Διώχνουν το λαό από τη Νέα Δημοκρατία
22/07/2015 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διώχνουν το λαό από τη Νέα Δημοκρατία

Κάποιοι φοβούνται το λαό και την άποψη που έχει για τη ΝΔ. Κάποιοι θέλουν να πάρουν τη ρεβάνς του 2009 και να φτιάξουν ένα κόμμα περιχαρακωμένο το οποίο θα είναι απομονωμένο από την κοινωνία

Πέφτουν οι μάσκες στη Νέα Δημοκρατία η οποία στην πιο κρίσιμη στιγμή δεν μπορεί να σταθεί στο ύψος της και να αντιμετωπίσει την αριστερή λαίλαπα. Την ίδια στιγμή που κορυφαία στελέχη ζητούν να εκλεγεί πρόεδρος στο κόμμα από τη βάση και άμεσα ώστε να υπάρξει ανασυγκρότηση ενόψει των κρίσιμων μηνών που έπονται, κάποιοι επιχειρούν να παρακάμψουν τον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας και να συνεχίσουν από εκεί που το βρήκαν πριν το 2009.

Δηλαδή εκλογή αρχηγού μέσα από τα κομματικά όργανα, με συνεννοήσεις, ψιθύρους στους διαδρόμους, υποσχέσεις για οφίτσια και μια καμαρίλα που βρομάει, όσο κι αν στη Λ. Συγγρού φυσάει από τη θάλασσα. Κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν τετελεσμένα στη Νέα Δημοκρατία και να φτιάξουν ομαδούλες δείχνοντας στον κόσμο ότι δεν έχουν βάλει μυαλό.

Μεταξύ αυτών βεβαίως και η Ντόρα που πάντα μπλέκεται και πάντα τα κάνει μαντάρα. Μιλώντας το πρωί στο Mega, η εξερευνήτρια είπε: «Υπάρχει ανοικτή μία συζήτηση για το πώς θα έπρεπε να εκλέγεται, τελικώς, ο αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας. Εγώ έκανα το μεγάλο λάθος στην εσωκομματική του 2009 να αποδεχθώ την αλλαγή των όρων ψηφοφορίας. Και έκανα λάθος. Το σκυλομετάνιωσα. Το σκυλομετάνιωσα. Έπρεπε να μείνουμε στο καταστατικό της Νέας Δημοκρατίας. Το σκυλομετάνιωσα επί της ουσίας», δήλωσε η Ντόρα Μπακογιάννη.

Είναι φανερό ότι η πίκρα για την εξευτελιστική ήττα της από τον Σαμαρά θα την στοιχειώνει μια ζωή. Είναι φανερό ότι δεν πρόκειται να ξεπεράσει ποτέ ότι δεν θα γίνει ποτέ αρχηγός της ΝΔ. Άλλωστε, πολύ θα ήθελε να γίνονταν το 2009 οι εκλογές χωρίς τη συμμετοχή του κόσμου της ΝΔ. Η οικογένεια Μητσοτάκη ήλεγχε τότε το κόμμα και με διάφορα «δωράκια» η Ντόρα θα εκλεγόταν αρχηγός. Λογάριαζε χωρίς τους Νεοδημοκράτες που την έστειλαν εκεί που της έπρεπε.

Τώρα λοιπόν ξανά το ίδιο παιχνιδάκι. Κάποιοι φοβούνται το λαό και την άποψη που έχει για τη ΝΔ. Κάποιοι θέλουν να πάρουν τη ρεβάνς του 2009 και να φτιάξουν ένα κόμμα περιχαρακωμένο το οποίο θα είναι απομονωμένο από την κοινωνία. Κάποιοι θέλουν να αποδιαλύσουν την αντιπολίτευση λειτουργώντας ως δεκανίκια της αριστεράς. Σιγά να μην έλειπε η Ντόρα από το νέο «κοσκινάκι» που ορισμένοι στη Συγγρού φτιάχνουν με επιμέλεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΟ avatar
    ΝΙΟ 22/07/2015 14:26:19

    Βεβαίως και το σκυλομετάνιωσε..... αλλά οτι και να κάνει... οι εσωκοματικές θα γίνουν κανονικά... ο λαός της κεντοδεξιάς παράταξης θα αποφασίσει...

