#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δραχμές υπάρχουν», το νέο σύνθημα του ΓΑΠ




 Η φθινοπωρινή αντεπίθεση του πρωθυπουργικού επιτελείου θα ολοκληρωθεί σε πρώτη φάση με το λανσάρισμα του νέου συνθήματος: «Δραχμές υπάρχουν». Θα κόβουμε όσες χρειαζόμαστε και θα περνάμε ΓιΑΠικα.

 Με ισοτιμία 1 δραχμή ανά 696 ευρώ άσε τους πτωχούς  Γερμανούς να τρέχουν. Δραχμές υπήρχαν μέχρι που ένα "πειραγμένο" ΑΤΜ έδωσε ευρώ σε ένα «Κινέζο» Πρωθυπουργό, υπάρχουν (στις συλλογές των συλλεκτών) και θα υπάρχουν μέχρι ο ήλιος να γίνει πρασινότερος.

Πολλά όμως έχουν γραφεί και ειπωθεί για τους πραγματικούς στόχους του αΓΑΠητού πρωθυπουργού μας. Χθες όμως «καρφώθηκε». Αυτό επιθυμεί επακριβώς. Να μιλά  για δημοψήφισμα στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ και να ταράζει συθέμελα το παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα, να φτερνίζεται και να πέφτει η τιμή του χρυσού, να τουμπάρει από το ποδήλατο και να παρασύρει τις αναδυόμενες οικονομίες, να χάνεται με το κανό στα νερά του Αιγαίου και να συνεδριάζει πανικόβλητο το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ.

Ο Ομπάμα είναι έξαλλος γιατί τον είχε υποτιμήσει. Είναι αργά. Ο ΓΑΠ είναι ο νέος πλανητάρχης.

Ποιος θα τολμήσει να τον αποκαλέσει ξανά Γιωργάκη; Στη συνεδρίαση της G-20 δεν έχει κληθεί να συμμετάσχει, αλλά να προεδρεύσει. Παράλληλα θα έχει την ευκαιρία να τους επεξηγήσει την θεωρία του περί  οικονομικού Χάους. Οι Σουηδοί ετοιμάζονται πυρετωδώς  να του απονείμουν το Νόμπελ Οικονομίας,  οι Ταλιμπάν πυροβολούν στον αέρα από ενθουσιασμό για την καταστροφή του δυτικού κόσμου και η Έλσα ψάχνει να βρει αν είναι μακρινή συγγενής της Καϊλή με τόσο προφανή ομοιότητα.

Η ευφυής Έλσα ήταν η πρώτη που κατάλαβε τη διεθνή ακτινοβολία του ηγέτη και έσπευσε ταπεινά να συνταχθεί με το Παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ, σε πλήρη ταύτιση και αρμονία με τους ψηφοφόρους της στην Αργολίδα. Δεν θέλει εκλογές και έτσι έρχεται σε πλήρη ρήξη με την Ντόρα που δεν βλέπει την ώρα να τους συντρίψει όλους στις κάλπες.

[caption id="attachment_131213" align="alignnone" width="600" caption="Ευτυχώς που υπάρχει και η Scarlett για να ξεκουράζεται το μάτι μας"][/caption]

Πίσω όμως από κάθε μεγάλο ηγέτη κρύβεται ένας μεγάλος Καρχιμάκης, ο οποίος  απευθυνόμενος στους βουλευτές είπε επί λέξη: «κάποιοι χρεοκοπημένοι επιχειρηματίες και εκδότες θέλουν να ρίξουν την κυβέρνηση». Καλό είναι πάντως όταν τσακωνόμαστε με πρώην συνοδοιπόρους να κρατάμε ένα υψηλό επίπεδο, όπως το ποσοστό των εργαζόμενων στο Δημόσιο με καταγωγή από το Νομό Λασιθίου.

Ενώ κάποιοι άλλοι, ζώντας στον απατηλό και όμορφο  κόσμο του «πολιτικού προδέρμ» χτίζουν «συναινετικό προφίλ» ενώ έχουν πάρει «φωτιά τα τόπια».

