#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/07/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δοξάστε τον!!!



Ο ισότιμος συνομιλητής των κ.κ. Ταλάτ, Έρογλου, Ντάουνερ και όποιου άλλου ήθελε προκύψει στα μαγειρέματα για ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της Κυπριακής Δημοκρατίας και δήθεν ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ δύο ισοδυνάμων συνιστώντων κρατών, ΕΠΕΤΥΧΕΝ!

Με τους ιδιοφυείς χειρισμούς που στηρίζονται στις απαράγραπτες αξίες της ημιμάθειας, της ανικανότητος, του κομματικού φανατισμού, της εξαρτήσεως από νεοταξικούς ηγέτες (μέχρι πρότινος ιδεολογικούς εχθρούς), αλλά κυρίως την ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ προς τον απλό λαό, ΝΑΙ ΕΠΕΤΥΧΕΝ!!

ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΜΑΧΗ, ΕΠΕΤΥΧΕΝ ΤΑΚΤΙΚΟ ΚΤΥΠΗΜΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΥΤΟΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΒΑΡΥΤΗΤΟΣ, ΠΟΥ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΖΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΩΠΑ.

ΕΠΕΤΥΧΕ να βυθίσει τους Κυπρίους σε πένθος και απογοήτευση.

ΕΠΕΤΥΧΕ ταυτόχρονα, να τους αφυπνίσει και να τους συνασπίσει σε καθολική απαίτηση ΝΑ ΦΥΓΕΙ!

ΕΠΕΤΥΧΕ να βυθίσει την Κύπρο στο σκοτάδι και να βουλιάξει τον τουρισμό.

ΕΠΕΤΥΧΕ να υποθηκεύσει την αξιοπιστία του Κράτους και την διαπραγματευτική του ικανότητα, διεθνώς.

ΕΠΕΤΥΧΕΝ ΗΤΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟ!

 

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ !!

Καταργεί τον Γενικό Εισαγγελέα και τις Αστυνομικές Αρχές της Κυπριακής Δημοκρατίας και ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΩΣ ΤΟΥ «ΜΟΝΟΜΕΛΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΡΕΥΝΗΣ».

Ακόμη κι αν η συντριπτική πλειοψηφία του Κυπριακού Λαού θεωρεί «Αυτή την Κυβέρνηση» πατόκορφα ΥΠΕΥΘΥΝΗ και γι’ αυτή την καταστροφή, ο ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ έχει εξασφαλίσει τουλάχιστον δύο πράγματα:

Την καθολική υποστήριξη των Τούρκων, σε ενδεχόμενη επιτυχία των λεγομένων συνομιλιών, για διακεκριμένη θέση στο νέο μόρφωμα.

Ρεκόρ πρωτοτυπίας για το πώς αντιλαμβάνεται το περί δικαίου αίσθημα του ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ.

ΔΡ. ΝΙΚΟΣ ΕΡ. ΙΩΑΝΝΟΥ

Καρδιολόγος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armagedon avatar
    armagedon 16/07/2011 09:22:28

    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥΡΚΟΦΙΑ.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ armagedon 16/07/2011 12:24:56

      Ακόμη και να ξεσηκωθεί ο κυπριακός ελληνισμός, ποιόν έχει να φέρει στην εξουσία? Τον έτερο αννανιστή Αναστασιάδη? Δεν υπάρχει αντίπαλο δέος στην Κύπρο μετά την απώλεια του Τάσου Παπαδόπουλου.
      Τουλάχιστον, στα καθ' ημάς ελλαδικά, μετά τον ΓΑΠ δεν ακολουθεί στη πρωθυπουργία η Ντόρα, διαπρύσια κήρυκας το 2004 του σχεδίου Αννάν μαζί με τον τότε αρχηγό της αξ.αντιπολίτευσης....

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ http://chomatery.blogspot.com 16/07/2011 12:27:51

        Είναι εξαιρετικά εύστοχο αυτό το άρθρο:
        http://www.antibaro.gr/node/3053

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 16/07/2011 09:46:09

    Eixame emeis, twra apoktisate kai eseis. Perastika.

