#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2011 09:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διόδια, Κοινόχρηστα και Δημοκρατία



Τέτοιες μέρες, τέτοια λόγια…  Θα ήθελα να εξηγήσω γιατί με τον τρόπο μου στηρίζω όσους οργανωμένα ή ανοργάνωτα αρνούνται να πληρώσουν διόδια.

Έχει να κάνει με την Δημοκρατία που δεν έχουμε στην Ελλάδα.  Για μένα Δημοκρατία σημαίνει, κάπως, να έχω άποψη για τους φόρους και εν γένει αυτά που πληρώνω για «δημόσια» ή «κοινόχρηστα» πράγματα.

Τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας είναι κλασσικό παράδειγμα «δημοκρατίας»:  Υπάρχει κανονισμός, τον αποδέχεσαι, και υπάρχουν και διαδικασίες.  Αν ο διαχειριστής αποφασίσει να φυτέψει το μπαλκόνι του με κοινόχρηστα λεφτά, έχω πρόβλημα. Αν πάρει μίζα για το πετρέλαιο, έχω πρόβλημα.  Αν αυξήσει το ποσό των κοινοχρήστων γιατί γέννησε η γυναίκα του ή πέθανε η γάτα του, επίσης.

Είμαι υπέρ του να πληρώνω για πράγματα που αγοράζω ή χρησιμοποιώ.  Είμαι κατά του να με χρεώνουν στο εστιατόριο, για πράγματα που δεν παρήγγειλα, και δεν μου είπαν, όταν μπήκα.

Θέλετε δρόμο ή «δρόμο»; Ρωτήστε την άποψη των κατοίκων, είτε μέσω δημοτικών συμβουλίων, ή εάν είναι «εθνικής σημασίας» με δημοψήφισμα.  Θέλετε ΑΠΕ;  Ενημερώστε, πείτε και πόσο κάνει, και ρωτήστε, και αφήστε τον κόσμο να πει «ναι» ή «όχι».  Θέλετε πυρηνικό;  Ρωτήστε.  Τα ΜΜΕ και το διαδίκτυο υπάρχουν για προπαγάνδα, δόξα τω θεώ, ξέρω πότε με δουλεύουν και εν πάσει περιπτώσει, ας προσέξω τι θα ψηφίσω.   Προπαγάνδα για λήψη απόφασης, όχι για στήριξη ειλημμένη απόφασης.

Δημοκρατία είναι και η συμμετοχή στην απόφαση της τσέπης.  «Δημοκρατία» όπου δεν έχω άποψη για το ποιος μπαίνει στην τσέπη μου, δεν είναι Δημοκρατία, είναι κλοπή.  Εάν  η Κυβέρνηση και η Υποψήφια Κυβέρνηση έλεγαν στον κόσμο την αλήθεια, πριν Οκτώβριο του 2009, θα ήμουν λάβρος υποστηρικτής των δύσκολων μέτρων μετά τον Οκτώβριο του 2009, όποιος κι αν έβγαινε, γιατί αγαπώ τον τόπο μου.

Εάν η Κυβέρνηση μου έλεγε, «η αυξάνω τα διόδια ή φαλιρίζω», θα έλεγα «ρωτήστε τους χρήστες».  Εάν η Κυβέρνηση έλεγε στον κόσμο «θέλω Πράσινη Ανάπτυξη και σημαίνει αυτό και αυτό», μ’ αρέσει δεν μ’ αρέσει θα ακολουθούσα, αν ο κόσμος το είχε αποδεχτεί.

Το αποτέλεσμα του Πολιτειακά θεσμοθετημένου κατά συρροή ψέματος, όταν συνοδεύεται από φοροεπιδρομές είναι, πρέπει να είναι, θα είναι, η αντίδραση.  Αντιδρώ, και παροτρύνω όποιον μπορεί και έχει όρεξη να κάνει το ίδιο.  Πείτε μου την αλήθεια, και θα αποφασίσω.  Όλοι θέλουμε το καλό των παιδιών μας, εδώ ζούμε, δεν ψάχνουμε για αποδιοπομπαίους τράγους και αντιπερισπασμούς. Λίγη αλήθεια και λίγη συμμετοχή στην απόφαση περί αφαίμαξης.

Η συμμετοχή στην απόφαση για αφαίμαξη, είναι bottom-up Δημοκρατία.  Το Πολιτειακό και η ανάγκη για Σύνταγμα είναι top-down.   Δεν έχουμε ούτε bottom-up, ούτε top-down, και δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα.

archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/01/2011 09:47:04

    Εύγε!

