#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δραματικό παρασκήνιο σε Αθήνα και Λουξεμβούργο



Δραματικό παρασκήνιο βρίσκεται αυτή την ώρα σε Αθήνα και στο Λουξεμβούργο.  Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες μας, στην πλατεία Συντάγματος βρίσκονται σε  αναβρασμό και οι διαβουλεύσεις είναι πυρετώδεις από κορυφαία στελέχη του οικονομικού επιτελείου. Δεν είναι μαζί τους, όμως, ο Γ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος κλήθηκε εκτάκτως σήμερα στο Λουξεμβούργο για μια συνεδρίαση υπο-ομάδας του Eurogroup. Κάποιες πληροφορίες λένε ότι ο Έλληνας υπουργός κλήθηκε μαζί με τον Πορτογάλο ομόλογό του όχι για να συμμετάσχει ενεργά στη σύσκεψη αλλά ως απλοί παρατηρητές (!!!). Κι αν για την Πορτογαλία αυτό μπορεί να μη σημαίνει τίποτε, αφού μόλις πριν από λίγα 24ωρα υπέγραψε το δικό της Μνημόνιο, για την Ελλάδα ίσως σημαίνει πολλά και δυσάρεστα γεγονότα.

Σύμφωνα με το ΒΗΜΑ, η Monde αναφέρει στην ιστοσελίδα της πληροφορίες από το γαλλικό υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με τις οποίες στο Λουξεμβούργο λαμβάνει χώρα συνάντηση«κάποιων υπουργών της ευρωζώνης» με αντικείμενο τις κρίσεις χρέους της Ελλάδας και της Πορτογαλίας ή ακόμη με αντικείμενο τη διαδοχή του Ζαν-Κλοντ Τρισέ στην ηγεσία της ΕΚΤ.
Η γαλλική εφημερίδα αναφέρει πάντως δήλωση του προέδρου του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ (ο οποίος είναι και πρωθυπουργός και υπουργός Οικονομικών του Λουξεμβούργου και προφανώς μετέχει στη συνάντηση), ότι «δεν πρόκειται για επείγουσα συνεδρίαση του Eurogroup».

Το πρακτορείο Reuters αναφέρει ότι στη συνάντηση του Λουξεμβούργου μετέχει «ένας μικρός αριθμός υπουργών της ευρωζώνης». Το πρακτορείο επικαλούμενο πηγή από το συνεργαζόμενο στην κυβέρνηση Μέρκελ κόμμα των Ελευθέρων Δημοκρατών αναφέρει επίσης ότι στη συνάντηση μετέχουν ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε και ο υφυπουργός του Γιόργκ Ασμουσεν.

Η Wall Street Journal και άλλα μέσα ενημέρωσης αναμασούν τις ίδιες πληροφορίες χωρίς να ρίχνουν όμως φως στο μυστήριο της συνάντησης του Λουξεμβούργου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. King Leonidas avatar
    King Leonidas 06/05/2011 21:57:56

    Κάτι τρέχει. Κάτι συμβαίνει. Τώρα τι ακριβώς είναι αυτό μένει να το δούμε. Τουλάχιστον μου λύσατε την απορία σχετικά με τα whereabouts του Παπακωνσταντίνου. Τρέχει σαν τον συγχωρεμένο τον Βέγγο.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2011 22:03:22

    Έσκασε???????????

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2011 22:15:18

    Μία από τις δυσάρεστες συνέπειες του να εκχωρείς εξουσία και αρμοδιότητες σε άσχετους ξένους, είναι ότι καμία φορά περιμένεις να μάθεις τι απόφαση θα πάρουν για σένα και για τα παιδιά σου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 06/05/2011 22:16:52

      μα ο ΑΓΠ ειχε πει... "Δε θα γινουμε τα γκαρσονια της Ευρωπης !!"
      μη γινεσαι κακος...

      ΠΠ

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ archaeopteryx 06/05/2011 22:22:00

      Το λέει και το τραγούδι: Φοβάμαι για αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμενα.

