25/01/2013 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διώξτε τη CITI από σύμβουλο αποκρατικοποιήσεων

Έλεος πια!

Δεν τολμάει να πάρει μια ανάσα η χώρα και αρχίζουν τις πτήσεις τα κοράκια

Τον περασμένο Ιούνιο ο επικεφαλής οικονομολόγος της CITIGROUP προέβλεπε ότι η Ελλάδα θα αποχωρήσει από το ευρώ τον Ιανουάριο του 2013.

Οι πιθανότητες ήταν 90%, δηλαδή σίγουρο!

Ούτε οι….Μάγιας να ήτανε!

Παρ’ όλα αυτά η CITI ανέλαβε σύμβουλος αποκρατικοποήσεων, έναντι αδράς αμοιβής, σε πολλά προγράμματα, μεταξύ των οποίων ο «Αστέρας Βουλιαγμένης».

Χτές βγήκε πάλι το τμήμα αναλύσεων της CITIGROUP και προβλέπει ότι η Ελλάδα θα βγεί από το ευρώ στους επόμενους 12 με 18 μήνες!

Για να σταματήσει ο ραγιαδισμός…..

Κύριοι της Κυβέρνησης, διώξτε τη CITI από όποιο έργο συμμετέχει ως σύμβουλος αποκρατικοποιήσεων γιατί είναι προφανές ότι κερδοσκοπεί σε βάρος της χώρας και υπονομεύει την οικονομία της.

Κάντε και κάτι άλλο. Από εδώ και στο εξής να το απαιτείτε ως προϋπόθεση: όποιος αναλαμβάνει σύμβουλος αποκρατικοποιήσεων δεν θα υπονομεύει την οικονομία της χώρας.

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. litsa avatar
    litsa 25/01/2013 19:56:35

    Σε 12-18 μήνες μπορεί να έρθει λιμός ,σεισμός,καταποντισμός.Επίσης λοιμός.Δε μας αφήνουν λέω εγώ ήσυχους.

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/01/2013 20:01:03

    Μάλλον στους επόμενους 12 - 18 μήνες το μόνο που θα συμβεί θα είναι η έξοδος της σίτι απο την Ελλάδα!

  3. Zugzwang avatar
    Zugzwang 25/01/2013 20:14:28

    "Κύριοι της Κυβέρνησης, διώξτε τη CITI..."
    Λιγο δυσκολο. Το Νο 2 (και ισως το πραγματικο Νο 1) του ΔΝΤ, ο David Lipton (που ειδε ο Τσιπρας), ειναι ανθρωπος της CITI.

  4. Φελίζα avatar
    Φελίζα 25/01/2013 21:20:02

    Επί πλέον η Citibank στην χώρα μας κλείνει μαζικά καταστήματα και οδηγεί στην ανεργία εργαζόμενους και την ίδια στιγμή η κυβέρνηση δίνει στην Citibank χρυσές δουλειές στο πρόγραμμα των αποκρατικοποιήσεων; Ποιόν πρέπει να συγχαρούμε; Τον κ. Στουρνάρα ;

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/01/2013 22:25:32

    Ήθελα να ξέρω τι υποχρεώσεις έχουμε αναλάβει και είμαστε υποχρεωμένοι να τους έχουμε ως συμβούλους.
    Ειλικρινά θα ήθελα να μας απαντήσει κάποιος αρμόδιος!!

    • GLAD avatar
      GLAD @ ΝΤΙΝΟΣ 26/01/2013 13:03:32

      Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει νομικά προβλεπόμενη διαδικασία επιλογής τέτοιων συμβούλων , διότι η ταχύτητα και η ευκολία με την οποία ανακοινώνεται κάθε φορά η πρόσληψή τους , μου "μυρίζει" απευθείας αναθέσεις και εκεί αρχίζουν τα πολλά γέλια.
      Σε κάθε περίπτωση είναι απίστευτο το να έχεις προσλάβει κάποιον ως συνεργάτη (σύμβουλο εν προκειμένω) και αυτός ταυτόχρονα να σου "σκάβει το λάκκο ".

  6. vangelis ... avatar
    vangelis ... 25/01/2013 23:56:54

    ...δεν μου λές Φελίζα;
    Ξερεις εσύ με τι ποσό αποζημιώσεων φεύγουν οι εργαζόμενοι απο την citibank στη χώρα μας;
    Εχεις ρωτήσει καθόλου να δείς για τι πρόγραμμα εθελουσίας εξόδου μιλάμε οτι εφαρμόζουν τα αμερικανάκια; (που δεν σας αρέσουν κιόλας!)
    Κι αν θέλει στο κάτω κάτω μια τράπεζα να φύγει απο μία χώρα που είναι το μεμπτό;
    Αλλο είναι να μην της δίνει δουλειές η εκάστοτε κυβέρνηση, κι άλλο εντελώς να θέλει να αναδιοργανώσει το business plan της, και να της υπαγορεύουν το πώς θα κάνει τι.

