18/03/2009 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διευκρινίσεις Δένδια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 22:02:26

    Αυτά τα μέτρα για να ισχύσουν θα πρέπει να προηγηθούν συλλήψεις. Σωστά;
    Άρα δεν θα εφαρμοστούν ποτέ και είναι απλώς λόγια για να ξεχνιόμαστε καθώς δεν γίνονται συλλήψεις. Κάποιες προσαγωγές που και που νάχαμε να λέγαμε και για να τσιρίζουν οι συνηγορίνες με τα σκισμένα καλσόν και τα μλάκμπερρι έξω από την ΓΑΔΑ.
    Άρα όλοι ικανοποιημένοι στο φινάλε.
    Καληνύχτα μας και χρόνια μας πολλά.

  2. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 22:10:11

    Για ποιόν είναι οι διευκρινήσεις του Δένδια;
    Ο κόσμος τα έχει καταλάβει (από χθες) τα νέα μέτρα του και για αυτό άλλωστε σε όλη τη μπλογκόσφαιρα διασύρεται ανηλεώς.
    Πάντως ο Δένδιας έγραψε ιστορία. Όπως θυμόμαστε τον Άκη (για το γάμο του στο Παρίσι) ή τον Βουλγαράκη για το "αμάρτησα για τα παιδιά μου" ή το Παπαθεμελή για το ωράριο έτσι θα θυμόμαστε και το Δένδια ώς κουκουλοδιώχτη.

  3. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 22:13:10

    Δεν γνωριζω τα πραγματικα κινητρα των νομοθετικων πρωτοβουλιων του,αλλα σημασια εχη το αποτελεσμα. Και το αποτελεσμα ειναι και ωφειλω να του το αναγνωρισω οτι ειναι ο μονος εδω και πολυ καιρο που παιρνει καποια μετρα σωστα, οπως για τα μικροχρεη, τις προσωρινες κρατησεις κτλ. Δυστυχως τα μπλεκει αλλα ανουσια, οπως η εξυβριση αστυνομικου ,κτλ. Θα του προτεινα να εξετασει και το θεμα της αποποινικοποιησης των επιταγων ( δεν με αφορα προσωπικα για τους κακοπιστους) αλλα εκτος των αλλων θα εδινε καιριο πληγμα στην παραοικονομια,το μαυρο χρημα και την τοκογλυφια. Ελπιζω να εχει τα κοτσια να τα βαλει με τους Τραπεζιτες σε αυτο το θεμα. Χιλιαδες κοσμου θα ανακουφισθουν απο αυτην την δαμοκλεια σπαθη πανω απο τα κεφαλια τους.

  4. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 22:23:55

    Στίχοι: Διονύσης Σαββόπουλος
    Μουσική: Διονύσης Σαββόπουλος
    Πρώτη εκτέλεση: Διονύσης Σαββόπουλος
    Άλλες ερμηνείες: Δήμητρα Γαλάνη

    Η πλατεία ήταν γεμάτη , με το νόημα που 'χει κάτι απ' τις φωτιές.
    Στις γωνίες και τους δρόμους από συντρόφους οικοδόμους, φοιτητές
    και συ έφεγγες στη μέση όλου του κόσμου,
    κι ήσουν φως μου , κατακόκκινη νιφάδα σε γιορτή
    σε γιορτή που δεν ξανάδα στη ζωή μου τη σκυφτή.

    Η πλατεία ήτανε άδεια και τρελός απ' τα σημάδια , σαν σκυλί
    με συνθήματα σκισμένα, σ' έναν έρωτα για σένα έχω χυθεί
    στ' αμφιθέατρο σε ψάχνω, στους διαδρόμους και τους δρόμους,
    και ζητώ πληροφορίες και υλικό,
    να φωτίσω τις αιτίες που μ' αφήνουνε μισό.

    Η πλατεία είναι γεμάτη κι απ' το πρόσωπό σου κάτι έχει σωθεί
    στον αγώνα του συντρόφου, στην αγωνία αυτού του τόπου για ζωή
    στα παιδιά και τους εργάτες , στους πολίτες, στους οπλίτες ,
    στα πλακάτ και τη σκανδάλη που χτυπά,

    η συγκέντρωση ανάβει κι όλα είναι συνειδητά.

