10/09/2008 02:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διπλωματική διένεξη Ελλάδας – Αλβανίας για τα νεκροταφεία;

Η εβδομαδιαία αλβανική εφημερίδα «Χάρτης» ισχυρίζεται οτι το ζήτημα των τεσσάρων νεκροταφείων Ελλήνων στρατιωτών που έπεσαν κατά τον Ελληνοϊταλικό πόλεμο, έχει εξελιχθεί σε μείζον θέμα των ελληνοαλβανικών σχέσεων. Η Ελλάδα προτίθεται να αναλάβει την φροντίδα των τεσσάρων νεκροταφείων. Με δεδομένη όμως την απροθυμία της κυβέρνησης των Τιράνων, η οποία θεωρεί τα ελληνικά αιτήματα περίπου ως .. «εισβολή», η Αθήνα απειλεί τώρα να μπλοκάρει την επικύρωση από την ελληνική Βουλή της Συμφωνίας Σύνδεσης της Αλβανίας με την Ευρωπαϊκή Ένωση, γράφει η εφημερίδα. Σύμφωνα με την ίδια, το θέμα απειλεί να πάει «ανεξέλεγκτες πολιτικές διαστάσεις».

Το θέμα εκτός από τις τεχνικές – κατασκευαστικές διαστάσεις έχει και πολιτικές, καθώς η κυβέρνηση των Τιράνων φοβάται τις αντιδράσεις της αντιπολίτευσης και των ΜΜΕ. Αυτό επειδή μερικοί στην Αλβανία θεωρούν ότι οι τάφοι χρησιμεύουν μόνο για να «σπρώξουν λίγα χιλιόμετρα τα σύνορα με την Ελλάδα»(!!!)

Η εφημερίδα καταλήγει με την εκτίμηση ότι το νέο διπλωματικό επεισόδιο προστίθεται σε μια μακρά λίστα προηγουμένων μεταξύ των δύο χωρών. Ωστόσο, ο Αλβανός πρωθυπουργός, Σαλί Μπερίσα, εξακολουθεί να θέλει να διατηρήσει καλές σχέσεις με τον "φίλο" του τον Καραμανλή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 10/09/2008 02:48:36

    η Ελλάδα, αν θέλει να είναι/γίνει ισχυρό κράτος, που να εμπνέει σεβασμό, οφείλει να υπερασπίζεται ό,τι θεωρείται συμφέρον της χωρίς να τη νοιάζει αν θα την δει η κάθε Αλβανία ως μπαμπούλα και σε κάθε θέμα που προκύπτει να προσπαθεί να αποκομίσει τα μέγιστα.

    η Ελλάδα έχει κάθε δικαίωμα να τιμήσει και να φροντίσει τα νεκροταφεία των στρατιωτών της που την υπεράσπισαν απέναντι σε δύο υπερδυνάμεις κατά τον ΒΠΠ, όπου κι αν βρίσκονται αυτά.

    δεν έχει ''συμπεριφέρεται σαν μικρό παιδί'', ''είναι μπαμπούλας'' και άλλα τέτοια.
    αυτά είναι αστειότητες.

    αν το βέτο για την ευρωπαική ένταξη των εκάστοτε αντιπάλων της είναι ένα από τα διαπραγματευτικά όπλα της Ελλάδος, τότε πολύ καλά κάνει και το χρησιμοποιεί όποτε χρειάζεται.
    αν χρειαστεί, ναι θα φανεί και μπαμπούλας.

    εγώ ως Έλλην κοιτώ τα συμφέροντα της πατρίδας μου και ελάχιστα με ενδιαφέρει αν θα...παρεξηγηθούν οι Αλβανοί!



    μάλιστα μία πρότασή μου είναι η εξής:
    θα μπορούσαμε αν συνεχιστεί αυτήν η διενεξούλα να ισχυριστούμε ενώπιον των υπόλοιπων Ευρωπαίων οτι η Αλβανία είναι το μοναδικό κράτος που ενώ συνεργάστηκε με τον φασιστικό Άξονα, αρνείται να βοηθήσει έναν από τους Συμμάχους(την Ελλάδα) να τιμήσει τους νεκρούς που πολέμησαν τον Άξονα.

