#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 14:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δρομοι της Αθηνας το 2010

Βγαίνεις, στην πόρτα σου ακριβώς η Πλατεία Κοτζιά


...κάποιος θα ξέχασε το παράθυρο ανοιχτό


...κοίτα το γκαζόν του Δημαρχείου



...γύρνα πίσω, όμορφη και γραφική Ευπόλιδος


...πάμε Αθηνάς, γωνία με Λυκούργου



...γύρνα και απ' την άλλη, η Λυκούργου συνεχίζεται


...πίσω στην Αθηνάς

...παραδίπλα

...πάνω ψωνίζουν στο Χοντος

...το Αρχαιολογικό Μουσείο, απέναντι

...κατηφόρα της Μάρνη


...Βάθη, κάποιος τρεκλίζει στη Μαιζώνος


...στην Καπνοκοπτηρίου


..μπρος στο Δήμο στη Λιοσίων

...τρία στενά κάτω, στην Ακομινάτου


...ο μεγαλοπρεπής ναός του Αγίου Κωνσταντίνου


...Μεταξουργείο, κανένα κατωσέντονο στη Δεληγιώργη



...παρέα στην Ιάσωνος


...μόνος στις εκεί ζαρντινιέρες

...μόνος και στην Μαραθώνος

....κάποια φύλλα για κρεβάτι στη Ζήνωνος

...στο πιο ιστορικό κέντρο, Σοφοκλέους

...παραδίπλα

...πιο πέρα

...ο ουρανός της Μενάνδρου

...τα τσιμέντα στη Γεωργίου Σταύρου


...τα φωτεινά ΑΤΜ της Κοραή...

http://athensville.blogspot.com/2010/11/n.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 01/12/2010 14:48:03

    Πόνος και θλίψη!
    Καληνύχτα Ελλάδα!

  2. Enzo avatar
    Enzo 01/12/2010 14:48:47

    και μολις γυρισα απο κεντρο που ειχα για μια δουλεια και γινεται της τρελης. δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα απο καϊρο!
    παιδια τις ασφαλειες παντα κατεβασμενες , τις πορτες κλειδωμενες, τα τζαμια ανεβασμενα.σεμνα και ταπεινα.

  3. hope avatar
    hope 01/12/2010 14:52:10

    ΠΑΡΑΚΜΗ 2010

  4. loretta avatar
    loretta 01/12/2010 14:52:48

    ,,,,καταντια και ντροπη.....

  5. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/12/2010 14:52:59

    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ

  6. perastikos avatar
    perastikos 01/12/2010 14:57:18

    οσα λενε μερικες εικονες δεν τα λενε χιλιάδες λέξεις...

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 01/12/2010 15:00:49

    Μόλις γκρεμίσουμε την παγκόσμια διακυβέρνηση του Γιωργάκη αυτοί οι άνθρωποι θα μπορέσουν είτε να φύγουν να πάνε όπου θέλουν, είτε να εργαστούν να χτίσουν τη Νέα Ελλάδα σε εργοτάξια απαλλαγμένα από "εθνικούς" και άλλους εργολάβους νταβατζήδες. Περιμένοντας συμπόνοια κατά μόνας πόλεμο σε "συλλογικότητες" που στρέφονται κατά των ελλήνων που ας μην το ξεχνάνε στανικώς τους φιλοξενούν.

    • man8os avatar
      man8os @ http://neotera.wordpress.com 01/12/2010 19:10:59

      Να φτιαξουμε εργοστασια, με αυτος για φτηνο εργατικο δυναμικο!
      Να φτιαξουμεξυλινα σπιτια για να μενουν κοντα στα εργοστασια.
      Αντε, ποτε θα το προτεινει η ΝΔ ως μετρο για την ανακαμψη?
      Πρεπει να αξιοποιηθουν ΚΑΙ οι λαθρομεταναστες.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ man8os 01/12/2010 19:48:19

        Με αυτά που λέτε και καλείτε σε καταστρατήγηση του νόμου και κάθε έννοιας ευνομίας και ανοίγετε μία τεράστια πληγή στο σώμα της Ελλάδας.
        1. Δεν είναι δυνατόν να απασχολούνται με τη βούλα ανασφάλιστοι άνθρωποι. Οι λαθρομετανάστες δεν μπορούν να χρησιμοποιούνται ως δούλοι. Είναι εξευτελιστικό και για τους ίδιους, ως ανθρώπους, και για το κράτος αν το κάνει επίσημα. Οσοι τους χρησιμοποιούν έτσι θα έπρεπε να διωχθούν ποινικά.
        2. Στη Δ. Ευρώπη από τη δεκαετία του '50 αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν μετανάστες από Αφρική και Ασία, κυρίως μουσουλμάνους, με το σκεπτικό ότι θα εργαστούν μερικά χρόνια και κατόπιν θα φύγουν. Τελικά, οι περισσότεροι έμειναν και έφεραν και τις οικογένειές τους.
        Η μόνη λύση είναι, με μία μικρή επιδότηση, να επαναπατριστούν ΑΠΑΝΤΕΣ και το τονίζω αυτό. Κανείς λαθρομετανάστης. Ας ασκηθεί επάνω τους αφόρητη πίεση εκ μέρους του κράτους, με απολύτως νόμιμα μέσα (υπάρχουν τέτοιοι τρόποι). Να καταλάβουν ότι δεν έχουν πού να σταθούν εδώ. Να διωχθούν επίσης όσοι τους νοικιάζουν διαμερίσματα και όσοι τους απασχολούν. Και ταυτόχρονα φύλαξη αυστηρή των συνόρων, ακόμα και με τη χρήση ισραηλινών μεθόδων.

        • man8os avatar
          man8os @ ΒΙΣ 01/12/2010 20:00:01

          Οσο σου τους στελνει η Τουρκια δεν εχει νοημα. Καλυτερα να τους εκμεταλλευτεις. Ξερω, δεν ειναι "νομιμο" η ηθικο, αλλα ειναι μια ιδεα που δεν εχει εξεταστει. Θα συναγωνιστεις την Κινα σε τιμες. Θα μπορεις να κανεις εξαγωγες. Θα σε βοηθησει η μεθοδος να αντλησης κεφαλαια. Και γιατι να εχει ισα δικαιοματα με μενα ενας λαθρομεταναστης, που ουτε ξερεις αν εχει σκοτωσει?

  8. TASSOS avatar
    TASSOS 01/12/2010 15:36:20

    Συγχαρητήρια για το οδοιπορικό. Δεν ακούει ούτε συγκινείται κανείς. Αυτό είναι τόσο σίγουρο όσο και η κατάντια μιάς ολόκληρης κοινωνίας όπως ακριβώς απεικονίζεται στο φωτο - οδοιπορικό.

  9. konenas avatar
    konenas 01/12/2010 15:48:29

    Κρίμα, είναι άνθρωποι ρεεεεεεεεεεεεεεεε

    • 4.777.711 avatar
      4.777.711 @ konenas 01/12/2010 16:56:43

      kai.koita.pws.ferontai...ston.eauto.tous...

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/12/2010 15:54:28

    Παιδιά, είναι από τον athensville.
    Νομίζω για λόγους δεοντολογίας είναι σκόπιμο να αναφερθεί η πηγή :

    http://athensville.blogspot.com/2010/11/n.html

    Εκτός αν τα 'χε κάνει κι αυτός aggregation

    • ραπίστας avatar
      ραπίστας @ Προφήτης 01/12/2010 18:08:06

      1 Δεκεμβρίου: Ναούμ προφήτου του Θεοκλήτου
      2 Δεκεμβρίου: Αββακούμ του προφήτου
      3 Δεκεμβρίου: Σοφονίου προφήτη
      4 Δεκεμβρίου: Προφήτης ο χολώδης .

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ραπίστας 01/12/2010 22:05:52

        Ναι, χθες τα λέγαμε με τους συναδέλφους ...

  11. ataktos avatar
    ataktos 01/12/2010 15:58:55

    Πειραιάς 30/11/2010
    ΑΙΤΗΣΗ / ΑΠΑΙΤΗΣΗ

    Θέμα: Κορυφαίοι οικονομολόγοι, Έλληνες και ξένοι, υποστηρίζουν ότι ένα μέρος του χρέους μας είναι επαχθές (καταστροφικά δάνεια με τοκογλυφικά επιτόκια που δεν εμπίπτουν στο ελληνικό δίκαιο) και ότι έχουμε δικαίωμα ως χώρα να μην το αναγνωρίσουμε (παραγραφή του χρέους).
    Επειδή η αναδιάρθρωση του χρέους μας πρέπει να γίνει άμεσα, για να σταματήσει να ανταλλάσσει η Ελλάδα εκκρεμή χρέη, που είναι νομικά και λογιστικά εύκολο να αναδιαρθρωθούν με συμφέροντες όρους, με νέα δάνεια που είναι δύσκολο ή αδύνατο να αναδιαρθρωθούν,
    ΖΗΤΩ
    Να ανοιχτούν τα αρχεία του Υπουργείου Οικονομικών και της Τράπεζας της Ελλάδος, ώστε να δει η κοινωνία τι πραγματικά συμβαίνει με το χρέος. Ποιο μέρος είναι απεχθές, ποιο παράνομο, ποιο παράτυπο. Να δούμε επίσης ποιοι έχουν τις ευθύνες για/και να τους επιρριφθούν.
    Επίσης,
    ΖΗΤΩ
    Να δοθούν στη δημοσιότητα τα στοιχεία που πήρε η Eurostat και υπολόγισε το έλλειμμα για ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ (Η Eurostat -Ευρωπαϊκή Στατιστική Υπηρεσία-, ενώ είναι ο κορυφαίος ελεγκτικός μηχανισμός, προχώρησε σε τρίτη αναθεώρηση του ελλείμματος. Και, σημειωτέων, αναθεώρησε τα αποτελέσματα που η ίδια είχε βγάλει).
    *“Στόχος της υπηρεσίας OpenGov.gr. είναι η άμεση ενημέρωση του πολίτη ώστε να μπορεί νασυμμετέχει άμεσα”. Πρέπει να γνωρίζουμε το πρόβλημα για να το επιλύσουμε.
    Η αιτούσα
    ΥΠΟΓΡΑΦΗ

    ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
    Υπουργείο Οικονομικών, υπόψη κ. Υπουργού, Γ. Παπακωνσταντίνου

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ataktos 01/12/2010 17:50:58

      Εγώ από τον Ιούνιο έλεγα, ότι η Ελλάδα δεν πρέπει να αναγνωρίσει το χρέος και να αρνηθεί να πληρώσει. Έλεγα ότι ο λαός δεν είναι υπεύθυνος για το χρέος. Έλεγα ότι το χρέος είναι επαχθές. Έλεγα ότι αυτό που θα γίνει μέσω του μνημονίου και του μηχανισμού, είναι να γυρίσουμε στην εποχή των παγετώνων.

      Το τι μου απάντησαν κάποιοι σ' αυτό εδώ το μπλογκ, δεν λέγεται.

      Για το ποια είναι η κατάσταση που βιώνουμε σαν πολίτες αυτό μπορούμε να το δούμε στις προσόψεις των σπιτιών. Τέτοιες μέρες το 2009 τα πάντα ήταν στολισμένα.

      Τώρα το απόλυτο σκοτάδι. Είναι και αυτό ένα σημάδι της απογοήτευσης του κόσμου.

    • Misha avatar
      Misha @ ataktos 01/12/2010 18:05:56

      To «χρεος» του Ισημερινού προς τους τοκογλύφους ΤΟΛΜΗΣΕ να το ερευνήσει ο αριστερός Κορέα. Και τι βρηκε;
      Πως μέσα σε μια χρονιά η χωρα είχε πληρωσει 1,75 δις δολλάρια ενώ το ποσό που είχε δανειστεί ήταν 3,2 δις!
      Τους έστειλε στον αγύριστο λοιπόν, τους είπε «δίνω το 35% και όπως εγω γουστάρω», πήρε και ένα δάνειο 3 δις από την Κίνα και καθάρισε.
      Εμείς δεν ξέρουμε καν πόσα ακριβως χρωστάμε, σε ποιον και γιατί, δεν τολμάμε να ψελλίσουμε λέξη για τα 100 δις που μας οφείλει το Ράιχ από τον Β ΠΠ.

  12. athensville avatar
    athensville 01/12/2010 16:53:47

    Χαίρομαι που επισημάνθηκε και στα σχόλια.
    Οκ, το αναπαράγετε αλλα γράψτε και τη πηγή!
    Ευχαριστώ

    • απλώστρα avatar
      απλώστρα @ athensville 01/12/2010 22:13:19

      Μπράβο ρε φίλε για τις φωτογραφίες.

      Και είναι ελάχιστες μπροστά στην έκταση του φαινομένου.
      Εκτείνεται σε τουλάχιστον 150 οικοδομικά τετράγωνα. Γκάζι, Κεραμεικός, Θησείο, Πετράλωνα, Μεταξουργείο, Ομόνοια, Κουμουνδούρου, Ψυρρή, Μοναστηράκι, Κλαυθμώνος, Σταθμός Λαρίσης, Βικτώρια, Μουσείο...

      Αβοήθητοι φτωχοί, πρεζόνια, άστεγοι και παράνομοι μετανάστες, διογκώνουν ένα εκρηκτικό μείγμα με βασική φιλοσοφία την αλήθεια του "Δεν έχω να χάσω τίποτα".

      Οι σύγχρονοι "κολασμένοι" πέραν της ανθρωπιστικής κρίσης που αντικειμενικά βιώνουν, αποτελούν και το απόκοσμο σοσιαλοφανές ντεκόρ φρίκης στους δρόμους της πρωτεύουσας σε όλα, τον καιρό του global thinker.

