#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2009 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διχογνωμία για την μείωση του ειδικού τέλους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leon avatar
    leon 31/03/2009 16:29:33

    Καλα με τα αυτοκινητα...
    Τι να το κανεις ομως αν η βενζινη ειναι ακομα στα υψη? Πως θα το κινησεις?
    Αν εχει λοιπον τα κοτσια να κοψει τον ειδικο φορο στα καυσιμα!

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 31/03/2009 16:36:31

    Δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζετε πρέπει να δοθεί ένα κίνητρο ώστε να δουλέψει ένας κλάδος που υπάρχει καθίζηση και να μπουν νέα αυτοκίνητα στην αγορά με ότι σημαίνει αυτό για το εμπόριο το περιβάλλον και τους εργαζόμενους στον κλάδο.

  3. leon avatar
    leon 31/03/2009 16:52:38

    Κασσανδρα.
    Ολοι οι κλαδοι πρεπει να δουλεψουν στο Ελαντα.
    Γιατι ειδικα για αυτον η πρεμουρα?

  4. ataktos avatar
    ataktos 31/03/2009 17:09:16

    Ιδικά μεγάλου κυβισμού (κατοίκων βόρειων προαστίων) πρέπει να μειωθούν να τονώσουν την αυτοβιομηχανια της Δ.Ε. σωστά τώρα που έλυσαν τα προβλήματα τον κτηνοτρόφων τώρα ήρθε η ώρα για τους έμπορους …

  5. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 31/03/2009 17:17:35

    leon Says:
    March 31st, 2009 at 4:52 pm

    Γιατί είναι αυτός που πλήττετε περισσότερο... τέτοιες κινήσεις πρέπει να γίνουν και στον κατασκευαστικό κλάδο αλλά κυρίως στον τουριστικό.

  6. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 17:26:23

    Αφου τους εκραξε ακομα και ο Πρετεντερης παρε και καταλαβε το μεγεθος της ανοησιας τους....

  7. Απορων avatar
    Απορων 31/03/2009 17:29:05

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΠΙ, ΠΑΡΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ…

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/03/2009 17:51:56

    Ας το πάρουμε όλοι απόφαση.
    Αυτή είναι μια κυβέρνηση των ολίγων προνομιούχων και καρφί δεν τους καίγεται για τον απλό κόσμο,όσο κι'αν προσπαθούν να υποκριθούν για το αντίθετο.
    "Τι θέλει το πλήθος και φωνάζει?" Ρώτησε η Αντουανέτα.
    "Δεν έχουν ψωμί να φάνε"
    "Μα γιατί δεν τρώνε παντεσπάνι?!!"

  9. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 17:52:31

    Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ!
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

  10. Vass avatar
    Vass 31/03/2009 17:55:29

    Μέτρα χωρίς σχεδιασμό που περισσότερο έχουν σκοπό να τονώσουν το ηθικό όσων τα εξαγγέλουν. Το πρόβλημα δεν αφορά μόνο ότι οι περισσότεροι έχουν αναβάλει την αγορά καινούριου αυτοκινήτου, αλλά ότι τα συνεργεία από μαζικούς κατασκευαστές κάνουν μόνο τις απαραίτητες εργασίες συντήρησης.
    Ποιός καίγεται αν θα φθηνύνει η Cayenne Turbo ή η ML; Αυτός που θα την αποκτήσει δεν θα προβληματίζεται καν για το πόσο έχει το λίτρο η βενζίνη.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/03/2009 18:14:43

    Το επόμενο μέτρο για την τόνωση της αγοράς, θα είναι η δραματική μείωση του ΦΠΑ στα αυγά του οξύρυγχου, στο αυγοτάραχο, τη σαμπάνια, τα μανιτάρια τρούφες και σε άλλα είδη πρώτης ανάγκης,όπως αυτά θα καθορισθούν από κυβερνητική επιτροπή.
    Επι τέλους. Θα γεμίσει το καλάθι της νοικοκυράς!!

  12. nyfitsa avatar
    nyfitsa 31/03/2009 18:56:07

    Έχω ένα παλιό, αλλά εγγυημένο ποδήλατο. Καθημερινά το κυκλοφορώ, με πάει παντού . . ….για καμιά απόσυρση δεν ακούστηκε? Δεν θα με «χαλούσε» να πάρω και εγώ ένα καινούριο μοντέλο – με κάποιο οικονομικό όφελος.!! χα, χα

  13. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 18:57:23

    Η ουσία είναι πως αυτό είναι μείωση φόρου. Τώρα αν αυτοί που δεν έχουν να αγοράσουν γιατί στο παρελθόν φόρτωσαν τις κάρτες τους ή έχουν πάρει τόσα πολλά δάνεις και πνίγονται ας περιμένουν την Άννα Διαμαντοπούλου , να τους πεί πως το ΠΑΣΟΚ θα αυξήσει τα δημόσια έσοδα αυξάνοντας τους φόρους (το είπε εχθές στου Πρετεντέρη).

  14. kwstas avatar
    kwstas 31/03/2009 19:49:17

    giati mono 4 mhnes h meiwsh?arpaxth den einai afto?h mallon apo edw kai pera mono se sygekrimenes omades tha xarizoyn arxise h eleftehri ptwsh oti fane oti pioyne oti arpaksei o kolos stoys e

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/03/2009 20:01:30

    Απο τη στιγμη που καθιζηση εχουν παθει ολοι,πρωτα σωνουμε τους εξαγωγεις που παραγουν πλουτο στη χωρα,και μετα κοιταμε τους αλλους.
    Τα αυτοκινητα,ουτε χρειαζονται αφου ηδη ειναι παμπολλα,ουτε και προσφερουν τιποτα,αφου εισαγονται,και ετσι τιναζουν το ισοζυγιο στον αερα.
    Οσοι λοιπον βλεπουν θετικο το μετρο,ειναι απλως βοδια.
    Τωρα τι θα κανουνβ οι θιγομενοι εισαγωγεις,δε νομιζω οτι θα βγουν στη ζητα,οι δε υπαλληλοι,θα παιθουν,ο,τι θα παθουν ολοι οι υπαλληλοι προβληματικων.
    Μη μου πειτε οτι σας νοιαζουν αυτοι παραπανω απο αλλους.

  16. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 31/03/2009 21:17:03

    Άρα η διαφορά είναι ότι αλλάζει το -ε σε -αι, από ενεργητική σε παθητική φωνή. Ανορθόγραφος ο κλασσικός έλληνας.

  17. thanos avatar
    thanos 01/04/2009 05:11:13

    16-Orestios Says:
    March 31st, 2009 at 6:57 pm

    Οταν βλεπω το ονομα"Ορεστιος' αρχιζω να γελαω...

    Βρε αγορι μου εσυ χρεωστας της Μιχαλους, που ελεγε και η γιαγια μου. Θα πρεπει να σε πληρωνομε να μας διασκεδαζεις.

  18. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 01/04/2009 08:00:05

    Κατι ακουσα οτι βγηκε μια ευρωπαια επιτροπος και ειπε οτι η ΕΕ δεν εχει ειδοποιηθει για αυτη τη μειωση και οτι ΔΕΝ μπορει μια χωρα μελος να προχωρησει σε κατι τετοιο απο μονη της.
    Τι συμβαινει τελικα?
    Τοσο ασχετοι ειναι?

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/04/2009 09:58:19

    Βγηκαν αλλες ομαδες πιεσεως,και καταδικασαν το μετρο.
    Οι νοικιαρηδες,και οι μαντραδες με τα μεταχειρω.

  20. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 16:47:31

    @ 24
    Να'σαι καλά χαχανούλη