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 15/01/2011 10:05:06

    μπραβο.κλοπη και κλοπη σε ευημερουντες ειναι ενα πραγμα,κλοπη σε οικονομικα δηστυχουντες ειναι επικινδυνο.μη γινουμε η επομενη τυνησια,αλγερι κ.λ.π..θελει προσοχη.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ φωτεινη 15/01/2011 10:27:47

      Οσο δεν αντιλαμβανόμαστε πως σκέπτεται ο λαός τόσο δεν θα καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει. Τα ειδησιογραφικά πρακτορεία μεταδίδουν από την Τύνιδα πυρπολήσεις πολυκαταστημάτων και κυβερνητικών κτηρίων ενώ ομάδες ενόπλων έχουν οχυρωθεί στις συνοικίες. Η αστυνομία που χρησιμοποιήθηκε κατα των διαδηλωτών από το προηγούμενο σοσιαλιστικό καθεστώς είναι απούσα, προφανώς φοβούνται για το κεφάλι τους. Οι διαδηλώσεις επεκτείνονται ήδη στην Ιορδανία.
      Εδώ στην Ελλάδα έχουμε στους υστερικούς θιασώτες της ιδιωτικοποίησης των πάντων (Μανδραβέλης στην ΝΕΤ σήμερα ζήτησε ιδιωτικοποίηση συγκοινωνιών και εφοριών, γιατι δε ζητάει και ιδιωτικοποίηση των πόλεων?) αυτή η ιδιωτικοποίηση είναι διέλυσε το κράτος της Τυνησίας .
      Ο λαός δεν θέλει ιδιωτικοποιήσεις παρά μόνον εκείνων των τομέων που το κράτος εκ των πραγμάτων δεν έχει κανένα ρόλο.
      Τα κοινωνικά αγαθά Υγεία, Παιδεία, Συγκοινωνίες δεν μπορούν να είναι παρά κοινωνικές παροχές.

      Ενας ανησυχών πολίτης που δεν θέλει να δεί την χώρα του να γίνεται Τυνησία

      • kiki avatar
        kiki @ Ανώνυμος 15/01/2011 17:49:46

        Ο Μανδραβελης, τι παιδι και αυτο, θελει να αναβιωσει η παροιμια
        " το μυαλο σου και μια λιρα και του μπογιατζη ο κοπανος"
        δηλαδη η τουρκοκρατια.
        Ειπαμε υπο κατοχη , αλλα οχι και , μας πανε πισω αυτοι οι δωσιλογοι, εργασιακα , κοινωνικα, 100 χρονια πισω, αλλα οχι και 500 ημαρτον με δαυτους.
        δηλαδη ,αν ξεκουμπιστουν και ασκησω βια εις βαρος τους, οπως μετα την κατοχη στους δωσιλογους και καταδοτες, τι πειραζει δηλαδη.

  3. Kasut avatar
    Kasut 15/01/2011 10:09:45

    Απολυτα σωστα ολα.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/01/2011 10:12:25

    Εξαιρετικός, Αρχαίε, ως συνήθως. Αλλά αυτή τη φορά νομίζω ότι έπιασες πολύ βαθιά την ουσία.

    Είχα (και έχω) πολλούς δισταγμούς να στηρίξω το κίνημα των διοδίων. Δεν με νοιάζει και τόσο για έναν και μόνο λόγο: διότι όλα αυτά που μας λες εδώ, τα έχω καταλάβει πολυ καλά (έστω και εάν δεν τα είχα διατυπώσει στο μυαλό μου με λέξεις, όπως τώρα εσύ στην ανάρτηση) γενικότερα για τη χώρα μας. Τα ληστρικά διόδια είναι ένα ακόμη επεισόδιο στην κλοπή που συμβαίνει καθημερινά. Το ελληνικό κράτος είναι η συνωμοσία των ανίκανων. Είναι ένας μηχανισμός με τον οποίο κάποιοι ζουν πλουσιοπάροχα εις βάρος των υπολοίπων.

    Όταν λοιπόν έρχονται να το κάνουν αυτό ΚΑΙ με τα διόδια εγώ λέω μέσα μου "ε, τι περιμένεις, κλασικά" και δεν τα παίρνω τόσο πολύ στο κρανίο.

    Αυτό όμως που για μένα ήταν απλώς ένα ακόμη επεισόδιο στο σήριαλ του μηχανισμού "ζούμε εις βάρος των άλλων" για τον περισσότερο κόσμο που δεν το είχε αντιληφθεί με τον ίδιο τρόπο ήταν μια ενέργεια που τον οδήγησε σε πραγματική αφύπνιση. Ένιωσε την κοροϊδία πολύ έντονα στο πετσί του. Και αντέδρασε με τον τρόπο που αντέδρασε.

    Οφείλω λοιπόν ένα μεγάλο "μπράβο" σε όσους αντιδρούν για το θάρρος τους και ένα μεγάλο "ευχαριστώ" διότι το έκαναν χωρίς εμένα, αλλά και για μένα.