    • Sofie avatar
      Sofie @ archaeopteryx 06/05/2011 22:23:23

      ΣΩΣΤΟΣ!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ archaeopteryx 07/05/2011 01:16:10

      no sleep till brooklyn για τον μικρό με τη σάκα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:15:45

    Πολλοι νομα σ ενα δωμα
    Ο ένας πάει σινεμά
    ο άλλος πέφτει και κοιμά-
    ύπνος με βάρδια δηλαδή
    στην πόρτα σύρμα για κλειδί.

    δυστυχισμέ-
    σ’ ένα δωμά- φυλακισμέ-
    δικαίως αγανακτισμέ-
    και με τα πάντα αηδιασμέ- .
    Πώς τα ’χεις έτσι μοιρασμέ-
    ντουνιά ψευτοπολιτισμέ- ;

    Οι δυο δουλε- απ’ τους εφτά
    από τα χρέ- τι να προφτά- ;
    Σαν τα τσουβά- , σαν τα σκουπί-
    εφτά νομά- χωρίς ελπί-
    σ’ ένα δωμά- μισογιαπί.
    Ποιος να φωνά- και τι να πει;

    ΠΠ

  5. κράτιστος avatar
    κράτιστος 06/05/2011 22:16:05

    όχι ακόμη φίλε Orestie
    έχε λίγη υπομονή

  6. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 22:16:11

    Ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται.........
    και τι έγινε αν γυρίσουμε στη δραχμή?
    Ευκαιρία για δίαιτα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sofie 06/05/2011 22:19:00

      και οποιος σου πουλαει το μπουκαλακι νερο 170 δρχ
      και τη βενζινη 580δρχ το λιτρο θα τους πλακωνεις στις γρηγορες !!

      ΠΠ

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2011 01:16:44

        :D

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Sofie 06/05/2011 22:25:14

      Δίαιτα, για ποιους; "Μαζί τα φάγαμε"; Ο Πάγκαλος, ας κάνει όση δίαιτα θέλει!

      • Loretta avatar
        Loretta @ Αυριανιστής 06/05/2011 22:59:04

        Αυτος ακολουθησε διατροφη πάχυνσης...!! αλλο πραγμα!!

        • Κώστας Τ avatar
          Κώστας Τ @ Loretta 07/05/2011 00:05:05

          Ναι,πρωτείνες 100% και ξέφυγε!

  7. popolaros avatar
    popolaros 06/05/2011 22:19:45

    Τους παραδώσαμε Κράτος, θα μας παραδώσουν...?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ popolaros 06/05/2011 22:25:37

      ...ούτε καν Κοινότητα.

    • Sofie avatar
      Sofie @ popolaros 06/05/2011 23:00:42

      Να απαντήσω, να μην απαντήσω.....είμαι και γυναίκα!!!!!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:20:33

    Δε μπορεις να βαλεις και τρικλοποδια στον Σοιμπλε !!! θα σε πατησει !!! χαχαχααα
    τι τραβαμε... στη Χωρα Αναμονης.

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:23:46

      χαχαχάααα αχαχάα χαχάαα

    • saltcity avatar
      saltcity @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:29:35

      χαχα λολ

    • ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
      ΣΤΕΦΑΝΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:45:08

      Black αλλά όχι βλακ!!! ΩΡΑΙΟ..

      ΣΤΕΦΑΝΟΣ
      ΚΕΡΚΥΡΑ

  9. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 22:21:02

    Αει γειά σου!!!
    άντε τώρα να πληρώσω το cappuccino 1500 δρχ....ρε ουστττττττττττττττ

    • Loretta avatar
      Loretta @ Sofie 06/05/2011 22:40:55

      Ναι ρε παιδια εχει και τα καλα του...θα πεσει πολυ ξυλο...εκτονωσει!!

      ασχημα μας πεφτει?? τωρα ανευ πλακας θα πεσει το ξυλο της αρκουδας.

  10. factorx avatar
    factorx 06/05/2011 22:21:28

    Συμφωνώ, παραπαχύναμε

    • Loretta avatar
      Loretta @ factorx 06/05/2011 22:42:04

      Φακτορα

      εχω εξαιρετικες διαιτες !!! να σου τις στειλο με μαιλ? κολητη μου η διατροφολογος ! να σου τις στειλω για το καλο σου!!

