#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2012 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διώξτε τον αποτυχημένο Τόμπσεν τώρα!



Διάβασα και άκουσα για αυτές τις ιταμές δηλώσεις των εκπροσώπων της τρόϊκα.

Να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

Πρώτον, ο κ. Τόμσεν και η παρέα του απέτυχαν παταγωδώς στην Ελλάδα. Το πρόγραμμά τους ήταν για τα μπάζα. Αν δούλευαν σε μια ιδιωτική επιχείρηση, θα είχαν ήδη απολυθεί ως ακατάλληλοι και αποτυχημένοι. Και θα δυσκολεύονταν πολύ να ξαναβρούν δουλειά.

Τώρα προσπαθούν να αιτιολογήσουν την αποτυχία τους φορτώνοντας τις ευθύνες στην Ελλάδα. Ό,τι τάχα δεν κάναμε όσα μας έλεγαν! Παραγνωρίζουν φυσικά ότι η συνταγή τους ήταν λάθος. Πράγμα που παραδέχονται πλέον σε όλες τις πλευρές. Βοά ο διεθνής Τύπος για το "λάθος φάρμακο". Κι εμείς καθόμαστε και τους ακούμε;

Άλλωστε και στην Πορτογαλία το πρόγραμμά τους εκτροχιάζεται. Οπότε, επαναλαμβανόμενο λάθος;

Δεύτερον, κακώς  η ελληνική κυβέρνηση διαπραγματεύεται με διορισμένους υπαλλήλους.  Λυπούμαι περισσότερο για την αξιοπρέπεια της χώρας που τους ανεχόμαστε να μας προσβάλλουν.

Τρίτον, ο κ. Τόμσεν και η παρέα του θέλουν να μας επιβάλλουν μισθούς Βουλγαρίας. Θα παρακαλούσα λοιπόν, την ελληνική κυβέρνηση, που είναι επιφορτισμένη με τα έξοδα φιλοξενίας τους, να τους μεταφέρει από το Χίλτον και τη Μ. Βρετανία, όπου συνήθως διαμένουν, σε κάποιο ....οικονομικό ξενοδοχείο της οδού Αχαρνών.

Τόσα μπορεί να πληρώνει η χρεοκοπημένη Ελλάδα. Αν θέλουν πολυτέλειες, να βάλουν από τη τσέπη τους!

Τέλος, όσο η ελληνική κυβέρνηση διαπραγματεύεται με τους αποτυχημένους, νομιμοποιεί την αποτυχία τους. Τους προσφέρει άλλοθι, να εγείρουν απίθανες αξιώσεις.

Διώξτε τον αποτυχημένο Τόμσεν, τώρα...

Αδέξιος Δεξιός

 ΥΓ. Και να πως και κάτι άλλο απευθυνόμενος ιδίως στους πολιτικούς αρχηγούς: Μην "μασάτε", αν ήθελαν να μας χρεοκοπήσουν θα το είχαν κάνει ήδη. Δεν θα έδιναν συνεχώς λεφτά. Έτσι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k avatar
    k 28/01/2012 13:47:04

    ΔΙΩΧΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΟΥΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΜΕ.

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ k 28/01/2012 16:06:01

      Ακριβώς. ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, γιατί προκοπή μαζί τους δεν είδαμε. Μόνον προσβολές.

  2. Απορία avatar
    Απορία 28/01/2012 13:51:34

    Αγαπητέ διαπραγματεύονται έτσι γιατί είτε έχουν inside information από τη δική μας πλευρά, είτε γιατί δεν τους νοιάζει πλέον εαν θα χρεωκοπήσουμε, είτε συμφέρει τους διαφόρους που εκπροσωπούν να χρεωκοπήσουμε τώρα πια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Απορία 28/01/2012 14:10:03

      Θα προτιμήσω ως πιο λογική την τελευταία εκδοχή σου. Δε θα έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό αν δε βιάζονταν απελπιστικά είτε να μας ξεφορτωθούν ώς ανυπάκουους, είτε να μας υπωδουλώσουν οριστικά. Και η συνήθης απάντηση των Ελλήνων σε τέτοιους στυγνούς εκβιαστές που θέλουν να μας "σώσουν" είναιι γνωστή από αιώνες!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 28/01/2012 15:36:17

        Το ξεφόρτωμα λόγω ανυπακοής εννοείται πως έχει σχέση με την εκδίκηση από το ΔΝΤ επειδή τους χαλάμε τα σχέδια για παγκόσμια κυβέρνηση που ήθελε το γαπ να έρθει γρήγορα και από Μέρκελ επειδή ούτε με αυτό τον τρόπο μπόρεσαν να κατακτήσουν τη χώρα μας.

