#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2012 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δριμύτατη καταγγελίες από τους Ρώσους για τις μεθοδεύσεις σε ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ



Στην  αντεπίθεση περνάει, σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews,  η ρωσική εταιρεία Energy, η οποία αποκλείστηκε από τα πρώτα κιόλας στάδια του διαγωνισμού για να πάρει την ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ. Οι Ρώσοι, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, οσονούπω θα εκδώσουν ανακοίνωση, με την οποία θα καταγγέλλουν ευθέως το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων (ΤΑΙΠΕΔ) για έλλειψη διαφάνειας στο διαγωνισμό και για όρους μη υγιούς ανταγωνισμού, ενώ θα δηλώνουν κατηγορηματικά ότι ενδιαφέρονται σφόδρα τόσο για την αγορά της ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ, αλλά και για άλλες μεγάλες επενδύσεις στην Ελλάδα. Κατά τις ίδιες πληροφορίες θα καταγγέλλουν ως ψεύδη τα περί εκπρόθεσμης υποβολής της αίτησής τους, καθώς και για απουσία εγγυητικών επιστολών από σοβαρές Τράπεζες.

Ως γνωστόν, έντονο φέρεται να είναι το παρασκήνιο, με τον αμερικανικό παράγοντα και την πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα να έχει παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο για τον αποκλεισμό της μεγάλης ρωσικής εταιρείας, ο επικεφαλής της οποίας, Γιουσούπωφ, λέγεται ότι έχει στενότατες σχέσεις με τον Πούτιν. Να σημειωθεί ότι όπως έχουμε ήδη αποκαλύψει στο υπουργείο  Εξωτερικών στη Μόσχα, εκλήθη ο Έλληνας πρέσβης κ.Σπινέλης, στον οποίο και διαμαρτυρήθηκαν οι Ρώσοι.

Ειδικότερα, η εταιρεία Energy στην ανακοίνωσή της θα καταγγέλλει ότι μέχρι σήμερα υπήρξε αδιαφάνεια στον διαγωνισμό και κατά συνέπεια έλλειμμα και απουσία προστασίας του δημοσίου συμφέροντος. Πολύ περισσότερο, θα επιμείνει ότι δεν θέλει διακριτική υπέρ της μεταχείριση, αλλά απλά αξιολόγηση με ίσους όρους, τηρώντας τις βασικές αρχές διαφάνειας, στα πλαίσια του υγιούς ανταγωνισμού, προκειμένου να προκύψει, εκτός των άλλων, όφελος για τους Έλληνες πολίτες.

Η Energy θα σημειώνει ότι κατέθεσε εμπρόθεσμα εγγυητικές επιστολές των Τραπεζών, Gredit Suisse και Hyposwiss για 400 εκατομμύρια ευρώ και επομένως ζητά άμεσα την αποκατάσταση της ισονομίας. Θα τονίζει επίσης ότι κύριο μέλημά της είναι η μακροχρόνιες και στρατηγικής σημασίας επενδύσεις στην Ελλάδα κατά τρόπο επωφελή για τον ελληνικό λαό. Ακόμα ότι στόχος της είναι η αύξηση της απασχόλησης των εργαζομένων, η ανάπτυξη των υποδομών και των πηγών ενέργειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/04/2012 10:14:09

    Χρειάζεται δήλωση ΝΔ ή Σαμαρά ότι παγώνουν οι διαδικασίες του διαγωνισμού μέχρι τις εκλογές. Το θέμα να το ξαναδεί η νέα κυβέρνηση.

  2. franc avatar
    franc 18/04/2012 10:22:19

    Eχουμε λοιπόν να κάνουμε με Ρωσο-Αμερικάνικο πόλεμο επι Ελληνικού εδάφους?
    Και βέβαια οι Ρώσοι γνωρίζουν καλά οτι οι πολιτικοί μας είναι υπάλληλοι των Αμερικανών απο συστάσεως του νεοΕλληνικού προτεκτοράτου. Γνωρίζουν πολύ καλά οτι οι Ελληνες υπουργοί ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ χτυπάνε προσοχή μπροστα στον πρέσβη των ΗΠΑ .(Βλέπε συμπεριφορά Χρυσοχοίδη όπως διέρρευσε απο το wikileaks ) Επομένως αν δεν καταφέρουν να πάρουν τη δουλειά απ' τους Αμερικάνους δεν θα τους φταίνε οι Ελληνες και οι υπηρεσίες τους. Απλά δεν θα έχουν προσφέρει τα περισσότερα, ή δεν θα έχουν τολμήσει επαρκώς έναντι των Αμερικανών όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις .

    • Mάνια avatar
      Mάνια @ franc 18/04/2012 11:38:27

      Βρε
      μηπως να μας πεις οτι θα φταίνει και στο τελος οι Ρώσοι για οτι τραβάμε;
      ΕΛεος δηλαδη!
      Κανουν οτι μπορουν!.
      Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε
      Κια για μενα το Νο 1 ζητουμενο είναι να βγει ηγετης που δεν θα βαραει προσοχη στους Αμερικάνους!
      Ποιος ειναι αυτος ξερεις;
      Αν ο Σαμαρας ειναι , πρεπει να κανουμε τα πάντα για να βγει!

  3. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/04/2012 12:33:11

    H πρεσβεία (μια είναι η πρεσβεία) της πρεσβείας ώ! πρεσβεία. Ἀιντε ραγιάδες-ραγιάδες!

  4. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 18/04/2012 12:45:12

    Αν ο Σαμαράς είναι ο ηγέτης που περιγράφεις, τότε όπως λες να κάνουμε τα πάντα για να βγει.
    Ας κάνει όμως κάποιες κινήσεις πριν τις εκλογές για να δείξει ότι είναι αυτός ο ηγέτης. Για παράδειγμα ας κάνει αυτό που προτείνει ο ΜΑΝΩΛΗΣ Μ, να δηλώσει ότι παγώνει ο διαγωνισμός για το ξεπούλημα (συγγνώμη την ιδιωτικοποίηση) ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Κλεόστρατος 18/04/2012 19:37:04

      Συμφωνώ!

  5. jacques de molay avatar
    jacques de molay 18/04/2012 13:56:43

    Βλέπω οτι υπάρχει μια διαφορά προτίμησης σε ξένη εξάρτηση.Ο Έλληνας ηγέτης δεν πρέπει να βαράει προσοχή σε ΚΑΜΜΙΑ πρεσβεία.Ούτε στην αμερικανική αλλα ούτε και στη ρώσικη.Προσκυνημένοι σε κανένα.Ας καταλάβουμε επιτέλους οτι με τη Ρωσία εφεξής θα είμαστε ανταγωνιστές στην ενεργειακή σκακιέρα καθώς η Ελλάδα μαζί με άλλες χώρες θα αποτελέσει τον εναλλακτικό πάροχο της ενεργοβόρας Ευρώπης.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ jacques de molay 18/04/2012 19:37:10

      Μας δουλεύεις κανονικά φιλαράκι. Μια είναι η πρεσβεία που βαράνε προσοχή πολλοί πρωθυπουργοί και υπουργοί τόσα χρόνια και καταστραφήκαμε. Με τους Ρώσους ότι πήγε να γίνει είχε οφέλη σημαντικά και για εμάς. Αφού πλέον βγήκαν επίσημα στοιχεία για τις απειλές της ζωής του ΚΚ Β. Μη γράφεις μπούρδες λοιπόν...

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ jacques de molay 18/04/2012 19:39:44

      OI Ρώσοι ΠΟΤΕ δεν μας ζητησαν να βαράμε προσοχη!
      Συνεργασιες και συμμαχίες μας ζητησαν,,,,με το αζημίωτο παρακαλώ!
      Οσο για το ανταγωνιστές , δεν τίθεται τετοιο θεμα
      Αλλωστε ο Πουτιν ηθελε να βγάλουμε μαζι πετρέλαιο και αεριο
      με πολυ καλο deal!

      • jacques de molay avatar
        jacques de molay @ Μάνια 19/04/2012 01:49:17

        το κόμμα των Ναπαίων στις επάλξεις,ζούμε μέρες 1830..

  6. Dion avatar
    Dion 18/04/2012 15:33:12

    Στη φάση της εκδήλωσης ενδιαφέροντος που βρίσκεται ο διαγωνισμός για την πώληση της ΔΕΠΑ δεν ζητήθηκε εγγυητική επιστολή (οπότε η συγκεκριμένη εταιρεία εάν έδωσε εγγυητική επιστολή το έκανε μάλλον εκ του περισσού).

