19/05/2010 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαψεύδει η κ. Διαμαντοπούλου φήμες περί παραίτησής της

Για «γαϊτανάκι παραπληροφόρησης» κάνει λόγο η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, διαψεύδοντας κατηγορηματικά τα σημερινά σενάρια που τη θέλουν να υποβάλει την παραίτησή της.

«Φήμες και υπονοούμενα χωρίς βάση και χωρίς αφορμή δημιούργησαν μέσα σε ελάχιστο χρόνο το γαϊτανάκι της παραπληροφόρησης των “…μη ειδήσεων” περί δήθεν παραίτησής μου», αναφέρει η υπουργός σε δήλωσή της και συμπληρώνει: «Μέχρις εδώ».

Η κ. Διαμαντοπούλου υπογραμμίζει ακόμα ότι η διασπορά αυτών των φημών ανήκει στη διαδικασία της ποινικής νομοθεσίας και εξαπολύει επίθεση κατά των δημοσιογράφων.

«Η επιχείρηση «αίμα στο κοινό» είναι το αντίθετο από τη διαφάνεια και από την αναγκαία αποκαλυπτική λειτουργία της δημοσιογραφίας», αναφέρει χαρακτηριστικά και προσθέτει: «Ως πολιτικός αρνούμαι τις απόπειρες εκφοβισμού απ’ όπου και αν προέρχονται. Ελπίζω τα αρμόδια όργανα των δημοσιογράφων να προστατέψουν τις αρχές του λειτουργήματός τους».

«Όλα αυτά συμβαίνουν μεσούσης της διαδικασίας των Πανελληνίων Εξετάσεων όπου διακυβεύεται το μέλλον χιλιάδων παιδιών», καταλήγει η υπουργός Παιδείας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαρία avatar
    Μαρία 19/05/2010 14:56:27

    Κρίμα! Ξανασκέψου το, Άννα μου!

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 19/05/2010 14:57:23

    Ασε μας κυρα μου στα βασανα μας. Εδω ο κοσμος καιγεται..

  3. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 19/05/2010 14:59:16

    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ Η Κ. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ;

  4. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 19/05/2010 15:13:39

    Ποιός σε εκφοβίζει Άννα και γιατί;;Γιατί δεν μας το λές;;Όλα στο "φώς" δεν λέγατε;;;Γιατί λοιπόν κάποιοι(άραγε ποιοί;) θέλουν το αίμα σου;;Μάθατε να κυβερνάτε με αοριστολογίες,και γενικόλογες "μπούρδες",και αφήνετε την εντύπωση ότι κάποιοι πάντα σας καταδιώκουν.Ποιοί είναι αυτοί ,πείτε το στον κόσμο.Να είστε σίγουροι ότι εάν έχετε δίκιο, ο κόσμος θα το καταλάβει,αλλιώς θα φεύγετε απο την βουλή πάντα μεταμφιεσμένοι.

  5. Σαος avatar
    Σαος 19/05/2010 15:17:07

    Κρίμα!!! Πάνω που είχαμε χαρεί!!!

  6. Pankalos avatar
    Pankalos 19/05/2010 15:18:57

    Τα παιδιά που δίνουν πανελλήνιες δε δίνουν δεκάρα τσακιστή για την τύχη σου Αννούλα μου... Και μην τα βάζεις μπροστά, αρκετά έχουνε τραβήξει απο σένα και τους υπόλοιπους πρασινομπλέ διαννοούμενους που έχουν περάσει από το εν λόγω υπουργείο.

  7. GreenHorses avatar
    GreenHorses 19/05/2010 15:22:29

    Καλά τώρα σοβαρά πιστεύει κανείς ότι Γραγώνα Διαμαντοπούλου και ΣΙΑ, υπάρχει περίπτωση ποτέ να παραιτηθούν και να χάσουν την καρέκλα του;

  8. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 19/05/2010 15:22:47

    Παραμένει,
    ... όπως παραμένει κι η απόφασή της για "τάξεις των 30 παιδιών", ώστε να απαιτούνται λιγότεροι δάσκαλοι στη δημόσια παιδεία.

