#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δραματικές εξελίξεις στον Πήγασο



Δραματικές εξελίξεις πριν λίγη ώρα στον Πήγασο. Ο Φώτης Μπόμπολας ανακοίνωσε το κλείσιμο του Έθνους, καθημερινό και Κυριακάτικο στα πρότυπα του Ελεύθερου Τύπου.

Επίσης, το κλείσιμο της καθημερινής Ημερησίας και την ενοικίαση του τίτλου της Goal News. Αιτία, όπως είπε, ότι δεν τον αφήνουν να κάνει απολύσεις και περικοπές.

Την ίδια στιγμή ξύλο έπεσε έξω από τον Πήγασο όταν μέλη του ΠΑΜΕ δεν επέτρεπαν σε εργαζόμενους της Ημερησίας να συνεδριάσουν και σε γενική συνέλευση να αποφασίσουν για απεργία ή όχι στην εφημερίδα.

Αυτή την ώρα συνεδριάζει το δ.σ. της ΕΣΗΕΑ με αίτημα την αναστολή της απεργίας στην Ημερησία

Πριν από λίγο, μέλος του ΠΑΜΕ και συνδικαλιστής από το χώρο των τεχνικών προσπάθησε να κάνει επαναστατική γυμναστική την ώρα που εκατοντάδες εργαζόμενοι βλέπουν να χάνεται το ψωμί τους και των παιδιών. Η Ημερησία έγινε... πλατεία και ο εν λόγω συνδικαλι(σ)ταράς προπηλακίστηκε και πήγε για... ενημέρωση στον Περισσό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/06/2011 15:12:47

    Μάλιστα... Η διαπλοκή πριονίζει το κλαδί πάνω στο οποίο κάθεται. Μα, καλέ μου Μπόμπολα, ποιος σε έφτιαξε μεγαλοεργολάβο; Ποιος σε κράτησε ψηλά; Ποιος άλλος παρά η δραστηριότητά σου στον τύπο; Μόλις έσφαξες την κότα που έκανε χρυσά αυγά, επειδή σου κακάριζε πάρα πολύ και ήθελε τάισμα. Άντε τώρα να βρεις κοτούλα με χρυσά αυγουλάκια ξανά...

    Η πλάκα είναι ότι τους είχαμε για πολύ ξύπνιους και τελικά αποδεικνύονται αυτοκαταστροφικά ανόητοι. Ή... απλώς αυτοκαταστροφικά εγωιστές.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Επώνυμος 13/06/2011 17:11:12

      Ποιος αραγε είναι πιο ικανός?
      Ο κακομοίρης που βγαζει το μήνα με 600 ευρώ ή ο μεγαλοεργολάβος που μετά από ένα χρόνο κρίση δεν μπορει να κρατήσει την επιχειρησή του ανοιχτή?...

      Σοβαρή επιχειρηματική τάξη σου λένε μετά..κρατικοδίαιτη και ανίκανη...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 15:18:42

    "Ειμαι Σοσιαλιστης, ερω τον τιτλο μου Πιστως και Υπερηφανως"
    κολλαει παντου !! χαχαχαα σε ολα τα καλοπαιδα.
    καργα Σοσιαλιστης, καργα εξυπνος, καργα πρασινη Αναπτυξη, καργα γυιος του μπαμπα του...,καργα γυιος της μαμας του, καργα αδερφος και καργα ΦΙΛΟΣ !
    ολονωνε. Αρκει να βγει η φωτογραφια για το αλμπουμ! καργα στη φωτογραφια το αλμπουμ.

    δεν παει ο κυρ Γιωργης να παρει τα ρεστα απο τις "Δανειες Δυναμεις" του ΓΑΠ ?
    Σοσιαλιστης με Σοσιαλιστη θα τα βρουν !
    Μηπως να αγορσει το ΠΑΣΟΚ το ΕΘΝΟΣ και να το ακοκρατικοποιησει μετα?
    ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ !!.. μια η αλλη θα τους ερθει.

