#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεγράφη από τη ΝΔ ο Θύμιος Λυμπερόπουλος



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, με αφορμή τις σημερινές δηλώσεις του κ. Θύμιου Λυμπερόπουλου κατά του Διοικητή του ΙΚΑ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Λυμπερόπουλος διαγράφεται από τη Νέα Δημοκρατία. Αυτά που λέει ο Αντώνης Σαμαράς τα εννοεί».

Ο κ. Λυμπερόπουλος ήταν αναπληρωτής τομεάρχης Μεταφορών και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής.

Όπως μεταδόθηκε σήμερα από τηλεοράσεως, ο κ. Λυμπερόπουλος είπε αναφερόμενος στον διοικητή του ΙΚΑ: "Του είπα πως θα τον λιώσω, αν δεν πάρει πίσω την εγκύκλιο".

Μόλις το άκουσε ο Σαμαράς σήκωσε το τηλέφωνο και είπε να διαγραφεί αμέσως.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για την πιο ... γρήγορη διαγραφή στον κόσμο.

Προηγουμένως ο κ. Λυμπερόπουλος είχε δηλώσει: "δεν θα πεθάνουμε μόνοι μας θα πάρουμε κι άλλους μαζί".

Την περασμένη Δευτέρα, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας έκανε μια ..πρωτόγνωρη δήλωση για τα πολιτικά πράγματα της χώρας. Είπε, επακριβώς:

Υπενθυμίζουμε ότι την περασμένη Δευτέρα, στην συνεδρίαση της ΕΓ της ΝΔ, ο Α. Σαμαράς έκανε την εξής δήλωση: «Είμαι αντίθετος με όσους απειλούν να κατεβάσουν τους διακόπτες του ρεύματος, αντίθετος με όσους θεωρούν δικαίωμά τους να παραλύουν την οικονομική ζωή της πόλης, με καθημερινές πορείες εκατό ατόμων, που αναστατώνουν τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων.Είμαι απέναντι σε όλους αυτούς! Και δεν θα τους κοροϊδέψω.  Τους το λέω ευθέως. Τους το λέω κατάμουτρα: Να μη μας ψηφίσουν ποτέ!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. smash avatar
    smash 14/10/2011 21:21:22

    Για δες υποστήριξη στον ΓΑΠ ο ΣΑΜ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ smash 14/10/2011 21:35:05

      Ο Σαμαράς φίλε έχει αυτά που δεν έχει ο ΓΑΠ. Η ΝΔ δεν είναι κόμμα ταραχαοποιών. Άλλο ο καλός αγώνας και άλλο να απειλεί τον διοικητή του ΙΚΑ στελεχος της ΝΔ οτι "θα τον λυώσει". Ασε λοιπόν το σάπια

      • smash avatar
        smash @ Αυτόνομος 14/10/2011 21:39:54

        Ποιος αυτός του ΙΚΑ?
        Διορισμένο απο την χουντα του ΠΑΣΟΚ?

      • Εvagelos.Ε avatar
        Εvagelos.Ε @ Αυτόνομος 14/10/2011 23:29:09

        Σας ενοχλει η φραστικη βια, αλλα ευκολα ξεχνατε την ευγενικη βια που εφαρμοζετε απο ανθρωπους που κατεχουν ποστα και θεσεις. Με χτυπας και φωναζω...αλλα ειμαι και ενοχος επηδει φωναξα πιο δυνατα και σε ξυπνησα...παιδια καταλαβαινετε τι συμβαινει? Οσο για τον Σαμαρα δεν με εχει πεισει με κανενα τροπο για το προγραμμα του. Το μονο που θα βοηθησει εαν φυγει αυτη η κυβερνηση ειναι ισως το θεμα της ψυχολογιας του κοσμου...διοτι βαρεθηκε το πληθος των ψεματων που αραδιαζονται καθημερινα...Διψαμε για αληθεια χωρις βια.

      • Ταραχή avatar
        Ταραχή @ Αυτόνομος 14/10/2011 23:54:27

        Το 1980 ο κύριος διοικητής του ΙΚΑ ήταν "εργαζόμενος" συνδικαλιστής του ΟΤΕ. Τότε λοιπόν εκείνους τους καιρούς του αγώνα που δικαιώθηκε λιγάκι αργότερα ο Ροβέρτος (έτσι τον αποκαλούσαν τότε) επικεφαλής της ΠΑΣΚΕ του ΟΤΕ είχε κλείσει με απεργίες τον ΟΤΕ για δεκαπέντε σχεδόν μέρες ζητώντας από την κυβέρνηση Ράλλη 20% αυξήσεις.Και τότε όποιος δεν απεργούσε και επιχειρούσε να μπεί για δουλειά έτρωγε ξύλο στην κυριολεξία.Κανείς όμως δεν τον διέγραψε.Αντίθετα στις δύο τελευταίες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ εκτός που εξελέγει βουλευτής πήρε και κυβερνητικά αξιώματα. Γι αυτό και κυβερνάνε και θα κυβερνάνε και άλλα πολλά χρόνια.

      • lampros avatar
        lampros @ Αυτόνομος 16/10/2011 03:45:47

        Η ΝΔ δεν είναι κόμμα ταραχαοποιών.

        Ναι, είναι κόμμα «καλών παιδιών». Λες και από αυτά έχουμε ανάγκη τώρα, αβρότητα και προδέρμ...

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ smash 14/10/2011 21:58:58

      ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ
      Πρόεδρε, τέτοια μηνύματα περιμένει η Κοινωνία!
      ΜΠΡΑΒΟ

  2. kirdou avatar
    kirdou 14/10/2011 21:23:28

    Επεσαν οι μασκες.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ kirdou 14/10/2011 21:27:28

      και τα μυαλα σας στα καγκελα!!
      ο τσαμπουκας των συνδικαλιστων δεν θα περασει!!!

    • Kennan avatar
      Kennan @ kirdou 14/10/2011 21:35:38

      Ναι των γαλαζοπράσινων συνδικαλιστών που μας δουλεύουν όλους

  3. ikaros avatar
    ikaros 14/10/2011 21:26:22

    και πάντως δε θα χρειάζονται βαρύγδουπες αναλύσεις την επόμενη των εκλογών του "παραλίγο να είμαστε αυτοδύναμοι" (Εφεδρείες, Λυμπερόπουλος). Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά...

    • Kennan avatar
      Kennan @ ikaros 14/10/2011 21:36:18

      Πόσο αντέχεις να πάμε ένα στοίχημα για την αυτοδυναμία Σαμαρά από τώρα;

  4. geopan avatar
    geopan 14/10/2011 21:30:15

    εγώ πάντως συμφωνώ με τον Σαμαρά.δεν μασάει από συνδικάλες και ξεμπροστιάζει και τους πασόκους που δεν τολμούν ούτε να σκεφτούν να διαγράψουν τύπους σαν τον φωτόπουλο και τον μπαλασόπουλο..

    • singularity avatar
      singularity @ geopan 14/10/2011 21:43:47

      Εκ πρώτης έτσι φαίνεται, αλλά είναι μια πολύ βολική οπτική αυτή. Στην πραγματικότητα όταν έχεις πόλεμο ή εξέγερση, ούτε για τα σκουπίδια στους δρόμους παραπονιέσαι, ούτε για τον κάθε Λυμπερόπουλο, ούτε για την ταλαιπωρία μέρους του κοινωνικού συνόλου που ψοφοδεώς περιμένουν «να γυρίσει ο τροχός» από μόνος του, ούτε για τους υπερβάλλοντες σε ζήλο εξεγερμένους. Ορίζεις με σαφήνεια ποιος είναι ο εχθρός και τον πολεμάς με λύσσα. Δεν κοιτάς κατά τη διάρκεια του πολέμου να τακτοποιήσεις πράγματα που διευθετούνται μόνο σε καιρό ειρήνης. Και σε κάθε περίπτωση, διευκρινίζεις με ποιους είσαι. Και φυσικά παύεις να διαπραγματεύεσαι με τον εχθρό, δεν αναμένεις από αυτόν να σου δώσει λύση, ούτε αντιτείνεις πιο «σουλουπωμένο» και κόσμιο τρόπο να σε κυβερνάει.

      • Theo avatar
        Theo @ singularity 14/10/2011 21:48:27

        και την επομενη μερα σαν κυβερνηση πλεον αντε να τα μαζεψεις!
        επειδη μοναδικιε μου, ο Σαμαρας δεν εχει σκοπο να τελειωσει γρηγορα και θα το μαζεψει το μαγαζι, γι' αυτο τα φροντιζει ολα απο τωρα για να εχει αργοτερα.

        • smash avatar
          smash @ Theo 14/10/2011 21:52:57

          Καλά σκέψου τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ χωρις τον ΓΑΠ την επόμενη μέρα στον Σαμάρα.

        • singularity avatar
          singularity @ Theo 14/10/2011 21:55:10

          Πρακτικές σαν του Φωτόπουλου και του Λυμπεροπούλου κάνουν ζημιά στο κοινωνικό σύνολο μόνο υπό συνθήκες δημοκρατίας και σχετικής ομαλότητας. Όταν όμως καταρρέει το σύμπαν, δεν είναι λογικό να «καταδικάζεις τέτοια φαινόμενα». Το timing είναι εντελώς ακατάλληλο και δίνει λάθος μηνύματα. Εδώ βλέπεις την κοινωνία να μην καταδικάζει ούτε να διαμαρτύρεται για απεργίες, που σε άλλους καιρούς θα ήταν αδιανόητες. Όταν η ίδια η κοινωνία λοιπόν δείχνει ανοχή σε βαθμό αλληλεγγύης, το να παίρνεις τόσο ενεργά αποστάσεις είναι κάτι που σε χαρακτηρίζει στο παρόν και θα σε συνοδεύσει στο μέλλον.

          • smash avatar
            smash @ singularity 14/10/2011 21:59:19

            Συμφωνώ μαζί σας.

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ smash 14/10/2011 22:26:46

            σωπατε ωρε αδερφια, να συντονιστουμε τωρα με τον Λυμπεροπουλο επειδη ειναι δικος μας και αυριο να κατεβασουμε παντελονια και οτι αλλο στον καθε Φωτοπουλο, και Μπαλασοπουλο!!
            αλλαζει το πραγμα, και οσο νωρις το καταλαβετε τοσο καλυτερα!!
            τερμα ο ανευθυνος συνδικαλισμος!!!

          • singularity avatar
            singularity @ smash 14/10/2011 22:40:49

            Δεν κατάλαβες. Λέω ότι δεν είναι ώρα όχι απλά τον Λυμπερόπουλο να καταδικάσεις, αλλά ούτε καν τον Φωτόπουλο. Δεν είναι η στιγμή όπου ο "ανεύθυνος συνδικαλισμός" κάνει κακό στη κοινωνία.
            Αλλά βέβαια όταν ένα κόμμα έχει ως ακροατήριό του ανθρώπους που εξακολουθούν να πιστεύουν οτι ανήκουμε στη Δύση και ζητούν βελτίωση συνθηκών με δογματικά απαράβατο όρο την παραμονή μας στο Ευρώ και την "ευρωπαϊκή οικογένεια", λογικό είναι η μερική συνεργασία με τον εχθρό και προτροπές «μην φωνάζουτε πολύ και σκιστεί το κολάν της νομιμότητας, του ήθους, του νόμου και της τάξεως”, έρχονται αναπόφευκτα.

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ smash 14/10/2011 23:14:19

            ποιος σου ειπε ρε μοναχε οτι ειμαι ευρωλιγουρης? εσυ δεν καταλαβες, οτι ειτε στο ευρω ειτε στη δραχμη ΤΕΡΜΑ οι συνδικαλες!
            εμεις γαλαζιο Πασοκ δεν θα γινουμε!
            οσοι θελουν να μεινουν στο παρελθον, να μεινουν. Η ελληνικη κοινωνια περιμενει το νεο, το καθαρο, το νοικοκυρεμενο, οπως δηλαση ειμασταν πριν την λαιλαπα του Πασοκ! μηπως το θυμασαι?

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ singularity 14/10/2011 23:25:30

            Που την είδες την αλληλεγγύη της κοινωνίας;; Ακόμα και αν υπήρχε από που κι ως που ένα κόμμα μικρό-μεγάλο δεν έχει σημασία οφείλει να ακολουθεί την κοινωνία;;; Κατά την γνώμη μου οφείλει να προσπαθήσει να την πείσει για την ορθότητα της άποψης του.
            Λαμπρά έκανε ο Σαμαράς. Δεν χαϊδεψε, δεν κοροϊδεψε, αρνήθηκε να αυτοϋπονομευθεί. Εξ άλλου είχε προειδοποιήσει "Τους το λέω κατάμουτρα. Να μην μας ψηφίσουν ποτέ!"

          • lampros avatar
            lampros @ singularity 16/10/2011 03:50:01

            Ακριβώς.

            Όπως ακριβώς λένε «μην κοιτάτε που κρατάει ακόμα τον Αρούλη κλπ ο Σαμαράς, τώρα έχουμε πόλεμο, άλλα έχουν σημασία», έτσι πρέπει να σκεφτούν και εδώ.

            Απλά: βούτυρο στο ψωμί του ΠΑΣΟΚ.

            Και νομίζουν από πάνω ότι έτσι πλησιάζουν και την κοινωνία που τα έχει με τους συνδικαλιστές λέει. Ναι, η κοινωνία δεν ξέρει ότι το ΠΑΣΟΚ της έχει αλλάξει τα φώτα, ο Λυμπερόπουλος της φταίει αυτή τη στιγμή. Τους μόνους που φαίνεται να προσεγγίζει με κάτι τέτοια είναι τους Μανδραβέληδες και την Τρέμη και τους οπαδούς τους.

      • bomberman avatar
        bomberman @ singularity 14/10/2011 23:39:47

        συμφωνω απολυτα φιλε μου αυτο ακριβως λεω και εγω οπου βρεθω τωρα εχουμε πολεμο και ο καθενας διαλεγει στρατοπεδο οταν του αλλου του περνεις την δουλεια του καταστρεφεις την ζωη δεν θα κοιταξει τροπους καλεις συμπεριφορας.εναν προεδρο σωματειου ειχε η Ν.Δκαι τον διαγραφεις προεδρος ΤΑΞΙ ειναι πως θες να αντιδρασει σαν ολους τους φλωρους του κομματους που ειναι εξαφανισκενοι.

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ singularity 15/10/2011 09:57:09

        ++++++++++

  5. NEOTERA avatar
    NEOTERA 14/10/2011 21:32:35

    Δεν πρέπει να έχουν στήριξη επειδή σχεδιάζουν να τους σκοτώσουν στο ξυλο και να τους πάνε μέσα...
    Ουσιαστικά είναι συναίνεση σε έκτακτα μέτρα και δήλωση νομιμοφροσύνης στα κοινα τους αφεντικα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ NEOTERA 15/10/2011 00:10:30

      Ναι, και οι Ούρουκ-Χάι κάνανε επίθεση στο χωριό του Φρόντο.

  6. KOSTAS avatar
    KOSTAS 14/10/2011 21:33:25

    όταν οι πολίτες βιώνουν ακραίες καταστάσεις και φασιστικές, πώς ν'αντιδράσουν. Δυστυχώς νομίζω πως ο κ.Σαμαράς πρέπει ν'αναθεωρήσει και να βρεθεί δίπλα στην κοινωνία.... Ας μην δικαιολογήσει όσους λένε πως θα κάνει τα ίδια...Εκτός και αν όταν "μπαίνει η πράσινη συμμορία με τα καλάσνικοφ" πρέπει να κρατάμε λουλούδια...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/10/2011 21:34:43

    Συμφωνώ απόλυτα.
    Αν κάποιοι ονειρεύονται να γίνουν σύστημα ΠΑΣΟΚ με γαλάζιο μανδύα στο καλό.
    Δεν χρειαζόμαστε Κολλάδες και ας μην βγούμε ποτέ εάν είναι να είμαστε μεταλλαγμένο ΠΑΣΟΚ.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Ο Ιθαγενής 14/10/2011 22:05:59

      +1000!!! Ο Ιθαγενής

    • nestor avatar
      nestor @ Ο Ιθαγενής 15/10/2011 00:09:37

      και 1000 απο μένα

    • spiros avatar
      spiros @ Ο Ιθαγενής 15/10/2011 06:47:56

      Συμφωνώ απόλυτα. Συνδικαλισμό ΝΑΙ . Αλλά με θέσεις και ανταλλαγή επιχειρημάτων για τα πράγματα που αφορούν την αντίστοιχη ομάδα σε συνδυασμό με την λοιπή κοινωνία. Πολύ καλά λοιπόν έκανε.

    • lampros avatar
      lampros @ Ο Ιθαγενής 16/10/2011 03:51:19

      Τι χρειαζόμαστε, κάποιον να εκπληρώσει τις ονειρώξεις του Μανβραδέλη;

  8. xzetta avatar
    xzetta 14/10/2011 21:35:11

    και πολύ άργησε!

  9. YANNIS avatar
    YANNIS 14/10/2011 21:35:13

    Ενα μεγαλο ΕΥΓΕ στον Σαμαρα. Καιρος ειναι οι αλητηριοι συνδικαλιστες να μπουν στη θεση τους. Τελειωσαν οι καιροι του τσαμπουκα.

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/10/2011 21:37:28

    Καλά μέχρι χθες μερικοί δεν φωνάζανε πως ανέχεται ο Σαμαράς τον Λουμπενόπουλο? Πλάκα μας κάνετε? Να 'χουμε να λέμε δηλαδή απλά? Τελικά τι θέλουμε, να καθαρίσει το τοπίο από τους μεγαλοσυνδικαλιστές και τους "τσιφλικάδες" ή όχι?

  11. dima avatar
    dima 14/10/2011 21:38:53

    Εμένα που δε με ενδιαφέρει τόσο η ουσία της απόφασης, αλλά η διαδικασία λήψης της, like ελέω θεού μοναρχια, πειράζει;

  12. Αιας Τ. avatar
    Αιας Τ. 14/10/2011 21:39:01

    σωπα ρε ασπρομαυρε! σκετος γατος εισαι!!!!!

    την αυτοδυναμια θα την δεις, και το πλειοψηφικο ρευμα να γινεται τσουναμι να σας πνιξει!!!
    Ντορακια, καρατζαφερακια και υπολοιπα εξαπτερυγα σκουπιδια!!!!!

  13. ΥΑΝΝΙΣ avatar
    ΥΑΝΝΙΣ 14/10/2011 21:39:06

    Αυτοδυναμιες με Λυμπεροπουλους, Φωτοπουλους και Κολλαδες δεν χρειαζομαστε πλεον. Φτανει πια.

    • noldor avatar
      noldor @ ΥΑΝΝΙΣ 14/10/2011 22:32:24

      Πάρτη τότε με τους λαθρομετανάστες που θα μαζεύουν τα σκουπίδια.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ noldor 15/10/2011 00:12:23

        Δηλαδή το δίλημμα είναι Ταλιμπάν συνδικαλιστές ή ορίτζιναλ?

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ ΥΑΝΝΙΣ 15/10/2011 01:30:05

      Έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα. Ο Λυμπερόπουλος δεν είναι κρατικοδίαιτος. Επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος όπως και όλοι οι ταξιτζήδες. Έρχονται λοιπόν οι λεβέντες της κυβέρνησης και με βίαιο τρόπο σου ξεπατώνουν το εργαλείο της επιβίωσής σου. Δεν έχει καμμιά διαφορά από την απόλυση ενός δημοσίου υπαλλήλου μετά από κάποια χρόνια δουλειάς. Πως θα αντιδράσεις; Επι πλέον ο Λυμπερόπουλος με τη δράση του απέδειξε πως δεν είναι κανένα κομματόσκυλο πειθήνιο στα κομματικά κελεύσματα. Γιατί μη μου πείτε ότι το κόμμα του στάθηκε στο πλευρό των ταξιτζήδων.

  14. Tem avatar
    Tem 14/10/2011 21:39:41

    Σε καιρούς δύσκολους όπως οι σημερινοί , δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι ο Σαμαράς έκανε τη σωστή κίνηση......

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/10/2011 21:42:32

    Χριστός Ανέστη! Επιτέλους το κομωδινί μαλλί πήρε μία απάντηση. Μπράβο καιρός ήταν!

  16. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 14/10/2011 21:44:10

    Επιτέλους! Είναι δυνατόν να ανέχεται ο Σαμαράς τέτοια τραμπούκικη συμπεριφορά?

    Όταν καταρρέουν οι τα υποστυλώματα του τελευταίου Σοβιετικού κράτους στην Ευρώπη (γιατί τέτοιο είναι η Ελλάδα με όλα τα προνόμια που έχουν οι συντεχνίες) είναι δυνατόν ο Σαμαράς να αντιτίθεται?

    Και αυτά περί "πληθυσμιακών κριτηρίων" γιατί να ισχύουν μόνο στα ταξί και όχι στα σουβλατζίδικα, στις πιτσαρίες, στους μανάβηδες, στους γιατρούς κοκ. Λιγότερης σημασίας για το κοινωνικό σύνολο είναι οι πιτσαρίες ή οι γιατροί από τα ταξί? Αστεία πράγματα. Η Νέα Δημοκρατία ή είναι υπέρ της απελευθέρωσης των επαγγελμάτων ή όχι. Όλα τα άλλα είναι μισόλογα.

    Ευτυχώς ο πανέξυπνος Σαμαράς (που δεν είναι ΓΑΠ) κατάλαβε ότι δεν μπορεί να σπέρνει ανέμους ως αντιπολίτευση, διότι θα θερίζει θύελλες ως κυβέρνηση, και έπραξε το δέον.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Σιωπηλός 14/10/2011 22:02:08

      Σε λίγο θα πεις ζήτω ο εθνικός σωτήρας ΓΑΠ που πάει τον τόπο μπροστά! Αν πρόκειται να έχουμε συναγωνισμό ΓΑΠ-Σαμαρά για το ποιος θα φανεί πιο "σκληρός" με την κοινωνία και όχι με την ξένη κατοχή καλό είναι να το μάθουμε από τώρα!...πριν τις εκλογές!

      • Αιας Τ. avatar
        Αιας Τ. @ ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 22:29:17

        εσυ παλι ψηφισε Ντορα. Θα εχεις και τον Σκυλακακη παρεα. Και αν δεν σου αρεσουν αυτοι πανε μαζι με τον Αδωνη στον Καρατζαφυρερ!!!!

        • ΝΙΚΟΣ avatar
          ΝΙΚΟΣ @ Αιας Τ. 14/10/2011 22:32:18

          Ρε μεγάλε εσύ αυτό κατάλαβες; Αϊτός είσαι! Τα εντελώς αντίθετα υποστηρίζω! Ξεκόλλα...

  17. stanley@gr avatar
    stanley@gr 14/10/2011 21:44:13

    δηλαδη πως το βλεπεις, να αφησουμε τον καθε τσαμπουκα συνδικαλα να μας κανει λιμπα το μαγαζι? αυτα τα ΛυμπεροΦωτοπουλοΜπαλασοπουλιστικα τελειωσαν.
    Μπραβο ρε Προεδραρα!!!!!!!!!!

    • smash avatar
      smash @ stanley@gr 14/10/2011 21:49:51

      Mισό λεπτό, μιλάμε για το ΠΑΣΟΚ, που εχει καταστρέψει τους πάντες,έχει διαλύση την μεσαια τάξη και όλη την Ελλαδα και του δίνεις χέρι βοήθειας?
      Δηλ πως θα κάνεις αντιπολιτευση?
      Με το σας παρακαλω κύριε, μη το κανετε αυτο?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ smash 14/10/2011 22:35:59

        Αν δεν καταλάβαίνεις πως κάνοντας αντιπολίτευση με Λυμπερόπουλους , Φωτόπουλους και λοιπούς ηθοποιούς που παριστάνουν τους Ρομπέν των Δασών αυτοϋπονομεύεσαι , τι να πω;;;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ smash 15/10/2011 01:51:22

        άκου SMASH,

        αν βγει η ΝΔ με ένα 40% αυτοδύναμη κυβέρνηση θα έχει απέναντί της ένα συνονθύλευμα 50% αντιδρώντων που θα αποτελείται από την Αριστερά (ΚΚΕ, ΣΥΝ, και εξωκοινοβουλευτική αριστερά) και από το ξεδοντιασμένο ΠΑΣΟΚ. Ναι, ναι από το ΠΑΣΟΚ. Αυτό μόλις χάσει στις εκλογές θα πάει να συνταχθεί απολύτως απολύτως το λέω ακόμα μια φορά απολύτως με την Αριστερά γιατί έτσι θα το βολεύει. Θα κάνει ότι μπορεί για να είναι σκληρή και ανάλγητη αντιπολίτευση και έτσι θα προσπαθήσει να φτιάξει γέφυρες με την αριστερά για να διασωθεί από τον αφανισμό πουλώντας προοπτικές κεντροαριστερής συμπαράταξης ενάντια στη δεξιά και πάει λέγοντας. Αυτό δηλαδή που πάντα κάνει το ΠΑΣΟΚ όταν βρίσκεται στην αντιπολίτευση. Επομένως, ο στόχος του Σαμαρά αν είναι έξυπνος και δεν θέλει να την πάθει όπως ο προκάτοχός του Καραμανλής είναι να ξεδοντιάσει το συνδικαλιστικό βραχιόνα του ΠΑΣΟκ που αύριο θα απειλεί με ξύλο (το λιγότερο) τους διοικητές των δημοσίων οργανισμών. Σε όλα αυτά προσθέστε τις τρομοκρατικές ομάδες και ομαδούλες που επί ΠΑΣΟκ απλά δεν υπάρχουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι ενώ επί ΝΔ θα κάνουν τα πάντα να πλήξουν τη κοινωνική και πολιτική συνοχή της χώρας.
        Επομένως, ο Σαμαράς πάρα πολύ ΚΑΛΑ κάνει και ακυρώνει το οποιοδήποτε τάχα μου κοινωνικό έρεισμα των κρατικοδίαιτων συνδικαλιστών. Προσέχει για να έχει αύριο. Αυτό σε συνδυασμό με την άμεση (μόλις βγει) εκκαθάριση της χώρας από ξένους πράκτορες (που αλωνίζουν σε περιόδους που δεν κυβερνάνε κιοτήδες όπως το ΠΑΣΟΚ και κινούν τα νήματα της τρομοκρατίας εις όφελος των δικών τους συμφερόντων και εις βάρος πάντοτε της Ελλάδας) θα τον κάνει μεγάλο και κυρίως αποτελεσματικό δημοκρατικό ηγέτη μπας και ανασάνουμε ως Έλληνες.