  5. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2009 22:29:23

    Kanis, μας τσάκισες εντελώς με τον ανεκδιήγητο

  6. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 18/03/2009 22:42:12

    Κουκουλοφορους εχει και η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.και ποτε κανενας αντικειμενικος δημοσιογραφος δε μας εχει εξηγησει ουτε εχει και απορια ,εαν σε καταστροφες τυπου Σολωνος,Σκουφα,Ερμού πρωτοστατουν αυτοί οι ασφαλιτες.Γιατι τους βαφτίζουν αναρχικους.Εχω απορια μεγαλη.

  7. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 22:43:18

    Τι μου θυμιζει ,τι μου θυμιζει,τι σας θυμιζει αυτος ο διοπτροφορος με το ξυρισμενο κεφαλι και την αστεια φατσα!!!Καποιος ασημαντος υπουργος ειναι???Εαν τον θυμηθω θα επανελθω!!!

  8. MIG-21 avatar
    MIG-21 18/03/2009 22:46:12

    Έχω βαρεθεί τις χαζομάρες.

    Η οπλοφορία και η οπλοχρησία είναι ποινικό αδίκημα (πλημμέλημα)
    Η δολοφονία και η ληστεία (που πραγματοποιείτε με όπλο) είναι κακούργημα.

    Η απάτη (οικονομική)είναι κακούργημα.
    Το ‘’όπλο’’ της απατής (επιταγή) έχει ουσιαστικά αποποινικοποιηθεί καθώς και η προσωρινή κράτηση περιορίζεται μόνο σε σοβαρότερα εγκλήματα (εξαιρούνται από την προσωρινή κράτηση καταρχήν τα οικονομικά).

    Και όλα αυτά επειδή είναι ανίκανη η Πολιτεία να επιβάλει την δικαιοσύνη λόγω φορτωμένων πινακίων δικών για ακάλυπτες επιταγές!!

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 22:46:22

    Οι αντιδρασεις απλως αποδεικνυουν οτι τελικα ειχε δικιο η κυβερνηση -απο πλευρας πολιτικου κοστους-που δισταζε να κυνηγησει τους κουκουλοφορους επι μηνες γιατι αμεσως θα ξεσηκωνονταν οι διαφοροι μαχητες κατα του φανταστικου στο μυαλο τους αστυνομικου κρατους.
    Επαναλαμβανω οτι το μετρο της αυξημενης ποινης για αδικηματα που γινονται με κουκουλες προταθηκε αρχικα απο την Αλικη Μαραγκοπουλου οταν υπηρχε "ιερη αγανακτηση" για τη δραση τους.Μολις ομως φανηκε ότι μπορει να υιοθετηθει αρχισαν οι οπαδοι της αναρχοκαταστασης να διαμαρτυρονται.
    Μονο που οι κυβερνησεις δεν μπορει να κινουνται με δημοσκοπησεις.

  10. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 22:50:24

    Factorx..
    ... ανεκδιήγητος μεν για το "κούρεμα" αλλά κι αγαπημένος για την "συννεφούλα", που μας ενηλικίωσε! Δε συμφωνείς;

  11. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/03/2009 22:53:05

    Δηλαδή τώρα οι συλλήψεις θα γίνονται ευκολότερα? Και οι τύποι που εμφανίζονται από το πουθενά μπροστά στην ΓΑΔΑ και παίρνουν από τα έκπληκτα χέρια νεοσσού αστυνομικού συλληφθέντες κουκουλοφόρους λέγοντας "Άστους ρε, άστους να φύγουν", ΑΤΙΜΩΡΗΤΙ, θα εξαφανιστούν, έ?

