12/04/2009 17:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διμέτωπος Αλαφούζου

Πριν από τις εκλογές του 2004 ο άξονας Βαρδινογιάννη - Αλαφούζου (με αιχμή την «διαπλοκή» και τον Σ. Κόκκαλη) αποτέλεσε τον βασικό πυλώνα στήριξης της ΝΔ και του Κώστα Καραμανλή στην πορεία τους προς την εξουσία.

Σήμερα όμως η συμμαχία αυτή όχι μόνον δεν υφίσταται, αλλά ο κ. Αλαφούζος δείχνει να έχει περάσει στο αντίπαλο στρατόπεδο, γεγονός που στοιχίζει πολύ στην κυβέρνηση και όχι μόνο επικοινωνιακά. Οι παλαιότεροι για παράδειγμα θυμούνται τον ρόλο που είχε παίξει παλαιότερα το συγκρότημα Αλαφούζου εναντίον της κυβέρνησης Μητσοτάκη.

Οι αφορμές για να «απασφαλίσει» ο κ. Αλαφούζος ήταν, όπως λέγεται, αρκετές. Αλλά όπως έχουμε επισημάνει κι εδώ, φαίνεται να έχει δυσαρεστηθεί κυρίως από την στήριξη που προσφέρει η κυβέρνηση σε ανταγωνιστικά εκδοτικά σχήματα, όπως το συγκρότημα Κουρή (Real News κλπ) και η κ. Γ. Αγγελοπούλου. Ενώ η δυσαρέσκειά του με τον όμιλο Βαρδινογιάννη έχει ως αφορμή τις καλές σχέσεις που παραδοσιακά έχει ό όμιλος με το συγκρότημα Κουρή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΩΣΣΙΑ avatar
    ΡΩΣΣΙΑ 12/04/2009 17:42:42

    ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/04/2009 17:52:00

    Επειδή ως αφελής δεν καταλαβαίνω τις σκοπιμότητες των ΜΜΕ, τι σχέση έχει η πολιτική στάση του Αλαφούζου με αυτή καθ΄εαυτή την έρευνα?
    Η ίδια εταιρία δεν ήταν που έπεσε μέσα , περισσότερο από κάθε άλλη, στις δυο τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις?

  3. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/04/2009 18:23:51

    όπως ακριβώς τα λες είναι τρία πουλάκια. Συγκεκριμένα πρόεβλεψε ακριβώς τις αναμετρήσεις του 2004 και του 2007.

  4. Le canard avatar
    Le canard 12/04/2009 18:25:33

    Αρχικώς στήριζε Καραμανλή. Κατόπιν το Αλαφουζέϊκο έκανε "αραβώνα" με τον εφοπλιστή Μαρινάκη, γνωστό για τις σχέσεις του με το Μητσοτακέϊκο. Εκτοτε έγινε εμφανέστερη η αλλαγή στάσης και η στήριξη προς την Ντόρα. Παράλληλα επελέγη ο Παπαχελάς να αναλάβει διευθυντής. Καραμπινάτος "Δημοκρατικός", αρχικώς στήριξε Χίλαρι, αλλά όταν διαπίστωσε ότι χάνει το χρίσμα των Δημοκρατικών για την προεδρία -δεν πειράζει- στήριξε και στηρίζει Ομπάμα. Γνωστός για τις φιλοφρονήσεις της κ.Ολμπράϊτ (Αλέξις), την προβολή του κ.Χόλμπρουκ (σύμβουλος Χίλαρι, ειδικός απεσταλμένος επί Κλίντον στη Γιουγκοσλαβία, τώρα στο Αφγανιστάν), την στήριξη στον κ.Μπέρνς (πρώην πρέσβης στην Ελλάδα, ταξιδιωτική οδηγία με αφορμή τη στάση των Ελλήνων στους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς στη Γιουγκοσλαβία, κ.ο.κ.). Ε,βγάζει μάτι το Αλαφουζέϊκο. Ασε τους "εκσυγχρονιστές" που έχει μαζέψει η Καθημερινή. Κάτι "μπουμπούκια" που πιστεύουν και το γράφουν δημόσια ότι η καταστροφή στη Σμύρνη ήταν συνωστισμός.

  5. Σαύρας avatar
    Σαύρας 12/04/2009 20:08:52

    Οι περιβόητες "αναγωγές" που κάνει αυτή η εταιρεία είναι αντι-επιστημονική μέθοδος, δεν στηρίζεται πουθενά και γίνεται αποκλειστικά για να ευαρεστήσει τους ημι-αγράμματους αναγνώστες που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν, και άρα είναι ευάλωτοι στις εντυπώσεις από τα ΜΜΕ. Είναι τόσο πολλές οι προϋποθέσεις των αναγωγών που καθίστανται παράγοντας σφάλματος.

  6. Underdog avatar
    Underdog 12/04/2009 21:37:00

    Φάκτορα ίσως θα έπρεπε να ανέβεις στη μηχανή του χρόνου να ανοίξεις λίγο το δημοσιογραφικό σου "μπαούλο" (τι κουτί και σαχλαμάρες) της Πανδώρας και να πεις για τους νεότερους λίγο περισσότερα για τον οίκο των Αλαφούζων.
    Γιατί επί Μητσοτάκη είχε μαζέψει τον Κακαουνάκη και τον Τράγκα στον πρώτο ΣΚΑΙ και χτυπούσαν την τότε κυβέρνηση της ΝΔ;
    Αργότερα τσάκισαν και τον ΄Εβερτ. Κάτι τάνκερ και "Ασπροφως" ;
    Τώρα πάλι τα ίδια. Αυτοί πάντα δεξιοί ξεκινάνε αλλά στη διαδρομή "χάνονται".
    Τι συμβαίνει; God save the Queen?
    Γιατί και "δημοκρατικοί" εκδότες και καναλάρχες μαχαιρώνονται και σφάζονται αλλά πατροκτόνοι(η Πασοκοκτόνοι) δεν γίνονται.

  7. matakis avatar
    matakis 12/04/2009 22:14:47

    Καποιουνού του θίξαμε τον εργοδότη ???
    Μήπως ??????

  8. Giorgos avatar
    Giorgos 12/04/2009 22:39:45

    Παντού συνομωσίες ρε Φάκτορα?
    Αποκλείεται δηλαδή απλά να διαπιστώσαν πόσο επικύνδυνη για τη χώρα είναι η κυβέρνηση ΝΔ?

  9. Factorx avatar
    Factorx 12/04/2009 22:55:32

    http://www.antinews.gr/?p=1108

  10. zapata avatar
    zapata 13/04/2009 09:05:07

    είναι τόσο αντιεπιστημονική μέθοδος που όταν οι άλλες εταιρείες μίλαγαν για ντέρμπι και κλείσιμο της ψαλίδας, αυτή η εταιρεία βρήκε την διαφορά 5 μονάδων το 2004 και τεσσάρων μονάδων το 2007. Περίεργη αντίληψη για το αντιεπιστημονικό έχεις @7.

  11. chriss avatar
    chriss 13/04/2009 22:51:44

    Είναι εμφανές αυτό που θέλει να περάσει το συγκεκριμένο blog.

    Ότι δηλαδή η διαφορά είναι στις 7,5 μονάδες όχι γιατί είναι πραγματικότητα, αλλά λόγω των θεμάτων με τον Αλαφουζεϊκο.

    Αμ δε φακτορα...
    Η πραγματική διαφορά ίσως είναι μεγαλύτερη.