    • Ainte avatar
      Ainte @ stanley@gr 14/10/2011 21:52:29

      Όταν λες αφήσουμε ;
      Εσύ τι ακριβώς εκπροσωπείς ;
      Την βάση της Ν.Δ ;
      Πότε την ρωτήΣΑΤΕ ;

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Ainte 14/10/2011 22:23:07

        αν απευθυνεσαι σε μενα, εκπροσωπω την πιο βαση απο τη βαση της ΝΔ!
        δεν πηρα ποτε συνδικαλιστικες θεσεις και δουλευω τρεις, ΤΡΕΙΣ δουλειες για να τα βγαλω περα.
        Αυτοι οι συνδικαλες οι τσαμπουκαδες μας εφεραν εδω που μας εφεραν!!!
        τερμα και οποιος θελει μπαχαλα και αλλη ΝΔ να παει αλλου!

      • ant95388 avatar
        ant95388 @ Ainte 15/10/2011 09:42:08

        Στις 29-11-09 ρωτήθηκε η βάση,τέλος στους προαλειφόμενους σωτήρες συνδικαλιστές μας κούρασαν με τις αρχομανίες τους.

        Εκλογές στη ΝΔ: Τα τελικά αποτελέσματα (100% των τμημάτων)
        01/12/09-20:00


        Ο Πρόεδρος της Κεντρικής Εφορευτικής Επιτροπής κ. Δημήτρης Σιούφας, μετά από ενημέρωσή του από τον Γενικό Διευθυντή του Κόμματος κ. Μ. Δασκαλάκη, όπως προκύπτει από τα εισαχθέντα αποτελέσματα των εκλογών της 29ης Νοεμβρίου 2009, το τελικό αποτέλεσμα των εκλογικών τμημάτων είναι το ακόλουθο:

        ΨΗΦΙΣΑΝΤΕΣ 782.136

        Έλαβον επί των εγκύρων ψηφοδελτίων:

        ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 386.400 50,06%
        ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 306.625 39,72%

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ stanley@gr 14/10/2011 23:58:50

      μη ξεχνατε οτι τις προηγουμενες μερες ειχε ετοιμη την παραιτηση του ο ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ και συναντηθηκε με τον αντωνη για να τον μεταποιση κατι τετοια μυριζετε και ο καρατζαφερης και τρεχει πισω απο φωτοπουλο και λυμπεροπουλο και παιρνει 9%

  18. Φρίξος Γιαννιός avatar
    Φρίξος Γιαννιός 14/10/2011 21:44:40

    επιτέλους μία άμεση σωστή απόφαση

  19. Aris. A avatar
    Aris. A 14/10/2011 21:45:48

    To αιώνιο κόμπλεξ της παράταξης.

    Οποιον συκοφαντούν τα ΜΜΕ της άλλης πλευράς τον τρώει η ΝΔ για να δείξει πόσο σωστή είναι.

    Σιγά τον πολυέλαιο τον Σπυρόπουλο το αιώνιο κομματόσκυλο που έθιξε ο Λυμπερόπουλος.

    Οταν η άλλη πλευρά δεν έχει αποκυρήξει ακόμα του Κολλάδες εσύ διαγράφεις κάποιον που είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

    Επιτρέπεις στον Καστανίδη να κάνει τον τιμητή της νομιμότητας και διαγράφεις τον Λυμπερόπουλο όταν ο Φωτόπουλος έχει στο κούτελο τον ήλιο της Πασκε.

    Αντώνη λάθος ακολουθείς το κόμπλεξ κατωτερότητας της παράταξης κατα πόδας.

    • factorx avatar
      factorx @ Aris. A 14/10/2011 21:54:12

      Άρη, κάνεις λάθος. Οι ΠΑΣΟΚοι πυροδοτούν συνεχώς καταστάσεις εμφυλιακές και ετοιμάζονται για "νέα Δεκεμβριανά". Κι ακριβώς εδώ είναι το θέμα. Ποιός θα αντισταθεί στις συνταιχνίες. Επειδή ο ΓΑΠ εν τολμάει να το κάνει, δεν πρέπει να το κάνει και ο Σαμαρά;

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ factorx 14/10/2011 22:04:07

        Το καταλαβαίνω θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο σε εμφύλιο για να γλιτώσουν από τις ευθύνες τους.

        Για αυτό επέλεξαν την σύγκρουση με τους εργάτες καθαριότητας για να δοθεί μάχη στην χωματερή.

        Ως κίνηση να βγει μπροστά από τις εξελίξεις και να απαγκιστρωθεί από ακραίες φωνές ο Σαμαράς ώστε να αποφύγει να του φορτώσουν την πόλωση που ετοιμάζουν και πάλι την καταλαβαίνω.

        Η διαγραφή Λυμπερόπουλου για να είναι ολοκληρωμένη κίνηση πρέπει να συνοδεύεται με καταδίκη άπό την ΝΔ των εμφυλιοπολεμικών προσπαθειών της κυβέρνησης, και να ζητήσει από την κυβέρνηση να πάρει θέση για κατάργηση των προνομίων των δικών της συνδικαλιστών οι οποίοι συνεχίζουν να τρώνε και να πίνουν.

        Εδώ και τώρα έλεγχο των περιουσιακών στοιχείων όλων όσων έχουν θητεύσει σε συνδικαλιστικές θέσεις τα τελευταία δέκα χρόνια πρέπει να ζητήσει η ΝΔ για να είναι σωστή η αποψινή κίνηση.

      • chrisss avatar
        chrisss @ factorx 14/10/2011 22:04:30

        Είχε άδικο δηλαδή ο Λυμπερόπουλος?

      • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
        ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ factorx 14/10/2011 22:10:38

        Αγαπητέ Φάκτορα το μείζον είναι ποιος θα αντισταθεί στην καταστροφή της πατρίδας που προκαλεί η κυβέρνηση.
        Από τον ΓΑΠ καταστρέφεται η χώρα όχι από τον Λυμπερόπουλο.
        Τέτοιες κινήσεις θα είχαν νόημα αν χθες μπορούσες να επιβάλεις εκλογές.

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ factorx 14/10/2011 22:15:04

        Μπράβο στον Σαμαρά.
        Οι σοβιετίες/συντεχνίες στην Ελλάδα δεν είναι μόνο στο Δημόσιο είναι και στον καρτελοποιημένο ελέω κομματισμού και ρουσφετιού ιδιωτικό τομέα.
        Για να αποκτήσουμε κράτος έπρεπε κάποιος επιτέλους να τους δείξει όλων αυτών το δρόμο.
        Ναι. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
        Ένας ΣΑΜΑΡΑΣ από τα παλιά.
        Πρόεδρε, εσύ ξέρεις το τάϊμινγκ.
        Η ΠΑΤΡΙΔΑ πρέπει να αποκτήσει ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ._

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aris. A 14/10/2011 22:18:18

      Άρη, εκτός από το θέμα των προνομίων των συντεχνιών, για τα οποία ξεκάθαρα ο Α.Σ. δήλωσε ότι είναι αντίθετος, εδώ μπαίνει και ένα ειδικώτερο ζήτημα σεβασμού των θεσμών - δεν είναι ζήτημα η επίθεση κατά του ΑΤΟΜΟΥ Σπυρόπουλου, αλλά κατά του (θεσμικού) διοικητή ασφαλιστικού οργανισμού. Άλλο η κριτική, άλλο ο τραμπουκισμός.

  20. factorx avatar
    factorx 14/10/2011 21:45:56

    χα χα χααααα

    • dima avatar
      dima @ factorx 14/10/2011 21:52:56

      Ναι λέω ωραία αστεία, όπως παραπομπή κάποιου στο αρμόδιο όργανο για να απολογηθεί και μετά να προκύψει η απόφαση

      • Justice avatar
        Justice @ dima 14/10/2011 23:33:10

        Φίλε σε λάθος site γράφεις αν νομίζεις πως εδώ θα ακούσεις την παραμικρή κριτική για τον τιτανομεγιστοτεράστιο ΠΡΟΕΔΡΟ.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Justice 15/10/2011 00:11:46

          Κριτική όση θέλεις, στο φραστικό ισοδύναμο εκκρίσεων εξαναγκασμένης ταλάντωσης ανδρικού μορίου έχουμε αλλεργία.

          • dima avatar
            dima @ TopGunZ 15/10/2011 00:43:18

            Τέεοια επιστημονική ορολογία για να yπονοήσεις μια λέξη!
            Μάλλον έχεις ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο.
            Τώρα καμιά σοβαρή απάντηση;

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ TopGunZ 15/10/2011 00:50:59

            Υπάρχει και άλλος ορισμός:

            "παλινδρόμηση κάθετου κυλινδικού άξονα και βίαιη εκτόξευση διάπυρου υλικού κατά φανταστικού στόχου"

          • dima avatar
            dima @ TopGunZ 15/10/2011 01:08:11

            Φακ Κωστας, είσαι πολυ έξυπνο παιδί, συνέχισε να ''παίζεις''.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ TopGunZ 15/10/2011 01:12:21

            Τι να σου πω αγαπητέ μου, ως αγοράκια κι εμείς ασχοληθήκαμε με το άθλημα, τουλάχιστον δεν το συνεχίζουμε με ρυθμό πολυβόλου όπως κάνετε μερικοί (άσχετα αν θέλετε να μας πείσετε ότι εσείς κατευθείαν πήγατε στο κανέλωμα του ρυζόγαλου). Τώρα για πιο σοβαρή απάντηση, κάνε και ένα έστω ελάχιστα σοβαρό σχόλιο να την κάνω την ρημάδα την προσπάθεια.

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ TopGunZ 15/10/2011 01:23:04

            dima, μια πλάκα έκανα...δεν είχε αιχμή για σενα, μην αρπάζεσαι..(αν πήγες στρατό θα το είχες ακούσει)

            Συμφωνώ περισσότερο μαζί σου...

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Justice 15/10/2011 09:32:49

          Την είπες την εξυπνάδα σου. Κριτική για τον Σαμαρά γίνεται συνεχώς. Απλώς υπάρχει και ελπίδα στο πρόσωπο του γι' αυτό δεν θα διαβάσεις αφορισμούς. Για τέτοιους μπές στα μπλογκ που γράφουν τα ντοράκια και ο ΛΑγΟΣ

  21. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/10/2011 21:46:01

    Αυτό ήταν ένα κάψιμο "χλωρού" για να καταλάβουν τα "ξερά" τι τα περιμένει.
    Φωτόπουλε και Μπαλασόπουλοι και λοιποί ΠΑΣΟΚόπουλοι, έχετε αρπάξει φωτιά και δεν το έχετε αντιληφθεί!
    Δεν χρειάζεται να κατεβάσετε διακόπτες και να τραμπουκίσετε. Σας περιμένει βουή μεγάλη!
    Δεν αξίζει ο Σαμαράς την ΝΔ!!!

  22. ΔΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΣ 14/10/2011 21:46:33

    Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.Ο ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ <>.Η Ν.Δ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΧΙ ΠΑΣΟΚΙΚΟ.

    • Τem avatar
      Τem @ ΔΙΑΣ 14/10/2011 21:50:39

      Ναι αλλά με αρχές δύσκολα πολεμάς τον Πασόκο. Χρειάζεται και ανορθόδοξη τακτική.

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/10/2011 21:49:31

    Δεν καταλαβαίνω ορισμένους.
    Δεν είναι η ΝΔ η οποία έχει διαφορετικές προτάσεις διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ;
    Επειδή ο κάθε ένας είναι απέναντι στο ΠΑΣΟΚ μπορεί να απειλεί με ...λιώσιμο οποιονδήποτε;
    Πως θέλουν την ΝΔ κάποιοι;
    Σαν τον Καστανίδη στον ΟΛΘ ή τον Παπανδρέου στον ΟΛΠ και στις διαδηλώσεις;
    Ας πάνε στο ΠΑΣΟΚ να πάρουν μπλουζάκια της ΕΥΑΘ τότε. Υπάρχει και το δίκαιο του εργάτη υπάρχουν και ...λαγοί. Επιλογές υπάρχουν και τα σκυλιά δεμένα...στο καλό.
    Υπάρχουν νόμοι, δικαιοσύνη και ηθική.
    Ένα δημοκρατικό κόμμα εξουσίας δεν μπορεί ούτε καν λεκτικά να ανέχεται παρεκτροπές και πρακτικές (έστω και λεκτικές) ...λιωσίματος.
    Κυβέρνηση για την χώρα και όχι για τις καρέκλες θέλω να πιστεύω ότι επιθυμούμε....την διαφορά την ζήσαμε στο πρόσφατο παρελθόν.

    ΥΓ

    Αρετή δεν είναι να κατακρίνεις τον αντίπαλο αλλά να κρίνεις πρωτίστως τον φίλο.
    Αυτή ήταν κάποτε η ειδοποιός διαφορά.
    Το ήθος.
    Καιρός να ξανά δώσουμε την μάχη....δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα μόνο τους ....οπουλους.
    Η νίκη δεν είναι οι καρέκλες, το διακύβευμα είναι το μέλλον της χώρας.

  24. Nick63 avatar
    Nick63 14/10/2011 21:49:58

    Και πολύ άργησε!
    Τέτοια νταηλίδικα πρότυπα και κουτσαβακισμούς (του Θ.Λ.) δεν τα χρειάζεται η κοινωνία μας.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ Nick63 15/10/2011 03:11:57

      εσεις δεν ησαστε εδω μεσα που διαβαζετε ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ και τα βαζετε με τον μπαλασοπουλο τοτε να τα παρουν μπομπολας κοκκαλης λατσης .
      εσεις δεν λετε αδικο το χαρατσι της ΔΕΗ και επειδη μπλοκαρε την εκδοση λογαριασμων ο φωτοπουλος τον βριζετε τοτε να τα πληρωσουμε ολα αδιαμαρτυρητα
      ΝΑ δωσουμε και τα ταξι στο βγενοπουλο και βασιλακη χωρις διαμαρτυρια επειδη ο λυμπεροπουλος μιλησε ασχημα στο σπυροπουλο .
      ΑΛΛΑ στα βιντεκια που βλεπουμε με διαμαρτυριες σε στελεχη του πασοκ γραφετε και λιγα του κανανε ,γουδη ,ελικοπτερα κ.λ.π

  25. Κρης avatar
    Κρης 14/10/2011 21:50:50

    ''οι αριστεροί διέγραψαν τον Αρη, οι δεξιοί διέγραψαν τον Θύμιο
    τωρα τελευταία δεν νιωθω και εγω καλα στην καρέκλα ''
    Νίκος
    ( Φωτόπουλος )

  26. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 21:51:22

    Η αντιπολιτευτική τακτική απογειώνεται.
    Κατακεραυνώνονται ένας ένας όλοι εκείνοι οι άθλιοι που ''εκβιάζουν'' την κοινωνία.
    Οι έλληνες πολίτες νιώθουν πλέον ''ανακουφισμένοι'' που η κυβέρνηση χωρίς εμπόδια θα συνεχίσει απρόσκοπτα για δύο ακόμη χρόνια το τιτάνιο έργο της.
    Μόνο που στο τέλος θα έχουν αφανιστεί τόσο οι ''εκβιαστές'' όσο και η κοινωνία....

    • Tem avatar
      Tem @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 21:56:11

      σωστό

    • Tem avatar
      Tem @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 21:59:42

      Απογειώθηκε πολύ απότομα όμως και αυτό δεν είναι πάντα καλό. Για όποιους γνωρίζουν από πτήσεις.....

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ Tem 14/10/2011 22:01:03

        θα είσαι προφανώς απο εκείνους που κατεβάσαν τον κοσμάκη στο Σύνταγμα και μετά τους άφησαν να τους σπάσουν στον ξύλο

        • Τem avatar
          Τem @ Αυτόνομος 14/10/2011 22:46:51

          Ναι από αυτούς είμαι. Μόνο που δεν κατέβασα κανένα. Και δεν έχω την παραμικρή σχέση με τον χώρο των Ταξί και των συνδικαλιστών.

          • Theo avatar
            Theo @ Τem 14/10/2011 23:18:08

            και γω κατεβαινα αλλα με τον Λυμπεροπουλο δεν ημουν με την καμμια!

  27. zio7 avatar
    zio7 14/10/2011 22:01:32

    δεν ξέρω γιατί, αλλά διαβάζοντάς το θυμήθηκα το "δεν θέλω ου"

    μακάρι να βγω λάθος...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ zio7 15/10/2011 00:20:34

      Δίκιο έχεις. Αλλά για σκέψου. Από την μια το "Δεν θέλω ουουουου!" του Ράλλη, από την άλλη το Κουτσογιώργειον "Δεν δικαιούσθε δια να ομιλείτε" και το ΑνδρεΪκό "Τσοβόλα δωσ΄ τα όλα!". Διαφορά ήθους για την οποία μόνο περηφάνεια νιώθω.

  28. saltcity avatar
    saltcity 14/10/2011 22:01:45

    Σωστά.

  29. gm avatar
    gm 14/10/2011 22:03:43

    Κρίμα!!!!Από σήμερα η πολιτική ζωή της χώρας γίνεται φτωχότερη!
    Επιτέλους!Bravo στον Σαμαρά. Αρχίζει και αποκτά χαρακτηριστικά κυβερνησιμότητας!

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ gm 14/10/2011 23:19:22

      οπως εκανε το πασοκ με τον φωτοπουλο.Απο τωρα σου υποδικνειουν οι νταβατζηδες ποιον θα διαγραψεις αντωνη???????

  30. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 14/10/2011 22:03:46

    Κάθε που ο Πρόεδρος συγκρούεται με τις βαρωνίες, τις συντεχνίες και την αλαζονεία των προνομιούχων πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην απόλυτη πλειοψηφία. Το ποτάμι φουσκώνει!
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ κοιτάζει τη σύνολη ελληνική κοινωνία. Είναι ο μόνος πολιτικός Αρχηγός που μπορεί να την αντικρύσει στα μάτια. Είναι ο ΗΓΕΤΗΣ.

    • m.s avatar
      m.s @ Εύμηλος 14/10/2011 22:47:39

      Συμφωνώ απόλυτα.
      Θα τα βρει μπροστά του ο πρόεδρος και καλά είναι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
      Δεν μπορεί μια χώρα να είναι αιχμάλωτη των κομματικών στρατών.
      Αυτή τη φορά θα ψηφίσουμε αυτόν που ΕΝΝΟΕΊ αυτά που λέει.

  31. anonymous avatar
    anonymous 14/10/2011 22:08:14

    Έχω μια γίδα που κάνει 2 καρδάρες γάλα και μόλις την αρμέξεις τραβάει δυο κλωτσιές και το χύνει. Μια κλωτσιά το φορολογικό και μια ο Λυμπερόπουλος και ήρθαμε στα ίδια.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ anonymous 14/10/2011 22:22:56

      Σωστός και λακωνικός!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ anonymous 15/10/2011 09:42:17

      Το διάβασες το προτεινόμενο Απο τη ΝΔ φορολογικό ή έτσι πετάς την κουβεντούλα σου για να δημιουργείς εντυπώσεις ; Η μείωση της φορολογίας δεν σου αρέσει; Ή μήπως σε ενοχλούν τα σκληρά μέτρα κατα της φοροδιαφυγής; Μήπως είσαι κανένας κρατικοδίαιτος επιχειρηματίας;

  32. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 22:10:17

    Δηλαδή πώς θα πρέπει να αντιδράσει ο κόσμος απέναντι σε μια φασιστική κυβέρνηση που χωρίς καμία νομιμοποίηση ισοπεδώνει τις ζωές μας; Στην ίδια μοίρα ο θύτης και το θύμα; Ή μήπως και οι ταξιτζήδες είναι κρατικοδίαιτοι; Τότε όλη η κοινωνία είναι μια συντεχνία που αντιδρά για τα κεκτημένα της! Σε τί διαφέρει η νεοφιλελεύθερη αντίληψη της Ντόρας, του Σκυλακάκη και του Μάνου; Πολύ φοβάμαι ότι το λάθος μήνυμα αυτής της απόφασης ίσως να δείχνει τι θα ακολουθήσει αν η ΝΔ γίνει κυβέρνηση! Πάτε να δικαιώσετε το ΚΚΕ ή θα μας τρελάνετε;

    • Y. avatar
      Y. @ ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 23:50:46

      Δεν διέγραψε τους ταξιτζήδες. Η θέση της ΝΔ για την απεπευθέρωση είναι σαφής και έχει δηλωθεί. Πληθυσμιακά κριτήρια, όπως παντού
      Το Λυμπερόπυλο διέγραψε

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Y. 15/10/2011 00:17:22

        Άσε ρε Υ, προφανώς το όνειρο κάθε ταξιτζή είναι το μαλλί σε αισθητική Lady Gaga, μαγκιά ιμιτασιόν ΠΑΣΟΚου και μην θίξουμε τον Μάγο-Γιατρό της Κίτρινης φυλής. Φαίνεται πόσο ευγνώμονες είναι για την υποστήριξη από τη ΝΔ.

  33. ierofantis avatar
    ierofantis 14/10/2011 22:10:41

    Έχω την αίσθηση, η οποία βεβαίως μπορεί να είναι και εξ ολοκλήρου λάθος, ότι μέσα στον γενικό ορυμαγδό, Κυβέρνηση και Αξιωματική Αντιπολίτευση, προ της μετάβίβασης της εξουσίας, έχουν αποφασίσει να "τελείωσουν" τον συνδικαλισμό της μεταπολίτευσης.

    Το μπαλάκι τώρα πάει στην Κυβέρνηση, στους δικούς της Θύμιους.

    Αν τους μεταχειριστεί με τον ίδιο τρόπο, απλώς θα επιβεβαιωθώ. Αν όχι, όλοι θα καταλάβουν ποιοι παίζουν το βρώμικο παιχνίδι της εκτροπής, της κοινωνικής σύγκρουσης, της πολιτικής προστασίας σε πρωτοπαλίκαρα και οπλαργηγούς.

    Και αυτός θα καταδικαστεί οσονούπω.

    Η επόμενη μέρα στη χώρα, ίσως δεν αντέχει συντεχνίες, κομματικά φουσάτα και ακραίες διεκδικήσεις όπως του παρελθόντος.

    Η κίνηση Σαμαρά έχει πολιτικό ρίσκο. Τα είπαν παραπάνω οι φίλοι που την κίνηση αυτή την αντιμετωπίζουν με δισταγμό, με απορία, με άρνηση.

    Αλλά είναι ταυτόχρονα τεράστιας πολιτικής σημασίας. Ο φίλος Σταύρος πιο πάνω το υπαινίχθηκε σαφώς...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ierofantis 14/10/2011 22:37:18

      Φίλε συν-σχολιαστής Ιεροφάντη, ο υπαινιγμός είναι σαφέστατος.
      Εάν έχω τα κότσια να κάνω αυτό σε αυτόν, φανταστείτε τι θα κάνω, σε σας!
      ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!
      :) :) :)

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Σταύρος 15/10/2011 00:18:10

        Ακριβώς φίλτατοι, ίσως η πιο κοντά στη...Σαμάρεια λογική ανάλυση.

