#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διόδια: Χατίρι του Βορίδη στους εργολάβους




To χατίρι των εργολάβων έκανε με το καλημέρα ο υπουργός Υποδομών, Μάκης Βορίδης, ο οποίος ανακοίνωσε ότι τα διόδια δεν πρόκειται να μειωθούν αλλά ότι θα υπάρξουν διορθωτικές παρεμβάσεις τοπικού χαρακτήρα.

Να θυμίσουμε μόνο ότι από πέρυσι την άνοιξη, πολλές φορές η κυβέρνηση έκανε λόγο για μείωση των διοδίων προκειμένου να ελαφρυνθούν οι πολίτες. Αν θυμάστε καλά είχε γίνει μεγάλος χαμός την εποχή του κινήματος «Δεν πληρώνω». Προκειμένου να σταματήσουν τη διαρροή χρήματος από τα διόδια, κυβερνητικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ υποστήριζαν με θέρμη ότι θα κάνουν διαπραγματεύσεις με τους εργολάβους και θα μειώσουν τα διόδια. Ο κ. Μαγκριώτης, τότε και τώρα υφυπουργός Υποδομών, κάθε μήνα έλεγε ότι στο τέλος του μήνα τα διόδια θα μειωθούν.

Επίσης, ο κ. Ρέππας, στα μέσα Απριλίου είχε μιλήσει για μείωση διοδίων και σύμφωνα με το σχέδιο που θα ανακοινωνόταν η μείωση θα ήταν έως και 50% της βάσης υπολογισμού ανά χιλιόμετρο, από τα 6 λεπτά που ισχύει σήμερα, στα 3 λεπτά ανά χιλιόμετρο, σε όλο το εθνικό οδικό δίκτυο.

Όσο για τον κ. Βορίδη, αυτός και ο ΛΑ.Ο.Σ. ήταν διαπρύσιοι υποστηρικτές της μείωσης, επιτιθέμενοι μάλιστα κατά κύματα στους… αδίστακτους εργολάβους που παίρνουν τόσο υψηλά διόδια για δρόμους που δεν έχουν φτιάξει.

Τι έγινε και ο κ. Βορίδης έκανε μεγαλειώδη κωλοτούμπα; Τώρα που έπρεπε να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των πολιτών κάνει πίσω και εξυπηρετεί τα συμφέροντα των εργολάβων; Και αντί να ανοίξει μια συζήτηση για το πώς θα ελαφρυνθούν οι πολίτες που πλήττονται από την κρίση, αποφάσισε να κρατήσει το χαράτσι των δρόμων. Έχουν άδικο τώρα αυτοί που δεν πλήρωναν και άνοιγαν τις μπάρες να τα κάνουν γης Μαδιάμ;

Συγχαρητήρια στον κ. υπουργό και τον αρχηγό του κ. Καρατζαφέρη. Επέστρεψαν τη χάρη που τους έκαναν οι εργολάβοι οι οποίοι ελέγχουν και media και στα οποία ο ΛΑ.Ο.Σ. από ακροδεξιό κόμμα έχει μετατραπεί σε… κέντρο και ο Καρατζαφέρης και ο Βορίδης κοντεύουν να γίνουν … συνεργαζόμενοι με το ΠΑΣΟΚ αριστεροί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fanis avatar
    Fanis 08/12/2011 09:16:57

    Σορυ antinews, μια ερωτηση πληζ??
    Η φωτο εχει καμμια "εννοιολογικη σημασια" που δεν καταλαβαινω?
    Βλεπω ενα "ντροπαλο" ..("κυριο-τελος παντων") με κατεβασμενα τα ματια και καποιον αλλον με ... "we never surrender"!!
    Να υποθεσω οτι ειναι κατι "διαφορετικο"??

    Σημαινει κατι η απλα .."ιδεα μου ειναι"??

  2. Fanis avatar
    Fanis 08/12/2011 09:19:28

    Σορυ "antinews",μια ερωτηση πληζ..

    Η φωτογραφια δηλωνει κατι??
    Βλεπω ενα "ντροπαλο" με τα ματια κατεβασμενα ..
    Και εναν αγερωχο ..

    Σημαινει κατι η απλα "ιδεα μου ειναι"??

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2011 09:20:35

    Eκεινο που επειγει ειναι να γινουν οι δρομοι.Δικιο ειχε ο Σουφλιας και τωρα ο Βοριδης και οχι πριν.Απο τη στιγμη που το κρατος δεν εχει λεφτα και οι δρομοι γινονται με αυτοχρηματοδοτηση τα υπολοιπα εννοουνται.
    Εκεινο που πρεπει να κανει ειναι να προχωρησει και τους αυτοκινητoδρομους Ατικης και τους σταθμους του μετρο τελειωνοντας το σηριαλ Siemens.