    Αν μάλιστα τολμήσουν να παραπονεθούν οι δάσκαλοι...υπάρχουν και τα παλληκάρια του Χρυσοχοείδη, να τους δείρουν, όπως συνέβη πρόσφατα στην ΕΡΤ που πήγαν να διαμαρτυρηθούν!!! Ξύλο σε δασκάλους, μέσα στην ΕΡΤ και πέρασε στα ψηλά...της ακέραιης δημοσιογραφίας μας...!

    Τι την νοιάζει άλλωστε, τα δικά της παιδιά σε ιδιωτικό πάνε και στο εξωτερικό θα σπουδάσουνε.

    Φόρους γιατί πληρώνουμε;;;; Που πάνε τα λεφτά μας;;; Στους τραπεζίτες;;;

    Μήπως είχε δίκιο ο Τόλης που δεν πλήρωνε;;;

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ χελιδόνι 19/05/2010 18:51:19

      Λιγότεροι Δασκάλοι και περισσότεροι μαθητές στην τάξη β υποβάθμιση της "Μη Εθνικής Παιδείας" της Αννούλας. Η νέα γενιά των αγραμμάτων σας χαιρετά

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/05/2010 15:28:14

    Σημερα στο ΘΕΜΑ FM στην εκπομπη των 12:30 το διδυμο Κακλαμανου -Γκολια ειπε οτι κορυφαιος υπουργος ετοιμαζει ηδη την παραιτηση του για θεμα που προκειται να σκασει αμεσα.Μαλιστα ειπαν και το ωραιο:Γιωργο κανε ανασχηματισμο για να τον αλλαξεις πριν παραιτηθει.

  10. ΠρασιναΑλογα avatar
    ΠρασιναΑλογα 19/05/2010 15:31:22

    Ξέρετε τον λόγο όμως?

    Ο Σύζυγός της έγινε Δντης στην ..... Α.Ε.

    1) Ηταν ικανός ή
    2) Ηταν σύζυγος της Α.Δ.

    Βρεγμένη σανίδα...
    ΓΑΠ να σου δώσω μια βρεγμένη γιατι αυτή που έχεις έχει ξεραθεί και θα σπάσει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠρασιναΑλογα 19/05/2010 16:21:11

      Θεωρήθηκε ικανός επειδή ήταν ο σύζυγος!
      Τι θέλεις και το ψάχνεις!

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Κώστας Ροδινός 19/05/2010 21:22:13

        Μήπως ήταν ταγμένο από τον Σημίτη;

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 19/05/2010 15:33:21

    Θα στο πω στην "επισημη σου" Αννα μας.
    Think about it and just do it for God's sake.

  12. gatomavros or mavrogatos avatar
    gatomavros or mavrogatos 19/05/2010 16:06:43

    ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΠΟΝΤΙΑΚΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ''ΣΤΟΥ ΚΕΜΑΛ ΤΟ ΣΠΙΤΙ''!!!

    ΔΕ ΒΡΗΚΑΝ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ...

    http://www.stoxos.gr/2010/05/blog-post_19.html

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ gatomavros or mavrogatos 19/05/2010 16:34:35

      Ουστ κοπρόσκυλα

      το όνειρό τους είναι να κάνουν γιουσουφάκια τα ελληνόπουλα.

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/05/2010 16:07:51

    Δέν θά μᾶς λείψεις,νά εἶσαι σίγουρη.