    Το πρόβλημά μου με το κίνημα των διοδίων το διατύπωσα σε σχόλια άλλων αναρτήσεων και έχει όνομα: ΚΚΕ. Δεν θέλω να αντιδράσω σε ένα επεισόδιο της καταλήστευσής μας από το σάπιο μηχανισμό του ελληνικού κράτους, δίνοντας αβάντα σε έναν οργανισμό που έχει για σκοπό του την ακόμη ριζικότερη καταλήστευσή μου στο όνομα του "δίκιου του εργάτη". Πάντοτε σε κάποιο όνομα γίνεται η καταλήστευση. Τα διόδια στο όνομα του "να γίνουν οι δρόμοι" (οι άλλοι πώς τους κάνανε χωρίς να εισπράττουν προκαταβολικά διόδια;). Το ΔΝΤ στο όνομα του "να σας σώσω από τη χρεωκοπία". Η πράσινη απάτη στο όνομα του "να σώσουμε το περιβάλλον". Και η μαρξιστική απάτη στο όνομα του "να σας σώσουμε από αυτούς που σας καταπιέζουν".

    Δεν έχω διερευνήσει ακόμη πλήρως ποιος είναι ο ρόλος των ΚΚΕ-ΠΑΜΕ στο κίνημα των διοδίων και όσο δεν το γνωρίζω, να με συγχωρείτε, θα απέχω. Ας γνωρίζετε όμως όλοι σας, όσοι συμμετέχετε στο κίνημα των διοδίων, ότι έχετε την πλήρη στήριξή μου, ως πολίτη, για το έργο σας. Στο πλαίσιο όσων ακριβώς μας λες εδώ πέρα, Αρχαίε.

    • Kasut avatar
      Kasut @ Επώνυμος 15/01/2011 10:16:26

      Το προβλημα ειναι το ΚΚΕ, η οτι η αντιπολιτευση ασχολειται μονο με τους ντιντηδες? Δεν πειραζει Αντωνη εκει, εκει στην Γ Εθνικη (της αντιπολιτευσης)

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Kasut 15/01/2011 10:20:03

        Έρχονται οι κόκκινοι να σας καταληστεύσουν που λέει και ο Επώνυμος και να σας πάρουν και τα σπίτια.LOL

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Maximilien 15/01/2011 10:21:28

          Ακριβώς.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Maximilien 15/01/2011 10:21:59

          Και βλέπεις, Μαξιμιλιανέ, ότι όταν θέλω να μιλήσω για το ΚΚΕ δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω ανοιχτά.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ Επώνυμος 15/01/2011 10:28:52

            Καλά Επώνυμε, εγώ αντιθέτως επικροτώ κάθε πράξη διαμαρτυρίας και αντίστασης ακόμα και όταν προέρχεται από δεξιούς όπως τον Καμμένο. Ακόμα και όταν ξέρω ότι όλο κουβέντες είστε και παχιά λόγια περί πατριωτισμού και αντίστασης στον ΓΑΠ. Σε δεξιό περιβάλλον μεγάλωσα και σας ξέρω σαν κάλπικη δεκάρα.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Maximilien 15/01/2011 11:05:49

            Ξαναλέω και σε σένα: δεν έχω πρόβλημα με τους αριστερούς. Με το ΚΚΕ έχω πρόβλημα.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 15/01/2011 11:16:46

            Επώνυμε

            Πολλαπλές αντιφάσεις σε σχέση με τον παλιό Επώνυμο (επί φορτηγατζήδων κλπ)

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 15/01/2011 11:18:50

            Όπως νομίζεις.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Kasut 15/01/2011 10:20:58

        Το να μην κάνει η αντιπολίτευση τη δουλειά της είναι ένα πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δώσεις εν αγνοία σου στήριξη σε κάποιον που έχει βάλει στο μάτι την προσωπική σου ελευθερία.

        Δεν θέλω να την πατήσω όπως την πάτησαν οι μισοί έλληνες το 41-44 με το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ, κακό είναι; Θέλω να κάνω αντίσταση χωρίς το ΚΚΕ. Απαγορεύεται; Δεν θέλω να την κάνω ντε και καλά με το Σαμαρά, αλλά θέλω ντε και καλά να την κάνω χωρίς το ΚΚΕ.

        Και το να ασχοληθεί η αντιπολίτευση με τους ντιντήδες είναι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για να καταλάβει γιατί δεν κάνει σωστά τη δουλειά της. Μετά, θα έρθουν και τα υπόλοιπα.