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 22/07/2015 14:39:18

    ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ γιὰ ἐκλογη νὲου ἀρχηγοῦ χωρίς τήν συμμετοχή τῆς βάσης! Τό ποτάμι δέν γυρίζει πίσω. ΑΣ, βάλε ὑποψηφιότητα καί πάλι. Βγές μπροστά καί βούλωσε μιά καί καλή τά παπαγαλάκια τῆς ντόρας. Καλό θά ἦταν νά μήν βγαίνει στά κανάλια ἡ ἀποτυχοῦσα ὑποψήφια ἀρχηγός. Μᾶς προκαλεῖ ὀργή καί ἀηδία.

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 22/07/2015 14:44:02

    Είχα γράψει λίγους μήνες πριν και δυστυχώς τα γεγονότα με επιβεβαιώνουν , οτι η ΝΔ έχει μετατραπεί σε μια κλειστή λέσχη εύπορων οικογενειών σαν αυτές που άφησαν οι Αγγλοι αποικιοκράτες στις πρώην αποικίες τους ...Δεν έχουν επαφή ούτε με τη καθημερινότητα των Ελλήνων αλλά ούτε και με την πραγματικότητα που φαίνεται να τους έχει ξεπεράσει.Γι αυτό τα χαμηλά ποσοστά που συγκεντρώνει , τα οποία θα βαίνουν μειούμενα αν συνεχίσουν έτσι . Το κόμμα δεν πιστεύω οτι έχει την δυνατότητα πλεον να εκσυγχρονισθεί και θα έχει την τύχη των δεινοσαύρων.. Ισως είναι καλίτερα έτσι.Θέλω να πιστεύω οτι ο ΑΣ θα δημιουργήσει κάτι νέο με ευρωπαϊκές προδιαγραφές που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες της χώρας . Τώρα πλεον υπάρχει ο χώρος (πολιτικός) για ενα νέο εγχείρημα. Είναι μάταιη σπατάλη χρόνου και ενέργειας να προσπαθεί κανείς να αναστήσει ένα κόμμα που είναι σε αφασία

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Ελενα Κανελοπούλου 22/07/2015 17:06:08

      Δυστυχως και παλι δυστυχως Ελενα.Ας αναλαβει ο ΑΣμε αλλους καθαροαιμους νεοδημοκρατες πολιτικους ,μηπως και καταλαβουν τα τζακια και οι δεινοσαυροι οτι το τελος τους εχει ερθει ανεπιστρεπτι.Θελει αγωνα και ρισκο μεγαλο,ομως θαρρω οτι η αυγη μιας νεας προσπαθειας αρχιζει και αχνοφαινεται.Δεν μας εκφραζει αλλο ο σνομπισμος και το φρυδι σηκωμενο.Η εμεις η αυτοι.Ο λαος της παραταξης εχει πληρωσει με δακρυ και αιμα τα πιστευω του και την αντισταση του στην λαιλαπα τοσων χρονων της καμουφλαρισμενης αριστερας μεσα απο αλλες ονομασιες με σημα τον ηλιο τον ηλιατορα που εγραφε και ο Βασιλικος,οταν ερχοταν στην εξουσια ο αλλος δημαγωγος ο Ανδρεας.Τα ξεχασαμε μηπως ? Υπαρχει καταλογος μακρυς με θυματα τρομοκρατιας και ολως τυχαιως ολοι δεξιοι.Αστυνομικοι,επιχειρηματιες,εκδοτες εφημεριδων ξενοι διπλωματες κλπ.Ντροπη για την παραταξη να θελουν να την ευνουχισουν οι δεινοσαυροι και να την μεταλλαξουν σε επικουρο κομμα της αριστερας.Τριζουν τα κοκκαλα των πεσοντων και εμεις τ ακουμε χρονια τωρα.Οποιος ενοχλειται απ το ακουσμα του πολυ απλα ας αποχωρησει.Κανεις δεν θα τον εμποδισει γιατι ο Καμμενος εχει θεση και για αλλους διπλα του.Μην τον αφηνετε μονο του γιατι οσο αργειτε να πατε θα νωτισει το μπαρουτι στο ΚΟΥΓΚΙ και δεν θα παιρνει μπρος.

