#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαχωρίζει τη θέση της από το ΠΑΣΟΚ η ΠΑΣΚΕ σιδηροδρομικών



Σε εξέλιξη βρίσκεται η συνεδρίαση της ΠΑΣΚΕ της Ομοσπονδίας των σιδηροδρομικών προκειμένου, σύμφωνα με πληροφορίες, να διαχωρίσει την θέση της από τις πολιτικές του ΠΑΣΟΚ.

Επίσης η συντονιστική επιτροπή των εργαζομένων στις αστικές συγκοινωνίες αποφασίζει την περαιτέρω στάση της.

Εν τω μεταξύ σε αδιέξοδο κατέληξαν οι διαπραγματεύσεις μεταξύ των διοικήσεων ΟΣΕ και ΤΡΑΙΝΟΣΕ και της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών, για την υπογραφή νέας συλλογικής σύμβασης εργασίας.

Σύμφωνα με τους σιδηροδρομικούς από τις προτάσεις των διοικήσεων προκύπτουν μειώσεις στις αποδοχές τους οι οποίες φτάνουν μέχρι και το 30% ενώ στις τακτικές αποδοχές διατηρείται μόνο ο βασικός μισθός και το χρονοεπίδομα, ενώ μειώνονται τα επιδόματα τέκνων και συζύγου.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 20:31:48

    Ρήγμα!
    Brace, brace, brace!

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/12/2010 20:37:15

    Μην μου ζητήσετε να λυπηθώ την ΠΑΣΚΕ σιδηροδρομικών. Γενικά, έχω τις χείριστες εντυπώσεις από το προσωπικό του ΟΣΕ.
    Στο τέλος θα πω "εδώ πληρώνονται όλα"...

    • anideos avatar
      anideos @ ΒΙΣ 10/12/2010 01:01:09

      Ετσι ακριβως,
      Τωρα το μαζι τα φαγαμε του παγκαλου αποκτα σημασια, καποιοι που πραγματικα φαγαν μαζι τους, ας πληρωσουν και τον λογαριασμο τωρα.

  3. man8os avatar
    man8os 09/12/2010 20:56:26

    Παλι ο καλος και ο κακος μπατσος...
    Ρε ΠΑΣΚΕ ειναι!! Μην σας κοροιδευουν. Αυτοι ψηφισαν το ΠΑΣΟΚ.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/12/2010 20:58:44

    Το πασοκ αυτοκτονεί!!!!!!!!!!!!!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/12/2010 21:02:24

      Όταν το κουνάβι πιαστεί στο δόκανο, κόβει το πόδι του...

  5. man8os avatar
    man8os 09/12/2010 21:06:56

    Οποιος ξερει δημοσιους υπαλληλους να τους θυμιζει οτι η ΠΑΣΚΕ ειναι ΠΑΣΟΚ.

  6. Μisha avatar
    Μisha 09/12/2010 21:07:47

    Εγω λέω τώρα που ξεκινάνε τα όργανα, μηπως να το ξανασκεφτούν οι φορτηγατζήδες και οι ναυτεργάτες για να κάνουμε ωραία Χριστούγεννα με κείνον τον παιχταρά τον Κλιγκόπουλο ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μisha 09/12/2010 21:10:45

      Ο Κλιγκόπουλος τα σπάει.
      Ρίχνει σφαλιάρες στην πατσαβούρα του Παπακωνσταντίνου.

  7. sawas avatar
    sawas 09/12/2010 21:11:34

    Ανακαλυψαν το αυτονοητο: Ο ΓΑΠινοκιο δεν ειναι ΠΑΣΟΚ!!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ sawas 09/12/2010 21:14:42

      Φυσικα και ειναι ΠΑΣΟΚ.
      ΛΑΟΣ-ΠΑΣΟΚ στην εξουσια!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ sawas 09/12/2010 21:35:37

      Είναι σε σύγχιση όσοι λένε ότι το GAP δεν είναι ΠΑΣΟΚ.
      ΠΑΣΟΚ είναι και μάλιστα ορίτζιναλ.

