#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δούλευε μέχρι να πεθάνεις…»



Το τελικό “ΟΚ” από την Τρόικα παίρνει την Πέμπτη το ασφαλιστικό νομοσχέδιο που έφτιαξε η κυβέρνηση κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Μνημονίου. Όπως κατά καιρούς έχουμε γράψει, η κατεδάφιση όλων των ρυθμίσεων που ξέραμε μέχρι σήμερα είναι το βασικό του στοιχείο ενώ ανατρέπεται ο οικογενειακός προγραμματισμός διότι αυξάνονται τα χρόνια εργασίας και μειώνονται οι συντάξεις. Αναλυτικά τα βασικά σημεία του νέου ασφαλιστικού προβλέπουν:

1. Ο νέος τρόπος υπολογισμού των συντάξεων, δηλαδή το ποσοστό αναπλήρωσης 1,2% επί 40 χρόνια (δηλαδή 48%) επισπεύδεται και θα ξεκινήσει το 2011 ή το αργότερο το 2013.

2.Αυξάνονται κατά 5 έως 15 τα χρόνια συνταξιοδότησης Κατ' αρχάς από του χρόνου θα δουλεύουμε το ελάχιστο όλοι μέχρι τα 60 έτη. Ούτε οι μάνες με ανήλικα, ούτε τα βαρέα και ανθυγιεινά θα γλιτώσουν από αυτό το νούμερο.

3. Καταργούνται τα επόμενα χρόνια τα 35 ή 37 έτη συνταξιοδότησης. Όλοι θα δουλεύουν 40 χρόνια μέχρι τα 60 για πλήρη σύνταξη. Άγνωστο ακόμη ποια χρόνια θα ισχύουν, δηλαδή θητεία, γέννα, σπουδές κ.λπ.

4. Για να πάρει κάποιος πλήρη σύνταξη θα πρέπει ή να έχει συμπληρώσει τα 40 έτη και 60 χρόνια ή να φτάσει τα 65 έτη. Μάλιστα, από το 2020 το όριο αυτό θα αυξάνεται ανάλογα με το προσδόκιμο ζωής. Οπότε, ο εφιάλτης δεν έχει τέλος.

5. Όποιος κάνει το... λάθος να βγει πριν τα 65 στη σύνταξη θα πληρώνει ποινή 6% για κάθε έτος σε όλες τις συντάξεις, κύρια, βασική και επικουρική.

6. Ξεκινά κατακαλόκαιρα η καταβολή υπέρ του ΛΑΦΚΑ. Όσοι παίρνουν σύνταξη πάνω από τα 1.400 ευρώ θα δουν μείωση από 3% έως 9% ο οποίος θα πηγαίνει, υποτίθεται, σ' αυτό το ταμείο.

7. Φυσικά οι γυναίκες είναι οι μεγάλες χαμένες αφού θα κληθούν να δουλέψουν έως 15 χρόνια περισσότερο ώστε να εξομοιωθούν με τους άνδρες.

8. Τέλος, αρχίζει από το 2011 το πετσόκομμα των επικουρικών συντάξεων αφού αυτές προβλέπεται να δίνονται ανάλογα με το πόσο βιώσιμα είναι τα Ταμεία. Κι επειδή σχεδόν κανένα δεν είναι, ξεχάστε την επικουρική.

Φυσικά για όλα αυτά θα υπάρχουν σφοδρές αντιδράσεις, ήδη η ΓΣΕΕ μιλά για αντισυνταγματικά μέτρα. Αν όχι τώρα, από Σεπτέμβριο η χώρα μπαίνει σε μια βαθιά κοινωνική κρίση που δημιουργήθηκε από τις πολιτικές του παρελθόντος και τις αποφάσεις της σημερινής κυβέρνησης. Κι όσο κι αν βγαίνει στα κανάλια και “κλαίγεται” ο Α. Λοβέρδος, θα έλθει η ώρα της κρίσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2010 22:27:08

    Συλλαλητήριο ενάντια στις αλλαγές στο ασφαλιστικό πραγματοποίησαν το Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο και η Ενωση Δημοσιοϋπαλληλικών Οργανώσεων στη Θεσσαλονίκη.

    Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν στο άγαλμα του Ελ. Βενιζέλου, ενώ ακολούθησε πορεία σε κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης με κατεύθυνση τη Γενική Γραμματεία Μακεδονίας-Θράκης.

    • GSV avatar
      GSV @ Factorx 16/06/2010 23:33:28

      Εαν ο λαος δεν ξεκινησει ηθικοκοινωνικη επανασταση μεσα του δεν προκυται να γινει τιποτα.

      Ειμαστε λαος χωρις ταυτοτητα. Διαγραφουμε το παρελθον μας και ψαχνουμε να βρουμε μελλον.

      Σαν καραβι στη φουρτουνα ξεχασαμε απο που ηρθαμε και δεν ξερουμε που παμε.

      Διαμαρτυρομαστε για τους εαυτους μας η για την κοινωνια? Το εχουμε αναρωτηθει αυτο?

      Γνωριζουμε ποιες ειναι οι υποχρεωσεις ενος ανθρωπου που επιλεγει να ζησει ενταγμενος σε μια κοινωνια?

      Η απλως οταν νιωθουμε να απειληται το ατομικο μας συμφερον, ενωνουμε τις φωνες μας με ομοιους μας?

      Ο αριστερισμος κατεστρεψε την Ελλαδα. Ηχουν στα αυτια μας ακομα συνθηματα σαν να μη περασε μια ημερα:

      "Τσοβολα δωστα ολα"

      "Ολα για τον Λαο"

      "Κατω η πλουτοκρατια"

      Μας προσφεραν μια ουτοπια και εμεις την αρπαξαμε αμεσως και τη καναμε τροπο ζωης μας. Γιατι κοιταξαμε ολοι μας το συμφερον μας.

      Ηδονιζομαστε στη σκεψη οτι η πλουσιοπαροχη ζωη ειναι προνομιο ολων. Και δωστου βλαχο γκλαμουρια ο ελληνας. Και οι Γερμανοι δεν προλαβαιναν να στελνουν Μερσεντες στην Ελλαδα.

      Εθιστηκαμε στη βλαχια της ιδεας του νεοπλουτισμου.

      "Κοιτα να διοριστεις στο δημοσιο μην εισαι χαζος, μονιμος, σιγουρα λεφτα βρεξει χιονισει και ξεκουραση"

      Και ετρεχε ο ελληνας πισω απο τους βουλευτες. Σπρωχνομασταν μεταξυ μας ποιος θα προλαβει να βγαλει φωτογραφια παρεα με δαυτους. Για να τη βαλουμε με περηφανια στο σαλονι μας και να τη βλεπουν οι αλλοι.

      Παντρευομασταν και δαπανουσαμε εκατομμυρια δραχμες μονο και μονο για επιδειξη. Να παραμιλανε ολοι. Περναμε δανεια για να το καψουμε στα μπουζουξιδικα!

      "Μονο μαρκα ρουχα φοραω εγω"

      Και δωστα τσοβολα ολα

      Και να επιφημει ο λαος. Μη με ξυπνατε αφηστε με να ζω το ονειρο μου. Ειμαι ενας μικρος Ωνασης.

      Και τωρα....? Φωναζουμε και διαμαρτυρομαστε! Γιατι?

      Για την Ελλαδα η για τη παρτη μας?

      Την Ελλαδα δεν τη ξεπουλησαν οι πολιτικοι. Τη ξεπουλησαμε εμεις.

      Ενα εθνος, μια χωρα δεν ξεπουλιεται με χρηματα, ξεπουλιεται με συνειδησεις.

      Και εμεις τη ξεχασαμε.


      Το προβλημα της Ελλαδας ειναι καθαρα υπαρξιακο και οχι οικονομικο. Και αυριο το πρωι να ξεχρεωσουμε σε λιγα χρονια παλι στην ιδια θεση θα ειμαστε.

      Εαν δεν καταλαβουμε απο που ηρθαμε ποτε δεν θα ανακαλυψουμε που παμε.

      Απλα θα περιπλανιομαστε απο εδω και απο εκει! Ανεμεσα σε πρασινο, μπλε και κοκκινο...