    • Fanis avatar
      Fanis @ ψυχραιμια 08/12/2011 09:29:35

      Eκεινο που επειγει ειναι να γινουν οι δρομοι
      ==
      Ω ! Ναι!! σαφες..
      ΑΜΕΣΗ ενεργοποιηση της (παλαι ποτε ) ΜΟΜΑ..

      Να παιρνουν και κανα φραγκο οι φανταροι μας.
      Να εξασκηθουν (στο πεδιο γνωσεων τους) και οι πολιτικοι μηχανικοι
      (πρακτικη εξασκηση και να βγαζουν και το χαρτζηλικι τους)..

      Ω! Θυμαμαι παλια την ΜΟΜΑ !!
      Και βλεπω οτι ακομα (μετα 40-50 τοσα χρονια) οι δρομοι που εφτιαξε (ενα μικρο λιθαρακι εβαλε και η ταπεινοτης μου) υπαρχουν ακομα!!
      Και μαλιστα ΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ απο τους .."δρομους" που εκανε ο .."μπομπολα"!!

      Ω! συγχωρειστε με φιλοι μου.. Η .."συγκινηση" βλεπετε..

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 08/12/2011 09:41:35

      Μια και είσαι τόσο διαπρύσιος υπέρμαχος της αυτοχρηματοδότησης, συμφωνείς ή όχι με το προαπαιτούμενο της κεφαλαιακής επάρκειας από όποιον έρθει να φτιάξει τους δρόμους; Δηλαδή, ΠΡΩΤΑ φτιάχνουμε το δρόμο και ΜΕΤΑ χρεώνουμε διόδια (για όσα χρόνια συμφωνηθεί η παραχώρηση). Αλλιώς δεν είναι αυτοχρηματοδότηση, είναι κοινό νταβατζηλίκι σε βάρος των χρηστών ενός δρόμου-εργοταξίου.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αυριανιστής 08/12/2011 09:48:38

        Αυτο που λες ειναι δικαιο αλλα δεν απαντα στο σημερινο προβλημα οτι δεν εχουμε λεφτα και αν δεν χρησιμοποιησουμε διοδια υπαρχοντων δρομων δεν θα γινουν ουτε οι νεοι εκτος αν μας χαρισουν επιτοκια οι τραπεζες.
        Οσο για τη ΜΟΜΑ που λεει ο φιλος ,χρησιμοποιουσε και δωρεαν εργατικο δυναμικο (αφου συνεβαλε θα θυμαται τους ......υπερογκους μισθους των στρατιωτων) που τωρα δεν υπαρχει με 9 μηνες θητεια και υπογεννητικοτητα.
        Ουτε τα μηχανηματα της υπαρχουν αλλα εστω οτι αγοραζονται.Εαν πεισει τις "νεολαιες" να κανουν θητεια δυο χρονια + και αμισθι εργα οδοποιιας και καθε ΕΣΣΟ εχει τον ιδιο αριθμο με την παλια εποχη μαζι του.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ψυχραιμια 08/12/2011 10:15:16

          Άρα, αφού (πράγματι) δεν "χαρίζουν επιτόκια οι τράπεζες", οι δρόμοι είναι δύο: είτε ξεχνάμε τους Έλληνες νταβατζήδες που υποδύονται τους εργηολάβους με τα λεφτά των άλλων και απευθυνόμαστε ΜΟΝΟΝ σε όσες ξένες εταιρείες έχουν την κεφαλαιακή επάρκεια να κατασκευάσουν τους δρόμους χωρίς να προσφύγουν σε δανεισμό, είτε πληρώνει ο κρατικός προϋπολογισμός, όπερ άτοπον. Μένει λοιπόν μόνο η πρώτη επιλογή. Και, εν πάση περιπτώσει, όσο νεοφιλελεύθερος κι αν είναι κάποιος, δεν μπορεί να αποδέχεται ως επιλογή το να πληρώνει ο χρήστης για κάτι που, σε τελευταία ανάλυση, προσφέρει πολύ χειρότερο επίπεδο παρεχόμενης υπηρεσίας σε σχέση με πριν (η διαδρομή στο δρόμο-εργοτάξιο Κορίνθου-Πατρών είναι πολύ πιο αργή, αλλά και πιο επικίνδυνη λόγω των έργων, σε σχέση με πριν αναλάβουν τα διόδια και αφήσουν στη μέση το έργο οι νταβατζήδες).

        • Fanis avatar
          Fanis @ ψυχραιμια 08/12/2011 10:22:55

          "ψυχραιμια" !!
          Χα! καπου σε ψιλοθυμαμαι(σε αλλο μπλογκ με αλλο "νικ" εννοειται παντως με τις ιδιες αποψεις,να πουμε "νιουςταιμ"?και εγω αλλο νικ ειχα..)..

          Οσο για τη ΜΟΜΑ που λεει ο φιλος ,χρησιμοποιουσε και δωρεαν εργατικο δυναμικο (αφου συνεβαλε θα θυμαται τους ……
          υπερογκους μισθους των στρατιωτων)
          ==
          Ασφαλως αρχηγε.. Πως δεν θυμαμαι!!..

          Αλλα να σου πω κατι?? ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ηταν απο το να παιζω "λαλακια" στη σκοπια φυλαγοντας τα ερμα!!

          Ουτε τα μηχανηματα της υπαρχουν αλλα εστω οτι αγοραζονται.Εαν πεισει τις “νεολαιες” να κανουν θητεια δυο χρονια + και αμισθι εργα οδοποιιας και καθε ΕΣΣΟ εχει τον ιδιο αριθμο με την παλια εποχη μαζι του.
          ==
          Δεν χρειαζεται να πεισεις κανενα αρχηγε..
          Απλα θα περναν καλλιτερα ..
          Θα υπηρετουνε την θητεια τους ..
          9 μηνες ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ κατα την αποψη μου..
          Και δεν ειπαμε στην ΜΟΜΑ τσοπανηδες,ετσι??
          ΚΑΙ "πολιτικους μηχανικους" ειπαμε ..
          ΚΑΙ ενα σωρο αλλες ειδικοτητες ειπαμε..
          οδηγους και λοιπα..
          Οι πιο πολλοι θα ζητουσαν και μονιμοποιηση λεμε,οπως ειπαμε αρχηγε..(επανακαταταξη την λεγαμε τοτε αρχηγε!!)

          Παντως ".οιδοματη μπομπολας" γιοκ..
          Αντιληπτον??




          ==

      • Fanis avatar
        Fanis @ Αυριανιστής 08/12/2011 09:52:02

        Χα!
        "Αυριανιστής" (?) καθολου θα ελεγα..
        Εγω (και συ προφανως) πληρωνω για δρομο .."που θα φτιαξουν"!!!
        Και που ..θα "εγκαινιασουν" καποιοι πολιτικαντηδες και θα μας δουλεψουν και απο πανω:
        "ειδατε τι εργα καναμε εμεις"?? (ιδε λαλιοτι της γνωστης εταιριας)..

        Ω!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 08/12/2011 14:28:19

      Ψυχραιμία πάλι θάλασσα τα έκανες. Οι μάγκες βρήκαν την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά. Πούλησαν όλους τους δρόμους, ακόμη και τους ξεχρεωμένους, στους εργολάβους, τα διόδια είναι στο θεό και εκπτωτικές κάρτες δεν υπάρχουν. Και κατέστρεψαν και τους παράδρομους τους οποίους δεν κατέστρεψαν ούτε στην Τουρκία. Πανευρωπαϊκή για να μην πω παγκόσμια πατέντα. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι δρόμους με τους παραπάνω όρους δε θέλω γιατί υπάρχει δεν υπάρχει δε μπορώ να τον χρησιμοποιήσω λόγω υψηλού κόστους. Πληρώνω φόρο για βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας, φόρο εισαγωγής για το αυτοκίνητο και απαιτώ να μου έχει δρόμους σε λογικό κόστος. Το θέμα είναι ότι τσεπώνουν τους φόρους και τους τρώνε και μου λένε ξαναπλήρωσε για τους δρόμους.

  4. AZ avatar
    AZ 08/12/2011 09:31:19

    Γι αυτό ο Καρατζαφυρερ πηρε το εν λογω υπουργειο, για να κανει την αρπαχτη του. Αλλωστε από τις αυτοδιοικητικες εκλογες υπηρχε συνδεση με το Μπομπολισταν (μεσω Μπουμπουκου). Ολοι μαζι πανε. ΠΟΛΥ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ!!!!!!ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΤΕ. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ....

