#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2013 12:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαψεύδει η κυβέρνηση ότι η Ουάσινγκτον ζήτησε την ελληνική συνδρομή για επέμβαση στη Συρία



(Ανανεωμένο) Την ελληνική συνδρομή με παροχή διευκολύνσεων για διέλευση πολεμικών αεροσκαφών και πλοίων και χρήση των στρατιωτικών βάσεων της Σούδας και της Καλαμάτας ζήτησε, σύμφωνα με πληροφορίες της Καθημερινής, επισήμως η Ουάσινγκτον, στο πλαίσιο σχεδιασμού για ενδεχόμενη στρατιωτική επέμβαση στη Συρία. Η Ελλάδα ωστόσο έχει καταστήσει σαφές ότι δεν πρόκειται να μετάσχει ενεργά με αποστολή δυνάμεων σε στρατιωτικές επιχειρήσεις.

Με ανακοίνωσή του το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών χαρακτηρίζει ως «απολύτως απαράδεκτη» και «προκλητική» κάθε ενέργεια παρεμπόδισης του έργου των εμπειρογνωμόνων του ΟΗΕ, οι οποίοι διερευνούν τις πραγματικές συνθήκες της επίθεσης με χημικά όπλα στη Συρία.

Σε δημοσίευμά της η εφημερίδα Guardian αναφέρει την προσγείωση μαχητικών και μεταφορικών αεροσκαφών στην αεροπορική βάση της βρετανικής Αεροπορίας στο Ακρωτήρι Λεμεσού, στην Κύπρο. Η εφημερίδα επικαλείται τη μαρτυρία δύο πιλότων της πολιτικής Αεροπορίας οι οποίοι όπως αναφέρει πετούν τακτικά στη Λάρνακα και είδαν μεταφορικά αεροσκάφη C-130 μέσα από το πιλοτήριο να κατευθύνονται προς τη βρετανική βάση όπως και σχηματισμούς μικρότερων αεροσκαφών μέσα από τις οθόνες των ραντάρ τους με κατεύθυνση από την Ευρώπη.

Κυβερνητικές πηγές διαψεύδουν δημοσίευμα στον σημερινό τύπο σύμφωνα με το οποίο η Ουάσιγκτον έχει ζητήσει από την ελληνική κυβέρνηση τη χρήση των στρατιωτικών βάσεων στη Σούδα και την Καλαμάτα για ενδεχόμενη επέμβαση στη Συρία.

"Ουδέποτε έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο από την ελληνική κυβέρνηση", αναφέρουν οι εν λόγω πηγές.

ΥΠΕΘΑ: Κανένα αίτημα δεν υπεβλήθη 

«Ουδέποτε υπεβλήθη στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας αίτημα εκ μέρους της Ουάσιγκτον, επίσημα ή ανεπίσημα, για την παροχή ελληνικής συνδρομής», δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ επίσημη πηγή του ΥΠΕΘΑ, σχολιάζοντας δημοσίευμα του ηλεκτρονικού τύπου.

