Διεγράφη από την ΚΟ της Νέας Δημοκρατίας ο Νικήτας Κακλαμάνης
30/03/2014 23:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διεγράφη από την ΚΟ της Νέας Δημοκρατίας ο Νικήτας Κακλαμάνης

«Παρών» στο άρθρο 1 δήλωσε ο βουλευτής της ΝΔ, Νικήτας Κακλαμάνης, Το άρθρο 1 περιλαμβάνει την λεγόμενη εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ

Με επιστολή του στο προεδρείο της Βουλής, ο πρόεδρος της ΝΔ διέγραψε από την Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος τον Νικήτα Κακλαμάνη.

Ο Νικήτας Κακλαμάνης έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Δεν υποκύπτω σε πολιτικούς εκβιασμούς και δεν συμβάλλω στην καταστροφή κοινωνικών ομάδων, για να ωφεληθούν μεγάλα οικονομικά συμφέροντα του εσωτερικού και του εξωτερικού.

Δεν νομοθετώ με εντολή της τρόικας.

Το άρθρο 1 είναι δόλιο, γιατί συνδυάζει την αποκατάσταση κάποιων αδικιών (πλεόνασμα) με την καταστροφή της ραχοκοκαλιάς της οικονομίας, που είναι οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις.

Το άρθρο 1 πλήττει την καρδιά της ιδεολογίας της παράταξής μας, όπως την καθόρισε, το 1974, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.

Αυτή την παράταξη και τις αρχές της δεν μπορεί να τις διαγράψει ο κ. Σαμαράς»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/03/2014 23:41:18

    ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΒΥΝΕΙ ΑΠΟ ΑΡΤΗΡΙΟΣΚΛΗΡΥΝΣΗ........

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 30/03/2014 23:43:06

    Οποιος αντέχει και όποιος μπορεί στο δρόμο για τη Νέα Ελλάδα

  3. Ενετός avatar
    Ενετός 30/03/2014 23:43:44

    Καιρός ήταν... Ξυνόταν στη γκλίτσα επί μακρόν, δίνοντας συνεχώς αφορμές. Αρκετά τον ανεκτήκαμε. Ο εξαιρετικά αποτυχημένος δήμαρχος και Υπ.Υγείας έχει καταντήσει γραφικός πλέον...Η Κυβερνηση δεν μπορεί να εκβιάζεται από Κακλαμάνηδες ( ρε, λες να φταίει το επώνυμο;)

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 31/03/2014 00:05:11

    γηράσκει ο άνθρωπος Νικήτα,γηράσκει και το μυαλό και δεν αντιλαμβάνεται δεν αρπάζει δεν...γιατί απλά είναι γηρασμένο.Τι καλύτερο να το ξεκουράσεις. Θα σε βοηθήσουμε και εμείς. Υγ.Μαζί με τον Πολύδωρα,Νικολόπουλο και τ άλλα τα παιδιά μια λέσχη πρώην είναι ότι καλύτερο!

  5. alex23 avatar
    alex23 31/03/2014 00:15:45

    αφου ζυγισε τα πραγματα και ειδε οτι με την αποφαση του να κατεβει σαν ανταρτης στον δημο αθηνων ο κοινοβουλευτικος του βιος δεν θα ειχε συνεχεια, αποφασισε να βαλει σε κινδυνο μια δυσκολη προσπαθεια που εκανε το κομμα για να βγει το συντομοτερο η χωρα απο το μνημονιο (κομμα που αγαπουσε μεχρι που δεν του εδωσε την χαρα να τον ξαναφωναζουν δημαρχο) , μονο και μονο για να μπορει να βγει αυριο και να δηλωνει αδεσμευτος και ανεξαρτητος, μηπως και καταφερει και μπει στον δευτερο γυρο ή παει σε κανα ποταμι να πει πολιτικο νερο.. Πολιτικαντης παλιας κοπης, που νομιζει οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω απο αυτον..

  6. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 31/03/2014 00:42:37

    Κατευώδιο, κ. Κακλαμάνη. ᾿Αρκετά ἔχετε ταλαιπωρίσει τήν ΝΔ! ᾿Ασχολειθεῖτε μέ τήν ἱατρική καί βοηθεῖστε ἄρρωστους πολῖτες.

  7. Melita avatar
    Melita 31/03/2014 00:43:24

    ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΔΡΑ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ Κ ΤΟ ΜΑΜΜΩΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  8. Βασίλης avatar
    Βασίλης 31/03/2014 00:48:11

    Αλιμονο... Προκειμένου να αυξησει την εκλογικη του δυναμη εν οψει των δημοτικων εκλογων ειναι ικανος να κανει τα παντα τελικα... Τοσα χρονια καλα στηριζε ολα τα δυσβασταχτα μετρα και τωρα τον πηρε ο πονος? ποση υποκρισία θεε μου;;;;

  9. Hunter avatar
    Hunter 31/03/2014 02:26:26

    Στα τσακίδια...