      • Sofie avatar
        Sofie @ Loretta 06/05/2011 22:49:54

        χαχαχαχχαχα βρε Loretta είπαμε ..... θα μας αδυνατίσει όπως λέμε θα μας αυτοκτονήσει!
        Δεν είπαμε να πιάσουμε τις δίαιτες από μόνοι μας!

        • Loretta avatar
          Loretta @ Sofie 06/05/2011 22:58:06

          χαχα ναι βρε παιδι....αλλα παντα μια προθερμανση δεν βλαπτει!!

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Loretta 06/05/2011 23:56:55

            ΣΙΓΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.... ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ.......

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΑΓΡΟΤΗΣ 07/05/2011 00:25:36

            +100000

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ factorx 07/05/2011 10:35:18

      Παχύναμε και ήρθε η ώρα για το σφαγείο.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 22:24:16

    η ΕΕ ειναι One Shop STOP !...

    ΠΠ

  12. King Leonidas avatar
    King Leonidas 06/05/2011 22:24:59

    Αφού δεν μπορούμε να αποφύγουμε τον βιασμό (ως χωρα) ας χαλαρώσουμε και ας το απολαύσουμε. Που ξέρεις, μπορεί και να μας αρέσει.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2011 22:27:55

    Στο μεταξύ, όσοι είδατε σήμερα και τον αγώνα του FF στο μπάσκετ, θα προσέξατε πώς έχει μετονομαστεί η Ευρωλίγκα: "Turkish Airlines Euroleague". Δε νομίζω να χρειάζεστε να σας πω περισσότερα για το τι σημαίνει αυτό στο πεδίο των συμβολισμών.

    Έρχεται ολοταχώς, όχι μόνο ο βιασμός, αλλά και το φέσι, κύριοι...

  14. babis avatar
    babis 06/05/2011 22:34:45

    Γιατί άραγε έγινε Παρασκευή απόγευμα;;;;;;

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ babis 07/05/2011 00:53:55

      Όπως γνωρίζεις έκλεισαν οι αγορές το μεσημέρι....

  15. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 22:35:32

    Καλά κέφια έχω σήμερα...έχω ζαλιστεί από τη πολύ τη φάπα της Εθνικής 4,92 σήμερα!
    Πως το έλεγε ο catman?!!!!
    Ντου από παντού! Ντου από παντού!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Sofie 06/05/2011 22:45:20

      Η εθνική έχει 24 δις ομόλογα του Ελ. δημοσίου. Συνεπώς είναι ακόμη ψηλά ως μετοχή.

      • Sofie avatar
        Sofie @ anonymous 06/05/2011 22:53:28

        "Δεν μπορεί η Finansbank να αποτιμάται 5,2 δις ευρώ και η Εθνική 4,76 δις ευρώ.
        Μάλιστα αν συμπεριληφθούν και τα πρόσφατα κεφάλαια που άντλησε ύψους 1,8 δις ευρώ η Εθνική Ελλάδος πλην της Finansbank αποτιμάται στα επίπεδα σοκ των -2,22 δις ευρώ.
        Δηλαδή αν εξαιρεθεί η Finansbank όλα τα Βαλκάνια και όλη η Ελλάδα με όλες τις θυγατρικές δεν έχουν καμία αξία με χρηματιστηριακούς όρους."

        • manos avatar
          manos @ Sofie 06/05/2011 22:57:38

          Οταν δείτε την ΕΤΕ στο 1 ευρώ αγοράστε. Τιμή στόχος by Manos.
          :-)

        • anonymous avatar
          anonymous @ Sofie 06/05/2011 22:59:07

          Σωστά τα γράφεις. Δεν έχουν καμιά αξία. Αν γίνει ένα κούρεμα 30% στα ομόλογα θα χάσει 8 δις. Για εξήγησέ μου εμένα τώρα ποια είναι η καθαρή της θέση αν αφαιρέσεις τα 8 δις. Μάλλον είναι μέσα κατά 2,2 δις.

          • Sofie avatar
            Sofie @ anonymous 06/05/2011 23:04:51

            Βαριέμαι να πιάνω τα F/S τέτοια ώρα...πάντως δεν είναι έτσι τα πράγματα...

