12/02/2010 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δραματική μείωση του ΑΕΠ

Μείωση 2,6% παρουσίασε το ΑΕΠ σε ετήσια βάση το τέταρτο τρίμηνο του 2009, σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποίησε σήμερα η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδας ΕΣΥΕ .

Σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο, υποχώρησε κατά 0,8%.
Η ελληνική οικονομία βρίσκεται σε ύφεση από το πρώτο τρίμηνο του 2009, για πρώτη φορά εδώ και 16 χρόνια.
 
Σε τρέχουσες τιμές, το ΑΕΠ υπολογίζεται στα 236 δισεκατομμύρια ευρώ την χρονιά που έφυγε, με το χρέος να εκτιμάται στα 300 δισεκατομμύρια ευρώ.
Ευρωζώνη: Αυξήθηκε κατά 0,1% το ΑΕΠ δ' τριμήνου

Όσον αφορά στην Ευρωζώνη, η οικονομική ανάκαμψη παρέμεινε στάσιμη το τέταρτο τρίμηνο του 2009, με το ΑΕΠ να καταγράφει οριακή αύξηση, όπως προκύπτει από τα στοιχεία που έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα η Eurostat

Πιο συγκεκριμένα, το ΑΕΠ αυξήθηκε κατά 0,1% σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο, ενώ συγκριτικά με το αντίστοιχο τρίμηνο του 2008 συρρικνώθηκε κατά 2,1%, σύμφωνα με την κοινοτική στατιστική υπηρεσία.

Οι αναλυτές ανέμεναν αύξησή του κατά 0,3% σε τριμηνιαία βάση και μείωση 1,9% σε ετήσια βάση.

Στο σύνολο του 2009, η οικονομία της Ευρωζώνης συρρικνώθηκε κατά 4%, επιβεβαιώνοντας τις εκτιμήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΔ avatar
    ΙΔ 12/02/2010 14:05:11

    Πρόκειται για πλασματικά στοχεία. Καί το χρέοs είναι μεγαλύτερο αλλά καί η μείωση τού ΑΕΠ δεδομένου ότι στή ύφεση εισήλθε ή οικονομία στίs αρχέs τού 2009.

  2. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 14:10:55

    και ο γιωργακης βαζει φορους ακρωτηριαζοντας την ζητηση παρατεινοντας την υφεση εσαει...εξαλλου ολα τα εσοδα που θα χει απ τους φορους(ελαχιστα αν συγκρινουμε και τα εσοδα που εχασε περιοριζοντας την ζητηση)ειναι το τιποτα μπροστα σε αυτα που χρεωνόμαστε απ τα τοκογλυφικα δανεια...πρακτικα καμια αξια δενε χουν...

  3. Alkimos avatar
    Alkimos 12/02/2010 14:50:39

    Αυτό που δεν βλέπω να έχει τονιστεί μέχρι τώρα από κανέναν, είναι το γεγονός, πως η νέα αυτή κατάσταση που προέκυψε, φανερώνει, το πόσο συνυφασμένη είναι η τύχη της Ελλάδας με την τύχη της Ε.Ε.. Άρα, προς τι ο βαρύς –μεγαλύτερος από κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα- εξοπλισμός; Αν δεν τόλμησαν οι «εταίροι» μας να μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε, πως θα μας άφηναν να εμπλακούμε σε ένα «θερμό επεισόδιο», που θα ισοδυναμούσε με χρεοκοπία; Δεν έβγαλε λοιπόν αυτή η συγκυρία στην επιφάνεια την εικονική αντιπαλότητά μας με την Τουρκία, που δεν αποτελεί, παρά μια καμουφλαρισμένη διαδικασία ΦΟΡΟΥ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ; Αν αναλογιστεί κανείς τι ποσοστό του ΑΕΠ καταβάλουμε και εμείς και οι Τουρκία, για κάτι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί μόνο για σκοπούς που σχεδιάζονται σε ξένα κέντρα αποφάσεων, τότε είναι εύκολο να διαπιστωθεί, πως πρόκειται όντως για φόρο υποτελείας!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Alkimos 12/02/2010 14:56:21

