17/09/2008 03:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δουλεύουν και τους Ισραηλινούς οι Ρώσοι

Στη Μόσχα διπλωμάτες και δημοσιογράφοι αναφέρουν, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ότι τα διαβαθμισμένα ως «secret» έγγραφα των ισραηλινών εκπαιδευτών του γεωργιανού στρατού θα παραδοθούν τώρα στην ... Χεζμπολάχ για να μάθει καλύτερα τα μυστικά του ισραηλινού στρατού. Το ίδιο και τα ισραηλινά οπλικά συστήματα που πήραν οι Ρώσοι μέσα από τα γεωργιανά στρατόπεδα. Πρακτικά, όσες βάσεις δεν κατέστρεψαν, κυριολεκτικά τις «σήκωσαν» και τις μετέφεραν στη Ρωσία.

Σχεδόν ολόκληρη την «εργολαβία» της εκπαίδευσης του γεωργιανού στρατού και  ιδιαιτέρως τον εξοπλισμό των ειδικών δυνάμεών του με σύγχρονα όπλα, την είχαν πάρει οι ισραηλινοί. Όπως επίσης και τον εκσυγχρονισμό οπλικών συστημάτων, που η Γεωργία είχε αγοράσει από την Ουκρανία (τανκς, αεροσκάφη, αντιαεροπορικά συστήματα, ελικόπτερα, κ.α.).

Με τη χώρα Ουκρανία είχε κάνει παλαιότερα χρυσές δουλειές, γνωστός Έλληνας έμπορος όπλων. Εκείνα τα χόβερκραφτ που είχε πάρει ο Γιάννος (τρομάρα του) τα θυμάστε;

Και κάτι άλλο: η ρωσική εφημερίδα «Νεζαβίσιμαγια Γκαζέτα» έγραψε (12-9-2008) ότι η Ελλάδα, εκτός από το πολεμικό σκάφος που έδωσε ως δώρο στη Γεωργία στο πλαίσιο της ΝΑΤΟϊκής βοήθειας (το βύθισαν οι Ρώσοι), «ανέλαβε εργασίες για τον εξοπλισμό με συστήματα επικοινωνίας σε σειρά στρατιωτικών βάσεων της Γεωργίας».

Ποια είναι η ελληνική εταιρεία που ανέλαβε τον εξοπλισμό και με ποιες διαδικασίες; Ποιος πλήρωσε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. THEODOSIS avatar
    THEODOSIS 17/09/2008 03:39:50

    ΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΤΑ ΧΑΒΕΡΚΡΑΦΤ???
    ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ & ΠΩΣ???
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ???

  2. nio avatar
    nio 17/09/2008 08:58:53

    Μεραααααααα
    Κανενα καλο νεο ποτε θα ακοθσουμε εδω μεσα;;;
    Ρε fagtorako ολα τοσο μαυρα ειναι εκει κατω;;
    Παγκοσμιο....ποιηση,ειναι αυτη τωρα αν σκοτωνουν και τη μανα μας οι μπομπες,δουλεια να γινεται.....

    Πιασε και ενα θλυλο που σου αρεσι.

    http://www.youtube.com/watch?v=AXQg7Oir1Bg

  3. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/09/2008 09:46:32

    Ανεξάρτητα από τις μπίζνες, τα "χόβερκραφτ" ήταν κάτι σαν "υπερόπλο" (αν τα συντηρούσαμε και τα υποστηρίζαμε). Κάποτε, επί ΕΣΣΔ, με τον Νατοϊκό κωδικό "Πομόρνικ", ήταν τα πιό επίφοβα αποβατικά...

  4. Nick avatar
    Nick 17/09/2008 10:03:47

    Μόνο που δεν είναι κατάλληλα για το Αιγαίο Πέλαγος.

  5. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 17/09/2008 10:20:50

    μήπως κάποιος σήμερα έχει γενέθλεια και δεν το λέει;
    γιατί θέλουμε να του πούμε χρόνια πολλά και καλά

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 11:12:07

    Αν κάποιος, λέμε τώρα, έχει γένεθλια, χρόνια πολλά.

    Να ζήσης ______ και χρόνια πολλά
    μεγάλος να γίνεις με άσπρα μαλιά,
    παντού να σκορπίζεις της γνώσης το φως
    και όλοι να λένε να ένας σοφός!