    Ουδεμία σχέση έχω με τον τραπεζικό κλάδο. απλώς σε διάβασα και είπα να σχολιάσω, επειδη τυγχάνει να ξερω άτομο που φευγει απο κει περα.

    • alhimistis avatar
      alhimistis @ vangelis ... 26/01/2013 09:20:59

      Τι σημασία έχουν αυτά που λές βρε βαγγελάρα?Ανεργία δεν έχουν όσοι απολύονται?Μαζικά καταστήματα δεν κλείνει?Αυτοί οι εργαζόμενοι δε θα επιβαρύνουν ταμεία, ΟΑΕΔ?Το κλείσιμο μιας επιχείρησης δεν προκαλεί αλυσιδωτές αντιδράσεις στην τοπική και κατ επέκταση στην εθνική οικονομία?Απο τα ενοίκια στα υποκαταστήματα μέχρι τον καφετζή του κτιρίου?
      Με τη δική σου λογική ,έπερναν οι αγρότες τις επιδοτήσεις για να πετάνε τα προιόντα τους και τώρα δεν έχουν ούτε επιδοτήσεις ουτε προιόντα.
      Ετσι οι εργαζόμενοι παίρνουν τις επιδοτήσεις (παχυκές αποζημιώσεις ) αλλά σε λίγο ούτε λεφτά ουτε δουλειά.
      Και αυτό δυστυχώς αφορά όλους .Αν και αμφιβάλλω οτι καταλαβαίνεις

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ vangelis ... 26/01/2013 19:54:15

      Να σου πω Vangelis,
      Δεν ξέρω τι αποζημίωση δίνουν τα αμερικανάκια και δεν είναι αυτό το ζητούμενο, η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ που παίρνει κάποιος όταν από εργαζόμενος γίνεται άνεργος.
      Συντάσσομαι πλήρως με την απάντηση που σου δίνει ο αλχημιστής και λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν τις παχυλές -κάθε είδους - αποζημιώσεις από το μεροκάματο. Αυτά μας έφεραν εδώ , δυστυχώς όλους μαζί.

  7. αφελης avatar
    αφελης 26/01/2013 11:43:12

    Το πρόβλημα είναι τί λέει η citi, ή μήπως εάν έχει δίκιο? Εάν την διώξουμε από σύμβουλο αποκρατικοποιήσεων δεν θα συμβούν τα όσα προβλέπει? Θυμίζω ότι η citi ήταν ο μονος οργανισμός που είχε προβλέψει ύφεση 7% για το 2012, όταν όλοι μιλούσαν για ύφεση 3,5%. Αλλά ξέχασα, τώρα ζούμε το άλλο μείγμα πολιτικής, μετά από επαναδιαπραγμάτευση [αλήθεια τα θυμάστε αυτά?]

  8. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 26/01/2013 16:02:16

    Δεν ξέρω αν οι προβλέψεις της Citi θα αποδειχθούν αληθείς, βλέπω όμως ότι πολλοί εκεί έξω τις θεωρούν ήδη ως τέτοιες και αυτό μπορεί να τις κάνει αυτοεκπληρούμενες προφητείες.

    Πολιτική και νομισματική αβεβαιότητα, κόστος γραφειοκρατίας, υψηλή φορολογία και αλλοπρόσαλλη οικονομική πολιτική, με ασόβαρους υπουργούς που αντί να κάνουν αθόρυβα και αποτελεσματικά προγραμματισμό του μέλλοντος της χώρας στον τομέα τους ασκούν μικροδιαχείριση της καθημερινότητας ενώπιον των καμερών, διώχνουν τις λίγες εταιρείες που έχουν μείνει και παρουσιάζουν ακόμη κέρδη. Σήμερα έμαθα με λύπη πως μια ιδιαίτερα μεγάλη και κερδοφόρα ναυτιλιακή εταιρεία τα μαζεύει και πάει στην Κύπρο. Δεν κατάφερα να μάθω αν θα διατηρήσει κάποια γραφεία της εδώ (ώστε να μην απολυθούν όλοι οι εν Ελλάδι εργαζόμενοί της), αλλά οι ιδιοκτήτες της πάντως δεν σκέφτονται να μετακομίσουν από τα βόρεια πράστεια των Αθηνών στο νησί της Αφροδίτης. Οι φόροι επί των κερδών της όμως θα πάψουν να πηγαίνουν στο ελληνικό δημόσιο ταμείο.

    Δεν ξέρω τι συζυτά η κυβέρνηση με τους εκπροσώπους των πολυεθνικών με τους οποίους συναντάται συχνά τελευταία, αλλά με τους έλληνες επιχειρηματίες το κανάλι επικοινωνίας ή έχει κλείσει ή έχει ανυπέρβλητα παράσιτα. Και μετά περιμένουμε ανάπτυξη κι επενδύσεις...