#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2009 20:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεθνές Ρεζιλίκι στην ΕΕ



Παπακωνσταντίνου στο Ecofin: “Η στατιστική υπηρεσία μέχρι τώρα δεν ήταν ανεξάρτητη. Στους επόμενους δύο μήνες θα καταθέσουμε στη Βουλή νομοσχέδιο για την αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας και την πλήρη ανεξαρτητοποίηση της ΕΣΥΕ”.

Το 2004 h νέα Δημοκρατία αναλαμβάνει την κυβέρνηση κάνει απογραφή και παρουσιάζει την Ελλάδα ως μια αναξιόπιστη χώρα η οποία έλεγε ψέματα στην ΕΕ μέσα από χαλκευμένα στατιστικά στοιχεία. Ακολουθούν μύδροι της τότε αντιπολίτευσης και η ενέργεια της τότε κυβέρνησης παρουσιάζεται περίπου ως εθνική μειοδοσία για πολλά χρόνια.

Το 2009 tο ΠΑΣΟΚ αναλαμβάνει την κυβέρνηση κάνει «καταγραφή» και παρουσιάζει την Ελλάδα ως μια αναξιόπιστη χώρα η οποία έλεγε ψέματα στην ΕΕ μέσα από χαλκευμένα στατιστικά στοιχεία.  Η Κυβέρνηση διασύρει   μια ελληνική αρχή -την οποία δεν έχει καταγγείλει δημόσια ως όφειλε – για να κρυφτεί πίσω της.

Αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο.  Η Ελλάδα γίνεται ρεζίλι διεθνώς εκ νέου.

Ας μην εξοργιστούμε. Ας κλάψουμε απλώς την μοίρα μας και ας μείνουμε στο ότι έκλεισε ένας εφιαλτικός πολιτικός κύκλος από τον οποίο απεκόμισαν οι πάντες τα όσα έδωσαν.

Ως αναμένονταν η Ελλάδα έχασε, ας ελπίσουμε ότι μάθαμε κάτι.

ΥΓ.: Ευτυχώς  ο Γιώργος μιλούσε με τον Τρισέ και τον Αλμούνια προεκλογικά γιατί θα μας έδερναν.

 Δημοσιεύθηκε από Γιάννης Παπαϊωάννου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 20/10/2009 20:34:48

    Ποιος ακριβώς είναι ο Αλμούνια που καταφέρθηκε με αυτόν τον τρόπο σε έναν υπουργό της χώρας ΜΑΣ? Έχει εκλεγεί από κάποιον ή είναι διορισμένος? Γιατί τον άκουγε χωρίς αντίδραση ο υπουργός της χώρας ΜΟΥ ? Πότε επιτέλους θα τους βάλει κάποιος στη θέση τους? Τα είπε αυτά ο Αλμούνια στο Σαρκοζί? Τι του έδειξε ο Σαρκοζί (ποιο σημείο του σώματός του εννοώ) ?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 20/10/2009 22:10:48

      Ο κος Αλμούνια, είναι ένας ανώτατος υπάλληλος της ΕΕ και την ισχύ του την αντλεί απο τις συνθήκες του Μαάστριχτ, της Λισσαβόνας και ένα σορό άλλων, που κατα καιρούς υπέγραφαν οι υπερήφανες, εκκλεγμένες κυβερνήσεις του Ελληνικού λαού. Τότε που ο ελληνικός λαός έβλεπε το τυρί και δεν έβλεπε τη φάκα και τις φάκες που έπονται.

      • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
        ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ εναςάσχετος 20/10/2009 22:55:01

        και ο Σαρκοζί?Δεν υπέγραψε η χώρα του?

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 21/10/2009 21:15:43

          Γαλλία και Έλλάδα δεν είναι ίδιες, ούτε κατα διάνοια.
          Η Γαλλία υπέγραψε αυτές τις συνθήκες για να την υπηρετούν.
          Η Έλλάδα τις υπέγραψε, για να υπήρετεί.
          Υπάρχει διαφορά.

    • xenitemenos21 avatar
      xenitemenos21 @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 21/10/2009 15:00:41

      Ο πολυς κυριος Αλμουνια λεει οτι με τετοιο ελλειμμα δεν μπορειτε να κανετε παροχες. Μπορειτε, ομως, συμπληρωνω εγω ο ταλαιπωρος Ελληνας, να αγορασετε τα καινουργια αυτοκινητα που κατασκευαζουν οι αυτοκινητοβιομηχανιες μας για να δουλευουν και οι εργατες μας. Για τα χρηματα που χρειαζεστε για να πληρωσετε μη σας νοιαζει, θα σας δανεδισουμε εμεις.
      Βεβαια, ο κυριος Αλμουνια ξερει που τα λεει αυτα, ξερει οτι ο τραχηλος των Ελληνων πολιτικων οχι μονον δεχεται οποιονδηποτε ζυγο αλλα και τον επιζητει για να μπορεσει ετσι να διατηρησει τα κεκτημενα του επαρχου των Βρυξελλων και αλλων "φιλικων" πρωτευουσων.
      Η νεα διακυβερνηση μας, ο νεος επαρχος καλυτερα, πρεπει να αντιληφθει οτι δεν νομιμοποιειται με οποιοδηποτε προσχημα να διαθεσει εθνικους πορους, και μαλιστα προερχομενους απο δυσβαστακτο δανεισμο, σε αλλους τομεις εκτος απο την ενισχυση της εθνικης οικονομιας, που παλευει εκ των ενοντων με νυχια και με δοντια να κραστηθει ορθια.

  2. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2009 20:37:46

    Είτε οι προηγούμενοι φταίνε είτε οι τωρινοί. Την ψυχρολουσία την έφαγε ο πρώην εκπρόσωπος. Αν τον θεωρήσουμε αξιόπιστο θα περιμέναμε να παραμείνει ευροβουλευτής. Τώρα κάνει τον υπουργό και μαζεύει σφαλιάρες. Έχει το κατάλληλο μάγουλο. Εμ, δεν είναι αντιπολίτευση πιά να λέει ότι του κατέβει. Με τέτοια ετοιμασία πήγε όμως εκεί. Ας πρόσεχε.

    • rs avatar
      rs @ Orestios 21/10/2009 08:03:18

      Αγαπητέ orestie
      θα σου συνηστούσα ...νηστία και προσευχή, μήπως και ξελαφρώσεις απο την ακατάσχετη προεκλογική λογοδιάροια.
      Και εν τέλει δεν μιλάνε για "σχοινί στο σπίτι...των αμέτρητων κρεμασμένων".

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/10/2009 20:40:47

    Όταν το 2004, η ΝΔ, έκανε "απογραφή" και εξέθεσε την Ελλάδα, ήταν κάρφωμα. Καιόντως ήταν!
    Αυτό που έκανε τώρα το ΠΑΣΟΚ, τι είναι? Πως λέγεται "σοσιαλιστί"?
    Οι γλωσσοπλάστες του ΠΑΣΟΚ, δεν θα βρούν κάποια καινούργια λέξη? Έστω και μετάφραση απο τα αγγλικά.
    Φυσικά το σοβαρό πρόβλημα, δεν είναι το ρεζίλεμα της χώρας, διότι ούτως ή άλλως είμαστε γνωστοί ρεζίληδες.
    Το πρόβλημα είναι τα μέτρα που θέλουν να πάρουν, με πρόσχημα την "καμένη γή", που για πολλωστή φορά επιστρατεύεται για να δικαιολογήσει την επερχόμενη αφαίμαξη.
    Αισθάνομαι μιά απίστευτη αηδία και απορώ γιατί η πλειοψηφία του έντιμου κόσμου που ζει απο την εργασία του, συνεχίζει και υποστηρίζει αυτά τα δύο κόμματα.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/10/2009 20:59:59