  3. S.R. avatar
    S.R. 16/07/2011 09:49:18

    Το ΑΚΕΛ ανεκαθεν υπηρξε η φωλια και το εκκολαπτηριο των Νεοκυπριων... Το "κινημα" αυτο πρωτοστατησε και πρωτοστατει στην δημιουργια "κυπριακης" συνειδησεως... Διαδιδει οτι σε καμμια περιπτωση οι Κυπριοι δεν ειναι Ελληνες, ειναι απλως Φοινικες, Καρες κ.α. ελληνοφωνοι...Σφιγγονται δηλαδη να δικαιολογησουν οτι τα Ελληνικα ονοματα τους ,η θρησκεια τους, η γλωσσα τους, τους "επεβληθησαν" ...Ακρα ψυχολογικη σχιζοφρενεια ταυτοτητος... Περιττο να πω βεβαια οτι ηταν οι μεγαλυτεροι εχθροι της ΕΟΚΑ , στον Εθνικο της Κυπρου αγωνα... Απο την αλλη πλευρα , βεβαια, των Τουρκοκυπριων , οι ανθρωποι πιστευουν, και ειναι περηφανοι γι αυτο, οτι ειναι Τουρκοι, μονο που καποιοι απο αυτους θελουν καποια αυτονομια κινησεων απο την μαμα Τουρκια... Οι συντριπτικα περισσοτεροι ,ομως, ζητουν πληρη και πολιτικη, ταυτιση και Ενωση με την μητερα Τουρκια.....
    Η ζημια που προκαλει το κομμα αυτο στην Εθνικη συνειδηση των Κυπριων ειναι τεραστια... Ειναι ακομα μεγαλυτερη απο την αντιστοιχη , των Ελληνικων κομματων της αριστερας .. Εδω υπαρχει απλως βλακεια....Εκει συστηματικη ,και με πολλα κεφαλαια, πολυπλευρη υπονομευση συνειδησης και ταυτοτητας....

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ S.R. 16/07/2011 10:41:24

      Είναι γνωστά τα όσα γράφεις και σωστά. Οι απόψεις του ΑΚΕΛ ταυτίζονται με το δικό μας το ΣΥΡΙΖΑ και βεβαίως έχουν και οι δυο ως φωτεινό παράδειγμα καθεστώτα όπως του Τσάβες, του Φιντέλ Κάστρο, του χασάπη 40.000.000 Κινέζων Μάο ή ακόμη και του Εμβέρ Χότζα. (Διακρίνετε νομίζω στη φωτο πίσω από το Χριστόφια τον Τσε Γκεβάρα). Οπότε ας μη μας κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το εθνικό ξεπούλημα μπορεί να το ονομάζουν εθνικό όραμα, επανένωση της Κύπρου, νέα σελίδα στην Ιστορία κ.α. θλιβερά.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/07/2011 10:04:35