  16. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 22:56:07

    Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα

    "Το ελληνικό ζήτημα σχετίζεται με την επέκταση της βοήθειας των 110 δισεκατομμυρίων ευρώ που έχει δοθεί από την Τρόικα, καθώς η Ευρώπη φέρεται να διαπιστώνει ότι η Ελλάδα δεν είναι δυνατό να βγει για δανεισμό στις αγορές εντός του 2012…

    Πέραν της επέκτασης της βοήθειας προς την χώρα μας και την Πορτογαλία, ως αντικείμενο της συνάντησης αναφέρεται και η διαδοχή του Ζαν Κλοντ Τρισέ στην ηγεσία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας."

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sofie 06/05/2011 22:58:11

      μα δε ειπα, οτι πουλανε εκδουλευση μεταξυ τους !!
      επιτυχια !! χαχαχαα ΓΑΠ ο Θεος της ποντικοπαρεας.

      ΠΠ

  17. King Leonidas avatar
    King Leonidas 06/05/2011 23:02:23

    Τελικά το meeting γίνεται για την επιμήκυνση και την διαδοχη του Τρισέ.

  18. Mak avatar
    Mak 06/05/2011 23:07:03

    Επιστροφή στη δραχμή σημαίνει και υποτίμηση.

    Τα λεφτά στις τράπεζες από € θα γίνουν δραχμές και με την υποτίμηση η αξία των χρημάτων που έχουμε στην τράπεζα θα μειωθεί ανάλογα.

    Με απλά λόγια τα 1.000€ στην τράπεζα αν πάμε σε δραχμή και αυτή υποτιμηθεί κατά 50% θα γίνουν δραχμές αξίας 500€!

    Και στις τιμές θα γίνει κάτι ανάλογο, αλλά κανείς δεν εγγυάται ότι δε θα υπάρξει αναπροσαρμογή προς τα επάνω με αυτόματη άνοδο του πληθωρισμού στο επίπεδο των χιλιάδων.

    Πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με τους μισθούς ή τις καταθέσεις.

    Ναι θα γίνει πιο ανταγωνιστική η Ελλάδα, αλλά θα φτωχύνουμε όλοι δραματικά. Θα είναι σαν να χρηματοδοτήσαμε την επιβίωση του ελληνικού κράτους με τις καταθέσεις μας. Τα περιβόητα 600δις που έχουν βάλει στο μάτι από καιρό μετά την ακίνητη περιουσία του κράτους (και μετά το χρηματιστήριο για όσους θυμούνται...).

    Μας βλέπω να μένουμε στο τέλος με μοναδική περιουσία σαν λαός-έθνος την εκκλησιαστική περιουσία που είχαν λυσσάξει να την κάνουν κρατική για να τη φάνε και αυτή οι διεθνείς τοκογλύφοι... :P

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Mak 07/05/2011 01:42:51

      Άμα έχεις τα ευρώπουλα στο μαξιλάρι όμως?

  19. katalytikos avatar
    katalytikos 06/05/2011 23:08:10

    αν δεν κάνω λάθος είναι η 3η φορά που επαναφέρεται το σενάριο.
    Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη ..κλπ

  20. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 23:11:42

    Πως κατάντησαν το πιο ισχυρό διαπραγματευτικό πλεονέκτημα "Κύριοι επτωχεύσαμεν"...... σε μειονέκτημα δεν μπορώ να καταλάβω...είπαμε ΡΑΤΑΠΛΑΝ ειναι αυτός!
    Mak αυτό που λές για τις καταθέσεις είναι το λιγότερο...σκέψου πως θα ξεχρεώσουμε χρέος 330 € έστω με haircut 50% με μια υποτιμημένη δραχμή...

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Sofie 07/05/2011 00:55:41

      Απλά δεν θα δεχτείς το χρέος μονομερός..... το μόνο τους όπλο είναι να σε αποκλείσουν απο τις αγορές που ήδη έχει γίνει και όλοι το ξέρετε.

  21. Aris. A avatar
    Aris. A 06/05/2011 23:12:57

    Η κατάσταση στην ελεύθερη αγορά είναι τραγική.