  34. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 14/10/2011 22:10:58

    Όσοι μετρούν τα πολιτικά πράγματα με τον κυνισμό του Anthony Downs και τη λογική Παπανδρεου -στους δρόμους με δακρυγόνα κλπ...- έχουν ξεπεραστεί από το χρόνο.
    Ακόμα και αν χάσει την αυτοδυναμία ο Σαμαράς, οι μετριοπαθείς θα συγκρίνουν τις δυο αντιπολιτεύσεις και η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ ΝΔ.
    Πάνσοφη λοιπόν η ρήση Καποδίστρια για την -κατά καιρούς- επικράτηση της νεμέσεως εις βάρος της ισχύος στην ιστορική καταγραφή.
    Τώρα ωρίμασαν οι καταστάσεις και ο κόσμος μπούχτισε από τις καφρίλες και τον τραμπουκισμό.
    Σε όλους τους χώρους, όχι μόνο στον συνδικαλισμό, παρατράβηξε το αστείο με αυτή την άθλια λογική και τον λαϊκισμό.
    Εκτός των άλλων οι ταξιτζήδες αδικήθηκαν από την ανεκδιήγητη συμπεριφορά του Λυπερόπουλου.
    Και κάποτε θα πρέπει οι απλοί ιδιοκτήτες μιας άδειας για την οποία μόχθησαν, οι οδηγοί κλπ..., να μην μπουν στο ίδιο τσουβάλι με άλλες καταστάσεις...
    Άσχετα με τα παράπονα που τυχόν έχουμε ως προς άλλα ζητήματα, δεν είμαστε ανθρωποφάγοι ούτε ταλιμπάν, έχουν και οι ταξιτζήδες κάποιες δικαιολογημένες ανησυχίες που σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να εκφραστούν κάτω από αυτό το πλαίσιο δράσης.

  35. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 14/10/2011 22:12:46

    Μπράβο και πάλι μπράβο.

    Επιτέλους ο Σαμαράς "ξυπνάει" στο κάλεσμα. Επιτέλους τέλος στους εκπροσώπους συντεχνιών με ΠΑΣΟΚΙΚΗ τραμπουκικη νοτροπία. Επιτέλους η αγνή βούληση του Αντώνη ξεκινά να "ενσαρκώνεται" σε πράξεις χωρίς φόβο.

    Κοίτα να δεις που ο Αντώνης όντως θα έχει τα καρύδια τελικά.

  36. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 14/10/2011 22:16:28

    Πόσες άδειες ταξι έχει ο Λυμπερόπουλος;

    • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
      ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ Απηυδισμένος 14/10/2011 22:17:47

      Όσες και πριν που ήταν τομεάρχης.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 22:27:58

        Καλό είναι να έχει κανείς θέσεις και ευθύνες, εφόσον μόνον εκεί δοκιμάζεται και δείχνει το ποιόν του.

        • juliet avatar
          juliet @ δρόμος 15/10/2011 10:03:38

          Απόλυτος!!!!Εκεί καταλαβαίνεις τον άνθρωπο και τ' απωθημένα του.
          Η εξουσία ρίχνει τις μάσκες τις υποκρισίας .

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Απηυδισμένος 14/10/2011 22:20:22

      Ο ίδιος έχει πει ΄,τι έχει μιάμισυ άδεια ταξί. Για τα υπόλοιπα διάβσε αυτά:

      Μέχρι πρότινος- διότι τώρα οι αγοραπωλησίες έχουν «παγώσει»- ο ενδιαφερόμενος πήγαινε στη «μάντρα» και αγόραζε ένα ταξί και την άυλη αξία της αδείας αντί περίπου 150.000 ευρώ (το ποσό ήταν διπλάσιο ως το 2005).Εάν δεν είχε χρήματα,έπαιρνε δάνειο (με επιτόκιο 3,5%-5,5%) από την τράπεζα η οποία του χορηγούσε κεφάλαιο για το 80% της αξίας του ταξί μέσω «επισκευαστικού δανείου».Για το υπόλοιπο 20% του ποσού ο «μαντράς» εξέδιδε γραμμάτια,τα οποία εξοφλούνταν σταδιακά.

      Οι «σκληροί» μαντράδες,οι οποίοι κατέχουν δεκάδες άδειες,δεν ξεπερνούν τους πέντε,ενώ γύρω τους και δορυφορικά κινούνται άλλοι 15. Αυτοί είναι οι οποίοι πλήττονται περισσότερο από όλους με τη μεταρρύθμιση Ραγκούση.Επίσης,«κλειστός» και άμεσα εξαρτώμενος κλάδος από τους αυτοκινητιστές είναι οι «ταξιμετράδες»,οι οποίοι δεν ξεπερνούν τους 25 στην Αθήνα.Στο ίδιο «σύμπαν» βρίσκονται και τα γραφεία ενοικίασης ταξί,τα οποία κατά την τυπική ερμηνεία του νόμου απαγορεύονται,ωστόσο λειτουργούν κανονικότατα.Σε αυτά οδηγοί ενοικιάζουν ταξί με αντίτιμο 40-45 ευρώ ανά βάρδια.

      Συνολικά οι άδειες ταξί ξεπερνούν τις 35.000 σε ολόκληρη την Ελλάδα.Στην Αθήνα εντοπίζονται 14.000 άδειες και στις περισσότερες των περιπτώσεων τις μοιράζονται δύο άτομα που δουλεύουν το ταξί.Παράλληλα,στην πρωτεύουσα περί τις 8.000 εργάζονται ως οδηγοί,δηλαδή ως υπάλληλοι που εκμισθώνουν το όχημα, ενώ άλλοι 15.000 βρίσκονται στην επαρχία.Σε σχετικό έλεγχο του ΙΚΑ είχε καταγραφεί ως και 90% ανασφάλιστη εργασία.Οι άδειες αγοράζονται με συμβολαιογραφική πράξη, στην οποία αναγράφεται όχι το πλήρες ποσό που καταβάλλεται αλλά ένα πλασματικό,το οποίο είναι υποπολλαπλάσιο του αληθινού,με αποτέλεσμα το παζάρι των αδειών να έχει χρησιμοποιηθεί και για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος.

    • chris 108 avatar
      chris 108 @ Απηυδισμένος 14/10/2011 22:37:00

      1 και μιση εσυ ποσες θελεις

  37. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/10/2011 22:17:29

    Τι δεν κατήγγειλε μωρέ, καταντάτε γελοίοι, γράψτε τουλάχιστον Ιπποκράτους #1, #2, #42 και πάει λέγοντας, να μην ψάχνεστε για ψευτοψαγμένα ψευδώνυμα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 14/10/2011 22:18:48

      Έπαθε κάτι το reply, αλλά δεν κάθομαι να ψάχνω σε ποιον το έγραφα, ούτως ή άλλως βρίσκει εφαρμογή σε αρκετούς (το δεν κατήγγειλε πήγαινε στο Σαμαρά και το μνημόνιο).

  38. Nick63 avatar
    Nick63 14/10/2011 22:18:00

    Φίλε "σιωπηλέ",
    Νομίζω ότι συνόψισες με δύο γραμμές το ρεζουμέ της υπόθεσης.
    "Δεν μπορεί (ο Α.Σ.) να σπέρνει ανέμους ως αντιπολίτευση και να θερίζει θύελλες
    ως κυβέρνηση".
    Ο Α.Σ. θα κληθεί αύριο να κυβερνήσει σε μία νέα τάξη πραγμάτων.
    Επειδή νομίζω ότι η εξουσία για τον Α.Σ. δεν αυτοσκοπός, έπραξε σωστά και
    άμμεσα.
    Τα ψέμματα τελείωσαν!...

  39. A.M. avatar
    A.M. 14/10/2011 22:19:36

    Και καλά.. εντάξει, να διαγραφεί ο Λυμπερόπουλος.
    Δεν τον είχα και έρωτα εδώ που τα λέμε.

    Να διαγραφεί και ο Φωτόπουλος και ο κάθε « ****πουλος».
    Ποτέ δεν την συμπάθησα αυτήν την φάρα για νάμαι ειλικρινής.
    Οι εργατοπατέρες μέχρι σήμερα κομματόσκυλα αποδείχτηκαν οι περισσότεροι.

    Εδώ όμως .. ο κόσμος χάνεται!

    Τόχουμε πάρει πρέφα;

    Απ την μια μεριά μιλάμε για αντίσταση στο πασοκ, στην τρόικα, στους ..γερμανούς κ.ο.κ. και απ' την άλλη «καταργούμε» τον «Λυμπερόπουλο» επειδή την είπε άγρια σε ένα άλλο κομματόσκυλο του πασοκ.

    Και πως θα γίνει αυτή η αντίσταση;
    Με το «σείς» και με το «σας» ενώ ο εχθρός - τρόικα, δντ, πασοκ, ντόρα, φύρερ, κουβέλης, κ.ο.κ. - σπάει κεφάλια με τα ματ, καταργεί συλλογικές συμβάσεις, αρπάζει την εθνική κυριαρχία της χώρας και τον πλούτο της, κόβει μισθούς και συντάξεις, οδηγεί στην πείνα και στην εξαθλίωση, εξαφανίζει παιδεία και υγεία κτλπ κτλπ...;

    Για ποιά αντίσταση μιλάμε μετά;
    Και με ποιά πρόσωπα μπροστά;
    Συνταταγμένα και με νομιμοφροσύνη και σε δύο χρόνια και ΑΝ θα εκλεγεί αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ και όταν ΌΛΑ θα έχουν τελειώσει και ξεπουληθεί και θα μας έχουν καταντήσει σκλάβους της ΕΕ, του ΔΝΤ, των Γερμανών;;;

    Μήπως δουλευόμαστε μεταξύ μας λέω 'γω;

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ A.M. 14/10/2011 22:29:19

      Δυστυχώς νομίζω ότι δουλευόμαστε... Πολλοί εδώ διακρίνονται από έναν κομματικό υπερπατριωτισμό ή μια προσωπολατρεία που ξεπερνά κάθε όριο λογικής! Νομίζετε ότι όσοι ασκούμε κριτική δεν υποστηρίξαμε τον Αντώνη; Είστε γελασμένοι! Στο "ποτάμι" ήμασταν που σάρωσε τα πάνατα στο πέρασμά του! Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πάψαμε να είμαστε σκεπτόμενοι! "Όποιος συλλογάται ελεύθερα συλλογάται καλά"!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ A.M. 14/10/2011 22:33:28

      Εύλογα τα όσα λες A.M.

      Σκέψου όμως.

      Πόσους εργαζόμενους εκπροσωπούν τα τριτοβάθμια σωματεία της ΓΣΕΕ & ΑΔΕΔΥ. Εκατοντάδες χιλιάδες.

      Και μετά σκέψου ποιοί, πότε και κυρίως πόσοι κατεβαίνουν σε απεργίες, πορείες και συνδικαλιστικά καλέσματα. Μερικές χιλιάδες στην καλύτερη, περιλαμβανομένων και των επίσημων οπλαρχηγών.

      Γιατί;

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ A.M. 14/10/2011 23:42:51

      Πολύ σωστά, Α.Μ.!
      Εδώ η Ελλάδα καίγεται, και ο Σαμαράς ασχολείται με τις 'αβροσύνες' του Λυμπερόπουλου - ενώ το ΠΑΣΟΚ με άκρατο τραμπουκισμό καταστρέφει ΄τον Ελληνικό λαό!

      Μην ξεχνάτε, φίλοι Νεοδημοκράτες και ορκισμένοι υποστηρικτές του Σαμαρά, ότι είμαστε πολλοί οι ψηφοφόροι που έχουμε πάψει να εμπιστεύομαστε ΚΑΙ τη Ν.Δ., εκτός ...

      εκτός αν δούμε σοβαρά δείγματα αξιόπιστης και σθεναρής αντιπολίτευσης πρός την πολιτική, αλλά και την εν γένει στάση του ΠΑΣΟΚ.

      Λυπάμαι, αλλά τον τελευταίο καιρό, η αντιπολιτευτική στάση της Ν.Δ. είναι , στην καλύτερη περίπτωση, χλιαρή.
      Και η αποπομπή Λυμπερόπουλου λίγο μας ενδιαφέρει - εξ άλλου , η χώρα πάει για χρεωκοπία, με απελευθερωμένα ταξί, ή και χωρίς!

      Εκτός κι αν σωθούμε από τη χρεωκοπία, επειδή το ΠΑΣΟΚ ήδη ανάθεσε σε μεγαλοεργολάβους να μαζεύουν να σκουπίδια, με τους λαθρομετανάστες - ανασφάλιστους και κακοπληρωμένους- υπαλλήλους τους!!

  40. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 14/10/2011 22:19:40

    Η ΑΓΙΑ ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΤΟΥ ΓΚΑΝΤΙ: Και εγώ λέω μπράβο στον Σαμαρά. Η διαγραφή είναι σωστή γιατί με την συμπεριφορά του ο Λυμπερόπουλος δεν εκθέτει μόνο τον εαυτό του αλλά εκθέτει και το κόμμα του. Για την ακρίβεια προσπάθησε να εκβιάσει την συμπαράσταση του κόμματος του σε αυτό που ήθελε να κάνει. Είμαι πεπεισμένος πως αυτό που λείπει από την χώρα μας είναι ο σεβασμός στους νόμους. Ας είναι οι νόμοι δεξιοί ή αριστεροί, δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Αν μάθουμε να σεβόμαστε τους κανόνες του παιχνιδιού τότε η Ελλάδα θα μεγαλουργήσει. Πιστεύω επίσης πως αν η νομιμότητα είναι άδικη τότε η ανυπακοή είναι η απάντηση της. Όμως και αυτή η ανυπακοή πρέπει να έχει και τους δικούς της κανόνες. Ας θυμηθούμε την άγια ανυπακοή του Γκάντι.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Χρήστος Δημάρης 14/10/2011 22:55:09

      Κ. Δημάρη, η γραφή σας (όπως και μερικών άλλων σχολιαστών ) μαλάκωσε τον εκνευρισμό που μου προκάλεσε η διαγραφή τού συγκεκριμένου συνδικαλιστή. Μιλάτε για σεβασμό στους νόμους, αλλά η ίδια η κυβέρνηση προκαλεί με την αισχρότητά της...θα μπορούσε ο Πρόεδρος να τον προειδοποιήσει κι όχι να τον διαγράψει άμεσα..δηλ. όσοι καταφερόμαστε εναντίον ατόμων του Πασόκ, πρέπει να διαγραφούμε από τη ΝΔ; ή όσοι ασχολούνται με το συνδικαλισμό θα πρέπει να υποκλίνονται στον οποιονδήποτε; ο κάθε συνδικαλιστής κρίνεται από τους γύρω του. Ας διαγράψει ο Πρόεδρος άλλους από το κόμμα που τον εκθέτουν συνεχώς, και να μην ξεκινάει από ψηφοφόρους.

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ ΕΥΑ 14/10/2011 23:23:00

        Ευουλα μου, σε πιανω γαλαζοπρασινη!
        Αν ευχεσαι να κυβερνησει ο Σαμαρας εισαι εναντια στον συνδικαλισμο των προνομιων!
        Αν εισαι με το Λυμπεροπουλο θα συνεχισεις να ζεις το ονειρο του Πασοκοσυνδικαλισμου για χρονια!
        παιρνεις και διαλεγεις...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κωσταντινος Π. 14/10/2011 23:55:33

          Κωνσταντίνε μου, από ψυχολογία..άσος!
          Είμαι ενάντια στους προνομιούχους συνδικαλιστές, αλλά είμαι υπέρ της αντίστασης στο Πασόκ...
          ΥΓ: Προειδοποιητική βολή ρίχνεις, δε σκοτώνεις αμέσως..

          • Κωσταντινος Π. avatar
            Κωσταντινος Π. @ ΕΥΑ 15/10/2011 00:20:04

            την εριξε Ευουλα μου, χθες στη συναντηση που ειχε μαζι του. Ο λυμπεροπουλος μαλιστα τον ευχαριστησε για την κατανοηση. Πηρε ομως και προειδοποιηση απο τον Προεδρο: αγωνας ναι, τσαμπουκαλικια και κουτσαβακισμοι τελος!
            ε, αυτος επελεξε το τελος!!!!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 00:34:32

            Πολλά ξέρεις Κωνσταντινούλη μου...πόσα χρόνια είναι συνδικαλιστής ο Θύμιος; αν έπρεπε να τον διαγράψει γιατί το κάνει τώρα κι όχι νωρίτερα;

          • Κωσταντινος Π. avatar
            Κωσταντινος Π. @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 01:31:19

            γιατι Ευουλα, τωρα επρεπε. αντε για υπνο τωρα γιατι εχει σχολειο αυριο!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 01:36:13

            χαχα! τουλάχιστον είσαι ''προστατευτικός'' απέναντι στον Πρόεδρο και σου το αναγνωρίζω!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΕΥΑ 14/10/2011 23:34:53

        Καλησπέρα Εύα. Ο Λυμπερόπουλος θα έπρεπε για την κάθε αντίδραση του να συνενοείται πρώτα με το κόμμα του και να μην κάνει του κεφαλιού του. Νόμους πρέπει να αποκτήσουν και τα κόμματα. Ο Λυμπερόπουλος όπως κατάλαβες δεν είχε καμία αίσθηση ιεραρχίας και έγινε έρμαιο του θυμικού του πράγμα απαράδεκτο για κάποιον που κάνει τον ηγέτη. Εγώ και συ μπορούμε να λέμε και να κάνουμε ότι θέλουμε αφού τα λόγια και τα έργα μας θα έχουν επιπτώσεις μόνο σε εμάς και σε κανέναν άλλον.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Χρήστος Δημάρης 15/10/2011 00:02:22

          Ευχαριστώ για την απάντηση κ. Δημάρη..απλά θεωρώ ότι το ''όλο είναι περισσότερο του μέρους'' σε μια κοινωνία..το άθροισμα δηλ. των ατόμων ξεπερνά το κάθε άτομο χωριστά...καλές οι θεωρίες του δομολειτουργισμού, αλλά να τις χρησιμοποιήσει ο Σαμαράς υπέρ του και υπέρ της πατρίδας μας..

      • φωνη avatar
        φωνη @ ΕΥΑ 15/10/2011 00:07:57

        Έλα ρε ΕΥΑ που δεν τον είχε προειδοποιήσει.
        Πόσες φορές καταδίκασε ακραίες δηλώσεις του;
        Προχθές συναντήθηκαν λες να μην του είπε τίποτα ο Σαμαράς; Δεν το πιστεύω, ειδικά τώρα που το ΠΑΣΟΚ ψάχνει και όταν δε βρίσκει στήνει σκηνικά μπάχαλου στα οποία συμμετέχουν οι δικοί του συνδικαλιστές. Τη Δευτέρα καταδίκασε νοοτροπίες τσαμπουκά.
        Πόσες φορές δηλ να προειδοποιήσεις κάποιον;

  41. Aris. A avatar
    Aris. A 14/10/2011 22:23:47

    δρόμος

    Μιλάμε για σχεδόν αγράμματους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν από καλολογικά στοιχεία.

    • android.K. avatar
      android.K. @ Aris. A 14/10/2011 23:16:33

      απο απειλες γνωριζουν ομως!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ android.K. 14/10/2011 23:19:56

        Δεν έβαλε δα και βόμβα...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ΕΥΑ 14/10/2011 23:36:29

          αγαπητή Εύα, οι θεσμοί καταλύονται πολύ πιό εύκολα απ'ότι τα κτίσματα ... μια λέξη μόνο φθάνει πολλές φορές - ο κίνδυνος όμως αφάνταστα μεγαλύτερος!

  42. Aggelos avatar
    Aggelos 14/10/2011 22:24:37

    στο καλο,,
    το ειχε παρακανει..

    να λειπουν τα συνδικαλοσκυλα απο τη νδ..

  43. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 14/10/2011 22:27:58

    Από την ανάγνωση όλων των σχολίων, διαπιστώνω ότι πολλοί υποστηρικτές της Ν.Δ. σκέπτονται με την ίδια λογική των πασόκων... και άνετα θα ψήφιζαν πασόκ.
    Η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλά έκανε και τον διέγραψε από το κόμμα, διότι η φρασεολογία του δεν διαφέρει σε τίποτα από την φρασεολογία των πρασινοφρουρών τύπου φωτόπουλου που μας έφεραν σ' αυτό το χάλι...
    (όταν λέω πρασινοφρουρών, δεν εννοώ φυσικά το σύνολο των πασόκων)...
    Στό κάτω κάτω, αυτό που ξεχωρίζει την Ν.Δ. από το πασόκ είναι θέμα αρχών.

  44. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2011 22:29:08

    Και τι θα γίνουμε τώρα χωρίς βαψομαλιάδες;

    Πλάκα πλάκα, ο Σαμαράς, με αυτή του τη κίνηση, απέδειξε, μεταξύ άλλων, ότι δεν έχει καμία σχέση με λαϊκιστικές προσεγγίσεις, πολιτικές κλπ, όπως θέλουν κάποιοι (που τον φοβούνται) να του καταλογίζουν.
    Μπράβο του.

  45. gm avatar
    gm 14/10/2011 22:35:05

    Η ΝΔ πρέπει να τελειώσει μία και καλή με την νοοτροπία που επέβαλε το παπανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ και η παλαιοκομμουνιστική αριστερά. "Το ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση, ο λαός στην εξουσία", έλεγε ο Ανδρέας. Δείτε τα χάλια μας!!!!!!!Οι εργατοπατέρες να διοικούν ,να κάνουν κουμάντο, να απειλούν.....
    Επιτέλους, τέλος.
    Και πάλι bravo στον Σαμαρά. Άλλωστε δεν μιλάμε για νέα μεταπολίτευση; Εγώ την αντιλαμβάνομαι ως απελευθέρωση από τα δεινά του παρελθόντος. Επιτέλους, ο Σαμαράς γίνεται υπεύθυνος ηγέτης. Έτσι, πρέπει την στάση που κρατάει απέναντι στο Φωτόπουλο, την ίδια πρέπει και απέναντι στο Θύμιο και οποιονδήποτε άλλο που νομίζει ότι μπορεί να επιβάλλει τα θέλω του με τσαμπουκαλισμούς!
    Επιτέλους, είμαστε αστικό κόμμα! Θα δείτε πόσο ψηλά θα πάνε τα ποσοστά του Αντώνη τώρα....../.....

  46. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 14/10/2011 22:35:09

    Εκτός από την άθλια οικονομική κατάσταση και την αδιέξοδη φρενίτιδα φορολόγησης και μείωσης εισοδημάτων όλων όσων εργάζονται με νόμιμους και διαφανείς τρόπους, αυτή η χουλιγκανοποίηση και ο νταβαντζίδικος βερμπαλισμός ορισμένων επαγγελματιών συνδικαλιστών και άλλων παραγότων είναι ό,τι χειρότερο. Λες και οι κοινωνικοί και κλαδικοί αγώνες διεξάγονται από συνδέσμους "φιλάθλων".

    Η χειρότερη υπονόμευση κάθε υγιούς αντίδρασης απέναντι στον παραλογισμό της κυβέρνησης είναι αυτοί οι ανερμάτιστοι ψευτοτσαμπουκάδες. Καλά κάνει ο Σαμαράς, διότι αν δεν τους το ξεκόψει από τώρα, δεν θάχει επιχειρήματα όταν οι φωτόπουλοι και άλλοι ταλιμπαν του βαθέως πασοκ αρχίσουν να αλυχτούν όταν αυτός κληθεί να κυβερνήσει.

    Κυβερνητική αυθαιρεσία και συνδικαλιστικό νταβατζιλίκι μετατρέπουν τη χώρα σε γήπεδο Δ εθνικής.

  47. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 14/10/2011 22:36:59

    αυτο που πρεπει να επιβαλλει ο Προεδρος ειναι να σωθει η χωρα και αυτο μπορει να γινει με την απομακρυνση του Παπανδρεου, εκεινος ειναι ο στοχος
    οσο για τον προεδρο του ΙΚΑ τι να πω, ειπε κανεις τιποτα οταν το ΙΚΑ κανει ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ των επιχειρηματιων επειδη λογω κρισης δεν μπορουν να πληρωσουν τις εισφορες δινοντας τους την ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ
    εμεις πως θα αμυνθουμε απο τον βιασμο της δικης μας ζωης?
    με λουλουδια?

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ βουλα ελευθεριαδου 14/10/2011 23:25:20

      ουτε και συ κα. Βουλα ετοιμη για την αλλη Ελλαδα?
      ρε για δες τους ολους, μονο λογια και οταν ερθει η ωρα της μαχης γαλαζοπρασινοι....

  48. alakran avatar
    alakran 14/10/2011 22:42:51

    Μέχρι χθες,διάβαζα ότι ο Σαμαράς χάνει ψήφους από τον Λυμπερόπουλο.Τώρα διαβάζω ότι ο Σαμαράς χάνει ψήφους επειδή έδιωξε τον Λυμπερόπουλο!
    Θα με τρελάνετε!Βάλτε ένα όριο στην (κακόπιστη) κριτική και την προπαγάνδα.
    Ο Σαμαράς έπραξε ΑΡΙΣΤΑ.
    Η Ν/Δ θέλει να είναι σοβαρό κόμμα.Όποιος γουστάρει τζάμπα μαγκιές,τραμπουκισμούς και απειλές να ψηφίσει πασοκ.