  12. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/03/2009 23:00:57

    @7, Σκόρπιος:''Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει,τι σας θυμιζει αυτος ο διοπτροφορος με το ξυρισμενο κεφαλι και την αστεια φατσα;''

    Μήπως τον Ερνέστο Βαλβέρδε;

  13. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:01:42

    factor x

    Κάθε γενιά δικαιούται την εποχή της αθωότητας της.
    Εχθρός, όποιος πάει, να την καπηλευτεί!
    Λανθάνω;

  14. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 23:03:37

    @9

    Δηλαδή μετά τα νέα μέτρα του Δένδια η αστυνομία δεν θα διστάζει να κυνηγησει τους κουκουλοφορους μιας και δεν θα ξεσηκωθουν οι διάφοροι μαχητές κατα του φανταστικού στο μυαλό τους αστυνομικού κράτους?

    Το εξηγείς αυτό;

  15. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 18/03/2009 23:05:12

    @1
    Ακριβως! Με καλυψες. Οπως λεει καιη παροιμια προτου πουλησεις το τομαρι της αρκουδας πρεπει πρωτα να την πιασεις. Και οι διωκτες της δεν φαινονται να ειναι σε θεση να το κανουν ειτε με το καλο η με το αγριο.

    >>>>- Αυτεπάγγελτη είναι η δίωξη για εξύβριση αν ο παθών είναι αστυνομικός, κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας του και εξυβρίζεται από κουκουλoφόρο.>>>

    Εχω υποψιν μου περιπτωσεις που αστυνομικος γραφει πολιτη με αιτολογια τροχαιας παραβασης μη υφισταμενης και στην ερωτηση του πολιτη "γιατι" να του γραφει επιπλεον συμπληρωση η/ και προσαγωγη για εξυβριση. Με αυτες τις καταχρησεις εξουσιας θα γινει κατι;

    Βεβαια αλλου (Γαλλια πχ.) εξυβριση ενστολου η δικαστικου εχει 6 μηνες αυστηρα και χωρις δευτερη κουβεντα.

    Οπως επισης μου ετυχε να δω συνοριοφυλακες στον Αγ. Παυλο να ζητουν απο ενα Αλβανο τα χαρτια του και αυτος τους ελεγε "γιατι να σου δειξω τα χαρτια μου;". Τους ρωτησα μετα "αστυνομια εισαστε και το συζητατε;" Τα πολλα κομματικα βυσματα φταινε θα ελεγα...

    Αυτος ο Αλβανος στην Γαλλια θα ετρωγε επισης 6 μηνες αυστηρα και στην συνεχεια μετα τηνς εκτιση της ποινης θα επεστρεφε πακετο στην πατρικη του Αλβανια. Δεν ειμαι αρκετα σιγουρος για τα τελευταια χρονια αλλα την αρχη της 10ας του 90 ετσι ηταν τα πραγματα.

  16. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 23:09:52

    @8 MIG-21
    Εαν αναφερεσαι στα λεγομενα μου περι επιταγων ,πριν κρινεις ,μαθε σε πιο κρατος του κοσμου η επιταγη διωκεται ποινικα πρωτα.Μονο στην Ελλαδα,αλλα και πουθενα στον κοσμο δεν δινεται πιστωση βαση επιταγης αλλα βαση οικονομικων στοιχειων και θεσης, η αξιοπιστιας ατομικης η επαγγελματικης, οποτε ο αλλος αναλαμβανει την ευθυνη της κρισης του. Μονο το οικονομικο χρεος διωκεται βασει του υπολοιπου νομοθετικου πλαισιου που διεπει τις συνναλαγες. Αυτη ειναι η καλυτερη λυση και αντιληψη του θεματος. Για να το καταλαβεις καλυτερα ,στην Νοτιο Αφρικη ,εαν εβρισκετο ακαλυπτη επιταγη σου ,η Τραπεζα ουτε σε ειδοποιουσε ,βασει του Οικονομικου σου Προφιλ ,(χωρις να το ζητησεις υπηρχε) καθοριζετο ενα Πιστωτικο Οριο, εαν το ανοιγμα σου το επετρεπε ,εβρισκε η Τραπεζα την ευκαιρια να "βγαλη" δουλεια και αυτη ,και στο τελος του Μηνα με το Εξτρε, ενημερωνοσουν για την προμηθεια που σου ειχε χρεωσει για την πληρωμη της,προσεχε!δεν σου ζητουσε να την ξοφλησεις, το εκανες οποτε μπορουσες αυτο. Αλλη αντιληψη του Επιχειρειν, ανοιξε κανενα Σαιτ Τραπεζας της Ν. ΑΦΡΙΚΗΣ ,το πρωτο πραγμα που ζητανε ακομη και απο εναν Μαυρο, για να του χρηματοδοτησουν την δουλεια του ,ειναι οχι Λεφτα (εαν ειχες δεν θα πηγαινες) αλλα Μπιζνες Πλαν, εαν καταλαβαινης οικονομικα, αυτο δεν σημαινη σιγουρη επιτυχια αλλα σε βαζη σε ενα δρομο ,σε ενα Μπουσουλα σκεψης προτου ριχθεις σε μια περιπετεια. Ετσι γλυτωνονται δραματα και αποτυχιες. Αυτο ειναι επιχειρην και οχι το δικο μας που ριχνουμε ζαριες στον αερα.Ελπιζω καπως να σου εγινα κατανοητος.

