#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2008 03:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεξάγεται και το συνέδριο του ΣΥΝ

Γνωρίζω φυσικά ότι γίνεται το συνέδριο του ΣΥΝ, στο τέλος του οποίου θα έχει και νέο αρχηγό. Θα το καλύψουμε διεξοδικά μόλις τελειώσουν τα πανηγύρια και θα ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε. Αν και δεν θα χρειαστεί, επειδή το αποτέλεσμα το ξέρουμε από τώρα. Τσίπρας. Τα υπόλοιπα δεν ενδιαφέρουν και τόσο πολύ, άσε που όλοι οι συνεργάτες του blog ...εξαφανίστηκαν μόλις άκουσαν ότι θέλουμε επί τόπου ρεπορτάζ.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πάω. Δεν συμπεριλαμβάνομαι στη «γενιά του άρθρου 16», οπότε θα αισθάνομαι παρείσακτος. Ούτε είμαι νέος «των 600 ευρώ». Κοντεύω να γίνω γέρος των 1500 ευρώ. Και δεν ξέρω καν αν είναι δωρεάν η είσοδος. Άσε που προτιμώ να ψυχοπλακώνομαι οίκαδε. Είναι πιο άνετα από τα στάδια του Tae Kwo Do. Πως το είπες αυτό Αλέκο μου; «Οι εξεγέρσεις δεν μπαίνουν στα μουσεία, εμπρός για της γενιάς μας τα Πολυτεχνεία»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xristos avatar
    xristos 09/02/2008 22:30:40

    Ένα ψεύτικο κατασκεύασμα είναι ο κος Τσίπρας...
    Άντε γεια

  2. Νέος των 700 avatar
    Νέος των 700 10/02/2008 01:00:13

    Ναι, έχεις δίκιο, πού να ψυχοπλακώνεσαι τώρα με συλλογικές διαδικασίες, με πολιτικές συζητήσεις με ανθρώπους που συμμετέχουν στα κινήματα, επιχειρούν να διερευνήσουν στην πράξη, με συνείδηση των ορίων - άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο ομολογουμένως - δυνατότητες και περιθώρια δράσης και συμμετοχής στα κοινά. Που αντιλαμβάνονται την πολιτική τους ύπαρξη με όρους διάδρασης με τους άλλους, στο πεδίο, με τους όποιους περιορισμούς μπορεί να χαρακτηρίζει τον καθένα. Με ανθρώπους που δεν εξαντλούνται στο να κάνουν επίδειξη αναλυτικής ικανότητας της "πραγματικότητας" με όρους καφενειακού κοτσομπολιού και ΚΥΠατζίδικης λογικής. Καλύτερα στο σπίτι να ανταλλάσεις τηλεφωνήματα και να προσπαθείς να εξιχνιάσεις το μυστήριο του αν ο Θέμος ή ο Μάκης πήραν ή έδωσαν τσόντες, ποιος εκδότης συμμαχεί με ποιον έναντι ποιανού εργολάβου ή ποιος υφυπουργός πήρε σκάφος με τις μίζες και ποιο λαμόγιο θα τη βγάλει εν τέλει καθαρή. Αυτή άλλωστε είναι η πραγματική αντίσταση στο παρακμιακό σκηνικό, το να καμμαρώσεις ότι είσαι ο πρώτος που κατάλαβε τη λαμογιά του τάδε ή του δείνα Γενικού. Και ταυτόχρονα να αξιώνεις από τον Καραμανλή να γίνει ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, να κυβερνήσει πραγματικά τον τόπο, γιατί βέβαια είσαι υπεύθυνος πια, ώριμος και αντιλαμβάνεσαι την ανάγκη να κυβερνηθεί βρε παιδί μου ο τόπος. Αχ σύντροφε, γέρο των 1500, με ψυχοπλακώνεις.