    • smash avatar
      smash @ alakran 14/10/2011 23:03:16

      Μπα και εσεις τι εισαστε?
      Οι καθοδηγητές? Τι είναι η Ν.Δ περιουσία σας?
      Εμεις ελευθερα θα εκφράζουμε την γνώμη και την σκέψη μας.
      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ δεν έπραξε άριστα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ smash 14/10/2011 23:19:02

        Ναι, περιουσία μας είναι, γιατί εμείς δεν προδώσαμε ποτέ την παράταξη και τις αξίες της κι ας βρεθήκαμε στο δρόμο! Γιατί ούτε τραμπούκοι γίναμε, ούτε εκβιαστές, ούτε πασόκοι με γαλάζιο μανδύα! Κι όποιος φοβάται το αίμα που πρέπει να στάξει για να ξανακαρποφορήσει αυτός ο τόπος τότε δεν είναι καλεσμένος στο φως!

        • Justice avatar
          Justice @ TopGunZ 14/10/2011 23:39:32

          Δεν φαντάζομαι να αφήνεις υπονοούμενα για τον ...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Justice 15/10/2011 00:28:05

            Για κανέναν δεν αφήνω υπονοούμενα. Εγώ το σπίτι μου το έχασα, πάει, ο κλάδος που ανήκε ο πατέρας μου, η οικογενειακή μου επιχείρηση (τα συντρίμμια της δηλαδή) και όλα μου τα χρόνια από την εφηβεία και 'δω σχεδόν δεν υφίσταται πλέον, αλλά κανείς δε με έκλαψε, ίσα ίσα πάντα χτυπημένοι από κάθε "επαναστατική άσκηση" Λυμπερόπουλων, Φωτόπουλων και λοιπών πτερόεντων. Πάντα με το σταυρό στο χέρι και τις αξίες μου στο κούτελο ψηλά. Μπορεί να μετράω πλέον τα μπακίρια για το εισιτήριο του αστικού, αλλά δε θα ενδώσω στους εύκολους ψευτοεπαναστατισμούς του τσαμπουκά και της ντουντούκας. Όποιος θέλει να μείνει στα σκοτάδια ας μείνει, εγώ δεν το φοβάμαι το φως έξω . Κι ας αφήσουμε μέσα χθεσινά αδέρφια και παλιούς εχθρούς. Όπως ο Σαμαράς προτίμησε την εξορία από το να προδώσει τις αρχές του.

          • smash avatar
            smash @ TopGunZ 15/10/2011 08:36:02

            Αν το βήμα του Κ. Σαμαρά είναι επιτυχημένο θα φανεί στο τέλος.
            Η τελευταία πρόταση " ο Σαμαράς προτίμησε την εξορία από το να προδώσει τις αρχές του "με βρίσκει σύμφωνω.
            Αυτό πιστεύω και εγώ και αυτό, είναι ένα πολύ ισχυρό πλεονέκτημα για τον ίδιο ώς πολιτικό άνδρα και για όσους πιστεύουν σε αυτόν.
            Σε άλλα θέματα συμφωνούμε και σε αλλά διαφωνούμε, έτσι είναι η πραγματική δημοκρατία.

      • alakran avatar
        alakran @ smash 14/10/2011 23:19:56

        Αμφισβητείς ότι σε αυτό το μπλογκ γράφονταν σχόλια για το πόσο κακό κάνει στη Ν.Δ ο Λυμπερόπουλος?πες μου με ένα ναι ή ένα όχι,και άσε σε παρακαλώ τα περι καθοδηγητή κλπ.Η κριτική είναι φυσικά ελεύθερη,μόνο που εγώ δεν ενοχλούμαι από την κριτική αλλά από την ασυνέπεια των απόψεων.
        Είναι δυνατόν να βγαίνει ο Σαμαράς και να λέει προς όλες τις συντεχνίες με τις πασοκικές μεθόδους "Σας το λέω κατάμουτρα,μην με ψηφίζετε" και από την άλλη να ακούμε τον Λυμπερόπουλο να λέει "Θα σε λειώσω"???????
        Και περιμένεις να μείνει ατιμώρητος μετά από μια τέτοια δήλωση?

  49. chris 108 avatar
    chris 108 14/10/2011 22:43:27

    εγω θελω να ρωτησω ολους αυτους τους νεοδημοκρατες που λενε οτι καλα εκανε ο σαμαρας και διεγραψε τον λυμπ τι σχεση ενας συνδικαλιστης του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ με ολους τους κρατικοδιαιτους συνδικαλιστες που εσεις πληρωνεται ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    • alakran avatar
      alakran @ chris 108 14/10/2011 22:47:02

      Δεν τον διέγραψε επειδή είναι συνδικαλιστής του ελεύθερου επαγγέλματος,αλλά επειδή απείλησε σαν τραμπούκος.Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ chris 108 14/10/2011 22:47:42

      Ελεύθερος επαγγελματίας με άσκηση επαγγέλματος κατόπιν παραχώρησης δημόσιας άδειας, με αδιαφανή τρόπο μεταβιβάσεων και μεταπωλήσεών της και με νομοθετικό καθορισμό κομίστρων και λοιπών τρόπων εκτέλεσης του έργου τους, ε, δεν μπορείς να το πεις και τόσο ... ελεύθερο επάγγελμα.

      Κατα παραχώρηση εκτέλεση δημόσιου έργου από ιδιώτες είναι.

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ ierofantis 15/10/2011 09:23:55

        +++++ !

  50. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/10/2011 22:43:37

    “Δεν θα πεθάνουμε μόνοι μας, θα πάρουμε κι άλλους μαζί μας”, “Θα τον λιώσω” (αναφερόμενος στον διοικητή του ΙΚΑ) Αυτά δήλωσε μεταξύ άλλων ο κ Λυμπερόπουλος συνεχίζοντας την τσαμπουκαλίδικη πορεία του χέρι-χέρι με Φωτόπουλους , Βαλασόπουλους και λοιπούς Ρομπέν των Δασών που αποφάσισαν μόνοι τους να διοριστούν προστάτες της … κοινωνίας. Η Νέα Δημοκρατία τον διέγραψε ! Υλοποιώντας το “Τους το λέω κατάμουτρα. Να μην μας ψηφίσουν ποτέ! ” που είπε προ τετραημέρου ο Σαμαράς αναφερόμενος σε βίααιες και παράνομες κινητοποήσεις κάποιων συντεχνιών. Μια χαρούλα έκανε! Θα την βλάψει τη ΝΔ η στάση της αυτή εκλογικά;;; Δεν το νομίζω. Αλλά κι αν τη βλάψει…. χαλάλι! Μεγαλύτερη σημασία για το καλό της χώρας έχει, η φιελελεύθερη παράταξη να μην γίνει ” ΠΑΣΟΚ “ και ” ΛΕΦΤΆ ΥΠΑΡΧΟΥΝ”. Και ευτυχώς φαίνεται ότι το πολιτικό της DNA δεν της το επιτρέπει. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι! " (H προ ολίγου ανάρτηση/σχόλιο στο στο firiki2010)

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ firiki2010 14/10/2011 23:29:07

      μπραβο ρε φιρικι!! σιγα μην γινουμε Πασοκ!!!

  51. FM avatar
    FM 14/10/2011 22:45:10

    Μπράβο ρε Αντώνη, προχώρα στο δρόμο αυτό και να σαι σίγουρος ο λαός θα σ´ ακολουθήσει, θα δικαιωθείς με ισχυρή αυτοδυναμία.Είσαι η τελευταία ελπίδα της πατρίδας.ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!

  52. anaconda avatar
    anaconda 14/10/2011 22:45:13

    Ναι ο Λυμπερόπουλος μίλησε άσχημα.
    Γιατί στο άρθρο δεν μας λέτε, όλη την αλήθεια?
    Πώς έφτασε σε αυτό το σημείο και ποιός ο σκοπός της απελευθέρωσης?

    Ο Σαμαράς γιατί μαζί με την διαγραφή του Λυμπερόπουλου, δεν έβγαλε ανακοίνωση για να επικρίνει την αδιάλακτη στάση του Ραγκούση και τα προβλήματα που δημιουργεί?

    Ποιός είπε στην Ν.Δ. ότι προέχουν τα επικοινωνιακά τερτίπια, έναντι του πραγματικού προβλήματος, που είναι η πλήρη απελευθέρωση?

    Μάλλον έχουμε μπερδέψει τα καφενεία με την πολιτική!

    • chris 108 avatar
      chris 108 @ anaconda 14/10/2011 22:49:59

      εγω πιστευω οτι ολοι αυτοι που μιλανε για προνομια θελουν μια αδεια ταχι απο τον ραγκουση

      • anaconda avatar
        anaconda @ chris 108 14/10/2011 23:03:23

        Έψαχναν να βρούν ένα αδύνατο σημείο για να τον διαγράψουν!
        Αυτοί που μιλούν για συντεχνία, να μας πουν για ποιά συντεχνία πρόκειται. Οι ταξιτζήδες είναι συντεχνία?

        Μάλλον κάτι δεν πάει καλά εδω μέσα.
        Εκτός εάν κάποιοι απο εμάς είμαστε εντελώς ηλίθιοι και δεν καταλαβαίνουμε, τι γράφεται, πίσω απο τις γραμμές.

        Είναι τυχαίο δηλαδη που όλα τα ΜΜΕ σήμερα έβαλαν πρώτο θέμα τον Λυμπερόπουλο, ενώ όταν αποφάσισε το υπουργικό το έβαλαν τελευταίο!

        • vaggelis avatar
          vaggelis @ anaconda 14/10/2011 23:30:33

          κατι τετοια βλεπει και ο καρατζαφερης και σε ολες τις συγκεντρωσεις των ταξιτζηδων ειναι και ο αδωνις μεσα

        • Αιας Τ. avatar
          Αιας Τ. @ anaconda 14/10/2011 23:31:09

          αν δεν ειναι συντεχνια τι ειναι?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anaconda 14/10/2011 23:05:55

      Μην προσπαθείτε να μπερδέψετε τον κόσμο. Η ΝΔ είναι με τους ταξιτζήδες, όχι με τον κάθε συνδικαλιστοπατέρα. Και θέσεις έχει και υποστήριξη παρείχε, ακόμα και στον Λυμπερόπουλο μέχρι χθες, τώρα είναι "κακή"?

      • anaconda avatar
        anaconda @ TopGunZ 14/10/2011 23:24:50

        Ναι, θεωρητικά είναι με τους ταξιτζήδες.
        Αλλά γιατί δεν αναφέρθηκε στην αδιαλαξία του Ραγκούση, ο οποίος δεν τους κάλεσε σε συνάντηση, όπως τους υποσχέθηκε?

        Αποτελούν, φίλε, μία κοινωνική τάξη και όχι συντεχνία!
        Πιστεψέ με, οι ταξιτζήδες δεν παίρνου πλέον χαμπάρι απο επικοινωνιακά κολπάκια τύπου διαγραφής.

        Ο Λυμπερόπουλος, άραγε, γιατί είχε πεί τον Σπηλιωτόπουλο υπάλληλο του Μπόμπολα?

        • Αιας Τ. avatar
          Αιας Τ. @ anaconda 14/10/2011 23:32:05

          σωπα ρε ταξιτζη και σε φοβηθηκαμε!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ anaconda 15/10/2011 00:30:04

          Δηλαδή δεν έχει κάνει καμιά δήλωση υπέρ σας η ΝΔ? Πλάκα μας κάνετε? Πάτε καλά? Θα σας φτύνει κι ο Θεός ρε και θα νομίζετε ότι βρέχει!

  53. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 14/10/2011 22:45:45

    Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι:

    Η μάχη δεν δίνεται ενάντια στο ΠΑΣΟΚ.
    Η μάχη δίνεται ενάντια στις σιχαμερές νοοτροπίες.
    Το ΠΑΣΟΚ ήταν για 30 χρόνια ο κύριος εκφραστής αυτών.

    Αντώνη μη μασάς. Όλους τους βολεμένους νταήδες στα σπίτια τους.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Χαζούλης 15/10/2011 00:42:03

      "Η μάχη δίνεται ενάντια στις σιχαμερές νοοτροπίες." Ακριβώς έτσι! (Οπου κι αν καλλιεργούνται. θα προσέθετα)

  54. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 14/10/2011 22:46:12

    Καιρός ήταν νά τόν διαγράψει.
    Η θέση τής ΝΔ γιά τήν απελευθέρωση τού κλάδου είναι καί σαφής καί δίκαιη καί ισορροπημένη. Ο Λυμπερόπουλος πρωταγωνίστησε στόν κουτσαβακισμό καί τόν τσαμπουκά τής συντεχνίας τών ιδιοκτητών ταξί καί όχι μόνο λεκτικά αλλά καί μέ πράξεις σχετικά πρόσφατα (αποκλεισμό αεροδρομίων, δρόμων, λιμανιών, κ.λ.π.).
    Ένας πολιτικός σχηματισμός, ο οποίος πιστεύει στούς θεσμούς τής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας καί τό δηλώνει σέ κάθε ευκαιρεία, όπως στήν καταψήφιση τού μνημονίου ( Η ΝΔ καταψήφισε τό μνημόνιο καί γιά ένα ακόμα λόγο -όπως είχε αναφερθεί ο Σαμαράς στήν ομιλά του τότε στήν βουλή-, νά μήν αφήσει τήν χώρα χωρίς θεσμική επιλογή ) καί αργότερα στήν μεγάλη πίεση τών ευρωπαίων γιά συναίνεση (Η χώρα έχει -θεσμικά- καί κυβέρνηση καί αντιπολίτευση), δέν μπορεί νά εξασθενεί καί νά ακυρώνει επιλεκτικά θέσεις ουσίας, "σφυρίζοντας κλέφτικα" στούς επαναλειμένους "εκτροχιασμούς" τού κ. Λυμπερόπουλου.
    Πόσο μάλλον πού ο κ. Λυμπερόπουλος μετά τήν τελευταία συνάντησή του μέ τόν Σαμαρά, σύμφωνα μέ δηλώσεις τού ίδιου τού κ. Λυμπερόπουλου, βρήκε κατανόηση από τόν Πρόεδρο στά αιτήματα τού σωματείου πού εκπροσωπεί. Υποθέτω ότι προειδοποιήθηκε από τόν Πρόεδρο καί γιά τό είδος καί εύρος τής διαμαρτυρίας καί γιά τό "θεσμικό" πλαίσιο δηλώσεών του.
    Άν ο κ. Λυμπερόπουλος δέν μπορεί νά ελέγξει τό "νταβατζιλίκι" του καί τόν "κουταβακισμό" του, κακό κάνει στό κόμμα καί όχι καλό, όπως πολλοί νομίζουν.
    Πρόσφατη είναι η δήλωση τού Σαμαρά, ότι τέτοιες συμπεριφορές συνδικαλιστικών ηγεσιών δέν γίνονται αποδεκτές.
    Ο κ. Λυμπερόπουλος θεώρησε ότι έτσι θά προσφέρει μέγιστη υπηρεσία ή ακολούθησε τήν πεπατημένη, άστους νά λένε (οι πολιτικοί), ανάγκη μάς έχουν καί εμείς (οι συνδικαλιστικοί αφέντες ) πάντα καί σέ όλες τίς εποχές κουμάντο θά κάνουμε.
    Μπράβο στόν Σαμαρά. Συνέχεια στήν πολιτική συνέπεια.

  55. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 22:50:51

    Μπερδεύτηκα .
    Ποιοι είναι τελικά τα βαρίδια από τα οποία πρέπει να απαλλαγεί η ΝΔ;
    Ο Κωστής πάντως είναι καλός φίλος ( κατά δήλωση Χρύσανθου στο ΣΚΑΙ)

  56. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 14/10/2011 22:52:39

    Η διαγραφή της νοοτροπίας ΠΑΣΟΚ μέσα από την ελληνική κοινωνία περνά μέσα από τη διαγραφή όλων όσων την εφαρμόζουν, όπου κι αν βρίσκονται κι όποια θέση κι αν κατέχουν.

  57. singularity avatar
    singularity 14/10/2011 22:55:38

    Βασικά το ερώτημα που τίθενται πλέον είναι πόσα εγχώρια καράβια πρέπει να βουλιάξουν, για να πάψουν επιτέλους να αρμενίζουν φιλο-ευρωπαϊκές βαρκούλες.

  58. τάσος avatar
    τάσος 14/10/2011 22:55:52

    "He may be a son-of-a-bitch, but he's our son-of-a-bitch." (o ρούζβελτ για τον σομόζα).

  59. spirit avatar
    spirit 14/10/2011 22:58:44

    Διαφωνώ με τη διαγραφή.

    Ο απλός εργαζόμενος-βιοπαλαιστής (όχι κρατικοδίαιτος αλλά έχοντας περάσει από το δρόμο και ό,τι αυτό συνεπάγεται) είναι αγανακτισμένος. Τώρα αν είπε και μια κουβέντα παραπάνω, ε ας απομακρυνόταν από τον τομέα που είχε αναλάβει, όχι όμως διαγραφή...

    Μην σκέφτεστε μόνο τον εαυτό σας. Τέτοιες δουλειές δεν τις κάνεις εύκολα
    Ελάτε στη θέση τόσων και τόσων που καταστρέφονται και είναι σε απόγνωση, έχουν τόσες υποχρεώσεις....

    Επιτέλους να σταματήσουμε να θεωρούμε κάθε κοινωνική ομάδα προνομιούχα. Δηλαδή πρέπει όλοι να δουλεύουμε τσάμπα;

    Άμα διώχνουμε τους δικούς μας αγωνιστές μην περιμένετε υποστήριξη την κρίσιμη ώρα γιατί αν δεν σκύψεις πάνω στο πρόβλημα του άλλου, εκείνος θα αδιαφορήσει την ώρα της κάλπης!

  60. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 23:00:17

    Επιτέλους! Άρχισε ο ανένδοτος για την πτώση της ξενόδουλης φασιστικής κυβέρνησης με τη υιοθέτηση της φοροκάρτας και της ηλεκτρονικής παρακολούθησης των Ελλήνων πολιτών και με ... τη διαγραφή του Λυμπερόπουλου!!!
    Δίνουμε σε κάποιον εξετάσεις ή μου φαίνεται;

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 23:34:10

      ναι, σε σενα!!!

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 23:58:41

      ηλεκτρονικής παρακολούθησης των Ελλήνων πολιτών

      Αγαπητέ,

      Έχετε κάνει να κρύψετε?

    • knight rider avatar
      knight rider @ ΝΙΚΟΣ 14/10/2011 23:59:08

      στην τρόικα για να περάσει το τέστ "πρωθυπουργού"

      • Franklin S. avatar
        Franklin S. @ knight rider 15/10/2011 00:23:07

        το τεστ πρωθυπουργου τοχει περασει! οσο για την τροικα μην καιγεσαι! αυτη θα την πεταξει εξω πολυ πιο eυκολα απ' οτι τον Λυμπεροπουλο!!!!

  61. Κρης avatar
    Κρης 14/10/2011 23:01:07

    !!!!!!!!!! 2 ειδησεις που πιθανως σχετιζονται

    Φάκελος με σφαίρες και απειλητικό μήνυμα κατά στελεχών του ΠαΣοΚ στάλθηκε προ τριών ημερών στα γραφεία του κινήματος στην οδό Ιπποκράτους

    Πρόγραμμα ταχύρρυθμης εκπαίδευσης της αστυνομικής φρουράς του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου σε θέματα ελέγχου ασφαλείας εισερχομένων προσώπων, εντοπισμού υπόπτων αντικειμένων και χειρισμού ακτινοσκοπικών συσκευών θα εκτελέσει η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας.
    tovima

    • anaconda avatar
      anaconda @ Κρης 14/10/2011 23:16:21

      Τί σχετίζεται ρε φίλε, μας κάνεις πλάκα?
      Έφτασε ο άνθρωπος στα οριά του και παραφέρθηκε.
      Τί νομίζεις, ότι θα πάρει τα όπλα?
      Ακούς MEGA και διαβάζεις Βήμα?
      Πρόσεχε, γιατί και θα τυφλωθείς και θα κουφαθείς!

      • Κρης avatar
        Κρης @ anaconda 14/10/2011 23:52:47

        τον εχθρό για να τον αντιμετωπισεις ( και ειδικα αυτους που τον επικαλουνται )πρεπει πρωτα να τον ξερεις καλα

  62. factorx avatar
    factorx 14/10/2011 23:05:15

    Άρα την θέση της γαλαζοπράσινης συντεχνιακης διαπλοκής την παίρνουν επαξίως τα αριστερά δεκανίκια της.

    • anonymous avatar
      anonymous @ factorx 14/10/2011 23:44:00

      Είσαι παλιός στο κουρμπέτι. Θα πρέπει να ξέρεις λοιπόν ότι οι παλιοί Ρηγάδες αποτέλεσαν το βαθύ ΠΑΣΟΚ λόγω μάσας. Τώρα που η μάσα κόπηκε επανήλθαν στις πατρώες ρίζες.

    • Y. avatar
      Y. @ factorx 15/10/2011 00:14:17

      Σωστός!

  63. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 14/10/2011 23:06:11

    Ειναι τιμη του Σαμαρά που δεν δεχεται καμμια εξαρτηση απο συνδικαλιστές και παρακοιμωμενους του φτηνου λογου και του τζαμπουκά με το κομπολόϊ.
    Αυτους που επι χρονια ταϊζε απο την πισω πορτα το αρρωστο κατεστημένο των πολιτικών με "διασυνδεσεις".Σαυτους που επιχρονια στηριχθηκε το πρασινο κρατος και το μητσοντορεϊκο συνδικατο της διαφθοράς.Αποδεικνύει για αλλη μια φορά ότι μπορει να κανει την διαφορά.
    Οι περισσοτεροι κοιτουν ακομη πισω τι ειχαν και τι εχασαν.
    Οταν όμως βλεπεις ανθρωπους να βαζουν αλλους στοχους σε κανει να ελπιζεις.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ ΑΧΘΟΣ 15/10/2011 02:03:42

      συμφωνεις με το MEGA ΒΗΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ η μου φαινετε

  64. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 14/10/2011 23:07:53

    Περασμενα μεγαλεία διηγώντας τα να κλαίς....ή ανεκδοτα για δεινοσαύρους.

  65. Kennan avatar
    Kennan 14/10/2011 23:08:15

    Κατανοητές οι αντιδράσεις των δυσαρεστημένων νεοδημοκρατών. Το πρόβλημά τους και το πρόβλημα των άλλων κομματικών στρατοπέδων είναι οτι δεν έχουν καταλάβει ακόμα πως ο Σαμαράς φτιάχνει ένα νέο κόμμα και δεν δίνει μια για το υπαρχον κομματικό κατεστημένο. Η ΝΔ μόνο ως ταφόπλακα της μεταπολίτευσης μπορεί να χρησιμεύσει πλέον.

    • danaos avatar
      danaos @ Kennan 14/10/2011 23:55:21

      Kennan , συμφωνώ απόλυτα!

  66. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/10/2011 23:10:34

    Όπως γράφω και πάνω, γιατί μπερδεύεστε μερικοί? Δηλαδή επειδή έχουνε δίκιο οι ταξιτζήδες στα περισσότερα από αυτά για τα οποία φωνάζουν, νομιμοποιείται ο τραμπουκισμός? Άλλαξε η θέση της ΝΔ σε κάτι? Και πριν δεν υποστήριζε τις θέσεις των ταξιτζήδων, αλλά εφιστούσε την προσοχή στις ενέργειες που εγείρουν τον κοινωνικό αυτοματισμό? Χθες-προχθές δεν είχε ευχαριστήσει για την υποστήριξη τον Σαμαρά ο Λυμπερόπουλος? Και το ευχαριστώ για την στήριξη ήταν ο ΠΑΣΟΚικός κουτσαβακισμός?

    Βάλτε το καλά στο μυαλό σας, ξανά γαλάζιο ΠΑΣΟΚ, μέχρι το ορίτζιναλ να γλύψει τις πληγές του είναι χειρότερο κι από τον ΓΑΠ.

  67. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 14/10/2011 23:11:21

    Για τους ντοροδακιτες συνδικαλιστες των λεωφορειων που πηραν τα κλειδια και κλειδωσαν τις εγκαταστασεις για να κρατησουν την απεργια τις υπαρχει στον ορίζοντα;

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 15/10/2011 01:41:45

      Παραδειγματικός απαγχονισμός στο Σύνταγμα!