    έχουμε και ηθικά ερείσματα σε αυτήν την υπόθεση.

  2. aionios avatar
    aionios 10/09/2008 09:39:32

    Μόνο η συνέπεια λόγων και έργων μπορεί να εμπνέει σεβασμό σε φίλους και εχθρούς.
    Δηλαδή πρέπει να έχουν όφελος οι Αλβανοί για να μην οργώσουν τα νεκροταφεία των Ελλήνων πεσόντων στη Β.Ήπειρο?
    Οι γείτονες δεν υπολογίζουν τη χώρα μας γιατί ξέρουν ότι οι πολιτικοί μας δεν πολυασχολούνται.
    Και ότι προτεραιότητα τους είναι οι προσωπικές τους υποθέσεις.

  3. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 10/09/2008 11:27:11

    Πολιτική πάνω στα κόκκαλα αγωνισθέντων για τα Πάτρια Εδάφη.
    Εκεί καταντήσαμε.

  4. anetos avatar
    anetos 10/09/2008 11:40:08

    H Αλβανια ετσι και αλλιως εχει καμια δεκαπενταρια
    χρονια ακομα για την ΕΕ .Η Ελλαδα ομως πρπεπει να χρησιμοποιησει τον διαλογο για να πισει ολους αυτους τους Γειτονες για τις καλες της προθεσεις αλλα και την σταθεροτητα της σε καθε τι που εχει σχεση με την αξιοπρεπεια της και τις αξιες της που ειναι και ευρωπαικες αξιες . Το προβλημα ειναι ποιος απο τους Ελληνες πολιτικους μπορει να πισει ? διοτι εμας (στο εσωτερικο) δεν υπαρχει κανενας

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/09/2008 19:10:01

    "Ψωμί δεν έχουμε τυρί ζητάμε"

    "Ο ύπνος θρέφει μάγουλα και ξεγυμνώνει κώλους"

    ΠΠ

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/10/2008 09:08:11

    Πάνε καλά οι Αλβανοί που ούτε τα νεκροταφεία δε μας αφήνουν να φτιάξουμε? Αυτό είναι ανηθικότητα.

  7. nikiplos avatar
    nikiplos 28/10/2008 11:01:47

    Εντάξει, αυτά έχουμε για την ώρα αυτά χρησιμοποιούμε... όσο για την Αλβανία, συμμετέχει κανονικά στις επιχειρήσεις των Αμερικανών...
    Το καλοκαίρι που βρέθηκα στη Βοσνία, και στο Κοσσυφοπέδιο, είδα το εξής παράδοξο... χωριάτες ντυμένους με ρούχα που έφεραν έντονα σήματα των ΗΠΑ και σημαίες στα αυτοκίνητά τους... Επίσης είδα, Στρατιώτες των ΗΠΑ, ντυμένους με τα χρώματα του Αλβανικού στρατού, μάλιστα, συνομίλησα και με κάποιους και είχε πλάκα...

    Είμαστε μόνο κατ' όνομα Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά δεν έχουμε κι άλλα όπλα να πιέσουμε... Την ΕΕ. Ειδάλλως πως θα πιέσουμε? με τα πενιχρά και οικονομικά ασύμφορα και της πλάκας όπλα μας?

    Αν είμασταν Ισραήλ, ναι. Αλλά ας μην σκεπτόμαστε με ονειρώξεις... Δεν είμαστε Ισραήλ. Είμαστε η Ελλαδίτσα... όλων εμάς που πάρακαλάμε να μην πάνε τα παιδιά μας στρατό, που στέλνουμε τους άεργους φαντάρους 5ετίας για να "τονώσουν" την ύπαιθρο, και που τέλος, από απόψεως στέλεχών ΕΔ, είμαστε πολύ πίσω, αφού για άνοδο στην επετηρίδα, απαιτείται πολιτικό κυβερνητικό μέσον και όχι ικανότητες...

    Όσοι ντρέπονται για τη συμπεριφορά αυτή, καλύτερα πριν το παίξουν παλληκαράδες να κοιτάξουν λίγο γύρω τους, γιατί μπορεί να φάμε καμιά δυνατή σφαλιάρα...