    Μάλλον παραγίνεσαι ιθαγενής άμα ζεις σε αυτή την χώρα....
    Δεν κατάλαβα:

    -το 2000 μαγειρέψαμε για το €
    -το 2004 μαγειρέψαμε για την απογραφή
    -το 2009 μαγειρέψαμε για την καταγραφή

    Προς τι διαμαρτυρία; Αν επειδή δεν ισχύει ο άτυπος θεσμός της αλληλεγγύης μεταξύ των λωποδυτών και αλληλοκαρφώνονται, δεν φταίει κανένας άλλος πέρα από τους διαχρονικούς λωποδύτες.... Νομίζω;Διαχρονικά είμαστε οι ψεύτες του χωριού, παραποιούμε τα νούμερα και δίνουμε ψεύτικα στοιχεία, και τώρα που μας έμαθαν στην πόλη και μας το λένε κατάμουτρα, έσταξε η ουρά της ευθιξίας ...ή της υποκρισίας;

    Αν τώρα ανέχονται οι Πρωθυπουργοί της Ελλάδας είτε το 2004 είτε το 2009 να φτύνουν την χώρα που εκπροσωπούν τι να πω...Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ο διοικητής της ΤτΕ, όλοι οι υπάλληλοι του γενικού λογιστηρίου και όλοι οι υπάλληλοι της ΕΣΥΕ θα είχαν πάει το λιγότερο σπίτι τους.

    ΥΓ

    Συνεχίζω να ερωτώ ο διοικητής της ΤτΕ, όχι ως άνθρωπος που δεν με απασχολεί, αλλά ως διοικητής ήταν αξιόπιστος:

    α) 03/10 με μονοψήφιο έλλειμμα ή
    β) 05/10 με διψήφιο έλλειμμα

    γιατί μπορεί οι Αλμούνιες και οι Τρισέδες να έχουν συνηθίσει να τους κοροϊδεύουν διάφοροι ντόπιοι αξιωματούχοι αλλά οι ντόπιοι ιθαγενείς όχι πια και το +10 γίνεται και -20 πολύ εύκολα κ Παπανδρέου.

  5. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2009 21:03:50

    Αλμούνια, Γιούνκερ τα έχωσαν στον εκπροσωπούλη. Έγινε αναφορά στα χαλκευμένα από το ΠΑΣΟΚ δεδομένα ώστε να εισέλθει η χώρα χαριστικά στο ευρώ το 2002. Σας ξέρουν στην ΕΕ κύριοι του ΠΑΣΟΚ. ΦΑΙΝΕΣΤΕ. Μην μας το παίζετε αγνοί. Σας ξέρουν κι απ'την καλή κι απ'την ανάποδη. Αλλά ο οσιομάρτυρας υπουργός, πρώην εκπρόσωπος νόμισε ότι θα μιλήσει σε συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ. Την έπαθε σαν την αλεπού με τα σταφύλια.

  6. aggelos avatar
    aggelos 20/10/2009 21:48:44

    Ο εκπρόσωπος μάλλον έχει μείνει στην εποχή που ήταν στο Δ.Σ. του ΟΤΕ. Τότε δεν υπηρχε θέμα γιατί ο Καραβέλας ήταν guarantee. Μήπως να τον βάλει στην ΕΣΥΕ πρόεδρο;