  68. Τερης Τονιδης avatar
    Τερης Τονιδης 14/10/2011 23:11:22

    Ενταξει ρε παιδια και εγω δεν αρεσκομαι σε γνωστες συνδικαλιστικες τακτικες αλλα δεν βλεπετε πως το προβλημα πλεον ειναι βαθυτερο; Δεν βλεπετε πως πανε να εξαφανισουν την μεσαια ταξη; Δεν βλεπετε πως πανε να χρησιμοποιησουν τα εκατομμυρια λαθρομεταναστων στην θεση του Ελληνα εργατη με καποιο φιλοδωρημα ως μηνιατικο; Κοπτονται(;) για την δημοσια υγεια (απεργεια σκουπιδιων) οταν το aids, η ελονοσια, η φυματιωση, η υπατιτιδα επανεμφανιζονται εξ΄αιτιας των μελλοντικων αντικαταστατων μας. Μιλανε για δημοκρατικες διαδικασιες οταν εχουν επιβαλει χουντα στον Ελληνικο Λαο μη ακουγωντας τις αγωνιες και κραυγες του. Δεν βλεπετε πως στο ονομα της αναπτυξης και του "μειωμενου κοστους" διωχνουν τους λιγους νεους στο εξωτερικο; Ποιος κανει πλεον οικογενεια; Ποια κοπελα γενναει; Ποιοι θα μεινουν τελικα οταν οι γηραιοτεροι αφησουν αυτον τον ματαιο κοσμο; Γνωριζουμε ολοι τα σφαλματα μας ως κοινωνια, οι επικυριαρχοι ωστοσο δεν κοπτονται να τα διορθωσουν αλλα να περασουν τον σχεδιασμο τους. Δεν θελω να κατατεινω στην συνωμοσιολογια αλλα το πλανο τους (ενταξει, ας πουμε αμιγως οικονομικο) πρεπει να εξυπηρητηθει. Αν ενας Ελληνας το εξυπηρετει ακολουθει εναν ή καποιους, τελος παντων, δρομους. Αν αυτος που το εξυπηρετει δεν σκεφτεται με Ελληνικη καρδια; Δεν βλεπετε πως και οι μεν και οι δε ειναι παγκοσμιοποιητες; Δεν βλεπετε που εμαθαν γραμματα; Θα παλεψουν αυτοι για τον, εστω παρηκμασμενο, Ελληνα; Ομιλουνε για κοστη και σπαταλες οταν εχουν σκυλεψει την Πατριδα, οταν πριν λιγα χρονια μας μιλαγαν για ισχυρη Ελληνικη οικονομια. Μπορειτε να τους πιστεψετε; Μπορειτε να δεχτειτε πως οι μισθοι των 650 ευρω θα επιφερουν αναπτυξη οταν για ενα μεσο ενοικιο σπιτιου θελεις 350 ευρω; Ειπαν: "να γινει η κριση ευκαιρια". Ευκαιρια, για ποιους ομως; Επαναλαμβανω εχουμε τεραστιες ευθυνες. Θελουμε και ραπισμα και βουρδουλα. Αλλα απο Ελληνικο χερι, απο καποιον απο εμας, απο καποιον που θα πει: "τωρα θα τις αρπαξουμε ομαδικα, και εσεις και εγω και μαζι θα προχωρησουμε". Απο καποιον που θα τον πιστεψουμε, απο καποιον που θα μας αποδειξει πως πρωτος αυτος δεχεται τα επιχειρα των πραξεων του. Πιστευετε πως οι νυν ή οι ερχομενοι εχουν την αυτη προθεση; Αληθεια, πιστευετε κατι τετοιο; (Προσεχτε καποιες κουβεντες τους. Για καποιο λογο αποκαλυπτονται, αρκει να "πιασεις" τη σημασιολογια καποιων λογων τους, βλ κριση-ευκαιρια, φτηνο κοστος, "νεα περιβαλλοντα" κ.λ).

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Τερης Τονιδης 14/10/2011 23:38:18

      Τό πρόβλημα αυτό ακριβώς πρέπει νά αντιμετωπισθεί.
      Πώς όμως; Μέ τόν "ανένδοτο" αγώνα τού κάθε βολεμένου συδικαλιστή;
      Όλοι επικαλούνται ότι ασκούν "λειτούργημα". Δέν δουλεύουν. Τό γνωρίζουν καί ανερυθρίαστα τό επικαλούνται. "Λειτουργούν". Γι'αυτό πληρώνονται. Νά "λειτουργούν". Καί εγώ θέλω νά νά μετέχω σέ τέτοιου είδους "λειτουργίες". Όλοι μά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι. Καί ποιός δουλεύει σέ αυτά τήν χώρα; Ποιός παράγει νά πληρώνει τά "λειτουργικά" έξοδα τών δημόσιων "λειτουργών";
      Αλλά ξέχασα. Οι πόλεις μας είναι πεντακάθαρες. Οι γιατροί "προσφέρουν" μέ φακελάκι. Οι τελωνειακοί καί οι εφοριακοί νά μήν πώ πώς προσφέρουν "λειτούργημα". Ποιόν κρατικό καί κρατικοτραφή τομέα νά αφήσω απ'έξω; Δέν θέλω άλλους "λειτουργούς" καί "λειτουργίες".
      Γιατί αυτό πού όλοι καταγγέλουν καί οι δημόσιοι υπάλληλοι γιά τούς υπόλοιπους συναδέλφους τους αταβιστικά τό αρνούμαστε;
      Θά λυθεί τό πρόβλημά μας άν οι υπάλληλοι τού κάθε κ. Φωτόπουλου συνεχίσουν νά "λειτουργούν" καί νά αμείβονται ανάλογα;
      Ή οι κ. Φωτόπουλοι έγιναν πιά οι ηγέτες τής αντίστασης ενάντια στήν κρίση; Οι αμόλυντοι καί αδιάφθοροι κ. Φωτόπουλοι; Πάντα γιά τά συμφέροντα τού "έθνους" τους αγωνίζονταν καί γιά τίποτα άλλο.
      Τί άλλο νά πώ. Η τύφλωση κατάντησε πιά γενικό φαινόμενο;

    • bomberman avatar
      bomberman @ Τερης Τονιδης 15/10/2011 00:12:25

      για τον ΙΑΠΕΤΟ αναφερομουν

  69. Tsol avatar
    Tsol 14/10/2011 23:13:11

    Μετά την συνάντηση στην Ν. Υόρκη με τον Δ.Ν.Τ. σήμερα κι όλας φάνηκαν οι κατευθυντήριες γραμμές που δόθηκαν από την πρόεδρο. Αφήστε όλο το παιχνίδι της αντιπολίτευσης στον τσίπρα με τους αριστερολιγούρηδες και θα είναι η μοναδική ηγεσία αξιωματικής αντιπολίτευσης που δεν θα μπορεσει να γευτεί ούτε καν το <> της πτώσης του ΠΑΣΟΚ.

  70. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/10/2011 23:18:27

    Μου κάνει εντύπωση η ατομοκεντρική λογική πολλών.
    Ο Λυμπερόπουλος αντιδρά έτσι απέναντι σε αυτούς που του υφαρπάζουν όλη του την περιουσία. ΟΛΗ.
    Εδώ πολλοί οπαδοί της κοσμιότητας τώρα, ξιφουλκούσαν κατά πάντων , έβριζαν και καλούσαν σε επανάσταση για 500 ευρώ χαράτσι στα ακίνητα τους.
    Τσάμπα μάγκες.

  71. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 14/10/2011 23:18:38

    Τελικά πάντα........
    έρχεται η στιγμή που θα αποφασίσεις με ποιούς θα πας.......
    και ποιούς θα αφήσεις....
    Καλό ταξίδι σε όλους...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κατερίνα 14/10/2011 23:23:04

      Ακριβώς, αποφασίζει αν θα ταξιδέψει με τους σκυλοπνίχτες της ΠΑΣΟΚικής νοοτροπίας ή με την Αργώ των Ηρώων μέσα από τις συμπληγάδες.

      • Κατερίνα avatar
        Κατερίνα @ TopGunZ 14/10/2011 23:44:43

        Πολλά άσπιλα, αθώα, λευκά περιστέρια
        μαζεύτηκαν σε αυτή την έρμη χώρα....

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κατερίνα 15/10/2011 00:32:36

          Καιρός ήταν, γιατί από ότι φαίνεται κάποιοι που το παίζανε περιστέρια, από την παλιοκαιρία ...κιτρίνισαν...

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ TopGunZ 15/10/2011 00:46:33

            Είναι τελικά να μην ρετάρει το μυαλό
            στο κίτρινο................

  72. factorx avatar
    factorx 14/10/2011 23:21:05

    Γιατί φωνάζεις; Δεν είπες την γνώμη σου;

  73. deldio avatar
    deldio 14/10/2011 23:21:16

    Η διαγραφή του Λυμπερόπουλου από τη ΝΔ είναι ο ορισμός του παλαιοκομματισμού σε όλο του το μεγαλείο, αυτή την υποκρισία θα την πληρώσει σύντομα και η ΝΔ. Συμφωνημένη "διαγραφή" είναι, ώστε να απελευθερώσει τον Λυμπερόπουλο να κάνει το "αντάρτικο" και να φθείρει την κυβέρνηση χωρίς ταυτόχρονα να φθείρεται η ΝΔ που θα καμαρώνει κιόλας ότι είναι "υπεύθυνη" που διέγραψε ένα τέτοιο "ακραίο" συνδικαλιστή. Πώς θα έβγαινε αύριο ο Σαμαράς και ο Μιχελάκης να ωρύονται για τους Φωτόπουλους, τους Μπαλασόπουλους κλπ, τους κακούς αυτούς συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ που φταίνε τάχα για όλα, εάν είχε ως "βαρίδι" το Λυμπερόπουλο; Είναι απορίας άξιον λοιπόν εάν οι περισσότεροι από εσάς πιστεύετε στ' αλήθεια τα συγχαρητήρια που δίνετε ή το λέτε για πλάκα!

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ deldio 14/10/2011 23:37:59

      σε ευχαριστουμε ρε μεγαλε που μας ανοιγεις τα ματια!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ deldio 15/10/2011 00:33:58

      Γιατί ρε μάστορα, ΔΕΝ φταίνε? Ρε ξυπνάτε ρεεεεε, τη μάσα τους χάνουνε οι Φωτόπουλοι, εσένα και τα παιδιά σου, αν πεινάσεις ή αν σε πετάξει στο δρόμο η τράπεζα, εκεί που δεν πιάνει το μελάνι σε έχουνε καταχωρημένο!

      • ΝΙΚΟΣ avatar
        ΝΙΚΟΣ @ TopGunZ 15/10/2011 01:46:43

        Σαν να ακούω την επιχειρηματολογία του Πάγκαλου ή του Μόσιαλου!

        • android.K. avatar
          android.K. @ ΝΙΚΟΣ 15/10/2011 01:55:31

          Νικολακη, ξυπνα!!
          αυτα που ξερατε αλλαξαν, Νικολακη!!!

  74. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 14/10/2011 23:21:46

    Το παιχνίδι παίζεται με σημαδεμένη τράπουλα. Το σύστημα προετοίμαζε μεθοδικά τους ρόλους τους από τότε που διέμεναν μαζί (ΓΑΠ και ΑΣ) στο ίδιο δωμάτιο του αμερικάνικου κολλεγίου. Και οι δυο τους είναι μέσα στο κόλπο.

    Από τον Σαμαρά περιμένω την υπέρβαση που υποσχόταν τη 10ετία του 80. Να βγεί και να πει ότι από το Καστελλόριζο αρχίζει Ελληνική ΑΟΖ, πως η Βόρειος Ήπειρος δεν πέθανε, πως στην Ελληνική Πολιτική του Αύριον θα εδραιώσει την ισονομία αλλά και θα τιμωρήσει όσους έλληνες ατίμασαν τα ιερά και τα όσιά μας και ξεπόύλησαν τον πλούτο του τόπου. Να διατρανώσει τόσο μέσα στην Ελλάδα όσο και έξω στην Ευρώπη πως στο όραμά του περιλαμβάνεται και η αξιοπρέπεια του Έλληνα, όπως τη συνέλαβε στο νου του ο Ίωνας Δραγούμης.

    Τότε θα νοιώσω πως είναι διαφορετικός από τον ΓΑΠ. Ένας ηγέτης δεν αναδεικνύει στην Ελλάδα του σήμερον ως μείζον θέμα τη διαγραφή ενός συνδικαλιστή. Κύριο μέλημά του να εμπνέει και συνεγείρει τους Έλληνες για μια μάννα Ελλάδα που δεν θα ξεχωρίζει και δεν θα πονά τα παιδιά της. Και οι δημοσκοπήσεις δεν διαπιστώνουν προς το παρόν κάτι τέτοιο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Λαπίθης 14/10/2011 23:25:53

      Δεν το ανέδειξε ο Σαμαράς σε μείζον θέμα, μερικοί μπαρουτοκαπνισμένοι συνδικαλιστολάγνοι το κάνανε, γιατί προφανώς δεν θέλουνε να αλλάξει το σύστημα αυτό καθαυτό, απλά το πρασινάκι να πάει ένα τόνο πιο προς το λουλακί...

    • anaconda avatar
      anaconda @ Λαπίθης 14/10/2011 23:30:52

      Μπράβο Λαπίθι, πολύ ωραίο σχόλιο!

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ Λαπίθης 14/10/2011 23:40:03

      σιγα μην ασχοληθηκε ο Σαμαρας παραπανω απο πεντε λεπτα με τη διαγραφη!
      οσο για τα αλλα Λαπιθη, θα τα δεις ολα, ΟΛΑ!!!

    • factorx avatar
      factorx @ Λαπίθης 15/10/2011 00:13:45

      Κατά την γνώμη μου είναι αδύνατον να νοιώσεις τον Σαμαρά. Γιατί απο την στιγμή που ξεκινάς από ανόητες παραδοχές περί "συμμαθητών" είναι αδύνατη κάθε λογική συζήτηση μαζί σου. Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει ο Σαμαράς πριν απο 40 χρόνια; Να πλακώσει τον ΓΑΠ στο ξύλο; να τον κλειδώσει στο υπόγειο και να τον εξαφανίσει; Για τις άλλες γενικούρες διάβασε σε παρακαλώ τις επανειλημμένες διακηρύξεις του Σαμαρά περί ΑΟΖ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ factorx 15/10/2011 00:34:48

        Να του βάλει ακουαφόρτε στο funny brownie.

      • Justice avatar
        Justice @ factorx 15/10/2011 00:57:33

        Terras irradient

  75. Γιωργης avatar
    Γιωργης 14/10/2011 23:22:59

    Αντε,ωραια.Εκει που ειχαμε 5 πασοκ στη βουλη,τωρα εχουμε 6.
    Σιγα την αλλαγη.
    Σβηστε μου τωρα παλι το σχολιο σαν συνεπεις πρωην συνασπισμενοι - οπαδοι του Τσαουσεσκου.

    • factorx avatar
      factorx @ Γιωργης 15/10/2011 00:14:43

      Γιατί να το σβήσω; Διασκεδάζω μαζί σου; Ζήτω η Αλέκα

  76. eipa kai elalisa avatar
    eipa kai elalisa 14/10/2011 23:26:44

    Ο Σαμαράς δε θέλει να κυβερνήσει. Είναι ξεκάθαρο. Κάνει ό,τι μπορεί για να απολέσει και τις τελευταίες ελπίδες αυτοδυναμίας που είχε.

    Και μην ακούω μπούρδες ότι "δε θέλουμε τσαμπουκάδες κτλ". Ξέρει κανείς καμία χούντα που έπεσε με ξύλινη γλώσσα; Χρειάζονται τσαμπουκάδες και αγώνες και ίσως αίμα. Απλά ο Αντώνη δε θέλει να πάρει την καυτή πατάτα στα χέρια του με αυτοδυναμία.

    Εντάξει το καταλάβαμε. Ό,τι κάνει πλέον ο λαός μόνος του.

    • anaconda avatar
      anaconda @ eipa kai elalisa 14/10/2011 23:39:14

      Νομίζω ότι άγκιξες το θέμα, πως η βία θέλει βία!
      Ο Ραγκούσης, αποφασίζουμε και διατάζουμε μ@λ@κες, χωρίς να σας ρωτάμε!
      Τα ΜΜΕ καμία ενημέρωση για την ουσία του θέματος!
      Η ΝΔ διαγραφές, συντεχνίες και καμία ξεκάθαρη θέση, επί της ουσίας! Απλά έχετε δίκιο, πάρτε το δίκιο σας και βάλτε το εκεί που ξέρετε ταξιτζήδες!

      Το συμπέρασμα, για όλα φταίει η συμπεριφορά του Λυμπερόπουλου.
      Έχουν τρελαθεί οι άνθρωποι και ξέρουν πολύ καλά ότι δεν καταλαβαίνουν με άλλη μέθοδο.

      • Μαιρη Παπαχ. avatar
        Μαιρη Παπαχ. @ anaconda 14/10/2011 23:42:36

        ρε ανακοντα, ποσα ταξι εχεις και καιγεσαι τοσο?
        η μηπως δουλευεις για το Λυμπεροπουλο?

        • anaconda avatar
          anaconda @ Μαιρη Παπαχ. 15/10/2011 00:32:26

          Όχι δεν είμαι υπάλληλος του Λυμπερόπουλου, αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα το άδικο και τα επικοινωνιακά τερτίπια.
          Όσο για τα ταξί, δεν έχω και δεν πρόκειται, σύμφωνα με την απελευθέρωση, να κλέψω!

  77. Y. avatar
    Y. 14/10/2011 23:28:08

    Η Παράταξη των πραγματικών νοικοκυραίων όπως είχε τεθεί από τον Εθνάρχη, όχι των κατά περίπτωση και εκ προνομίων τσαμπουκάδων
    Αυτών που ματώνουν για το από οποιαδήποτε επαγγελματική λειτουργία, όποιο μεροκάματο
    Μπράβο Πρόεδρε!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Y. 15/10/2011 00:38:48

      Οι περισσότεροι έχουνε μπερδευτεί και νομίζουνε ότι γραφτήκανε στην τοπική ομάδα ράγκμπυ φίλτατε.

  78. Nικόλας avatar
    Nικόλας 14/10/2011 23:29:19

    139 σχόλια σε μικρό διάστημα για την διαγραφή ενός συνδικαλιστή...συγνώμη αλλά όντας 25 χρονών μου φαίνεται εξαιρετικά εξωφρενικό το ότι καταναλώνετε τόση φαιά ουσία για την διαγραφή ενός συνδικαλιστή!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Nικόλας 15/10/2011 00:37:10

      Συνομήλικέ μου φίλε, τρέχα γύρευε μετά γιατί δεν μπορούμε εσύ κι εγώ να σηκώσουμε κεφάλι, όταν το μόνο μαράζι των "μεγάλων" είναι μη τους θίξεις κανείς τον αρχιταλιμπάν. Συνδικαλιστοκατάσταση (μιας και το πρώτο συνθετικό της συνήθους έκφρασης είναι συνώνυμο του συνδικαλιστή)...

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Nικόλας 15/10/2011 01:50:19

      Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος! Δεκάρα τσακιστή δε δίνουμε για τους συνδικαλιστές! Η σημειολογία των τελευταίων κινήσεων Σαμαρά μας ανησυχεί...

  79. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 14/10/2011 23:29:52

    Πολυ ευκολα αρκετοι σχολιαστες χρησιμοποιουν τον ορο συντεχνιες
    για να μεμφθουν του προνομιουχους (;) που ανηκουν σ'αυτες.
    Αλλα ποιες ειναι αυτες οι προνομιουχες συντεχνιες τα ρετιρε που ελεγε
    ο αλλος Παπανδρεου(ο συγχωρεμενος):
    Οι δασκαλοι, οι καθηγητες, οι υπαλληλοι των υπουργιων, οι φαρμακοποιοι
    οι γιατροι,οι μηχανικοι(ΤΕΕ),οι υπαλληλοι των Δημων,οι μεταφορεις,οι ενστολοι,οι δικηγοροι(και εσχατως και οι δικαστικοι),
    οι ταξιτζηδες,οι κληρικοι,οι ελευθεροι επαγγελματιες,οι εμποροι,οι πρατηριουχοι
    οι αγροτες κ.λ.π.
    Σαν πολλοι δεν μαζευομαστε ρε παιδια που εχουμε προβληματα μ' αυτη την
    πολιτικη της κυβερνησης η οποια για να διασπασει το μετωπο των διαμαρτυρομενων πολιτων καθε επαγγελματικης κατηγοριας τους κολαει τον ορο συντεχνιες και καταφερνει να φερει την μια ομαδα εναντιον της αλλης.
    Το λεγομενο φαινομενο του κοινωνικου αυτοματισμου.
    Εγω θα προσθετα κοινωνικου εκφασισμου.
    Και καποιοι ριχνωντας νερο στο μυλο του Παπανδρεου τον επαναλαμβανουν
    αγνοωντας οτι και οι ιδιοι καποια φορα μπορει να γινουν συντεχνιες !!!
    Σε οτι αφορα τους συνδικαλιστες που εκπροσωπουν 'η υποτιθεται εκπροσωπουν καθε επαγγελματικη ομαδα θα ελεγα οτι δεν ηταν οτι και το καλλιτερο σε οτι αφορα την εκπροσωπηση ,τις μεθοδους,το ηθος .
    Πολυ λιγοι συνδικαλιστες σταθηκαν στο πλευρο των εργαζομενων και δεν τους πουλησαν στο τελος.
    Αυτη ειναι η μια πλευρα , η αλλη ειναι ο κοσμος που βρισκεται μεσα στα σωματεια του και κατω απ' αυτες τις δυσκολες συνθηκες αναγκαζεται εκ των πραγματων για να περισωσει οτι μπορει απ' τους ληστες ΓΑΠ- Βενιζελο
    να βγει στους δρομους και τα πεζοδρομια για να διαμαρτυρηθει.
    Δεν του μενει κατι αλλο να κανει προκειμενου να περισωσει την δουλεια του και ενδεχομενως την αξιοπρεπεια του.(Κατι που δεν αντιλαμβανονται ευκολα οι ινστρουχτορες των κομματων).
    Και οταν βλεπει τον καθε Φωτοπουλο,Λυμπεροπουλο,Μπαλασοπουλο(να μας ζησει ο Μωριας...που βγαζει παλληκαρια)να βγαινουν επιθετικα στον Παπανδρεου και την προδοτικη πολιτικη του τι θελεται να κανουν;
    Αναλυση του Διαλεχτικου Υλισμου;
    Ακολουθουν γιατι ο πνιγμενος απ' τα μαλια του πιανεται αφ' ενος και αφ' ετερου γιατι δεν βλεπουν καμια ουσιστικη υποστηριξη απο τα κομματα που προαλειφονται για την εξουσια.
    Και καπου εδω την πατανε τα κομματα εξουσιας ,απομωνονται απ' αυτα τα στρωματα του Λαου-κτυπωντας τους συνδικαλιστες με τον ορο συντεχνιες στην ουσια προσβαλλεις ολοκληρες επαγγελματικες ομαδες- και το χειροτερο αναπτυσσονται αλληλοις σχεσεις καχυποψιας, υπεροψιας,εχθροτητας που κανουν δυσκολη καθε περαιτερω συναντηση.
    Αποτελεσμα για κατι χιλιαδες ψηφους χανεται η εξουσια οταν ερθει
    η ωρα των εκλογων.

    • anaconda avatar
      anaconda @ ΙΩΝΑΣ2 14/10/2011 23:47:24

      Ο Μωριάς έβγαλε και τον Παναγόπουλο της ΑΔΕΔΥ, αλλά πιστεψέμε προτιμώ τον Λυμπερόπουλο!
      Σίγουρα, θα έχει σημαντική επίπτωση στην ΝΔ!
      Βιάστηκαν και δεν το χειρίστηκαν έξυπνα. Έπρεπε να πατήσουν πάνω στο θέμα και να φορτώσουν το βάρος στον Ραγκούση και την αδιαλαξία του.

      Εκτός άν θέλουν να βοηθήσουν τον ΓΑΠ και τα Φιλαράκια του!

      • vaggelis avatar
        vaggelis @ anaconda 15/10/2011 00:31:16

        μην ψαχνετε μετα για στημενες δημοσκοποισεις αν παιρνει διψηφιο ποσοστο ο καρατζαφερης

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ ΙΩΝΑΣ2 15/10/2011 01:51:48

      Πολύ καλή ανάλυση! Ψύχραιμη και αντικειμενική...

  80. dracon avatar
    dracon 14/10/2011 23:31:06

    Η αντίστροφη μέτρηση για το Σαμαρά έχει αρχίσει.
    Με τη διαγραφή Λυμπερόπουλου δείχνει ποιες θα είναι οι προτεραιότητες του σαν κυβέρνηση.
    Οχι η ανάταξη της οικονομίας ,η κατάργηση δανειακών συμβάσεων και μνημονίων του λαομίσητου ΠΑΣΟΚ και η άνοδος του βιοτικού επιπέδου των ελλήνων,αλλά η σύγκρουση με τους εργαζόμενους και η κατάργηση συνταγματικών δικαιωμάτων ,όπως αυτό της απεργίας και του συνδικαλισμού.
    Ο Σαμαράς δεν έχει παραδειγματιστεί από τον ομοιδεάτη του πρωθυπουργό της Ουγγαρίας Ορμπάν που αντί να συγκρουσθεί με τους ουγγρους εργαζόμενους ,επέλεξε να συγκρουσθεί με το ΔΝΤ (συγκρουση απείρως πιο επικίνδυνη) και φορολόγησε τις τραπεζες και τις πολυεθνικές ,αντί να μειώσει μισθούς και συνταξεις των εργαζομένων.
    Σήμερα η Ουγγαρία έχει θετικό πρόσημο ανάπτυξης και καθυστερεί σκόπιμα την ένταξη στην ευρωζώνη.
    Σημειωτέον οτι ο Ορμπαν βγήκε με 53% και κατατρόπωσε τους σοσιαλιστές.
    Ας αποφασίσει λοιπόν ο Σαμαράς με ποιος θα πάει και ποιους θα αφήσει.Αν πάει με τους εντολείς του ΠΑΣΟΚ θα έχει την ίδια τύχη με το ΓΑΠ και ΜΠΕΝΙτο και θα οδηγήσει τη παραταξή του στην ανυπαρξία και την ανυποληψία.