Μετά τους Γερμανούς και οι Ιρλανδοί φαίνεται πως βρήκαν λάθος στα «βιβλία» τους, με αποτέλεσμα να μειωθεί μονομιάς το ιρλανδικό δημόσιο χρέος κατά 3,6 δισεκατομμύρια ευρώ, καθώς εντοπίστηκε -έστω και καθυστερημένα- μια λανθασμένη λογιστική εγγραφή. Όπως ανέφερε το ιρλανδικό υπουργείο Οικονομικών, το συγκεκριμένο κονδύλι είχε εγγραφεί στο παθητικό του κρατικού προϋπολογισμού για το 2010 όχι μία φορά, αλλά δύο.

Τώρα που πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο  ο δικός μας ΥΠΟΙΚ , μήπως να ρίχναμε και εμείς μια ματιά  στο χρέος μας. Όλο και κάποιο «λάθος», αν και δεν το συνηθίζουμε, μπορεί να έχουμε κάνει. Επίσης να τιμολογήσουμε την «τεχνογνωσία» που έχουμε προσφέρει διαχρονικά με το «μαγείρεμα» των οικονομικών μεγεθών  και να το μειώσουμε περαιτέρω. Στο τέλος θα φτάσουμε σε ένα χρέος της τάξης του 9% του ΑΕΠ, από σεβασμό στη Γερμανία που έχει 8%. Πριν ξανακοιτάξουμε το χρέος, είναι επιτακτική ανάγκη να καταγράφονται "δυναμικά" και όχι στατικά  οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

"29 κατασκευαστές Εξαπτερυγίων" επιμένουν ότι το μέγεθος είναι αντιστρόφως ανάλογο του ελλείμματος...

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. road runner avatar
    road runner 02/11/2011 20:28:58

    Αν μετά από όλα αυτά γυσρίσουμε στην δραχμή
    ξεχάστε το πολιτικό σύστημα. Θα ξηλωθεί στο πεζοδρόμιο.

  2. Greco avatar
    Greco 02/11/2011 20:37:43

    σε ολες τις περιοδους που εγινε καποια καταστροφη στη συγχρονη ιστορια της ελλαδας, υπηρχε και καποιος καλοχαιδεμενος "διάδοχος"
    ελπιζω να μην φθασουμε σε χειροτερο σημειο απο οτι ειμαστε σημερα

  3. alakran avatar
    alakran 02/11/2011 20:55:31

    Nα δώσουμε τον ΓΑΠ στην Αμερική και σε αντάλλαγμα να πάρουμε τη Scarlett...

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 20:59:56

    Επειδή είναι πολυγραφότατος, μήπως θα ήθελε ο Μ.Ο. να μας εξηγήσει πως θα "επανεκκινήσει" η οικονομία χωρίς υποτίμηση (δραχμή -που θα έπρεπε να την είχαμε από το 2009 ή το α' εξάμηνο του '10 και ΞΑΦΝΙΚΑ -αν είχαμε επιτελείς με ούμπαλα και όχι τα πουλημένα λαμόγια).
    Αντεπιχειρήματα, για να μην τον κουράζω με τα ξαναγραμμένα δικά μου, ας θεωρήσει αυτά που διατύπωσε προχθές ο Ζίνν.
    Η "χρηματοδότηση" αποκλείεται ως μη σοβαρή. Είδαμε τα αποτελέσματά της μέχρι το 2008, όταν δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα και ανάπτυξη δεν είδαμε. Ίδιο σύστημα, ίδια λαμόγια, άλλα αποτελέσματα; Δεν μασάμε! Άσε, που η χρηματοδότηση προϋποθέτει χρήματα που, θα το δεις, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μας δώσουν. Και γιατί να μας κάνουν ανταγωνιστικούς απέναντί τους, για την ίδια πίτα, οι σημερινοί μας επιβήτορες;
    Όχι, φίλε. Θεωρητικά, η σωστή λύση είναι η δραχμή και, μέχρι σήμερα, δεν είδα κανένα αντίθετο οικονομολογικό επιχείρημα. Ξέρεις τι με φοβίζει; Ότι, αν η Ελλάδα βγεί στην δραχμή, όλοι αυτοί θα κάνουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να αποτελέσουμε κακό παράδειγμα για τους λοιπούς και πιό επίφοβους για την Ευρωζώνη.

