#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2014 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διπλό χτύπημα κατά της παραμονής στο Ευρώ από στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ



Διπλό χτύπημα κατά της παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ από δύο στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, την ίδια στιγμή που ο κ. Τσίπρας προσπαθεί να μας πείσει για τη στροφή του στο ρεαλισμό και την παραμονή της χώρας στο ευρώ κι όχι την επιστροφή στη δραχμή.

Μιλώντας στο Ρ/Σ Real ο Παναγιώτης Λαφαζάνης δεν απέκλεισε ακόμη και το ενδεχόμενο να γίνει συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ πριν τις εκλογές προκειμένου να αποφασιστεί τι θέλει τελικά το κόμμα. Ο επικεφαλής της Αριστερής Πλατφόρμας δήλωσε σχετικά ότι «Οι απόψεις και οι αποφάσεις λαμβάνονται στα κεντρικά μας όργανα. Τις αποφάσεις, λοιπόν, θα τις λάβουν τα κεντρικά όργανα του κόμματος, μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε και έκτακτες συνεδριακές διαδικασίες όπως κάνουμε συνήθως όταν πηγαίνουμε σε έκτακτες πολιτικές εξελίξεις και εκεί θα ληφθούν οι αποφάσεις».

Αλλά και ο Γιάννης Τόλιος, μέλος της κεντρικής επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ, μιλώντας στο κανάλι Action δηλώνει ξεκάθαρα ότι υπάρχουν κάποιοι που είναι έτοιμοι να αποφασίσουν στάση πληρωμών και να αποχαιρετήσουν την Ευρωζώνη. «Εμείς στο ΣΥΡΙΖΑ ως σύνολο, δεν λέμε πάση θυσία στην Ευρωζώνη» , δήλωσε ο Γιάννης Τόλιος. Ολόκληρη τη δήλωσή του μπορείτε να τη δείτε στο βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=4pq5YT672yA

Και το ερώτημα είναι ένα: Αφού ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει αποσαφηνίσει αν θέλει την Ευρωζώνη ή όχι πώς ο πρόεδρός του, Αλέξης Τσίπρας είναι υποψήφιος για πρόεδρος της ΕΕ; Εκτός κι αν μόλις βγούμε από το ευρώ, κηρύξουμε στάση πληρωμών και κλείσουν τα σύνορα, τότε θα γίνει πρωθυπουργός ο… Παπα – Σούρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/01/2014 19:42:15

    Ονειρο κάθε Δεξιου, να παρει μεταγραφη ο Στουρνάρας στο ΣΥΡΙΖΑ... θα εφερνε αρμονια στο πολιτικο σκηνικο , αφου ο Γ.Σ εχει μελετησει και Λενιν. Αντε... καλες ιδεες σας βαζω....

  2. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 04/01/2014 20:01:38

    Καλε, μας τρομαξατε τωρα. Ωστε ο Λαφαζανης και η "Αριστερη Πλατφορμα" (στην οποια ανηκει ο Τολιος) συζητανε για επιστροφη στη δραχμη ; Αυτο ειναι ενα καινουργιο συγκλονιστικο στοιχειο που δεν το γνωριζαμε μεχρι τωρα. Αρα ο ΣΥΡΙΖΑ (και πιο σωστα, ενα ποσοστο 27% του πρωην 7%) δεν ειναι αξιοπιστος, αρα καλα θα κανουμε να κατσουμε στα αυγα μας και να εξακολουθησουμε να στηριζουμε την Ν.Δ (και το ΠΑΣΟΚ που την στηριζει) που μας εγγυωνται την παραμονη μας στο ευρω, το οποιο λατρευουνε σαν το Αγιο Δισκοποτηρο ολοι οι γεροι κι οι γριες που τους κοβουν τις συνταξεις και το ΕΚΑΣ (σε ευρω), καθως και ολοι οι ανεργοι και ανασφαλιστοι. Αν το μονο επιχειρημα της κυβερνησης ειναι "τα κεφαλια μεσα ... για να μην χασετε τα ευρω που δεν εχετε", τοτε στις προσεχεις εκλογες η Ν.Δ εχει εξασφαλισμενο τουλαχιστον ενα 12%.

    • foros1 avatar
      foros1 @ Δαρβινος 04/01/2014 22:09:43

      φυσικα και δεν πρεπει να ειναι το μονο επιχειρημα της κυβερνησης, καθε αλλο μαλιστα.
      ομως ας εγγυηθει και το "27% του πρωην 7%" στον γερο και την γρια των 600 ευρω, οτι η τυχον "νεα" συνταξη του, οσο υψηλη και αν φαινεται σαν αριθμος, διαιρουμενη με την συναλλαγματικη ισοτιμια, δεν θα ειναι ...200 ευρω! και ο νοων, νοειτω...

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ foros1 05/01/2014 09:05:38

        Όχι βρε παιδιά, με τη δραχμή η συντάξεις θα πενταπλασιαστούν και θα γίνουν από 600 ευρό σε 3000 ... δραχμές

  3. ADASK avatar
    ADASK 04/01/2014 23:49:07

    Αναρωτιέμαι, γιατί κατηγορούμε τον ΣΥΡΙΖΑ επειδή υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στις τάξεις του. Έστω και αν αυτές αναφέρονται σε θεμελιακά ζητήματα. Αν στη ΝΔ υπήρχαν και κάποιες, έστω ασθενικες φωνές, για την περίπτωση εξόδου απο την ευρωζώνη, τι θα γινόταν? Μην ξεχνάμε ότι η Καγκελάριος μας, παραδέχθηκε την μπλόφα της, περί εκδιωξης της Ελλάδας προ τριετίας (παραδέχθηκε ότι θα διαλυοταν η ευρωζώνη). Γνώμη μου ειναι ότι εάν υπήρχαν κάποιες φωνές που έλεγαν ¨Μη μας παραζοριζετε γιατί σας χαιρεταμε άπαξ δια παντός¨, οι διαπραγματεύσεις με τα ανεκδιήγητα golden boys της τρόικα, θα είχαν τελείως διαφορετική έκβαση.
    Τέλος πάντων, ακόμα και για λόγους δημοκρατίας, δεν έπρεπε να επικρέμεται ο πέλεκυς της διαγραφής και η επίκληση της κομματικής πειθαρχίας. Και έν πασει περιπτώσει, γνωρίζω παρά πολύ καλά ότι σκέψεις για το ότι το ευρω δεν εχει αμφιμονοσήμαντη σχέση με το μέλλον μας, δεν ειναι μονόδρομος δηλαδή, υπάρχουν σε πολλούς απο εμάς......και δεν είμαστε συριζαιοι....

  4. perastikos avatar
    perastikos 05/01/2014 02:07:59

    συμφωνώ απόλυτα με τον ADASK και επαυξάνω μάλιστα!

  5. Δίχως πανί... avatar
    Δίχως πανί... 05/01/2014 15:50:15

    Μπα... Καμένο χαρτί. Στέρεψε πια από ...έμπνευση, από ιδέες και από ....επαναστατικές κυρίως προτάσεις. Τώρα καμιά ακριβοπληρωμένη θεσούλα για συνταξιοδότηση αναζητά, όπως όλοι οι βολικοί και χρήσιμοι υπάλληλοι των κατακτητών.

  6. Ατραπός avatar
    Ατραπός 05/01/2014 16:21:16

    @Μικρασιάτης

  7. Marsal avatar
    Marsal 07/01/2014 13:11:58

    Και νά'ταν μόνα αυτά; Μιλάμε οι άνθρωποι είναι ζαλισμένοι. Ακόμα δεν πιστεύουν πως από τις καταλήψεις σε διάφορα ιστορικά κτίρια είναι ένα βήμα πριν... καταλάβουν την εξουσία με την αρωγή του πάνσοφου λαού.