    Οι τράπεζες δώσανε χρήματα με το σταγονόμετρο τέλος Απριλίου σε όσους είχαν πάει επιταγές για προεξόφληση.

    Την Δευτέρα που λήγει το οκταήμερο που έχεις το δικαίωμα να σφραγίσεις επιταγές λήξης 30/04 θα έχουμε ομοβροντία σφραγισμένων επιταγών.

    Πλέον έχουν πρόβλημα και οι καθαρές χρηματοοικονομικά εταιρείες και όχι μόνο οι υπερδανεισμένοι.

    Πίστευα ότι αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση τον Σεπτέμβριο θα πάμε σε άτυπη στάση πληρωμών στον ιδιωτικό τομέα.

    Ημουν πολύ αισιόδοξος δεν αντέχει η αγορά ούτε μέχρι τον Ιούνιο.

    Είναι σοβαρό πρόγραμμα σταθερότητας αυτό που προβλέπει 50 δις από αποκρατικοποιήσεις και 12 δισ από την πάταξη της φοροδιαφυγής για να επιτευχθούν οι στόχοι;;

    Γράφουν νούμερα απλά για να φαίνεται ότι μαθηματικά θα πιάσουν τους στόχους στην πραγματικότητα είναι αδύνατο να επιτευχθούν με τέτοιας έκτασης ύφεση αυτά τα νούμερα.

    Ο Τιτάν ανακοίνωσε πτώση τετραμήνου -35% μάλιστα την χαρακτήρισαν μη αναμενόμενη.
    Η κατανάλωση τσιμέντου γύρισε στο 60 καταλαβαίνουμε τι σημαίνει αυτό;;

    Ιδια είναι και τα νούμερα και σε άλλες εταιρίες σε κλάδους γύρω από την οικοδομή.

    Προφανώς στο εξωτερικό αντιλαμβάνονται ότι ούτε τα νούμερα βγαίνουν αλλά και ούτε πολιτικό προσωπικό υπάρχει να κυβερνήσει πραγματικά την χώρα.

    Αυτό νομίζω ότι είναι το κυριότερο.

    Και να υπάρχει δυνατότητα λύσης ποιός να την εφαρμόσει.

    Αν εμείς είμαστε στην θέση των Γερμανών και είχαμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το χάος λογικό δεν είναι να τα σκεφτόμαστε όλα και να ετοιμάζαμε όλα τα δυνατά σενάρια καθώς και να κάναμε προσπάθεια προσομοίωσης των αποτελεσμάτων τους.

    Αν ένα τέτοιο σενάριο είναι και να μας διώξουν από το ευρώ κάνοντας μας σκόντο στο χρέος για να μας δώσουν ένα κίνητρο να συναινέσουμε και εμείς γιατί το δημοσίευμα το αποψινό να μην είναι μια πρόβα των όσων θα επακολουθήσουν.

    Μετρούν αντιδράσεις συνέπειες και θα αποφασίσουν.

    Πάντως ότι είναι να γίνει δεν πρόκειται να αργήσει.

  22. socrates avatar
    socrates 06/05/2011 23:24:35

    Δεν βλέπω το λόγο να συναινέσουμε σε κούρεμα έστω 50% βγαίνοντας από το ευρώ.
    Σκέτη έξοδος και στάση πληρωμών, έτσι και αλλιώς εχθρικότητα και λοιδωρίες (πχ. κατάργηση Σένγκεν) έχουμε να περιμένουμε τα επόμενα χρόνια.
    Άσε που υποψιάζομαι ότι δεν θα είμαστε οι μόνοι (και δεν αναφέρομαι μόνο στα PIIGS).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ socrates 06/05/2011 23:44:46

      μα φυσικα και δεν υπαρχει λογος για κανενα κουρεμα οπως το εννοουν και οπως το σχεδιαζουν !!!!!