  14. dtd avatar
    dtd 19/05/2010 16:19:29

    η κα Τριανταφύλλου στο ΣΚΑΙ σήμερα σχετικά με το θέμα των φημών για αποκαλύψεις σε βάρος υπουργών του ΠΑΣΟΚ: "Είναι μεγάλο λάθος να μπαίνουμε σε κυνήγι μαγισσών. Ποιος Έλληνας δεν έχει φοροδιαφύγει ή δεν έχει κάποια πολεοδομική παράβαση".....
    Βγήκα από τα ρούχα μου... Ποιος μιλάει... Ο σταθμός που έπαιζε επί μήνες σποτάκι για τις παραβάσεις στην άδεια του εξοχικού του Σουφλιά και γιατί δεν είχε πληρώσει ένσημα στον Ινδό ο Μαγγίνας... Ντροπή σας!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ dtd 19/05/2010 22:30:12

      εκτός από τη σπίλωση της ΝΔ από τον Σκάι, η απόπειρα συλλογικής σπίλωσης των πολιτών με αυτές τις φράσεις είναι κατάπτυστη, ακολουθάει το μοντέλο διεθνούς δυσφήμισης της χώρας από τον ΓΑΠ, και δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοιες προκλήσεις αναπάντητες !

  15. ωρομισθια εκπαιδευτικος avatar
    ωρομισθια εκπαιδευτικος 19/05/2010 17:14:50

    Το θεμα θα ηταν εμπνευση της Δραγωνα ....της ιδιας που εδιωξε την Χαρα Νικολοπουλου απο την θρακη διοτι τολμησε να μιλησει για μουσουλμανικη πομακικη μειονοτητα και ΟΧΙ για τουρκικη....Της ιδιας που ειπε οτι μεσα απο τα σχολεια δεν κανουμε εξωτερικη πολιτικη - εννοοντας προφανως οτι μπορουμε να κανουμε μονο ανθελληνικη προπαγανδα.Της ιδιας που θελει την ιστορια με λιγοτερες....ανακριβειες και τις μνημες μας σε κατασταση ληθης.Το υπουργειο παιδειας τον τελευταιο καιρο εχει ξεφυγει τελειως , υπαρχει για να προωθει προγραμματα αποχαυνωσης μαθητων και συνειδησεων και ταυτοχρονα για να μας δειχνει ενα αλλο επιπεδο πολιτισμου και διαλογου ιδιο με αυτο της επταετιας.Η μονη διαφορα? Οι συνταγμναταρχες ηταν ιλιθιοι , ενω αυτοι ειναι πονηροι και υπουλοι....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ωρομισθια εκπαιδευτικος 19/05/2010 22:32:50

      εγώ δεν θυμάμαι να χάιδευαν τους Τούρκους οι "συνταγματάρχες"

  16. ωρομισθια εκπαιδευτικος avatar
    ωρομισθια εκπαιδευτικος 19/05/2010 17:17:00

    Το θεμα θα ηταν εμπνευση της Δραγωνα ....της ιδιας που εδιωξε την Χαρα Νικολοπουλου απο την θρακη διοτι τολμησε να μιλησει για μουσουλμανικη πομακικη μειονοτητα και ΟΧΙ για τουρκικη....Της ιδιας που ειπε οτι μεσα απο τα σχολεια δεν κανουμε εξωτερικη πολιτικη - εννοοντας προφανως οτι μπορουμε να κανουμε μονο ανθελληνικη προπαγανδα.Της ιδιας που θελει την ιστορια με λιγοτερες....ανακριβειες και τις μνημες μας σε κατασταση ληθης.Το υπουργειο παιδειας τον τελευταιο καιρο εχει ξεφυγει τελειως , υπαρχει για να προωθει προγραμματα αποχαυνωσης μαθητων και συνειδησεων και ταυτοχρονα για να μας δειχνει ενα αλλο επιπεδο πολιτισμου και διαλογου ιδιο με αυτο της επταετιας.Η μονη διαφορα? Οι συνταγματαρχες ηταν ιλιθιοι , ενω αυτοι ειναι πονηροι και υπουλοι....

  17. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/05/2010 19:57:15

    Ρε παιδιά πως θα φύγει η Διαμαντοπούλου? Έχει σοβαρό έργο ακόμα!