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 20/10/2009 22:44:58

    Ο ραγιαδισμος εχει πλεον παρει πληρως μετανεωτερικη μορφη. τα ανθρωπακια του αθηναϊκου κρατιδιου υποτελους στην τουρκια με το μονιμως απλωμενο χερι του θεσμικου επαιτη βαζοντας τα σκελια στην ουρα καρφωναν αλληλους διαδοχικα στα αφεντικα τους στις βρυξελλες. τετοια καταντια δεν μπορουσα ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μου να δω. πως να υπερασπιστουν μετα το αιγαιο ή το ταλαιπωρο το ονομα της μακεδονιας. πατε στοιχημα οτι οι σκοπιανοι θα φτιαξουν υπουργειο μακεδονικων υποθεσεων ή κατι συναφες;
    η απολυτη παραλυσια των αποεθνικιων που οταν θελουν να κρυφτουν απο τις ευθυνες τους να χαραξουν εθνικες πολιτικες για τον ερμο αυτο τοπο κρυβονται πισω απο τους...γραφειοκρατες των βρυξελλων. εν τω μεταξυ, η γεωργια καταστρεφεται, η αποβιομηχανιση επεκτεινεται, η ανεργια αυξανεται και αυτοι αναλισκονται σε πομφολυγες νεοταξικες και ηλιθιοτητες. συμπτωμα και αυτο, ο αδελφος του εκ Κιλκις βουλευτη φλωριδη που ειναι δικαστης γνωματευσε οτι το να φορας σταυρο ειναι ρατσιστικο. καποτε θα στηθουν αποσπασματα για τα τομαρια αυτα με τα ελληνικα ονοματα και τις ξενηλατες, ισοπεδωμενες ψυχες. εκτος απο φορους, περικοπες κ.α. εχετε ακουσει εσεις κατι θετικο για το πως θα αναπτυχθει αυτη η χωρα με νεες παραγωγικες μοναδες, για επεκταση της οικονομιας, κατι εστω που να μας εμψυχωνει ως ελληνες; ΤΙΠΟΤΑ. η απολυτη εθνικη αναξιοπρεπεια...

  8. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 20/10/2009 23:05:32

    " ΑΙΝΤΕ ΘΥΜΑ ΑΙΝΤΕ ΨΩΝΙΟ.."
    Το ιδιο παραμυθι στον αιωνιο μακακα Ελληνα.
    Πριν τις εκλογες ο Αλμουνια και ΣΙΑ δεν ηξεραν για το "τεραστιο" ελλειμα και το ανακαλυψαν τα σαινια της πλουτοδημοκρατιας μεσα σε λιγες ημερες.
    Κιτρινισε ακομα πιο πολυ ο υπουργος που κρατουσε τ αχαμνα του κατα την ορκωμοσια στη Βουλη και βρεθηκε σε πολυ δυσκολη θεση απο το "μεγαλο κακο" που εκαναν στη χωρα οι "προηγουμενοι".
    Μια χωρα που την αγαπουν παντα οι "επομενοι".
    Ηθελα παιδια να δωσω, θα πει η υπουργαρα αλλα να μωρε δεν μας επιτρεπει το τρομερο ελλειμα της επαρατου δεξιας.
    Ο ιδιος αργαλειος υφαινει χρονια και χρονια και οι Οτεντοτοι εξοντωνουν αλληλους στα καφενεια της φυλης.

  9. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 20/10/2009 23:51:25

    Διαβάστε και την οπτική για το θέμα των Financial Times. Έτσι για τον πλουραλισμό στην ενημέρωση!
    Πηγή:http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1730951

    Τα πυρά των Ευρωπαίων εταίρων της συνεχίζει να δέχεται η Ελλάδα, μετά την πρόσφατη ανακοίνωση της νέας κυβέρνησης ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα του 2009 θα ξεπεράσει κατά πολύ τις αρχικές προβλέψεις, αναφέρουν σε σημερινό τους δημοσίευμα οι Financial Times.

    «Τα παιχνίδια τελείωσαν, χρειαζόμαστε σοβαρά στατιστικά στοιχεία», δήλωσε ο πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, στη διάρκεια της συνεδρίασης των υπουργών οικονομικών της Ευρωζώνης χθες στο Λουξεμβούργο.

    Η σφοδρή κριτική κατά της Ελλάδας ήταν ένα από τα κεντρικά θέματα συζήτησης στη συνεδρίαση, ενώ σοβαρές ανησυχίες εκφράστηκαν και για την ανατίμηση του ευρώ έναντι του δολαρίου και των υπόλοιπων νομισμάτων στις αγορές συναλλάγματος.