    • JOHN avatar
      JOHN @ ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 21:10:05

      Πηλεα συμφωνω απολυτα οπως τα λες.Δεν μπορουμε να βαδιζουμε συνεχως στο δρομο που δολιως μας οδηγησε η προηγουμενη εγκληματικη κυβερνηση,που δεν ειναι αλλη απο αυτη του Σημιτη!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ JOHN 03/11/2011 00:00:04

        Προσωπικά, θα άφηνα το κεφάλι του να το τρώνε οι μύγες, στην κολώνα, μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη, για παραδειγματισμό!
        "Καθηγητής", που περιφρόνησε όλα όσα του έμαθαν στα θρανία και μας έφερε εδώ, που είμαστε, με μιά διαδικασία σχεδόν νομοτελειακή, ενώ κάθε προηγούμενο στην ιστορία κραύγαζε για το αντίθετο.
        Και ένας λαός κακομοίρης, που παγιδεύτηκε από την εκπλήρωση με δανεικά του απωθημένου του, να ξεπεράσει τα 1200 κυβικά στο οικογενειακό "αμάξι", και θεωρεί, πλέον, ιερό το εργαλείο της καταστροφής του -αν και, τώρα, ξυπνάνε όλο και περισσότεροι.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 21:49:10

      Για να καταλάβεις το ''στήσιμο'' άκουγα σήμερα τον Παπαδημούλη , να λέει στο mega ότι εννοείτε και πρέπει να παραμείνουμε στο ευρώ , θα ήταν τρέλα οτιδήποτε άλλο !!!!!!!

      Όπα ρε μεγάλε , γιατί δηλαδή , υπάρχει κάποιο τόσο ατράνταχτο επιχείρημα υπέρ του ευρώ , που το κάνει τόσο πια μονόδρομο και αν ναι , πιο είναι αυτό ακριβώς , τι θα παθαίναμε αν δεν είχαμε μπει ποτέ και τι ωφεληθήκαμε που μπήκαμε .

      Γιατί τέτοια ψευτοδιλήμματα και τέτοια γιαλαντζί αδιέξοδα , για να αποκτάμε όλα τα καλά του θεού με δάνεια και κάρτες και ουσιαστικά να έχουμε δυνατότερο νόμισμα , αλλά λιγότερα χρήματα !

      Ο μόνος που θα βγει χαμένος αν βγούμε απο το ευρώ , θα είναι το ίδιο το ευρώ , με ότι αυτό συνεπάγεται .

      Σκέψου δηλαδή (τι διατροφική σκέψη) να μπορείς μονομιάς να πετάξεις στα σκουπίδια την αγοραστική δυνατότητα των Γερμανών και παράλληλα την διαπραγματευτική τους ισχύ στην παγκόσμια σκηνή .

      Και μας εκβιάζουν κιόλας οι ξυπόλητοι!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Silence t. 03/11/2011 00:24:31

        Αυτά παθαίνουμε όταν η γνώση και οι λογικές επαγωγές της υποκαθίστανται από την "πολιτική βούληση" το μέγιστο επιχείρημα για όσα διαστροφικά συνέβησαν τις τελευταίες δεκαετίες.
        Κάθε ηλίθιος μπεγλεροφόρος κραδαίνων την εκ της "δημοκρατικής εκλογής του" αυθεντία και αρμοδιότητά του επί παντός επιστητού, απαιτούσε κάθε δολιότητα ή και αγνή βλακεία "πολιτική τη βουλήσει", κόντρα και στους νόμους της φύσεως.
        Τώρα λουζόμαστε τις επιπτώσεις, αλλά η πολιτική βούληση καλά κρατεί.

    • Φίλος avatar
      Φίλος @ ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 21:50:37

      «[...]Ξέρεις τι με φοβίζει; Ότι, αν η Ελλάδα βγεί στην δραχμή, όλοι αυτοί θα κάνουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να αποτελέσουμε κακό παράδειγμα για τους λοιπούς και πιό επίφοβους για την Ευρωζώνη.»

      Τα ίδια έκαναν και στην κατοχή με όσους αντιστέκονταν και τους πολεμούσαν.
      Και τότε όμως -όπως και σήμερα- δεν ήμασταν μόνοι μας στον αγώνα. Είχαμε και συμμάχους. Θυμάσαι;
      Όλως δε τυχαίως, είχαμε ακριβώς τους ίδιους συμμάχους με τώρα.
      Λοιπόν... η ιστορία επαναλαμβάνεται. Όχι ως φάρσα αλλά... ξανά ως τραγωδία.

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Φίλος 02/11/2011 21:59:51

        [Και τότε όμως -όπως και σήμερα- δεν ήμασταν μόνοι μας στον αγώνα. Είχαμε και συμμάχους. Θυμάσαι;]

        Τον Πούτιν τον έχεις ακούσει καθόλου!

        Δεν το θεωρείς παράξενο ;

        O ''Λύκος'' κάθεται στην γωνία και διασκεδάσει με τους ταλαίπωρους , αλλά όταν έρθει η ώρα θα τον δείς όπως πρέπει ....και δεν θα είναι απέναντι σου!!

        • Φίλος avatar
          Φίλος @ Silence t. 02/11/2011 22:34:59

          Ελλάς: η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα στον πλανήτη μεταξύ ΤΡΙΩΝ ηπείρων !

          Εξ ου και η δύσκολη μοίρα μας διαχρονικά.

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ ΠΗΛΕΑΣ 02/11/2011 22:31:48

      Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά
      νομίζω πια ,ότι είπες μεγάλες
      αλήθειες σε λίγες σειρές.
      Μπράβο για το σχόλιο από μένα.
      Το θέμα είναι ποιός λεβέντης θα
      τα κάνει αυτά...

  5. Δ. Βερμ. avatar
    Δ. Βερμ. 02/11/2011 21:17:43

    ...Δηλαδή με τη φράση ¨λεφτά υπάρχουν" εννοούσε λεφτά σε δραχμές ;
    Όπως έκανε ο πατέρας του το 80 , που όταν δεν του έφταναν τα λεφτά απλά τύπωνε δραχμές στο νομισματοκοπείο και το ονόμαζε διολίσθηση ....;

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 21:27:53

    Εμείς μηδενίσαμε το έλλειμμα έχουμε ΓΑΠ ... μηδέν εις το πηλήκιο διαίρεση με 0 δεν γίνεται...

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 02/11/2011 22:02:10

    Θα έχουμε χαρτί για να τυπώσουμε δραχμές;

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ Balafara Hunter 02/11/2011 22:11:50

      Δέν νομίζω !

      Μετά το ευρώ έχω ακούσει ότι θα γυρίσουμε στις σπηλιές , για να ζεσταινόμαστε θα καίμε τα ρούχα μας , θα οδηγούμε κάρα και θα τρώμε με τα χέρια !

      Εννοείτε ότι για τροφή θα τρώμε ο ένας τον άλλον!!

      Και αυτά είναι μόνο η αρχή....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Balafara Hunter 02/11/2011 23:00:20

      Χα...γιατί νομίζεις η Αννούλα δεν έστειλε ακόμα τα βιβλία στα σχολεία...

  8. teos avatar
    teos 02/11/2011 22:19:57

    Τα ΜΜΕ θα προσπαθησουν να μας πανικοβαλουν οτι το ευρω ειναι το μελλον, αλλα το ευρω ειναι το μελλον της φτωχιας, της ξενιτιας και σε βαθος χρονου μια προβληματικη Γερμανικη επαρχια τιποτα παραπανω. Εαν το 50 τοις εκατο του εισοδηματος του Ελληνα πηγαινει για τροφιμα και ενδυση τοτε μην φοβαστε τιποτα, με την δραχμη θα δουλεψει η ντοπια επιχειρηση και ο αγροτης. Μπηκαμε στο ευρω με 0,80 του δολλαριο και τωρα ειναι 1,35 περσι 1,60 αυτο εκτος απο τις εξαγωγες κατεστρεψε και την ντοπια μικρομεσσαια επιχειρηση: ακομα και πατατες συμφερει να εισαγεις απο τριτες χωρες πχ Τουρκια, παρα τις Ελληνικες πατατες που τιμολογουνται σε ευρω. Το ευρω ειναι καλο μονο για τον Γερμανο που εχει βαρια βιομηχανια για ολους τους αλλους ειναι καταστροφή. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ επιστροφή στην δραχμή τωρα παρα αργοτερα που ολα τα Ελληνοπουλα θα εχουν φυγει μεταναστες. 190 χρονια ελληνικης δημοκρατιας τα κουτσοκαταφεραμε με την δραχμουλα 10 χρονια ευρω και καταστραφηκαμε. Μην ακουτε τα καναλια παιζουν τα παιχνιδια των τραπεζων: οι τραπεζες εγιναν για να εξυπηρετουν την Ελληνικη οικονομια και οχι το αντιθετο!

  9. teos avatar
    teos 02/11/2011 22:34:15

    Και να προσθεσω ακομα και ενα λογο για το ΟΧΙ στο πακετο του ευρω και της φτωχειας: με την δραχμη ο μεταναστης πηγαινει 10 - 15 χρονια στην Γερμανια εκανε κομποδεμα και γυρνουσε στην πατριδα, τα χωρια εχουν γεμισει με παλινοστουντες, με το ευρω ο μεταναστης δεν θα μπορει να γυρισει ποτε, γιατι η Ελλαδα του ευρω ειναι πιο ακριβη απο την Γερμανια . Μην σας πανικοβαλουν τα καναλια ευρω σημαινει ερημος, ενω δραχμη με σωστη οργανωση του κρατους σημαινει μελλον για τα παιδια μας.

  10. Δήμος avatar
    Δήμος 02/11/2011 22:34:43

    Βάλτε το βίντεο, παίδες.

    Παπανδρέου, ΔΕΘ 2010: «περιπέτεια» το δημοψήφισμα!

    http://www.youtube.com/watch?v=8e9zxhrkyww

    Γιάννης Σιδέρης (ΣΚΑΪ) - «Γιατί δεν φέρατε το μνημόνιο σε δημοψήφισμα, ώστε να αποφασίσει ο λαός, αφού αυτός υφίσταται τις επιπτώσεις; Και αφού δεν το φέρατε, γιατί είναι αβάσιμος ο ισχυρισμός ότι αυτή τη στιγμή κυβερνάτε χωρίς λαϊκή εντολή;»

    Γιώργος Παπανδρέου - «Το δημοψήφισμα θα είχε το εξής ερώτημα: να πάρουμε όλα τα μέτρα, για να μπορούμε να επιβιώσουμε και να έχουμε τα απαραίτητα χρήματα για να λειτουργεί το κράτος και η κοινωνία -- ή να χρεοκοπήσουμε; Νομίζω ότι θα βάζαμε την Ελλάδα σε μια περιπέτεια, όχι για ένα προφανές ερώτημα, αλλά και για μια προφανή απάντηση.»

  11. Reaper avatar
    Reaper 02/11/2011 22:40:23

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τεο...μέχρι το 2000 μια χαρά είμασταν με την δραχμή...οι Γερμανοί θα πονέσουν πολύ περισσότερο από εμάς εάν πάμε στην δραχμή...μια χαρά θα είμαστε...απλώς...ξεχάστε τις πολυτέλειες του δυτικού κόσμου σούπερ κινητά , αυτοκίνητα , μηχανές και τηλεοράσεις plasma αυτά ποια θα είναι ουτοπίες αλλα θα επιζήσουμε και χωρίς αυτά δεν νομίζετε?...

  12. Ελλην avatar
    Ελλην 03/11/2011 00:22:35

    τα πραγματα ειναι απλα. η πτωχευση αρχισε με την σκληρη πολιτικη του κινεζου, με τις ατολμιες και την κακιστη και ανερματιστη πολιτικη του μπουλη του επονομαζομενου και Κ Καραμανλης και με την προδοτικη ατσαλοσυνη του γαπ. το διλημα σεν ειναι πια ευρο η δραχμη αλλα παραμονη στην ΕΕ.
    φταιχτης δεν ειναι μονο ο γαπ αλλα ΟΛΟΙ οι πασοκοι βουλευτες

  13. Ελλην avatar
    Ελλην 03/11/2011 00:25:13

    και πολλα περαστικα στην παραξενη ασθενεια του β βενιζελου. μην μας το παιξει οτι ερριξε τον γαπ.