19/03/2010 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαψεύδονται οι φήμες περί διαγγέλματος του Πρωθυπουργού

Διέψευσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος «με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο την υποτιθέμενη "είδηση" - υποβολιμαία φημολογία περί δήθεν σχεδιαζόμενου διαγγέλματος του πρωθυπουργού».

 «Η διάχυση τέτοιου είδους φημολογιών έχει ως αποκλειστικό σκοπό την πρόκληση πανικού με τις γνωστές για τη χρονική συγκυρία αρνητικές συνέπειες», τόνισε ο κ. Πεταλωτής και πρόσθεσε ότι η ελληνική κυβέρνηση γνωρίζει και προασπίζει το δημόσιο συμφέρον με τον πιο υπεύθυνο και αποφασιστικό τρόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/03/2010 17:12:06

    "η ελληνική κυβέρνηση γνωρίζει και προασπίζει το δημόσιο συμφέρον με τον πιο υπεύθυνο και αποφασιστικό τρόπο."

    Χαρ, χαρ, χαρ, χαρ, ααχαααχαχαχαχαααχαχαχα!

    Πολύ γέλιο! Από τα καλύτερα που έχουν ακουστεί τελευταία!

    Πώς το είχες πει αλλενάκι; Greek poverty tour! Ο ορισμός της υπεύθυνης και αποφασιστικής υπεράσπισης του δημοσίου συμφέροντος! Που προπαντός συμβάλει στην αποφυγή του πανικού!

    Ρε σεις, αυτοί τώρα μόλις κατάλαβαν ότι δεν κάνει να μιλάς άσχημα για την οικονομία! Ρε σεις! το πήραμε χαμπάρι; Αποφεύχθηκε η εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας που τόσο πολύ επιθυμούσαν! Ζήτω η Μέρκελ! Καλά να είσαι Αγκέλα μου, προστάτεψες την εθνική μας κυριαρχία από τις ορέξεις του ΓΑΠ!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Επώνυμος 19/03/2010 18:54:58

      Ε μα τι να πω.
      Το διεθνές κράξιμο που πέφτει δεν έχει προηγούμενο!
      Δεν έδειξαν καμία αυτοσυγκράτηση στα λόγια.
      οικονομία είναι ψυχολογία.
      Ακόμα και στην πτώση κάποιος τουλάχιστον προσπαθεί να διατηρήσει κάποια αξιοπρέπεια.
      Εδώ πήραν τα κουρέλια μας και τα περιέφεραν ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ εδώ και ένα χρόνο συστηματικά.

      Η μία αντικρουόμενη δήλωση μετά την άλλη κατά ριπάς εξακολουθητικά: θέλουμε λεφτά όχι δε θέλουμε λεφτά,
      επείγει το bailout δε θα χρειαστεί bailout
      δε μας νοιάζει δε πειράζει,
      το ταμείον είναι μείον αλλά καλή καρδιά,
      θέλουμε ΕΕ όχι ΔΝΤ,
      μπορεί να πάμε και στο ΔΝΤ μαζί με την ΕΕ,
      θέλω το μπαζούκας στο τραπέζι

      έχουμε νησιά να επενδύσετε ΠΡΑΣΙΝΑ εσείς ΓΕΡΜΑΝΟΙ ω ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΕΣΕΙΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ!!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 19/03/2010 17:23:55

    Δεν χρειάζεται να κάνει κανένα διάγγελμα. Μάτια έχουμε και βλέπουμε μόνοι μας το κακό που μας βρήκε κι αυτό που έρχεται.
    Εξ άλλου θα δυσκολευτεί και με τα ελληνικά.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ εναςάσχετος 19/03/2010 17:29:19

      Διάγγελμα;;;ΜΠρρρρρρ.Δηλαδή ,υπάρχουν και χειρότερα Μεγάλε;;;;

  3. nasos avatar
    nasos 19/03/2010 17:35:45

    Μας ξεροψήνει ο ΓΑΠ
    θέλει να μας κάνει να τον παρακαλάμε στο τέλος για να πάμε στο ΔΝΤ προκειμένου να αποφύγουμε τα χειρότερα
    Παπατζήδικα κόλπα.

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/03/2010 17:51:12

    Το διάγγελμα από ποια χώρα θα το κάνει...