  17. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:10:26

    Anonymous 11:03

    tough guy

  18. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 23:11:53

    @ 12Σπατζιωτη μεγαλε γαιοκτημονα-εισοδηματια!!Παντα εισαι σε συγχυση ,γι αυτο σε απαλλασω απο οτιδηποτε,αλλωστε τα εχουμε ξαναπει!!!

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:18:36

    @17 "....ο πρωτο πραγμα που ζητανε ακομη και απο εναν Μαυρο, ..."

    Δεν σε βλέπω και πολύ politically correct. Για την Αφρική μιλάς. Τον τόπο τους.
    "Ακόμη και από έναν μαύρο;"
    Τς τς τς. Πιπέρι κε Μακρή μου.

  20. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2009 23:19:24

    @kanis προς τι τα ερωτήματα, δεν σε πιάνω.

  21. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 23:25:23

    @20 Strange Attractor
    Ετσι Μπραβο, βρηκες παλι το "στυλακι" σου το χαριτωμενο που με κανη να σε συμπαθω. Αισθηση του Χιουμορ πανω απο ολα ,αυτο ειναι απο τα σοβαρα πραγματα που μας λειπουν και ασε τα αλλα. Να εισαι καλα γιατι μου φτιαχνεις την διαθεση.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 23:26:19

    συγγνώμη, η συζήτηση εδώ είναι σοβαρή, αλλά εμένα ο κύριος μου θυμίζει ένα κωμικό από το Saturday Night Live. Αν τον βρώ στο Utube στείλω.

  23. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/03/2009 23:26:23

    @19 Σκόρπιος
    Τι; Δεν είναι ο Βαλβέρδε; Πέφτω τόσο έξω; Μήπως η Γκιουλ Μπεϊάζ Καραχασάν;

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 23:29:28

    Μια ζωη εξω πεφτειςμεγαλε γαιοκτημονα-εισοδηματια!!!Να προσεχεις τα τρακτερ εκει στα τσιφλικια σου!!

  25. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:32:20

    Factorx
    Τίποτα προσωπικό.
    Με ενοχλεί, που μετά την άδικη κι ανεξήγητη δολοφονία του Αλέξη τον Δεκέμβρη, για ότι κακό γίνεται στη χώρα, φταίνε τα δεκαπεντάχρονα, σύμφωνα με τους πραγματικούς θύτες!
    Αρκεί;

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 23:34:38

    @ 15 saperas.
    To κρατος θα συνεχισει να φερεται όπως πρωτα αναλογα με το "κλιμα". Η διαταξη αυτη δεν θα ειχε προχωρησει αν δεν ειχαν αγανακτησει διαφοροι μεγαλοσχημοι -και δημοσιογραφοι- που τους χαλασαν το Σαββατο πρωι στο Κολωνακι και αλλαξαν γραμμη.
    Με τη διαταξη αυτη απλώς δημιουργειται ενα μεγαλύτερο αντικινητρο για τους ταραξιες.Προφανως δεν ειναι αρκετο.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:34:50

    @22 Κε Μακρή μου, Ελπίζω να το εννοείς και να μην με ειρωνεύεσαι καθόσον εμένα τουλάχιστον μου είναι συμπαθέστατο και το στυλ γραφής σου και τα εξαγόμενα εξ`αυτού...