    Σωστα ειναι αρκετα απο αυτα αλλα η κατηγορια οτι ο Χριστοφιας ειναι οργανο των "νεοταξιτων" δηλ των Αμερικανων ειναι τελειως λαθος και καταδικασμενη να υπονομευσει περισσοτερο αυτους που τη λενε γιατι δεν κανουν σωστη αναλυση της πραγματικοτητος.
    Η εκρηξη εγινε για ενα πολυ απλο λογο : επειδη ο Χριστοφιας αρνειτο να παραδωσει τα πυρομαχικα στον ΟΗΕ ή καποια δυτικη χωρα για να μη δυσαρεστηθει η Συρια και η υποστηριζουσα αυτην Ρωσια.
    Δηλαδη το δυστυχημα εγινε ακριβως επειδη ΔΕΝ ειναι ανθρωπος της 'Νεας Ταξης" ο Χριστοφιας.Αν ηταν θα ειχε δωσει τα πυρομαχικα στους Αμερικανους και δεν θα γινοταν καμμια εκρηξη.
    Αυτοι που τον κατηγορουν για "νεοταξιτη" λογω υποχωρητικοτητος στο κυπριακο δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν οτι μπορει να ειναι καποιος υποχωρητικος οχι επειδη ειναι "νεοταξιτης" αλλα για δικους του αυτονομους ιδεολογικους λογους ή και επειδη ετσι τον συμβουλευσαν αυτοι για τους οποιους θυσιασε τους στρατιωτες που φυλαγαν τα πυρομαχικα και τους οποιους ακουει απο την εποχη του ψυχρου πολεμου.
    Δεν ειναι απλως στο αντιληπτικο τους πεδιο να το καταλαβουν.
    Παρομοια εχουμε και στην Ελλαδα : Διαφοροι αριστεριστες που καινε ελληνικες σημαιες και κανουν καταστροφες χαρακτηριζονται απο τους αφελεις "οργανα της νεας ταξης ή πορτοκαλι επαναστατες" τη στιγμη που σε ολα τα αλλα θεματα εχουν αντιαμερικανικες θεσεις και στασεις γιατι οι αφελεις δεν μπορουν να πιστεψουν οτι καποιος μπορει να ειναι και ανθελληνας και αντιαμερικανος.
    Οποιος ομως εχει αυτιστικη πολιτικη νοοτροπια δεν θα παει μακρια.
    Ανακεφαλαιωνουμε : ο Χριστοφιας ΕΠΕΤΥΧΕΝ να προκαλεσει το ατυχημα οχι επειδη ειναι "νεοταξιτης" αλλα για το ακριβως αντιθετο - επειδη ηθελε να εξυπηρετησει τα συμφεροντα της ΣΥΡΙΑΣ και της ΡΩΣΙΑΣ που δεν ηθελαν να πανε τα πυρομαχικα στη Δυση.

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 16/07/2011 10:07:08

    Σε δηλώσεις του, ο Τούρκος ΥΠΕΞ Αχμέτ Νταβούτογλου, απείλησε ότι οι σχέσεις Τουρκίας- ευρωπαϊκής ένωσης θα παγώσουν σε περίπτωση που η Κύπρος αναλάβει την 1 Ιανουαρίου 2012 την προεδρία της Ε.Ε. χωρίς να έχει προηγηθεί λύση του Κυπριακού.

    Αν κάτι τέτοιο συμβεί, «δεν υπάρχει περίπτωση η Άγκυρα να αποδεχθεί την ελληνοκυπριακή διοίκηση ως συνομιλητή της», δήλωσε ο Τούρκος υπεξ.

    Το ζήτημα εδώ είναι τι θα κάνει η ΕΕ, θα πιέσει την ελληνοκυπριακή πλευρά να αποδεχθεί λύση που θα θέτει σε κίνδυνο την εθνική ακεραιότητα και επιβίωση του λαού της Κύπρου πράγμα αντίθετο με το Διεθνές και το Ευρωπαϊκό Δίκαιο ή θα διακόψει τις διπλωματικές σχέσεις με την Τουρκία;

    Πως θα αντιδράσει σε μια τέτοια περίπτωση η Ελλάδα;

    • yiannos avatar
      yiannos @ o βουνίσιος 16/07/2011 10:21:07

      με ΓΑΠ, θα χαιρετίσει την εξέλιξη.

  6. Σοφία avatar
    Σοφία 16/07/2011 10:58:08

    MONO o Tάσσος Παπαδόπουλος ήταν ΠΡΟΕΔΡΟΣ κανονικός ΟΛΟΥ του Ελληνισμού. Παλικάρι. Έτριψε το "ΑΝΑΝ" στην μούρη των ΗΠΑ!!! Τον πήρε ο Θεός νωρίς και πέσανε τα διαμάντια ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ της ΕΕ, Ελλάς και Κύπρος, σε προδότες...