  4. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 22/07/2015 15:22:50

    Έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Ή πανάσχετη ντορούλα το "σκλυμονετάνιωσε" που άφησε τον λάο να ψηφίσει (!!!!). Να χαρώ εγώ δημοκρατικά αισθήματα! Και τι θα έκανες κυρία μου καλύτερο εσύ? Δεν σε γουστάρουν ούτε οι ΝΔ κράτες. Πόσω μάλλον οι υπόλοιποι έλληνες. Και με τι ικανότητες θα κυβερνούσες? Με αέρα νεοφιλελεύθερο? Αν ανελάμβανε η ντορούλα, δεν θα ελάμβανε ποτέ χώρα η πιο οργανωμένη προσπάθεια εξόδου από την κρίση που οφείλεται καθαρά στον ΑΣ. Άσε που το κόμμα δεν θα έχανε συντεταγμένα στις τελευταίες εκλογές αλλά θα πάθαινε αδιανόητη και ατιμωτική πανωλεθρία πασοκικού τύπου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Άπαντα Επιστάμενος 23/07/2015 17:04:57

      Ακριβώς έτσι.

  5. pythagorean avatar
    pythagorean 22/07/2015 15:35:10

    Απίστευτες οι δηλώσεις σκυλομετάνοιας! Διαλύουν το όποιο λαϊκό έρεισμα είχε απομείνει της καημένης εξερευνήτριας.

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 22/07/2015 17:05:51

    Να το ακούσουν καθαρά Μειμαράκης, Ντόρα κλπ(προς τιμήν του ο Κυριάκος δεν συντάσσεται): αν πάνε σε κάλπες για αρχηγό με ψηφοφόρους μόνο τα οργανωμένα κομματόσκυλα, θα ψάχνουν να βρουν την ψήφο τους στις εθνικές εκλογές.Μετά να μην κλαίνε...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κώστας ΜΠ 22/07/2015 19:10:43

      Αυτό είναι και το μόνο βέβαιο !

  7. Ζεφη Νικολαου avatar
    Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 17:07:45

    Την προηγούμενη φορά προσήλθαν και άνθρωποι που δεν είχαν καμία σχέση στις απόψεις με τη ΝΔ. Αυτή τη βάση τη θέλουμε να εκλεγει πρόεδρο? Όταν τα στελεχη εξέλεξαν τον Κώστα Καραμανλή και όλους τους προηγούμενους προέδρους έκαναν λάθος?? Ποιος εγγυάται το αμερόληπτο της βάσης και ποιος προεξοφλεί τη μεροληψία των στελεχών?? Εν ολίγοις εκτιμώ πως η εμπειρία είναι οδηγός μας προς το καλύτερο και αυτη προσδιοριζει τις προϋποθέσεις που διασφαλίζουν ισχυρή εντολή προεδρίας και αυριανής πρωθυπουργίας είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον αλλο.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 17:25:24

      Το ΠΑΣΟΚ πάντως έκανε ανοιχτή εκλογή που συμμετείχαν και οι φίλοι του κόμματος. Καταρχάς πρέπει να μιλήσουμε για προϋποθέσεις επιβίωσης της κεντροδεξιάς. Στο δημοψήφισμα είδαμε ότι η εμφάνιση πατριαρχών από τα παραδοσιακά τζάκια της δεξιάς, έστρεψε το κόσμο μαζικά υπέρ του ΟΧΙ. Εκλογή από τη βάση και εκδίωξη των πολιτικών τζακιών. Μόνο έτσι θα γίνει η ΝΔ ελκυστική. Διαφορετικά θα γίνει ένα οικογενειακό κόμμα σφραγίδα του 10%. Οι -ισμοι και οι πορφυρογέννητοι μεσσίες δεν έχουν καμία τύχη στην Ελλάδα του 2015.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 17:31:46

      Δέν σοῦ ἄρεσε ὁ ΑΣ; ῎Αλλο/λη περίμενες νά ἐκλεγῆ; ῾Ο ΚΚ εἶχε ἐγκρίνει τήν ἐκλογή τοῦ ἀρχηγοῦ ἀπό τήν βάση. Ξεκούνα ἀπό τήν κομματῖλα πού σᾶς βολεύει. ῾Ο κόσμο τῆς ΝΔ εἶναι πολύ μπροστά ἀπό αὐτούς πού κινοῦντε ὕποπτα στούς διαδρόμους τῆς Συγγροῦ. . .

