#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2009 01:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δοκιμάζουμε το καινούργιο antinews.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/05/2009 01:17:10

    Λάβετε υπ' όψη σας ότι η παρούσα μορφή είναι χρηστική, λιτή, αισθητικά άρτια και καθόλου "βαριά". (Ό,τι πρέπει δηλαδή, και την έχουμε συνηθίσει κιόλας.) Και επειδή πάντα εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, προσοχή στο πώς θα στήσετε το καινούργιο. Μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι.

  2. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 01:20:49

    Δάγκωσε την γλώσσα σου αυριανιστή. Δεν ανεβαίνει το π.... το καινούργιο με τίποτα. Κι έχω και φίλους να διαμαρτύρονται οτι τους ...εκοψα. Απο την μια να βρίζω τους τεχνικούς και απο την άλλη να απαντω σε μαιλ οτι υπαρχει τεχνικό προβλημα

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/05/2009 01:29:37

    Απλώς το λέω για να ακουστεί και μία άλλη άποψη, που δεν εκπορεύεται από συντηρητισμό, όσο από τη δύναμη της συνήθειας, που μερικές φορές στο διαδίκτυο είναι πραγματικά χρυσός. (Ομάδα που κερδίζει κ.λπ κ.λπ)

    Θα ανέφερα ονομαστικά το παράδειγμα ενός άλλου γνωστού blog που έκανε κάτι αντίστοιχο προ μηνών, αλλά δεν έχει τόση σημασία η ονοματολογία. Το συγκεκριμένο blog πάντως έγινε πια τόσο "βαρύ" στο στήσιμο, που όχι μόνο είναι κουραστικό, αλλά και σε μερικές οθόνες με χαμηλή ανάλυση κάποιες αναρτήσεις εμφανίζονται με το κείμενο να μπλέκεται με άλλο κείμενο, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να διαβάσεις τίποτα. Γι' αυτό είπα "προσοχή": για πιθανές παρενέργειες.

    Σκεφτείτε επίσης και κάτι άλλο. Η παρούσα μορφή κατεβάζει σχετικά χαμηλό όγκο δεδομένων. Πράγμα που επίσης είναι χρυσός (εδώ ακόμα πιο κυριολεκτικά, λόγω χρεώσεων) στις περιπτώσεις που διαβάζουμε το antinews από το κινητό μας.

    (Καλά ντε... μη βαράτε...)

  4. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 20/05/2009 01:43:31

    δεν ειναι λειτουργικη εφοσον θελει ο φακτορας να το κανει ειδησεογραφικο. για μπλοκ συζητησεων ειναι λειτουργικο

  5. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 01:53:54

    @τρια πουλακια καθονταν: πάλι λάθος πληροφορίες έχεις . χα χα χααα. Δεν θέλων να το κάνω ειδησεογραφικό. Ο χαρακτήρας παραμένει ο ιδιος. Απλά εμπλουτίζεται και γίνεται πιο εύχρηστο και πιο ωραίο. Δείτε το κι αν δεν σας αρέσει θα αναβάσουμε το παλιό

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/05/2009 01:58:56

    πω πω γκρινια νυχτιατικα - Να σχολιαζεις και αυτο που δεν εχει γινει ακομα!

    Καλη επιτυχια, Φακτορα!

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 20/05/2009 02:15:06

    καλή δουλειά!

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 20/05/2009 02:29:36

    Πανικοβλήθηκα! Νόμιζα ότι με "κόψατε" και αναρωτιόμουν τι ήταν αυτό που είπα και λογοκρίθηκα. Δεν περίμενα να αισθανθώ τέτοιο σύνδρομο στέρησης... διάολε.
    Καλή δουλειά και καλό κουράγιο.