        • Kasut avatar
          Kasut @ Επώνυμος 15/01/2011 10:25:05

          Eλα βρε Επωνυμε, μεγαλυτερος αντικομμουνιστης απο μενα δεν υπαρχει και καμμια εκτιμηση δεν εχω στους απογονους συμμοριτων. Δεν φοβαμαι οτι ενας βλαχοδημαρχος σαν τον Γκλετσο θα επανασυστησει την ΟΠΛΑ και θα μας κυνηγαει με κονσερβοκουτια. Απο κει και περα η αντιπολιτευση επελεξε τον Τζερρυ και τον Αρουλη ως @@δατους αντρακλες. Να κατεβασει τους δημαρχους της στο δρομο για να σπασει το καπελωμα των ΚΚΕ-ΠΑΜΕ δεν το κανει. Σαν πολιτης βεβαια θα σταθω με τον Γκλετσο απο το να περιμενω την ΝΔ να ξυπνησει. Ελεος, σιγα μην περιμενουμε και την αδεια της Ρηγιλλης να αντιδρασουμε.

        • Misha avatar
          Misha @ Επώνυμος 15/01/2011 10:29:09

          Επώνυμε,
          «Αντισταση χωρίς το ΚΚΕ», θα κάνεις στο... Ωραιόκαστρο ή την Εκάλη.
          Λυπάμαι που στο λέω, αλλά στους χώρους δουλειάς από τα Πανεπιστήμια μέχρι τη ζώνη στο Πέραμα , όπου υπάρχουν διεκδικήσεις , πρωτοστατούν οι αριστεροί.
          Εσύ περίμενε μέχρι να γίνει το κίνημα ενάντια στις φέικ Λουί Βιττόν και τις απομιμήσεις Μαξ Μάρα από τα νέιλ στούντιος της Πατριάρχου Ιωακείμ... :P

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Misha 15/01/2011 10:56:57

            Δεν έχω πρόβλημα με τους αριστερούς, με το ΚΚΕ έχω πρόβλημα. Τώρα δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αυτό καλύτερα, αλλά πάντως έτσι το βλέπω.

          • ΝΑΥΤΗΣ avatar
            ΝΑΥΤΗΣ @ Επώνυμος 15/01/2011 11:59:10

            Αλλωστε ο καλός κομμουνιστής είναι ο νεκρός κομμουνιστής... όπως λέγανε και το 1944-1949 !
            Τόση κομμουνιστοφοβία @Επώνυμε το 2011 ? Πάντως με τέτοια νοοτροπία δεν φεύγει ο ΓΑΠ που να χτυπιέται κάτω η ΝΔ...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Επώνυμος 15/01/2011 12:39:06

            Επώνυμε, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω κι εγώ, επί πολλά πολλά χρόνια. Ίσως να είναι και θέμα "αισθητικής" βρε αδερφέ, όπως έχουν πει κι άλλοι εδώ μέσα. Όμως, δεν σου κρύβω ότι τον τελευταίο χρόνο έχει αρχίσει και αμβλύνεται αυτή η αποστροφή μου στο ΚΚΕ, και από αποστροφή γίνεται απλή επιφύλαξη και σκεπτικισμός. Αν μάλιστα έλειπαν και άστοχες ενέργειες τύπου αποκλεισμών λιμανιών εν μέσω τουριστικής περιόδου, ίσως οι επιφυλάξεις μου να χαλάρωναν ακόμα περισσότερο. Και ξέρεις γιατί; Γιατί, έστω κι αν εγώ θα ήθελα άλλους να είναι οι μπροστάρηδες, δυστυχώς βλέπω το ΚΚΕ να είναι "πιο μπροστάρης". Εξ ου και τα ποσοστά που είδαμε όλοι στις δημοτικές. Και αν η στάση του ΚΚΕ ήταν πιο υπεύθυνη (χωρίς να στερείται αγωνιστικότητας), πίστεψέ με, εμείς οι υπόλοιποι θα τρίβαμε τα μάτια μας με τα ποσοστά του...

        • Kasut avatar
          Kasut @ Επώνυμος 15/01/2011 10:31:13

          Eλα βρε Επωνυμε, μεγαλυτερος αντικομμουνιστης απο μενα δεν υπαρχει και καμμια εκτιμηση δεν εχω στους απογονους συμμοριτων. Δεν φοβαμαι οτι ενας βλαχοδημαρχος σαν τον Γκλετσο θα επανασυστησει την ΟΠΛΑ και θα μας κυνηγαει με κονσερβοκουτια. Απο κει και περα η αντιπολιτευση επελεξε τον Τζερρυ και τον Αρουλη ως βαρβατους αντρακλες. Να κατεβασει τους δημαρχους της στο δρομο για να σπασει το καπελωμα των ΚΚΕ-ΠΑΜΕ δεν το κανει. Σαν πολιτης βεβαια θα σταθω με τον Γκλετσο απο το να περιμενω την ΝΔ να ξυπνησει. Ελεος, σιγα μην περιμενουμε και την αδεια της Ρηγιλλης να αντιδρασουμε.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Επώνυμος 15/01/2011 10:46:22

          Kαλά, εδώ που τα λέμε, άλλα μας έλεγες στο άρθρο:
          Η ΝΔ δεν πρέπει να φοβάται ένα αντιμνημονιακό μέτωπο με την Αριστερά, εννοώντας το ΚΚΕ.
          Ή κάνω λάθος?