      • Κίτρινη Γραβάτα avatar
        Κίτρινη Γραβάτα @ Φωτεινή 22/07/2015 17:43:26

        Έχω ένα απλό ερώτημα. Αν ο κ. Αντώνης Σαμαράς και ο κ. Κώστας Καραμανλής διαφωνούν με τα σχέδια του κ.Β.Μεϊμαράκη που δεν θεωρεεί την εκλογή Προέδρου της Ν.Δ από τη βάση ως την πλέον Δημοκρατική, δεν θα πρέπει να παρέμβουν και να καταθέσουν τη διαφωνία τους; Γιατί αν δεν μιλήσουν, δεν θα μπορούμε υποθέσουμε οτι συμφωνούν μαζί του;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Κίτρινη Γραβάτα 23/07/2015 00:15:20

          ++++++++++++++++++++++

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Κίτρινη Γραβάτα 23/07/2015 17:06:11

          Δεν μπορούν να μιλήσουν κατ' ιδίαν δηλαδή και να μην το κάνουν δημόσια; Θα δείξει στις επόμενες ημέρες.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 17:39:16

      Το ποιος εγγυαται το αμεροληπτο της βασεως;;ειναι προφανες, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.τωρα το αν προσηλθαν ανθρωποι που δεν ειχαν καμμια σχεση με τις αποψεις του κομματος, ειναι παλι φανερο εκ του αποτελεσματος.παντως σε καθε περιπτωση η ΝΔ δεν εχει σχεση με το 4% του φιλελευθερου κομματος του μητσοτακη και των οπαδων του.συνεπως η βαση της ΝΔ γνωριζει,και γνωριζει καλα ποιες ειναι οι θεσεις του κομματος.αρα πρεπει οι εκλογες του αρχηγου να γινουν οπως εγιναν οταν βγηκε ο Αντωνης......σε καθε αλλη περιπτωση ο νεος αρχηγος θα εχει λιγοτερη νομιμοποιηση και θα αμφισβητειται συνεχως.

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 17:47:37

      Αργά ή γρήγορα το όποιο αρχηγό της ΝΔ θα τον κρίνει ο ίδιος ο λάος στις εθνικές εκλογές. Δεν είναι καλύτερα λοιπόν να επιλεγει και τον αρχηγό ο ίδιος ο λάος ευθύς εξαρχής? Περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας στις βουλευτικές έτσι. Το επιχείρημά σου ότι εξέλεξαν τον Σαμαρά άτομα απο άλλα κόμματα είναι λάθος: α)Και έτσι να έγινε δείχνει ευρύτερη αποδοχή στην ελληνιή κοινωνία κάτι που θα ωφελήσει στις εθνικές εκλογές. β)Σιγά ρε μεγάλε που είχαν τέτοια πρεμούρα οι οπαδοί των άλλων κομμάτων να βάζουν τον όποιο πρόεδρο της ΝΔ.
      Και το επιχείρημα ότι τα στελέχη επιλέγουν σωσ΄τα είναι πάλι λάθος: 1)Ο καλύτερος αρχηγός που είχε ποτέ η ΝΔ εξελέγη από τον λάο και ήταν ο ΑΣ. 2)Τα στελέχη εξέλεξαν τον Ράλλη και τον Έβερτ επίσης....(Είμαι μεγαλόψυχος και δεν βάζω μέσα και τον Μητσοτάκη). Επομένως τι μου λες? Τα στελέχη είναι μπαρουφάκηδες.

      • airman avatar
        airman @ Άπαντα Επιστάμενος 23/07/2015 07:56:44

        "Τα στελέχη εξέλεξαν τον Ράλλη ..." Ας μη γυρίζουμε τόσο πίσω, τότε που κάποια "στελέχη" δεν εξέλεξαν τον Ευάγγελο Αβέρωφ. Με τον αείμνηστο ευπατρίδη ίσως να μην είχε χαραχτεί τόσο βαθιά το σημάδι της "αλλαγής" στον τόπο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Άπαντα Επιστάμενος 23/07/2015 17:06:54

        Άψογος!

