#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2013 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δουλειά δεν είχε ο διάολος...»



Να δείτε που θα σκάσει θέμα το οποίο θα προκαλέσει κυβερνητική κρίση. Και αναφερόμαστε σε μια ομιλία που έκανε ο υπουργός Εσωτερικών, Ευ. Στυλιανίδης σε συνέδριο του Economist. Παρουσία του νυν υπουργού Παιδείας, Κ. Αρβανιτόπουλου, ο πρώην υπουργός Παιδείας στην κυβέρνηση Καραμανλή, άνοιξε θέμα αλλαγής του άρθρου 16 του Συντάγματος για ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά από την πίσω πόρτα.

Ο κ. Στυλιανίδης ουσιαστικά πρότεινε να υπάρχουν πανεπιστήμια δύο ταχυτήτων. Τα «φτωχά» ΑΕΙ, χωρίς δηλαδή περιουσία και πολλούς πόρους ή έσοδα να μείνουν δημόσια και να υπάρξει για τα υπόλοιπα ένα μικτό σύστημα με τη συμμετοχή κατά 49% ιδιωτών και το 51% να μείνει στο κράτος.

Ένα είδος μετοχοποίησης πανεπιστημίων εν ολίγοις όπου θα πάρουν το μειοψηφικό πακέτο ιδιώτες. Δεν έχει νόημα να συζητήσουμε τη συγκεκριμένη πρόταση για το αν είναι σωστή ή όχι. Αυτά που πρέπει να τονίσουμε είναι τα εξής:

Γιατί ανοίγει ξαφνικά ένα θέμα που θα προκαλέσει αναταραχή; Δε μας έφτανε το χάος στην οικονομία και τα λάθη υπουργών, τώρα θα πρέπει να τρέχουμε με καταλήψεις στα πανεπιστήμια; Διότι η ακαδημαϊκή κοινότητα, καλώς ή κακώς θα το δει ως casus belli, θα μπουν μπροστά οι Συριζαίοι και θα γίνει ο κακός χαμός.
Γιατί το θέμα το άνοιξε ένας υπουργός που δεν έχει σχέση, σήμερα, με το υπουργείο Παιδείας; Έλυσε τα δικά του προβλήματα και είπε να κάνει «εισπήδηση» και στα χαρτοφυλάκια άλλων; Κι απ' ότι μαθαίνουμε ο κ. Αρβανιτόπουλος είναι σφόδρα ενοχλημένος από την πρωτοβουλία του συναδέλφου του.
Την ώρα που επικρατεί αναταραχή για το σχέδιο «Αθηνά» και το υπουργείο επιχειρεί μια μεγάλη μεταρρύθμιση με κραδασμούς, γιατί να προκύψει ένα θέμα που θα βάλει φωτιές; Και γιατί να δοθεί ένα ακόμη επικοινωνιακό επιχείρημα στον ΣΥΡΙΖΑ να φωνάζει για δωρεάν παιδεία;

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή από την κυβέρνηση γιατί επικοινωνιακές γκάφες δε συγχωρούνται.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 28/02/2013 22:30:05

    γιατι γκαφα? Γιατι θα πρεπει να αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια? Γιατι καθε καινουργια ιδεα που ακουγεται, θα πρεπει να απαξιωνεται παραυτα?

  2. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 28/02/2013 22:32:07

    Να πω μια άλλη απλη ''αηδια''...

    Να παιρνουν ΟΛΑ τα ΑΕΙ/ΤΕΙ εξτρα σπουδαστες απο τον αριθμο εισακτεων έναντι κανονικων διδάκτρων ... Απο το μας ερχονται επιστημονες απο πισω απο το σιδηρουν παραπετασμα και να ξεπλενονται στο ΔΙΚΑΤΣΑ .. δεν ειναι καλυτερο ??

  3. ΝΠ avatar
    ΝΠ 28/02/2013 22:39:23

    Μα η παιδεία δεν είναι πελάτες..
    τουλάχιστον ο βασικός της κορμός.Και τέλος πάντων,έχει αξίωμα
    θέλει προσοχή το θέμα...