    ΠΠ

  3. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 13/06/2011 15:19:04

    στο καλό!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/06/2011 15:22:57

    Έχω "μπερδευτεί".

    Ο κυρ-Γιώργος, ο πρώην κομμουνιστής, ο νυν "δουλειά μας είναι τα μπετά και τα μελάνια", φώναξε το ΠΑΜΕ, τους επίσημους νταβατζήδες της εργατικής τάξης, να εμποδίσουν την απεργία των εργαζομένων στην Ημερησία;

    Ή το ΠΑΜΕ έσπευσε να προστατεύσει τους εργαζομένους, πώς αλήθεια;, με διαμαρτυρία κατά του πρώην ομοϊδεάτη τους;

    Καταραμένη εποχή.
    Καταραμένη ιδεολογική σύγχυση.
    Καταραμένη, "γερασμένη" Ευρώπη, με τις περίπλοκες πολιτικές ιστορίες σου.

    Γιατί να μην είναι όλα όπως παλιά, όταν οι κακοί ήταν κακοί και οι καλοί ήταν καλοί;;;...

    "Ευλογημένη" σπυριάρα, εφηβική Αμερική...
    Με την ισοπεδωτική απλότητά σου.
    Με τα γουέστερν σου.
    Με τις βεβαιότητές τους.
    Με καθορισμένους καλούς και καθορισμένους κακούς.

    Όπου ο σερίφης θα σκοτώσει πάντα τον πιστολέρο.
    Χα! Εκτός αν σκηνοθετεί ο Πέκινπα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Προφήτης 13/06/2011 16:17:06

      ...Χα! Εκτός αν σκηνοθετεί ο Πέκινπα…

      Χα! Καλό!

  5. nasos avatar
    nasos 13/06/2011 15:26:50

    στέρεψε το κρατικό χρήμα και φάνηκε η γύμνια των ''επιχειρηματιών'' της συμφοράς

  6. factorx avatar
    factorx 13/06/2011 15:27:56

    Πριν από λίγο. Μέλος του ΠΑΜΕ και συνδικαλιστής από το χώρο των τεχνικών
    προσπάθησε να κάνει επαναστατική γυμναστική την ώρα που εκατοντάδες εργαζόμενοι βλέπουν να χάνεται το ψωμί τους και των παιδιών. Η Ημερησία έγινε... πλατεία και ο εν λόγω συνδικαλι(σ)ταράς προπηλακίστηκε και πήγε για... ενημέρωση στον Περισσό.

  7. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 15:32:25

    Το μέγκα πότε θα κλείσει??????????

    • Greco avatar
      Greco @ Orestios 13/06/2011 15:41:10

      με το καλο και το μουγκα, και τα "αθηναικα νεα", και το "ελευθερο βημα"
      (οπως λεγονταν προτου τους αφαιρεθουν οι τιτλοι λογω συνεργασιας με τους γερμανους)

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Orestios 13/06/2011 15:46:26

      Όλα αυτά με πάνε λίγο καιρό πίσω στην Κύπρο όταν μαφιόζοι επιχειρηματίες της νύχτας ξεσάλωναν ανατινάζοντας στον αέρα ο ένας τον άλλο.
      Χωρίς κανένα κόπο ο τόπος απαλλάχθηκε από το πρόβλημα αφήνοντας τους ανενόχλητους να εξαφανιστούν.
      Θεϊκό?

  8. Μνημων avatar
    Μνημων 13/06/2011 15:34:50

    Ναι ναι κοροιδο ειναι ο Μπομπολας να καθησει να βαλει πλατη εκανε τις δουλιτσες του τα τσεπωσε και μην τον ειδατε ας κλαινε τα στουρναρια που νομιζαν οτι ηταν στα Μ.Μ.Ε. απο ιδεολογικο οιστρο .Αυτοι εχουν την ιδεολογια της "ΚΟΝΟΜΑΣ" . Με αλλα λογια παρε το χρημα και τρεχα.

