02/09/2008 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δοκιμάζεται η αξιοπιστία Βουλγαράκη

Την οργή και αγανάκτησή του για τη συστηματική -όπως επισημαίνει- προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ να τον πλήξει «με βρώμικες και ανήθικες μεθόδους», εξέφρασε ο υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας, Γιώργος Βουλγαράκης, απαντώντας στην ερώτηση που κατέθεσαν σήμερα 25 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ (βλέπε εδώ). Ο κ. Βουλγαράκης δηλώνει ότι δεν έχει καμία σχέση με την «Ανθέμιας Κατασκευαστική» και τη διαχείριση των ακινήτων της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου και επιχειρεί να ανασκευάσει μια προς μια τις κατηγορίες του ΠΑΣΟΚ, προκαλώντας όμως έτσι μια επίσης λεπτομερή ανταπάντηση του ΠΑΣΟΚ. Οι θέσεις της κάθε πλευράς έχουν ως εξής:

Βουλγαράκης: «Το Σύνταγμα της Ελλάδος δεν απαγορεύει … την συμμετοχή μου, ως εταίρου στην ΕΠΕ. … Η ορθή ανάγνωση του ανάγνωση του αρ. 57 του Συντάγματος… αποδεικνύει πλήρως ότι η συμμετοχή μου ως εταίρου στην ΕΠΕ δεν δημιουργούσε κανένα ασυμβίβαστο, διότι η εταιρεία ρητώς καθόριζε τον σκοπό της που δεν ενέπιπτε σε καμία από τις απαγορεύσεις του αρ. 57 του Συντάγματος.»

ΠΑΣΟΚ: Και όμως, σύμφωνα με το αρ. 57 του Συντάγματος: «Τα καθήκοντα του βουλευτή είναι ασυμβίβαστα με τα έργα ή την ιδιότητά του ιδιοκτήτη ή ΕΤΑΙΡΟΥ ή μετόχου… επιχείρησης, η οποία: (α) Αναλαμβάνει έργα ή μελέτες ή προμήθειες του Δημοσίου ή παροχή υπηρεσιών προς το Δημόσιο ή συνάπτει με το Δημόσιο συναφείς συμβάσεις αναπτυξιακού ή επενδυτικού χαρακτήρα. …(ε) μισθώνει για εμπορικούς λόγους ακίνητα του Δημοσίου». Ενώ το καταστατικό ΑΣΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΕΠΕ με ΕΤΑΙΡΟ τον κ. Βουλγαράκη αναφέρει: «Σκοπός της εταιρείας είναι: 1. Η αγορά, πώληση, μίσθωση και η εν γένει εκμετάλλευση ακινήτων, κτιρίων, κατοικιών, οικοπέδων και αγρών. 2. Η διαχείριση επ’ αμοιβή ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ακινήτων. 3. Η οικιστική ανάπτυξη γης…». Δηλαδή σε καμία από τις σκοπούμενες δραστηριότητες της εταιρείας δεν αποκλείεται το Δημόσιο.

Βουλγαράκης: «Από την πώληση και μετά αγνοώ την πορεία της εταιρείας» (εννοεί της εταιρείας που μεταβίβασε στην υπεράκτια MOBICOR COMMERCIAL LTD)

ΠΑΣΟΚ: Η δήλωση αυτή διαψεύδεται πανηγυρικά από την ίδια την υπογραφή της συζύγου του Υπουργού. Την υπογραφή της που τέθηκε την 21/4/08, έναν ολόκληρο χρόνο μετά την πώληση της εταιρείας, σε συμβολαιογραφική πράξη (νέα τροποποίηση καταστατικού) της ΕΠΕ που ίδρυσε ο κ. Υπουργός και που επιμένει να δηλώνει ότι δήθεν μετά την πώλησή της το 2007 αγνοεί την πορεία της. Μία απλή ανάγνωση, σαν αυτή που αναφέρει αλαζονικά ο κ. Υπουργός, του ΦΕΚ 2404/22-4-08 ΤΑΕ – ΕΠΕ, αποδεικνύει ότι οι ιδρυτές όχι μόνο γνωρίζουν την πορεία του «επιχειρηματικού τέκνου» τους, αλλά διαχειρίζονται και τα συμβόλαιά της με όλες τις λεπτομέρειές τους (τροποποιήσεις, αυξήσεις κεφαλαίου – καθώς φαίνεται πάει καλά η εταιρεία -, μεταφορά έδρας σε νέα γραφεία στη Γλυφάδα, κλπ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλος avatar
    αλλος 02/09/2008 19:17:19

    τελικα ο βουλγαρακης ειτε ειναι τοσο ανοητος που παντου τα κανει θαλασσα, ειτε ειναι τεραστιος νταβατζης και δεν καταλαβαινει τιποτα.

  2. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 02/09/2008 19:18:00

    παρντον -ο "βουβαλος" ειχε ποτε αξιοπιστια ? Χα χα χα

  3. andrew avatar
    andrew 02/09/2008 19:22:30

    Οι άνθρωποι έχουν βάλει τον πήχη ψηλά...Νομίζουν ότι μπορούν να την σκαπουλάρουν από ότι και αν κάνουν...Μόνο αν αποκαλυφθεί σχέση με ανήλικη θα τρομάξουν κάπως. Αλλά και πάλι, το δόγμα ''το ΠΑΣΟΚ φταίει για όλα'' θα κάνει την δουλειά του...