    • Eva avatar
      Eva @ Σοφία 16/07/2011 11:31:41

      + 10000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • S.R. avatar
      S.R. @ Σοφία 16/07/2011 12:42:23

      Απολυτα σωστη, Σοφια....Ο Τασος υπηρξε ο τελευταιος Ελληνας Ηγετης..... Ψαχνουμε για τον επομενο, και εδω και στην Κυπρο... Μακαρι να αποδειχθει ο Σαμαρας, που, τουλαχιστον στα Εθνικα θεματα, εχει δωσει καποια διαπιστευτηρια.....

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Σοφία 16/07/2011 15:18:46

      Συλλήθηκε και ο τάφος του επίσης. Ακόμα δεν κατάλαβα που αποσκοπούσε αυτή η πράξη.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ MatrixRevolutionEra 16/07/2011 15:24:28

        +1000000
        (!!!)

  7. anonymous avatar
    anonymous 16/07/2011 11:25:29

    Και γιατί δεν έστελνε τα πυρομαχικά πίσω στους Ρώσσους; Μάλιστα με την παράκληση αν τα ξαναφορτώσουν για Συρία να επιλέξουν ένα πλοίο χωρίς Κυπριακή ή Ελληνική Σημαία;
    Έτσι δε θα κατέληγαν ούτε στη Συρία, ούτε στη Δύση ούτε θα καταστρέφονταν και η μόνη ζημία θα ήταν ότι το καράβι θα έπρεπε να κάψει 2 φορές πετρέλαιο για να τα πάει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ anonymous 16/07/2011 12:31:40

      Γιατι δεν μπορουσε να το κανει.Θα τον εβαζαν στο μαυροπινακα οι Αμερικανοι και οι Ισραηλινοι και τερμα η ΑΟΖ και το φυσικο αεριο.
      Ετσι προσπαθωντας να μη δυσαρεστησει Συρους και Ρωσους αλλα εχοντας αναγκη τους Ισραηλινους δεν βρηκε αλλη λυση απο να τα αφησει στον καλοκαιρινο κυπριακο ηλιο και να λυθει το προβλημα οπως λυθηκε.

      • S.R. avatar
        S.R. @ ψυχραιμια 16/07/2011 12:53:46

        Ο χριστοφιας δεν κατηγορειται γιατ δεν επεστρεψε τα πυρομαχικα, αλλα γιατι τα φυλαξε, ηλιθια, και πιο ηλιθια δεν αντεδρασε οταν επανηλειμμενως προειδοποιηθηκε... Εννοω η κυβερνησις του....
        Το εγκλημα του Χριστοφια και ολου του ΑΚΕΛ ειναι η διαρκης προσπαθεια για αφελληνισμο της Κυπρου...














        Το εγκλημα του Χριστοφια δεν ειναι οτι δεν επεστρεψε τα πυρομαχικα, αλλα οτι τα εξεθεσε σε ηλιθια "φυλαξη" ,και δεν αντεδρασε ουτε οταν τον ειδοποιησαν προ καποιων εβδομαδων, οτι αρχισαν να ψιλοσκανε... Εννοω ασφαλως την κυβερνηση του...
        Το μεγαλο εγκλημα του ομως, και ολου του ΑΚΕΛ ,ειναι η διαρκηςκαι διαχρονικη προσπαθεια αφελληνισμου της Κυπρου...

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ S.R. 16/07/2011 15:16:59

          Αυτό ξαναπέστο....Το μισό μου σόι Κύπριοι είναι. Και βλέπαν ΕΖΕΛ φανατικά μέχρι που τους ενημέρωσα εγώ που γυρίστηκε!χαχαχαχαχαχχαχαχ
          Οι προσπάθειες αφελληνισμού στην Κύπρο είναι πιο επιτυχείς ως τωρα από ότι εδώ.

  8. anonymous avatar
    anonymous 16/07/2011 11:26:27

    Δυστυχώς αυτές τις απόψεις έχει το 30% των Κυπρίων. Τόσο είναι το ποσοστό του ΑΚΕΛ.