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ αλλενάκι 15/01/2011 11:03:50

            Καμία σχέση και αυτό αποτέλεσε βασική πηγή παρεξήγησης και τότε, που μου έλεγαν ότι προτείνω επανάληψη του 89 και λοιπά. Η ενότητα των αντιμνημονιακών δυνάμεων πρέπει να είναι σε επίπεδο λαϊκό. Το ΚΚΕ αποτελεί εμπόδιο για αυτό, κατά τη γνώμη μου. Θα μου πεις, ο Σαμαράς δεν είναι εμπόδιο και είναι το ΚΚΕ; Αυτό πιστεύω. Ούτε τον ΣΥΡΙΖΑ θεωρώ εμπόδιο στην ενότητα των αντιμνημονιακών δυνάμεων. Με την έννοια, όχι ότι θα υπάρξει σύμπραξη των κομμάτων, αλλά με την έννοια ότι θα υπάρξει ΑΚΗΔΕΜΟΝΕΥΤΗ αντίσταση των πολιτών, την οποία δεν θα επιχειρήσει να οικειοποιηθεί τελικά κανένας.

            Το ΚΚΕ θα επιχειρήσει, όπως το 1941-44 και πάντοτε στην ιστορία του, όχι απλώς να καπελώσει, αλλά να οικειοποιηθεί, να κάνει "δική του" κάθε αντίσταση και αν δεν είναι δική του να την υπονομεύσει. Αυτό έκανε και το 1955-59 στην Κύπρο. Όταν διαπίστωσε ότι δεν μπορούσε να κηδεμονεύσει τον Γρίβα τον πολέμησε και όταν είδα ότι δεν μπορούσε ούτε να τον πολεμήσει προσποιήθηκε ότι συντάσσεται με την ΕΟΚΑ υπονομεύοντας κατά βάθος.

            Αυτά δεν τα κάνει το απλό μέλος του ΚΚΕ, δεν τα κάνει ο απλός λαός, τα κάνουν όσοι έχουν στο μυαλό τους ως συνειδητή στόχευση την επικράτηση του ΚΚΕ και το μαρξιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας μέσω, αρχικά, της εξαθλίωσης του λαού.

            Και επειδή και το ΔΝΤ στην εξαθλίωση στοχεύει, και το ΚΚΕ στην εξαθλίωση στοχεύει (ο καθένας για διαφορετικό λόγο) δεν έχω λόγο να τους δω διαφορετικά. Το ΚΚΕ αυτή τη στιγμή είναι μάλιστα πιο επικίνδυνο, διότι το ΔΝΤ είναι πια σταμπαρισμένο ως εχθρός, ενώ το ΚΚΕ (ακόμη) δεν είναι. Προσποιείται τη φίλια δύναμη. Ο στόχος του όμως είναι κατά βάθος ίδιος με του ΔΝΤ. Να μας ελέγξει.

            Λοιπόν, και τότε και τώρα, στόχος είναι η ενότητα των λαϊκών δυνάμεων, όχι των κομμάτων.

            Αν πιστεύω ότι μπορώ να μην δώσω λευκή επιταγή στο Σαμαρά, δεν πιστεύω ότι μπορώ να μην δώσω λευκή επιταγή στο ΚΚΕ. Θα την πάρει με το ζόρι. Για την ακρίβεια: μόνο αυτό θέλει. Συνεπώς, αν μη τι άλλο, οφείλω τουλάχιστον να πω τη σκέψη μου, κι ας μην συμφωνείτε οι υπόλοιποι.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ Επώνυμος 15/01/2011 11:09:00

            Όταν φτάνεις να θεωρείς το ΚΚΕ πιο επικίνδυνο από το ΔΝΤ τότε κάπου έχεις χάσει τη μπάλα. Σε καιρούς κατοχής της χώρας υπάρχει λέξη που χαρακτηρίζει τέτοιες στάσεις και μπορώ και εγώ να κάνω ανάλογους ιστορικούς παραλληλισμούς. Ας μένει το βύσσινο όμως.

          • sawas avatar
            sawas @ Επώνυμος 15/01/2011 11:18:17

            Επώνυμε

            Αν υπάρχει κοινός παρονομαστής (κοινά αποδεκτές θέσεις) στις διεκδικήσεις τότε δεν υπάρχει λόγος περιθωριοποίησης κάποιων «κοινωνικών ομάδων» (κομμάτων).

            Τέλος επειδή δεν θα συμφωνούμε σε όλα καλό είναι να βρούμε την κοινή συνισταμένη και να προχωρούμε.