    Η νεοεκλεγείσα σοσιαλιστική κυβέρνηση δήλωσε εντός του μήνα ότι η εκτίμησή της για το φετινό δημοσιονομικό έλλειμμα ανέρχεται στο 10% του ΑΕΠ, έναντι του 6-8% που είχε προβλέψει η απερχόμενη κυβέρνηση λίγες εβδομάδες νωρίτερα. Το πρόβλημα, ωστόσο, δεν είναι η απόκλιση των δύο προβλέψεων, αλλά η απόκλιση και των δύο από τον αρχικό στόχο του 3,7% που έχει θέσει η Κομισιόν επισημαίνουν οι FT.

    Η δυσάρεστη αυτή έκπληξη της Ελλάδας δεν άφησε ασυγκίνητους τους υπόλοιπους Ευρωπαίους υπουργούς, καθώς η διεθνής χρηματοοικονομική κρίση έχει αναγκάσει τους Ευρωπαίους να σκύψουν πάνω από τα δημόσια οικονομικά των κρατών μελών.

    Το μέγεθος του ελλείμματος στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό δεδομένου ότι οι οικονομολόγοι προβλέπουν σημαντική αύξηση του δημόσιου χρέους στη χώρα εντός των προσεχών ετών, τονίζουν οι FT. Σύμφωνα με τις προβλέψεις της Κομισιόν, το χρέος της Ελλάδας θα αυξηθεί το 108% του ΑΕΠ το 2010 έναντι του 103,4% το 2009 και του 97,6% το 2008.

    Οι οικονομολόγοι της Barclays Capital υπολογίζουν ότι μετά από αναπροσαρμογή του δημόσιου χρέους κατά 2% βάσει του ετήσιου πληθωρισμού που εκτιμάται στο 4% και του ετήσιου ρυθμού ανάπτυξης στο 3%, το δημόσιο χρέος της χώρας θα εκτιναχθεί στο 150% επί του ΑΕΠ έως το 2016.

  10. thouthou avatar
    thouthou 20/10/2009 23:55:19

    Το ότι η εξουσιαστική μας ελίτ είναι αναξιοπρεπής είναι γνωστό.
    Ο ραγιαδισμός αυτής της ελίτ είναι επίσης γνωστός.
    Μην ξεχνάμε όμως και την κουτοπονηριά....
    Πόσο βολικό είναι για κάθε κυβέρνηση, όταν αναλαμβάνει, να πηγαίνει μια βόλτα στας Βρυξέλλας, και εκεί ξαφνικά μια "ξαφνικώς έξαλλη" κομισιόν να της ζητάει "τον ουρανό με τ' άστρα για να ισιώσουν όλα αυτά που κανένας δεν ήξερε μέχρι σήμερα"......
    Τί να κάνουμε, δυστυχώς "δεν μπορούμε να σας ικανοποιήσουμε σύμφωνα με τις εξαγγελίες μας, την δεύτερη τετραετία"....
    Οπότε, όλοι ευχαριστημένοι. Και η κάθε κυβέρνηση, που αντί για παροχές βάζει φόρους, και η κομισιόν που παίρνει τα μέτρα που θέλει....
    Το γελοίο των εξουσιαστών μας, απλά φαίνεται στο ύφος των υπαλληλίσκων των Βρυξελλών... Τα καραγκιοζιλίκια (μικρότερα, αλλά υπαρκτά) άλλων χωρών της ΕΕ, σίγουρα δεν αντιμετωπίζονται με τέτοιο τρόπο.....