    Επίσης, το Ταμείο Αποκρατικοποίησεων προέκρινε για την επόμενη φάση δύο Ρώσικες εταιρείες (GAZPROM και SINTEZ) και μία ΡώσοΙσραηλινή. Οπότε ένα εύλογο συμπέρασμα είναι ότι το ταμείο δεν έχει κάτι εναντίον των Ρωσικών εταιρειών.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/04/2012 15:46:47

    Θα το γραψω για αλλη μια φορα αν και εχω πειστει οτι στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα !Εχω κανει μελος Διοικητικου Συμβουλιου Εταιρειων & Οργανισμων με θεση και σταση οτι δεν περνουσε τιποτα εαν δεν πληρουσε τους κανονες της διαφανειας και του οφελους για τον Οργανισμο η την Εταιρεια που ημουν μελος του ΔΣ του/της !Η ευθυνη για υπερβαση καθηκοντος και η εκ δολου η εξ αμελειας βλαβη των συμφεροντων του Οργανισμου η της Εταιρειας διαπερνουσε το ειναι ολων των μελων των ΔΣ αυτων !Το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων (ΤΑΙΠΕΔ) εχει ΔΣ με Προεδρο τον ανθρωπο του Βενιζελου κ Κουκιαδη και Δντα Συμβουλο τον της Kantor ,Eurobank κλπ κ Μητροπουλο.Εχει ομως και εναν εκπροσωπο της ΝΔ στο ΔΣ του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων (ΤΑΙΠΕΔ) ονοματι Βαρθολομαιο .Αυτος τι εχει να πει για τα περιγραφομενα στο αρθρο ?

  8. NIKOS avatar
    NIKOS 18/04/2012 19:58:24

    Ξανά οι Έλληνες θα τα κάνουν σκατ...... , θα βάλετε μυαλό επί τέλους ρε κωθώνια ή θα προκαλείτε τους Ρώσους ;

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 18/04/2012 20:06:05

    Να λάβει η Ελλάδα δεύτερο πακέτο σωτηρίας;
    Κίνα-ΟΧΙ
    Ρωσία-ΟΧΙ
    Πρέπει να ανέβουμε πάση θυσία σε κάποιο άρμα;Αν θα έπρεπε να διαλέξω και εγώ θα διάλεγα τους Ρώσους,αλλά έχω τις ενστάσεις μου για αυτήν την Ρωσολατρεία
    Επιπλέον το Ρωσικό μονοπώλιο για την θέρμανση της Ευρώπης,το απειλεί το ελληνικό αέριο!

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/04/2012 20:38:46

    Συγνώμη αλλά ...μπούρδες λένε οι "φίλοι" που κόπηκαν.
    Αφενός σε αυτή τη φάση (Α) κόβονται όσοι δεν έχουν προσκομίσει ΟΛΑ τα δικαιολογητικά, καθώς δεν εξετάζονται προσφορές, τίμημα, κλπ (οποιοσδήποτε έχει διενεργήσει διαγωνισμό το γνωρίζει ...το παιχνίδι παίζεται μετά) αφετέρου συνεχίζουν όχι μόνο Ρωσικές εταιρείες (Gazprom, OSJC) αλλά και άλλοι κολοσσοί ( ιταλικές Eni και Edison, η ολλανδική Vopak, η ισραηλινή Israel Corporation, η ιαπωνική Mitsui και τοπικό χρώμα Motor Oil + Μυτηλιναίος και ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ).
    Οπότε το να φωνάζει όποιος είχε ελλιπή φάκελλο επειδή έχει φίλους δεν είναι και ...ορθό.

  11. The Saint avatar
    The Saint 18/04/2012 22:08:31

    Dion είπε:
    "Επίσης, το Ταμείο Αποκρατικοποίησεων προέκρινε για την επόμενη φάση δύο Ρώσικες εταιρείες (GAZPROM και SINTEZ) και μία ΡώσοΙσραηλινή. Οπότε ένα εύλογο συμπέρασμα είναι ότι το ταμείο δεν έχει κάτι εναντίον των Ρωσικών εταιρειών."

    Ραβινος είπε:
    "εναν εκπροσωπο της ΝΔ στο ΔΣ του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων (ΤΑΙΠΕΔ) ονοματι Βαρθολομαιο .Αυτος τι εχει να πει για τα περιγραφομενα στο αρθρο ?"

    Ιωάννης33 είπε:
    "Επιπλέον το Ρωσικό μονοπώλιο για την θέρμανση της Ευρώπης,το απειλεί το ελληνικό αέριο!"

    Πολυ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις/τοποθετήσεις των ανωτέρω συμφορουμητών! Μήπως θα έπρεπε να έχουμε μιά πληροφόρηση γιά το ποιά συμφέροντα βρίσκονται πίσω απο την Energy?