  5. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 17:51:57

    Μια ψυχή που είναι να βγεί, ας βγεί μια ώρα αρχίτερα.
    Τί σήμερα, τί την άλλη Παρασκευή. τί την Μεγάλη Παρασκευή?
    Αφού ετοιμάζεται.
    Είπε στο συνέδριο της ΓΣΣΕ τα απίστευτα πάλι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/03/2010 18:34:47

      Και οι σύνεδροι, που χύνουν.....ιδρώτα για τον εργαζόμενο, χειροκροτούσαν το GAP!!!!!!!!!!!!

      χο! χο!

  6. vas avatar
    vas 19/03/2010 18:52:10

    Το τελευταίο που διαδίδουν είναι οτι το νομισματοκοπείο είναι έτοιμο να κόψει δραχμές
    Ντροπή θα σπασετε τα νεύρα του κόσμου και τότε οι εθνοπατέρες θα τρέχουν
    οι γερμανοι κλείνουν συμφωνια δις για υποβρύχια και την ίδια ώρα δεν υπάρχει μία για συντήριση των υπαρχόντων μονάδων
    Ο υπουργός που κόβει τις πασχαλιάτικες γιορτές στα στρατόπεδα για οικονομία ,και ξεχνάει οτι ως υπουργός πολιτισμού με τα λεφτά μας έμενε σε σουίτα του ritz στο Παρίσι και σε αντίστοιχα ξενοδοχεία αλλού και τωρα αγοράζει ακόμη και υποβρύχιο που γέρνει
    Σοβαρευτείτε θα πέσει ξύλο

  7. Orestios avatar
    Orestios 19/03/2010 18:57:52

    Το θέμα είναι ποιός έβγαλε τις φήμες για διάγγελμα και βγήκαν να τις διαψεύσουν?
    Τί παιχνίδι παίζεται?
    Προετοιμάζουν τον κόσμο?
    Διαψεύδουν κάτι που δεν κυκλοφόρησε επίσημα!

    @vas Εδώ και 2 μήνες δουλεύει η Μεσογείων.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 19/03/2010 19:20:16

      Ορέστιε, το έχω ακούσει κι εγώ, αλλά αυτή η φήμη δε νομίζω ότι έχει σοβαρή βάση. Και αυτό το τεκμαίρω από πρακτικούς και μόνο λόγους. Από τη στιγμή που, ακόμα και σε περίπτωση εξόδου από την ευρωζώνη, η ισοτιμία της "νέας δραχμής" θα είναι 1:1 (για να υποτιμηθεί αμέσως μετά), τα κέρματα και τα χαρτονομίσματα της "παλιάς δραχμής" είναι εντελώς ακατάλληλα για μια τέτοια αντιστοίχιση. Πρέπει να εκδοθούν νέα, σε μεγέθη/αξίες αντίστοιχα των νομισμάτων του ευρώ, κι αυτή είναι μια διαδικασία που -και μόνο από τα χαρακτικά- απαιτεί πολύμηνο σχεδιασμό, χώρια που αποκλείεται να μπορούσε να μη διαρρεύσει.

      Εκτός αν πάνω ολοταχώς για επαναφορά της ισοτιμίας που υπήρχε κατά την εισαγωγή του ευρώ, δηλαδή 340,75:1

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 19/03/2010 19:37:14

      παίρνεις στα σοβαρά τον κυριο ΓΑΠ τι να σου πω ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/03/2010 20:09:26

      ατακτε, αυτό κυβερνά και δυστυχώς έχει προκαλέσει στη χώρα ανεπανόρθωτη ζημιά.
      Η μόνη περίπτωση να μην παίρνουμε το GAP στα σοβαρά, θα ήταν μόνο αν παραιτηθεί και ζητήσει να τιμωρηθεί για αυτή την συμπεριφορά του.
      Προτείνεις να μας λέει πως πτωχεύσαμε και να γελάμε?
      Η κατάσταση είναι πλέον σοβαρή και τέτοιες κινδυνολογίες από το στόμα ενός πρωθυπουργού φέρνουν την Ελλάδα σε δυσχερή θέση και επιβαρύνουν το ήδη αρνητικό κλίμα.
      Είναι πατριωτική κίνηση αυτή από τον υπέρμαχο του πατριωτισμού?