      αν ήμουν πιο μικρός, θα σου έλεγα ότι τωρα θα δοκιμαστεί το Γιουροφάϊτερ με τα Εφ22 ή 15 ή ότι θα έχουν οι Τούρκοι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Alkimos 12/02/2010 14:58:31

      «Αναμένουμε έναν ηγετικό ρόλο της Γερμανίας στην ΕΕ όχι μόνον στην οικονομία αλλά και στην αμυντική πολιτική» τόνισε ο Αντιπρόεδρος του Γερμανο-Ελληνικού Επιχειρηματικού Συνδέσμου (DHW) Φαίδων Κοτσαμπόπουλος.

      Πιο αναλυτικά, σε συνέντευξη που παραχώρησε χθες στο γερμανικό σταθμό N24, αν και συνέδεσε την κρίση στην Ελλάδα με την πολιτική όλων των κυβερνήσεων, όπως ανέφερε, πρόσθεσε πως «η παγκόσμια οικονομική κρίση και τα παιχνίδια των κερδοσκόπων διεθνώς οδήγησαν την κατάσταση σε καταστροφική επιδείνωση».

      http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1777627

      νάτοι και οι δοσίλογοι...

    • Alkimos avatar
      Alkimos @ Alkimos 12/02/2010 15:04:49

      Μπορείς να μου πεις όμως, πως γίνεται να περνάει τόσο απαρατήρητη αυτή η γελοιότητα; Προφανώς έχει να κάνει κι αυτό με την συνήθη λογική του «κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει». Είναι μάλλον ΠΟΛΛΟΙ αυτοί που «ταΐζονται» από αυτό το …νταλαβέρι.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Alkimos 12/02/2010 15:17:14

      Τι μου ήθελες?? εεε???
      Υψηλή τεχνολογία?
      Aεροναυπηγική?
      Ρουλεμάν?
      Βίδες μήπως...?
      Εργοστάσια?
      Που τα είχες δει αυτά?
      Στον ύπνο σου?

      Ήθελες κτηνοτροφία?
      Γεωργία?
      Αλιεία?

      Πάνε αυτά που ξέρατε από τα χωριά σας παλιοέλληνες, εεε παλιοέλληνες!
      Δε σας έγινε μάθημα τότε που σας τα κάψαμε??? εεε??

      Heil!!!
      Deutschland über alles!!!

    • Alkimos avatar
      Alkimos @ Alkimos 12/02/2010 15:22:00

      Η εισήγηση αυτή του Φαίδωνα Κοτσαμπόπουλου δείχνει καθαρά το που αποβλέπει ο ίδιος για θέματα που αφορούν την εξωτερική μας πολιτική. Γι αυτόν, η «κεφαλή» του κράτους έχει μετατοπιστεί στο …Βερολίνο. Δεν έχω όμως ακούσει μέχρι τώρα ότι έχει προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό η ιατρική ώστε εκτός από μεταμόσχευση καρδιάς να μπορούμε να κάνουμε τώρα και μεταμόσχευση …εγκεφάλου. Κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς μάλλον ο αντιπρόεδρος του Γερμανο-Ελληνικού Επιχειρηματικού Συνδέσμου (DHW).

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Alkimos 12/02/2010 15:23:26

      Αλλενάκι, μη ξεχνάμε το χοιρινό και τα λουκάνικα.
      Αντί για τα σάπια τύπου Μπαλόπουλου και Μακαρέζου, επιτέλους καταναλώνουμε αυθεντικά Thüringer Rotwurst und Bratwurst von München.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Alkimos 12/02/2010 15:26:01

      περνάνε απαρατήρητα, άλκιμε, γιατί όσοι ήταν από 10-12 ετών το 81, και κάτω, έμειναν λίγο στο αμόρφωτο. Τσιμπάνε στην επικεφαλίδα, αν έχει και λίγο δράμα ή κανένα πισινό, ακόμα καλύτερα...

