15/09/2008 23:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεθνής διαφωνία: Ποιοι ήταν «σχολείο σκανδάλων»;

Δεν μας τα λέει καλά ο διεθνής Τύπος.

Λάθος τίτλο διάλεξε το Economists για το νέο διεθνή διασυρμό της κυβέρνησης Καραμανλή, ύστερα από εκείνον του Reuters:

http://www.economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story_id=12209248

Όπως θα δείτε χαρακτηρίζει την ελληνική κυβέρνηση, «σχολείο σκανδάλων».

Όμως,  «σχολείο σκανδάλων» ήταν στην πραγματικότητα οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ.

Αυτοί εδώ είναι απλώς κακοί αντιγραφείς.

Και εντελώς ερασιτέχνες.

Θυμίζουν νεοσύλλεκτους που τους κάνουν καψόνια οι παλιοσειρές του ΠΑΣΟΚ

(Και της διαπλοκής)

Θεοδώρου Ρουσόπουλου το ανάγνωσμα.

Αυτός είναι τίτλος

Καλός και για το τελευταίο κεφάλαιο της διακυβέρνησης Καραμανλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 15/09/2008 23:59:20

    Σίγουρα πάντως είναι δάσκαλοι στην ταχύτητα και τα αντανακλαστικά. Με το καλημέρα παραιτήθηκαν από κτηματικές διεκδικήσεις, άρχισαν τις παράδοξες τράμπες... Δεν έχασαν καιρό οι άτιμοι.

    Ανακτώντας τον χαμένο χρόνο...Σε αυτό σίγουρα δάσκαλοι.

  2. Nick (real) avatar
    Nick (real) 16/09/2008 00:00:22

    Ακριβώς. Δ' Ερασιτεχνική κατηγορίας είναι οι της ΝΔ.

  3. ο μετρητής avatar
    ο μετρητής 16/09/2008 00:07:01

    Από το Σάββατο της Εκθεσης μέχρι σήμερα: ημέρες 9.

    (Μετράω πότε θα πάει σπίτια του ο Ρουσό).

  4. steven avatar
    steven 16/09/2008 00:12:56

    Θα πάρει μαζί του και τον Μπούλη;

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/09/2008 00:51:57

    Διαπλοκης το Αναγνωσμα.

    Ο Κουρης φωναζει γιατι οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν τον εβαλαν σε δουλειες ( Λαμπρου κλπ )

    Ο Τραγκας ειναι happy. Θελει τα & πισω απο τη Μονη !! Φωναζει πριν διοτι ξερει τι θα βγει την επομενη... φτιαχνει κλιμα. Να τον βαλουμε λαγο στον Κεντερη το 2012 !

    Ο Μπομπολας εγινε φιλος του κουφου ξαφνικα ! Τ περνει απο παντου χωρις να κανει εργα..

    Ο Κυριακου εγινε φιλος του ΓΑΠ - γεροντικη ανοια.

    Ο Βαρδης χεστηκε γενικως. Η Πειραιως και τα Πετρελαια να ναι καλα. και η λεβεντομανα Κρητη.

    Ο Κοκκαλης, βαριεται και εχει αλλες δουλειες εκτος μπανανιας. Εχουμε και Ντιογο !

    Ο Σταυρος, το παλευει με τις ευλογιες μη του σκασει κανα θυμιατο στα χερια σαν του Ξηρου !

    Το Τεγοπουλεικο, εχει χασει τον αερα του.

    Ο MIG, εχει θεματα και χρηζει αμεσης ευλογιας; παραλιγο να παρει το ακατανομαστο του Εφραιμ.. να βγαλουν σπυρια στο ΔΣ οι Αραβες και να παθουν ΚΟΛΠΟ.

    Οι εφοπλιστες, χαλαρωσαν οπως προσεξατε. Χειροφρενο αναμενοντας μπομπες τραπεζικες/λαμαρινας/ναυλων/δολαριου/δανειωνε κλπ

    Η Γιαννα ειναι jet set. Το βραδυ ηρθε στον υπνο της μορφη και τη ρωτησε " εχει ΓΣΕΕ στο Μονακο? εχει τρολλευ? ο Αλωερτος τρωει τυροπιτες?" και ξυπνησε ιδρωμενη !

    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ τρωνε τα ετοιμα και γελανε με την καρδια τους λεμε...

    Οι ΚΚΕδες κλαινε γιατι φαγαν χυλιπιτα απο τον Γυιο Πετρου.

    Ο Καρατζαφερης μπερδεφτηκε ασχημα ειδικα με τη φορολογια των εσοδων της εκκλησιας. Χερι Χερι με το Παπι.

    ο Αλεξις ειναι Αλεξις. Οπως λεμε Νινο και Σακης.

    Ο Ρουσσω, επισης κοιμαται πολυ ησυχος. Ισιωσε το μαλλι η Μαρα και δεν τον γαργαλαει πλεον. Αν ειχε γενια θα ειχαμε θεμα !

