14/05/2009 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διπολική … ρευστότητα

Ρευστές απεικονίζονται οι απόψεις των ψηφοφόρων για τον Κώστα Καραμανλή και τον Γιώργο Παπανδρέου εν όψει των ευρωεκλογών, σύμφωνα με δημοσκόπηση της Metron Analysis για την τηλεόραση του ΑΝΤ1.

Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση, το 32% των ερωτηθέντων θεωρεί τον κ. Καραμανλή ως τον καταλληλότερο για να μας εκπροσωπήσει στην Ευρώπη, ενώ το 30% θεωρεί καταλληλότερο τον κ. Παπανδρέου. Την ίδια ώρα, ικανοποιημένο από τον τρόπο που ασκεί τα καθήκοντά του ο πρωθυπουργός δηλώνει το 25% των πολιτών, ενώ δυσαρεστημένο δηλώνει το 68%. Τα αντίστοιχα ποσοστά για τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ είναι 26% και 48%. Ως προς τη δημοτικότητα των δύο αρχηγών κομμάτων, ο κ. Γιώργος Παπανδρέου προηγείται με 43% έναντι 39% που συγκεντρώνει ο πρωθυπουργός, Κώστας Καραμανλής.

Η διαφορά μεταξύ των δύο μεγάλων κομμάτων φαίνεται να μειώνεται στο 3,9 % από 4,8 % που ήταν στην ίδια προηγούμενη. Τα ποσοστά είναι 29,4 με 25,5 τώρα και 29,1 με 24, 3 τότε.

Τα άλλα κόμματα (πρόθεση ψήφου) : ΣΥΡΙΖΑ 5,4 %, ΚΚΕ 6,3%, ΛΑΟΣ 4,8%, Οικολόγοι – Πράσινοι 6,2% (!!!)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. the motorcycle boy avatar
    the motorcycle boy 14/05/2009 01:11:23

    Εγώ πάντως σε αυτές τις εκλογές το δηλώνω ευθαρσώς ότι θα ψηφίσω Οικολόγους. Μέχρι σήμερα ψήφιζα Πασόκ -όχι πια.

  2. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 14/05/2009 01:45:18

    Και Ψύριζα να ψηφίσεις μέσα είσαι !

  3. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 14/05/2009 01:54:07

    Πω-πω θράσος!

  4. zapata avatar
    zapata 14/05/2009 08:48:32

    ε λοιπον όσο πάνε τα λαμόγια των εταιρειών δημοσκοπήσεων τόσο και αλητεύουν. Δε μας χ... ρε Φαναρά...

  5. alkinoos avatar
    alkinoos 14/05/2009 09:01:26

    panw apo tis 4 monades tha einai h diafora metajy pasok kai n.d ,oti kai na lene oi etaireies

  6. Θύμα avatar
    Θύμα 14/05/2009 09:58:57

    Δέν πάει καθόλου καλά η ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΑΛΥΣΙΣ όλες οι δημοσκοπήσεις της είναι σάπιες και αυτή και η προηγούμενη με το 4,8%
    Και ξαφνικά μέσα σε μιά νύχτα σάν να μας λέει μερικές δεκάδες χιλιάδες ψηφοφόροι το μετάνιωσαν, είδαν πιό ήρεμα τα πράγματα οτι το ξαφνικό κλείσιμο της βουλής ήταν κάτι το φυσιολογικό και αποφάσισαν να επαναφέρουν την ψήφο τους στην Νέα Δημοκρατία. Τώρα μπαίνουν σε καινούργιο αγώνα δρόμου μέσα σε 20 μέρες ώς τις ευρωεκλογές να φέρουν την Νέα Δημοκρατία πρώτο κόμμα.
    Λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που τους πιστεύουν.

  7. Θύμα avatar
    Θύμα 14/05/2009 10:21:26

    H Nτόρα στηρίζει σε όλα τον Καραμανλή.
    Έτσι για να το βουλώσουν μερικοί που λένε οτι τον σαμποτάρει με εσωκομματικό πόλεμο.
    http://www.apogevmatini.gr/?p=24982

  8. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 14/05/2009 10:29:26

    Πιστεύω ότι ώρα να αναλάβει ρόλο σωτήρα του έθνους ο Τρεμόπουλος, να εμφανιστεί ως ο νέος Αντρέας που θα φέρει την "πράσινη επανάσταση"....6,2%.... πιστεύω ότι το λαϊκό κίνημα των Οικολόγων που έχει ταρακουνήσει το σύστημα αλλάζει τα δεδομένα στη χώρα....άντε και κυβέρνηση....

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 14/05/2009 11:34:57

    Βρε παιδιά δεν ξέρω αυτοί οι Οικολόγοι που εμφανίστηκαν από το πουθενά τι ρόλο βαράνε αλλά ευελπιστούν να πάρουν ψήφο στη Μακεδονία;;;

    Ευελπιστούν να πάρουν ψήφο στην Ήπειρο;;;

    Έβγαινε ο Τρεμόπουλος κι έλεγε να αναγνωριστούν τα Σκόπια ως Μακεδονία, να αναγνωριστεί η γλώσσα τους ως Makedonski και στην Ήπειρο να αναγνωριστεί διεθνώς οτι οι Ηπειρώτες κάνανε Γενοκτονία των Τσάμηδων!

    Δηλαδή ούτε από τον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα φύγει κόσμος για να ψηφίσει αυτούς τους συγκεκριμένους Οικολόγους.

    Για το ψηφοδέλτιο τα είπαμε χθες. Αχταρμας διάφορων αποχρώσεων με καλλιτεχνικό άρωμα.

    Τί ευελπιστούν δηλαδή;;;

    Να φύγει ο Αγρότης των Γιαννιτσών από το ΚΚΕ, ο κτηνοτρόφος των Ιωαννίνων από το ΠΑΣΟΚ, ο ιχθυοτρόφος της Ηγουμενίτσας από τη Ν.Δ και να ψηφίσει τις περούκες του Ροζ Ντεηλι;;;

  10. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 14:27:14

    Τα μπουμπούκια μας …χαχαχαχα

  11. ! avatar