    • S.R. avatar
      S.R. @ anonymous 16/07/2011 12:39:08

      Φιλοι εχετε δικιο ετσι ειναι τα πραγματα. Η γυναικα μου ειναι Κυπρια και τα ξερω απο πρωτο χερι..Γι αυτο καλο θα ηταν να μπαινουμε που και που σε Κυπριακα σαιτ και ας "συζητουμε" καταλληλως....

  9. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 16/07/2011 12:24:24

    Αυτή η καθηλωτική νεοταξική προσέγγιση της αστικής αριστεράς, εξυπηρετεί αλλότριους σκοπούς από αυτούς των ανθρώπων.
    Εκλέχθηκαν με λαϊκισμό και πομπώδεις κραυγές και τώρα επιτελούν το ...έργο τους, έτσι απλά...

  10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 16/07/2011 13:25:11

    Αξιο "πνευματικό" παιδί του ολετήρα Μούσκου και συνεχιστής των "παραδόσεων" του Α.Κ.Ε.Λ. Κρίμα που τώρα δεν υπάρχει Ε.Ο.Κ.Α. για να καταδώσουν.Βλέπει γαλανόλευκη και τον πιάνει αλλεργία...Δυστυχώς ο Ελληνισμός (εν όλω) μαστίζεται από προφανή έλλειψη ΗΓΕΣΙΑΣ. Και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι εχθροί μας,ανατολικοί και δυτικοί.

  11. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 16/07/2011 14:53:50

    http://www.efylakas.com/archives/9078

    «Πλοιάρχου Ιωαννίδη Επικήδειος»
    Νικόλας Ιωαννίδης, υιός
    εκφωνήθηκε στην κηδεία του, 13 Ιουλίου 2011 στον Ιερό Ναό Αγίου Αρσενίου, Λεμεσός

  12. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 16/07/2011 17:13:47

    O Χριστόφιας κέρδισε επάξια μία θέση στον κατάλογο των πλέον αποδοκιμασμένων ηγετών της τελευταίας πεντηκονταετίας, πλάι στους Σάχη Muhhamad Reza Pahlavi, Richard Nixon, Nicolae Chaushescu, George Bush jr, Zine al-Abidine Ben Ali και Hosni Mumbarak.

  13. ΝΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 16/07/2011 20:05:11

    Η ιστορία μας είναι γεμάτη από χιλιάδες ονόματα που θάπρεπε να γνωρίζουμε και να τιμούμε. Κι όμως είναι θαμμένα στη λήθη…
    Γι’ αυτό, αποφεύγω συστηματικά να αναφέρω τα ονόματα κάποιων που κακή τη μοίρα βρέθηκαν στο προσκήνιο, στη δημοσιότητα και πρωταγωνιστές εξελίξεων• όπως ο υπονοούμενος στο κείμενό μου, που προέκυψε από ανεξήγητη σύμπραξη τριών κομμάτων, τώρα εκπροσωπεί μέρος του φυτωρίου απ’ όπου ανεδύθη και μέρος της «ηγεσίας» ενός άλλου.
    Εν πάσει περιπτώσει ο ΛΑΟΣ ξυπνά και απ’ ότι φαίνεται είναι χρήσιμο στο τέλος-τέλος ν’ ακούμε ενίοτε και τον διορισμένο εκπρόσωπο συσκοτίσεως για να φουντώνει η αγανάκτηση. Θεωρώ τιμή, την προσθήκη στα σχόλια της εκπληκτικής καταθέσεως ψυχής του υιού του Ανδρέα Ιωαννίδη που αυτοδικαίως μπαίνει στο πάνθεο των ΑΘΑΝΑΤΩΝ.
    Νίκος Ερ. Ιωάννου