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 18:05:10

      Δεν υπάρχει "αμερόληπτο" της βάσης, υπάρχει μόνον πολιτική και πολιτικές επιλογές. Το 1980 η καραμανλική καμαρίλα επιλέγει τον Ράλλη αντί του μαχητή Αβέρωφ, που χάνει τη σχεδόν βέβαιη διαδοχή του Καραμανλή για τέσσερις μόλις ψήφους. Αν είχε κερδίσει ο Αβέρωφ, η ιστορία της χώρας θα ήταν διαφορετική. Οι τότε βαρώνοι της ΝΔ ήθελαν κάποιον που θα τον ήλεγχαν ευκολότερα. Τον είχαν. Το κακό είναι ότι έναν τέτοιο ήθελε και ο Ανδρέας για να δημιουργήσει καθεστώς. Ακόμη και έχανε ο Αβέρωφ τις εκλογές του Οκτωβρίου 1981 (πράγμα όχι βέβαιο τον Μάιο του 1980), θα τις έχανε με μικρή διαφορά και ο Ανδρέας ίσως να μην είχε φτιάξει καθεστώς. Το 1996 η ίδια καραμανλική καμαρίλα κρατάει τον άχρηστο τον Έβερτ στην ηγεσία της ΝΔ για κάμποσους μήνες, ενώ ο Σημίτης λεηλατεί τον κεντροδεξιό χώρο, μέχρι να βρουν τι να κάνουν. Βρίσκουν τελικά τον νεαρό Καραμανλή, για να σώσουν το κόμμα για τους εαυτούς τους. Ναι, έκαναν λάθος, όχι στην επιλογή Καραμανλή, αλλά στην επιλογή Έβερτ, και τότε και το 1993. Να μην πούμε για το ρόλο τους στην αποπομπή Σαμαρά το 1992, που τον έβλεπαν ως επελαύνοντα επόμενο αρχηγό της ΝΔ χωρίς ελπίδα για αυτούς. Το 2009 υπήρχε ένα σαφέστατο πολιτικό αίτημα υπεράσπισης της πολιτικής αρχών, την οποία οι πολιτικοί τυχοδιώκτες της οικογένειας Μητσοτάκη δεν μπορούσαν όχι απλώς να εκφράσουν, δεν μπορούσαν ούτε καν να κατανοήσουν. Ο Σαμαράς το εξέφρασε, δεν το διαχειρίστηκε μεν σωστά στην πορεία και δεν μπόρεσε τελικά να δημιουργήσει μια πολιτικά διατηρήσιμη κατάσταση. Όμως ο κόσμος επέλεξε σωστά και στάθηκε ανάχωμα στην παρακμή που θα εκπροσωπούσαν οι Μητσοτάκηδες. Τώρα υπάρχει αδήριτη ανάγκη να μην φτιάξει καινούργιο καθεστώς ο Τσίπρας. Μια ο Ανδρέας, μια ο Σημίτης, και οι δύο έφτιαξαν καθεστώς με λάθος επιλογές αρχηγού στη ΝΔ (Ράλλης - Έβερτ). Γιατί απέτυχε ο ΓΑΠ να φτιάξει το νέο καθεστώς, που μας προετοίμαζε μέσα από τα Μνημόνια; Μήπως γιατί αντιστάθηκε ο λαός της εκλογής Σαμαρά, που άλλαξε τα δεδομένα του πολιτικού παιχνιδιού; Τώρα λοιπόν είναι η επόμενη ανάγκη να αντισταθούμε. Δεν ξέρω ποιον θα επιλέξουμε αρχηγό, πάντως δεν πρέπει να είναι ούτε η Ντόρα, ούτε ο Κυριάκος, ούτε ο Δένδιας, ούτε ο Βορίδης, ίσως ούτε καν πια ο Μεϊμεράκης. Δεν μένουν πολλοί ακόμη, κάνας-δυο μένουν, δεν θα γράψω εγώ τα ονόματα, αλλά αν είναι να έχουμε κάποιον από αυτούς, που μπορούν ίσως να εκφράσουν τη βάση και το αίτημα του κόσμου για αντίσταση στην Τσιπρική λαίλαπα, αυτόν τον κάποιον μπορεί να τον επιβάλει μόνον ο λαός. Η εκλογή βάση. Αυτοί που νοιάζονται για τη ΝΔ και, πρωτίστως, για τη χώρα. Ας τολμήσουν να κάνουν κάτι διαφορετικό και να δουμε πού θα ψάχνουν να βρουν την ψήφο τους μετά. Οι κεντροδεξιοί και οι δεξιοί θα εκφραστούμε κάπως. Δεν γίνεται. Και να τότε να τους δω όλους εσάς τους μάγκες αν θα έχετε να πείτε τίποτα. Εύχομαι να μην φτάσουμε εκεί, βέβαια...

      • airman avatar
        airman @ Διογένης 23/07/2015 08:00:34

        "Αν είχε κερδίσει ο Αβέρωφ ..." Όποιος βιάζεται, γράφει αχρείαστα σχόλια!!! :)

        • GO avatar
          GO @ airman 23/07/2015 10:01:31

          Το σίγουρο είναι ότι, λόγω εμπαθείας, γράφονται ιστορικές ανακρίβειες. Παραδείγματος χάριν, η περίπτωση της εκλογής Αβέρωφ. Πρώτον και κυριότερο, εάν ο Κ.Κ είχε την παραμικρή ανάμειξη, η τελική διαφορά δεν θα ήταν τέσσερις ψήφοι αλλά πολλαπλασίως περισσότερες. Δεύτερον, ένας από τους πέντε βουλευτές που υπέγραψαν την υποψηφιότητα του Αβέρωφ, ήταν ο Ιωάννης Βαρβιτσιώτης, ο οποίος ήταν καραμανλικότερος του Κ.Κ. Σε σχετικό κεφάλαιο βιβλίου του, έχει γράψει για τα της διαδοχής Κ.Κ, έχοντας καταγράψει λεπτομερώς όλα τα λάθη της πλευράς Αβέρωφ που του κόστισαν την εκλογή, λάθη τα οποία δεν οφείλονταν αμέσως στον ίδιο αλλά στο περιβάλλον του, ομηρικοί ήταν οι σχετικοί καβγάδες Τζιτζικώστα - Σαμαρά.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ζεφη Νικολαου 22/07/2015 19:16:32

      Οι σοφιστείες , φερετζές της καμαρίλας .

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 22/07/2015 17:13:10

    Αν δεν επιτραπεί εκλογή από τη βάση, η ΝΔ θα πάει στο 5%. Απλό.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ victoria (true) 22/07/2015 17:19:51

      να το πεις και στο Σάκη Ιωαννίδη, που πάτωσε στην εκστρατεία υπερ του ΝΑΙ

    • YPSIPYLH avatar
      YPSIPYLH @ victoria (true) 22/07/2015 20:17:52

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ victoria (true) 22/07/2015 21:32:33

      Έτσι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ victoria (true) 23/07/2015 17:07:39

      Χαλαρά...

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 22/07/2015 18:32:01

    Είναι κλεισμένοι στα γραφεία και συζητούν,συζητούν,οργανώνονται,ετοιμάζονται για την μεγάλη νίκη ....ξυπνήστε με ρε...ονειρεύομαι...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2015 19:43:58

    Όντως ήταν πολύ καλός αρχηγός ο Σαμαράς.Όμως εγώ βάζω στοίχημα ότι πολλοί απ όσους τον ψηφίσαν για αρχηγό δεν τον ψήφισαν αργότερα στις εκλογές.Ψηφισαν Καμμένο και ΧΑ. Ο Σαμαράς βγήκε παίρνοντας την ψήφο πολλών απλοικών εθνικιστών που δεν υπήρχε περίπτωση να το έκαναν εάν ήξεραν ότι θα ακολουθήσει το μνημόνιο.

    • ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
      ΜΑΡΤΙΟΣ @ ψυχραιμια 22/07/2015 23:06:35

      @ψυχραιμία. Έτσι όντως συνέβη γιατί ο Σαμαράς αντίθετα με την σαφή εντολή επιστροφής στις δεξιές καταβολές της παρατάξεως, υπέκυψε στην μεσαιοχωρήτικη ''γοητεία''.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 23/07/2015 17:08:50

      Και κράτησε τα ποσοστά της ΝΔ μετά από 2,5 χρόνια μνημονίων με τόσο ψέμα και προπαγάνδα εναντίον του λόγω του ότι πήρε πολλούς από το κέντρο που δεν είχαν ψηφίσει ΠΟΤΕ ΝΔ.

  11. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 22/07/2015 20:13:59

    ΑΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΡΧΗΓΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Η ΒΑΣΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ...ΨΗΦΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΝ...ΤΕΛΕΙΑ ...ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ._

  12. λαέρτης avatar
    λαέρτης 22/07/2015 22:56:15

    ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΙ Η ΝΔ ΧΤΕΝΙΖΕΤΑΙ!!! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ (?) ΞΑΝΑ ΜΕ ΝΤΟΡΕΣ , ΔΕΝΔΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΠΟΥΛΕΡΙΚΑ!!!! ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ ΜΑΚΡΟΗΜΕΡΕΥΣΕΙ Ο ΣΥΡΓΕΛΑ!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ!!!!!!! ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ...ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ ΤΟΥ ...ΠΟΤΑΜΙΟΥ!!!

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/07/2015 23:28:11

    Ή θα είναι η βάση που θα εκλέξει τον αρχηγό της ΝΔ ή το μαγαζί θα κλείσει στις επόμενες εκλογές. Και πολύ κράτησε, αν αναλογιστεί κανείς τα ιστορικά του εγκλήματα. Γόνοι, μωροφιλόδοξοι τενεκέδες, απολίτικοι κλαρινόγαμπροι, κάντε μια λέσχη να παίζετε μπιρίμπα. Γιατί φυσικά δεν θα πάρετε την ψήφο μας αλλά αυτό που δεν γράφω. Η απέχθεια του λαού για την ανεπάρκεια σας έφερε τον Τσίπρα τροπαιοφόρο.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Προφήτης 23/07/2015 07:51:20

      η τελευταία σου πρόταση είναι το ζουμί.. Ψηφιζουν Τσίπρα από αντίδραση.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/07/2015 06:31:55

    @ MAΡΤΙΟΣ Μόνο που δεν κατάλαβες ότι αν ο Σαμαράς ακολουθούσε τη "σαφή λαική εντολή" και συνέχιζε να μένει αντιμνημονιακός θα στούκαρε στον τοίχο όπως τώρα ο Τσίπρας και θα ήταν αυτός υπεύθυνος και όλη η παράταξη για το Grexit.

  15. Pikeman avatar
    Pikeman 24/07/2015 07:50:07

    Πρώτα θέτεις σαφής (ρεαλιστικούς) στόχους και μετά επιλέγεις με κάποιον τρόπο , τον Αρχηγό που θα αναλάβει να τους φέρει εις πέρας. Και μετά την επιλογή βεβαίως ακολουθείς, χωρίς τσιριμόνιες και πισώπλατα τερτίπια. Ο Σαμαράς επέλεξε να αποσυρθεί για την ώρα. Δεν θα κάνω απολογισμό, θα πω μόνο ότι η δουλειά του ήταν σίγουρα ψυχοφθόρα και εξαντλητική οπότε οφείλουμε να το σεβαστούμε. Εδώ βρίσκεται δεν έφυγε. Φοβάμαι ότι όπως στο Μυριοκέφαλο, οι ευγενείς τσακωνόταν για ανύπαρκτους τίτλους στην Πόλη , ενώ πρακτικά η Ιωνία είχε χαθεί, το ίδιο συμβαίνει κι εδώ. Δεν υπάρχει αντίληψη της πραγματικότητας από τα τζάκια. Πολύ καλά, αν συνεχιστεί αυτό, το τι θα ακολουθήσει είναι βέβαιο. Πρέπει όπως και στο Συριζα, να γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Είμαστε αυτοί, θέλουμε αυτά και θα τα υλοποιήσουμε έτσι. Διότι οι εξελίξεις τρέχουν και η Χώρα ζημιώνεται "πολλώ λογιώ" .

  16. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 24/07/2015 09:30:40

    υπάρχει συγκεκριμένη αντίληψη. "Η ΝΔ είναι μαγαζί μας και τα τρισέγγονα μας προορίζονται για πρωθυπουργοί, υπουργοί και βουλευτές της παράταξης".