      ΠΠ

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 23:52:04

        Ειναι δυνατόν ένα τέτοιο περιοδικό εργαλείο προπαγάνδας σε ένα τόσο σοβαρό θέμα για την ίδια την Γερμανία να κάνει του κεφαλιού του και να διασπείρει κοτσάνες;;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aris. A 06/05/2011 23:55:42

          πουλανε φυλλα και εκβιαζουν.. οι δικοι μας τι κανουν??. ειναι καλυτεροι?? χαχαχαχα ΜΜΕ και πασης οικουμενης !
          θα εχουν και κανενα κολλημενο δανειο... να ξεκολλησει!

          ΠΠ

  23. Sofie avatar
    Sofie 06/05/2011 23:27:32

    Νάτα μας!

  24. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 06/05/2011 23:32:44

    ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΝΒΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΤΟΤΕ ΤΟ SPIEGELΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ Η ΕΞΟΔΟΣ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΟ-ΖΩΝΗ!!!.ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ???.ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!.

  25. King Leonidas avatar
    King Leonidas 06/05/2011 23:34:43

    Υπάρχει πλέον σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας στις τράπεζες. Bankruptcy anyone?

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ King Leonidas 06/05/2011 23:50:15

      Φαντάσου τι έχει να γίνει την Δευτέρα στις τράπεζες.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Aris. A 06/05/2011 23:56:17

        Αυτό, πες το ξανά. Και επειδή μέχρι τη Δευτέρα μένει... πολύς καιρός, εγώ θα έλεγα "φαντάσου τι έχει να γίνει ΑΥΡΙΟ, στα λιγοστά τραπεζικά καταστήματα που μένουν ανοιχτά το Σάββατο". Πάρτυ θα κάνουν οι ληστές που θα παραμονεύουν τους... φορτωμένους πελάτες έξω από αυτά.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 06/05/2011 23:58:39

          εε ποσους ΠΑΠΑΚ εχουμε!! εναν... σε μια τραπεζα θα παει να τη στησει !! αχχαχαχ

          ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aris. A 06/05/2011 23:57:18

        το 2008 λεγαμε με τον Αρχαιο οτι το χρηματιστηριο θα παει 1200 !!! εγω ελεγα τελςο 2010... επεσα εξω 6 μηνες !!

        πατρε 100+ δις εγγυησεις !! και ελατε στο ταμειο !!! ΑΜΕΣΗ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ !

        ΠΠ

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2011 00:09:00

          Εγώ είχα πει θα πάει 1453, το μοιραίο νούμερο ...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 07/05/2011 00:15:23

            πλησιαζει και η ημ/νια !!!

            ΠΠ

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2011 00:06:13

    Κανα ΑΤΜ τσέκαρε κανείς για όριο;...

  27. Y. avatar
    Y. 07/05/2011 00:08:04

    Παρατηρώ τελευταία, όταν στις παρέες ακούγεται η λέξη επιμήκυνση, όλα τα θηλυκά χαμογελάνε!!

  28. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2011 00:17:51

    Τι έγινε ρε παιδιά? Ούτε για μια μπύρα δενμπορούμε να πάμε και σείεται συθέμελα το σύμπαν? Πάντως σε Ευρά τις πλήρωσα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2011 00:20:01

      Με τον Γιώργο τιμονιέρη δεν πρόκειται να πλήξουμε.

      Και το κουκούτσι αμύγδαλο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Aris. A 07/05/2011 00:23:51

        Να πλήξουμε? Αποπληξία θα πάθουμε με δαύτους.

        Γιατί όμως μου μυρίζει προετοιμασία αντεπίθεσης των Γερμανών στις οικονομικές Αρδέννες;

  29. King Leonidas avatar
    King Leonidas 07/05/2011 00:19:57

    Αντιγράφω από το Βήμα:

    Η μυστήρια σύσκεψη στο Λουξεμβούργο και η διάψευση Παπακωνσταντίνου

    Τι λένε τα ξένα Μέσα
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/05/2011, 22:56 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: πριν 14'

    Ο υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου επιβεβαιώνει την συμμετοχή του στη σύσκεψη στο Λουξεμβούργο και διαψεύδει κατηγορηματικά τα δημοσιεύματα περί εξόδου της χώρας από την Ευρωζώνη.