  3. coyote avatar
    coyote 28/01/2012 13:58:10

    Και εδω εγκειται ακριβως το προβλημα που εχει η Ελληνικη κοινωνια.
    Αδυνατει να αντιληφτει οτι ο Τομπσεν και η παρεα του υλοποιουν ακριβεστατα το προγραμμα εξαθλιωσης/εξαρτησης της χωρας που τους εχουν αναθεσει τα αφεντικα τους, οι BANK sters.
    Ουδολως ενδιαφερονται για τους πολιτες, τουναντιον.
    Το μαγαζι ειναι γωνιακο, εχει κινηση και προστατη..
    Οι δικοι μας οι τσατσοι τι κανουν?

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/01/2012 14:04:29

    Η τρόικα και ο αποτυχημένος Τόμσεν, κατευθύνονται από τους εγχώριους δοσιλόγους. Παράδειγμα τρανό, αποτελεί η εισήγηση-απαίτησή τους να ξαναξεκινήσουν τα μεγάλα οδοποιητικά έργα, ενώ για τον σιδηρόδρομο, που στις χώρες τους αποτέλεσε έναν από τους βασικότερους παράγοντες ανάπτυξης, ούτε κουβέντα!!!!!! Ίσα ίσα, απαίτησαν να πουληθεί ή να κλείσει άμεσα η από τον περασμένο Οκτώβριο κερδοφόρα ΤΡΑΙΝΟΣΕ!!!!
    Έξω ΤΩΡΑ, οι τροϊκανοί μπακάληδες από την Ελλάδα! Παραπομπή στο Ειδικό Δικαστήριο των εγχώριων δοσίλογων συεργατών τους.

  5. Κρίμα avatar
    Κρίμα 28/01/2012 14:11:41

    Όταν ήμουν στο στρατό ένα μόνιμος λοχίας έλεγε την εξής ατάκα "Μιλάς για να μιλάς;"
    Τι νόημα έχει αυτή η δημοσίευση;
    Να γράφουμε γιατί πρέπει να πούμε κάτι και να εκτονωθούμε;
    Αν υπάρχει κάτι τόσο βαθύ που δεν κατανοώ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ενημερώστε με.

  6. Dark Angel avatar
    Dark Angel 28/01/2012 14:48:06

    Η συνταγή τους δεν ήταν λάθος.Το λαθος ήταν (αν ήταν λάθος και δεν ήταν καραμπινάτη προδοσία) που ακολουθήσαν - όσοι την ακολούθησαν - την συνταγή.
    Ήταν ακριβώς όπως ήθελαν.
    Στραγγαλισμός...
    Λίγο πριν το τέλος, εκβιασμός για παραχώρηση εμπράγματων διεκδικήσεων και κυριαρχικών δικαιωμάτων.
    "Άλλος" δρόμος - κατ΄αυτούς - δεν υπάρχει.
    Σας φτάσαμε στο "Αμήν", τώρα ξηλωθείτε και προσκυνήστε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Dark Angel 28/01/2012 15:39:32

      Έτσι μπράβο! Πρέπει όλοι μας να συνηδειτοποιήσουμε οριστικά και αμετάκλητα και να το λέμε φωναχτά πως η τρόικα, το ΔΝΤ, η ΕΕ είναι ΚΑΚΟΙ και ΕΧΘΡΟΙ μας που θέλουν την υποδούλωσή μας! Δε συζητιούνται αυτά. Έχουμε αποδείξεις πλέον και όχι υπόνοιες... Τις δηλώσεις Στρος-Καν για δυμφωνία με γαπ, τις δηλώσεις Μέρκελ περί αποτυχίας των μέτρων και την επιμονή της Τρόικας σε χειρότερα μέτρα εν μέσω φοβερής ύφεσης και ανεργίας. Τι άλλο να πω;

  7. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 28/01/2012 15:27:59

    Γιουχουυυυ, Mr. Blue Eyes, Mr. Blue Eyes....!

    Έρχεται ο Τόμσεν για διαπραγματεύσεις;

    Τον φωνάζεις στο Μαξίμου και τον καθίζεις σε μια καρέκλα για καμιά ώρα πριν τον δεις.

    Όταν τον φωνάζεις μέσα, τον καθίζεις σε ένα τραπέζι και ξεκινάς την εισήγησή σου στα Ελληνικά.