    Ο ΓΑΠ, δεν ξερει τι τον περιμενει απο το καρο με τα σαπακια που κουβαλαει στον δρομο προς την εξουσια ! 10 Τατουληδες στην καθισια του θα εχει.

    Ο Καραμανλης μολις ξυπνησε απο το ληθαργο. Μην κανετε φασαρια σας παρακαλω. Παιζει Τσιτσανη τωρα.

    Ο Εφραιμοσκουφης ηταν σα βρεγμενη γατα σημερα. Πιο κομπλαρισμενο δεν το εχω δει ποτε ! Παιζει κιθαρα με τη μυτη..

    ΠΠ

  6. THEODOSIS avatar
    THEODOSIS 16/09/2008 00:55:28

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΨΑΝ ΣΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΛΟΙ ΣΕ 30. ΑΚΟΜΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ??? ΜΑΣ ΡΗΜΑΞΑΝ!!! ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΔΙΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ. ΚΟΝΤΕΥΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΑΠΟ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΟΡΚΙΖΟΥΜΕ??? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/09/2008 01:03:43

    Θεοδοση φιλε,

    τρωνε οσο μπορουν κ αυτοι. Οι ΠΑΣΟΚΟΙ ομως εχουν φαει απο ολα τα ΚΠΣ και 1 Χρηματιστηριο. Μην ξεχνας. Εδω τρωνε οι Κινεζοι κ Ν. Κορεατες πολιτικοι οι δικοι μας θα κρατηθουν? Εξουσια ειναι και τα $$ πετανε δεξια κ αριστερα. Πουλανε και αποχες απο την αποχη του Περικλη... και οτι πιασουν. Ειναι στο 80% τους ντροπαλοι αυτοι εδω. Οι Τεως δεν ειχαν ντροπες. Οσα βρηκαμε οτι εφαγαν αυτοι εδω εχει παρει το ΠΑΣΟΚ απο ΜΙΖΕΝΣ μονο !

    ΠΠ

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/09/2008 01:27:13

    Ψευδονυμα :

    •ΡΟΥΣΣΩ,Σεραφείμ Μπουφές

    •ΜΑΡΑ, Σουλτάνα Κουτσουκλανιότογλου

    •ΓΑΠ, Τίμιος Τέλειος

    •ΑΚΗΣ, Ιππουργός Ξυπόλυτος

    •ΠΑΓΚΑΛΟΣ, Πέτσας Καλοψημένος

    •ΑΝΝΟΥΛΑ, Περσεφόνη Τρομπέτα

    •(λογοκριμενο), Ευλογέτα Τσουτσούνη

    •ΤΑΤΟΥΛΗΣ, Φρίξος Σπάτουλας

    •ΠΕΛΕΚΗ, Αντωνία Χατζηρούφα

    •ΠΕΛΕΚΗΣ, Αριστοτέλης Ξεσφυγγούλης

    •ΒΑΛΒΕΡΔΕ-ο δικος μας, Ελπιδοφόρος Προσπαθόπουλος

    •ΓΙΑΝΝΑ, Ακριβή Γουρούνα

    •ΑΛΕΞΙΣ, Αρθούρος Σουφαράπης

    •ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ, Χαριτωμένη Ταράτσα


    ΠΠ

  9. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/09/2008 05:15:50

    ππ- το •ΑΝΝΟΥΛΑ, -Περσεφόνη -τρομπετα Διόρθωσε το τελευταιο σε παρακαλώ σε «περιστροφέα» Είναι ποιο κομψό και αληθές .

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/09/2008 05:35:15

    Αστόισες και τον Σουφλιά –Κουφός –σπίρτο ….,μιας και περίμενε τους επιθεωρητές του ΟΗΕ να βγάλουν το πόρισμα για τους ρύπους και χθες εξήγγειλε καινούργια ενσωμάτωση σχετικής οδηγίας Ε.Ε. 2004/35/ΕΚ για την περιβαλλοντική ευθύνη,

  11. The Predator avatar
    The Predator 16/09/2008 07:38:48

    Απλά πράγματα.

    ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2008 09:21:43

    Οι Πασόκοι μετά το πλιάτσικο της Άλωσης, ανακάλυψαν τα νέα τζάκια και τα δωράκια στον εαυτό τους (τουλάχιστον ο αρχηγός ήθελε γυναίκες!). Οι «εκσυγχρονιστές» της β' τετραετίας οργάνωσαν την είσπραξη. Τούτοι εδώ ήρθαν οργανωμένοι με λογιστές και επιχειρηματίες να κάνουν μπίζνες και να δημιουργήσουν αξίες για το μέλλον τους.

    Οι πρώτοι βρήκαν μέλι και έβαλαν δάχτυλο. Οι τελυταίοι πήραν τα μελίσσια.

    Το ότι έκαναν δώρα στον εαυτό τους οι πειναλέοι Πασόκοι ούτε δικαιολογεί ούτε ελαφρύνει ούτε συγχωρεί το έγκλημα των παχυλών Νεοδημοκρατών.