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ Μνημων 13/06/2011 16:34:51

      Ο "σωστός" επιχειρηματίας έτσι κάνει. Τα λεφτά στην Ελβετία και την χασούρα στην κοινωνία.
      Μήπως η χρεωκοπία επιταχύνει το βήμα της;

  9. sxolioblog avatar
    sxolioblog 13/06/2011 15:39:20

    εκτος απο οτι τα εχουμε με το ΠΑΜΕ δεν το ξαναγραφεις μπας και καταλαβουμε τι λεει τελικα ?

  10. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 13/06/2011 15:39:33

    Στο καλό και να μας γράφει η παλιοφυλλάδα το Έθνος. Κρίμα για τους ανθρώπους που χάνουν τη δουλειά τους, αλλά πάλι, τόσοι και τόσοι χάνουν τη δουλειά τους τη σήμερον ημέρα. Και χωρίς να δουλεύουν σε διαπλεκόμενους.

  11. ΝΙΚΗΤΑΣ avatar
    ΝΙΚΗΤΑΣ 13/06/2011 15:49:37


    ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΥ ...ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΙΜΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ .
    Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΘΑΛΑΣΣΟΔΑΝΕΙΑ.

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 13/06/2011 16:36:10

    Tα λεφτά από τα δημόσια έργα που άρχισαν να βγάζουν στο εξωτερικό 7 μήνες πρίν τελειώσουν τα ολυμπιακά έργα θα τα φέρουν τώρα πίσω;

  13. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 13/06/2011 16:38:58

    Αντε στο καλό. Λυπάμαι για το προσωπικό αλλά αυτό ειναι που στηριξε την νομεγκλατούρα των πράσινων άλογων μαζί με το πράσινο στρατό των ΔΕΚΟ με τα επιδόματα εγκαιρης προσέλευσης και προθέρμανσης των , με -κάρβουνο κινούμενων ; - αυτοκινήτων
    Καλώς ηρθατε στους απολυμένους
    Μαζι θα κλαίμε . Ισως το κλάμα μας ακουστεί όταν γίνουμε χιλιάδες

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κωνσταντινος 13/06/2011 18:14:48

      Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

  14. neos agrotis avatar
    neos agrotis 13/06/2011 16:53:58

    το κλείνει για να το ξαναβγάλει οπως εγινε και με τον ελεύθερο τύπο.
    Απλα θα διώξεις οσους θέλει να διώξει και οσους κρατήσει θα τους εχει με ....επιχειρισιακή σύμβαση και μισθούς του κ....
    Για μακάκα τον έχετε τον τύπο?

    • bunker avatar
      bunker @ neos agrotis 13/06/2011 19:30:51

      ++

  15. perastikos avatar
    perastikos 13/06/2011 17:05:43

    δεν καταλαβατε οτι ο Μπομπολας βλέπει οτι ο Σαμαρας ερχεται και δεν μασαει... και δεν ειναι μονο ο Σαμαρας αλλά και η οργή του λαού την οποία βλέπει καυτή... βιάζεται λοιπον οχι μόνο να απομακρυνθεί απο τις εκδοτικές δραστηριότητες αλλά να ξεπουλήσει και το Μεγκα. Θα μείνει μόνο με τον ΗΛΕΚΤΟΡΑ για να παιζει στα ενεργειακά και τίς δήθεν green business και με τον ΑΚΤΟΡΑ/ΕΛΛΑΚΤΟΡΑ για να εισπράττει απο τα διόδια ελέω Σουφλιά και λοιπων σοσιαληστών...