  3. factorx avatar
    factorx 10/02/2008 01:29:58

    Προς "Νέο των 700"

    Οι σκληροί δεν χορεύουν
    Ξύπνησα σ’ ένα δωμάτιο ξενοδοχείου που μύριζε άπλυτα και μπαγιάτικο καπνό. Ξυρίστηκα, έκανα ντους, ντύθηκα, πήρα το αδιάβροχο και έριξα μια μετά στον καθρέφτη. Άντεχα ακόμα. Και είχα μια αποστολή. Κατέβηκα και πήγα στο μπαρ. Εκείνη με είδε αμέσως, πλησίασε και με ρώτησε αν μπορούσε να πιει τον καφέ της στο δικό μου τραπέζι. Παράγγειλε έναν espresso και μου ζήτησε φωτιά. Τέντωσα το χέρι μου με τον αναπτήρα κι εκείνη το φυλάκισε μέσα στα δικά της. Ήθελε πόλεμο η γκόμενα κι εγώ ήμουν καθ΄ όλα αξιόμαχος. Υπάρχουν γυναίκες που ξέρουν να εκφράζουν την επιθυμία τους να πηδηχτούν, χωρίς να λένε κουβέντα.
    «Πόσων χρονών είσαι;» την ρώτησα.
    «Είκοσι τεσσάρων» μου αποκρίθηκε με το στοματάκι της το κόκκινο.
    «Εγώ είμαι πενήντα» της απάντησα. Αλλά δεν κώλωσε

    ΥΓ. Αυτό το "κυπατζίδικο" γιατι μου θυμίζει ΚΝΕ;

  4. Νέος των 700 avatar
    Νέος των 700 10/02/2008 02:02:18

    ( Χωρίς διάθεση ειρωνίας: Καλά έκανες και απέσυρες το όνομα του Χ, κρίμα να παρεξηγηθείς χωρίς λόγο.) Ο όρος "Κυπατζίδικο" δεν προκύπτει από το πληκτρολόγιο ενός νέου των 700 ούτε γιατί έχει μνήμες από χούντα (στα ντοκυμαντέρ την έχει δει μόνο), ούτε γιατί έχει περάσει από Περισσό (από το τρένο τον έχει δει μόνο). Προκύπτει όταν έρχεται αντιμέτωπος (ειδικά μέσα σε ένα πλαίσιο οπώς το σάιτ του αντί) με το λόγο ενός ανθρώπου που δείχνει να αντιλαμβάνεται ό,τι συμβαίνει με όρους συναλλαγής ανάμεσα σε σκοτεινούς τύπους πίσω από κλειστές πόρτες, εν είδει κατασκοπικού βίπερ. Και κυρίως όταν ο ίδιος άνθρωπος βρίσκει καταθλιπτικό ένα πολιτικό συνέδριο.

    "...Αλλά δεν κώλωσε" Και μετά, και μετά;

  5. Νέος των 700 avatar
    Νέος των 700 10/02/2008 02:05:02

    Μα είναι δυνατόν η πρώτη κουβέντα που λες σε μια γκόμενα να είναι "Πόσων χρονών είσαι;"

  6. Factorx avatar
    Factorx 10/02/2008 02:42:52

    Δεν διαβάζετε άλλα κείμενα εκτός του Τσίπρα και του Αλαβάνου εκεί; Αυτό κατάλαβες απο το απόσπασμα που έβαλα;
    Και δεν μου λες, ο Χ πως έγινε ξαφνικά "ανανεωτικός", ύστερα απο τόσα χρόνια γλυψίματος στο ΚΚΕ;

  7. dk avatar
    dk 10/02/2008 11:18:14

    επειδή το εκαναν σημαια οι ρευματικοί του Συν οτι εχει αγωνιστικό παρελθόν ο Τσιπρας και πηγε και στη Γένοβα....μπορουν να μας πουν μέχρι που εφτασε το πουλμαν που ηταν μέσα?? γιατι εγκυρες πληροφορίες λενε οτι το σταματησαν βγαινοντας απο το πλοιο.

  8. alexandra avatar
    alexandra 10/02/2008 12:18:03

    Νέε των 700 ευρώ, συμφωνώ μαζί σου, δεν ανήκω στην γενιά αυτή, μας φοβίζει το νεαρόν της ηλικίας του Τσίπρα,και φάγαμε και τόσες διαψεύσεις, αλλα τελικά σκέφτομαι οτι η μεγάλη φούσκα Δαμανάκη,(που ειχε και προβολή και προστασία απο τα μέσα), κάπου σ΄αυτήν την ηλικία έγινε Προεδρος, ο διάττοντας αστέρας πολύ αστέρας Βούγιας,οι Αδρουλάκης και βάλτε και τους άλλους γιατι βαριέμαι να παραθέτω ονόματα, στην γενιά των "τα κρίνω όλα γιατί τα ξέρω όλα" ανήκαν, αυτή που προβλήθηκε πολύ, πέτυχε λόγω timing και αυτοχειριάστηκε.Και η καινούργια ζεί μιά αλλη πραγματικότητα,που κι εμας μας αγχώνει οσοι έχουμε επαφή με την νέα γενιά, και καλά κάνει και πάει στο συνέδριο και υπερασπίζεται αυτόν που πιστεύει οτι την αντιπροσωπεύει, και αν μας πειράζει το στυλάκι, ειναι γιατί οι γέροι ζηλεύουν.