  28. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 18/03/2009 23:35:16

    kanis13@ …το ζήτημα δεν μπορείς να το δεις από την οπτική που το βλέπουν οι περισσότεροι, έχει προεκτάσεις και αφορά ένα γενικότερο πλαίσιο λειτουργίας, υπό αυτό το πρίσμα, αφενός μεν δεν μπορεί να δεις το ζήτημα "στενά" , αφετέρου κάθε απόφαση έχει αφετηριακό χαρακτήρα και σηματοδοτεί τρόπο λειτουργίας της διοίκησης,
    τον τελευταίο καιρό το υπουργείο δικαιοσύνης θα μπορούσαμε να πούμε ότι σε βάθος χρόνου στοχεύει, έχει βάλει σκοπό τον έλεγχο του γίγνεσθαι, το φαινόμενο συμβαίνει και στη Γαλλία, (εκεί όμως έχουν τις συμμορίες).

    δεν νομίζω να είναι κάποιος στη χώρα μας που να επικροτεί το σπάσιμο των καταστημάτων κτλ, όμως δεν μπορεί στο όνομα του σπασίματος να αφαιρέσεις με «πολιτικές χειρονομίες» το δικαίωμα στην «κοινωνική ροή» η την ανθρώπινη διαμαρτυρία, προϊόν των κοινωνικών συνθηκών .

  29. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/03/2009 23:39:41

    @25 Σκόρπιος
    Βρε, που να πάρει... Θα πω ένα τελευταίο όνομα κι αν δεν τον βρω, τότε ας το πάρει το ποτάμι.
    Ο Τζίμυ Χέντριξ!

  30. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:41:59

    @ βουνισιος

    Συμφωνώ με την κατάργηση της κουκούλας.Ομως, θέλω, να μου πούνε, ποιός καλούσε όλα αυτά τα δεκαπεντάχρονα παιδάκια, να βγούνε στους δρόμους, εκείνο το βράδυ που πέθανε ο Αλέξης. Ποιος είχε τόσα κινητά τηλέφωνα σε ετοιμότητα παραλληρήματος;

  31. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2009 23:42:07

    @kanis οχι δεν αρκεί, γιατί αποδίδεις σ΄ εμας μια θέση που δεν ειναι δικιά μας και το κάνεις και προκλητικά

  32. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 23:47:10

    @ 30Μεγαλε γαιοκτημονα-εισοδηματια..Οφειλβ να ομολογησω οτι αυτη την φορα το πετυχες!!!!!Να προσεχεις τα τρακτερ!!!!

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 23:48:46

    Υπαρχουν καποιες εταιριες,που μπορουν να στειλουν, ομαδικα μηνύματα σε πολλους αποδεκτες.

  34. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:48:56

    @Factorx

    Από που προκύπτει, διάθεση ταύτισης θέσεων;
    Γιατί μάλιστα προκλητική;
    Δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση.

  35. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:50:15

    Ναι, αλλά οι εταιρίες, από κάποιους λαμβάνουν εντολές.

  36. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 23:50:27

    @28 Strange Attractor
    Ειναι ξεκαθαρο οτι το εννοω. Αλλοιμονο εαν επρεπε σε ολα να συμφωνουμε,θα ηταν πολυ μονοτονο και βαρετο,αλλα λιγοι εχουν την αισθηση του Χιουμορ, που "προδιδει" ταυτοχρονα και βαθεια ευαισθησια και εξυπναδα. Τουλαχιστον οτι εχω την ικανοτητα να το διακρινω αυτο, και να το εκτιμω, ελπιζω να μου το αναγνωρισεις. Μην το χασεις σου ευχομαι.

