28/01/2009 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δικαστική παρέμβαση για τα μπλόκα

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης αντεισαγγελέας Εφετών Δημήτρης Παπαγεωργίου ζητεί με έγγραφη παραγγελία του προς το Γενικό Αστυνομικό Διευθυντή της πόλης να τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία και να σχηματιστούν δικογραφίες σε βάρος εκείνων που έχουν ακινητοποιήσει τα αγροτικά τους μηχανήματα στο οδόστρωμα, τελώντας -με την ενέργεια αυτή- το αδίκημα της παρακώλυσης συγκοινωνιών.

Στο έγγραφό του, που κοινοποιείται ταυτόχρονα στον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Εφετών Θεσσαλονίκης, ο κ. Παπαγεωργίου υπογραμμίζει ότι το παραπάνω αδίκημα τιμωρείται σε βαθμό πλημμελήματος και διώκεται αυτεπαγγέλτως.

Στο νομό Θεσσαλονίκης, τα τρακτέρ είναι παρατεταγμένα στα διόδια των Μαλγάρων και στη Χαλκηδόνα και οι αγρότες προχωρούν κατά διαστήματα στον αποκλεισμό των δρόμων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/01/2009 22:13:10

    Βρε λέτε τελικά να υπάρχει έστω και ψήγμα κράτους;

  2. Ochi Chernye avatar
    Ochi Chernye 28/01/2009 22:58:32

    Ρε Strange Attractor, τί παριστάνεις, τα βλέπουμαι και μόνοι μας αυτά, πες μας τίποτε καινούριο παληκάρι..
    Αφού σε σ'αρέσει κάντηνα για πουθενά δυτικότερα...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/01/2009 23:24:59

    @2 Και που ξέρεις αν δεν είμαι ήδη δυτικότερα;

  4. Γκρίνιαα!! avatar
    Γκρίνιαα!! 28/01/2009 23:31:42

    Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης αντεισαγγελέας Εφετών Δημήτρης Παπαγεωργίου αυτές τις μέρες θα πήρε την πρώτη δόση των αναδρομικών του η οποία θα υπερβαίνει κατά πολύ το ετήσιο εισόδημα ενός αγρότη, γι αυτό και ανταποδίδει την υποχρέωση.

  5. Ochi Chernye avatar
    Ochi Chernye 28/01/2009 23:34:17

    Ε, αφού είσαι δυτικότερα τι ασχολείσαι? Αλλά από εκεί που είσαι κάθεσαι όλη μέρα και βλέπεις ελληνική τηλεόραση? Γιατί έτσι μου φαίνεται...
    Παράξενο τρακτέρ είσαι, στ'αλήθεια...

  6. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 29/01/2009 00:37:16

    Πέτα το κόκκαλο στο 38% και γονάτισε το 62% με επιλεκτικές τιμωρίες. Με το 38% φτειάχνεις κυβέρνηση.
    Οι μαθηματικές γνώσεις τους τούς άφησαν μετεξεταστέους. Αλλά και το ενδεικτικό με την κουλούρα περιμένει να πέσουν οι τελευταίες υπογραφές.
    Μοναδική παρηγοριά: Το παράδειγμα του κ. Αντώναρου να έγινε μάθημα, όσο αφορά την ασυλλόγιστη είσοδο σε Έβγες. Άλλο εάν το γιαούρτι δεν περιλλαμβάνεται πλέον στό μέσο διαιτολόγιο, λόγω κόστους.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/01/2009 10:38:15

    (OFF TOPIC)

    "Χολιγουντιανή κλοπή αυτοκινήτων από αντιπροσωπεία"
    29 Ιανουαρίου 2009, 05:41

    Συνολικά 8 άτομα εισέβαλαν λίγο μετά τις 21:00 το βράδυ της Τετάρτης σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων στην Λάρισα και αφού ακινητοποίησαν τον υπάλληλο, φόρτωσαν σε ειδικό φορτηγό 8 αυτοκίνητα.

    Οι δράστες, μάλιστα, ανάγκασαν δια της βίας τον υπάλληλο της αντιπροσωπείας να επιβιβαστεί σε άλλο όχημα που διέθεταν και τον οδήγησαν μέχρι την Αγιά. Μιάμιση ώρα αργότερα, τον εγκατέλειψαν σε κοντινή απόσταση από την αντιπροσωπεία, αρκετά φοβισμένο και ταλαιπωρημένο, αλλά σώο.

    Μετά από έρευνα κατά την διάρκεια της νύχτας, η αστυνομία εντόπισε ένα από τα κλεμμένα αυτοκίνητα.

    Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, τα κίνητρα των δραστών δεν ήταν μόνο η ληστεία, αλλά κυρίως να στείλουν «μήνυμα» προς συγκεκριμένους αποδέκτες, (ζούγκλα.γρ).