  4. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 02/09/2008 19:29:14

    andrew- ke i dio ine pethameni gia tin istoria ke poli kala to kseroun .
    Apla mas trone ligo diathesimo hrono apo tin zoi mas .
    Avti ine i mira avton pou parakalouthoun opos emis mia KIDIA ke kocombolevoume stin eklisia mas .

  5. ahab avatar
    ahab 02/09/2008 19:57:06

    'Αντε να δεχθούμε αυτά που λέει ο Βουλγαράκης περί συμμετοχών, τις μεταβιβάσεις απο/προς μονή Βατοπεδίου δέν τις γνώριζε ?
    Νομότυπος μπορεί, αλλά δεν παύει να ειναι πασαλειμμένος κι'αυτό αρκεί.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/09/2008 20:02:48

    Τον σκυλο της φωτο λοιπαμαι...

  7. Jiovani avatar
    Jiovani 02/09/2008 22:07:03

    Στην ουσία κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν πείθεται ότι ο Βουλγαράκης είναι αμέτοχος, αλλά κανείς δε μπορεί να αποδείξει τη συμμετοχή του, εξού και η προβολή του τυπικού θέματος, που οδηγεί -δια της τεθλασμένης- στην ορθή λύση:
    Ο υπουργός που εμπλέκεται σε σκάνδαλο που έχει έστω και τυπική υπόσταση, δεν δικαιούται να απαιτεί καταδίκη του και μάλιστα με το βάρος της απόδειξης στους πολιτικούς του αντιπάλους, αλλά ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ (εδώ εκπίπτει της βουλευτικής έδρας).

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2008 22:13:17

    Βουλγαράκης: «Από την πώληση και μετά αγνοώ την πορεία της εταιρείας» (εννοεί της εταιρείας που μεταβίβασε στην υπεράκτια MOBICOR COMMERCIAL LTD)

    ...έχει απόλυτο δίκαιο, απλά η σύζυγος του, 22/04/2008 (ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ), συμμετέχει στην τροποποίηση του καταστατικού της ΕΠΕ.
    Αλλά είπαμε, τον καταλαβαίνω, οι παντρεμένοι δεν μιλάνε στο σπίτι για δουλειές με τον / την σύζυγο.

    Το ΦΕΚ στο press-gr

  9. mareli avatar
    mareli 02/09/2008 22:53:52

    Καλά γιατί επειμένετε τόσο στις ανοησίες του Καρχαριομάχη; Γιατί "παπαγαλίζετε" τις ανοησίες που καταστρέφουν το ΠΑΣΟΚ; Επίτηδες το κάνετε;

  10. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 02/09/2008 22:57:47

    mareli συμφωνω,ειναι τοσο πατατες οι καρχιδακιες προσπαθειες που αρχιζω και σκεφτομαι καλα,ολοι το παιχνιδι του χοντρου παιζουν?

  11. sweet revenge avatar
    sweet revenge 02/09/2008 23:06:19

    Χρηματιστή και mareli,
    μάλλον ο χοντρός θα φύγει νύχτα, με όνομα Τριανταφυλλίδης the second.
    Να δώ που θα πιάσετε δουλειά μετά, είναι και δύσκολοι καιροί για το Χρηματιστήριο!

  12. thanos avatar
    thanos 02/09/2008 23:33:58

    @11. sweet revenge
    September 2nd, 2008 at 11:06 pm

    Πως το λες αυτο? Θα βρουνε δουλεια....Θα βγαζουν τα σκυλακια της Μαρας και του Θοδωρη βολτα στο παρκο.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/09/2008 00:21:42

    Προσωπικά αγαπητοί κύριοι (Χρηματιστή και mareli),δεν με ενδιαφέρει ο κ Καρχιμάχης, (που προσωπικά πάλι τον θεωρώ του ίδιου πολιτικού επιπέδου με τον κ Βουλγαράκη, προσωπική γνώμη για να προλάβω ...φωνές) εγώ σχολίασα την δήλωση του κ Βουλγαράκη:«Από την πώληση και μετά αγνοώ την πορεία της εταιρείας»
    Πως μπορεί λοιπόν να είναι Υπουργός κάποιος:
    1. που χτυπάει τα τύμπανα σε υβριστικά συνθήματα αλλά δεν άκουσε?
    2.δεν έχει πολιτική ευθύνη για τις υποκλοπές?
    3.δεν κατάλαβε τίποτα στο ΥΠΠΟ?
    4.δεν γνώριζε την ενασχόληση της συζύγου του στις 22/04/08, για την εταιρεία που είχε πουλήσει?
    5.συμφωνώ δεν υπάρχουν νομικές ευθύνες, όλα είναι νόμιμα, δεν τίθεται ζήτημα ασυμβίβαστου.
    Πολιτικό και ηθικό θέμα δεν τίθεται?
    Μόνο στην Ελλάδα μπορεί να είναι Υπουργός γιατί έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.

  14. Jiovani avatar
    Jiovani 03/09/2008 08:39:26

    Η πλάκα είναι ότι ο Καρχιμάκης μάλλον δικαιώνεται! Ο Αλογό ισχυρίστηκε ότι αγνοούσε την ασυμβίβαστη θέση που κατείχε η γυναίκα του και ο Βουλγαράκης πως δεν ήξερε -πάλι από τη γυναίκα του- την πορεία της εταιρίας όπου πριν συμμετείχε ο ίδιος...
    Ανεξάρτητα από αυτό αυτοί που δε βλέπουν την καταιγίδα των σκανδάλων και γιαυτούς απλά ψιχαλίζει δεν χρειάζονται απάντηση. Όλοι μπορούν να δουν τα αυτονόητα, απλά κάποιοι δεν θέλουν να τα δουν...