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 20/05/2009 03:52:11

    Φακτορα, προχωρα, φιλε μου. Κανε το Antinews οπως εσυ θελεις. Εμεις (πιστευοντας οτι εκφραζω και ολους τους αλλους σχολιαστες και συμμετεχοντες) θα ειμαστε παντοτε εδω.
    Μην ξεχνας, μου οφειλεις καποια νουμερα, αριθμητικα, εννοω, οχι πολιτικα..., που σχετιζονται με το Antinews. Περιμενω.

  10. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 04:49:11

    @Ξενητεμενος: τα έστειλα. Δες το e-mail σου

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 08:29:22

    Καθόσον με αφορά, συμφωνώ απόλυτα με τον Αυριανιστή στο @1 Όσο πιο σύνθετο και γκλαμ πάει να γίνει κάτι τόσο πιο δυσλειτουργικό.
    Η σημερινή μορφή του σάιτ είναι πολύ καλή και στρωτή και με ελάχιστα προβλήματα (τουλάχιστον στον άσχετο τεχνικά χρήστη όπως εγώ).

    Όποια όμως και να είναι η νέα μορφή του ΑΝΤΙ, τις ειλικρινείς μου ευχές για μεγάλη περαιτέρω επιτυχία.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2009 08:42:21

    μην ακούς τις γκρίνιες και κάνε ό,τι νομίζεις (μόνο μην βγάλεις την πατριδογνωσία!)

    εγώ απλά νόμισα ότι έπεσε ο server

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/05/2009 08:47:02

    Ειναι αληθεια οτι εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο,ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις κλπ.
    Ας ελπισουμε οτι θα ειναι πιο ευχρηστο το νεο αν και τωρα δεν εχει προβλημα.

  14. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 10:16:51

    Κι εγω πιστεψα τι ηταν αυτο, που δεν ειπα χτες, λογοκριτεο η ποιος θεος απο μηχανης κατεβασε την ασφαλεια και μας ερριξε στο ερεβος της απογνωσης.
    Auror

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 10:33:10

    ΦΑΚΤΟΡΧ: ΚΑΡΤΕΛΑ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΩΝ ΜΕΝΟΥ.

    Στην γραμμή των μενού μπορεί να μπει μια καρτέλα ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ, όπως έχουν πολλά ανεξάρτητα σάϊτ και μπλόγκερς στο εξωτερικό, με αριθμό τραπεζικού λογαριασμού (συμβεβλημένο με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους για διευκόλυνση).

    Η συνδρομή στο σάϊτ μπορεί να είναι μια κλασικού τύπου συνδρομή, ανά μήνα/τρίμηνο/εξάμηνο, όπως σε ένα περιοδικό, για τους τακτικούς ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ (το τονίζω αυτό) ενώ φυσικά θα μπορούν να συνδράμουν με εθελοντική στήριξη όλοι οι περιστασιακοί ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ και ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ (με βάση το email).

    Ο ΣΤΟΧΟΣ των συνδρομών στήριξης στο σάϊτ είναι ο εξής: τα σάϊτ των ανεξάρτητων ενημερωτικών και παρεμβατικών μπλόγκ είναι τεράστιος φόρτος εργασίας για τους διαχειριστές τους και ταυτόχρονα το σάϊτ πρέπει να διατηρεί την ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ του για να είναι αξιόπιστο. Πως θα αποφύγουν λοιπόν μελλοντικά το σκόπελο των διαφημίσεων, καθώς θα αυξάνονται οι απαιτήσεις του κοινού τους;
    Θα πρέπει να στηριχθούν στο ΚΟΙΝΟ των σχολιαστών και αναγνωστών για να παραμείνουν ανεξάρτητα.
    Οι σχολιαστές αυτού ειδικά του σάϊτ αποτελούν βασικό μέρος της λειτουργίας του.
    Ανεβαίνουν εδώ χιλιάδες σχόλια. Αν τα σχόλια αυτά στέλνονταν σε ραδιοσταθμούς, αυτοί θα είχαν γίνει εκατομμυριούχοι με τις πανάκριβες χρεώσεις που έχουν τα SMS.
    Στους ραδιοφωνικούς σταθμούς όμως τα σχόλια εκτός από πανάκριβα, είναι ΕΠΕΑ ΠΤΕΡΟΕΝΤΑ, είναι ολιγόλεξα και δεν μπορείς να αναπτύξεις σκεπτικό, ούτε να παρέμβεις ουσιαστικά, αν π.χ. έχεις μια είδηση και δεν μπορείς να την "περάσεις" διαφορετικά, ούτε μπορείς να δώσεις λινκ σε δημόσια θέα. Επίσης δεν γίνεται διάλογος μεταξύ σχολιαστών, ενώ παρεμβαίνουν και οι δημοσιογράφροι ... όταν κρίνουν ότι μια άποψη βλάπτει τα συμφέροντά τους.