  37. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 18/03/2009 23:50:36

    kanis 31 @ H :κουκούλα: τι είναι, υποδηλώνει ύποπτο;

    Από την άλλη πλευρά η πολιτική :κουκούλα: δεν πρέπει να καταργηθεί;

  38. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 23:53:25

    @ Κanis
    H ερωτηση σου θα επρεπε να απαντηθει με ερευνα που θα διετασσε ο εισαγγελέας του Αρειου Παγου για τα γεγονοτα του Δεκεμβριου (οργανωση -στηριξη -διασυνδεσεις με ξενους παραγοντες).Κανενα κομμα και κανενα συνδικατο ή συλλογος η διανοουμενος η εφημεριδα δεν ζητησε να γινει μια παρομοια ερευνα.

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:58:31

    Κε Μακρή Κ. Εκτιμώντας την απάντησή σου σε παραπέμπω στα σχόλια της νέας ανάρτησης περί εκρηκτικού μηχανισμού στο γραφείο του Κυρ. Μητσοτάκη. Για να χαλαρώσουμε λιγουλάκι.

  40. kanis avatar
    kanis 19/03/2009 00:00:51

    @Ψυχραιμία 11:53

    ΕΚΕΙ ΑΝΤΙΔΡΩ !

    ΟΧΙ στις πλάτες δεκαπεντάχρονων, που κάποιοι τα βγάζανε στους δρόμους, μπας και σκοτωθεί κανένα ακόμη, ώστε να φέρουν τούμπα το πολιτικό σύστημα!

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΝΟΧΟΙ πρέπει να αναζητηθούν.

    Τα δεκαπεντάχρονα, ας τραγουδάνε, ότι κι εμείς στα χρόνια τους κι ας ονειρεύονται ένα καλύτερο κόσμο!

    Ισως αυτά τα παιδιά μας δείξουν κάτι ομορφότερο!

  41. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 19/03/2009 00:04:55

    @33 Σκόρπιος
    Είδες που αν κάποιος κατεβεί στο επίπεδο του ''προβληματισμού'' σου (και του ''χιούμορ'' σου), τελικά κάπου θα σε πετύχει;
    Λοιπόν, εκτός από την πνευματική χαρά να σε διαβάζω, τι άλλο κερδίζω;

  42. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 19/03/2009 00:17:23

    @42Μεγαλε ,θαυμαζω την οργιωδη αντιληψη σου!!!Τα τρακτερ,τα τρακτερ να προσεχεις!!!!

  43. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 19/03/2009 00:19:50

    @4Ο Φίλοι Strange Attractor & Μακρη Κωνστ.,
    εγώ σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς, με τα πολλά ερωτηματικά και τα μαύρα σύννεφα στον ορίζοντα (συχνά και στην καρδιές μου), στις σελίδες του Antinews τουλάχιστον, χαλαρώνω κεντρίζοντας τις ιλαρές βεβαιότητες διάφορων σκόρπιων...
    Λέτε να είναι σοβαρό; Λέτε να πρέπει να το κοιτάξω;

  44. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 00:26:56

    Φίλτατε Σπαντζιώτη, για να μην αναλώνεσαι και συνεπώς φθείρεσαι, να θυμάσαι το ρητό του Όσκαρ Γουάιλντ που με καθοδηγεί παιδιόθεν. "Η σοβαρότης είναι το τελευταίο καταφύγιο όσων δεν έχουν φαντασία." Βλέπε πχ την μονίμως ξυνισμένη δήθεν σοβαρή (σοβαροφανή) φάτσα κάποιων πολιτικών μας τύπου Ν. Κωνσταντόπουλου, Χ. Καστανίδη, Σιούφα κ.ά. και θα δεις τι εννοώ. "Η ζωή είναι σκληρή και μετά πεθαίνεις" άρα;

  45. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 19/03/2009 00:27:15

    @44 Τι σημαινει''Ιλαρες βεβαιοτητες"" Τα εχεις παρει εντελως??Προς τ??ιοι αναφορες σου σε αυτους που αναφερεις

  46. kanis avatar
    kanis 19/03/2009 00:37:53

    factorx
    δεν δικαιούμαι απάντησης;

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 00:40:57

    Το βρήκα. Η φωτό είναι του Homer Simpson.