      • sawas avatar
        sawas @ Orestios 10/12/2010 01:50:15

        Μην μπερδευεις τα ΦΥΣΤΙΚΙΑ με τα ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ.
        Κανεις δεν περιμενε τετοια αναλγησια, ουτε οι ιδιοι.

        • man8os avatar
          man8os @ sawas 10/12/2010 01:54:32

          Ειναι ΠΑΣΟΚ. Το ψηφισαν, τωρα τι θελουν?
          Ο Παγκαλος ετσι λεει, ψηφισαμε, βγαλαμε κυβερνηση, τωρα σκαστε σε 4 χρονια θα δουμε. Η ΝΔ ειχε μεγαλυτερη ταπεινοτητα, δεν ειχε τετοια αλαζονεια.

        • Orestios avatar
          Orestios @ sawas 10/12/2010 01:55:54

          Δεν ήξεραν τί είναι ο σοσιαλισμός?
          Ας πρόσεχαν.
          Τον μπέρδεψαν με τον ανθρωπισμό?
          Ας πρόσεχαν.

          Κανείς σοσιαλιστής δεν ήταν ανθρωπιστής.
          Τα μεγαλύτερα καθάρματα της σύγχρονης ιστορίας ήταν σοσιαλιστές.

          • sawas avatar
            sawas @ Orestios 10/12/2010 02:04:19

            Πατάς σε 2 βάρκες ταυτόχρονα
            Όλα είναι σχετικά, ενώ εσύ είσαι απόλυτος…..

            Ένα από τα δυο, δεν είναι σωστό!!!

            «Ας πρόσεχαν» αυτοι, ας προσεξουμε και εμεις...

  8. corfiot avatar
    corfiot 09/12/2010 21:12:01

    ΤΟΥΦΕΚΑΛΕΥΡΗΔΕΣ!!!!!!

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/12/2010 21:16:24

    Και να τη διαχωρίσουν και να μην τη διαχωρίσουν, το ίδιο μου κάνει. Να μην πω ότι προτιμώ να μην τη διαχωρίσουν να θαφτεί το ΠΑΣΟΚ μια ώρα αρχύτερα στη συνείδηση ΟΛΩΝ και να διαλυθεί άκλαφτο.

    Ενώ αν τη διαχωρίσουν, μπορεί να πλήττεται πολιτικά τώρα το ΠΑΣΟΚ, αλλά στη συνέχεια θα γίνει το παιχνίδι του καλού μπάτσου κλπ.

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 09/12/2010 21:19:37

      Συμφωνω .

  10. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 09/12/2010 21:26:53

    Η ΚΕΝΤΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Ο ΚΑΣΤΑΝΙΔΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕ ΤΥΧΑΙΑ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΤΟΝ ΓΑΠ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΑ.....Σ.

    • man8os avatar
      man8os @ ΚΟΝΔΩΡΑΣ 09/12/2010 21:29:51

      Να μην ξαναψηφισεις ΠΑΣΟΚ η οτι ΠΑΣΟΚ προκυψει. Υπαρχουν παρα πολλες επιλογες αλλες στην αριστερα. Απο ΑΝΤΑΡΣΙΑ και ΚΚΕ μεχρι Δημοκρατικη Αριστερα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 09/12/2010 21:34:23

        Ο σοσιαλισμός είναι το υπόβαθρο σε όλες αυτές τις παρατάξεις. Ο σοσιαλισμός που πρεσβεύει το GAP.

        Καιρός είναι να γίνει πατριώτης και να πετάξει τους ψεύτικους διχαστικούς όρους περί δεξιάς και αριστεράς.

        Ανατρέπουμε το κόμμα του διχασμού, και ψηφίζουμε Σαμαρά.

        • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
          ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Orestios 10/12/2010 13:20:39

          Σκοπός είναι να φύγουν από το ΠΑΣΟΚ, όχι να διαχωρίσουν τη θέση τους. Τόσα χρόνια είχαν κάνει τη μαλ..κία, ιδεολογία.