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 19/03/2010 20:15:01

      Άσε να στεναχώριουνται για την επιλογή του αυτούς που τον ανέδειξαν και στήριξαν

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/03/2010 20:23:30

      Ατακτε, αυτό σκεφτόμουν. Η πρακτική όσως τον στήριζαν αλλά και του επιτελείου του ήταν να τον κρύβουν. Τώρα όμως φαίνεται η αποτυχημένη, και σε αυτό, πρακτική. Δεν μπορεί να κρυφτεί πια! Με τίποτα. Όσο και να προσπαθούν τα κανάλια και οι δυσπροσωδιακοί εκπρόσωποι. Είναι πια γυμνός και όλος ο πλανήτης τον ακούει.
      Το επιτελείο του απέτυχε. Εμ, δεν μετρά μόνο η καλή χρήση της αγγλικής (που πολύ αμφιβάλλω) και το ωραίο χαμόγελο. Χρειάζεται πρώτον μυαλό, πείρα και καθόλου πειραματισμούς και εναλλακτικότητες.
      Είναι ξεβράκωτος και δεν υπάρχουν κουρέλια να τον καλύψουν. Προσπαθούν αλλά τίποτε.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2010 20:46:26

    Τι διάγγελμα και τι πανικό; Έχουν μπλεγμένα τα μπούτια τους, ρεζίλια των σκυλιών.

    ΚΟΡΟϊΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Περιμένουν να πάρουν οι Τούρκοι κανένα νησί για πατριωτικη συσπείρωση.

    Θέλω δήλωση του Πεταλωτή για τίς προοπτικές των παραβιάσεων και το μέλλον του Αιγαίου. Ουστ ευνούχοι!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2010 21:03:40

    Εξ άλλου τι διάγγελμα... Προτείνονται διμερή δάνεια (ψάχνουν για κορόϊδα -- να δείτε εμείς τι ανταλλάγματα θα δώσουμε!) και λέει ότι δίνει μάχη με τα συμφέροντα. Τέτοιο εξευτελισμό δεν θα φανταζόμουν ποτέ.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2010 21:06:24

    Και επειδή οι φωστήρες δεν παίρνουν χαμπάρι στο φρουρούμενο Καστρί, ας ρωτήσει ο αρχιφωστήρ την ασφάλειά του πόσες διαρρήξεις έχουν γίνει στην Πολιτεία τις τελευταίες 10 μέρες, και να το περιλάβει και αυτό στο διάγγελμα.

    Μην μιλήσεις μεγάλε, το 325 θα γίνει 400.

    • nancy avatar
      nancy @ archaeopteryx 19/03/2010 23:32:47

      χιχιχι καλό

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 19/03/2010 21:18:27

    Παρασκευη ευνοει τετοιες φημες - η διαψευση αυτονοητη
    κλιμα παντως φτιαχτηκε σε βαθμο που πλεον να μπορουν να σερβιρουν οτιδηποτε

    καιρια ερωτηματα
    - νομιμοποιειται ο γαπ να διαχειριζεται τετοια κριση ισχυριζομενος πως δεν γνωριζε προεκλογικα (αποδεδειγμενο ψεμα)
    - ο τυπος ειναι επικυνδινος - δεν εχουμε ιδεα σε τι Θεο πιστευει - και πρεπει να φυγει - οι αλλαγες μπορει να ειναι μη αντιστρεπτες και να πανε τη χωρα 10ετιες πισω
    - πιστευει κανεις ο'τι υπαρχει ενναλακτικη? ο Σαμαρας το πιστευει? (αν γιατι δεν αντιδρα - μην ακουσω δωστε χρονο κλπ ειμαστε σε red alert)

    δυστυχως ο πολυς κοσμος (οπως συνηθως γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις) καπνιζει την πιπα της ειρηνης ακομα..

  12. Sir Μπι-Μπι avatar
    Sir Μπι-Μπι 19/03/2010 21:31:07

    Ο Σαμαρας περιμενει το επομενο βημα το ΓΑΠ για να αντιδρασει και αυτος απο την ιδια αυλη περασε στην Αμερικη..........Περιμενετε και θα δειτε.
    Τον πρωτο λογο τον εχουμε εμεις οι ψηφοφοροι για ριζικες αλαγες ...most of them not all smoke the same Cigar Monte Cristo.

    Good Bless Greece from them.........

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2010 21:37:45

    Δεν υπάρχει κανένα θέμα χρεοκοπίας της χώρας» διεμήνυσε ο Πρωθυπουργός κατά την ομιλία του στην αποψινή συνεδρίαση του πολιτικού συμβουλίου του Κινήματος στη Θεσσαλονίκη

    και "Λεφτά Υπάρχουν"

    Καλά... λέει ότι του πούνε... εφημερίδες δεν διαβάζει;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ archaeopteryx 19/03/2010 21:51:44

      εχει σημασια πια τι λεει για εσωτερικη καταναλωση?
      ειπαμε καλο παιδι, πραο και ευγενικο ..αλλα Επικυνδινο
      ο κοσμος τον ακουει υπνωτισμενος