  14. Apatsi avatar
    Apatsi 16/07/2011 20:25:47

    Ρε αριστερός και πατριώτης γίνεται; ΟΧΙ
    Αριστερός και δουλειά, προνοητικότητα γίνεται ; ΟΧΙ
    Άμα θέλουμε καθηγητάδες με 10 PhD ο καθένας στην συνομωτικότητα, τότε έχουμε την καλλίτερη αγορά: ΑΡΙΣΤEΡΟΣ
    Τα υπόλοιπα είναι για ευγένειες και υποκλίσεις. 'Οταν ο παππούς μου τους σημερινούς γκαίη -τρανσέξουαλ- κλπ γλωσσικά τερτίπια τους έλεγε π..στηδες, το δικαιολογούσε ως εξής. Παιδί μου μόνο όταν κάτι το κατονομάσεις σαν κακό μπορείς να το πολεμήσεις. Αλλοιώς πολλοί λόγω βλακείας ή για να διαχωρήσουν τη θέση τους από την κοινή λογική αναρωτιούνται ""μην είναι καλό?"". Σαν τους αρχαίους που υποβίβασαν το όνομα εφιάλτης σε απλό ουσιαστικό που σημαίνει προδότης.

  15. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 16/07/2011 22:34:41

    ''ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ''........Να θυμάστε πάντα αυτά τα λόγια κύπριοι Έλληνες όταν πηγαίνετε να ψηφίσετε.......Αθάνατος Παπαδόπουλος,ο τελευταίος μεγάλος Έλληνας

  16. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΣΚΑΝΝΑΒΗΣ ΟΔΟΣ ΚΙΜΩΝΟΣ 39 ΚΥΡΗΝΕΙΑ ΚΥΠΡΟΣ avatar
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΣΚΑΝΝΑΒΗΣ ΟΔΟΣ ΚΙΜΩΝΟΣ 39 ΚΥΡΗΝΕΙΑ ΚΥΠΡΟΣ 17/07/2011 00:00:17

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ,
    μηπως οταν καποιος εκπαιδευεται σε σπουδαστηρια οπως της τοτε ΕΣΣΔ
    .μαθαινει πρωτα να αποβαλλει απο τον εγκεφαλο του, λεξεις και συναισθηματα οπως αιδως,θλιψη,συγγνωμη η εστω και ενα mea culpa η ανδρεια και λεβεντια ,μερικα απο τα οποια ξεχωριζαν η ΕΛΛΗΝΕΣ απο τους ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ??

  17. βασίλης avatar
    βασίλης 17/07/2011 00:47:18

    Κ Χριστόφια με τις πράξεις σου θα αρχίσουν να τρίζουν τα κόκκαλα των
    αείμνηστων Παπαδόπουλου - Κρανιδιώτη - και τόσων άλλων κυπρίων
    που για αυτή την πολυβασανισμένη κύπρο έδωσαν τα πάντα ψυχή - καρδιά και
    τέλος την ίδια την ζωή τους.
    Κ Χριστόφια πρόσεξε να μην ακολουθήσεις το παράδειγμα του Γεώργου παπανδρέου για τον οποίο να είσαι σύγουρος οτι η ιστορία θα τον χαρακτηρίσει
    ως τον μεγαλύτερο προδότη οχι μόνον για τον λαό αλλά και για την εθνική
    κυριαρχία .

  18. S.R. avatar
    S.R. 17/07/2011 08:17:13

    Ολοσωστος ,φιλε...Το πιο σχιζοφρενικο βεβαια με τον Χριστοφια και τους Νεοκυπριους του, ειναι οτι παροτι ειναι Ελληνορθοδοξοι, μιλουν Ελληνικα, εχουν Ελληνικα ονοματα, "σφιγγονται" να αισθανθουν κατι αλλο.....

  19. juliet avatar
    juliet 17/07/2011 16:34:06

    Τύπος της Κυριακής:σελίδα 33
    Ανδρέας Παπαδόπουλος ,πατέρας του αρχιλοχία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας:''Εγώ θα πληρώσω την κηδεία του παιδιού μου ,καθώς και τις κηδείες των έξι παληκαριών της ΕΜΑΚ ,θύματα της έκρηξης''.
    Να δίνεις σε μια αγαπημένη πατρίδα ότι πιο ιερό έχεις το αίμα σου ,την τιμή σου και να έχεις την υπερηφάνια να μη θές ΤΙΠΟΤΕ απο τον πουλημένο άρχοντά της.Προσκυνούμε όλοι σ΄αυτό το μεγαλείο που υπάρχει και που δε θα μπορέσει κανένας πουλήμενος να το ξεριζώσει απο την καρδιά του γνήσιου πατριώτη ,του ΕΛΛΗΝΑ ,του ΚΥΠΡΑΙΟΥ.Ολοι μαζί, η μοίρα μας είναι κοινή και ο εχθρός ίδιος.