    Συγκεκριμένα η ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρει:
    «Ο Υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, συμμετείχε σήμερα το απόγευμα σε σύσκεψη, την οποία συγκάλεσε ο Πρόεδρος του Eurogroup και Πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου, Ζαν Κλoντ Γιούνκερ.

    »Η έκτακτη αυτή σύσκεψη έγινε στο πλαίσιο της συνάντησης των Υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης που συμμετέχουν στο G20 και ο Υπουργός Οικονομικών κλήθηκε να συμμετάσχει για ανταλλαγή απόψεων σχετικά και με τις οικονομικές εξελίξεις στην Ελλάδα.

    »Είναι απολύτως προφανές ότι, στη συζήτηση αυτή ούτε συζητήθηκε ούτε ποτέ τέθηκε θέμα σχετικά με την παραμονή της Ελλάδας στην Ευρωζώνη, όπως ανεύθυνα και για τους δικούς τους λόγους αναπαρήγαγαν διάφορα ξένα μέσα ενημέρωσης.

    »Η Ελληνική Κυβέρνηση παραμένει προσηλωμένη στην υλοποίηση του προγράμματος οικονομικής πολιτικής στο πλαίσιο της συμφωνίας με την ΕΕ, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ, για να βάλει τάξη στα δημόσια οικονομικά της χώρας και να μπει η Ελλάδα σε τροχιά βιώσιμης ανάπτυξης».

    Επίσης οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις διαψεύδουν κατηγορηματικά το κινδυνολογικό δημοσίευμα του Spiegel Online περί των δεινών που θα επέφερε στην Ευρώπη μια πιθανή οικειοθελής αποχώρηση της Ελλάδας από τη ζώνη του ευρώ.

    Διατηρούν, ωστόσο, το μυστήριο που καλύπτει την άτυπη συνάντηση υπουργών και υψηλόβαθμων αξιωματούχων των υπουργείων Οικονομικών των 17 κρατών-μελών της ευρωζώνης. Από τις πληροφορίες των ξένων μέσων ενημέρωσης συνάγεται ότι επί τάπητος όντως τίθεται το ελληνικό ζήτημα. Πιθανώς κάποιου τύπου «αντιμετώπιση» του ελληνικού χρέους.

    Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες του ανταποκριτή του πρακτορείου Bloomberg στο Βερολίνο, οι ευρωπαίοι αξιωματούχοι - σίγουρα βρίσκονται και υπουργοί Οικονομικών της ζώνης του ευρώ, σίγουρα βρίσκεται και ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, που είναι άλλωστε και πρωθυπουργός και υπουργός Οικονομικών του Λουξεμβούργου - συζητούν επί εγγράφου που έχει συντάξει η κυβέρνηση του Βερολίνου και το οποίο περιλαμβάνει τις εναλλακτικές εκδοχές αντιμετώπισης του «ολοένα διογκούμενου ελληνικού χρέους, το οποίο έχει πυροδοτήσει φημολογίες από επενδυτές ότι μια αναδιάρθρωση είναι μια πιθανή εξέλιξη».

    Ο γαλλικός Monde αναφέρει στην ιστοσελίδα του πληροφορίες από το γαλλικό υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με τις οποίες στο Λουξεμβούργο λαμβάνει χώρα συνάντηση «κάποιων υπουργών της ευρωζώνης» με αντικείμενο τις κρίσεις χρέους της Ελλάδας και της Πορτογαλίας ή ακόμη με αντικείμενο τη διαδοχή του Ζαν-Κλοντ Τρισέ στην ηγεσία της ΕΚΤ. Η γαλλική εφημερίδα αναφέρει πάντως δήλωση του Γιούνκερ ότι «δεν πρόκειται για επείγουσα συνεδρίαση του Eurogroup».

    Το πρακτορείο Reuters αναφέρει ότι στη συνάντηση του Λουξεμβούργου μετέχει «ένας μικρός αριθμός υπουργών της ευρωζώνης». Το πρακτορείο επικαλούμενο πηγή από το συνεργαζόμενο στην κυβέρνηση Μέρκελ κόμμα των Ελευθέρων Δημοκρατών αναφέρει επίσης ότι στη συνάντηση μετέχουν ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε και ο υφυπουργός του Γιόργκ Ασμουσεν.