  16. Κρης avatar
    Κρης 13/06/2011 17:23:39

    Θυμάμαι το πρωτοσέλιδο οταν επαν-εκδόθηκε το 1981
    (από το google -
    Στις 14 Σεπτεμβρίου 1981 η εφημερίδα επανεκδόθηκε από τον Γ. Μπόμπολα,
    με διευθυντή τον Αλέκο Φιλιππόπουλο)

    ''Πετρέλαιο από τους 'Αραβες'' , είχε και ενα γκαλοπ οπου εδινε 21 % στα περα των 2 πρωτων κομματα ( υπηρχε το 17% τοτε )

    (επίσης από το google-
    Για να καταλάβετε το μέγεθος και την αξία της Αλιφέρη, η εφημερίδα «Εθνος» στο πρώτο φύλλο της το 1981 φιλοξένησε μεγάλη συνέντευξή της διά χειρός Ελένης Μαβίλη, η οποία μάλιστα «χτυπήθηκε» και στην πρώτη σελίδα της)

  17. takis avatar
    takis 13/06/2011 18:19:04

    factora καιρός είναι να αφήσουμε τους συναισθηματισμούς και να μιλήσουμε με τη γλώσα της αλήθειας. Το ΕΘΝΟΣ και γενικότερα το συγκρότημα δεν ήταν ο λαγός της κυβέρνησης που φώναζε πιο πολύ από τον Γιωργάκη να απολυθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι, να κλείσοει η ΕΡΤ, να απολυθούν στον 9,84, στο ΑΠΕ και το κανάλι της Βουλής; Φωνές εξυπηρέτησης στα αφεντικά τους; Άφησε λοιπόν κατά μέρος τα εργατοπατερίστικα δέκρυα και θύμισε σε όλους αυτούς τι έκαναν και τι έγραφαν για άλλους συναδέλφους τους, όπως το είχαμε επισημάνει και εμείς από το antinews. πόσες φορές έγραφαν εναντίον συναδέλφων τους; Πόσες δουλίτσες είχαν και έχουν επί ΠΑΣΟΚ;
    antiκοινοβουλευτικός

  18. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 13/06/2011 20:14:42

    Εάν το "Έθνος" έγραφε τις αλήθειες που θέλει να ακούσει ο ελληνικός λαός για το χρέος και τις αρπαγές, δεν θα χρεωκοπούσε.

    Άρα, ποιός φταίει; Όχι πάντως οι εργαζόμενοι.

  19. jkr avatar
    jkr 13/06/2011 20:34:17

    Εκατομμύρια ευρώ από έργα σε Βαλκάνια κι Αραβία αυτήν την χρονική περίοδο, κατά τα άλλα μας φταίνε οι μεροκαματιάρηδες κε εκδότα...

  20. takis avatar
    takis 13/06/2011 21:28:21

    για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σε εκίνους (δυστυχώς ανάμεσα στους απλούς εργαζόμενους) που εμφανίζονταν βασιλικότεροι του βασιλέως...

  21. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 13/06/2011 22:47:00

    Θα μας πούνε ποτέ πόσα δις δραχμών και ευρώ πήρε ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας ως "εθνικός κατασκευαστής-εργολάβος" από το 1982 ίσαμε σήμερα;Και πού πήγαν τα χρήματα αυτά;Πώς ενώ έπαιρνε εργολαβίες με "υποτιμολογήσεις" στο τέλος τα έργα υπερκοστολογούνταν;Πόσα έβγαλε μόνο από την "Αττική Οδό"; Μήπως κάποιες από τις χαριστικές συμβάσεις πρέπει να αναθεωρηθούν;Τελικά πολύ τρόμο προκαλεί ο Σαμαράς...Βλέπετε αυτό που είχε πεί ο μακαρίτης Αβέρωφ,ο Αντώνης το έκανε κτήμα ζωής: έχω ένα μπλοκάκι και σημειώνω...για να θυμάμαι.Α ρε βλάχο πόσο δίκιο είχες...

  22. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 23:04:09

    Το "διαίρει και βασίλευε" της εξωτερικής πολιτικής, στην εσωτερική πολιτική ονομάζεται "κοινωνικός αυτοματισμός". Οσονούπω μας βλέπω όλους εναντίον όλων !. Οι "πολιτικοί" εγωιστικά κωφεύουν στα αγωνιώδη υπαρξιακά καλέσματα των πολιτών. Άρα τέλος η λογική !, ζήτω τα ανεξέλεγκτα ένστικτα-συναισθήματα επιβίωσης ?.
    Μήπως οδηγούμαστε, εκόντες άκοντες, πάλι σε περιπέτειες μη αναστρέψιμες σαν πολίτες και χώρα ?