      Δες πόσοι, μα πόσοι σχολιαστές, όχι τόσο εδώ (1-2 έχουμε) περιμένουν την μητέρα Γερμανία να τους σώσει... Εγώ δεν περιμένω την μαμά Αμερική να με σώσει, προτιμώ τα F22 (καλύτερο μαρκετινγκ) αλλά η μάχη θα κριθεί, ως συνήθως από προδοσία.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Alkimos 12/02/2010 15:26:55

      Stgm: ναι, να προσέξουμε μόνο μήπως τελικά μείνει για μας μόνο το Sauerkraut...χωρίς το σβάινεμπράτεν...

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/02/2010 14:58:08

    Πού είναι ο Σημίτης να μας μιλάει για την ισχυρή Ελλάδα που το 2001 είχε το ίδιο έλλειμμα με τώρα; Πού είναι ο Αλογοσκούφης, να μας κάνει πλουσιότερους κατά 25% εν μία νυκτί; Πού είναι ο Χιούι, ο Λιούι, ο Ντιούι, ο Μάικ Λαμάρ και ο Μάγος Μέρλιν;

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2010 15:28:25

    Και το πιο διασκεδαστικό;... Η αντίδραση στους Γερμανούς θα είναι γενικά και αόριστα από τους φιλοδυτικούς, και θα παραπαίει μέχρι να εμπλακούν οι αριστεροί... χαχαχαχαχα!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 12/02/2010 15:35:20

      Οι αριστεροί έχουν φάει μεγάλη φόλα με τη Γερμανία, τη δύναμη του υψηλού διεθνισμού [διεθνισμό εξαγόμενο βεβαίως-βεβαίως].
      Ο οποίος διεθνισμός πάει πακέτο με τις εξαγωγές της.
      Όλη αυτή τη δεκαετία οι εξαγωγές της ήταν αυξημένες συγκριτικά με την εσωτερική της ζήτηση, που ήταν σταθερά μικρότερη. Εννoούμε φυσικά τα βαριά προϊόντα της, αυτά για τα οποία δανειζόμαστε για να αγοράζουμε.

  6. ataktos avatar
    ataktos 12/02/2010 15:32:36

    http://www.desmie.gr/up/files/energy200912_GR.pdf

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ataktos 12/02/2010 16:55:38

      Μείον 20,19% οι επιλέγοντες, άτακτε: α ν α τ ρ ι χ ι α σ τ ι κ ό!

  7. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 15:39:26

    εγω βλεπω πως συνορευουμε με το ισχυροτερο οικονομικα και στρατιωτικα μουσουλμανικο κρατος το οποιο μας προκαλει εδω και λιγες(sic) χιλιετιες τα γνωστα προβληματα...και αντι να αντιταξουμε ενα ισχυρο εθνικο κρατος(με μεταναστες ναι αλλα με ενα οριο π.χ 300 χιλ γιατι παραπανω δεν βλεπω να απορροφουνται) αντι λοιπον να αντιταξουμε ενα ισχυρο εθνικο κρατος με πανισχυρη οικονομια...αντιτασσουμε ενα μελλοντικο πολυμορφικο προβληματικο κρατος με παρασιτικη οικονομια...αυτο ειναι καλο αν θελαμε μια πανισχυρη τουρκια που να κανει κουμαντο στην περιοχη και να αντιπροβληθει ως αντιπαλο δεος στην ανερχομενη ρωσσια...
    δεν ειναι καλο αν εμεις δεν αποζητουμε αυτον το στοχο αλλα αλλες δυναμεις