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ GSV 17/06/2010 10:01:08

        Παρατηρώ ότι τέτοιου είδους τοποθετήσεις περνάνε συνήθως στο "ντούκου",γιατί δεν έχουν κομματικό χρώμα, άρα δεν πολυενδιαφέρουν.
        Και αύριο να ξεχρεώσουμε, μεθαύριο πάλι θα χρωστάμε.
        "Η χάρτα αυτού του κράτους κρύβει απάτη
        που φτάνει στο γνωστό αγριορωμιό
        στο Datsun μιας φυλής που ζει φευγάτη, ναι
        απ’ ότι ελληνικό στον κόσμο αυτό, ναι".
        όπως λέει κι ο ποιητής...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ GSV 17/06/2010 10:30:58

        Ναύτη, δεν είναι "άχρωμη" η προηγούμενη τοποθέτηση. Βασική της παρατήρηση είναι πως ο αριστερισμός κατέστρεψε την Ελλάδα, και σ'αυτό συγκλίνουν νομίζω οι απόψεις των περισσοτέρων σχολιαστών εδώ. Διαφωνείς?

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ GSV 17/06/2010 10:36:06

        @δρομος
        Θεωρώ ότι ΚΑΙ ο αριστερισμός έβλαψε την χώρα. Οχι όμως μόνον αυτός.

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ GSV 17/06/2010 10:40:03

        Και βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή είναι η βασική παρατήρηση του @GSV. Aς μας το πει ο ίδιος.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ GSV 17/06/2010 10:40:13

        Πτωχοπροδρομικός συντηρητισμός και μιμητικός συμπλεγματικός αριστερισμός σε μικροαστικό υπόστρωμα αμφότεροι. Το κοκτέιλ της παρακμής.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ GSV 17/06/2010 10:42:47

        Μήπως να γινόσουνα λίγο πιό αναλυτικός?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ GSV 17/06/2010 12:03:06

        @δρόμος

        Στη χώρα μας δεν υπήρξε ποτέ αυθεντική αστική τάξη με την έννοια που αναπτύχθηκε στη Δυτική Ευρώπη. Ίσως γι' αυτό να μην αναπτύχθηκε και μια αντίστοιχη δυναμική προλεταριακή τάξη με διάρκεια. Οι κλασσικοί μαρξιστές στην Ελλάδα ίσως αγνόησαν αυτή τη συνθήκη και οι επίγονοί τους απλώς μιμήθηκαν στα λόγια τις κλασσικές μαρξικές αναλύσεις.
        Αυτό που κυριάρχησε μεταπολεμικά, λόγω του εμφυλίου και της εσωτερικής μετανάστευσης στα αστικά κέντρα είναι η συρρίκνωση του αγροτικού κόσμου και η μετατροπή του σε "μικροϊδιοκτήτη μικροαστό". Μικροέμποροι, δημόσιοι υπάλληλοι, μικροβιοτέχνες κλπ. Η ιδεολογική ένταξή τους έγινε μάλλον με βάση τα βιώματα του εμφυλίου παρά από συνειδητή (ταξική) επιλογή.
        Οι μικροαστοί "δεξιοί" είχαν αφήσει τα της διακυβέρνησης στους πολιτικούς τους κοτζαμπάσηδες (αυτοί ήξεραν) και τα της ζωής στο κήρυγμα της εκκλησίας. Το ελληνοχριστιανικό ιδεώδες ήταν η ψευδοϊδεολογία τους που νομιμοποιούσε την ισχύ των πολιτικών τους πατρώνων. Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να ανέβουν «κοινωνικά» δηλαδή να γίνουν πιο ευκατάστατοι.
        Οι αποκλεισμένοι "αυτοαποκαλούμενοι" αριστεροί μικροαστοί περίμεναν την ώρα τους. Μετά τη χούντα οι περισσότεροι μικροαστοί πορεύτηκαν πίσω από τον Αντρέα και το 1981 το όνειρό τους έγινε πραγματικότητα. Έπεσαν με την κουτάλα με στο ψητό που ήταν εκατονταπλάσιο από το φαγωμένο σχέδιο Μάρσαλ και απλώς φρόντισαν για την αναπαραγωγή τους ως τάξη. Αναμασώντας στα λόγια «μαρξίζουσες» θεωρίες συμπεριφέρθηκαν όπως και οι προκάτοχοί τους « δεξιοί», μόνο που τα λεφτά τώρα ήταν περισσότερα.
        Αυτή η μικροαστική μιζέρια χωρίς αισθητική, χωρίς ιδεολογική συγκρότηση είτε αστική ή προλεταριακή, πηγαίνει με όποιον διατηρεί τα συμφέροντά της. Οποιαδήποτε απόπειρα πραγματικού εκσυγχρονισμού έπεφτε πάνω της όπως το κύμα στον κυματοθραύστη. Μεταλλάχθηκε σε ένα συλλογικό υποκείμενο που έχει οδηγηθεί σε έναν σχετικισμό. Δεν πιστεύει σε τίποτε ούτε μπορεί να αντιδράσει επί της ουσίας σε τίποτε.