Αντιδράσεις για την επέμβαση

Το γεγονός ότι έγινε χρήση χημικών όπλων στις 21 Αυγούστου κοντά στη Δαμασκό είναι «αδιαμφισβήτητο», διαβεβαίωσε ο αμερικανός υπουργός Εξωτερικών Τζον Κέρι. Ο επικεφαλής της αμερικανικής διπλωματίας χαρακτήρισε «ηθικά αισχρή» τη χρήση αυτών των όπλων, που φέρεται ότι προκάλεσε το θάνατο περισσοτέρων των 1.000 ανθρώπων. Ο Λευκός Οίκος διέψευσε πληροφορίες της βρετανικής εφημερίδας «Telegraph», σύμφωνα με τις οποίες η Ουάσινγκτον και το Λονδίνο ετοιμάζονται να αναλάβουν κοινή στρατιωτική δράση «μέσα στις προσεχείς ημέρες».
Ο βρετανός υπουργός Εξωτερικών Ουίλιαμ Χέιγκ δήλωσε πως «είναι δυνατόν» να δοθεί απάντηση στη χρήση χημικών όπλων χωρίς την έγκριση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ. Ο γάλλος υπουργός Εξωτερικών Λοράν Φαμπιούς δήλωσε ότι οι δυτικές χώρες θα αποφασίσουν μια απάντηση «μέσα στις ερχόμενες ημέρες» ενώ η Τουρκία δήλωσε έτοιμη να συμμετάσχει σ' ένα συνασπισμό εναντίον της Συρίας ακόμη και χωρίς τη συναίνεση του ΟΗΕ. Το Ιράκ ανακοίνωσε πως αντιτίθεται στη χρήση του εναέριου χώρου του ή του εδάφους του για οποιαδήποτε επιχείρηση.
Η Ρωσία, πιστή σύμμαχος του συριακού καθεστώτος, προειδοποίησε εναντίον μιας στρατιωτικής επέμβασης χωρίς την έγκριση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, εκτιμώντας πως θα ήταν «επικίνδυνη» και θα συνιστούσε «μια παράνομη παραβίαση του διεθνούς δικαίου». Ο ρώσος πρόεδρος Βλαντίμιρ Πούτιν είχε χθες τηλεφωνική συνομιλία με το βρετανό πρωθυπουργό Ντέιβιντ Κάμερον, στην οποία υποστήριξε κυρίως πως δεν υπάρχουν «αποδείξεις ούτε για τη χρήση χημικών όπλων, ούτε για το ποιος ευθύνεται γι' αυτή, αν έγινε». Το Ιράν, άλλος σύμμαχος του συριακού καθεστώτος, προειδοποίησε τις ΗΠΑ για «σκληρές συνέπειες» σε περίπτωση που επέμβουν. Η Κίνα έκανε λόγο για «σύνεση ώστε να αποφευχθεί οποιαδήποτε ανάμιξη».

Η Γερμανία δήλωσε πως θα ενέκρινε ενδεχόμενη «δράση» της διεθνούς κοινότητας αν επιβεβαιωνόταν η χρήση χημικών όπλων, ενώ η Σαουδική Αραβία κάλεσε το Συμβούλιο Ασφαλείας να αναλάβει δράση έπειτα απ' αυτές τις «τρομερές σφαγές» που διαπράχθηκαν, όπως υποστήριξε, από τη Δαμασκό. Η διεθνής κοινότητα «δεν μπορεί να γυρίσει την πλάτη», δήλωσε ο αυστραλός πρωθυπουργός Κέβιν Ραντ, η χώρα του οποίου αναλαμβάνει τον ερχόμενο μήνα την κυκλική προεδρία του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ.

Υψηλόβαθμοι στρατιωτικοί αξιωματούχοι δυτικών χωρών και χωρών της περιοχής άρχισαν μια διήμερη σύνοδο στην Ιορδανία για να συζητήσουν ενδεχόμενα «σενάρια»  μετά τις επικίνδυνες εξελίξεις στη Συρία. Μια αντιπροσωπεία υψηλόβαθμων ισραηλινών αξιωματούχων έγινε δεκτή χθες στο Λευκό Οίκο για να συζητήσει κυρίως για τη Συρία. Το Ισραήλ έχει ήδη πραγματοποιήσει αεροπορικές επιδρομές εναντίον της Δαμασκού με στόχο αποθήκες που πιστεύεται ότι είχαν χημικά όπλα.

http://www.theguardian.com/world/2013/aug/26/syria-warplanes-cyprus-tensions-damascus

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_27/08/2013_515606

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/08/2013 12:48:27

    Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 27/08/2013 13:13:23

    Αρχισαν τα οργανα.....σιγα σιγα θα κλιμακωνονται οι καταστασεις. Ο Θεος να φωτισει αυτους που θα χειριστουν τα πραγματα στη πατριδα μας.