  8. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 15:48:04

    η τουρκια θυμαται το οθωμανικο παρελθον της και προβαλλεται ως προστατης ολων των μουσουλμανων...μια τουρκια που μονο την ελλαδα εχει για αντιπαλο δεος(λιγα χρονια ακομα)...και εμεις συνεχως αφηνουμε να εισβαλλουν μουσουλμανοι μεσω τουρκιας φυσικα...δεν κανουμε παιδια και το χουμε ριξει στην αποδομηση του εθνους...ο παπανδρεισμος που ξεκινησε επι ανδρεα και συνεχιστηκε επι ολων των κυβερνησεων εχει οδηγησει στην διαλυση πρωτα των κοινωνικων δομων μεσω της αναξιοκρατιας και της ανεξελεγκτης διαφθορας και επακολουθησε και η διαλυση της οικονομιας...
    μα θα μου πειτε οι ελληνες δεν συμφωνουν με ολα αυτα...ναι αλλα ψηφιζουν και βλεπουν αυτους που υιοθετουν τετοιες πολιτικες...δεν χρειαζεται να ρθεις απ το μελλον για να δεις πως η χωρα θα συρρικνωθει και αλλο αυτην την φορα και εδαφικα ως τελικη καταληξη της παρακμης...και δεν χρειαζεται να καταλαβεις πως θα φτασει η στιγμη που θα εχει τοσο ευνουχιστει ο πατριωτισμος του ελληνακαι γιγαντωθει η καταναλωτικη του συνειδηση(δηλαδη ο φιλοτομαρισμος του)που δεν θα δινει δεκαρα για τιποτα παρα μονο για τα συμφεροντα του που οριοθετουνται εως το πατακι της εξωπορτας του.
    αν ο ελληνας ηθελε να διατηρησει τον τροπο ζωης του και μια ομαλη οικονομικη αναπτυξη χωρις ακροτητες δεν θα ψηφιζε παπανδρεου 3 δεκαετιες τωρα(μπλε ή πρασινο)...

  9. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 12/02/2010 15:59:44

    Υπερ της στασης πληρωμων

    Μονο κατι τετοι θα μας γλιτωσει μου φενεται

    http://www.market-talk.net/index.php/essay/article/8117

  10. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 16:02:32

    ε και γω υπερ της στασης πληρωμων ειμαι...απο το πρωι μαλλιασε η γλωσσα μου

  11. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 16:06:56

    μαλιστα μπορει να γινει αυτο αφου παρουμε την αγαπητη μερκελ...ισως τοτε ενδιαφερθει για μια οικονομικη ενισχυση...εκτος και αν γουσταρει το ντομινο

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ λαζαρος 12/02/2010 16:38:45

      Δεν θα υπάρξει ντόμινο. Αν αφήσουν την Ελλάδα αβοήθητη, το ευρώ σώζεται, μεσοπρόθεσμα. Μπορεί να κλονιστεί λίγο προσωρινά, αλλά το ζητούμενο είναι να μην πληγεί η πιστοληπτική αξιοπιστία των μεγάλων χωρών, που θα κλονιστεί αν εγγυηθούν για τα χρέη μας ή μας δώσουν λεφτά.

  12. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 16:07:44

    προυποθετουν ολα αυτα πρωθυπουργο του αναστηματος ενος καποδιστρια,βενιζελου κτλ

  13. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 12/02/2010 16:58:42

    Aν υπάρξει στάση πληρωμών προς τις χώρες που χρωστάμε, από που θα δανειστούμε ξανά χρήματα για να πληρώσει το κράτος τις υποχρεώσεις του? Μιλάμε για μισθούς, συντάξεις, ασφαλιστικά ταμεία κλπ. Δε γίνονται αυτά. Μετά πολύ απλά δε θα μπορέσεις να ξαναδανειστείς ποτέ. Για αυτό και η στάση πληρωμών είναι κάτι ανέφικτο. Επίσης θα δημιουργήσει μεγάλη δυσαρέσκει σε Γαλλία, Γερμανία στις οποίες χρωστάμε το 40% του χρέους με απρόβλεπτα αποτελέσματα σε πολλέ επίπεδα...