    ΑΖ

  5. Dimitris avatar
    Dimitris 08/12/2011 11:01:36


    Η ελεύθερη μετακίνηση είναι συνταγματικό δικαίωμα και όπου το κράτος βάζει μπάρες και χαράτσια, απλώς καταπατά το Σύνταγμα προς χάριν των κυβερνητικών κοληταριών που το παίζουν εργολάβοι.
    Είναι υποχρέωση του κράτους να κατασκευάζει δρόμους. Το πως θα το κάνει είναι άλλο θέμα, ας το δώσει σε εργολάβους ή καλύτερα σε μία ΜΟΜΑ. Οι "εργολάβοι" όμως θέλουν κέρδος, γι αυτό και μιζάρουν τα ενβοκυνοβουλευτικά πουλέν τους. Το ζήτημα είναι πως το κόστος κατασκευής είναι μέρος του τακτικού προϋπολογισμού, καθ' ότι υποχρέωση του κράτους σύμφωνα με το Σύνταγμα.
    Άντε με το κάθε τρομπίδι που μας βρήκε κοπάδι γι άρμεγμα...

  6. Δαίμων avatar
    Δαίμων 08/12/2011 11:11:53

    Ελάτε τώρα...τι ερωτήσεις είναι αυτές; Εδώ τους πήραν είδηση και εις τας Ευρώπας. Από το βίντεο, με την κ.Μπακογιάννη και τον χαμογελαστό Γάλλο παρουσιαστή της εκδήλωσης στη Λυών:
    Μπακογιάννη:"Δεν τους παίρνουμε στα σοβαρά (για το ΛΑΟΣ). Τους αφήνουμε να συμμετέχουν...Προσπαθούν ν'αποκτήσουν ψήφους."
    Γάλλος: "Και χρήματα"
    Μπακογιάννη:"Καί χρήματα, οπωσδήποτε"
    Τι χρείαν άλλων μαρτύρων έχομεν λοιπόν; Όλα θα γίνουν με τον παραδοσιακό ελληνικό τρόπο.Τα κορόιδα θα πληρώνουν προκαταβολικά, οι γνωστές εταιρείες θα φτιάχνουν "κάτι σαν δρόμο", και τα "χρήματα" θα τα μοιράζονται όλοι μαζί. Κατασκευαστές-εκδότες-καναλάρχες, και οι πολιτικοί που τους υπηρετούν.

  7. sawas avatar
    sawas 08/12/2011 11:12:24

    Μετά το βάπτισμα του πυρός είναι έτοιμος για μεταγραφή ο Βοριδης ;-)

  8. noldor avatar
    noldor 08/12/2011 11:28:42

    Εχθές το βράδυ κάπου αλλού διάβασα και μια είδηση σχετικά με τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, που βιάζεται να νομιμοποιήσει περίπου 6000 παράνομες κεραίες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ noldor 08/12/2011 14:23:05

      Στην Ελλάδα τα βαφτίζουμε όλα παράνομα για να πουλάμε νταβατζιλίκι νομιμοποίησης. Είναι απαράδεκτο μετά από 20 χρόνια κινητή τηλεφωνία να μην ξέρουμε που και με ποιους όρους επιτρέπονται οι κεραίες.

  9. juliet avatar
    juliet 08/12/2011 13:13:31

    Ταπαμε , η χούντα έφτιαχνε δρόμους οι οποίοι ακόμη υπάρχουν ,επήγε και ρεύμα σε κάθε χωριό αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.....Ο Μπένυ, άλλα είπε, δεν είπε θα πάει το φως το σοσιαλισμό θα πάει είπε. Οσο για τον Βορίδη ,είναι κανόνας μπροστά από τη μεγάλη πόρτα οι λύκοι ουρλιάζουν αλλά αμα μπούνε μέσα στο μαντρί...η ζέστη,τα αρνιά .....γενικά η ατμόσφαιρα τους κάνει πρόβατα που βελάζουν χαριτωμένα .