    • Aggelos avatar
      Aggelos @ Ρηνα 29/08/2013 03:32:48

      το... χειριστούν μου αρεσε.

  3. Γιώργος Γ. avatar
    Γιώργος Γ. 27/08/2013 13:19:59

    Δώστε τις βάσεις παιδιά, γιατί αλλιώς θα χρεοκοπήσουν οι τράπεζες...

  4. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 27/08/2013 13:30:45

    Τό πλέον πιθανός είναι όλες οι πλευρές (καθεστώς Ασαντ, Εελύθερος Συριακός στρατός και Ισλαμική τζιχάντ) να έχουν κάνει χρήση χημικών όπλων.Σε ότι αφορά την αντίδραση της Ρωσικής διπλωματίας δεν πρόκειται επ' ουδενί να επαναληφθεί το σενάριο της Λιβύης. Ούτε οι Δυτικοί θα επαναλάβουν τα του Ιράκ. Η Συρία είναι χώρα κομβικής σημασίας για ολάκερη την Μέση Ανατολη και την Νοτιοανατολική Μεσόγειο.Τα Ελληνικά συμφέροντα αφορούν την παρουσία του Ελληνορθόδοξου στοιχείου και την ΑΟΖ της Συρίας η οποία γειτνιάζει με της Κύπρου.Περίπτωση να μην χρησιμοποιηθούν οι βάσεις Σούδας, Ακρωτηρίου και οι Αγγλικές βάσεις στην Κύπρο αδιανόητο σε περίπτωση στρατιωτικής εμπλοκής.

    Με όλα τα σενάρια ανοικτά και καθώς δεν υπάρχουν μόνιμοι φίλοι και εχθροί, παρα μόνιμα συμφέροντα η Ελλάδα καλείται να εξισορροπήσει γιαγάντια γεωπολιτικά και γεωστρατηγικά συμφέροντα, σε Αιγαίο,στον Αξονα Ισραήλ-Κύπρου.Παράλληλα εντός του ΝΑΤΟ και της Ε.Ε. η Ελλάδα θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την θέση της προκειμένου να διασφαλίσει και τα συμφέροντα της όχι μόνο βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα σταθμίζοντας τις εξελίξεις και ότι θα παράγουν.

  5. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 27/08/2013 13:36:48

    Αφήσαμε ως δύση να εξαφανιστούν μέσω σφαγών τα τελευταία απομεινάρια των χριστιανών στη Μέση Ανατολή που στις αρχές του προηγούμενου αιώνα έφταναν το 25%!Αφήνουμε χωρίς καν μια μικρή διαμαρτυρία στη Συρία οι ισλαμοφασίστες να γενοκτονούν τους εκεί χριστιανούς,το ίδιο και στην Αίγυπτο. Ντροπή μας και ως Ελλάδα..."μητέρα της ορθοδοξίας" χαχα.Δεν λέω περισσότερο όμως γιατί αναγκαστικά θα θυμίσω τη στάση Αβραμόπουλου και κινδυνεύω με μήνυση αν δεν τον υμνήσω...Μόνο η Μπακογιάννη τόλμησε να πει κάτι για το θέμα.
    Καλά για τη μαμά Ρωσία και την εγκατάλειψη των εκεί χριστιανών επίσης δεν θα πω κάτι...το ίδιο έκανε και επί οθωμανικής αυτοκρατορίας με μας,τους Αρμένιους κτλ κτλ...

    • viper avatar
      viper @ αντιρεαλιστής 27/08/2013 19:58:28

      Μάλλον συμφωνώ σε όσα λες, προσθέτω και τους Καντάφι και Σ. Χουσείν

  6. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 27/08/2013 13:38:03

    Θα πω όμως ότι οι "άγιες" χώρες του αντιρατσισμού και της πολιτικής ορθότητα,οι αη-σουηδία και η αη-δανία κάνουν τα πάντα για να μην αναφερθεί ποτέ σε κανένα ευρωπαϊκό κείμενο καταδίκη των εγκλημάτων ενάντια στον χριστιανισμό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αντιρεαλιστής 27/08/2013 17:06:22

      Τυχαίο; Δε νομίζω... Πολύ πετυχημένο σχόλιο παρεπιτόντως που δείχνει ότι ο σημερινός πολιτισμός της δύσης ταιριάζει σε ρομπότ και όχι σε ανθρώπους με καρδιά. Αυτό θέλουν άλλωστε. Υπάκουα εργαλεία. Όχι ελεύθερα όντα.

  7. Zugzwang avatar
    Zugzwang 27/08/2013 13:38:31

    "ενώ η Σαουδική Αραβία κάλεσε το Συμβούλιο Ασφαλείας να αναλάβει δράση έπειτα απ’ αυτές τις «τρομερές σφαγές» που διαπράχθηκαν, όπως υποστήριξε, από τη Δαμασκό."
    Η ανθρωποφαγια και οι συνεχεις και πραγματικα τρομερες σφαγες των χριστιανων, ακομα και παιδιων, ακομα και επισκοπων απο τους αντιασσαντικους ξεχαστηκαν τελειως! Θα σωσει τα ανθρωπινα δικαιωματα και θα φερει την δημοκρατια στην Συρια η Σαουδικη Αραβια και το Μπαχρεïν...Ουαι υμιν υποκριτες!
    Που καταντησαμε να ειμαστε αναγκασμενοι να παραχωρουμε στρατιωτικες διευκολυνσεις σε τετοιους αχρειους!

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Zugzwang 27/08/2013 15:01:53

      Κακως εγραψα οτι ειμαστε αναγκασμενοι να παραχωρησουμε στρατιωτικες diευκολynseiς. Αναγκασμενοι ισως θα ειμαστε αν γινει στρατιωτικη επεμβαση στην Συρια με την εγκριση του Συμβουλιου Ασφαλειας η αν η Συρια επιτεθει πρωτh σε χωρα του ΝΑΤΟ. Περιπτωση που ουτε οι Τουρκοι δεν τολμουν να προφασιστουν.

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Zugzwang 27/08/2013 16:26:41

        Αναγκασμένοι δεν ξέρω αν είμαστε ή όχι είμαστε σίγουρα μεγάλοι ξεφτίλες και εμείς και πολλοί άλλοι που δεν είπαμε κουβέντα και δεν μεριμνήσαμε στο ελάχιστο για τους εκεί χριστιανούς (και ανθρώπους γενικότερα που έχουν γίνει ματωμένα νούμερα στο παιχνίδι του κάθε μανιακού)

  8. Sotos avatar
    Sotos 27/08/2013 15:15:19

    Καλό μεσημέρι.

    Το σχόλιο δεν είναι απόλυτα σχετικό με την ανάρτηση αλλά νομίζω ότι ξεκαθαρίζει την κατάσταση σχετικά με το ποιός κάνει κουμάντο, τουλάχιστον νομίζει ότι κάνει κουμάντο για να μην ξεχνιόμαστε. Πριν 5 λεπτά έλαβα sms από την Turkcell εβρισκόμενος στην Αστυπάλαια σε κατάστημα !!! ότι βρίσκομαι στο δίκτυο της Turkcell Τουρκίας και ότι με το Vodafone πάω παντού (η σύνταξη είναι του sms). Για εξερχόμενες κλήσεις εντός Τουρκίας και προς Ελλάδα τα λεπτά ομιλίας ... στο τέλος δίνει και αριθμό έκτακτης ανάγκης στην ΕΕ !!! αν και βρίσκομαι στην Αστυπάλαια Τουρκίας !!!
    Ξέρω ότι το θέμα μπορεί να είναι καθαρά τεχνικό και να έχει σχέση με τις κεραίες αλλά δεν το πιστεύω. Εδώ και δεκαετίες οι Τούρκοι και όλοι οι άλλοι είναι αφοσιωμένοι στο σκοπό τους που όλοι ξέρουμε ποιός είναι σε σχέση με την Ελλάδα. Άραγε αφού δεν ήταν το Ιράκ, η Λιβύη, η Αίγυπτος η αιτία αυτή η σύρραξη που όλοι λένε και περιμένουν ότι θα γίνει να είναι η Συρία ;
    Καλή δύναμη και καλή φώτιση για όλους μας.

  9. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 27/08/2013 15:22:40

    Ο εξωτερικών όμως της μαμάς Ρωσίας ανακοίνωσε ευθέως ότι τίποτα δεν θα κάνει για να σταματήσει τα αίσχη αυτά...

    • αντιρεαλιστής avatar
      αντιρεαλιστής @ αντιρεαλιστής 27/08/2013 16:27:19

      Καμία διαφωνία επί τούτου...

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 27/08/2013 15:41:21

    http://www.antinews.gr/2012/08/20/175520/
    «Πως θ’ αλλάξει ο χάρτης της περιοχής;»

  11. QinB avatar
    QinB 27/08/2013 16:04:30

    Μακάρι να μη ζητηθεί και να μη δοθεί, γιατί ο Ελληνικός λαός δε θέλει καμιάν ανάμειξη στα εγκλήματα.

  12. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 27/08/2013 17:01:18

    Ειμαστε υποχρεωμενοι να το κανουμε,αν δεν εχει ηδη γινει...
    Θυμηθειτε το λιμανι της Θεσ/νικης και το Κοσσοβο.Τα παντα διακινουνταν απο αυτο προς τα επανω.

    • αντιρεαλιστής avatar
      αντιρεαλιστής @ Μεγαλες στιγμες 27/08/2013 18:30:04

      Να κάνουμε τι;να βοηθήσουμε να λήξει η κατάσταση στη Συρία ή να συνεχιστεί μέχρι τελικού αφανισμού η γενοκτονία των χριστιανών;εγώ δεν έχω καμιά τέτοια υποχρέωση και δεν παίρνω το αίμα τους πάνω μου.

  13. popaia avatar
    popaia 27/08/2013 21:02:50

    Όχι το Βιετνάμ τους να γίνει η Συρία αλλά ο τάφος τους για πάντα. Να καθαρίσει η γη απ' τις φρενοβλαβείς κτηνάρες. Δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει. Με το έτσι θέλω διά πυρός και σιδήρου να επιβάλλουν τον ισλαμοσαδισμό στον κόσμο και η μόνη δύναμη που αντιδρά να είναι το....Ιράν!!!! Οι άλλες μόκο. Ένα ταξί και τα χάπια μου.

    Καλά, για τους "διεθνιστές" ας μη μιλάμε.

  14. Zugzwang avatar
    Zugzwang 27/08/2013 21:48:13

    Θα δωσουν, λεει, οι Αμερικανοι σε δημοσιοτητα τα στοιχεια που αποδεικνυουν την επιθεση με χημικα οπλα απο το συριακο στρατο. Δεν χρειαζεται! Μην μπουν στον κοπο. Ειναι το ιδιο αξιοπιστα με τα στοιχεια που αφορουσαν την εκρηξh στην πλατεια του Σεραγεβο αλλα και τα χημικα τον Σανταμ. Ελπιζω να επικρατησει το φιλοτιμο και να μην επιτρεψει η κυβερνηση στρατιωτικες διευκολυνσεις στους συμμαχους των σφαγεων των Ελληνορθοδοξων. Αλλιως η ντροπη μας δεν θα ξεπλενεται με τιποτα!

  15. martios avatar
    martios 28/08/2013 14:38:41