    Συγκεκριμένα πως να φύγει αφού:
    -Ακόμα υπάρχουν παιδάκια στη Θράκη κάτω των 5 ετών που δε μιλάνε αποκλειστικά Τούρκικα
    -Ακόμα υπάρχουν παιδάκια στην υπόλοιπη Ελλάδα κάτω των 5 ετών που δε μιλάνε αποκλειστικά Αγγλικά
    -Ακόμα υπάρχουν παιδιά κάτω των 18 ετών που μπορεί και να σου πουν σωστά ποιον πολεμήσαμε πότε
    -Ακόμα πωλούνται γαλανόλευκες σημαίες και όχι μοναχά Αμερικανικές
    -Ακόμα τα πανεπιστήμιά μας αναφέρονται σε λίστες παγκοσμίως ως πανεπιστήμια και δεν τα έχουν υποβαθμίσει στη λίστα με τα νηπιαγωγεία
    -Ακόμα η Χαρά αναπνέει και μαζί της αυτό το... μίζερο και σιχαμένο ελληνικό πνεύμα

    Που να φεύγει η γυναίκα τώρα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ TopGunZ 19/05/2010 20:00:26

      Δήμαρχος;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:01:45

        Μετανάστης ψηφοφόρος...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:02:10

        Στην εσπερία...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ TopGunZ 19/05/2010 20:02:50

      Αθήνα δηλαδή όπως κατάντησε;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:08:42

        Δήμος Κωστέα-Γείτονα...

  18. denkserotipota avatar
    denkserotipota 19/05/2010 20:36:49

    Μάλλον δεν πιάσατε ΓΙΑΤΙ βγάλαν αυτό περί παραίτησης σήμερα.......
    Το βγάλαν ΕΝΤΕΧΝΩΣ για να μην ασχοληθεί ΚΑΝΕΝΑΣ με το θέμα που έβαλαν στις πανελλήνιες......
    Η κυρία είναι διορισμένη από τη Μπίλντεμπεργκ , δε θα χαθεί.

    Η προπαγάνδα τους δεν έχει όρια!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ denkserotipota 19/05/2010 20:41:01

      http://www.antinews.gr/?p=46438&cpage=1#comment-452244

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:42:47

        Στο μυαλό σου ήμουν, με 2 λεπτά διαφορά!!! Bλέπεις φώναξε ο μικρός και σηκώθηκα για λίγο πριν το ποστάρω
        :)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:46:42

        μου άρεσε που ανησυχούσε για τα παιδιά που έδιναν εξετάσεις (μεγάλο κανάλι)...το καλάμι μου λες και η νεολαία ασχολείται με κάθε Διαμαντοπούλου ή περιδιαβαίνουν στο διαδίκτυο εν ώρα εξετάσεων...έλεος....

        ΥΓ

        Βρε Σαμαρά ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΚΟΠΗ ...έλεος

  19. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 19/05/2010 21:23:21

    Ο κ. Χατζηνικολάου χαρακτήρισε την κ. Διαμαντοπούλου ως μία από τις πιο αξιόλογες πολιτικούς!!! Φαίνεται ο κ. Χατζηνικολάου είναι υπέρ της Αγγλοποίησης της Ελλάδας, της Τουρκοποίησης της Θράκης, της παραποίησης της ελληνικής ιστορίας, της σκληρής προπαγάνδας εναντίον του Έλληνα εκπαιδευτικού, του διωγμού της Νικοπούλου Χαράς, των ψεμάτων που έλεγε επί σειρά ετών, όσο ήταν υπεύθυνη Παιδείας του ΠΑΣΟΚ,περί κατάργησης της ωρομισθίας, περί χρηματοδότησης της Παιδείας κ.λ.π.

  20. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 20/05/2010 14:44:34

    Ας μεινει, δεν εχω αντιρηση, αλλωστε ποιος θα ερθει αν φυγει, αλλα αν εχει κοτσια ας κανει κατι με τα μπ....λα τα πενεπιστημια και τους μαφιοζους που τα διαφεντευουν, οπως ελεγε ο μεγαλος δειδαξας ΑΝΤΡΕΑΣ. Αντε να ερθουν οι Γερμαναραδες και στην Ομονοια να βαλουν καμια ταξη. Δεν θα τον γλιτωσουμε τον εμφυλιο κατα πως παμε.