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 19/03/2010 22:44:25

      Αρχαίε του είπαν πως υπάρχουν λεφτά. Πότε είναι να δανειστεί? Πέρασε η ημερομηνία μήπως? Ο Μπαρόζο είπε κάτι για αναστολή, για μικρό χρονικό διάστημα, αποπληρωμής του χρέους ή όχι?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 19/03/2010 23:40:54

      o Μπαρόζο... ποιός είναι ο Μπαρόζο... Οι μόνοι που μπορούν να πούνε κατι τέτοιο είναι οι πιστωτές. Λέγεται "ρύθμιση". Κάτι σαν κομψή αποφυγή της λέξης χρεοκοπία... Είναι η μόνη λύση. Προϋποθέτει σοβαρό δανειζόμενο και κάποιον "ηγετικό" πιστωτή σε ρόλο συντονιστή

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 19/03/2010 23:55:20

      Ο Μπαρόζο όμως τον "στηρίζει" όταν το GAP τον κατηγορούσε για την εποχή της επανεκλογής του. Η απόλυτη ξεφτίλα.

      Με βάση αυτά που λές Αρχαίε, δεν μπορώ να φανταστώ πού οδηγούμαστε. Στην παρούσα φάση η Ελλάδα δεν είναι σοβαρός δανειζόμενος. Εκεί μας έφτασαν οι ακροβατισμοί και τελευταίως το τελεσίγραφο. Ηγετικός Πιστωτής το ΔΝΤ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 19/03/2010 23:58:51

      πιθανό το τελευταίο... Όσο για το "σοβαρός δανειζόμενος", είμαισε εξ ορισμού σοβαροί δανειζόμενοι, με μονη επιφύλαξη αν θα υπάρξει αρκετό ΑΕΠ στα επόμενα χρόνια για να καλύψει τις υποχρεώσεις, ή αν η "ρύθμιση" θα περιλαμβάνει και κάποιες "διαγραφές". Οι "διαγραφές" είναι ζόρικες αφου είναι άμεσες ζημιές στις τράπεζες.

      Το ότι οι φίλος μας ο ΓΑΠ κρατιέται ακόμα όρθιος και απαγγέλει το ποίημα, είναι, από μόνο του, επίτευγμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 20/03/2010 00:24:45

      Πως να έχεις αρκετό ΑΕΠ όταν θα μειωθεί τα επόμενα χρόνια?

  14. nasos avatar
    nasos 19/03/2010 21:46:10

    Δεν βλέπω να περπατάει αυτή η ιστορία με τα διμερή δάνεια.
    Αν ήθελαν οι Ευρωπαίοι να δώσουν λεφτά,το ΕΝΤ θα είχε ήδη συσταθεί.
    Είπαμε,δεν είναι ότι δεν θέλουν να δώσουν δάνεια,κολλάνε στις εγγυήσεις για σαρωτικές μεταρρυθμίσεις που πρέπει να λάβουν ούτως ώστε εξασφαλιστούν και αυτοί μακροπρόθεσμα και να μην καθυστερήσουν απλώς την Ελληνική χρεωκοπία.
    Ο ΓΑΠ από την άλλη συνεχίζει τις κουτοπόνηρες τακτικές του,δεν θέλει να φορτωθεί το πολιτικό κόστος των μεταρρυθμίσων γιατί αυτές περιλβάνουν απολύσεις στο Δημόσιο,θέλει να το φορτώσει στους ''κακούς ξένους''.
    Το τομάρι του κοιτάει πάνω απ'όλα και όχι τον τόπο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 19/03/2010 22:45:37

      Είναι είδος εωτερικού δανεισμού στην Ευρωζώνη δεν είναι τα διμερή δάνεια?

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 19/03/2010 22:15:44

    Σήμερα ήταν η μέρα των διαψεύσεων...

    Δεν θα υπάρξει διάγγελμα
    Δεν θα φύγουμε από το Ευρώ
    Δεν θα χρεοκοπήσουμε
    Δεν θα προσφύγουμε στο ΔΝΤ
    Δεν ξέρω τι άλλο...

    Αύριο ποιος ξέρει έχει ο θεός.

    Αν ήξερε το ΘΑΣΟΚ τι του γίνεται καλά θα ήταν.

    Τριά πουλάκια (σοσιαλιστικά) κάθονται οι άνθρωποι είναι για τα καρναβάλια.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ «Κασσάνδρα» 19/03/2010 22:19:57

      δεν θα πάρουν το μισό Αιγαίο οι Τούρκοι;

  16. Βρασίδας avatar