            Ο παραλληλισμός του ΚΚΕ με το ΔΝΤ είναι (κατά την γνώμη μου) άστοχος.
            Στην Κύπρο το ΚΚΚ προσπαθεί να ελέγξει τον λαό?

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ sawas 15/01/2011 11:20:20

            Εντάξει, δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα.

            Η απάντηση στο τελευταίο είναι καθαρά "ναι". Το ΑΚΕΛ σαφώς και προσπαθεί να ελέγξει πλήρως το λαό.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Επώνυμος 15/01/2011 11:29:00

            Αν στοχεύει με αυτό τον τρόπο στην εξαθλίωση κάνει τεράστιο σφάλμα.
            Συμφωνώ.
            Η εξαθλίωση είναι εδώ όμως και την έφεραν οι φούσκες και οι τράπεζες.
            Όμως για να μην κάνουμε δίκη προθέσεων του ΚΚΕ και του Σύριζα με αναγωγή σε παρελθοντολογία, αυτό που με ενοχλεί σήμερα στο ΚΚΕ είναι ο λαθρο-κεντρικός προσανατολισμός.
            Υπάρχουν ιστορικοί λόγοι για αυτό [αθεία, διεθνιστική υλιστική ερμηνεία προλεταριάτα κτλ κτλ], αλλά κατά τα άλλα, εδώ που τα λέμε, τα τελευταία 20 χρόνια τι είναι αυτό που έχει πει για τη γειτονιά μας και έχει πέσει έξω?
            Στα εθνικά ζητήματα επίσης τα χώνει.
            Αν αυτό γίνεται εξ αντανακλάσεως λόγω σοβιετικών
            πάλαι ποτέ σχέσεων και οπτικής ή αν προκύπτει από σημερινές του αναλύσεις νομίζω έχουμε κριτήριο να το φιλτράρουμε.

            Δεν ξέρω αν το ΚΚΕ έχει διδαχθεί από τα λάθη, αλλά η στάση Πάγκαλου και η έκρηξη Παπανδρέου δείχνουν ότι το θεωρούν βασικό αντιμνημονιακό πυλώνα και θα ήθελαν να το βγάλουν από τη μέση, μάλλον κηρύσσοντάς το παράνομο,
            αλλά είναι βέβαιο ότι το ΚΚΕ δεν πρόκειται να τους
            κάνει αυτή τη χάρη.

            Το ίδιο έχει επίγνωση της πολύπλοκης ούλτρα αναρχοκαπιταλιστικής κατάστασης και των ορίων του επίσης.

          • Misha avatar
            Misha @ αλλενάκι 15/01/2011 11:33:24

            σωστη-ουάνς εγκέιν- Αλλενάκι

          • sawas avatar
            sawas @ αλλενάκι 15/01/2011 11:34:58

            Σωστη η διασταση που εδωσες Αλλενακι

          • ΝΑΥΤΗΣ avatar
            ΝΑΥΤΗΣ @ αλλενάκι 15/01/2011 12:03:28

            Σωστό το @αλλενακι.
            Η δίκη προθέσεων έχει και άλλο όνομα , ΦΑΣΙΣΜΟΣ !

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ αλλενάκι 15/01/2011 12:05:59

            Δίκιο Αλλενάκι, αλλά ο προκλητικός πιά τρόπος που προσπαθεί το ΚΚΕ να προσεταιριστεί ανεξάρτητες αντιδράσεις δείχνουν και την φοβία του απέναντι σε αντιδράσεις και επαναστάσεις που δεν ελέγχει. Σε σημείο που μάλλον βοηθά το σύστημα, καμιά φορά και με λαικισμούς που δεν περίμενα και με βάζει σε υποψίες

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 15/01/2011 12:48:07

            Skeptiki, το έχει αυτό το στοιχείο είναι αλήθεια...
            Ιδεοληψία σίγουρα.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Επώνυμος 15/01/2011 11:06:08

          Επώνυμε μην ανησυχείς.
          Η Κανέλλη δεν είναι ο Λένιν, ούτε η Παπαρήγα ο Στάλιν, ούτε ο Γκλέτσος ο Νετσάγιεφ.
          Το ΚΚΕ άλλωστε έχει δηλώσει ότι δεν ενδιαφέρεται να γίνει εξουσία.
          Οπότε μην αγχώνεσαι μήπως από το κίνημα των διοδίων ξεκινήσει η δικτατορία του προλεταριάτου.
          Μέχρι Κούλη,Αβραμόπουλο,Αρη και Γιακουμάτο θα φτάσει η "επανάσταση".
          Δεν θα ριζοσπαστικοποιηθούμε περισσότερο...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Επώνυμος 15/01/2011 12:34:20