        (συγγνώμη αν είναι κάπως συγκεχυμένο λόγω πίεσης χρόνου)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ GSV 17/06/2010 12:28:24

        ευχαριστώ για την απάντηση, παρά την πίεση χρόνου!
        Αυτό που παρατηρώ είναι πως ούτε η Δυτική Ευρώπη, με την ανεπτυγμένη ταξική συνείδηση, δεν διαφεύγει του οικονομικού χάους: τόσο οι αστοί όσο και οι προλετάριοί της διεκδικούν εξ ίσου έντονα τα συμφέροντά τους, και το οικονομικό αποτέλεσμα δεν απέχει από το δικό μας μικροαστικό. Μάλλον πολιτικό το βλέπω το θέμα, δηλ. ποιά οικονομική πολιτική ακολουθούν οι κυβερνήσεις (λ.χ. ανάπτυξη με δανεικά) και πόσο εξαρτώμενη ή συνειδητοποιημένη στο ρόλο της είναι η κρατική μηχανή.

  2. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 16/06/2010 23:10:12

    Κι εδω ειναι ο ραγιαδισμος και το δουλεμμα σε ολο το μεγαλειο του... Μεσα σε αυτο το εργασιακο καθεστως Ρωμαικης γαλερας εχουν τη ταση να κανουν και συνοδο σοσιαλιστικων κοματων να τους πει ο "φωτισμενος" πως θα φτασουν κι οι υπολοιποι σε εξαθλιωσξ και ξηλωμα καθε μορφης εργασιας... Το κακο ειναι πως υπαρχουν ελληνες ακομη που αυτοπροσδιοριζονται ως σοσιαλιστες και μαλιστα του συγκεκριμενου νεοΠΑΑΣΟΚικου τυπου...Και φυσικα δεν εξαιρειται ο Παναγοπουλος κι η παρεα του... Ο τσαλικακης ξερει τιποτα αραγε η απλα συμμετεχει???

    • Δ.Παπαδόπουλος avatar
      Δ.Παπαδόπουλος @ Μαυρη Αντιδραση 17/06/2010 11:03:52

      Φίλε μου, ο Τσαλικάκης ξέρει και τα λέει και πολύ σωστα. Και αν δεν είχε κάνει τριπλο bypass και ήταν στην εντατική 4 μέρες o Ιούνιος θα ήταν πιο θερμός...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/06/2010 23:25:48

    Απ` το γραφείο στο νεκροταφείο.
    Νέα τάξη πραγμάτων.
    Από σοσιαλιστική κυβέρνηση παρακαλώ. ΠΑΘΟΚ:Πανελλήνιο Θατσερικό κίνημα.

  4. nov11 avatar
    nov11 16/06/2010 23:43:41

    Λάθος!ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ σε όποιον πατά την ΄κόκκινη γραμμή'που λέγεται ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ.
    Εκείνα τα εμβόλια για ποιο λόγο νομίζετε ότι τα παρήγγειλαν σε τόσο μεγάλη ποσότητα!
    Όποιος πλησιάζει την κόκκινη γραμμή τον σημαδεύουν και όποιος κατορθώσει να την πατήσει τον κάρφωσαν!

  5. GSV avatar
    GSV 16/06/2010 23:52:58

    Μια ημερα ο Σωκρατης κατα τη διαρκεια μιας συζητησης του με τον μαθητη του Κριτια του λεει. Σε λυπαμαι Κριτια γιατι εισαι πλουσιος.

    Του απανταει ο Κριτιας, μα καλα βρε Σωκρατη γινεται να λυπασαι εμενα που ειμαι πλουσιος και εχω μεγαλη περιουσια και να μην λυπασαι τον εαυτο σου που εισαι φτωχος?