    Με το σάϊτ δεν είναι έτσι. Οι απόψεις και οι ειδήσεις παραμένουν καταγεγραμμένες και συνοδεύονται και από λινκ, ή φωτογραφίες, γίνεται διάλογος, είναι δηλαδή ολοκληρωμένο το πακετάκι.

    Η ΣΥΝΔΡΟΜΗ στο σάϊτ λειτουργεί σε μηνιαία/τριμηνιαία/εξαμηνιαία βάση. Μπορεί να είναι μια απειροελάχιστη χρέωση ΑΝΑ τακτικό σχολιαστή βάσει του e-mail για ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ αριθμό σχολίων. Δηλαδή ο σχολιαστής ΧΥΖ με το e-mail @XYZ αν και εφόσον στέλνει σχόλια φυσικά, θα χρεώνεται για ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ αριθμό σχολίων με 3 ευρώ το μήνα π.χ.

    Η νομική μορφή για τις συνδρομές θα μπορεί να είναι ένας σύλλογος με την επωνυμία του σάϊτ, π.χ. ΑΝΤΙΝΕWS ή ANTIMEDIA, για παροχή έγκυρης εναλλακτικής και ανεξάρτητης πληροφόρησης.
    Ανοίγοντας ο κάθε σχολιαστής/αναγνώστης την καρτέλα ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ θα βλέπει τον τραπεζικό λογαριασμό, η κίνηση του οποίου θα είναι διαφανής και μπορεί να ελέγχεται ανά πάσα στιγμή από τους σχολιαστές.

    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ:

    Στην αρχή τα έσοδα από τις συνδρομές θα είναι από μηδενικά έως απειροελάχιστα.
    Όσο θα διευρύνεται η εμβέλεια του σάϊτ τα έσοδα θα αυξάνονται, έτσι θα μπορεί να καλύπτει κάποια λειτουργικά έξοδα για συνεργάτες-σχολιαστές, θα μπορεί το σάϊτ να αναλάβει δημοσιογραφικές αποστολές και ΕΡΕΥΝΕΣ, οι οποίες ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΘΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ για το ποια θα είναι η αποστολή, ή θα μπορεί να παρεμβαίνει κοινωνικά (π.χ. με μια φιλανθρωπική κίνηση, η οποία πάλι θα έχει ψηφιστεί από τους σχολιαστές).
    Επίσης θα μπορεί να δίνει και τιμητικό μπόνους στους σχολιαστές που θα ψηφίζονται ότι συνέβαλλαν δημιουργικά στην ενημέρωση (το τελευταίο όμως με την προϋπόθεση ότι θα άλλαζαν όλα τα νικ για να ξεκινούσαν όλοι από μηδενική βάση).

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 20/05/2009 10:59:35

    Εγώ ευχαρίστως θα έδινα την συνδρομή αβλεπεί , αλλά θα συμφωνήσω με τους από πάνω για την απίστευτα πρακτική και αισθητικά άψογη μορφή που είχε μέχρι τώρα το site

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 11:04:58

    το σάϊτ αισθητικά και πρακτικά είναι γενικά άψογο

  18. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 11:18:43

    1. Γιατί με αγχώνετε; θα το δείτε σύντομα και ο,τι δεν σας αρέσει θα το αλλάξουμε. Η πλάκα είναι οτι οι αλλαγές που κάνουμε αφορούν κυρίως τη διευκόλυνση του αναγνώστη.

    2. Καλά κάνει το αλλενάκι και θέτει το θέμα των εσόδων. Το σκεφτόμαστε, αλλά δεν θα λύσει φοβάμαι το πρόβλημα. Ας τα ξεκαθαρίσουμε λοιπόν απο τώρα:

    α) το αντινέα θα γίνει επαγγελματικό. Δεν γίνεται αλλιώς. είδατε για παράδειγμα πόσα "αποκελιστικά" είχαμε τον τελευταίο καιρό- άσχετα αν δεν τα διαφημίζουμε. Αυτα πληρώνονται.

    β) αν δεν μπουν κι άλλοι στη συντακτική ομάδα δεν θα αποκτήσουμε την ευρύτητα των θεμάτων που απαιτείται. Και οι καινούργιοι πρέπει να πληρωθούν.

    γ) χρειάζεται γραφίστας και προγραμματιστής σε μόνιμη βάση για αισθητικά άψοχο αποτέλεσμα και για να μην κλατάρω εγώ.

    δ) ο κύβος ερρίφθη λοιπόν: διαφημίσεις, στο βαθμό που δεν επηρεάζουν την ανεξαρτησία μας.

    3) αν αυτό δεν λειτουργήσει και μας σπάσουν τα ούμπαλα οι διαφημιστές θα μπει σε εφαρμογή το Β PLAN. Θα σας το πω τοτε

  19. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/05/2009 11:26:16

    Συμφωνώ και εγώ με τις συνδρομές.
    Τώρα εάν πιστεύεις φάκτορα, ότι θα μπορέσεις να διαχειριστείς τις διαφημίσεις, προσπάθησέ το.
    Εμείς πάντως εδώ είμασταν και θα είμαστε.
    Καλη συνέχεια.

  20. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 20/05/2009 12:21:30

    ΑΛΕΝΑΚΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΑΚΤΟΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2009 12:40:23

    και εγώ είμαι υπέρ κάποιας οικονομικής εισφοράς. 1. για ειδήσεις 2. για σχολιαστές.

  22. ariel avatar
    ariel 20/05/2009 12:40:52

    Μέσα κι εγώ για τις συνδρομές. Καλή επιτυχία και ότι κάνεις, μαζί σου.

  23. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 12:56:06

    @archaeopteryx: για κάνε έναν προυπολογισμό με αυτα τα ποσά που λες

  24. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 12:56:08

    νομίζω οι συνδρομές είναι το πιο δημοκρατικό συλλογικό ανεξάρτητο διαφανές και συμμετοχικό που μπορεί να υπάρξει, γιατί λειτουργεί ανταποδοτικά, ενώ οι σχολιαστές θα μπορούν να προτείνουν θέματα προς ψηφοφορία για μεγάλες έρευνες που θα χρηματοδοτούν κατά κάποιον τρόπο οι ίδιοι

    οι διαφημίσεις είναι πάντα ένας σκόπελος για την ανεξαρτησία αλλά υπάρχουν τα παραδείγματα άλλων μεγάλων σάϊτ του εξωτερικού που πρέπει να μελετηθούν

    η πείρα από ραδιοσταθμούς με σχόλια έχει δείξει ότι φιμώνονται γενικότερα τα σχόλια που θεωρείται ότι έστω άπτονται του διαφημιζόμενου - και όχι καν αρνητικά, έστω και αν άπτονται πέφτει το τσεκουράκι

  25. συμβουλή avatar
    συμβουλή 20/05/2009 13:04:01

    Κατ’ αρχήν καλή επιτυχία στην ανανέωση του site σας.
    Αν όμως δέχεστε παρατηρήσεις σχολιαστών, θα σας έλεγα ότι αν βάλετε συνδρομή…η αποτυχία θα είναι σίγουρη και παταγώδης.
    Με τόσα blogs στο διαδίκτυο, γιατί να σας πληρώσουν δηλαδή;

    Απλά θα πάμε «παρακάτω».

  26. tiramola avatar
    tiramola 20/05/2009 13:06:34

    Καλή επιτυχία Φάκτορα και καλή δύναμη.
    Είμαι μέσα και γω για την συνδρομή μόνο που το πρόβλημα μου είναι ότι δεν χρησιμοποιώ κάρτες γιατί δεν γουστάρω να πληρώνω κανιώτα στους τραπεζίτες...
    Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

  27. ariel avatar
    ariel 20/05/2009 13:11:08

    @ 25
    Δεν είναι ίδια όλα τα μπλογκς. Εδώ έχουμε βήμα να λέμε την γνώμη μας. Τα άλλα απλά τα διαβάζουμε. Το ζήτημα με τις κάρτες που θίγει ο Τιραμόλα. Εγώ δεν δίνω ποτέ κάρτα στο διαδίκτυο, γιατί φοβάμαι. Αν όμως φθάσει η στιγμή αυτή κάποια λύση θα βρούμε.

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 13:15:43

    για τη συνδρομή λύση είναι να είναι συμβεβλημένη με τους βασικούς παρόχους τηλεπικοινωνίας για διασπορά των εσόδων, δηλαδή δεν παίρνει όλο το πακέτο διαχείρισης η ...φων, η ...κομ, η ...νετ, αλλά επιμερίζεται

  29. donaE avatar
    donaE 20/05/2009 13:16:00

    Ναι αλλα ο πελατης εχει παντα δικιο,προσοχη.

  30. tiramola avatar
    tiramola 20/05/2009 13:21:53

    @28 αλλενάκι
    Δεν παίζει ρόλο δηλαδή αν το πρωί ποστάρω από το γραφείο με πάροχο otenet και το απόγευμα από το σπίτι με πάροχο forthnet....

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 13:28:20

    μια ιδέα είπα

  32. tiramola avatar
    tiramola 20/05/2009 13:30:01

    @29donaE
    Γιατί μήπως τώρα δεν έχουμε όλοι δίκιο...

  33. donaE avatar
    donaE 20/05/2009 13:44:28

    Επισης αν μπλεξετε με ψηφοφοριες,διαγωνισμους και αξιολογησεις χαθηκε ολη ελευθερια και η φρεσκαδα.
    Το θεμα ειναι οτι εδω αισθανονται ολοι ισοι και χωρις την δικτατορια των πρωτων να τους απειλει.

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2009 13:54:24

    factorx, θα σου στείλω email...

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 13:58:24

    @donaE όλα αυτά είναι σκέψεις, και το έναυσμα το πήρα από ένα μπλογκ του εξωτερικού, που ανήκει στα ανεξάρτητα και εναλλακτικά. Μπορεί να θέλουν οι σχολιαστές να ψηφίσουν ένα ενημερωτικό θέμα που να χρειάζεται μεγάλη έρευνα, αυτό το νόημα έχει η ψηφοφορία και η "χρηματοδότηση" θέματος από τους σχολιαστές. Όσο για τα μπόνους που είπα είναι τιμητικά, στο πλαίσιο της ανταποδοτικότητας, δεν πρόκειται για δικτατορία, γι' αυτό εξάλλου είπα ότι σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μηδενιστούν τα νικ και να ξεκινήσουν όλοι από μηδενική βάση, χωρίς τη "μαγιά" που έχουν τώρα.
    Εξάλλου η αξιολόγηση δημιουργεί την άμιλλα και ανεβαίνει το επίπεδο, δεν θα γίνεται ψηφοφορία κάθε τρεις και λίγο, σιγά.

  36. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/05/2009 14:44:48

    Κάτι ανθίζει μου φαίνεται.
    Μου ήρθε η μυρωδιά.

  37. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/05/2009 14:45:42

    Μεγάλη μου παράλειψη -που συνέβη μόνον επειδή τις ευχές μου για επιτυχία τις θεωρώ ως κάτι το θεμελιώδες και αυτονόητο- που δεν ευχήθηκα και τυπικά, με αποτέλεσμα να θεωρηθεί ότι μόνο "γκρίνια" είχα να προσφέρω. Δεν είναι έτσι όμως. Απλώς εξέφρασα κάποιες επιφυλάξεις (χρησιμοποιώντας και ένα παράδειγμα προς αποφυγή), προκειμένου να μην παρατηρηθούν δυσλειτουργίες και χάσουμε κάτι που στην τωρινή του μορφή αποδεικνύευαι και καλόγουστο, αλλά και λειτουργικότατο. Τίποτε παραπάνω δεν εννοούσα, και εν πάση περιπτώσει δεν είχα προθέσεις μίζερης "γκρίνιας".

  38. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 14:48:29

    Αν βάζαμε "donation" όπως η Αριάνα και τα άλλα μεγάλα μπλογκς; Γυφτιά δεν είναι;

  39. donaE avatar
    donaE 20/05/2009 14:54:00

    φακτορ τι ειναι αυτο?

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 15:01:05

    donation είναι το όνομά σου donaE δωρεά, οι συνδρομές που πρότεινα περιλαμβάνουν και την ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ στήριξη από σχολιαστές/αναγνώστες.

    Φυσικά donation είναι ευρεία έννοια.

  41. donaE avatar
    donaE 20/05/2009 16:28:49

    καλο ακουγεται δεν δημιουργει μονιμες υποχρεωσεις.

  42. Aggeliki avatar
    Aggeliki 20/05/2009 16:36:24

    Ρε παιδιά, έλεος επιτέλους. Μιλάτε συνεχώς για την διαδικτυακή δημοσιογραφία. Μάθετε λίγο ορθογραφία επιτέλους. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Και είστε και μιας άλφα ηλικίας, όχι 18 ετών, γενιά του τσατ και του πλειστεισον.

    ΑπαγορευετΑΙ (όχι απαγορευετε). Έλεος δηλαδή. 1 στα 3 σαιτ συνεχώς λάθη εκ των οποίων το 80% για αυτό το θέμα (-αι με -ε).

  43. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/05/2009 17:36:56

    Θεωρω οτι η επιλογη ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ/ΔΩΡΕΕΣ ειναι αρκετα ασαφης και αοριστη καθως ο διαχειριστης δεν μπορει να κανει προυπολογισμο ωστε να καλυπτει λειτουργικα εξοδα κτλ. Πιστεψτε με, εχω ασχοληθει στην πραξη με το θεμα. Ειναι απιθανος αγωνας να μαζεψεις 500Ε /μηνα, καθε μηνα. Τα μαζευα ιντερνετικα δυο χρονια για ενα "καλο" σκοπο.

    Συμφωνω απολυτα, βασικο εσοδο να ειναι οι διαφημισεις (Καμμια δουλεια δεν ειναι ντροπη, που λενε) και η επιλογη ΔΩΡΕΕΣ για τα εξτρά!

    Το θεμα ειναι βεβαια πως διαχειριζονται οι "Δωρεες" φορολογικα, αφου το σάϊτ θα γινει επαγγελματικο. Θα πρεπει να κοβονται και αποδειξεις για εκπτωση απο φορο; Λεμε....

    Πιστευω επισης οτι οι ψηφοφοριες για εγκριση θεματος κτλ θα εχει ως αποτελεσμα οι διαχειριστες, οι συντακτες και οι σχολιαστες/συνδρομητες ψηφοφοροι να μπλεξουν ενδεχομενως τα μπουτια τους.

    Για οσους εχουν ενδιασμους για πληρωμες μεσω καρτων στο ιντερνετ υπαρχουν και οι προπληρωμενες καρτες. Τους βαζεις ενα 50-αρικο και αντε να το χασεις σε τελικη αναλυση.

    Υπαρχει και η απλη λυση του Πέϊπαλ - κολλησα και δεν μπορω να γραψω αγγλικα.

    Περισσοτερα αργοτερα...

  44. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/05/2009 17:38:09

    37 Αυριανιστής Says:
    May 20th, 2009 at 2:45 pm

    Μερσί που μπαινεις στον κοπο να το διευκρινισεις, αλλα μου ηρθε βαρυ χθες βραδυ!

    Αμην!

  45. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 18:26:17

    Για τους φοβισμένους: Χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα για διαδικτυακές αγορές στο ΑΜΑΖΟΝ συστηματικά από το 1997 χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα. (Μιλάμε για αγορές πάνω από 1.000 μέχρι στιγμής αντικείμενα κυρίως βιβλία και σι-ντι) Μη κολλάτε. Το ίδιο έχω κάνει σποραδικά και κατά καιρούς και με άλλα σάιτ. Κανένα πρόβλημα.

    Αγγελική @42 Συμφωνώ μαζί σου.

  46. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 18:34:53

    @Keep Talking: μπες στο ελβετικό σάϊτ με σχόλια alles-schallundrauch και δες τις καρτέλες Forum, Reporter, Spenden (με νομική μορφή Verein για τα φορολογικά).
    Η συνδρομή εκεί είναι 100 ευρώ το χρόνο για όποιον θέλει, και σε ποιους απευθύνεται; Λογικά στους αναγνώστες/σχολιαστές κατά κύριο λόγο.
    Είναι πολύ ενδιαφέρον σάϊτ και λειτουργεί στην πατρίδα των δημοψηφισμάτων.

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 21:12:18

    @46 Στο Ελλάντα πληρώνουμε νταβατζηλίκι την ΕΡΤ αλλά και την εκκλησία (μισθούς παπάδων κλπ) οπότε μην μας συγκρίνεις με Ελβετία. Εδώ είναι το μαλακό υπογάστριο της Βαλακανικής χερσονήσου του Αίμου.

  48. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/05/2009 22:23:29

    46 αλλενάκι Says:
    47 Strange Attractor Says:

    etsi akribws ! Den mporoyn na ginoyn sygkriseis me germanika, elbetika kai US sites. Gi ayto rwtaw gia thn ellinikh nomikh morfh wste na mporeis na mazepseis dwrees!

  49. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 22:33:53

    Verein είναι σύλλογος, π.χ. σύλλογος ενημέρωσης αναγνωστών, ως σύλλογος πρέπει να επιτρέπεται να δέχεται συνδρομές για τη λειτουργία του, εισφορές επίσης, χρειάζεται συμβουλή νομικού, της Ariel.

  50. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 22:45:09

    Για συνδρομές πρέπει να παίζει επίσης και η νομική μορφή ινστιτούτο, δηλαδή ίδρυμα, π.χ. διαδικτυακής συζήτησης.
    Οι διαφημίσεις παίζουν σίγουρα και στο σύλλογο και στο ινστιτούτο.
    Πιστεύω ότι νομικά πρέπει να γίνεται. Αν ισχύει σε χώρα της ΕΕ επιβάλλεται να ισχύει και εδώ. Στην Αμερική ψηφίστηκε στο κονγκρέσσο νομίζω το 2006 ή το 2007 ένα νομοσχέδιο που ορίζει οτι οι μπλόγκερς έχουν την ίδια ελευθερία προστασία και ευελιξία με τον υπόλοιπο τύπο, κάπου το πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο.

  51. Keep Talking avatar
    Keep Talking 21/05/2009 00:16:47

    αλλενάκι

    το θεμα ειναι τι λεει η εδω νομοθεσια και δεν γνωριζω εαν θα τους τρεχει η γραφειοκρατια τους διαχειριστες. Ξερω επισης οτι τα Verein πρεπει να εοχυν και ενα ΔΣ. Η οχι;

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/05/2009 11:00:24

    @Keep Talking: δεν γνωρίζω περισσότερα, χρειάζεται νομικός οπωσδήποτε.