  9. Νέος των 700 avatar
    Νέος των 700 10/02/2008 13:17:56

    Αλεξάνδρα, κατανοώ απολύτως την ανησυχία σου περί διάψευσης, αλλά τι να κάνουμε, το μόνο έργο με την ίδια απαράλλαχτη έκβαση, ανεξαρτήτως εμπλεκομένων, εδώ και χιλιάδες χρόνια είναι η θεία λειτουργία κάθε κυριακή στην εκκλησία, όλα τα άλλα παίζονται.(Θε μου σχώρα με). Και αν ο παππούς στη 18η Μπρυμερ μίλαγε για φάρσα, το έλεγε για τη δεύτερη φορά, για την τρίτη και την τέταρτη, ελπίζω ότι όλα είναι ανοιχτά. Για να μη μου ξαναπούν ότι κάνω σαν κνίτης (δε θα το αντέξω), έχω να προσθέσω ότι θεωρώ ότι η προσέγγιση του dk (περί θέσης τερματισμού του πούλμαν όπου επέβαινε ο σύντροφος Τσίπρας) δεν συνιστά κυπατζίδικη ανάλυση της πραγμτικότητας, αλλά, κάτι χειρότερο, τροχαία αντίληψη της ιστορίας.
    factorX, από καρδιάς: πάντα αξιόμαχος! (εμάς εκείνη την ώρα ελπίζω να μας βοηθήσει και η επιστήμη που θα έχει προχωρήσει κι άλλο)

  10. alexandra avatar
    alexandra 10/02/2008 16:51:41

    Αν θυμάμαι καλά και το πλοίο που σταμάτησαν οι Ιταλοί ήταν αυτό με τον Κ. Παπαιωάννου, τον Ν. Γιαννόπουλο και τους άλλους. Και αυτοί για τα μπάζα;

  11. neos twn 701 avatar
    neos twn 701 10/02/2008 17:42:09

    Οι εξεγέρσεις δεν μπαίνουνε στα blog, εμπρός για της γενιάς μας του Τσίπρα τα hot-dog

  12. Νέος των 700 avatar
    Νέος των 700 10/02/2008 18:14:40

    Νέε των 701, δεν έχεις καθόλου τσίπρα επάνω σου?
    Πες τα ρε Αλεξάνδρα!
    Πες τα!

  13. neos twn 701 avatar
    neos twn 701 10/02/2008 18:44:07

    Μπουκαπόρτες άδειες σκοτεινές
    που να ξοδευτήκαν τόνοι χίλιοι
    μας προσμένουν πίπες αδειανές
    και τελωνοφύλακες στη Γένοβα

  14. alexandra avatar
    alexandra 10/02/2008 20:32:44

    Μην τσιμπάς στα προβοκατόρικα, η Γένοβα δεν ήταν πενταήμερη σχολική εκδρομή με τις μπλουζίτσες "ήμουν και εγώ εκεί", ούτε εξέδωσε πιστοποιητικά ευδόκιμης μαθητείας στην επαναστατικότητα. Ως εκ τούτου βλέπω ανόητη την κόντρα οπου επιστρατεύονται στιχάκια. Τα δύσκολα ειναι μπροστά,και ο Τσίπρας θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.

  15. alexandra avatar
    alexandra 10/02/2008 21:03:17

    Και του εύχομαι καλή δύναμη γιατί, τέτοια λύσσα δεν έχω ξαναδεί. Γιατί ειναι δύσκολη καρέκλα, οι συγκυρίες και οι ισορροπίες,οσο και αν το παίζουν αέρας στα πανιά μας. Πραγματικά εύχομαι να αποδειχθεί ικανός ηγέτης. Το χρειαζόμαστε.

  16. giorgis avatar
    giorgis 11/02/2008 02:39:42

    Γιατί τέτοια άγχος με τη Γένοβα; Μπορεί ο Αλέξης να μην πήγε εκεί, αλλά ως πούρος επαναστάτης πήγε στη Βενεζουέλα να μας φέρει φτηνό πετρέλαιο.