#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/07/2008 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δικαστικοί με βίλες, κότερα και πισίνες

Αναφερόμενος στην γνωστή κυβερνητική μεθόδευση θαψίματος των τριών πορισμάτων του για τα ομόλογο με την μέθοδο του «μη σύννομου», ο Ζορμπάς είπε μεταξύ άλλων και τα εξής χθες στη Βουλή: « Ουδείς νομικός συμφώνησε με τον δειλό χαρακτηρισμό του “μη σύννομου”, το ανδρίκειο θα ήταν ο χαρακτηρισμός του “παράνομου”... Ουδείς συμμάχησε μ΄ αυτά τα αχαρακτήριστα, αυθαίρετα και αδόκιμα. Σε άλλη εποχή θα κινούνταν κατά αυτών που εξεφώνησαν αυτά τα αχαρακτήριστα, πειθαρχικός έλεγχος. Σε εποχή που η πενία συνοδευόταν από την ευπρέπεια και όχι σήμερα που δικαστικοί λειτουργοί διαθέτουν βίλες με πισίνες στα βόρεια προάστια. Δεν είναι όλοι οι δικαστικοί λειτουργοί έντιμοι, αν και πολλοί υποφέρουν γιατί είναι έντιμοι...».

Με την ευκαιρία, αυτό το σκάφος στο γιο ποιου τέως Προέδρου του Αρείου Πάγου ανήκει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 24/07/2008 14:50:11

    Ποίου γιού δικαστικού είναι το κοτεράκι;

  2. Le canard avatar
    Le canard 24/07/2008 14:50:53

    ...στη μαρίνα Αλίμου είναι ακόμα;

  3. Le canard avatar
    Le canard 24/07/2008 14:53:30

    Και η βίλα του δικαστικού μέσω ποίας εταιρείας ριαλ εστεϊτ δόθηκε; Κάποιου δικηγόρου λένε ότι ήταν. Ο τελευταίος κατηγορείται από το ΣΔΟΕ οτι έχει βοηθήσει σε ξέπλυμα πολύ βρώμικου χρήματος από διεθνές κύκλωμα ναρκωτικών. Προ ετών έχει πιαστεί μάλιστα ολόκληρο καράβι με κόκα και τότέ άρχισε να ξετυλίγεται και το κουβάρι του ξεπλύματος.

  4. Factorx avatar
    Factorx 24/07/2008 14:59:46

    @Le canard. Δεν είσαι διακοπές σύντροφε;

  5. Le canard avatar
    Le canard 24/07/2008 15:10:13

    Εδω, με τα κοπέλια, ωρε!

  6. jkr avatar
    jkr 24/07/2008 15:20:05

    Η πλειοψηφία των δικαστών παραμένει έντιμη, δουλεύει άπειρες ώρες, όσες πολλοί από εσάς θέλουν πέντε ζωές για να συμπληρώσουν, και είναι υποαμειβόμενοι.
    Στα ανώτερα κλιμάκια υπάρχει το πρόβλημα, από όπου, όμως, νομίζω πέρασε και ο κος Ζορμπάς και ανελίχθη.
    Επίσης, εύλογο ερώτημα: εφόσον είναι τόσο έντιμος γιατί η κυβέρνηση να τον τοποθετήσει επανειλημμένως σε θέσεις κλειδιά σε πολυεπίπεδες υποθέσεις, με γνώσεις αυστηρώς και μόνον ποινικού δικαίου;
    Ξέρουμε όλοι ότι η θέση ενός προέδρου ανεξάρτητης αρχής έχει πάντα και πολιτική διάσταση και δεν συμβιβάζεται με εισαγγελικές νοοτροπίες κι αυτό ο κος Ζορμπάς το γνώριζε καλά πριν δεχθεί.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/07/2008 15:22:43

    Η ιστορία του γιου Κεδίκογλου με το Χρηματιστήριο και τα περουσιακά στοιχεία του, τι απέγινε; Όλα νόμιμα; Και τα της Σύρου;

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/07/2008 18:15:05

    @ jkr

    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για την ποιότητα των δικαστών. Μικροαστοί βλάχοι είναι που όταν τους τηλ σκύβουν. Το σύνολο των υποθέσεων θάφτηκαν στον πρώτο βαθμό και από κατώτερους δικαστές. Η πλειοψηφία είναι οι σκάρτοι. Όσο για το υποαμειβόμενοι παίρνουν αρκετά περισσότερα χρήματα από όσα παίρνει ένας δημ. υπάλληλος πάντα μιλάμε για τα νόμιμα.