  7. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 17/09/2008 11:38:52

    Να μην κουνιουνται οι Ρωσοι γιατι μπορει η Lehman Brothers να φουνταρησε αλλα η J.P.Morgan, η Morgan Stanley, η Barclays,η Goldman Sachs και ολοι οι εμφανεις προφανεις αλλα και κρυφοι δουλοι τους περιμενουν στην γωνια.

  8. Nick avatar
    Nick 17/09/2008 11:45:25

    Χαχα, αυτές είναι στη λίστα της FDIC για πιθανή κατάρρευση.

    Καλό θα ήταν να μην κουνηθούν καθόλου οι Αμερικανοί γιατί μετά τα Treasuries θα γίνουν χαρτί τουαλέτας.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2008 13:07:11

    Χρονια Πολλα ! σε οποιον εορταζει.

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2008 13:19:00

    Απχαζια και Ν Οσσετια με Ρωσσια θα υπογραψουν Τριμερή Συμφωνια Συνεργασιας. Η Στρατιωτικη Συνεργασια θα ειναι μερος του συμβωνου.. ολα αυτα μεχρι την ερχομενη Τεταρτη στο Κρεμλινο.

    Σε αναμονη εξελιξεων..

    ΠΠ

  11. Αγης avatar
    Αγης 17/09/2008 16:05:36

    Εβραιο-ναζιστικη επίθεση κατά της Ελλάδος: Θέλουν να ανακηρυχθεί η περιοχή όπου υπήρχε παλαιά στην Θεσσαλονίκη το εβραϊκό νεκροταφείο… εθνικό έδαφος του Ισραήλ!!!
    «…Η Ελλάδα επέλεξε να διαιωνίσει τα εγκλήματα των ναζί και να ποδοπατήσει τη μνήμη των μαρτύρων Εβραίων της Σαλονίκης. Κάθε φορά που ανασκάπτουν τη γη βεβηλώνουν ξανά και ξανά την τιμή των απανταχού Εβραίων. Όλα τα σχέδια για περαιτέρω κατασκευές πρέπει να ανακληθούν. Η περιοχή του νεκροταφείου πρέπει να επιστραφεί στους ιδιοκτήτες του: το εβραϊκό έθνος…». Rabbi Kalmanovitz

    Ξεσαλωσανε οι Εβραιοι. Κοιτα ποιοι μιλανε για βεβηλωση!!!!

  12. Le canard avatar
    Le canard 17/09/2008 19:19:08

    Αμέσως μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, το Τελ Αβίβ είχε βάλει λυτούς και δεμένους για να βάλει στο χέρι τα "εβραϊκά αρχεία" της ΚαΓκεΜπε και άλλων ρωσικών "Ιδρυμάτων". Στη περίπτωση των Εβραίων της Θεσσαλονίκης, όλα τα ελληνικά αρχεία είχαν περάσει σε ρωσικά χέρια (οι γερμανοί τα είχαν μεταφέρει όλα στη Γερμανία). Τι ρόλο έπαιξε το ελληνικό ΥΠΕΞ και κυρίως μιά κυρία που έως σήμερα έχει κάνει φεϊγ βολάν το ιστορικό Αρχείο του ΥΠΕΞ στο να πάρει η Ελλάδα αυτά τα "εβραϊκά αρχεία"; Ποιά εξ'αυτών πήγαν, εκτός της Ελλάδας, στο Ισραήλ; Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι Ελληνες ιδιώτες (άραγε για λογαριασμό ποίου δούλευαν;) που σκόρπούσαν στη δεκαετία του 1990 αλλά και στα πρώτα έτη της δεκαετίας του '80 πολλά δολλάρια στη Μόσχα για να πάρουν αντίγραφα από τα αρχεία για τους Εβραίους της Θεσσαλονίκης. Αραγε το'καναν -έστω και ανεπίσημα- με εντολή της ελληνικής κυβέρνησης; Ελπίζουμε να είναι έτσι και να μην εκτελούσαν έντολές ... περίεργων κέντρων. Α, να πούμε σε αυτά τα λαμπρά "παιδιά" ότι ακόμα και προ ενός δύο ετών, στη Μόσχα κυκλοφορούσαν κάποιες "αδέσποτες" -και δίχως παραλήπτη- κούτες με έγγραφα από τα "Αρχεία".

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 01:23:18

    @Le canard: Γιατί αυτά τα "εβραϊκά αρχεία" είναι σημαντικά; τι περιέχουν;