  11. Σταύρος avatar
    Σταύρος 09/12/2010 21:54:11

    "...Διαχωρίζει τη θέση της από το ΠΑΣΟΚ η ΠΑΣΚΕ σιδηροδρομικών..."
    Και λοιπόν; Παίρνει μήπως άφεση αμαρτιών στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ;
    Δεν μας λένε ταυτόχρονα από ποιές Μηνιαίες Αποδοχές θα έχουν μείωση 30%;
    Γιατί ο βασικός μισθός διατηρείται ο ίδιος!
    Άρα;!

    ΠΑΣΚΕήτες καλά "διαχωριστήκατε" από το ΠΑΣΟΚ.
    Φροντίστε μην "διαχωριστήτε" της κεφαλής σας!!!

  12. paskitis avatar
    paskitis 09/12/2010 23:05:39

    λοιπον με πολυ προσοχη διαβασα οτι γραφετε
    λοιπν η μειωση του 30% ειναι ψεμμα
    σας δηλωνω τα εξης και πειτε οτι
    λοιπον εχουμε βασικο 900
    χρονοεπιδομα 3ετιας 160
    γαμου 10% 90
    τεκνου 5% 45
    μαζι με κυριακες νυχτερινα χιλιομετρα υπερωριες εφτανα 1600 ευρω συνολο
    εφεραν μισθολογιο
    960 ευρω βασικος μαζι με τριετιες
    96 ευρω γαμου
    48 τεκνου και συνολο 8% του βασικου για κυριακες υπερωριες κλπ
    συνολο 960+96+48+76=1180 ευρω κρατηθειτε ...μικτα δηλαδη κατω απο 1000 καθαρα
    και επισης το ιδιο μισθο για ολους ανεξαρτητα ειδικοτητας
    μηχανοδηγος με 10 χρονια υπηρεσια θα εχει ιδιο μισθο με καθαριστρια με 10 χρονια υπηρεσια.τα εχουμε πει πολλες φορες απο δω μεσα και τα στραβα μας και τα καλα μας ομως πιστευω οτι πλεον η κατασταση ξεφυγε απο πλευρας ηγεσιας
    η μειωση θα ηταν ανεκτη αλλα εδω μιλαμε για κατασταση εκτος ελεγχου

    • Orestios avatar
      Orestios @ paskitis 09/12/2010 23:12:18

      ΠΑΣΟΚ θέλατε.
      Λουστείτε τα

  13. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/12/2010 00:31:54

    Ξέρω τουλάχιστον τρείς ΠΑΣΚΕ που έχουν διαχωρίσει τη θέση τους απο την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.
    Αλλά άλλο το κόμμα και άλλο η κυβέρνηση.
    Λαμόγια του κερατά! Ποιόν κοροϊδευετε ρε?

  14. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2010 01:14:30

    Ο Δημαράς, ο φέρελπις του αντιμνημονιακού αγώνα όπως μας τον παρουσίαζαν τα ΜΜΕ της προπαγάνδας, συντάσσεται πλήρως με τον Πάγκαλο ενάντια στα blogs?
    Tί διαφορετικό κάνει η ΠΑΣΚΕ από τον Δημαρά?

  15. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/12/2010 09:26:18

    Βροντούν τα σήμαντρα βροντούν και οι σακοράφες

  16. Νεοέλληνας avatar
    Νεοέλληνας 10/12/2010 09:47:36

    Μόνο το βαθύ ΠΑΣΟΚ μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση ή η νεολαία. Μακάρι να ξυπνήσει κάποιος από τους δύο. Δυστυχώς η αντιπολίτευση δεν έχει τόση δύναμη και ηγέτες που χρειάζονται αυτή την εποχή..

  17. Enzo avatar
    Enzo 10/12/2010 10:57:18

    παντως πολυ το ευχαριστιεμαι.
    επιτελους μετα απο 30 τοσα χρονια θα καταλαβουν τι παραμυθια τους ελεγαν.
    αλλα και παλι τιθεται το ερωτημα, θα το καταλαβουν?