      Επώνυμε αν χρειαστεί να κάνεις τον Αθήνα -Θεσσαλονίκη 3-4 φορές σε 2 βδομάδες θα εκνευριστείς τόσο, και θα νιώσεις τόσο κορόιδο που σου δυσκολεύουν την διέλευση, σε καθυστερούν, σε βάζουν να πηγαίνεις από ένα δρόμο απαράδεκτο (ειδικά από Λαμία μέχρι Κατερίνη σπάνε τα νεύρα σου) και σου ζητάνε κι όσα τους καπνίσει καμιά φορά θα πάψεις να αναρωτιέσαι για το ρόλο του ΚΚΕ. Αν προσπαθεί η όχι να καπηλευτεί ένα κίνημα που άρχισε πολύ καιρό πρίν και θυμήθηκε να το "στηρίξει" τώρα που μεγάλωσε δεν ενδιαφέρει πιά τον πολίτη, που πρέπει να χειραγωγηθεί επιτέλους ώς πολίτης με δικαιώματα και απαιτήσεις, κι όχι ως πρόβατο. Και ο Αρχαιοπτέρυγας έχει απόλυτο δίκιο. Και επιτέλους ο αφηρημένος φόβος του πολίτη για την αντίδραση του συστήματος στην ανυπακοή του ελέγχεται με συγκεκριμένες και αιτιολογημένες δράσεις. Τίποτα από όσα γίνονται στην Ελλάδα δεν θα μπορούσανε να γίνουν αν οι πολίτες (και οι νοικοκύρηδες) δεν τα αποδεχόντουσαν σιωπηλά (από φόβο, από ιδιοτέλεια, πες το όπως θες το αποτέλεσμα είναι το ίδιο). Όσο κι αν αυθαιρετεί το σύστημα βασίζεται στη σιωπηλή "μη αντίδραση" για να τα εφαρμόσει.

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 15/01/2011 10:14:04

    Βάζεις τα πράγματα σε μια καλή σειρά και σωστή βάση . Η δημοκρατία μας πάσχει και πρέπει να αντιδράσουμε πριν είναι πολυ αργά

  6. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 15/01/2011 10:27:30

    Στο ενδιαφέρον άρθρο του Stratfor, αναφέρεται ότι οι ελίτ επειδή κίνδυνευουν, στρέφουν το ενδιαφέρον απο τα οικονομικά σε αλλα ( τρομοκρατία , λαθρομετανάστες κλπ ) . Μήπως ήρθε η ώρα να τους στρέψουμε Εμείς στα οικονομικά σηκώνοντας χρήματα απο τις τράπεζες, απιλωντας

  7. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 15/01/2011 10:35:13

    Συγνώμη διακοπή ρεύματος ... Απειλώντας ετσι το προπύργιο του συστήματος που μέχρι σημερα το στηρίζουν με το δικό μας αίμα, αντί να το στηρίξουν αυτοί ( η ελίτ ) με τα κλεμμένα ;

  8. vel avatar
    vel 15/01/2011 10:39:16

    μπορεί να αργήσαμε λίγο αλλά βάλαμε το θέμα σε σωστή βάση.
    τα διόδια είναι καραμπινάτη -αλλά συνήθης- δυσλειτουργία της Δημοκρατίας μας. Θέλω όμως να πώ και κάτι ακόμη:
    εγώ ακολούθησα το "κίνημα" (22 μήνες σήμερα) όταν διεπίστωσα ότι δεν κηδεμονεύεται απο κόμματα κλπ , ότι η λογική του εξ αρχής προυποθέτει ενημερωμένο πολίτη, ο οποίος αντιδρά στα πλαίσια της νομιμότητας και των υποχρεώσεων του και κυρίως αναλαμβάνοντας στο ΑΚΕΡΑΙΟ την ευθύνη για την πράξη μου .
    Θέλω να πώ επίσης ότι όποια άλλη κίνηση κινείται στην ίδια λογική θα με βρεί αλληλέγγυο και πάντα με καλοπροαίρετη , αισιόδοξη και "πολιτική¨ διάθεση.

  9. sawas avatar
    sawas 15/01/2011 10:45:56

    Αρχαίε, αν υπήρχε χρηστή διαχείριση το κείμενο σου δεν θα υφίστανται σήμερα.

    Το πρόβλημα δεν είναι αν θα συμμετέχεις στην λήψη απόφασης αλλά αν οι διοικούντες λαμβάνουν αποφάσεις με γνώμονα την κοινωνία και όχι άλλους σκοπούς.

    Σήμερα δεν έχουμε έλεγχο ή και αν έχουμε είναι ελλιπής, διάτρητος και αναποτελεσματικός (βλέπε πορίσματα Ρακιτζή). Η ατιμωρησία top-down είναι φαινόμενο τριτοκοσμικής χώρας. Απαίτηση πρέπει να είναι η παραδειγματική τιμωρία όσων λαμβάνουν επιζήμιες αποφάσεις. Τότε και μόνο τότε θα επέλθει μη ανάγκη έκφρασης κινημάτων (διόδια, φορτηγατζήδες, ανοικτα επαγγέλματα, μισθοί δημοσίων ιδιωτικών κτλ).