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Αθωος Περαστικος 12/02/2010 18:01:03

      Δεν γνωρίζω την πτωχευτική διαδικασία χωρών, αλλά αν μπορεί να υπάρξει ανάλογο με την πτωχευτική διαδικασία επιχειρήσεων, δύο τινά μπορούν να συμβούν:

      1. Ο απατεώνας επιχειρηματίας ρίχνει κανόνι στην αγορά και οι έντιμοι δανειστές του και προμηθευτές του παίρνουν κάτι από τα οφειλόμενα, οτιδήποτε τέλος πάντων και δεν θέλουν να τον ξαναδούν.
      2. Ο απατεώνας ή ο κακός, πλην έντιμος, επιχειρηματίας ρίχνει κανόνι στην αγορά, οι τοκογλύφοι και οι μη αναλαμβάνοντες το ρίσκο τους δανειστές παίρνουν τ' @ρχι@@ια τους με μια ρύθμιση στο 10% από τα οφειλόμενα, οι λοιποί παίρνουν κάτι και στο τέλος κάποιοι από αυτούς που αναγνωρίζουν το λάθος του ρίσκου τους και όσοι από τους λοιπούς αναγνωρίζουν την εντιμότητα του επιχειρηματία παρά τα λάθη του, συνεχίζουν να συναλλάσσονται μαζί του στις επόμενές του δραστηριότητες, εφόσον πιστούν ότι έβαλε και αυτός μυαλό από τα λάθη του.

      Αν ένα κανόνι μπορεί να μας ξεφουσκώσει από τοκογλύφους και άφρονες, με το αζημείωτο, ρισκαδόρους των αγορών, είναι κάτι που το οφείλουμε στα παιδιά μας, αρκεί να καταλάβουμε τα λάθη μας και να πείσουμε για τη διαχρονική εντιμότητά μας, ως λαός και ως χώρα. Και οι αλητήριοι ένθεν κακείθεν στον Καιάδα!!!

  14. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 12/02/2010 17:57:17

    Ερώτηση:
    Τελικά μήπως ούτε οι Γαλλογερμανοί ξέρουν τι τους γίνεται;

    Ποιος σοβαρός όχι οικονομολόγος αλλά έστω και λογιστής στη Νίκαια μπορεί να πιστέψει ότι η παρούσα οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα είναι (στοιχειωδώς) αναστρέψιμη. Μόνο η σημερινή, συνεχής δυσφήμιση της χώρας από σύσσωμο τον παγκόσμιο τύπο θα εμποδίσει οποιαδήποτε σοβαρή επένδυση από το εξωτερικό για πολλά χρόνια.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αγανάκτηση 12/02/2010 18:33:14

      Τη δυσφήμηση φίλτατε την κάνει ο ίδιος ο πρωθυπουγός της χώρας. Δεν έχει ανάγκη το διεθνή τύπο. Διάβασε τη σημερινή του ομιλία και πες μου αν θα εμπιστευόσουν εσύ να δανείσεις μια εταιρία που ο Διευθύνων Σύμβουλος εκλιπαρεί για "μια ανάσα ζωής". Που λέει ότι "είμαστε ο ασθενής της Ευρώπης". Αν τα λέει μόνος του ο πρωθυπουργός, τι να πουν οι άλλοι;

      ΔΕΝ είμαστε υπό χρεωκοπία. Αν σταματήσει ο ΓΑΠ να εκβιάζει τράκες για μια ακόμη φορά, τότε θα δείτε για πότε θα επανέλθουμε.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 12/02/2010 21:28:52

      Ναι δεν είμαστε υπό χρεωκοπία. Απέχουμε μία ολόκληρη (άντε μιάμιση) τρίχα από τη χρεωκοπία.

      Δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι μέχρι το Μάιο πρέπει να δανειστούμε 23 δις ευρώ. Με το παραμικρό "κιχ" δεν θα μπορέσουμε να τα δανειστούμε και τότε θα δούμε από κοντά όλο το μεγαλείο της τεχνογνωσίας του ΔΝΤ.

      Εκτός βέβαια εαν εσένα σου φαίνεται απλό το να απολύσεις τους μισούς δημόσιους υπαλλήλους που λέει ο μεγάλος economist Μάνος.

      http://www.youtube.com/user/bloomberg?blend=1&ob=4#p/u/26/YGfeb-pkfAg

  15. bugtrottel avatar
    bugtrottel 12/02/2010 18:07:17

    Είναι η αναδομημένη Στατιστική Υπηρεσία του ΔΝΤ και του Eurogroup ή αυτή του Αλογοσκούφη, για να τοποθετηθούμε.