  81. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 14/10/2011 23:31:11

    Πάω στοίχημα πως ο κωλοτούμπας θα κάνει ό,τι μπορεί για να έχει το Λυμπερόπουλο στα ψηφοδέλτια του ΛΑΟΣ. Ελπίζω να έχει ζυγίσει καλά αυτή τη διαγραφή ο Σαμαράς.

  82. TopGunZ avatar
    TopGunZ 14/10/2011 23:40:51

    Έχετε πολύ πλάκα μερικοί. Ευχαρίστησε ή δεν ευχαρίστησε ο Λυμπερόπουλος ο ίδιος τον Σαμαρά για την στήριξη στα αιτήματά τους? Προφανώς όμως πήρε και κάποιες γραμμές σε σχέση με τη συμπεριφορά του από τον ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΕΙΤΑΙ. Και δεν θα στοιχημάτιζα ότι συμπεριελάμβανε κουτσαβακισμό και λιωσίματα.

    Οπότε, ΕΑΝ έχετε την ευγενή καλοσύνη να βγάλετε τον εγκέφαλο σας για λίγα δευτερόλεπτα από την πασοκική φορμόλη και να τον αποσυνδέσετε από το live feed του MEGA καθίστε και σκεφτείτε ποιους χτυπάει ο Σαμαράς... Ένα μικρό hint, όχι σίγουρα τους ταξιτζήδες...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 14/10/2011 23:41:40

      *σίγουρα όχι, ορθότερο συντακτικά

  83. Μπάμπης Ηλιάκης avatar
    Μπάμπης Ηλιάκης 14/10/2011 23:41:05

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΜΑΡΑ. ΜΕΣΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

  84. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 14/10/2011 23:44:01

    Λοιπόν, σύμφωνα με τη λογική του αριστερισμού που έχτισε την μεταπολιτευτική Ελλάδα -δεν μιλάω για αριστερά, αλλά για αριστερισμό- ο Λυμπερόπουλος ήταν μαχητής κατά του Μπόμπολα, ο Φωτόπουλος Ρομπέν των φτωχών, οι μάγκες που είχαν κάνει το παν/μιακό άσυλο-κυψέλη κομματικών στρατών και αναξιοκρατίας και μελλοντικής διαφθοράς, αγωνιστές της κατοχύρωσης της πνευματικής ελευθερίας, οι δουλέμποροι και κάποιες αργυρώνητες ΜΚΟ κάτι σαν ακραιφνείς ανθρωπιστικές οργανώσεις και κατ' επέκταση ο Σόρος ένας ακόμη "αγανακτισμένος".
    Και πάει λέγοντας...
    Καλό το παραμυθάκι ρε παιδιά, αλλά είμαστε τόσο αφελείς πια ώστε να "τσιμπάμε" με αυτές τις σαχλαμάρες;
    Κάποτε έλεγε κάποιος ψευτοπροοδευτικός μεγαλοαστέρας της τβ, "αριστερός" με δεξιές τσέπες, πως έφτασε το τέλος της μεταπολίτευσης και έμεινα στήλη άλατος!
    Αυτοί που διαμόρφωσαν δηλαδή αισθητικά, ιδεολογικά, κοινωνικά αυτό το μπάχαλο, τώρα παρουσιάζονται σαν τιμητές και μάλιστα σαν ...αντιστασιακοί.
    Ουστ...

  85. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 14/10/2011 23:44:40

    ρε Φακτορα, εχουν πλακωσει ολοι οι ταξιτζηδες και γραφουν!!

  86. Νοήμων avatar
    Νοήμων 14/10/2011 23:45:15

    ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ- ΜΕΓΚΑ-ΒΗΜΑΤΟΣ ΚΛΠ.
    ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΣΤΟΝ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΝΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΩΝΕΙ.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Νοήμων 15/10/2011 01:54:12

      Σωστός!...

  87. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 14/10/2011 23:48:41

    Καληνύχτα... κι ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα για να μην ενοχληθούν οι άνθρωποι της προόδου.
    Δεν ντρεπόμαστε ρε λίγο ο Βενιζέλος έχει ξεφτιλίσει το σύνταγμα και μεις κάνουμε επείδηξη δύναμης στο Λυμπερόπουλο.
    Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος απο τον ευεργεντηθεντα...
    Καλυνύχτα αρχηγέ...

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 00:02:23

      επείδειξη

      • alakran avatar
        alakran @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 00:05:50

        Μ'αρέσει που το διόρθωσες!

      • τάσος avatar
        τάσος @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 00:19:56

        πλάκα κάνεις, έτσι;

        • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
          Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ τάσος 15/10/2011 01:14:58

          χα χα δίκιο έχετε ΕΠΙΔΕΙΞΗ πάλι λάθος το έγραψα, συγνώμη ρε παιδιά.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 00:04:11

      Όταν λες ευεργεντηθέντα εννοείς τον συνδικαλιστικό μπροστάρη οικονομικής ομάδας που στηρίχθηκε όσο καμία από τον Σαμαρά? Ναι όντως, η αχαριστία πάει σύννεφο.

      • Μαιρη Παπαχ. avatar
        Μαιρη Παπαχ. @ TopGunZ 15/10/2011 00:27:02

        Γιάννης Χριστόπουλε ΤΝΣ,
        καληνυχτα και ονειρα γλυκα, συνδικαλιστικα!!

        αει στο καλο με ολους τους γαλαζοπρασινους!!!

        • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
          Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ Μαιρη Παπαχ. 15/10/2011 01:12:56

          Aν θυμάστε όταν έθεσε υποψηφιότητα ο Σαμαράς ήταν πολύ πίσω στην κούρσα. Που βασίστηκε ; Που πάτησε ; Ποιοι τον στήριξαν; Πάντως όχι αυτούς που με την σημερινή αψυχολόγητη ενέργεια κάνει να πανηγυρίζουν σαν κατσίκια.
          Μετά την εκλογή του ο Σαμαράς όσο περνά ο καιρός ΚΡΥΒΕΤΑΙ, αν δεν το βλέπετε πρόβλημα σας. Είναι πλέον σίγουρο ότι πρωθυπουργός δε θα εκλεγεί, με 34% (που ούτε τόσο θα έχει) δε βλέπει πρωθυπουργία όσο κι αν εσείς νομίζετε ότι είναι εθνικός ηγετης επειδή διέγραψε τον αρχιταρίφα. Το βγάλαμε το συμπέρασμα υπέυθυνος για τη χρεωκοπία της χωρας είναι ο Θύμιος. Τόσα μυαλά έχετε τόσο καταλαβένετε κυρία ΜαιρηΠαπαχ...

          • Μαιρη Παπαχ. avatar
            Μαιρη Παπαχ. @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 01:23:33

            εγω τοσα μυαλα εχω, εσεις δεν θα πατε για υπνο να ονειρευτειται τον αρχηγος σας πρωθυπουργο, ολοκληρο Καρατζαφυρερ?

          • Μαιρη Παπαχ. avatar
            Μαιρη Παπαχ. @ Μαιρη Παπαχ. 15/10/2011 01:25:45

            τελικα Γιάννη Χριστόπουλε ΤΝΣ, εισαι μεγαλος ανορθογραφος!!! κριμα στα αρχαιοελληνικα μαθηματα του Αδωνη, δεν πιανουν φαινεται ευκολα τοπο!!!

          • alakran avatar
            alakran @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 01:25:47

            Είσαι σοβαρός?
            800.000 κόσμος πήγε να ψηφίσει για την εκλογή τού προέδρου της Ν.Δ.
            Δεν σου φτάνουν? Γιατί πετάς λάσπη και δεν μιλάς σταράτα?Πες μας εσύ ποιος στήριξε τον Σαμαρά να το μάθουμε και εμείς.Ή νομίζεις ότι ξεχάσαμε ποια ήταν η εκλεκτή του συστήματος?
            Ποιος είναι το κατσίκι?Εμείς που χαιρόμαστε επειδή βλέπουμε τη συνέπεια ανάμεσα στα λόγια και τις πράξεις του Σαμαρά ή εσύ που κατάπιες αμάσητα τις στημένες δημοσκοπήσεις που "έσπρωχναν" την Ντόρα?
            Και κάνε κάτι για την ορθογραφία σου,εσύ που έχεις τα μυαλά...

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ alakran 15/10/2011 02:05:31

            απελπισμενος ο κοσμος για παρα πολλα ναι!
            απελπισμενος επειδη διεγραφει ο Λυμπεροπουλος, ελεος!
            και ποιος αληθεια διωχνει τον κοσμο?
            και ως ποτε θα κανουμε πλατες σε τραμπουκους?
            αλλο τα δικαια των ταξιτζηδων! Ο Σαμαρας εβαλε πλατη και κατηγορηθηκε γι'αυτο!
            Μην παρασυρεστε!!

          • alakran avatar
            alakran @ alakran 15/10/2011 02:06:33

            Νίκο,
            διάβασε πάλι το σχόλιο στο οποίο απάντησα και την απάντησή μου.

  88. Justice avatar
    Justice 14/10/2011 23:55:43

    Το πιο εύστοχο σχόλιο.

  89. kapsiotis avatar
    kapsiotis 14/10/2011 23:55:45

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΧΑΣΕΙ Η ΔΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΘΥΜΙΟΥ...! ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣΟΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΟΛΟΙ. ΔΕΝ ΓΥΡΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΟΙ "ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΕΣ" ΤΗΣ ΠΑΣΚ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΩΣ ΑΝΤΙΒΑΡΟ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΣΙΔΩΤΕΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ. Ο ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΛΟΓΟΣ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ. ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ...!

  90. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/10/2011 23:55:57

    Πολύ καλή κίνηση Σαμαρά(για ομοιδεάτες και αντιπάλους)!

    Αρκετά πια με τους αριστερίστικους λαικισμούς του ψευτοαριστερού ΠΑΣΟΚ και της νεοκαραμανλικής δεξιάς που προσπαθούσαν και κατάφερναν να υφαρπάζουν αριστερές ψήφους.

    Αν μη τι άλλο, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι ειλικρινής ιδεολογικά, οπότε καταρρέοντος του ψευτοσοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ οι ψηφοφόροι θα έχουν να επιλέξουν διακριτά ιδεολογικά “στρατόπεδα”.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Κάποιος 15/10/2011 00:38:04

      Κάποιε, ακριβώς έτσι είναι.
      Οι ψηφοφόροι όμως δέν καλούνται νά διαλέξουν ιδεολογικό στρατόπεδο, αλλά νά εκλέξουν ποιός πολιτικός σχηματισμός έχει ένα αξιόπιστο πρόγραμμα διαχείρησης τής εξουσίας τά επόμενα τέσσερα χρόνια.
      Δέν γίνονται μέλη καί ούτε οπαδοί συγκεκριμένου κόμματος άν τό ψηφίσουν.
      Κρίνουν καί ψηφίζουν καί άν διαψευθούν οι προσδοκίες τους, κάνουν τήν επόμενη φορά άλλη επιλογή.
      Η ΝΔ δέν είναι η Νέα Δημοκρατία τού Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας καί δέν είναι κόμμα ανατροπής τού κοινοβουλευτισμού, ούτε κόμμα κατάργησης τού κεφαλαίου καί ριζικής ανατροπής τής οικονομίας τής αγοράς.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Ιαπετός 15/10/2011 01:49:34

        Οχι δεν είναι θέμα διαχειριστικό ή οικονομοτεχνικό αλλά καθαρά πολιτικό.
        Οι φιλελεύθεροι καπιταλιστές έχουν το δικό τους πολιτικό όραμα, το δικό τους κοινωνικό και οικονομικό μοντέλο ανάπτυξης, το ίδιο και οι νεοφιλελεύθεροι, οι σοσιαλδημοκράτες, οι κομμουνιστές κτλ.
        Οποιος για παράδειγμα πιστεύει στην λαική εξουσία, στην κρατικοποίηση των μέσων παραγωγής και του τραπεζικού συστήματος,στους παραγωγικούς συναιτερισμούς, στην ποιοτική δημόσια δωρεάν υγεία και παιδεία ξέρει τι θα ψηφίσει πλέον.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Κάποιος 15/10/2011 02:00:43

          Διόρθωση:συνεταιρισμούς

  91. knight rider avatar
    knight rider 14/10/2011 23:57:01

    Αμα παίρνει η αριστερά 35% στους εφοριακούς, πάει για πολύ μεγάλα ποσοστά στις εθνικές εκλογές.

  92. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 15/10/2011 00:01:33

    Που έχουμε πέσει ρε παιδιά;;;;;;;;;;
    Λίγο φως ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

  93. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/10/2011 00:02:37

    Άρα τι μαθαίνουμε σήμερα? Ότι η εμπιστοσύνη που δείχνει τόσος κόσμος στον Σαμαρά δεν οφείλεται στο ΟΧΙ στο μνημόνιο, στον τσαμπουκά σε Μέρκελ και ΣΙΑ, στην υπεύθυνη αντιπολίτευση, αλλά στο ότι είχε στις τάξεις του τον ογκόλιθο ευπρέπειας και αγωνιστικού ήθους κο Λυμπερόπουλο, κύριο εκφραστή της αγανάκτισης και του πατριωτικού παλμού κάθε αδικοχτυπημένου Έλληνα, κλαψ, κλαψ, ωιμέ! Για δες!

  94. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 15/10/2011 00:02:45

    κυριε Κωσταντινε Π.την αλλη Ελλαδα τη θελω περισσοτερο απο οσο φανταζεστε και, δε σας επιτρεπω τον χαρακτηρισμο οταν εχω προσφερει βαζοντας το κεφαλι μου στον ντουρβα εγω και σύζυγος μου για να στηριξουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑς ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ πεστε μου ομως ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ της Ελλαδας?
    εχετε καμμια ιδεα πως την βγαζει ο κοσμακης?
    εχετε καμμια ιδεα πως αξιοπρεπεις επιχειρηματιες ζουν μεσα στην ντροπη και αυτοκτονουν?
    εχετε καμμια ιδες για ολα αυτα?
    εγω εχω μαθει να δουλευω και να αγωνιζομαι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου τιμια και χωρις να χρωστω σε κανενα
    εγω εχω δωσει και δεν εχω παρει τιποτα απο κανενα
    ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΛΕΩ

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ βουλα ελευθεριαδου 15/10/2011 00:30:03

      να την λες κα. Βουλα, και την γνωμη σου και τις γαλαζοπρασινες φιλοσοφιες σου!!!
      ρε αντε απο δω, κρυπροΠασοκοι!!!

      • βουλα ελευθεριαδου avatar
        βουλα ελευθεριαδου @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 01:08:58

        ετοιμη η ταμπελιτσα κ Κωσταντινε λυπαμαι πολυ

      • ΝΙΚΟΣ avatar
        ΝΙΚΟΣ @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 02:01:14

        Απαράδεκτο σχόλιο σε μια ευπρεπή και ειλικρινή τοποθέτηση! Μερικοί ξεκαβαλικέψτε! Τόση αλαζονία απέναντι σε έναν πονεμένο και απελπισμένο κόσμο δεν κάνει καλό...

      • bomberman avatar
        bomberman @ Κωσταντινος Π. 15/10/2011 02:39:19

        εσυ δεν εισαι κρυφτοπασοκας αλλα φανερος αλοστε το εχεισ στηριξει ουκ ολιγες φορες ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ στο παρελθον οποως κανει και τωρα με τετοια αντιπολιτευση πρισεχτε μην σκισετε κανενα καλτσον...

  95. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 15/10/2011 00:07:53

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ, ΚΑΙ ΕΝΑς ΣΤΑΘΜΟς ΚΡΑΤΑΕΙ ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟΠΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΩ ΣΕ ΟΣΟΥς ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕς ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩς ΕΣΕΙς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΚΥΡΙΕ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΕ

  96. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 15/10/2011 00:08:25

    Σε όλα μέσα έπεσες! Να υπογράφεις "Κάλχας"

  97. Απορία avatar
    Απορία 15/10/2011 00:11:55

    Εαν γίνουν εκλογές το 2013 Βασιλάκη δεν αποφασίσεις ποιον θα ψηφίσεις μεταξύ γιωργάκη και αντωνάκη, αλλά μεταξύ ερντογκάν και μπαχτσελί...

    Μάλλον ορισμένοι ζουν στην καρακοσμάρα τους.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Απορία 15/10/2011 00:28:00

      οχι απλα εχουν πολλες αδειες ταξι και χανουν προνομια!!!!!!!

  98. Tina avatar
    Tina 15/10/2011 00:12:27

    O Σαμαράς για ακόμα μια φορά απέδειξε ότι πιάνει τον παλμό του κόσμου.Ο άντρας μου,οδηγός ταξί και οχι ιδιοκτήτης,ακούει καθημερινά απ'όλους τους ιδιοκτήτες μόνο παράπονα για τον Λυμπερόπουλο.Πιστεύουν ότι αν είχαν έστω και μια ευκαιρία να μην περάσει ο νόμος χάθηκε με τους τραμπουκισμούς του Λυμπερόπουλου απο το καλοκαίρι μέχρι τώρα.Εκοβε και έραβε με τις πλάτες του κόμματος κάνοντας του ζημιά.Για ποιές χαμένες ψήφους μιλάτε λοιπόν;Στις πιάτσες κάνουν πάρτι τώρα.Οσο για τον κόσμο,ήταν που ήταν οι ταξιτζήδες στη μπούκα οι Λυμπερόπουλοι τους αποτέλειωσαν.Και εριχναν την ευθύνη στη ΝΔ που τον καλύπτει.Ειναι κοινό μυστικό στις τάξεις των ταξιτζήδων ότι το αμέσως επόμενο διάστημα τα πράγματα θα εξωθούνταν στα άκρα.Χωρίς σχέδιο,κι όπου πάει.Για ότι κι αν συμβεί απο δω και πέρα κανείς δεν θα μπορέσει να τον κατηγορήσει τίποτα.Και θα συμβουν πολλά.Αυτά οσον αφορά το "κακό timing" που κατηγορήθηκε.Ο άνθρωπος είναι γάτα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tina 15/10/2011 00:43:36

      Θετικότατο αυτό που λέτε αγαπητή. Δεν υπάρχει εδώ κάποιος που δεν υποστηρίζει τον μέσο ταξιτζή της χιλιοβασανισμένα αποκτηθείσας άδειας και είναι γελοίο να διασύρεται η υποστήριξη μιας ολόκληρης παράταξης στην οικονομική σας ομάδα επειδή δεν ανέχεται Φωτοπούλειες τακτικές.

  99. Kennan avatar
    Kennan 15/10/2011 00:16:41

    Για όσους καταλαβαίνουν ακόμα από πολιτική:
    Ο ΓΑΠ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ;
    Αντε ξυπνάτε μπας και ξηλώσουμε κάποτε το ΠΑΣΟΚ

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Kennan 15/10/2011 00:34:07

      kennan

      Και ο Καραμανλής έτρωγε υπουργούς για ψύλλου πήδημα και τι έγινε.

      Το Πασόκ κέρδισε με δέκα μονάδες διαφορά και τον έβγαλαν ανήθικο.

      Ο Παπανδρέου δεν πρόκειται να φάει κανέναν.

      Οπως δεν έφαγε και τον Πάγκαλο για ότι έχει πει μέχρι σήμερα.

      Ειδες τι ωραία το παίζει ο Φωτόπουλος σε συνεννόηση με τον Παπανδρέου.

      Κατάληψη στο μηχανογραφικό της ΔΕΗ για τα μάτια του κόσμου ώστε να κρατήσουμε δυνατή την Πασκε για να ελέγχει το πόπολο και καθαρίσαμε.

      Εγώ περίμενα από την ΝΔ πριν καθαρίσει τον Λυμπερόπουλο να αναδείξει το θέμα Μιχα και Λαυρεντιάδη.

      Τον Λυμπερόπουλο όπως και τονΜαγγίνα και άλλους τον έφαγε το Μέγκα και η Καθημερινή.

      Σου επιβάλανε να ακολουθήσεις τηνλογική της συναίνεσης που θέλουν.

      • Γιώργος msn avatar
        Γιώργος msn @ Aris. A 15/10/2011 01:12:14

        Ari ποιους υπουργούς έφαγε ο Καραμανλής;
        Αυτούς που έκανε υπερυπουργούς ως επιβράβευση;
        Εκτός αν μιλάμε για υποθέσεις που είχαν φτάσει στο μη παρέκει και στο τέλος τους αντικατάστησε.
        Οι περισσότερες αλλαγές ήταν σε χαμηλής "ιεραρχικότητας" χαρτοφυλάκια και αυτά στα πλαίσια του ανασχηματισμού.
        Μπράβο του για την εξωτερική πολιτική που ακολούθησε, τη στάση που κράτησε για το σχέδιο Ανάν, τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξ/πολη, τα ανοίγματα με τη Ρωσία, αλλά δεν τα έκανε όλα τέλεια και η ήττα δεν ήρθε επειδή καρατομούσε υπουργούς.
        Φιλικά πάντα

  100. ΜΠ avatar
    ΜΠ 15/10/2011 00:19:32

    Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!!! Ο Λυμπερόπουλος είναι Ελεύθερος Επαγγελματίας που τον παίζουν στη μονόπολη, όπως όλους μας. Δεν είναι αυτός το θέμα. Το θέμα είναι ότι δεν έχει καταλάβει η Ν.Δ ότι τους χρειάζεται ΌΛΟΥΣ, ΌΛΕΣ τις δυνάμεις δίπλα της. Το ξεκαθάρισμα άστο για αργότερα. Επικοινωνιακά τερτίπια δεν παίζουν. Το "μη μας ψηφίσουν ποτέ", έχει ειπωθεί σε λάθος στιγμή. Όταν έχεις την κάψα να κυβερνήσεις πλοίο ακυβέρνητο, έχεις ανάγκη και τον τελευταίο μούτσο να τραβήξει κουπί μαζί σου! Δεν πετάς απ´ το πλοίο ούτε τους λαθρεπιβάτες.
    Οι "ρομπέν των δασών" όπως Φωτόπουλος και Λυμπερόπουλος έχουν πολλούς από πίσω τους υποστηρικτές και χιλιάδες οικογένειες έχουν εναποθέσει την ελπίδα τους στο Φωτόπουλο που αρνείται να κατεβάσει τον διακόπτη. Δεν χωράει επανάσταση μέσα στην επανάσταση. Κατά τη γνώμη μου η κίνηση ήταν λάθος από κάθε άποψη για την απομάκρυνση του Λυμπερόπουλου τη δεδομένη στιγμή.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΜΠ 15/10/2011 00:44:12

      Όχι αγαπητέ, δεν τους χρειαζόμαστε όλους. Εκδουλέψεις δεν θέλουμε από κανέναν νταβατζή.

      • antiMME avatar
        antiMME @ TopGunZ 15/10/2011 15:01:01

        Ωραίος είσαι εσύ! Νταβατζή θεωρείς όποιον αγωνίζεται για το δίκιο του;
        Αλλά με τέτοια μυαλά δεν θα γίνουμε ποτέ κυβέρνηση

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ ΜΠ 15/10/2011 00:56:32

      Oχι δεν τους χρειάζεται ολους και όλες αν θέλει να κυβερνήσει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ , κι όχι απλώς να κερδίσει τις εκλογές.. Δεν μπορεί να τους έχει όλους και όλες δίπλα της. Με κάποιους πρέπει να συγκρουσθεί και μάλιστα από τώρα! Και βασικά με αρρωστημένες νοοτροπίες

  101. anaconda avatar
    anaconda 15/10/2011 00:23:14

    Μπράβο ρε Λύμπε σπάστα και αφησέ τους να λένε!
    Σας παραμέρισε, σας υποτίμησε, σας εξευτέλησε και τώρα ζητάνε και τα ρέστα?
    Όλοι λένε ότι έχετε δίκιο. Αφου είναι έτσι και δεν σας δίνου καμία σημασία, κάντε "του κεφαλιού σας".
    Μπορώ να γραφτώ στο ΣΑΤΑ, σαν απλός οπαδός, χωρίς να είμαι ταξιτζής?

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ anaconda 15/10/2011 00:32:17

      σιγα που δεν εισαι....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anaconda 15/10/2011 00:45:17

      Ναι, έχει προβλεφθεί εγγραφή μέλους ατόμων με ψυχολογικές διαταραχές.

  102. Nick63 avatar
    Nick63 15/10/2011 00:23:39

    Κατ' αρχήν συμφωνώ απόλυτα με τη κίνηση Σαμαρά.
    Συγγνώμη, αλλά το ότι δεν είχε θέση ο Θ.Λ. σε τέτοιο πόστο στη Ν.Δ. εξ' αρχής, λόγω του νταβατζηλίδικου και ακραίου "τσαμπουκά"προφίλ του, τώρα το ανακαλύψαμε;
    Γιατί όλο αυτό το πολιτικό λιντσάρισμα τώρα;
    Που ήταν όλοι αυτοί, που σήμερα λοιδωρούν τον Θ.Λ., να πούν έγκαιρα ότι ήταν λάθος η επιλογή του Α.Σ. να στελεχώνει τη Ν.Δ. με τέτοια άτομα ;
    Μου φαίνεται ακολουθούμε το "Δρυός πεσούσης..."