    Ποιό αδίστακτο ξένο μεγάλο συμφέρον, ανώνυμε 8:13, αποφάσισε να μου βάλει κεφαλικό φόρο επειδή είμαι ελευθερος επαγγελματίας και πετάω τα λεφτά μου στο χρεωκοπημένο ΤΕΒΕ;

  13. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/09/2008 10:47:24

    Σημειώστε ότι στο σχολείο της διαφθοράς ναί μεν οι καθηγητές ήταν από το ΠΑΣΟΚ, αλλά ο γυμνασιάρχης ήταν του ΚΚΕ Εσωτερικού.

  14. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/09/2008 10:59:50

    Όταν είπαμε ότι η εξουσία βρίσκει τρόπους να φορολογήσει δεν εννοούσαμε βέβαια τον κ. κουφό του ΥΠΕΧΩΔΕ ,αυτός έγινε άμεσος σπίρτο
    http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=6839761
    τώρα θα δούμε μετά της αντιδράσεις διαφόρων Χατζηνικολάου ,Ντερμπεντέρηδων κλπ
    πως θα το μεταφέρουν σε μας τους αφελές πολίτες ,εκεί θα σπάσουμε πλάκα .
    Πάλι μισή δουλεία θα κάνουν

  15. Andreas avatar
    Andreas 16/09/2008 11:09:00

    ΠΠ
    Φιλότιμη και αγωνιώδης, πλην εμφανής, η προσπάθεια σου για συμψηφισμούς... Όσο και να το παλαίψεις όμως δεν πρόκειται να πέσουν στα μαλακά ο μπούλης και οι παρέα του, οι φίλοι σου...

  16. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/09/2008 11:15:53

    @ anonymous -έχεις δίκαιο εσύ τους ξέρεις σίγουρα ,και εμένα που με άλλους πολλούς τους καταγγείλαμε για το περιβάλλον ,δεν είμαστε επώνυμοι αλλά όπως εσύ ανώνυμος (πάλι) ηρέμησε καμία φορά και να σκεφτείς ότι και εσύ αφήνεις τη σφραγίδα σου τα γραπτά .Μήπως τελικά ήρθε η ώρα να μοιράσουμε την φτώχεια ,,,

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/09/2008 13:34:53

    Φιλε μου Ανδρεα 16.

    Ολοι βλεπουμε το ιδιο εργο. Η διαφορα ειναι οτι ο μηχανισμος του ΠΑΣΟΚ ο οποιος χτιστηκε τα τελευταια 20 χρονια, βγαζει στη φορα τα παντα. Ο ΚΚ εδιωξε κ 20 λαμογια και φυσικα δεν ειναι αμοιρος ευθυνων. Το αντιθετο μαλιστα. Εαν καθισουν κι αυτοι 20 χρονια και ερθει το ΠΑΣΟΚ μετα στην εξουσια, τα ιδια ακριβως θα εχουμε. Τη ΝΔ με εναν ΚΑρχημακη και το μηχανισμο και Μεσα και επιχειρηματιες ταισμενα(ους) για 20 χρονια να βγαζει στο κλαρι τον καθε ΠΑΣΟΚΟ.

    Ως λαος εχουμε μεγαλη ευθυνη. ΟΛΟΙ μας.

    Παρε θεση να το συζητησουμε. Οχι αφορισμους.

    ΠΠ

  18. THEODOSIS avatar
    THEODOSIS 16/09/2008 20:47:48

    ΠΡΟΣ PORTA PORTA
    ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠ΄ ΟΣΑ ΛΕΣ.
    α)Η ΜΙΖΕΝΣ ΤΑΪΖΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ (ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ). ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.
    β)ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΑΛΟΙ ΚΙ ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ. ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΨΥΧΡΑ (ΟΜΟΛΟΓΑ - ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ - ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ Κ.Λ.Π. ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΓΡΑΦΗΣ ΕΔΩΣΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΗΝ "ΙΑΤΡΟΠΟΙΗΣΗ" ΤΗΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ).
    γ) ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΙ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΖΑ, ΟΜΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ (ΠΕΤΡΕΛΑΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ - ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΙ ΑΣΥΔΟΤΑ ΕΠΙ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ?)
    δ) Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15% ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ .
    ε) ΠΟΙΑ 20 ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΔΙΩΞΕ Ο Κ.Κ.??? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ ΑΠ΄ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ???
    Ο "ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ" ΕΔΙΩΞΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΣΟΥΚΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΗΛΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΔΕ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΙΝΟ??? (ΑΓΓΕΛΟΥ - ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΚΑΣΕΤΩΝ, ΡΟΥΣΟ - ΖΑΧΑΡΕΑ, OΦ ΣΟΡ ΕΤΑΙΡΙΕΣ Κ.Λ.Π.)
    ΝΟΜΙΖΩ, ΛΟΙΠΟΝ, ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ Ο archaeopteryx ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΒΟΥΤΑΣ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΜΕΛΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!!!