    Δεν χρειάζονται και πολλά για να λουφάξουν οι υπαλληλίσκοι... Μια ανακοίνωση μιας σοβαρής κυβέρνησης, ότι
    "εφόσον μας κράζετε με τέτοιο τρόπο, και αναγνωρίζοντας τα λάθη μας, παίρνουμε μέτρα:
    -Μπλοκάρουμε οποιαδήποτε χρηματοδότηση προς την Τουρκία, ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ το μέρος αυτών που χρειάζεται για να καλύψουμε τα έξοδα που προκύπτουν από την συνεχή στρατιωτική απειλή και πίεση της... Δεν μπορεί να έχουμε από τους μεγαλύτερους εξοπλισμούς του πλανήτη, να έχουμε στόλο και τεράστια αεροπορία κάθε μέρα στο Αιγαίο, και να μας συγκρίνουν με τους Ολλανδούς που μέλημά τους είναι η ποιότητα του μπάφου τους....
    -Λόγω της οικτρής οικονομικής μας κατάστασης, επικαλούμαστε το ταμείο ανθρωπιστικών καταστροφών της ΕΕ, του ΟΗΕ, και κάθε λογής κυριλέ ανθρωπιστή στον πλανήτη, στην επικείμενη ανθρωπιστική καταστροφή που θα προκυψει από το πλήρες πάγωμα κάθε παροχής προς την μεταναστευτική μάζα που έχουμε στην επικράτειά μας. Το πάγωμα αυτό περιλαμβάνει απαγόρευση διά ροπάλου κάθε ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης σε οποιονδήποτε δεν το δικαιούται, δρακόντεια μέτρα για κάθε μεταφορά κεφαλαίου προς οποιαδήποτε χώρα (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΕ), κλπ....
    -...."
    (βέβαια επειδή δεν έχω αξασκήσει την διπλωματική μου γλώσσα εδώ και καιρό, η έκφραση μπορεί να έχει λίγο διαφορετική μορφή...)

    Αλλά ξέχασα, αυτό θα προϋπέθετε σοβαρή εθνική κυβέρνηση, όχι διαχειριστές ενός εν δυνάμει πολυπολιτισμικού κρατικού συνωθυλεύματος...

    • ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ @ thouthou 23/10/2009 23:54:37

      ΜΠΡΑΒΟ! ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!

  11. bicv avatar
    bicv 21/10/2009 01:55:09

    THE GAME IS OVER
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΛΥΠΗΤΕΡΗΣ.
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΧΑΡΟΥΠΙΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΙΦΙΟΥ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ.

    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΦΡΑΠΟΓΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ 15 ΕΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

    THE GAME IS OVER.....

  12. aris53m avatar
    aris53m 21/10/2009 02:07:12

    Ας μην εξοργιστούμε.????

    too late ... http://www.hellaswebnews.com/?q=node/525

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 21/10/2009 09:49:42

    Να καταρασθούμε λοιπόν το ΠΑΣΟΚ που επί 5 χρόνια διαχειριζόταν την Ελληνική οικονομία!
    Ακόμα και ο Φαρισαισμός πρέπει να έχει κάποια όρια, φίλοι Νεοδημοκράτες. Όταν δεν έχει, σας παίρνουν χαμπάρι και οι πέτρες.
    Έ να γιατί σας ρίξανε οι ΠΑΣΟΚες 10,5 στ' αυτιά (που λέει και ο Χατζηνικολάου)!

    • ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ @ Sic transit gloria mundi 23/10/2009 23:57:31

      ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΛΥΠΗΤΕΡΗ! ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ!!!

  14. ΑΓΡΥΠΝΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ avatar
    ΑΓΡΥΠΝΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ 21/10/2009 14:06:59

    Αναρωτιέμαι τι είναι χειρoτερο. Τα ΨΕΜΑΤΑ και οι ΑΛΧΗMΕΙΕΣ ανικάνων πολιτικών ή ηΕΝΟΧΗ ΣΙΩΠΗ του Προβόπουλου?
    Αυτός ο ¨κύριος" ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ???
    Ξέρει κανείς να μας πεί???

  15. ατακτος avatar
    ατακτος 21/10/2009 20:08:15

    Οι Γιωργαδες επαθαν Διεθνές Ρεζιλίκι
    εμεις εδω ???...