    Και του απαντησε ο Σωκρατης.

    Εγω Κριτια μπορει να ειμαι φτωχος αλλα ειμαι ικανοποιημενος με τα λιγοστα που διαθετω προς το ζην ενω εσυ εχεις μαθει σε ενα πλουσιο τροπο ζωης και εισαι δυστηχισμενος γιατι πρεπει συνεχεια να σκεφτεσαι πως μπορεις να εξασφαλισεις το πλουσιο τροπο ζωης σου.

    Ταδε εφη Σωκρατης 2500 χρονια πριν.

    Ο κικερων ειπε για τον Σωκρατη οτι πηρε την φιλοσοφια απο τον ουρανο και την εβαλε στα σπιτια των απλων ανθρωπων

    Εμεις τη ξαναπηραμε τη φιλοσοφια και την ξαποστειλαμε απο εκει που ηρθε!

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ GSV 17/06/2010 10:04:27

      Tιμωρός καιρός, πέντε αιώνες δύσης εθνικής θα ζήσεις από δώ και μπρος,
      με αγγλικές αλφαβήτες, μαλλιαροί μου Ελλαδίτες, θλιβερές μου πορδές...

  6. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 17/06/2010 00:17:46

    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ : MONO ETΣΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΥΑΛΟ,ΘΑ ΓΊΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ,
    ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΤΟΜΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ,ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ,ΘΑ ΘΑ ΘΑ...ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΕΒ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ,ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ? ΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΙΣΧΥΡΗ ΕΛΛΑΣ ΤΗΣ ΟΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΥΡΩ? ΤΙ ? ΤΙ ? ΤΙ ?
    ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΝΑ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΘΟΥΜΕ.....Η΄ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ.

  7. korios avatar
    korios 17/06/2010 01:01:44

    προς το παρόν ετοιμάστε ένα ελικόπτερο για να δραπετεύσουν οι μιζαδόροι του ΔΝΤ και των σπρεντ νεοπασόκοι

    Το ασφαλιστικό δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσει από τη Βουλή. Άλλες 7 διαγραφές και γλιτώσαμε, τουλάχιστον από αυτούς

  8. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 17/06/2010 10:37:56

    Eιναι αληθεια, οτι πισω απο τις "αποψεις τις οποιες" ενδομυχα υποκρυπτεται η παρουσιαζεται η μια/καποια του καθενος Κομματικη προτιμηση.Αυτο σε αλλες περιοδους, θα χαρακτηριζονταν ως απολυτα υγιες.Σημερα ομως δεν ειναι.Εξισου βεβαια παραλογα αν οχι κατι αλλο (ισως και πολυ επικινδυνα), ειναι τα οσα "ελαφρα την καρδια" προσυπογραφουν οι νεοανατελλοντες Σοσιαλιστικοι Υπουργοι μας, με τους σφαγεις του ΔΝΤ.Ολα υπο το προσχημα (οτι σε περιπτωση μη υλοποιησης "μπαγιοκο δεν εχει"), θεσπιζουν μετρα τα οποια, μαλλον την εξαφανιση των Ελληνων επιδιωκουν...Ολοι εμεις εμβροντητοι και σχεδον "απαθεις" πισω απο εναν P/C, ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, μοιαζουμε να παρακολουθουμε μια ταινια τρομου της οποιας το τελος ειναι ΓΝΩΣΤΟ, ευελπιστωντας ομως οτι καποιοι απο μας θα σωθουμε...
    Δεν παιρνουμε τους δρομους...Οχι γιατι πιστευουμε πως δεν θα βγει τιποτα, απλα γιατι ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ στο "σερβιρισμα" των Ειδησεων και οχι στην ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ. Διοτι η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ απαιτει εμας να διαπραγματευομαστε το μελλον μας,αντι καποιου "χαρτογιακα" Τομσεν σε συνεργασια με καποιον Ελληνα Μπουρδολογο και Ασχετο Πολιτικο.Οι τελευταιοι που δυστυχως εμεις ψηφιζουμε (αν εχουν καποιο μεροκαματο), ειναι αυτο που τους παρειξε ο οποιος Κομματικος τους Σχηματισμος, ειτε μπλε, ειτε πρασινος ειτε αλλος...Πως ειναι δυνατον να "διαπραγματευτει" ενας επι σειρα ετων ανεπαγγελτος Πολιτικος, τα δικα μας εργασιακα δικαιωματα??Που να τα ξερει??Πως να σε νιωσει??
    Αλλα εκει που πρεπει να επικεντρωθουμε, ειναι σε μας...Τι ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ???

    θΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ???

    Τρεις και ο Κουκος χθες στις Συγκεντρωσεις στην Αθηνα...Τι εγινε αδελφια...Κατω τα αυτια, λιγο Μουντιαλ, λιγο κανα μινακι/κανα ματακι, φραπεδια και "υψηλη" θεωρια??? Τοσο πολυ μας κοιμισε ο "Giorgo"??Πως δηλαδη ολοι με περισσια ΑΝΕΣΗ στις οποιες συζητησεις λετε, οτι αν ηταν ο Καραμανλης υπο τις παρουσες ΣΥΝΘΗΚΕΣ θα ειχανε ξηλωθει τα πεζοδρομια, τωρα ειστε αδρανεις???ΔΗΛΑΔΗ, ΤΙ ειδους ιδιομορφη ασυλια ειναι αυτη που τυγχανουν οι επι του παροντος Κυβερνωντες, που η οποια αντιδραση ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ???
    Προς ΘΕΟΥ, δεν λεω να ξηλωθουν τα πεζοδρομια. Λεω να βρουμε φορμουλες συναντησης-επαφης, αφυπνισης.Να δουμε τι θα κανουμε με τις ζωες μας, ως Ελληνες.Το-- ο καθενας ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ--, και το --ο σωζον εαυτω σωθειτο--, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΘΑΝΕ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 17/06/2010 10:57:13

      οι απόψεις αντανακλούν πολιτική θεώρηση και στάση ζωής, όχι αναγκαστικά κομματική προτίμηση. Οι πραγματικές "απόψεις" (και όχι οι ατάκες) διαμορφώνονται διαρκώς, με βάση την παρατήρηση και την επαλήθευση μέσα από διαδικασίες όπως ο διάλογος, εξ ου και το πληκτρολόγιο. Η αποχή από συγκεκριμένες συγκεντρώσεις ίσως εκφράζει άποψη και όχι κομματική θέση: π.χ. θεωρείς ότι μπορεί να βρεθεί λύση στην οικονομική πορεία της χώρας χωρίς προσφυγή σε μέτρα? Το "ποιά μέτρα", ναι, είναι αντικείμενο κομματικών τοποθετήσεων, αλλά αυτές πρέπει πρώτα να διαμορφωθούν συγκεκριμένα.

    • messinios avatar
      messinios @ ΧΡΗΣΤΟΣ 17/06/2010 11:03:04

      Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΜΗΝΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΕΣΤΗ???ΟΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΧΕΣΤΕΙ ΤΟ ΔΝΤ...ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΡΕΜΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ...ΓΙΑΤΙ??ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΕΚΑΘΕΝ...

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 17/06/2010 11:17:06

    Aν την συγκεκριμενη περιοδο η αποχη "θεμελιωνει" και πολιτικη αποψη ασφαλως και ειναι αποδεκτη.Αν επισης η τηρηση των "μετρων" αποτελει (η αποτελουσε) μονοδρομο, αυτο ειναι κατι που θα υποβληθει στην ατραπο της ιστορικης αποδειξης.Οχι για το αν τα μετρα ηταν αναγκαια, αλλα το κατα ποσο θα μπορουσαν να τεθουν σε δραση χωρις "προστατες".Επι παραδειγματι, δεν χρειαζονταν το ΔΝΤ για να εννοησουμε τα στρεβλα του Δημοσιου Τομεα.Δεν χρειαζονταν το ΔΝΤ, για να αποφευγουμε δαπανες αναλωσιμων του ΙΚΑ (ΥΨΟΥΣ 20 ΕΚ.ΕΥΡΩ), ακουσον-ακουσον...Για να το εκλαικευσω-διακωμωδησω φιλε..Η πορνη και χωρις ΝΤΑΒΑ, πορνη ειναι...Απλως ο ΝΤΑΒΑΣ δικην "προστασιας", την απομυζα καθημενος και αραχτος..
    Υ.Γ Στο χθεσινο δελτιο του extra αναφερθη το εξωφρενικο ποσο που εδοθη για αναλωσιμα (γομες, στυλο και ξυστρες) στο ΙΚΑ.Παρουσιασαν δε οι δημοσιογραφοι και τα σχετικα παραστατικα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 17/06/2010 11:52:51