  10. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 31/03/2014 03:58:19

    Θυμάμαι ένα άρθρο του Φαήλου Κρανιδιώτη, το 2010, εδώ. Πρότεινε την υπερψήφιση του Ν.Κακλαμάνη παρά τα "λάθη" του(λάθος ονομαζόταν το γεγονός πως υπήρξε ο πιο αποτυχημένος δήμαρχος). Δεν με έπεισε εκείνο το άρθρο, τον μαύρισα. Δεν το μετανοιώνω. Με δικαίωσε. Ευτυχώς σε λίγους μήνες θα πάει οριστικά σπίτι του να αναπολεί τα χαμένα πολιτικά μεγαλεία με τη Βάσια Τριφύλη.

    • riot avatar
      riot @ Κώστας ΜΠ 31/03/2014 04:50:23

      Θα έχουμε Βουλευτικές το 2014 λοιπόν.

  11. Μελισανθη avatar
    Μελισανθη 31/03/2014 04:42:25

    Ευτυχως που εφυγε και τωρα ανήγει χώρος να μπουν αξιόλογοι άνθρωποι στη ΝΔ και στη Βουλή. Όπως η Σπυράκη, η άλλη κυρία της τηλεόρασης που πήρε τη θέση του Αρούλη (που όσο να κατεβεί οι μόνες φωτος του ήταν από τη Μύκονο, αλλά τώρα έγινε σημαντικό στέλεχος), η άλλη κυρία των αθλητικών κλπ.

  12. ANTILOGOS avatar
    ANTILOGOS 31/03/2014 05:43:25

    οταν οι ψηφοφόροι στις επερχόμενες εκλογές θα τον στείλουν στα ταρταρα θα ζητήσει συγνώμη απο το κόμμα?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ANTILOGOS 31/03/2014 06:56:31

      Γιατί όχι; Μια συγνώμη από έναν πολιτικό είναι εντελώς ανώδυνη.Το θέμα είναι αν θα τον δεχτούν πίσω. Άλλοι (και άλλες) έχουν πεί πολύ χειρότερα και τώρα είναι εδώ,μαζί μας...

  13. Κυνας avatar
    Κυνας 31/03/2014 09:42:19

    Μπα..... Και για τον ΓΑΠ που ψηφισε "οχι" και οχι "παρων" δεν υπαρχει διαγραφη ή μηπως ως δια μαγειας δεν ειναι εντος των αρμοδιοτητων της τωρινης συγκυβερνησης ;;;

  14. christof avatar
    christof 31/03/2014 09:50:33

    0 Νικητας αφου φεσωσε τον Ελληνικο Λαο δισεκατομυρια με τη καταργηση της λιστας φαρμακων, και τη καταργηση του ελεγχτη για φαρμακα αξιας ανω των 50 ευρω ,αφου απετυχε στο δημο του προτεινει καποιος να επανελθει στην ιατρικη.Εναντιον ποιας πολεως θα εξασκησει το επαγγελμα???

  15. Jimakos avatar
    Jimakos 31/03/2014 10:56:42

    Για τους πολιτικάντηδες τύπου Κακλαμάνη υπάρχουν κοινωνικές ομάδες, όχι κοινωνικό σύνολο. Είναι πολλοί σαν κι αυτόν.

  16. Aegean times avatar
    Aegean times 31/03/2014 10:56:48

    Αυτές οι διαγραφές δεν σημαίνουν και οριστικό delete, όσο τα δεδομένα θα υπάρχουν στον σκληρό δίσκο ανά πάσα στιγμή μπορεί να ανακληθούν και να ανακτηθούν ανάλογα με τις ανάγκες .... η ιστορία αυτό μας έχει διδάξει... και μάλιστα επανήλθαν αρκετοί που είχαν πει ύβρεις και ύβρεις ενώ ο Νικήτας είναι τουλάχιστον απολύτως ευγενής!

    • my way avatar
      my way @ Aegean times 31/03/2014 11:12:03

      Ο Νικήτας είναι πολιτικός, δεν είναι τσόγλαν-boy.

  17. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 31/03/2014 11:30:59

    Αλίμονο στην κομματική "δημοκρατία" σε όποιον έχει αντίθετη άποψη. Σε διέφεραν τα σοβιέτ;

  18. cynthia avatar
    cynthia 31/03/2014 12:36:52

    Κάλιο αργά παρά ποτέ ! Οσο για το νοιάξιμό του να μην ωφεληθούν τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα , μόνο γέλιο προκαλεί ...ο Ομερ Πριώνης !

  19. Ολα Στο Φως avatar
    Ολα Στο Φως 01/04/2014 00:02:47

    https://www.youtube.com/watch?v=uy8T2YCt6Xg οριστε τα καλα λογια του κ.Κακλαμανη

  20. Θανάσης_ avatar
    Θανάσης_ 01/04/2014 22:06:38

    Καιρός ήταν και άργησε. Δεν χρειάζεται τέτοιους κανένα κόμμα!