο πρόβλημα. Για το Ταλμούδ δεν το συζητάμε! Ακόμα και σήμερα μια έκδοση του 1961 (εκδ. Soncino, η μόνη, ever, ΑΛΟΓΟΚΡΙΤΗ), κάνει… Είναι ανεκτίμητη! Να πούμε και να κλείσουμε ότι, το Ταλμούδ ήταν η προφορική ραβινική Παράδοση των Εβραίων από την αιχμαλωσία στην Βαβυλώνα κι ύστερα, και ότι απαγορευόταν δια ΘΑΝΑΤΟΥ η κοινοποίηση έστω και φράσης του σε μη Εβραίους.

    ΑΝ δεν υπήρχαν οι Ισλαμιστές, που δεν έχουν τι άλλο να κάνουν και ξημερωβραδιάζονται στις μαντρέσες- ισλαμικές σχολές να ξετρυπώνουν αντι-εβραϊκά κείμενα και να προπαγανδίζουν με αυτά στο διαδίκτυο την απανθρωπιά των Εβραίων, δεν θα υπήρχε η ευκαιρία για πλατιά γνώση αυτών των κειμένων. Ποιος Δυτικός- Χριστιανός να κάτσει τώρα να στραβώνεται με το Ταλμούδ; Δεν υπήρχε το κίνητρο, δηλαδή.

    Εκεί, πλάκωσαν και οι Αγνωστικιστές, οι Γνωστικοί, οι Άθεοι, οι Υλιστές κλπ. Μετά, οι φιλοναζιστές- γερμανόφιλοι- φασίστες- ρατσιστές, που είχαν λουφάξει με σφιχτά δαγκωμένα χείλη 50 χρόνια. Κι είχαν και τα παλιά αρχεία που αποδείκνυαν την συνωμοσία Σιωνιστών Τραπεζιτών κατά της Γερμανίας, αλλά και το “πώς” μπήκε η Αγγλία στον Α΄ π.π. και στον Β΄ π.π. οι ΗΠΑ. Ειδικά οι Αμερικανοί τα έπαιξαν με το που συνειδητοποίησαν σε ποιους πάνε οι φόροι τους, ποιους εξοπλίζουν και υποστηρίζουν πολιτικά. Και σ’ αυτό, στα φράγκα, δηλαδή, δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους. "Τα παίρνουν" άσχημα! Επίσης, είχαμε και την οκταετία Μπους = Νεο- συντηρητικών και Ευαγγελιστών, η οποία λόγω κόστους και τυφλής υποστήριξης στο Ισραήλ, έκανε τέτοια δημοσιεύματα δημοφιλή.

    Αποτέλεσμα; Ξεκίνησαν οι ίδιοι οι Αντισιωνιστές Αμερικανοί Εβραίοι “πόλεμο”- “ξεκαθάρισμα” με τους Ταλμουδιστές- Σιωνιστές! Αυτό είναι το “mew think”, τώρα, στην Μητρόπολη του κόσμου… Έχουν βγει "τα άπλυτα στην φόρα". Το "Σοκ & Δέος" περιγράφει, ειρωνικά, μεν, άψογα, δε, το τι έχουν πάθει οι ...μη αμερικανάκια Αμερικανοί!

    Κατά την άποψή μου, δεν είναι άμοιρο ευθυνών αυτό, με ό,τι συμβαίνη ΤΩΡΑ στον γλόμπο. Αυτός ο Μέντοφ Εβραίος ήταν και Εβραίους είχε πελάτες, -ε; ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ εβραϊκούς, κυρίως, -λέει. Μια ματιά στο ποιοι ήταν αυτοί οι οργανισμοί και τα άτομα που έχασαν όλα τους τα κεφάλαια, δείχνει και ποιος έφαγε το "ντιρέκτ" και ποιος το ‘ριξε.

    Ένα ντιρέκτ είναι, ΟΜΩΣ! Ο αγώνας συνεχίζεται. Ο Τσέινυ ΔΕΝ τα παρατάει. Ούτε ο …ακόμα σε κόμα Σαρόν, -(και ιδιοκτήτης της νησίδας Πάτροκλος απέναντι από το Σούνιο, -να μην ξεχνιόμαστε!).

    Ο μαύρος μπούλης, (: what a …διασταύρωση!), Ομπάμα, θα παραλάβει μια περιοχή που θα έχει, ΗΔΗ, χυθεί “καυτό μολύβι”, προς παγίωση- τυποποίηση του στάτους-κβο της…

    ΥΓ. Όποιος ενδιαφέρεται να δει τι λένε οι συνασπισμένοι Εβραίοι Αντι- ταλμουδιστές και Αντι- σιωνιστές, ας επισκεφτεί το come-and-hear(.)com .

  43. Xase avatar
    Xase 29/12/2008 23:58:44

    @ ΠΑΤΡΑ
    Δεν μπορω να πω κατι, ταχω χαμενα με τις τοποθετησεις απο ορισμενους.

  44. www.politonsymaxia.gr avatar
    www.politonsymaxia.gr 30/12/2008 00:30:16

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ

  45. anetos avatar
    anetos 30/12/2008 08:56:50

    "Ενα κρατος-τρομοκρατης που στηριζεται στις πλατες των Αμερικανων και εχοντας εξασφαλισει τα “σουπα-μουπες” των αλλων Αραβικων ηγεσιων , νομιμοποιηται "


    Δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι παντού στον κόσμο και στην Αμερική περισσότερο
    Η διείσδυση των εβραίων είναι μεθοδευμένη και τόσο μεγάλη που κουμάντο κάνουν μόνο αυτοί, τα νήματα τα κινούν αυτοί , το ολοκαύτωμα είναι το προπέτασμα καπνού το πρόσχημα και η δικαιολογία που χρησιμοποιούν .
    Ποιος είναι ακόμα και προσωπάρχης στο λευκό οίκο ? εβραίος και φανατικός μάλιστα
    . Μπορεί να είναι η Μπακογιαννη αυτό που αναφέρεται παραπάνω, αλλά τι μπορεί παρά πάνω να πει την στιγμή που δε μιλάει (ακόμα και να θέλει ) κανένας ποιο ισχυρός .
    Με κανένα τρόπο δεν θα ήθελε φυσικά να ερημώσει η χώρα από τουρίστες αφού ελέγχουν όλα τα ταξιδιωτικά πρακτορεία του κόσμου η να ξεσηκώσουν τους Τούρκους αφού όλη η τούρκικη ιεραρχία είναι κρυπτό-εβραϊκή. Ούτε να ξεκινήσουν προβοκάτσιες από τους σκοπιανούς αφού οι σύμβουλοι των σκοπιανών είναι εβραίοι όπως και οι υποστηρικτές όπως ο Σορος .
    Είναι τόσο διαπλεκομενοι που οποία πέτρα και αν σηκώσεις είναι από κάτω ...ας είμαστε ρεαλιστές είναι η ίδια η «κακιά η ώρα» (προς το παρόν) μέχρι να εμφανισθεί κάποιος άλλος και θέλουν προσεκτικό χειρισμό ...

  46. kazanias avatar
    kazanias 30/12/2008 13:07:07

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Factorx