      φυσικά και δεν χρειαζόταν το ΔΝΤ, μόνοι μας έπρεπε να πάρουμε τα μέτρα, και μάλιστα πολύ καιρό πριν. Το ότι κανείς δεν τόλμησε να το κάνει (πλήν Καραμανλή που τα εξήγγειλε μεν, αλλά αργά και μάλλον εκ του ασφαλούς γιατί ήταν δεδομένη η πτώση του) αποδεικνύει απλώς την άρνηση της ελληνικής κοινωνίας να δεχτεί αυτό το καθήκον. Αν δεν αντιστραφεί αυτή η θέση, καμμία κυβέρνηση δεν θα μπορέσει να αντιμετωπίσει τα οικονομικά.

  10. Greg avatar
    Greg 17/06/2010 11:55:07

    Η κοινή λογική έχει δραπετεύσει προ πολλού, ενώ η προπαγάνδα γίνεται όλο και πιο αδυσώπητη. Έχουμε φλομώσει στην μλακία και πολλοί δυστυχώς έχουν καταπιεί αμάσητες φασιστικές απλουστεύσεις λύσεις τάχα για κάθε πρόβλημα.

    -Κάποιοι έβγαιναν στην σύνταξη πριν τα 50; Στα 40; Στα 30; Να τους βρουν και να τους την κόψουν.
    -Κάποιοι παίρνουν διάφορα απίθανα επιδόματα(π.χ. έγκαιρης προσέλευσης). Να τα εντοπίσουν και να τα κόψουν.
    -Κάποιοι μεγαλογιατροί δηλώνουν 1000 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Να τους φορολογήσουν.

    Τα παραδείγματα είναι δεκάδες και άπαντες γνωρίζουν ότι υπάρχουν έντονες στρεβλώσεις στην ελληνική κοινωνία σε όλα τα επίπεδα. Το ζητούμενο, λοιπόν, είναι να αντιμετωπιστεί κάθε πρόβλημα στην αιτία του, ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από την φασιστική πολιτική που ασκεί η κυβέρνηση. Η συλλογική τιμωρία ενός λαού για τις "εξαιρέσεις" που η ίδια η πολιτική εξουσία φρόντισε να υπάρχουν σε συνεργασία με συντεχνίες και συμφέροντα. Η φασιστική λογική της συλλογικής ευθύνης είναι προφανέστατη.

  11. Greg avatar
    Greg 17/06/2010 12:02:11

    Να, το βλέπω και στο προηγούμενο σχόλιο. "Μόνοι μας έπρεπε να πάρουμε τα μέτρα". Ποια μέτρα; Τα μέτρα, έτσι αόριστα, τα μέτρα. Δηλαδή η λύση του προβλήματος των χιλίων ατόμων που παίρνουν συνταξη στα 50, είναι να πάρουμε οι υπόλοποι σύνταξη στα 80; Αν η πολυκατοικία σου έχει κατσαρίδες, η λύση είναι να ψεκαστεί από αέρος με εντομοκτόνο ολόκληρη η Αθήνα;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Greg 17/06/2010 12:35:04

      καθόλου αόριστα. Όλα τα δέοντα μέτρα πρέπει να παρθούν, αλλά μην αμφιβάλεις πως ο κάθε θιγόμενος θα κατεβεί στο πεζοδρόμιο φωνάζοντας και διεκδικώντας να εξαιρεθεί.

      Δεν υποστηρίζω τα ισοπεδωτικά μέτρα Παπακωνσταντίνου, συμφωνώ με την ανάγκη αντιμετώπισης της κάθε στρέβλωσης όπως λες, αλλά να μην ξεχνούμε ότι πάντα κάποιοι θα αντιτίθενται, γιατί χάνουν προνόμια.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Greg 17/06/2010 12:43:13

      και φυσικά αυτό μπορούσε να γίνει πολύ καιρό πριν. Από ένα σημείο διόγκωσης του χρέους και μετά δυστυχώς δύσκολα μπορείς να αποφύγεις και αδικίες.

  12. GSV avatar
    GSV 17/06/2010 12:31:59

    Αγαπητοι μου φιλοι, με τον ορο αριστερισμος δεν προσπαθω να σκιαγραφησω κανενα πολιτικο κομμα αντιθετως εννοω εναν αριστερισμο σαν κοινωνικη θεωρηση.

    Τι εστι Δημοκρατικο πολιτευμα? Εξεταζομενο αποκλειστικα και μονο απο την κοινωνικη του φυση?

    Ας θεωρησουμε οτι εχουμε μια κοινωνια που αποτελειται απο επτα ατομα. Οι δυο απο αυτους ειναι υποψηφιοι κυβερνητες της κοινωνιας, οπου ο πρωτος ειναι διεφθαρμενος και ο δευτερος ειναι ηθικος.

    Επομενως οι ψηφοφοροι αποτελουνται απο πεντε ατομα εκ των οποιων οι τρεις ειναι διεφθαρμενοι, κοιτανε μονο το ατομικο τους συμφερον και οι δυο ειναι ηθικοι και ενδιαφερονται για το καλο της κοινωνιας.

    Ο διεφθαρμενος υποψηφιος λαμβανει 4 ψηφους (1 τον δικο του και τρεις των διεφθαρμενων πολιτων αφου τους εχει ταξει πλουτο και αγαθα) και ο ηθικος υποψηφιος λαμβανει 3 ψηφους. (1 τον δικο του και 2 των ηθικων πολιτων οπου ενδιαφερονται για το καλο της κοινωνιας)

    Επομενως παρατηρουμε οτι συμφωνα με τη βασικη αρχη της δημοκρατιας (η πλειοψηφια κερδιζει) οτι ενας διεφθαρμενος υποψηφιος εκλεγεται εφοσον κατορθωσε να κερδισει περισσοτερους ψηφους.

    Το δημοκρατικο πολιτευμα ειναι ποσοτικο πολιτευμα και οχι ποιοτικο. Στηριζεται στη ποσοτητα και οχι στη ποιοτητα. Εδω γενναται ενα ερωτημα, ειναι επομενως δικαιο η οχι?

    Ειναι δικαιο οταν η ποιοτητα ενος λαου μπορει να θεωρηθει δεδομενη και επομενως επικεντρωνομαι στη ποσοτητα κατα τη διαρκεια των εκλογων.

    Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να εκφερω τη προσωπικη μου αποψη και να πω οτι ναι ενα δημοκρατικο πολιτευμα ειναι το πιο ιδεωδες για μια κοινωνια γιατι εξαλοιφονται θεωρητικα καθε ειδους κοινωνικες ταξεις κατα τη διαδικασια του εκλεγεσθαι. Αλλα οπως αποδειξαμε πιο πριν, ενα δημοκρατικο πολιτευμα εχει απαιτησεις που στις ημερες μας μοιαζουν εξωπραγματικες (η λεξη ηθικη και παιδεια σε αυτη τη χωρα μοιαζουν αγνωστες)

    Ας θεσουμε τωρα τους εαυτους μας στη θεση των διεφθαρμενων πολιτικων που αναζητουν στηριξη απο το λαο. Πως θα μπορουσα να εξαγορασω τη ψηφο του λαου? Καλα ακουτε, η ψηφος παντα εξαγοραζεται, ειτε με υλικα αντικειμενα ειτε με οραματα και ιδεες.

    Προφανως ο μοναδικος τροπος για να εξαγορασω τη ψηφο του λαου ειναι διαφθηροντας τον. Κανοντας τον ομοιο μου και να σκεφτεται σαν εμενα.

    Πως μπορει να προελθει ομως αυτη η διαφθορα? Κανοντας τον πολιτη να σκεφτεται ατομικα και οχι ομαδικα. (Η πνευματικη προοδος μιας κοινωνιας βασιζεται στην ομαδικοτητα). Εαν καταφερω λοιπον να κανω τους πολιτες να σκεφτεται ο καθενας το ατομικο του συμφερον και παψουν να ασχολουνται με τα γυρω τους τοτε εχω πετυχει το πρωτο βημα διαφθορας τους.