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 18/07/2011 19:49:16

    «O Λαός απαιτεί ο Καταστρόφιας στη φυλακή! ΕΟΚΑ Ξανά σε Πόλεις και Βουνά!» βροντοφωνάζουν τα ξεσηκωμένα αδέλφια μας, οι Ελληνες της Κύπρου, οι οποίοι κύκλωσαν το Προεδρικό Μέγαρο του τρομοκρατημένου πλέον προοδευτηκάριου ασπόνδυλου προέδρου, μετά το ολέθριο και συμβολικό (Ιούλιος και πάλι) κτύπημα στη Ναυτική Βάση «Ευάγγελος Φλωράκης».

    Τo Toυρκικό ΓΕΕΘΑ διεκδικεί και επίσημα τη... Ρόδο Μας! Και αναφέρεται σε «τουρκική μειονότητα» που ζει στο νησί λέει, και στην... οθωμανική ιστορία των Δωδεκανήσων! Και προκλητικά ανοίγει κατάστημα της Ζiraat στη Ρόδο Μας, ΑΝΗΜΕΡΑ τον Δεκαπενταύγουστο, Ημέρα Γιορτής της Παναγιάς Μας!

    Μάθανε ότι ... και παίρνουν αέρα ο ένας μετά τον άλλον οι εχθροί μας. Με τ' αλβανά, να ονειρεύονται "μεγάλη αλβανία" μέχρι τη Πρέβεζα! Πλακώσαν και οι βούλγαροι γιά.. κοινές θερινές περιπολίες Ελλήνων και βουλγάρων αστυνομικών (συνολικά έξι αυτοί κι έξι έλληνες) σε Μακεδονία, Θεσσαλονίκη και Καβάλα! Με υπογραφή Λευτέρη Οικονόμου, αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ

    Πλακώσαν και τα σκοπιανά που θέλουν να βοηθήσουν οικονομικά την Ελλάδα λέει, και διεκδικούν τη... Χαλκιδική Μας! πηγή: εφημερίδα «στόχος» 14/7/2011.
    ♠ ♠

    «Εφόσον «η ευρωπαϊκή» Τουρκοκρατία μάς απειλεί απροκάλυπτα και κινδυνεύουμε να βουλιάξουμε μέσα σ’ αυτήν την βαρβαρότροπη χοάνη, ο μόνος τρόπος για να επιβιώσουμε ως λαός ιστορικός, είναι να αναστήσουμε την Παιδεία με την οποία παίδευε τα Ελληνόπουλα το εν αιχμαλωσία Γένος μας.

    Να ξαναγράψουμε το εκπαιδευτικό μοντέλο με το οποίο μόρφωνε τα παιδιά του ο λαός μας την περίοδο της Τουρκοκρατίας. Επειδή κάποιοι «προοδευμένοι» ενδέχεται να παρανοήσουν, εξηγώ. Δεν θα κλείσουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας, σ’ όλα όσα συμβαίνουν στα πεπολιτισμένα έθνη. «Ό,τι καλόν ό,τι χρήσιμον» το υιοθετούμε, η Ουσία (η Φιλοσοφία) όμως της Παιδείας μας θα εξετάζει, θα «βλέπει τι έχασε, τι έχει, τι της πρέπει».

    Εξω «μαυροφόρ’ απελπισιά» και «χειροπιαστό σκοτάδι» και μέσα «στη Θολόκτιστη Εκκλησιά», τα Σχολειά της Πατρίδας μας, θα θεριεύουν την «Αποσταμένη Ελπίδα!» ~Μάνος Χατζιδάκις