    Ουδείς αναφέρεται σε παρουσία στο Λουξεμβούργο του προέδρου της ΕΚΤ. Υπενθυμίζεται ότι ο Τρισέ έχει επανειλημμένως απορρίψει κατηγορηματικά το ενδεχόμενο οιασδήποτε αναδιάρθρωσης ή αναπροσαρμογής ή... ο,τιδήποτε άλλο του ελληνικού χρέους. Ως εκ τούτου, όπως επισημαίνουν πολιτικοί παρατηρητές, θα ήταν δύσκολο να αποφασίσουν οι πολιτικοί ηγέτες της Ευρώπης κάτι τέτοιο εκθέτοντας τον απερχόμενο πρόεδρο της ΕΚΤ.

    Η Wall Street Journal και άλλα μέσα ενημέρωσης αναμασούν τις ίδιες πληροφορίες χωρίς να ρίχνουν όμως φως στην όλη υπόθεση. Το βέβαιο είναι ότι το όλο μυστήριο τροφοδοτούν οι ίδιες οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις - της ελληνικής ασφαλώς συμπεριλαμβανομένης - οι οποίες αρνούνται να επιβεβαιώσουν, να διαψεύσουν ή τέλος πάντων να σχολιάσουν ο,τιδήποτε αφορά τη σύνθεση και το αντικείμενο της «σύναξης του Λουξεμβούργου».

  30. dimos avatar
    dimos 07/05/2011 00:22:30

    Φήμες από εξωτερικό ότι επίκειται μείωση επιτοκίου στο 3.5% για τα 106 δίς δάνεια της τρόικας , νέα επιμήκυνση αποπληρωμής ενω συζητειται και νέο πακέτο 50 δις στήριξη για το 2012 .

  31. dimos avatar
    dimos 07/05/2011 00:37:58

    τζίφος τα περί δραχμής - μάλλον νέο φέσι θα τους φορέσουμε - φήμες για 50 δίς νέα στήριξη το 2012. Είναι τρελλοί αυτοί οι Ευρωπαίοι. ΠΠ πολύ χαίρεσαι , εχεις σορτάρει όλες τις τράπεζες και το ευρώ ????

  32. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/05/2011 00:41:30

    Ή ΕΜΜΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟΙ (ΕΝΤΟΣ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ) ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

  33. Χαμενος avatar
    Χαμενος 07/05/2011 03:48:54

    Πάντως, αν ήμουν ευρωτσάκαλος θα ετοίμαζα ένα νέο μνημόνιο πιο εύπεπτο και πιο ελκυστικό ώστε να μπορέσει να παρουσιαστεί ολόκληρο στην βουλή και (με τις κατάλληλες τυμπανοκρουσίες) να γίνει αποδεκτό από μια μεγάλη πλειοψηφία. Έτσι η έγκριση από ελληνικής πλευράς θα είναι νομότυπη, γιατί η προηγούμενη μπάζει. Όλος ο χαβαλές είναι η υπογραφή του μνημονίου και όχι τα (εικονικά ούτως η άλλως) ελλείμματα. Τώρα που ο κόσμος τα'χει παίξει, και με κάποιες βελτιώσεις στα επιτόκια και στους χρόνους αποπληρωμής μπορεί να περάσει. Αλλιώς μπορεί να βρεθούν να διαπραγματεύονται με τον κυρ' Λεωνίδα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι από τον Νοέμβρη του 2009 μέχρι τον Μάη του 2010, όλοι αυτοί οι καλοί άνθρωποι και τα συνεργαζόμενα ΜΜΕ (εδώ και στην αλλοδαπή) αναλώθηκαν στο να υποβαθμίζουν την ελληνική οικονομία για να φτάσουμε στο μνημόνιο, και όχι στο να την εξυγιάνουν.

  34. αχιλλεας παπ.-λαρισα avatar
    αχιλλεας παπ.-λαρισα 07/05/2011 10:18:08

    Σοσιαληστες ηρθε η ωρα σας!
    ΦΥΓΕΤΕ ΤΩΡΑ!!!

  35. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 07/05/2011 21:51:14

    προδοσία