  9. Theodore avatar
    Theodore 24/07/2008 19:12:48

    Θα γραψω κι εγω κατι για τους δικαστες, γιατι πνιγομαι.
    Πριν απο καμια 40ρια χρονια, διοριστικα στο Καρπενησι και εκει εβλεπα τους δικαστικους της περιοχως, να καθονται μονοι τους,(λογικο σε καποιο βαθμο), και να παιζουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ χαρτια, στο Ξενια, που δεν ειναι καθολου ουτε λογικο, αλλα δειχνει και το ποιον και το ειδικο τους βαρος.
    Τοτε, μτα απο κανα δυο χρονια, φερανε καποιους νεους δικαστικους, να τους εισαγουν , να τους κανουν σεμιναρια, να...δεν ξερω ακριβς τι και πιασαμε την κουβεντα με καποιον απ αυτους και ιδου τι μου ειπε.
    Ξερεις, ημουν δικηγορος, αλλα δεν ανεχομουν να βλεπω τους δικαστες ψηλα και εγω να ειμαι απο κατω. Ετσι, αποφασισα να γινω κι εγω δικαστης.
    Δεν ξερω πως το βλεπετε εσεις, αλλα εμενα, δε μου καλοφανηκε οταν το ακουσα.
    Τωρα οσον αφορα στα λεφτα, εγω εχω την εντυπωση, οτι ειναι κοινοι δραχμοφονιαδες,που εκμεταλλευονται τη μαλακια του γερο Παπαντρεου, να βαλει στο Συνταγμα, οτι πρεπει και καλα, να παιρνουν ιδιαιτερες αποδοχες και καθε τρεις και λιγο, ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ, ναι ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ,(συγκρινοντας τις αποδοχες τους με ΜΗ μονιμους υπαλληλους, που προσλαμβανονται με πολιτικα κριτηρια για λιγο χρονο και βεβαια, δεν εχουν καμμια σχεση με την ιεραρχια), ζητωντας και παιρνοντας με την πρωτοτυπη σε ολο τον κοσμο πολιτικη, να βγαζουν μονοι τους αποφασεις περι των αποδοχων τους και να απαιτουν την εφαρμογη τους απο την κυβερνηση, που καθεται αμηχανη και τα ανεχεται, γιατι στην πισω μερια του μυαλου της, εχει τη σκεψη, οτι οταν παρουν οι δικαστικοι λεφτα, αυτοματως, θα παρουν κι αυτοι.
    Και οχι μονο τα μηνιαια, αλλα και αναδρομικα απιθανου υψους, που αν ο κοσμος τα μαθαινε με τη σωστη ενταση απο τα ΜΜΕ,που κανουν βεβαια την κοροιδα, θα μπουκαριζε μεσα στα δικαστηρια και θα τους επαιρνε με τις πετρες.
    Αρα, εχει δικηο ο φιλος που τους λεει βλαχους. Και κατι παραπανω ειναι.
    Παντως δε σκεφτονται καθολου τον κοσμο και τον πονο του.

  10. Ανώνυμος Γλύφτης avatar
    Ανώνυμος Γλύφτης 24/07/2008 19:25:19

    Ουστ ωρε κοπρίτες, δεν ντρέπεστε λιγάκι να κακολογείτε τους Κυρίους Δικαστικούς που χωρίς αυτούς θα είχε καταρρεύσει το σύστημα.

    Αν δεν έχουν αυτοί κότερο ποιος θα έχει ρεειιι; εσείς οι παλιοτεμπέληδες bloggers... ούξου ρεεέιιι...

  11. firdinmigdin avatar
    firdinmigdin 24/07/2008 21:51:25

    ωραίο σκαρί, πάντως.
    έχει γούστο ο τύπος, ποιοι κλαίνε τα χωραφάκια τους

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/07/2008 01:02:01

    ποιοι κλαίνε τα χωραφάκια τους

    Ωραίο αυτό!!!