    Το κενό της έλλειψης έλεγχου και τιμωρίας οδηγεί αναπόφευκτα την κοινωνία στην κάλυψη του, υιοθετώντας πολλές και διάφορες μορφές (κίνημα, σύλλογο, πρωτοβουλίες, κτλ). Αυτή άλλοτε έχει δίκιο, μερικό-ολικό ή κινείτε σε λάθος κατεύθυνση με απρόβλεπτες συνέπιες (μπαχαλακιδες, βόμβες κτλ)

    Αν εξαλείφει λοιπόν ο λόγος, ο οποίος φέρνει τους ανθρώπους στην κινητοποίηση, τότε θα λυθεί και το πρόβλημα.

    Ο τρόπος (κατά την γνώμη μου) είναι ο διπλό-τριπλό έλεγχος κάθε απόφασης και η τιμωρία. Αν δεν γίνει αυτό, πάλι αύριο στον δρόμο θα είμαστε και εδώ θα γράφουμε για το δίκιο μας.

    Πως θα γίνει αυτό είναι ένα θέμα. Νέο Σύνταγμα? Διαχωρισμός εξουσίας? Ανεξάρτητες ελεγκτικές οργανώσεις? Δρόμοι υπάρχουν πολλοί αλλά κάποτε πρέπει να διαλέξουμε.

    Αφού όμως δεν λύσαμε μέχρι τώρα το πρόβλημα (στην πηγή του) ακολουθω και εγώ τον ίδιο δρόμο με σένα ……

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 10:46:46

    Δημοκρατια χωρις αμεση πληροφορηση/εμπλοκη των πολιτων δεν υπαρχει. Νομος #0
    Δημοκρατια με φασιστικα ΜΜΕ δεν υπαρχει. Νομος #1
    Δημοκρατικα ΜΜΕ δεν υπαρχουν. Νομος #2
    Δημοκρατικα στηριζομενη στην Εξαρτηση δεν υπαρχει. Νομος #3

    Στην πολυκατοικια που λεγεται Ελλαδα,
    Τα κοινοχρηστα τα φτιαχνει ΜΗ ΕΛΛΗΝ μηχανικος με δικους του μυστικους αλγοριθμους τυπου ΓΥΨΟΣ.
    Στο κοινοβιο που λεγεται Ελλαδα, τα κοινοχρηστα τα πληρωνουν οσοι ΔΕΝ κανουν χρηση της πολυκατοικιας.
    Ο διαχειριστης της πολυκατοικιας, ενιοτε χρεωπιστωνει τους λογαριασμους των συγγενων και φιλων του, καθως επισης δινει ρευμα και στη διπλανη, ενω μοιραζεται υστικα και τα εξοδα κηπουρου και ηλεκτρολογου.

    ΠΠ

    • vel avatar
      vel @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 11:08:10

      άρα..σηκώνουμε τις μπάρες των κοινοχρήστων!!χοχο

    • Θεωρείο avatar
      Θεωρείο @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2011 20:18:56

      Ο νόμος "Ο" (προγραμματιστής είσαι;) πρέπει να σπάσει σε δύο, (πληροφόρηση και εμπλοκή). Καλό θα ήταν να εμπλέκονταν όλοι οι πολίτες, αλλά αφενός θέλει χρόνο ο υπνωτισμένος καναπέδιος να σηκωθεί (αραχνιάσαμε, οι καιροί τρέχουν με πολλά GHz), αφετέρου δεν έχουν όλοι τον ίδιο βαθμό αντιληπτικής ικανότητας, οπότε θα υπάρχουν παρεξηγήσεις και διαφωνίες.
      Χρειάζεται μεταβατική περίοδος εκπαίδευσης πολιτών στα καθήκοντά τους, την οποία εκπαίδευση ποιος θα την κάνει; Κάθε (καλοπροαίρετος) πολιτικός χώρος θα θεωρεί την δική του πολιτική θεώρηση για ορθή και θα θέλει να την "εκπαιδεύσει" (κατά το "θα σε αυτοκτονήσω").
      Πιάσ' το αυγό και κούρευ' το!

  11. απλώστρα avatar
    απλώστρα 15/01/2011 14:03:01

    ούτε bottom-up, ούτε top-down...

    bottom-up = ανώτατο κάτω άκρο
    top-down = κατώτερο άνω άκρο

    Επί της ουσίας η απώλεια της κοινής λογικής, οφείλεται στην ταμπέλα του κτηρίου... "Φρενοκομείο", που ανθίζει λόγω έμφυτου σουρεαλισμού των ενοίκων και θράσους του διαχειριστή.