  10. Berlousconication avatar
    Berlousconication 08/12/2011 14:20:22

    «Τουρίστας στον τόπο μου» του Γκεόργκι Παπαντρέϊ και πάρτνερς Λίγα λόγια για το έργο Το λυρικό αυτό αριστούργημα του ύστερου τραγικού σουρεαλισμού εκτυλίσσεται στην «Ελλαδανία», όπου ένα θαυμάσιο επιτελείο από φιλόδοξους κηφήνες και μαριονέτες ασκούν το πολίτευμα «Διαπλεκόμενη Φοροκρατία». Ο βαθιά συμβολιστής σκηνοθέτης Γκεόργκι Παπαντρέϊ, σμίγει στο όνομα της «Ελλαδανίας» το Ego του (Ελλάδα) με το Alter Ego του (Μπανανία) αιχμαλωτίζοντας τον θεατή κυριολεκτικά. Πλάνα επικού ρεαλισμού και σκοτεινών αποφάσεων διαδέχονται βυζαντινές ίντριγκες, συμβολικές αναφορές στο παρελθόν και μέλλον, ένδοξο και άδοξο. Το έργο «Τουρίστας στον τόπο μου» περιλαμβάνει ήδη 80% φόρο σε καύσιμα, αλκοόλ και καπνό, 1/7 σε ότι τρώγεται και 1/4 σε ότι «κινείται» ως έμμεσο (άνισο) φόρο, 25% στην κληρονομιά, 10% στην κατοχή, 50% στα κέρδη και ο κατάλογος δεν έχει τέλος! Η βία και το κλειστοφοβικό αίσθημα που κυριαρχεί στην ταινία, επιτείνεται με μαεστρικές εμβόλιμες ερωτικές σκηνές φετιχισμού, όπως αυτή πού οι εισηγητές αντιπρόσωποι, αφού αρωματίστηκαν, μαστιγώθηκαν και αποφάσισαν να επανεισπράξουν έστω και λίγα από όσα κατασπατάλησαν. Η συγκινητική σταθερότητα στην ιδεολογική προσήλωση διαφαίνεται από το πρώτο λεπτό, όπου ο τελάλης συμβουλεύει τον γραφειοκράτη πριν του κόψει το δάκτυλο: «Βάλτε διόδια αυτοκινήτων στην Κηφισίας, στην Αριστοτέλους, στο κάστρο στα Γιάννενα, στην Πατησίων, στο Μικρολίμανο. Βάλτε διόδια πεζών στις πλατείες και τα πάρκα. Στα ποδήλατα, στα καρότσια, στα πατίνια, στα καρούλια. Παντού.» Ένα μίγμα νεωτεριστικού ρετρό με μελό θρίλερ, αφού το τέλος στο αιώνιο πρόβλημα της τυραννίας καλείται να το δώσει ο θεατής έχοντας κλάψει για δυό γενιές, αγωνιώντας μέσα σε ευαίσθητες ισορροπίες. Να μήν το χάσετε...

  11. Wolf avatar
    Wolf 08/12/2011 17:04:24

    Τα είπαμε.
    Ο Καρατζαφύρερ, στο συγκεκριμένο υπουργείο θα κάνει ...πάρτι!!!

  12. MPAMPHS avatar
    MPAMPHS 08/12/2011 18:11:33

    ΑΝ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΖΗΛΟ ΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΜΕ ΜΠΡΑΒΟ.
    ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ 5ΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ.
    ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ.
    ΤΟΣΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΝΟΜΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΣΤΙΣ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ .
    ΕΝΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ME 50 YPOYRGOYS GIA TA SALONIA KAI ALLES TOSES POYT...NES .
    ENA KRATOS MARIONETA TVN FAYLVN KAI OLOI PARAKOLOYUOYME KANONTAS DIAPISTVSEIS ,
    ΦΤΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΣΚΑΘΟΥΜΕ .
    ΟΛΟ ΤΟΣΚΥΛΟΛΟΙ ΛΑΖΕΜΕΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΣΤΑ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΔΩΝ ΜΕ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΥΣ.

  13. SZAE avatar
    SZAE 08/12/2011 19:17:34

    Μήπως η μόνη λύση ειναι να έχουμε τις μπάρες μονιμα ανοιχτές αρνούμενοι να πληρωσουμε το αντιτιμο;

  14. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 08/12/2011 22:44:34

    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά η ΜΟΜΑ δεν έδινε μίζες...
    Και θα έβγαιναν και οι αριστερίζοντες της τσέπης να διαμαρτύρηθούν για καταπίεση κλπ, κλπ.

  15. δημης avatar
    δημης 08/12/2011 22:54:37

    ΑΑΑΑΑ... ΔΕΝ ΤΑ ...ΜΑΘΑΤΕ;;;;;;
    ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ Ο...ΚΥΡΙΟΣ ...ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ 321 ΚΟΜΒΟ ΚΑΙ ΒΑΡΔΙΑ ΩΣ ΕΙΠΡΑΚΤΟΡΑΣ...

  16. georgios avatar
    georgios 09/12/2011 12:50:51

    ΒΟΡΙΔΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΟΡΙΔΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΜΑΓΚΑΣ ΜΕ ΤΣΕΚΟΥΡΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ?????