    • Α.Ψ. avatar
      Α.Ψ. @ madprof 13/06/2011 23:34:52

      Εδώ θα χρησιμοποιήσω το... δε νομίζω Τάκη. Διότι κάτω από αυτή τη λογική κανένας εργαζόμενος δε θα έπρεπε να δουλεύει. Στις εφημερίδες γιατί γράφουν για απολύσεις σε άλλους κλάδους, στα εργοστάσια γιατί παράγουν γιαούρτια που αγοράζουν το γάλα κοψοχρονιά, στα μανάβικα να απολύσουν τους εργαζόμενους διότι διουλεύουν εκεί που οι επιχειρηματίες παίρνουν τα προϊόντα σε εξευτελιστικές τιμές. Και χιλιάδες άλλα παραδείγματα.
      Εδώ μιλάμε για εργαζόμενους, δε μας νοιάζουν οι επιχειρηματίες. Μιλάμε για τις οικογένειές τους κι όχι γιατί γράφουν αυτά που γράφουν κάτω από τη δαμόκλειο σπάθη της απόλυσης και της ανεργίας. Ας μας πει κάποιος τι δουλειά που κάνει και που δεν είναι με κάποιο τρόπο διαπλεκόμενη. Ας αφήσουν επιτέλους, λοιπόν, οι κύριοι σχολιαστές τις ύβρεις κατά εργαζόμενων με 1.000 ευρώ. Ούτε οι δημοσιογράφοι ούτε οποιοσδήποτε άλλος εργαζόμενος και στο τελευταίο εργοστάσιο δε διαφέρει. Είναι ίδιοι, με τις ίδιες αγωνίες, τα βάσανα, τα ενοίκια, τα δάνεια κ.λπ. Σιχτιρίζουν τον Παπανδρέου, βρίζουν τα λαμόγια που τους καταστρέφουν τη ζωή, κάνουν όνειρα για το μέλλον τους. Φτάνει πια λοιπόν η επίθεση στους εργαζόμενους στον Τύπο επειδή αυτός είναι έτσι όπως είναι. Στο κάτω - κάτω η κοινωνία που στήσαμε είναι καθρέπτης των εαυτών μας. Μη βγάζουμε την ουρά μας έξω.

  23. takis avatar
    takis 13/06/2011 23:47:22

    Φίλε Α.Ψ δεν διαφωνώ μαζί σου. Δεν αναφέρομαι όμως στη θεωρία. είμαι σε θέση να γνωρίζω πολύ καλά ποιοί από το Έ

  24. takis avatar
    takis 13/06/2011 23:51:04

    συγνώμη...
    ποιοί από το Έθνος έγραφαν παραπολιτικά εναντίον συναδέλφων τους και όταν έξελέγη κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ ζητούσαν από πολιτικούς να τους απολύσουν. Βέβαια, οι περισσόετροι από αυτούς είναι επί 20ετία και βάλε σε μια αργόμισθη θέση στο δημόσιο. δεν τα γράφω τυχαία και δεν αναφέρομαι στους δημοσιογράφους που μοχθούν καθημερινά στο πεζοδρόμιο για το μεροκάματο. Αναφέρομαι σε εκείνους που συου ξαναλέω χαιρόντουσαν να γράφουν "απολύστε τους δημοσίους υπαλλήλους", επειδή τους το ζητούσαν τα αφεντικά τους, όχι από τις εφημερίδες τους αλλά τα πολιτικά...

  25. takis avatar
    takis 13/06/2011 23:51:57

    και το χειρότερο; ζητούσαν την απόλυση συναδέλφων τους!!!

  26. katia avatar
    katia 14/06/2011 00:07:48

    Όχι όλοι βρε παιδιά, τα λαμόγια του συγκροτήματος είναι γνωστά στην πιάτσα. δυστυχώς όμως αυτοί θα επιβιώσουν πάλι...

  27. rally monkey avatar