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ Nick63 15/10/2011 00:33:27

      ολα αυτα τα μπουμπουκια τα βρηκε αγαπητε Νικο!

  103. Αιας Τ. avatar
    Αιας Τ. 15/10/2011 00:25:07

    εσας ειδικα θα σας τσακισει!!
    να το θυμαστε!!!

  104. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/10/2011 00:31:10

    Η σύγκρουση με τους δήθεν εκφραστές των εργαζομένων είναι αναγκαία προϋπόθεση για την αναγέννηση του Έθνους. Πρόκειται για σύγκρουση με τον ηθικό κρετινισμό που παρήγαγε ο παπανδρεϊσμός/περονισμός. Βολεμένους και λαμόγια. Τα υποζύγια ενός παρασιτικού κοινωνικού συστήματος και τα είδωλα μιας λαϊκίστικης, κρατικοδίαιτης νοοτροπίας που μεταλλάχτηκε σε αδένας ηδονής του Έθνους.
    Το ζητούμενο για τη ΝΔ δεν είναι «η κατάληψη των ανακτόρων». Τέλος στη φασιστική λενινιστική αντίληψη. Η σωτηρία της Ελλάδος δεν εξαρτάται από την εφαρμογή ορθών τεχνικών
    ή «πολιτικών» λύσεων. Πρώτιστο μέλημα είναι η ηθική ανάταση της κοινωνίας. Και τούτο επιτυγχάνεται την ανάκτηση της παραγωγικής ικανότητας των ατόμων ξεχωριστά και συλλογικά.
    Μόνο η οργανική και λειτουργική σύνδεση των ατόμων και του συνόλου με τη διαδικασία παραγωγής υπεραξίας παράγει ηθική υπόσταση, ατομική αξιοπρέπεια και κατ΄ επέκταση εθνική αξιοπρέπεια.
    Η πρόκληση και το στοίχημα της ΝΔ είναι η πλήρης ρήξη και σύγκρουση με όλο αυτό το χυδαίο πρότυπο οικονομικής και κοινωνικής διαδικασίας που ο παπανδρεϊσμός φύτεψε σας δηλητηριώδη κισσό στη χώρα μας.
    Ουσιαστικά αυτό ζητάμε όλοι.
    Το ερώτημα λοιπόν είναι ένα και μόνο ένα: πώς οι Έλληνες και η Ελλάδα μπορούμε να γίνουμε παραγωγικοί.
    Απλή αλήθεια: αν ο υγιής πολίτης δεν είναι παραγωγικός δεν έχει αξία. Αν ένα έθνος δεν είναι παραγωγικό στο πλαίσιο του παγκοσμίου καταμερισμού εργασίας δεν έχει λόγο ύπαρξης.
    Όπως είπε και ο Μάρξ – αυτή την φράση του τη μισούν στο ΚΚΕ – μία κοινωνία που δε δύναται να αναπαραγάγει τις υλικές προϋποθέσεις ύπαρξής της καταρρέει.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Μανιάτης 15/10/2011 00:55:23

      Μανιάτης είπε:
      Πρόκειται για σύγκρουση με τον ηθικό κρετινισμό που παρήγαγε ο παπανδρεϊσμός/περονισμός.

      Συμφωνώ μανιάτη.
      Έκπληκτος παρακολουθώ καί εγώ σήμερα τήν "αγιοποίηση" τού Α.Παπανδρέου από πολλούς σχολιαστές.
      Υποθέτω είναι η "ένοχή" πού αισθάνεται πολύς κόσμος, ο οποίος "γαλουγήθηκε" τριάντα τόσα χρόνια από τόν παπανδρεϊσμό καί προσπαθεί νά δικαιολογήσει τήν στάση ζωής, πού ναί μέν έμαθε νά βιώνει, αλλά συγχρόνως θέλει νά τήν αλλάξει, διατηρώντας της συγχρόνως ελλείψει ισχυρού κοινωνικού προτύπου.

  105. Dark Blue avatar
    Dark Blue 15/10/2011 00:32:55

    Αυτά με φτιάχνουν με το Σαμαρά! ( κλεμμένο από φίλο)... μετά από αυτό δεν σχολιάζω κάτι άλλο...ΕΛΛΑΣ-ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.

  106. firiki2010 avatar
    firiki2010 15/10/2011 00:37:56

    O νόμος είναι νόμος και εφ΄ όσον προέρχεται από νομιμα εκλεγμένη κυβέρνηση πρέπει να εφαρμόζεται μέχρι να αλλάξει. Εναντίον ενός νόμου φυσικά και μπορείς να διαμαρτύρεασαι ή να επιδιώκεις την αλλαγή του. Οχι με το ζόρι όμως και με εκ του ασφαλούς τσαμπουκάδες. Πολύ περισσότερο όχι κάνοντας καταλήψεοις την ώρα που ο μισθός τρέχει. Τζάμπα μάγκας ή μάλλον μάγκας με τα λεφτά των άλλων.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ firiki2010 15/10/2011 08:49:06

      Πάρα πολύ σωστα! Εύγε!

  107. 321 avatar
    321 15/10/2011 00:40:05

    Αν κάποιος δεν μπει στη λογική/μέγγενη: "σωστός-λάθος" και πολύ απλά παρατηρήσει τι γίνεται γύρω μας, δεν θα καταλήξει ότι έχουμε μπει στα εξαιρετικά βαθειά νερά του αυταρχισμού;

    Αν το ύφος και ο λόγος του Βενιζέλου σήμερα στη Βουλή, οι χθεσινές δηλώσεις του Καστανίδη και η σημερινή απόφαση του Σαμαρά ήταν θέμα για μελέτη, χωρίς κομματικές προτιμήσεις, δεν θα συμφωνούσαμε όλοι ότι "μετέχουμε της ίδιας παιδείας", κατά ένα τρόπο;

    Ο Λυμπερόπουλος, γιατί να διαφέρει; Ή μήπως όταν μιλάς με το βάρος ενός θεσμικού αξιώματος η λεκτική βία είναι πιο ευπρόσδεκτη;

    Σε κάθε περίπτωση, η ουσία είναι μια: το μπλοκαρισμένο πολιτικό σύστημα, όταν αντιλαμβάνεται ότι καταρρέει, θα μεταχειριστεί κάθε δυνατό μέσο για να μη χάσει την ισχύ του. Και είναι τότε που μπορεί να γίνει τυραννικό, βάναυσο, αυταρχικό.

    Τα λεγόμενα κόμματα εξουσίας (όπως είναι η ΝΔ) νομίζετε ότι υποφέρουν λιγότερο, όταν μάλιστα προαλείφονται ως η διάδοχη κατάσταση;

    Και εδώ είναι το πρόβλημα: πώς στην ουσία δεν είναι βέβαιο ότι θα προλάβει. Διότι θα έχει διαλυθεί το σύμπαν, οπότε, ας έρθει μετά να κυβερνήσει. . .

  108. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 15/10/2011 00:45:39

    Στον Αντώνη τον Σαμαρά απευθύνομαι.
    Ξέρω ότι διαβάζει.
    Το 2013 που φαίνεται να σε έπεισαν ότι σε συμφέρει να γίνουν οι εκλογές ,
    η θέση δεν θα είναι πρωθυπουργού.
    Έπαρχου θα είναι.

    • nick avatar
      nick @ Πέτρος. Μ 15/10/2011 01:09:37

      Στον Αντώνη τον Σαμαρά απευθύνομαι κι εγώ.
      Ξέρω κι εγώ ότι διαβάζει.
      Αντώνη προχώρα... συνεχίζεις να δίνεις "σημεία" στους Έλληνες ότι είσαι κάτι ξεχωριστό. Πατριώτης Έλληνας από τη μία και ειλικρινής καθαρός άνθρωπος που εννοεί αυτά που λέει από την άλλη.
      Έκανες πολύ καλά. Άσε τους άλλους να λένε, έχεις πιάσει το σφυγμό της κοινωνίας...
      Την ημέρα των εκλογών (όποτε κι αν γίνουν) η στάση σου θα εκτιμηθεί και η νίκη σου θα είναι σαρωτική.
      Να θυμάσαι ότι σου έχουμε εμπιστοσύνη. Όπως ακριβώς μας το ζήτησες.

      • Πέτρος. Μ avatar
        Πέτρος. Μ @ nick 15/10/2011 01:18:39

        Οι πραγματικοί ηγέτες φίλε μου τα καλόπιστα σχόλια κριτικής επιζητούν.
        Αυτά που λιβανίζουν τα πετούν στα σκουπίδια.

  109. skopelosnews avatar
    skopelosnews 15/10/2011 00:54:05

    συμφωνώ με την απόφαση του κυρίου ΣΑΜΑΡΑ αν και είμαι αριστερός και δεν ανήκω στην ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πιστεύω ότι ήταν πολύ σωστή απόφαση ,και δείχνει σοβαρότητα και όχι ρεμούλα για λίγους ψήφους διότι είναι πολλή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ο κόσμος που δεν επιθυμεί άσχημες κατάστασης ,ΕΞΑΛΛΟΥ η ώρες του πα-σοκ είναι πολύ λίγες ,
    να με συμπαθάτε ρε συντρόφι που δεν είμαι ΝΔ και να ευχαριστήσω το antinews που μου δίνει την άδεια να γράφω κάπου κάπου¨)

  110. Y. avatar
    Y. 15/10/2011 00:55:03

    Φάκτορα, βλέπω 250+. Ακόμη μιά διαγραφή να κάνει ο μεγάλος, και χτύπησες τζακ-ποτ

  111. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 15/10/2011 01:00:52

    Σιγουρα ολες αυτες τις μερες θα υπηρξαν προειδοποιησεις απο ΝΔ στον Λυμπ. για το υφος του στις δηλωσεις. Δεν τον διωχνεις ετσι στο τσακ-μπαμ. Εδω ο ΣΑΜ ηταν δεν ηταν 40 χρονων που τα εβαλε με το Μητσοτακεικο στην πρωθυπουργεια, στο συνδικαλιστη θα κωλωσει;

  112. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 15/10/2011 01:02:49

    Ο Λυμπερόπουλος είναι ένας καλός συνδικαλιστής, αλλά ο Πρόεδρος της ΝΔ είναι την ίδια ώρα ένας πολύ σπουδαίος πολιτικός ηγέτης που με ασφαλή τρόπο θα οδηγήσει την Ελλάδα στο δρόμο αξιοπρέπειας που της αρμόζει. Η κοινωνική συνοχή είναι ο σημαντικότερος και κρισιμότερος όρος επιβίωσης για τη χώρα και θα καθορίσει τις πολιτικές εξελίξεις για την ομαλή έξοδο από την κρίση.

  113. mojo62 avatar
    mojo62 15/10/2011 01:04:18

    1.Πριν ένα μήνα στη Θεσσαλονίκη,ο Σαμαράς απαντώντας σε ερώτηση για τη συμπεριφορά του Λυμπερόπουλου είπε οτι ο μεν Θύμιος είναι πρόεδρος σωματείου ελευθέρων επαγγελματιών,οι δε υπόλοιποι (Φωτόπουλος κ.α) ανήκουν στην κατηγορία του κρατικοδίαιτου συνδικαλισμού.Ηρωική λοιπόν η έξοδος του Θύμιου.Στο ψυγείο γι αργότερα.
    2.Οσοι αποκαλούν τους ιδιοκτήτες ταξι συντεχνία κάνουν λάθος.Η συντεχνία είναι άλλο πράγμα,αφορά περισσότερο την προστασία της γνώσης,της εμπειρίας,του know-how μιας συγκεκριμένης τέχνης.
    Επίσης ειναι προκλητικό να τους αποκαλούν έτσι οι δημ. υπάλληλοι.
    3.Όσον αφορά τα περί παραχώρησης δημόσιας άδειας σε φυσικά πρόσωπα,αυτό έπαψε εδώ και 30 χρόνια.Από κει και πέρα τα φυσικά πρόσωπα νταραβερίζονται μεταξύ τους έχοντας το δικαίωμα να μεταβιβάζουν την άδεια σε όποιον θέλουν,κάτι που τους καθιστά ιδιοκτήτες.Το Σύνταγμα προστατεύει την ιδιοκτησία.Επίσης,ο αδιαφανής τρόπος μεταβιβάσεων είναι όντως προφανής φοροδιαφυγή,σπορ στο οποίο όμως διακρίνονται όλοι οι έλληνες μεταβιβάζοντας γιά παράδειγμα τα ακίνητά τους σε αξία υποδιπλάσια της πραγματικής.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ mojo62 15/10/2011 11:13:16

      Συντεχνία διαχρονικά αποκαλείται ο συνασπισμός ομοειδών επαγγελματιών, με ιδιαίτερη ή όχι τεχνογνωσία. Ο όρος δεν είναι απαξιωτικός, αρνητική κριτική δέχεται η οργανωμένη διεκδίκηση από μέρους τους συμφερόντων που βασίζονται σε προνόμια, στηριγμένα λ.χ. στη "μονοπωλιακή" φύση της δυνατότητας άσκησης του επαγγέλματός τους. Η οδήγηση αυτοκινήτου δεν προϋποθέτει εξειδικευμένη γνώση ...

  114. Σταύρος avatar
    Σταύρος 15/10/2011 01:21:15

    Άρχισε η χολή του Λυμπερόπουλου!
    Κοιτάτε ρε σεις κάτι "Τομεάρχες"
    h**p://press-gr.blogspot.com/2011/10/blog-post_15.html

  115. wraia ta leme avatar
    wraia ta leme 15/10/2011 01:22:50

    Παιδιά ψυχραιμία! Ο Λυμπερόπουλος είναι ένας ιδιαίτερα μαχητικός συνδικαλιστής με αρκετά cult στοιχεία. Είναι όμως αυθεντικός και η αυθεντική μαχητικότητα λείπει από το κόμμα. Θα έπρεπε βεβαίως να έχει διευκολύνει τον αρχηγό παραιτούμενος ο ίδιος από την κομματική του ταυτότητα. Απο κει και πέρα το πρόσχημα της διαγραφής του ήταν γελοίο και πρόδωσε άγχος να φανούμε "πολιτικά ορθοί". Ο βίος και η πολιτεία του ταμία του ΠΑΣΟΚ είναι γνωστά και όχι μόνο στους παροικούντες. Δεν έπρεπε η όποια διαγραφή να γίνει στο όνομα υπεράσπισης του Σπυρόπουλου. Σε επίπεδο τακτικής ήταν σίγουρα λάθος. Σε επίπεδο στρατηγικής, θα δείξει. Πολύς κόσμος το επικροτεί. Αλλά μοιάζει κάπως να υπαγορεύτηκε από την ανάγκη να ικανοποιηθούν μιντιακές φωνές "νηφαλιότητας" που μέχρι τώρα εγκαλούσαν τον Σαμαρά για λαικισμό..

  116. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 15/10/2011 01:23:03

    1. Ο Σπυρόπουλος είναι ένα κομματόσκυλο του ΠΑΣΟΚ και μάλιστα έχει διορισθεί στη θέση του διοικητή του ΙΚΑ μέσω του opengov όταν το ξεφτίλισαν εντελώς και άρχισαν να βάζουν αποτυχόντες υποψήφιους βουλευτές.
    2. Στο συγκεκριμένο θέμα όμως ΣΩΣΤΑ τον στρίμωξε το Λυμπερόπουλο -επειδή βέβαια είναι ΝΔ- κοπτόμενος δήθεν για τις εισφορές των ΜΙΣΘΩΤΩΝ οδηγών ταξί.
    3. Η τοποθέτηση του Λυμπερόπουλου είναι κατακριτέα όχι επειδή είπε ότι θα λιώσει το Σπυρόπουλο -σιγά τα αίματα- αλλά επειδή έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια τα ασφαλιστικά δικαιώματα των υπαλλήλων οδηγών ταξί.
    4. Γι αυτό το λόγο θα έπρεπε να τον διαγράψει ο Σαμαράς αν νοιαζότανε για τους πολλούς και αδύναμους που υποφέρουν από την κρίση και όχι επειδή ... έθιξε τους θεσμούς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ τηλέμαχος αναγνώστου 15/10/2011 11:26:42

      Ο θεσμός δεν είναι θεωρία. Επίθεση κατά του διοικητή του ΙΚΑ (όπως κι αν αυτός ονομάζεται) είναι ακριβώς επίθεση κατά του εκπροσώπου των ασφαλιστικών δικαιωμάτων, όπως σωστά τοποθετείσαι. Όπως ακριβώς και η θέση τομεάρχη της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι και αυτή θεσμός, και οφείλει όποιος την κατέχει να εκφράζεται θεσμικά, εκπροσωπώντας την επαξίως. Διαφορετικά δίνει άσχημο παράδειγμα και σύνθημα διάλυσης των πάντων - τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι δυνατόν να είναι ανεκτές, σε αυτά τα επίπεδα (θέσεις).

  117. SATO avatar
    SATO 15/10/2011 01:25:51

    Έτσι Πρόεδρε. Άκου Λυμπερόπουλοι ,Φωτόπουλοι και Μπαλασόπουλοι. Εκφράζουν την πάρτη τους εε..? Όλοι από πίσω τους που χάνουν περιουσίες και αξιοπρέπεια είναι συντεχνίες εε..? Γερά με Αράχωβα, Μύκονο και US. Ο κόσμος έχει φτάσει, σε όλη την χώρα, σε απόγνωση, ψάχνει πολιτικά στηρίγματα και εμείς?? Υψηλού επιπέδου αντιπολίτευση εε...?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ SATO 15/10/2011 01:28:26

      Γιατί, ο Λυμπερόπουλος και ο Φωτόπουλος θα σε σώσει? Φυσικό είναι να χάνουνε περιουσίες όσοι πιστεύουν ότι θα τους προασπισθεί ο κάθε Συνδικαλιστόπουλος.

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ SATO 15/10/2011 01:47:58

      @Sato
      εσυ παλι της βιομηχανιας επιπλων εισαι?

  118. Μαιρη Παπαχ. avatar
    Μαιρη Παπαχ. 15/10/2011 01:35:50

    και δεν ειναι επικοινωνιακα τερτιπια οι τραμπουκισμοι του Λυμπεροπουλου?
    ρωτα και κανα ταξιτζη να δεις σε τι εκτιμηση τον εχουν!
    τους εχει καψει τους ανθρωπους! χθες σε ταξι μου διηγοταν ταξιτζης οτι αν δεν ηταν αυτοι οι τσαμπουκαδες να κλεινουν αεροδρομια και λιμανια κατι θα κερδιζαν. αρα δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο!

  119. Silverakos avatar
    Silverakos 15/10/2011 01:37:30

    Άρε χούντα που σας χρειάζεται, ποιόν θα λιώσεις ρε θα πάρεις και νεκρούς μαζί σου. Μπράβο Αντώνη.

  120. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 15/10/2011 01:39:02

    Το επιχείρημά σου ταιριάζει απόλυτα με το ψευδώνυμό σου!

  121. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 15/10/2011 01:40:15

    Μόνο που οι κινήσεις τώρα τελευταία δείχνουν το αντίθετο...

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ ΝΙΚΟΣ 15/10/2011 01:53:30

      εχεις δικαιο, τον Λυμπεροπουλο επρεπε να τον πεταξει εξω λιγο νωριτερα!

  122. Franklin S. avatar
    Franklin S. 15/10/2011 01:42:55

    και συ ρε Πετρακο ανηκεις στους καλοπιστους?
    α, ρε κρυφοπασοκοι γαλαζοπρασινοι που μας προεκυψαν βραδυατικα!!
    απαιτουν να τους διαβαζει και τα σχολια ο Προεδρος!
    αλλο ανεκδοτο εχει?

    • Πέτρος. Μ avatar
      Πέτρος. Μ @ Franklin S. 15/10/2011 01:55:41

      Έχει ένα τελευταίο για σένα
      Έχω τόση σχέση με το ΠΑΣΟΚ όση εσύ με τα σπονδυλωτά.
      Αγενέστατε.

      • Franklin S. avatar
        Franklin S. @ Πέτρος. Μ 15/10/2011 02:01:16

        οι αληθειες τσουζουν, Πετρακο!!!

  123. nick avatar
    nick 15/10/2011 01:43:39

    Πράγματι, οι πραγματικοί ηγέτες φίλε μου τα καλόπιστα κριτικά σχόλια επιζητούν. Τα βλέπουν, τα μετρούν αλλά στο τέλος αυτοί αποφασίζουν.
    Πάντως, αυτό το "σε έπεισαν" σίγουρα δεν είναι καλόπιστο και σίγουρα δεν το λέει κάποιος που γνωρίζει τον Αντώνη.

    • Πέτρος. Μ avatar
      Πέτρος. Μ @ nick 15/10/2011 02:02:08

      Ισα ισα φίλε μου που το ''σε έπεισαν'' εκφράζει θετική προσμονή.
      Αν αποφάσισε χωρίς να συμβουλευτεί κανέναν
      είναι χειρότερο.

  124. Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
    Δ.Φ. (ανιδεος) 15/10/2011 01:45:29

    Ο Α.Σ. και η ΝΔ του αλλαξανε τους ορους με τους οποιους κυβερνηται η χωρα απο το 50 και μετα.
    Συνεχεια περιμενω να ειναι αναλογη. Αντε και ερχεται το φως στο τουνελ.

  125. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 15/10/2011 01:53:39

    Δέν τολμάς να τραβήξεις μιαν άπο τις αξίες που πιστεύεις ότι ικανοποιούν την εθνική σου φιλαυτία, και βλέπεις να βγαίνουν μαζί της ενα σωρό άνθρωποι των χρηματιστηρίων, που ανεβοκατεβαίνουν στην κόλαση όπως στο σπίτι τους.
    Δεν κοτάς ν' άγγίξεις μιαν απο τις αξίες που ικανοποιούν τα αισθήματά σου για κοινωνική δικαιοσύνη, και βρίσκεσαι να «κάνεις πορεία» μ' έναν συρφετό άνθρώπων που δεν έχουν δική τους σκέψη αλλά την περιμένουν
    από τον καθοδηγητή τους.

    Οδυσσέας Ελύτης – Τα δημόσια και τα ιδιωτικά

  126. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 15/10/2011 02:10:24

    310 σχόλια σε λιγότερο από 300 λεπτά.
    Προβληματίζει κανέναν στη Συγγρού η ποσοτική και ποιοτική τους ανάλυση;

    • φωνη avatar
      φωνη @ Πέτρος. Μ 15/10/2011 02:14:18

      Εμένα πάντως με προβληματίζει, γιατί έχουμε μια χώρα στα πρόθυρα της χρεοκοπίας και δίνουμε 310 σχόλια για τη διαγραφή συνδικαλιστή και 4 σχόλια στη δήλωση Γιούνκερ για υποχρεωτική συμμετοχή στο κούρεμα!!!! Είμαστε Ελληνάρες μια ζωή.

      • Αιας Τ. avatar
        Αιας Τ. @ φωνη 15/10/2011 02:19:16

        στον Πετρακη να τα πεις φωνή μου, που κήρυξε επανάσταση γιατί διεγραφη ο Λυμπεροπουλος!!

        • φωνη avatar
          φωνη @ Αιας Τ. 15/10/2011 02:43:29

          Εσύ κάτι μου θυμίζεις.....

  127. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/10/2011 02:14:42

    Με μελαγχολία! Γιατί, όπως είπε και ο Saint-Just, "ο κόσμος είναι άδειος μετά τους Ρωμαίους".

  128. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 15/10/2011 02:31:07

    Όταν οι Έλληνες μάθουν να μιλούν ακούγοντας και τους άλλους,
    όταν οι Έλληνες μάθουν να σέβονται ο ένας τον άλλο,
    όταν οι Έλληνες φύγουν από το ¨εγώ¨ και τη σιγουριά της αυθεντίας τους,

    τότε ίσως ξημερώσει μια άλλη μέρα σ' αυτή τη χώρα. Γιατί, για παράδειγμα, όσο με ενοχλεί το ύφος του κάθε Θύμιου, άλλο τόσο με ενοχλεί και το ύφος των κομματικά ¨ορθών ¨ που προασπίζονται την εικόνα της παράταξης ( όχι της κοινωνίας ) ;

    Εν κατακλείδι, καταλαβαίνουμε μεν αλλά... Περιμένουμε να δούμε ποια θα είναι η στάση του ΑΣ αν επιβεβαιωθούν οι φήμες ότι γερμανοί και ολλανδοί των ειδικών δυνάμεων καταστολής βρίσκονται ήδη στην Ελλάδα ή πρόκειται να έρθουν για να λιώσουν όποιον Έλληνα τολμήσει να αντισταθεί σε ό,τι διατάξει η Τρόϊκα. Περιμένουμε ακόμα τον ΑΣ να μας πει πώς θα κινηθεί για την αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που είναι εντελώς αντισυνταγματικό και πέρασε από τη Βουλή πραξικοπηματικά ( χωρίς τον απαιτούμενο αριθμό ψήφων που προβλέπει το Σύνταγμα όταν παραχωρείται εθνική κυριαρχία ).
    Όλα τα άλλα καλά μεν, αλλά ελλάσσονος σημασίας φίλτατοι...