    Όταν τον δεις να χλωμιάζει διότι δεν καταλαβαίνει γρι από ελληνικά, του λες ότι στην Ελλάδα μιλάμε ελληνικά, και έχει τρεις επιλογές. Η μία να μάθει ελληνικά πριν ξανάρθει. Η άλλη να ζητήσει από το ΔΝΤ να του στείλει μεταφραστή. Η τρίτη να του διαθέσει το υπουργείο των Εξωτερικών της Ελλάδος μεταφραστή, δαπάναις του ΔΝΤ.

    Και αυτά πριν προχωρήσεις στα χαζά που γράφουν οι Φωστήρες στα χαρτιά τους...!

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Ιεροφάντης 28/01/2012 16:08:42

      +100000000000000

    • spiros avatar
      spiros @ Ιεροφάντης 28/01/2012 16:09:15

      Πολύ καλό.

    • george avatar
      george @ Ιεροφάντης 28/01/2012 19:04:19

      Ακριβώς! Όχι στο περίπου! Ακριβώς έτσι πρέπει να γίνει. Να τους πεις το "ΟΧΙ", αλλά να τους το πεις με τρέλα, για να καταλάβουν ότι έχουν μπλέξει με τρελούς και πως αν συνεχίσουν την καταστροφική πολιτική τους είμαστε αποφασισμένοι να τους πάρουμε μαζί μας.

      Θα υπάρξει ένα πολιτικός με τα άντερα του Μεταξά;

  8. Γιαννης avatar
    Γιαννης 28/01/2012 16:01:18

    Δεν δινουν χρημα πραγματικο αλλα ζωγραφιστα χαρτακια,οχι σε εμας αλλα στους φιλους τους τοκογλυφους,διεθνεις και ντοπιους.
    Αλλωστε το ευρω ανηκει στην κατηγορια των flat money δηλαδη νομισμα χωρις αντικρυσμα σε χρυσο.

  9. sotiris avatar
    sotiris 28/01/2012 16:37:43

    Αληθεια ρε μαγκες το Μπαγκλαντες με 1 ευρω μεροκαματο γιατι δεν ειναι ανταγωνιστικο?Αυτα τα τρωκτικα το μονο που θελουν ειναι τα λεφτα τους δηλαδη τα πετρελαια το φυσικο αεριο και οτιδηποτε αλλο εχει η χωρα.Καλυτερα φτωχος και ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ παρα φτωχος και καταπιεσμενος .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ sotiris 28/01/2012 18:07:11

      Ακρίβώς!!!

  10. Nik avatar
    Nik 28/01/2012 17:01:43

    Γνωρίζε κανείς τι μας ζήτησαν και δεν το κάναμε; Αυτή είναι η καραμέλα της ημέρας σήμερα, ότι δεν κάναμε ότι μας ζήτησαν και για αυτό πρέπει να μπούμε σε Ευρωζωνική κηδεμονία.

    Κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να ακούσουμε από το ΓΕΕΘΑ για την όποια παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας;

    Νικ

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/01/2012 18:28:14

    Μπραβο ΑΔ λες και διαβαζεις την σκεψη μου !Εαν ειναι να ζητησουμε κατι που θα τα λεει ΟΛΑ θα ειναι η αντικατασταση των εκπροσωπν της τροικας με πρωτο τον ανεκδιηγητο Τομσεν που εαν θυμαστε ειχε καγχασει στην πρωτη συναντηση στην Συγγρου οταν ειπε ο Σαμαρας στον Ντομινικ οτι εχει στειλει απο καιρο τις προτασεις -αποψεις του {τις περα για περα επιβεβαιωμενες παο τα γεγονοτα } στην τροικα !Οξω Τομσεν απο την παραγκα !

  12. kopria.blogspot avatar
    kopria.blogspot 28/01/2012 19:57:51

    Ο Τομσεν και η παρέα του δεν απέτυχαν. Επιτυγχάνουν συνεχώς. Σκοποί τους διάφοροι. Η φτωχοποίηση του λαού, η υφαρπαγή της δημόσιας και ιδιωτική περιουσίας της Ελλάδας, το σπάσιμο του ηθικού του Λαού για να μη σηκώσει κεφάλι, και η δουλοποίηση ώστε να τους δουλεύουμε τσάμπα...
    Πετυχαίνουν, δεν αποτυγχάνουν

  13. sotiris avatar
    sotiris 29/01/2012 01:06:42

    Απο τη πρωτη στιγμη που πατησαν το ποδι του ΔΝΤ και λοιποι κανω μια ερωτηση και κανεις δεν μπορει να μου απαντησει.ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΡΑΤΟΣ.