#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2012 23:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διπλωματικό επεισόδιο Ελλάδας - Ρωσίας για την ΔΕΠΑ



Διαστάσεις διπλωματικού επεισοδίου ανάμεσα σε Μόσχα και Αθήνα, τείνει να λάβει η υπόθεση του ενδιαφέροντος ρωσικών εταιρειών για τη ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ, ο σημερινός αποκλεισμός μιας από τους κυριότερους διεκδικητές και ο σχεδιαζόμενος, σύμφωνα με εκτιμήσεις διπλωματικών κύκλων της Μόσχας, και της δεύτερης ρωσικής εταιρείας.

Γράφαμε χτές ότι «Χοντραίνει” το παιχνίδι Ρωσίας – Αμερικής με φόντο την ΑΟΖ». Σήμερα λοιπόν, έγινε γνωστό ότι αποκλείστηκε ένας από τους κυριότερους διεκδικητές εκ μέρους της Ρωσίας, η εταιρεία Energy, επικεφαλής της οποίας είναι ο Ιγκορ Γιουσούπωφ, μεταξύ άλλων σύμβουλος του Πούτιν για ενεργειακά θέματα και παλαιότερα υπουργός Ενέργειας της Ρωσίας. Έτσι έμεινε μόνον η Gazprom Ρωσίας (και όχι η Gazprom Ελλας που ουδέποτε συμμετείχε), την οποίαν  επίσης σχεδιάζουν να αποκλείσουν, επικαλούμενοι τους αντιμονοπωλιακούς κανόνες της ΕΕ. Μια τρίτη που έχει παραμείνει και λέγεται ότι είναι ρωσική, δεν είναι ρωσική αλλά ουκρανική.

 

Όταν έγινε γνωστός ο αποκλεισμός της Energy, εκλήθη, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, στο ρωσικό υπουργείο Εξωτερικών ο Έλληνας πρέσβης στη Μόσχα, κ.Σπινέλλης. Εκεί του κοινοποιήθηκε η δυσαρέσκεια εκ μέρους της ρωσικής πλευράς και του ζητήθηκε διαμεσολάβηση «σε φιλικό επίπεδο» όπως λένε διπλωματικές πήγές

Οι Ρώσοι, κατά τους ίδιους κύκλους, είναι  πυρ και μανία με τον τρόπο που αποκλείστηκε η εταιρεία. Δηλαδή, χωρίς καμία προηγούμενη προειδοποίηση και με απαράδεκτες, κατά τη Μόσχα, αιτιάσεις.

Ειδικότερα, το Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων φέρεται να την απέκλεισε με το «επιχείρημα» ότι κατέθεσε εκπρόθεσμα την προσφορά της και ότι δεν έχει σοβαρή εγγυήτρια Τράπεζα. Η ρωσική πλευρά όμως, υποστηρίζει ότι κατέθεσε την πρότασή της στις 30 Μαρτίου, τελευταία ημέρα της προθεσμίας και ότι η εγγυήτρια Τράπεζά της είναι η «Ντόϋτσε Μπάνκ». Τράπεζα που μόνον ως «μη σοβαρή» μπορεί να την χαρακτηρίσει κανείς.

 

Ως εκ τούτου, η Energy ήδη απέστειλε εξώδικο στην Ελλάδα, όπου χαρακτηρίζει την απόφαση παράνομη, και προειδοποιεί πλέον τη χώρα μας με προσφυγή στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια. Ζητάει επίσης από την Αθήνα να διευκρινίσει πως και πότε ελήφθη η απόφαση του ΔΣ του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων.

Να σημειωθεί ότι ο πρόεδρος του Ταμείου, κ.Μητρόπουλος από προχτές (ακόμα και σήμερα) βρίσκεται στη Μόσχα. Άρα, εύλογα προκύπτουν ερωτήματα γύρω από τον τρόπο που ελήφθη η απόφαση. Εξίσου ενδιαφέρον είναι ότι μόλις χτές στην Αθήνα βρισκόταν ο Ιγκορ Γιουσούπωφ, στον οποίον όμως, δεν ανακοινώθηκε το θέμα του αποκλεισμού της Energy. Γενικότερα, όπως λέγει η ρωσική πλευρά, ουδέποτε επισήμως ή εγγράφως είχε ειδοποιηθεί η εταιρεία για τις προθέσεις του Ταμείου. Ακόμα πιο σημαντικό, σύμφωνα με πληροφορίες, είναι ότι ο Γιουσούπωφ για να κάνει την κίνηση και να εκδηλώσει ενδιαφέρον για την ΔΕΠΑ, είχε προηγουμένως πάρει προσωπικά το «πράσινο φώς» από τον Πούτιν και τον Μεντβέντεφ.

H ρωσική πλευρά απέστειλε επίσης επιστολές στον Ράϊχενμπαχ και την Τροϊκα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 12/04/2012 00:15:17

    Αρχίσανε τα όργανα για τα καλά...
    Τέτοιες πραξικοπηματικές ενέργειες, 24 ημέρες πριν τις εκλογές είναι εξαιρετικά... επικίνδυνες....
    Δεν πρέπει να δώσουν εξηγήσεις γιατί έγινε αυτός ο αποκλεισμός προκαλώντας την οργή των Ρώσων???
    Τί είναι αυτά τα πράγματα???

    Πουλημένα τομάρια... μέχρι τελευταία στιγμή θα προσπαθείτε να διαλύσετε τα πάντα....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Mara 12/04/2012 00:27:06

      το antinews έγραψε πριν από μερικές μέρες ότι αυτός είναι και στην ΕπιτροπήΑποκρατικοποιήσεων και στην Κάντωρ (σύμβουλοι επενδύσεων, με ενδιαφέρον για το ΗΕΛΙΟΣ)

      Το φυσικό αέριο είναι ανταγωνιστικό προϊόν του Ήλιου, το ρώσικο φυσικό αέριο είναι δυό φορές ανταγωνιστικό και κάνει τζιζ...

      Αυτοί επιδιώκουν να δημιουργήσουν μονοπώλιο και να εξαρτώμεθα μόνο από τον Ήλιο (ώστε να ακριβύνει και άλλο το κόστος της ΔΕΗ γιατί η ΔΕΗ ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΤΙΣ ΑΠΕ) και μιλάνε για "μονοπώλιο από τους Ρώσους"!!!

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Mara 12/04/2012 00:32:26

      Γιατί πρέπει να δεχτούμε οτι έχουν δίκιο οι Ρώσοι Μάρα;
      Ας ερευνηθεί πρώτα η υπόθεση.Στο κάτω-κάτω έχει απομείνει,μέχρι στιγμής,Ρωσική εταιρεία στον διαγωνισμό.Είναι πολλά τα λεφτά για να έχουμε ως μοναδικό κριτήριο την ορθοδοξία!

      • Μάνια avatar
        Μάνια @ Ιωάννης33 12/04/2012 02:28:22

        Γιατι συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια κ Ιωάννη
        Ετσι απλα
        Και μακαρι καποιοι να εβαζαν την Ορθοδοξια εστω και ως κριτηριο
        συνεργασιων και σχεσεων
        Θα πηγαιναμε πολυ μπροστα
        ΑΝ με εννοείτε!

      • juliet avatar
        juliet @ Ιωάννης33 12/04/2012 07:48:38

        Kαλημέρα ,
        κ.Γιάννη πολύ της δικαιοσύνης και της νομιμότητας σε βρίσκω.Τα καλόπαιδα τα έχουν μάθει αυτά και τα παίζουν στα δάκτυλα ,κ.Γιάννη μαααας.Εμείς ποτέ δεν είχαμε μοναδικό κριτήριο την ορθοδοξία ,την παραδοπιστία και την κερδοσκοπία θα έννοεις.Ξέρεις τι σημαίνει ΔΕΠΑ; εκεί ήτανε και ο Μωραΐτης συνδικα ληστής.

        • Ιωάννης33 avatar
          Ιωάννης33 @ juliet 12/04/2012 11:29:22

          Καλημέρα,
          δεν είπα εγώ ποτέ οτι είμαι με τους άλλους!
          Εχεις όμως δίκιο,έχω ένα θέμα με τις στροφές.Προτιμώ την ηλιόλουστη ευθεία στις αποφάσεις μου.Συνήθως το πληρώνω,στην Ελλάδα είμαστε.Μακάρι σιγά-σιγά τα καλόπαιδα αυτά να απομακρυνθούν

          • juliet avatar
            juliet @ Ιωάννης33 12/04/2012 11:56:38

            Μη το πάρεις αρνητικά ...δεν εννοούσα σένα αποκλειστικά ,ήθελα να πω για κάποιους που μας έκαναν τους ηθικούς για ν΄αποδειχθούν ..συν τοις άλλοις και βλάκες.Οι πασοκ έχουνε σφραγίδα ,με τη βούλα,πάντα πράσινη βέβαια.

      • Mara avatar
        Mara @ Ιωάννης33 12/04/2012 08:06:43

        Καλημέρα σε όλους!

        Ιωάννη, δεν θεωρώ δεδομένο τίποτα...
        Άν όμως με "συνοπτικές" διαδιακασίες... έγινε ο αποκλεισμός, επικαλούμενη η επιτροπή χψ... λόγους που δεν στέκουν και τόσο, είναι περίεργο...
        Πρέπει να δωθουν κάποιες εξηγήσεις, για να ξεκαθαρίσει το θέμα.
        Σίγουρα όμως είναι δεδομένο, ότι οι Αμερικανοί κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να αποκλείσουν τους Ρώσους γενικότερα....
        Όποτε εκ των πραγμάτων υπάρχει και η σχετική προκατάληψη.....

        Άς μας διευκρινήσει κάποιος που γνωρίζει, πώς γίνεται η διαδικασία?
        π.χ από κάθε ενδιαφερόμενη χώρα πόσες εταιρείες έχουν δικαίωμα συμμετοχής?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Mara 12/04/2012 11:04:21

          Πως γίνεται να συνεχίζουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας εμείς οι Έλληνες όταν ξέρουμε ποιες διεθνείς επαφές ώθησαν τους πέραν του Ατλαντικού και έριξαν τον ΚΚ με απειλή της ζωής του. Το ίδιο έργο συνεχίζεται. Δεν έχουμε δικαιολογίες πλέον...

        • Ιωάννης33 avatar
          Ιωάννης33 @ Mara 12/04/2012 11:24:53

          ακριβώς αυτό είπα.Δεν ξέρουμε με ποιες διαδικασίες έγιναν οι προσφορές και οι αποκλεισμοί.Ας ερευνηθεί πρώτα και μετά ευχαρίστως κατηγορούμε.

      • Παναγιώτης avatar
        Παναγιώτης @ Ιωάννης33 14/04/2012 11:41:51

        Αγαπητέ φίλε Γιάννη, τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. Κανείς δε λέει να δώσουμε γη και ύδωρ στη μια πλευρά. Ομως εδώ καποιοι εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα! Πρέπει να αντιδράσουμε με κάθε τρόπο, ο καθένας μας όπως μπορεί. Το ξεπούλημα έχει ξεπεράσει πια τα όριά του. Από κάποιους που μας κουνάνε και το δάκτυλο.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Mara 12/04/2012 02:26:50

      Οντως αρχισαν τα οργανα Μαρα!
      Αλλα απο ποιον;
      Μηπως τ αρχισει ο ΠΟυτιν και αρχισει και ριχνει σφαλιάρες συγχρόνως και συνέλθουνε!


      ΕΠΙΣΗΣ
      "H ρωσική πλευρά απέστειλε επίσης επιστολές στον Ράϊχενμπαχ και την Τροϊκα"

      ΠΟλυ καλα εκανε!
      Παντα τετοια!
      κ Σαμαρα συνεχιστε την εξωτερικη πολιτικη του κ Καραμανλη
      και δεν θα βγειτε χαμενος 'και προπαντως η χωρα!

      • Mara avatar
        Mara @ Μάνια 12/04/2012 08:20:17

        Μάνια,

        Χοντρά παιχνίδια... που χρήζουν ιδιαίτερων και λεπτών χειρισμών....
        Επειδή όμως είναι εξέλιξη της τελευταίας ώρας.... σίγουρα έχει να κάνει ότι δεν πετύχανε... την αναβολή των εκλογών.
        Η προκήρυξη των εκλογών, μάλλον μπουρδούκλωσε τα πράγματα και γίνονται αυτές οι περίεργες κινήσεις....

  2. zame avatar
    zame 12/04/2012 01:14:37

    Δικαιο γιατι να μην ειναι η απαλλαγη απο την οποια εξαρτηση?..ποσο μαλλον & μονοπωλιακη...

  3. juliet avatar
    juliet 12/04/2012 07:24:34

    Kaλημέρα,
    ο υπεύθυνος υπουργός είναι ο Παπακωνσταντίνου; Χθες συνάντησα κάποια που γνωρίζει καλά τα θέματα του υπουργείου του ,ένεκα συνεργασίας με μηχανικούς και πράσινες ''κολοκυθίες'' ,δεν μπορώ να πω τι μου έλεγε .Και τι είναι γι΄αυτούς όλους που τόσα χρόνια διαβάσουν ''κλειστούς'' διαγωνισμούς απ΄έξω και ανακατωτά να φτίαξουν και άλλον έναν;
    Τελευταία στιγμή ,θα κοιτάξουν να παίξουν και να κερδίσουν .Πρέπει να καταλάβουμε δεν είμαστε τίποτε γι΄αυτούς .Είμαστε ένα τάβλι που το απολαμβάνουν κτυπώντας μας σαν πούλια ,δυνατά και με μανία.

  4. Pluto avatar
    Pluto 12/04/2012 08:53:31

    Ο Παπακωνσταντίνου καί το ΠΑΣΟΚ εκτελούν μέχρι τελευταίας στιγμης εντολές.Εχουν πολλούς εντολείς αλλά φαίνεται ότι εν προκειμένω εκτέλεσαν εντολές Μόρνινγκσταρ.
    Η διάβρωση του Ελληνικού πολιτικού συστήματος αλλά καί των στελεχών της διοίκησης από ξένες Υπηρεσίες είναι επιπέδου μπανανίας της Κεντρικής Αμερικής....
    Bαρύτατο,σισύφειο έργο έχει να επιτελέσει ο Σαμαράς....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Pluto 12/04/2012 11:05:39

      Σωστός!

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 12/04/2012 08:57:39

    Οποιος δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει ΠΑΣΟΚ κ´ διαπλοκή διαβάζει αλλα σάιτ,Καλημέρα σε όλους

    • juliet avatar
      juliet @ Διηνεκης 12/04/2012 11:08:56

      Διηνέκη,
      καλημέρα από τη συνεφιασμένη Αθήνα....σήμερα δεν έχεις παράπονο ,περίμενα να συνεφιάσει:).

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ juliet 12/04/2012 11:38:25

        Εδώ να δεις τι κρύο έχει θα βγάλω φακιδες απο το κακό μου

        • juliet avatar
          juliet @ Διηνεκης 12/04/2012 11:48:04

          Που είσαι; η κόρη μου είναι Ελβετία..πονάει αλλά τι να γίνει.

          • Διηνεκης avatar
            Διηνεκης @ juliet 12/04/2012 13:32:15

            Dusseldorf

  6. Όλγα avatar
    Όλγα 12/04/2012 10:00:44

    Νομίζω ότι δώσαμε και δίνουμε ακόμα πάρα πολλά λεφτά, μίζες, αμυντικά συστήματα και υπερβολικούς τόκους στη Γερμανία, η οποία θέλει να κυριαρχεί στις αδύναμες χώρες και ειδικά στην Ελλάδα. Με τη Ρωσία γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε μία δουλειά? Και ο Καραμανλής έφυγε σαν τον κλέφτη και δεν υπέγραψε την ενεργειακή συμφωνία! Είμαστε Ορθόδοξοι Έλληνες - Ρώσοι και είμαστε αδέλφια! Με τους Γερμανούς δεν αισθανόμαστε αδέλφια, αλλά "γείτονες υποβαθμισμένοι με προηγούμενες οικονομικές διαφορές!" Οι Ρώσοι θα μας εξασφαλίσουνε και την υγεία των συνόρων μας με την Τουρκία και την Κύπρο πράγμα που δεν κάνει η Γερμανία. Μόλις προχθές ο Πούτιν "μάλωσε" τον Ερντογάν, για το ότι δεν αναγνωρίζει το Κυπριακό κράτος, το οποίο είναι κράτος υπό Τουρκική Κατοχή αναγνωρισμένο μόνο από την Τουρκία του είπε! Οι Γερμανοί από την άλλη, αποδείχθηκαν "ασυνεπείς" με τις οικονομικές αποζημιώσεις που μας χρωστάνε και το κατοχικό δάνειο, από τον Β' Π.Π. ενώ παράλληλα οι ίδιοι, έχουνε φοβερές απαιτήσεις για πληρωμές δικών τους εταιρειών - πιστωτών, έναντι στις συνταγματικές υποχρεώσεις του ελληνικού κράτους να πληρώσει μισθούς και συντάξεις στους έλληνες πολίτες! Έναντι στο κοινωνικό κράτος! Μας εκβιάζουν εξάλλου ότι θα χρεωκοπήσουμε συνέχεια και ότι θα βγούμε από το Ευρώ! Καθημερινά! Μας παίρνουν την εθνική ανεξαρτησία και μας λένε τι πρέπει να ψηφίσουμε! Μας δίνουν λεφτά με το σταγονόμετρο και μας ζητάνε συνέχεια κάτι καινούργιο απειλώντας μας! Μία δόση, δέκα σφαλιάρες! Κάνουμε ένα βήμα μπροστά και 20 βήματα πίσω! Μου φαίνεται ότι οι Γερμανοί το έχουνε παρακάνει! Και από την άλλη απορούνε γιατί οι έλληνες έχουνε αντιγερμανικά αισθήματα! Μας φέρνουνε στη μνήμη την κατοχική περίοδο και οι έλληνες αγανακτούμε! Πρέπει να μπει κι ο Πούτιν στο ενεργειακό παιχνίδι αποφασιστικά, για να τους συμμαζέψει λίγο! Το πιστεύω ακράδαντα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Όλγα 12/04/2012 11:09:58

      Πολύ σωστή Όλγα. Ο Πούτιν έχει αρχίσει επί ΚΚ το παιχνίδι αλλά το έκοψε ο ΓΑΠ και οι συνεργάτες του. Πρέπει να βρεθεί πρωθυπουργός Έλληνας για να συνεχίσουν. Δυστυχώς ο λαός κοιτάει το χρήμα πρώτα κι όχι τα εθνικά ζητήματα και τη διεθνή κατάσταση που είναι η κύρια αιτία της πτώχευσής μας λόγω των πρακτόρων που μας έφερναν να κυβερνήσουν με το ζόρι τόσα χρόνια με την πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ...

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Όλγα 12/04/2012 11:40:48

      Εγω πάλι Όλγα γιατί αισθάνομαι πολυ κοντά με τις γερμανιδες;;;;;

      • juliet avatar
        juliet @ Διηνεκης 12/04/2012 11:50:21

        Ενεκα κρύου......χαχαχα,κατάλαβα που βρίσκεσαι.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/04/2012 10:37:07

    ''Ως εκ τούτου, η Energy ήδη απέστειλε εξώδικο στην Ελλάδα, όπου χαρακτηρίζει την απόφαση παράνομη, και προειδοποιεί πλέον τη χώρα μας με προσφυγή στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια. Ζητάει επίσης από την Αθήνα να διευκρινίσει πως και πότε ελήφθη η απόφαση του ΔΣ του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων''.Το εχουμε ξαναπει οτι τα ΔΣ των Οργανισμων δεν ειναι διακοσμητικα εχουν εξουσια και ευθυνες για ο,τι πραττουν !Στο ΔΣ του Ταμειου Αποκρατικοποιησεων η ΝΔ εχει βαλει εναν Βαρθολομαιο ως μελος .Τι κανει αυτος εκει ?Τι ψηφιζει ?Δυο τινα συμβαινου η ειναι ανιδεος η παριστανει την γλαστρα του Μητροπουλου και του Κουκιαδη του Μπενοφιλου !Οποιο και να συμβαινει η ΝΔ εισπραττει την αρνητικη κριτικη !

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ραβινος 12/04/2012 10:45:53

      Γιατί η ΝΔ εισπράττει την αρνητική κριτική; Δεν αποδεικνύεται αντιθέτως η αφερεγγυότητα όλων των άλλων; Ο Σαμαράς δεν άνοιξε τον δρόμο στους Ρώσους; Ποιοί προσπαθούν να τον κλείσουν;Να σκεφτόμαστε και λίγο αγαπητέ ρεβίνε

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ραβινος 12/04/2012 11:11:18

      Αν με τόσο θολωμένο μυαλό ψηφίσουμε στις 6/5/2012, δεν περιμένω κανένα καλό...

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ Ραβινος 12/04/2012 12:06:27

      Αγαπητέ Ραβίνε,
      σε κάθε διαγωνισμό του Δημοσίου υπάρχει μια επιτροπή που "ελέγχει" τα δικαιολογητικά συμμετοχής στον διαγωνισμό. Η δουλειά της είναι πάρα πολύ απλή.
      Σκοπός της είναι να ελέγξει αν λείπουνε δικαιολογητικά, εγγυητικές, υπογραφές κλπ
      Εάν τα παραπάνω είναι με "ποινή αποκλεισμού στην διακήρυξη", η εταιρεία απλά αποκλείεται.
      Φυσικά την τελική απόφαση αποκλεισμού την επικυρώνει το ΔΣ.
      Το ΔΣ όμως ΔΕΝ μπορεί να κάνει τίποτε σε αυτή την φάση, εάν όλα έχουν γίνει ΝΟΜΟΤΥΠΑ.
      Αυτή είναι η ΑΘΩΑ φάση του διαγωνισμού ..
      Τα "πονηρά" αρχίζουν αργότερα στις "τεχνικές προδιαγραφές και στις βαθμολογίες".
      Προφανώς οι εταιρίες που αποκλείστηκαν θα πρέπει να "ψάξουν για ευθύνες" στα Ελληνικά Νομικά Γραφεία που "επιβλέψανε" τον φάκελο συμμετοχής τους.
      Κάτι μου λέει ότι όλη την "φασαρία" στο διαδίκτυο την δημιουργήσανε αυτά τα γραφεία για να "κρύψουν" τις ευθύνες τους ...

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/04/2012 12:01:30

    Εντελώς συμπτωματικά, μόνο οι ρωσικές εταιρείες δεν πληρούν τις προϋποθέσεις....

  9. alex23 avatar
    alex23 12/04/2012 13:20:53

    νομιζω οτι προσφατα υπηρξε δηλωση-προτροπη απο αμερικανικους κυβερνητικους, οτι δεν ειναι καλο για την ελλαδα να συνεργαστει με την ρωσια σε θεματα ενεργειας.. μαλλον οι δικοι μας ειναι καλα παιδια και κανουν οτι τους λενε..ισως τελικα η μη επισκεψη πουτιν να ηταν μεσα στο κλιμα αυτο..

    και φυσικα οι ρωσοι δεν ειναι καλυτεροι απο τους αμερικανους, ελεγχο ενεργειακων πηγων θελουν ολοι..
    το θεμα ειναι απο τις διαπραγματευσεις να πλουτισει η ελλαδα και οχι καποιες οικογενειες και μερικοι πολιτικοι που δρουν ως μεσιτες οπως γινεται μεχρι σημερα..

  10. Ολγα Παπα avatar
    Ολγα Παπα 13/04/2012 13:46:41

    Αν είναι υπεύθυνος ο Παπακωνσταντίνου για την υπογραφή του στη "συμφωνία της ντροπής" τον Μάιο του 2008, είναι άλλο τόσο υπεύθυνος για τις ενεργειακές συμφωνίες - δαπάνες - οικονομικές δεσμεύσεις, άγρια μέτρα λιτότητας στον ελληνικό λαό και για τον αποκλεισμό των Ρώσων από το "παιχνίδι" της ενέργειας!
    Αυτός δεν θα τιμωρηθεί? Ο ίδιος παραπονείται ότι δεν μπορεί να πιεί καφέ έξω με την γυναίκα του! Εμείς όμως πληρώνουμε τις δικές του ανέσεις! Και όλων των άλλων "θηρίων της διαφθοράς". Θέλουμε κι εμείς "άνεση" με τις τιμές του πετρελαίου και του φυσικού αερίου που εκτοξεύτηκαν στα ύψη και δεν μπορούμε να ζεσταθούμε οικονομικά! Δεν μπορούμε να ζήσουμε με αυτήν την ακρίβεια! Η τιμή του μαύρου χρυσού θα πάει ... στα ουράνια ενώ έχει ήδη καταγραφεί αύξηση της τιμής του πριν την έναρξη του εμπάργκο στο Ιράν! Κι εμείς οι έλληνες, μπορούμε να πληρώνουμε πιο οικονομικά και το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο αφού θα είμαστε πλέον, μία από τις χώρες Παραγωγής Ενέργειας και φυσικού ορυκτού πλούτου! Η Κύπρος και η Ελλάδα! Οι Ρώσοι μπορούνε να μας βοηθήσουν επειδή έχουμε κοινά συμφέροντα ως γείτονες χώρες! Κι επειδή είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί. Εύχομαι, να μην εξελιχθούμε όπως άλλες χώρες στη Μεσόγειο, ερείπια, για τα "ενεργειακά συμφέροντα" και να μπορούμε να ζούμε ήρεμα και Ανεξάρτητα! Εύχομαι αυτή η Ελλάδα των Μεγάλων Ενεργειακών Συμφερόντων, να μετατραπεί σε μιά Ελλάδα Ελεύθερη, Δημοκρατική και Φιλοσοφημένη! Με τη "Θεία Δίκη" να τιμωρεί τους "παραβάτες" και με την Ανάσταση της Δημοκρατίας σε Ανατολή και Δύση! Αυτή είναι η ευχή μου για το Πάσχα 2012. Καλή Ανάσταση Ελληνόπουλα!