  48. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 19/03/2009 00:53:35

    @48 Strange Attractor,
    Δεν παίζεσαι με τίποτα! Ακόμα δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω! Καλύτερο και από το ''Προς τι οι ΑΝΑΦΟΡΕΣ σου σε αυτούς που ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ;'' του @46. Να' σαι καλά - μου 'φτιαξες το κέφι!

  49. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 19/03/2009 01:21:11

    Φιλτατε Σπαντζιωτη,
    Ενας άλλος e-φιλος εδώ μεσα, ο Νηπιως Γερων, σε μια «κοντρα» μας, μου απαντησε να μην «αρπαζομαι» μαζι του ,γιατι ειμαστε μαζι στην άλλη οχθη, την δυσκολη.
    Ηθελα να του απαντησω αλλα δεν μπορεσα τοτε,οποτε την απαντηση την δινω σ`εσενα, e-φιλε Σπαντζιωτη , προτιμω να ειμαι στην «άλλη» οχθη παρεα με τους πολλους, δεν θα διακρινομαι, δεν θα ειμαι ο ξεχωριστος ,ο…, ο…. αλλα δεν θα αλλαζα και με τιποτα την «ωμορφια» της παρεας και την ζεστασια και την ωμορφια του εμεις ,εναντι του εγω, του μαζι και όχι του μονος.
    Δεν είναι αναγκαιο να συμφωνουμαι σε όλα ,και με την γυναικα μας τσακωνομαστε και με το παιδι μας θυμωνουνε, αλλα είναι ωραιο πραγμα η συντροφια με ανθρωπους με επιπεδο ,χιουμορ ,σπιρταδα πνευματος και τοσα αλλα που προσφερει μια καλη παρεα.
    Εάν εξαιρεσεις καποιους ελαχιστους και ευδιακριτους κομματικους χαβαλεδες και πνευματικους τενεκεδες ,οι πολλοι κανουμε μια καλη παρεα.
    Αρα αντι να μιλας για γιατρους , γευσου την καλη παρεα .
    Χρησιμοτατοι και Ωφελιμοτατοι, οι Σκορπιοι και οι Στρειντζ, μας «επαναφερουν στην ταξη».
    Φαντασου συζητηση, εσυ με τον Σωκρατη και εγω με την Ακροπολη.
    Και μονο που το σκεφτωμαι με πιανει βαρεμαρα.

  50. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 19/03/2009 01:38:31

    @50 Φίλε Μακρή Κωνστ.
    Τα σεβάσματά μου και σ' εσένα και στις απαραίτητες δύο όχθες, λοιπόν. Αν δεν υπήρχαν (και οι δύο), δεν θα είχαμε καν ποτάμια. Έμεινα ξάγρυπνος πέρσι δίπλα σ' ένα τέτοιο ποτάμι, ακούγοντας κάτι απίστευτα αηδόνια. Πού να στα λέω...

  51. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 02:26:20

    Ήταν μεγάλη νομοθετική παρέμβαση για την αποκατάσταση της ασφάλειας των πολιτών. Πιθανότατα, τώρα θα τολμήσουν να βγάλουν και την κουκούλα του πάτερ Εφραίμ.
    Ή, όπως έλεγε ο παππούς μου όταν έλεγα καμμια παιδική μακακία "πάρε πέντε εγγονέ και φασκελο-κουκούλωστα".
    Έκανε κι η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο.

  52. ερμής avatar
    ερμής 19/03/2009 08:30:30

    Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος


    Είμαι φτωχός κουρασμένος σκυφτός ανθρωπάκος,
    των ταπεινών και των άλλων πουλιών φιλαράκος.

    Για δε μ' αφήνετε ήσυχο;
    Άστε με ήσυχο όλοι.
    Θέλω να ζήσω ελεύθερος,
    δίχως ταυτότητα πια.

    Μία ζωή με κρατάν, με κουνάν μ’ ένα σπάγγο.
    Λόγια, σχολειά, μέρα νύχτα δουλειά και στον πάγκο.

    Για δε μ' αφήνετε ήσυχο;
    Άστε με ήσυχο όλοι.
    Θέλω να ζήσω ελεύθερος,
    δίχως ταυτότητα πια.

    Όπου χαρά πρώτη-πρώτη σειρά κάποιος κλέφτης.
    Κι όποιο κακό κάνει τ' αφεντικό, εγώ είμ' ο φταίχτης.

    Για δε μ' αφήνετε ήσυχο;
    Άστε με ήσυχο όλοι.
    Θέλω να ζήσω ελεύθερος,
    δίχως ταυτότητα πια

  53. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 19/03/2009 11:28:03

    οταν μας γελοιοποιουν εχουμε ταση να τους εκδικηθούμε. Νόμοι δεν φτιάχνονται με αυτη τη διάθεση

  54. osaperas avatar
    osaperas 19/03/2009 12:20:57

    Ο μόνος που χαίρεται, πάντως , από αυτή τη καθημερινή θλιβερή παρουσία του κουκουλοδένδια (τι είπε πάλι ο άνθρωπος σήμερα στον Χατζηνικολάου "θα φύγουν οι φυλακές από το κορυδαλλό-δεν θα πω το πότε μιας και δεν έχει νόημα") είναι ο αντώναρος.

    Πλέον βρέθηκε κάποιος άλλος εκτός από τον ίδιο τον εκπρόσωπο τύπου της κυβέρνησης ο οποίος συγκεντρώνει περισσότερα "χαρίσματα" για γιαούρτωμα.

    (καλού κακού όταν κυκλοφορεί στο δρόμο ο δένδιας ας έχει και μία κουκούλα μαζί του)

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 13:00:51

    Ρε συ ανωνυμε,τι εννοεις;Σοβαρα μιλαω τωρα.
    Υπαρχει τετοιο πραγμα,(το γνωστό καρούμπαλο της ευφυίας),η κανεις πλακα;
    Εχω το λογο μου,που το ρωταω.

  56. leon avatar
    leon 19/03/2009 13:25:14

    Καλα το γουρουνια. Ειναι βρισια πραγματι. Και το δολοφονοι. Το Μπατσοι ομως?
    Αν καποιος φωναξει πχ Μπατσοι - λουλουδια - ανεμωνη θα διωχθει αυτεπαγγελτα?

  57. Vegetarian avatar
    Vegetarian 19/03/2009 16:38:54

    Άλλο μπάτσοι, άλλο γουρούνια, άλλο δολοφόνοι.
    Τη ποινή του θανάτου πολύ καλώς την καταργήσαμε στην Ευρώπη, κανείς δολοφόνος, ούτε και μπάτσος δολοφόνος δεν πρέπει να πληρώνει με τη ζωή του.
    Αλλά τα γουρούνια;
    Τα γουρούνια που δεν δεν φταίνε σε τίποτα, γιατί;
    Κόψτε τη κρεοφαγία, να γίνουμε επιτέλους πολιτισμένοι, τώρα είμαστε ημιπολιτισμένοι.
    Όπως ημιμαθείς και ημιδημοκράτες.

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 22:33:50

    Σημερα ο Σκαι,εγφε το εξης.
    Αν πουμε,μπατσοι....,αυτο ειναι αδικημα και τιμωρειται πλεον.
    Αμα ομως πουμε,αστυνομικοι,χοιρινα,ανθρωποκτονοι,αυτο,ειναι αδικημα;

  59. Πόρκυ avatar
    Πόρκυ 20/03/2009 01:30:46

    Δεν φτάνει που μας κάνετε σαλάμια και λουκάνικα, μας βρίζετε και από πάνω! Έ, δεν θα πάρουμε κάποτε την εξουσία; Θα τρώτε μόνον μαρούλια και ραδίκια.