      Η κοινωνά φοβάται, γιατί το reality τρόμου της καθημερινότητας έχει μουδιάσει τα κύτταρά της, εμάς, τους πολίτες. Οι σκηνοθέτες είναι διεθνούς φήμης, τα φώτα των media ζαλίζουν, μέχρι να πέσουν οι τίτλοι
      θα χρειαστεί να χρωστάς άλλα 10 χρόνια και να πηδάς όποτε λέω jump!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ απλώστρα 01/12/2010 22:18:32

        Πριν από μερικά χρόνια, αλλενάκι, βλέπαμε αυτές τις εικόνες των αστέγων στις μεγαλουπόλεις της "ανεπτυγμένης" Ευρώπης και λέγαμε ότι αν τις δούμε εδώ, θα γίνει επανάσταση γιατί ο Έλληνας δεν ανέχεται τέτοια.

        Τώρα, τις λουζόμαστε καθημερινά και λουφάζουμε φοβισμένοι στον καναπέ...

  13. rty avatar
    rty 01/12/2010 17:09:51

    Σε λίγο που θα αναλάβει ο μουφτής Καμίνης, θα αλλάξουν όλα. Υπομονή.

  14. victoria avatar
    victoria 01/12/2010 18:08:53

    Τρομερό.

    Και τι θα γίνει, που σε τέτοιες εποχές, όλοι φοβούνται και κλείνουν ακόμα περισσότερο τα μάτια τους σε ό,τι είναι έξω από το σπίτι...

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/12/2010 20:14:31

    Καληνύχτα Ελλάδα....
    Κάπου εδώ τελειώνει....

  16. Enzo avatar
    Enzo 01/12/2010 22:07:52

    η επαρχια ευτυχως αντιστεκεται ακομα. στα μεγαλα αστικα κεντρα ειναι το προβλημα.

    • hope avatar
      hope @ Enzo 01/12/2010 22:44:50

      xaxaxa

  17. Factorx avatar
    Factorx 01/12/2010 23:08:21

    Ζητάμε συγνώμη απο το http://athensville.blogspot.com/2010/11/n.html για την σοβαρή αυτή παράβλεψη, αλλά μας έστειλαν το θέμα μεσω μυνήματος που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο χωρίς την πηγή - όπως γίνεται δηλαδή συνεχως και με δικά μας θέματα. Το λινκ μπήκε

  18. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 02/12/2010 14:06:45

    . Όσο οι κυβερνήσεις των πλουσίων χωρών δεν βοηθούν τις φτωχές ασιατικές και αφρικανικές χώρες να ορθοποδήσουν η κάθοδος των μυρίων δυστυχισμένων θα γεμίζει την Ελλάδα μας και θα συνεχίζει να δυστυχεί μη έχοντας τώρα ,σε εποχές βαθιάς κρίσης, καμιά ελπίδα.

  19. sakis avatar
    sakis 03/12/2010 02:12:11

    Να χαίρονται οι δήθεν αριστεροί και ''ανθρωπιστές'' τον ανθρωπισμό τους ενώ η Ελλάδα δεν μπορεί να θρέψει ούτε καν τα παιδιά της και είμαστε λίγο από το χείλος της χρεοκοπίας οι ψευτοανθρωπιστές στην ουτοπία που ζούνε ονειρεύονται τα προβλήματα της παγκόσμιας φτώχειας θα τα λύσει η υπανάπτυκτη και αποβιομηχανοποιημένη Ελλάδα έτσι έχουμε φυσικό επακόλουθο όλες αυτές τις τριτοκοσμικές σκηνές που παρατηρούμε αφού ο αριθμός των αλλοδαπών που βρίσκονται στην Ελλάδα είναι παράλογος με τις οικονομικές και βιομηχανικές της δυνατότητες και έτσι συνωστίζονται σε μια χώρα που ούτε τα δικά της προβλήματα μπορεί να λύσει.Αν σε μερικά χρόνια από τώρα δούμε καναν της Χρυσής Αυγής για να αναλάβει την δημαρχία της Αθήνας θα πρέπει να έχει μια τεράστια κορνίζα στο γραφείο του που να λέει η ''Χρυσή Αυγή ευχαριστεί ένθερμα την αριστερά που με την πολιτική και την μεταναστολάγνα ρητορική της μας βοήθησε απίστευτα στο να αναλάβουμε μια τόσο υπεύθυνη θέση θα τις είμαστε για πάντα ευγνώμονες''.Και άσε τους ψευτοανθρωπιστές να πέφτουν από τα σύνεφα και να μιλάνε για το αυγό του φιδιού και άλλες τέτοιες παπαριές.

  20. curt avatar
    curt 03/12/2010 14:39:51

    bravo filos ... thigeis swsto thema