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ παρατηρητής 15/10/2011 02:42:54

      Από μένα μπράβο, γιατί σωστά διακρίνεις το μείζον από το έλασσον!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ παρατηρητής 15/10/2011 02:44:56

      Σωστά!

  129. redteam avatar
    redteam 15/10/2011 03:30:14

    Τη στήριξή τους στον αγώνα των εργαζόμενων στους δήμους εκφράζουν με ανακοίνωσή τους οι γιατροί, εξαπολύοντας παράλληλα επίθεση κατά του τπουργού Υγείας Ανδρέα Λοβέρδο.


    «Ο κ. Λοβέρδος θυμάται τη δημόσια υγεία μόνον όταν πρόκειται για τους μετανάστες και τους εργαζόμενους. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τη γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του, είτε πρόκειται για μολυσματικά προϊόντα που διακινούν ξένες αλυσίδες πολυκαταστημάτων, είτε πρόκειται για οικογένειες που βρίσκονται σε ανεργία και το μόνο που σκέφτονται είναι η ανώδυνη αυτοχειρία. Δεν θα επιτρέψουμε να εξοντώσουν στους θαλάμους αερίων της ανεργίας χιλιάδες εργαζομένων στην τοπική αυτοδιοίκηση. Θα τους στηρίξουμε δυναμικά και σταθερά», αναφέρει ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας.

  130. vaggelis avatar
    vaggelis 15/10/2011 03:32:43

    ΣΩΣΤΟΣ

  131. Κώστας avatar
    Κώστας 15/10/2011 03:35:26

    Nαι, ο Θύμιος Λυμπερόπουλος έκανε λάθη. Δεν είναι άγγελος, σίγουρα.
    Αλλά σίγουρα ο κολλητός του Γεωργίου της Ζίμενς θα είχε "λειωθεί" αν η Ελλάδα ήταν ευνομούμενο κράτος και δεν θα είχε το δικαίωμα να παριστάνει τον ψευδομεταρρυθμιστή προκαλώντας μας. Θα προαυλιζόταν...

    "Guest star σε πάρτι του Γεωργίου της Ζήμενς ο κ. Σπυρόπουλος"
    http://www.antinews.gr/2010/01/28/32518/

  132. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 15/10/2011 04:35:06

    Κυρία Βούλα έγινες και γαλοζοπράσινη και κρυπτοπασόκα. χαχαχα.
    Τι κάθεσαι και ασχολείσαι με τον προκλητικό άσχετο ξερόλα που το παίζει τιμητής της ΝΔ και του Σαμαρά.

  133. Νikos Draxma avatar
    Νikos Draxma 15/10/2011 05:10:35

    Bουτηρο στο ψωμι της αριστερας που βλεπουνε πλεον ποσοστα τουλαχιστον του 50% , οσο περισσοτερο μενει το πασοκ πανω τοσο το καλυτερο για αυτους
    Δεν αποκλεειται να ζησουμε την εκπληξη και την οριστικη πτωση του δικοματισμου στις επομενες εκλογες

  134. Mm avatar
    Mm 15/10/2011 06:54:44

    πολύ καλή κίνηση

    και ίσως έπρεπε να εχει γίνει από το καλοκαίρι, που γίναμε ρεζίλι στους τουρίστες.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ Mm 15/10/2011 11:05:44

      μετα τις υποδηξεις MEGA ΒΗΜΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ καιρος να γυρισει η ντορα και ο σκυλακακης

  135. makis avatar
    makis 15/10/2011 07:25:59

    εσύ κατι πίνεις και δεν μας το λες. σοβαρέψου αγορακι μου.

  136. Nikolaos avatar
    Nikolaos 15/10/2011 07:50:25

    Φαίνεται να είναι η πρώτη φορά που ο λαός στηρίζει Μπαλασόπουλους και Λυμπερόπουλους. Το βλέπει όποιος είναι μέσα στο λαό και όχι μέσα στη γυάλα.

    • Γιώργος msn avatar
      Γιώργος msn @ Nikolaos 15/10/2011 07:59:34

      Εγώ πάντως που μετακινήθηκα με ταξί τις προάλλες μέχρι τα Πετράλωνα άκουσα τα χειρότερα για αυτούς που υποστηρίζεις.
      Ναι μεν τα έριχνε στο ΠΑΣΟΚ ο ταξιτζής (είχε μια άδεια από ό, τι μου είπε), αλλά δεν έσταζε μέλι για τον Θύμιο.

  137. Quid avatar
    Quid 15/10/2011 08:13:19

    Υπερβολική η διαγραφή του Λυμπερόπουλου.

    Όχι ότι ήταν σωστές οι δηλώσεις του, αλλά εδώ ο κόσμος χάνεται, για τους ταξιτζήδες. Δεν είναι δυνατόν το κόμμα της ΝΔ να πει απλώς ότι δεν συμφωνεί με τις λεκτικές υπερβολές του Λυμπερόπουλου;

    Η διαγραφή του σηματοδοτεί κατά τη γνώμη μου, κάτι πολύ περισσότερο. Τη δραστική αποκήρυξη του ριζοσπαστισμού από τον Αντώνη Σαμαρά. Την προηγούμενη Δευτέρα καταδικάστηκαν οι κουκουλοφόροι του διαδικτύου. Χθες καταδικάζονται οι λεκτικές υπερβολές ενός αγώνα που κατά τα άλλα υποτίθεται ότι στηρίζει η ΝΔ.

    Τα όργια που έχουν γίνει εις βάρος της χώρας από την κυβέρνηση του Μνημονίου η ΝΔ τα χαρακτηρίζει απλώς ως "λάθος". Μια κουβέντα παραπάνω που είπε ένα στέλεχός της είναι πια τόσο βαρύ παράπτωμα;

    Πριν από λίγο καιρό ακούσαμε ότι όποιος ξαναπροωθήσει σενάρια συναίνεσης δεν έχει θέση στη ΝΔ. Ξαναπροωθήθηκαν σενάρια συναίνεσης, αλλά τίποτε δεν έγινε. Αλλά μόλις είπε κάτι παραπάνω ένας συνδικαλιστής, αμέσως διεγράφη.

    Κάτι σηματοδοτούν όλα αυτά και σίγουρα δεν είναι τυχαία αυτή η διαγραφή.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Quid 15/10/2011 10:45:16

      Κάτι σηματοδοτούν όντως.
      Ελπίζω όχι αυτό που καταλαβαίνω.

  138. S.R. avatar
    S.R. 15/10/2011 08:18:00

    Αποφαση "με ορχεις" , που δινει δειγμα γραφης... Ισως απο τις λιγες μεχρι τωρα του Σαμαρα, που διαφοροποιουν την Ν.Δ. απο ενα "μπλε ΠΑΣΟΚ".... Μπραβο...
    Απο τις αποφγασεις που αρεσουν στην μεσαια ταξη, στην ταξη των "νοικοκυραιων"... Η αντιπολιτευση "με αριστερο στυλ" συντηρει τις συμπεριφορες αυτες, και θα σηματοδοτει ,παντα, την "υπεροχη" των αριστερων ιδεων και πρακτικων.... Ο Σαμαρας ,καποιες φορες , ολον αυτον τον καιρο, ταλαντευτηκε μεταξυ , δεξιας, και "μπλε σοσιαλισμου"... Πολλοι πιστευουν ,οτι ηταν και ενας λογος που, ακομα, δεν "καλπαζει" στις δημοσκοπησεις... Παντως η χθεσινη αποφαση, ηταν αποφαση που θα φερει τεραστιο πολιτικο κερδος... Μακαρι να συνεχισει ετσι, και οχι με "αμφι" πορεια.....

  139. Orestios avatar
    Orestios 15/10/2011 09:36:04

    Θέλει πολύ δουλειά να κάνει η ΝΔ ώστε να ξεφύγει από τα φοβικά και αυτοενοχικά της σύνδρομα.

  140. Krax avatar
    Krax 15/10/2011 09:56:12

    Η ΝΔ δεν υπήρξε ποτέ άναρχο κόμμα.
    Δεν πρόκειται να γίνει τέτοιο από κανέναν συνδικαλιστή.
    Η επιτροπή δεοντολογίας καλός έπραξε.
    Η δήλωση Σαμαρά εκφράζει απόλυτα τις ιδρυτικές αρχές της ΝΔ και καλός έγινε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Krax 15/10/2011 11:47:06

      "καλώς", αν μου επιτρέπεις

  141. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 15/10/2011 10:34:46

    Αρχή άνδρα δείκνυσι.
    Ο Σαμαράς, όπως όλοι, θα κριθεί όταν κυβερνήσει τη χώρα.
    Πάντως, οποιαδήποτε απόφαση είναι ένα ρίσκο και η ορθότητα ή μη της εκάστοτε επιλογής κρίνεται εκ του αποτελέσματος.
    Η ανακοίνωση της Ν.Δ. δεν περιέχει το σκεπτικό της διαγραφής.
    Θα είχε ενδιαφέρον να το γνωρίζαμε για να τοποθετηθούμε αναλόγως.
    Τώρα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
    Θα μου πείτε, τέτοια ώρα τέτοια λόγια..., αλλά σημασία δεν έχει μόνο ΤΙ κάνεις αλλά, κυρίως, ΠΩΣ το κάνεις.
    Αν θέλεις όντως να δείξεις ότι κάτι αλλάζει.

  142. popolaros avatar
    popolaros 15/10/2011 10:42:17

    Πολλά σχόλια και από τις δυο πλευρές.
    Αυτό δείχνει ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό ως πολιτική κίνηση.
    Δεν διαγράφηκε μόνο ως Αναπλ. τομεάρχης αλλά τελείως από τη ΝΔ!
    Διότι χρησιμοποίησε την λέξη 'λιώσω' προς τον Σπυρόπουλο.
    Μάλιστα...
    Σημειωτέον ότι δεν είναι κρατικοδίαιτος συνδικαλιστής αλλά ιδιώτης.

    Το ερώτημα όμως είναι άλλο!

    Que Bono από την διαγραφή Λυμπερόπουλου ;;
    Ποιοί κερδίζουν, ποιοί χάνουν ;;
    Κερδίζει ή χάνει η ΝΔ ;;
    Κερδίζει ή χάνει το Πασοκ ;;
    Τέλος κερδίζει ή χάνει το Αντιμνημονιακό μπλοκ ;;

    Οι απαντήσεις προσεχώς σε μια κάλπη στις γειτονιές μας.

  143. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 15/10/2011 10:45:16

    Συμφωνώ με τις απόψεις του Παρατηρητή. Έστω και αν διαφωνεί κάποιος μαζί του δεν μπορεί να αρνηθεί ότι το κόσμιο ύφος του, κάτι που στερούνται πολλοί παρεμβαίνοντες σ' αυτό το blog, είναι ουσιώδες στοιχείο ενός δημοκρατικού διαλόγου, που πιστεύω ότι είναι το κύριο ζητούμενο στις συζητήσεις των ημερών που διάγουμε.

    Μια διαπίστωση. Είναι αναμενόμενο να εκφράζονται διαφορετικές απόψεις σ΄αυτές τις σελίδες. Η ομοιομορφία και ο φανατισμός. άλλωστε, είναι χαρακτηριστικά ολοκληρωτικών κλειστών συστημάτων. Η ζωή εξελίσσεται μόνο από τη διαφορετικότητα των συστατικών της. Και η δημοκρατία εδραιώνεται πάνω σε αντιτιθέμενες απόψεις.

    Μια απορία τώρα. Οι οπαδοί και φίλοι της ΝΔ δεν έχουν διδαχθεί τίποτα από τη στάση και τα επαγγελόμενα περί ήθους του προέδρου της; Αν έχουν γιατί εξομοιώνονται με τους αντιπάλους της; Υβρίζοντες και αυτοί τους υβριστές τους, δεν καταλαβαίνουν ότι επιβεβαιώνουν τη ρήση του λαού μας "όμοιος τον όμοιο και κοπριά στα λάχανα"; Μετά από αρκετά άκρως υποκειμενικά και αδικαιολογήτως επιθετικά σχόλια που διάβασα σ' αυτό το χώρο, δεν δικαιούμαι να αναρωτιέμαι μήπως παρά το ότι η απώλεια της εθνικής κυριαρχίας έχει συντελεσθεί και η διάλυση της ελληνικής κοινωνίας είναι "επί θύραις", προσμένουμε και επιζητούμε ως Έλληνες "να αλλάξει ο Μανωλιός βάζοντας τα ρούχα αλλοιώς";

    Τα σχόλιά σας θα είναι διδακτικά για μένα. Τα αναμένω.

  144. yiannos avatar
    yiannos 15/10/2011 11:04:56

    και κάτι ακόμα,
    με τι μούτρα οι Φαήλοι και άλλοι θα ξαναγράψετε για ντιντίδες;
    αφού τους μη-ντιντίδες τους διαγράφει ο Σαμαράς.

    Αναμένω τη θέση Φαήλου για τη διαγραφή Λυμπερόπουλου.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ yiannos 15/10/2011 12:50:07

      Αν νομίζετε ότι με τον αντι-ντιντιδισμό ο Φαήλος εννοούσε συμπεριφορές στυλ Λυμπερόπουλος τότε είστε εκτός τόπου και χρόνου αγαπητέ. Αυτές οι συμπεριφορές είναι η άλλη όψη του νομίσματος της μεταπολιτευτικής ιδεολογικής πενίας, αφού η μία συνομοταξία κράταγε τσίλιες στην άλλη. Κάτι σαν "ενεργητικός" και "παθητικός" που λέμε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ yiannos 15/10/2011 13:03:40

      Για ενδελεχή μελέτη:

      h__p://www.antinews.gr/2010/12/29/78043/
      h__p://www.antinews.gr/2010/12/31/78209/

  145. Γενίτσραρος πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσραρος πανεπιστημίου 15/10/2011 11:07:28

    Σε όλες τις χώρες του κόσμου, ο συνδικαλισμός δεν είναι κομματικός.
    Ας τελειώνουμε με αυτό το θέμα!

  146. Μm avatar
    Μm 15/10/2011 11:22:01

    Εχει εθισθεί η πλειονότητα των Ελλήνων

    στον τραμπουκισμό, στο "ξέρεις ποιος ειμαι εγώ', ρε",

    στο "θα σε στειλω στην πινέζα",

    στο "αυτός ειμαι και αν σ' αρέσω", στους βαψομαλλιάδες, απλυτους και κοιλαράδες ψευτομαγκες (ο,τι κι αν ψηφίζουν αυτοί),

    στο μπαχαλο που κρυβει τις κομπίνες τους

    και καποια πραγματα τους ξενίζουν και τους πεφτουν δύσπεπτα.
    Κατα τα άλλα μας φταινε οι αλλοι για τα χάλια μας.

    Δεν ξέρω αν θα ψηφίσω Σαμαρά αλλα επικροτώ την κίνησή του και πολύ άργησε.

    Και να πω ότι πρόκειται για αρχηγό καποιας παραγωγικής συντεχνίας!! (γκαζοτενεκέδες υπεραριθμοι που δυσφημίζουν την Ελλάδα στους τουρίστες)

    Εδω εκλεισαν βιομηχανίες και βιομηχανίες στην Ελλάδα χρονια τωρα και αξιοι επιχειρηματίες και αξιοι εργάτες που ηθελαν να δημιουργήσουν και να συμβάλλουν στο ΑΕΠ

    βρεθηκαν στο δρόμο και δεν ακουστηκε κιχ.

    ΥΓ. Γνωρίζω οτι οι ταξιτζηδες αδικουνται και ειμαι κατα νόμου Ραγκουση, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια.

  147. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 15/10/2011 11:26:04

    πολύ λανθασμένη απόφαση

  148. δρόμος avatar
    δρόμος 15/10/2011 11:35:41

    φωνή, νομίζω ότι είναι εξαιρετικά παραγωγική η συζήτηση που αναπτύχθηκε εδώ, και αφορά τις παθογένειες της συλλογικής μας ζωής. Αποτελεί το βασικότερο προσόν του antinews αυτή ακριβώς η δυνατότητα άμεσης ανταλλαγής απόψεων πάνω σε θέματα που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη, όπως αυτό.

  149. armagedon avatar
    armagedon 15/10/2011 11:41:47

    Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΕΜΜΙΣΘΟ BROKER?Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΧΑΘΗΚΕ...ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΧΑΘΗΚΑΝ 3 ΨΗΦΟΙ

    • Αγανακτισμένος δεξιός avatar
      Αγανακτισμένος δεξιός @ armagedon 15/10/2011 12:15:05

      ΡΑΔΙΟ 9 FM, Τετάρτη, 05/10/2011, Καμμένος στον Βερύκιο: "Εγώ δεν είπα ότι έβγαλε λεφτά ο πρωθυπουργός της Ελλάδος. Εγώ είπα ότι έβγαλαν λεφτά συγκεκριμένα συμφέροντα".

      Γιατί έγινε η δήλωση αυτή; Μήπως γιατί τον έχουν πήξει στις αγωγές;

      Αληθεύει ότι εκλιπαρούσε τη ΝΔ για μια δήλωση συμπαράστασης εν όψει των δικαστηρίων;

      Γιατί τα μπλογκ που τον στηρίζουν λες και είναι ο σωτήρας της Ελλάδας δεν έπαιξαν την δήλωση αυτή;

      Πόσο σοβαρός είσαι που νομίζεις οτι ο Καμμένος θα κάνει κόμμα και θα ηγηθεί του αντιμνημονιακού μετώπου;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ armagedon 15/10/2011 12:55:41

      Ο Καμμένος έχει την στήριξη της ΝΔ, πρώτον.
      (Μπες στο www.dimokratianews.gr, και δες τι γράφει στις 30/9)

      Δεύτερον, θέλετε να μου πείτε πως θα ψηφίζατε Σαμαρά λόγω Λυμπερόπουλου? Κουμπαριό σας είναι?

  150. δρόμος avatar
    δρόμος 15/10/2011 11:42:59

    Για τον θάλαμο αερίων που αποτελούν κατά τη διάρκεια των απεργιών οι ελληνικές πόλεις έχουν κάτι να προτείνουν οι γιατροί μας?

  151. irida avatar
    irida 15/10/2011 11:56:17

    354 σχόλια για το Λυμπερόπουλο!!!ήμαρτον!!! δεν τα αξίζει!

  152. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/10/2011 12:10:18

    Επιτέλους, αχνοφαίνεται ένας πραγματικός ηγέτης, που αξιολογεί τα πράγματα με την σωστή σειρά!
    Όσους ζητούν πρώτα την διάλυση (μέσω προθέσεων Λυμπερόπουλου, ή άλλως) και μετά τη λύση, τους οικτίρω. Αυτοί θέλουν λειώσιμο.

  153. ΘΟΥ-ΒΟΥ avatar
    ΘΟΥ-ΒΟΥ 15/10/2011 12:20:38

    Έχουμε απωλέσει πλήρως την κοινή λογική; Τι σχέση μπορεί να έχει ένας κρατικός συνδικαλιστής που κατεβάζει διακόπτες ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ με τις αντιδράσεις ελεύθερων επαγγελματιών (που εάν εξαιρέσεις τις ανοησίες των ταξιτζήδων να κλείνουν αεροδρόμια και λιμάνια - που στην πορεία πολύ σωστα άλλαξαν τακτική) που εάν σταματήσει να δουλεύει εκτός από το δικό του μεροκάματο που χάνει, πρέπει να πληρώνει από την τσέπη του όλες τις πάγιες δαπάνες του (είτε έχει γραφείο, είτε ταξί, είτε φορτηγό)!!! Μα πραγματικά σε όλη την διάλυση της χώρας τους πείραξαν οι δύο, πέντε - δέκα κουβέντες που είπε ο πρόεδρος των ταξιτζήδων; Και για ζητήματα που ακόμη και στο ΠΑΣΟΚ υπήρχαν αντιδράσεις (λέμε τώρα). Η Πατρίδα καταστρέφεται και εμάς μας μάρανε η ....πολιτική ορθότητα; Για ποιόν λόγο; Επειδή οι καλοπληρωμένοι χρήσιμοι ηλίθιοι του συστήματος, τα γιουσουφάκια της ενημέρωσης εγκαλούσαν την ΝΔ να μαζέψει τον Λυμπερόπουλο; O απίθανος δήμαρχος Αλεξανρδούπολης μιλά για ανεξάρτητο κράτος στην Θράκη (!!!!!) και δεν κουνιέται φύλο (ούτε από ΝΔ αλλά ούτε από ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, ΣΥν, Μητσοτακείκο, Κουβέλη, Δημαρά - όποιος αντέδρασε και δεν τον αντελήφθην ζητώ συγγνώμη) και ο πρόεδρος των ταξιτζήδων είναι το ΜΕΓΚΑ θέμα!!! ΗΜΑΡΤΟΝ και ΕΛΕΟΣ ΜΑΖΙ (που θά έλεγε και ο Γ.Γ.)!!!!!!

  154. Antonopoulos V. avatar
    Antonopoulos V. 15/10/2011 12:24:10

    Ειναι δυσκολο να πρατεις οσα λες και πιστευεις .
    Αν παργματικα ο Σαμαρας θελει να κανει κατι για την χωρα ας ξεκαθαρισει την ΘΕΣΗ ΤΟΥ μια και δια παντος με τους ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ πασης φυσεως .
    Ολοι αυτοι αποτελουν μια απο τις μεγαλητερες πληγες της Ελλαδας .

  155. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 15/10/2011 12:25:08

    Αγαπητέ Murphy,
    11 λέξεις και μια τελεία, που νομίζω τα λένε όλα ...

  156. dima avatar
    dima 15/10/2011 12:46:50

    Φακ Κώστας, συγγνώμη, αλλά απλά όταν θέτεις ένα θέμα εσωκομματικής διαδικασίας, κάποιος μπορεί να αντιπαρέλθει ή να σου απαντήσει, χωρις μειωτικούς χαρακτηρισμούς.
    Δεν κατάλαβα το χιούμορ, δικό μου το λάθος

  157. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/10/2011 13:45:10

    Γιά νά μήν ξεχνιόμαστε, καλά τοῦ ἒκαναν τοῦ Λυμπερόπουλου, δέν τόν πάω καθόλου αὐτόν τόν ἂνθρωπο,δέν ξέρω γιατί...

  158. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 15/10/2011 13:47:20

    Άγια έπραξε ο Αντώνης Σαμαράς και διέγραψε τον Λυμπερόπουλο!
    Μόνο «γαλάζιος» δεν ήταν ο κ. Λυμπερόπουλος! Το ύφος του και οι πράξεις του παραπέμπουν στο πιο βαθύ ΠΑΣΟΚ των πράσινων «Κολλάδων»…
    Διότι ,δεν αρκεί μεν να δηλώνεις Νέα Δημοκρατία, αλλά λόγω και έργω να κουβαλάς τη χειρότερη νοοτροπία τού Πασόκου…
    Κοντολογίς, το σύνθημα του Αντώνη προς πάσα κατεύθυνση πρέπει να είναι:
    «Σκοτώστε τον Πασόκο που κρύβετε μέσα σας…».

  159. Π Δ avatar
    Π Δ 15/10/2011 14:53:15

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥΞΕ Ο ΘΥΜΙΟΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΝΥΧΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ.ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΜΕΝΑ ΟΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.ΟΙ ΤΣΟΠΑΝΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΘΛΙΒΕΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥΣ[ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ][ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ][ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΛΕ] ΤΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΝΑ''ΤΗΝ ΛΕΕΙ '' Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

  160. vaggelis avatar
    vaggelis 15/10/2011 22:12:33

    σε ποιο αλλο σωματειο εχει τωρα η στο μελλον προεδρειο η νεα δημοκρατια (μη μου πειτε δικηγορους γιατρους)

  161. Ελλην avatar
    Ελλην 15/10/2011 23:18:49

    προς ολους τους τσαμπουκάδες ψηφοφόρους πάντων των κομμάτων. το οτι ο κόσμος σιχάθηκε τον πολιτικό κόσμο οφείλεται στο βρωμερό παιγνίδι που έκαναν οι συνδικαλες οι πιο πολλοί αμόρφωτοι , τσαμπουκάδες αληταράδες των δρόμων. Ας τελειώσουμε με τέτοιους αληταράδες θα δείτε πως και οι ταρίφες θα αρχίσουν να αποκτούν επαγγελματική συνείδηση. όπως και για τους υπολοίπους κλάδους. να γίνονται απεργίες όταν χρειάζονται και οχι όταν θέλει ο εκάστοτε συνδικαλιστής να δείξει τάχα πυγμή και ύφος και κατεβάζει ανθρώπους για το τίποτα, με αποτέλεσμα να βάζει απέναντι του την υπόλοιπη κοινωνία. ας τελειώσει αυτο το ΜΑΦΙΟΖΙΚΟ κόλπο.