  4. Zame avatar
    Zame 28/02/2013 22:52:52

    Νομιζω πως όπως στην εταιριοκρατια δεν μπορείς να εμποδίσεις την ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ των δυνητικών υπαλλήλων τους..

    έτσι και τα Κράτη δεν μπορουν να μην τα υποχρεώνονται για την ΠΑΙΔΕΙΑ των πολιτών τους ..
    εκτός & αν τα Κράτη έγιναν υποκαταστήματα τους.

  5. χρήστος avatar
    χρήστος 28/02/2013 23:35:21

    Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει πρώτα να καταργηθούν οι φοιτητικές παρατάξεις ,αλλιώς οι συνδικαλιστές φοιτητές με τους συνδικαλιστές καθηγητάδες θα ξεσηκωθούν.

  6. κππ avatar
    κππ 01/03/2013 00:08:02

    αυτος ο τυπος δεν ειναι με τους διορισμους στο μετρο απο φαξ υπουργειου;;; τι περιμενεις.

  7. Nik avatar
    Nik 01/03/2013 01:18:42

    Ψάξτε το MOOC στο διαδίκτυο και δείτε τι γίνεται παραέξω. Εκεί συμπράττουν MIT, Harvard, Berkeley, Wellesley, δηλαδή τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου για ΔΩΡΕΑΝ εκπαίδευση μέσω διαδικτύου, και εδώ ψαχνόμαστε για παλιομοδίτικα σχήματα του 1930!

    Αντί αυτού έχουμε το ΔΙΚΑΤΣΑ που διαφυλάσσει την καθαρότητα των 4ετών σπουδών! Αντί να ρωτήσουμε πως οι ξένοι καταφέρνουν σε 3 χρόνια να βγάζουν αυτό που αποδίδουν τα εδώ ΑΕΙ σε πέντε. Συχνά φέρνουμε εταιρείες που έχουν αποφοίτους τριετών σπουδών ως σύμβουλους σε μεγάλα έργα (γέφυρα Ρίου, Wimpey International) άρα αναγνωρίζουμε έμμεσα ότι είναι πιο καλοί από εμάς, αλλά όχι για δουλειά στο ελληνικό δημόσιο!!!!

    Καθηγητάδες που ανέφερα το MOOC γέλασαν με τα "πτυχία δια αλληλογραφίας". Ο Αλέξανδρος Ισσιγόνης έτσι σπούδασε, δια αλληλογραφίας, και σίγουρα αν ερχόταν εδώ δεν θα του αναγνώριζε το δίπλωμα το ΔΙΚΑΤΣΑ και έτσι θα διατηρούσαμε ανέπαφη την τόσο καλή παιδεία μας. Αντε ρε.....

    • Heaven avatar
      Heaven @ Nik 01/03/2013 08:41:34

      http://www.antinews.gr/2013/01/27/201252/

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/03/2013 08:02:16

    Ο Στυλιανιδης παιζει τον ρολο του λαγου αλλα σε λαθος timing !Πετρα σε λιμναζοντα νερα εριξε .Στα χαλια που ειναι σημερα τα Ελληνικα ΑΕΙ/ΤΕΙ ο,τι αλλαξει καλο θα κανει.Ημουν προχθες σε εεκδηλωση ενος μιγματος κολεγιων και ''ιδιωτ'' πανεπιστημιου {Pierce-Deree-ALBA } το οποιο θα μετεξελιχθει μαλλον στο πρωτο Ελληνικο ιδιωτικο πανεπιστημιο.Γινοταν το ελα να δεις απο ενδιαφερομενους κατι που δεν υπαρχει για τα δημοαισ ΑΕΙ/ΤΕΙ .Απαξιωμενα ,βρωμικα,τελευταια στις παγκοσμιες καταταξεις αναμοχλευουν το παρελθον και χανουν το παρον και το μελλον !Ειθε να δημιουργηθουν αλεσα τα ιδιωτικα πανεπιστημια και να σταματησει η καραμελλα της δηθεν δωρεαν αλλα ανουσιας δημοσιας παιδειας .

  9. ReineNoire avatar
    ReineNoire 01/03/2013 08:34:29

    Αυτή, είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ.